r Bestuursvergadering Stichting voor de Landbouw BINNENLANDS NIEUWS Internationale strijdmacht naar Griekenland? Doelmatig3 arbeidsvoorziening Dekte f)url en Jie Qilaoi'geesS fes») --.- Het hoge water PREDIKBEURTEN Publiek oordeelt over Ministers DE UNIE DER LAGE LANDEN ■-7. Nog diezelfde avond belde Do- kie de heer Groen op. „Ik vermoed dat U bezoek zult krijgen van de gitaargeest" kon digde hij aan. „Dat is niet mals" antwoordde Groen. „Zal ik'maar vast vluchten?" ..Dat is niet nodig. Wij komen naar J toe om U een handje te helpen zei Dokie. Ee.i uur later lagen onze vrien- .den keurig weggewerkt onder Groens divan. De gastheer wilde zelf ook van de partij zijn en had zich bij het gezelschap aangesloten. Uren verstreken en er gebeur de n'iets. „De geest zal In staking zijn grapte Groen. Zijn woorden waren echter nog niet koud of een zaciht gekraak op de trap kondigde aan dat er iets naderde. Maar het bleek de kat van de buren, op jacht naar muizen. Buiten begon het te misiten. Langzaam bewoog zich een ouder wets rijtuigje door die mist. Het rijtuigje was op weg naar £e Voorstraat. OVERSLAG. Loop der bevolking. De loop der bevolking van de parochie Overslag voor het Ned en Belg. ged. is over het jaar 1947 als volgt: Aantal geboorten 17, aantal hu welijken 25, aantal overlijdens 13. Benoeming pastoor. Boats wij reeds vroeger meld den werd de Zeer Eerw heer Pastoor van Overslag, benoemd tot pastoór van Wondelgem (Gent). Er is thans belcht ont vangen dat deze benoeming thans niet doorgaat en hij voorlopig op Overslag zal blijven. VLISSINGEN. lKrecteur Provinciaal Gasbedrijf overleden. Bondag is te Vlissingen na een ongesteldheid van slechts enkele weken overleden de heer J. J. van der Jagt, directeur van het Provinciaal Gasbedrijf Zeeland. De heer Van der Jagt heeft zijn gehele loopbaan van 41 jaren bij hetzelfde bedrijf doorgebracht. Hi) is enige tijd bestuurslid ge weest van de vereniging van gas- faibrikanten in Nederland. De be grafenis vindt plaats te Vlissin- f;en, Donderdagmiddag a.s. te 4.00 uur. Nederl. m.s. „Truffel" binnengebracht. Het Nederlands motorschip „Truffel", dat tussen het Oostgat en de Calloo-boei lag, vroeg om assistentie, waarop de sleepboot „Blankenburg" uitvoer, welke de „Truffel" op sleeptouw nam en de haven van Vlissingen binnen sleepte. HET WATER BEUKT DE EURNEDIJK. Wat de waterstand betreft is het gevaar voor de Eurnedijk bij Steenderen practisch bezworen, ai- dus de opzichter van het polder district D.O.H.O.-dijken. (Drent se, Oldenhaagse. Hooglurense en Oltburgse dijken), die het toezicht heeft op de versterking van de Eurnedijk. De grootste zorg ba ren echter de door de sterke Zuid- Westen wind opgezweepte golven. die met een geruis, dat ver in de omtrek te horen is, de dijk blij ven beuken. Op de weg van Baak naar Wichmond 3taat het water thans ook meer dan een deci meter hoog, zodat de weg is af gesloten voor het verkeer. DONDERDAG 8 JANUARI. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver, Winterlezmg GEDEELTE VAN GESTOLEN PARTIJ LEER GEVONDEN. Onlangs werd uit een fabriek te Moergestel 10.000 voet overleer gestolen. In verband met deze diefstal werd door de Rijkspolitie, in samenwerking met de Tilburg- se recherche, te Tilburg een on derzoek ingesteld. In een werk plaats in de Tuinstraat werd een hoeveelheid van 2000 voet van de gestolen partij aangetroffen. De politie vond aanleiding de eige naar van de werkplaats P. J. en de ongunstig bekend staande Tilbur- ger A. F. te arresteren. BRAND IN SCHILDERSMAGAZIJN. De 40-jarige schilder, E. Goe- wie, wonende Elzenstraat 155 te Tilburg, ging Maandagavond om 9 uur de nabij zijn woning gelegen opslagplaats binnen, waarin zich verschillende brandbare schilders benodigdheden bevonden. Vermoe delijk heeft hij bij het binnenko men een brandende lucifer in de Verplichte bestrijding in Zeeland van de tuber culose bij het rundvee Na'ar aanleiding van een des betreffende vraag van de Provin ciale Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland, sprak het bestuur van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland zich uit voor de verplichte bestrijding van de tuberculose bij. het rundvee in Zeeland, met ingang van het vol gende seizoen. Dit besluit is ge baseerd op de directe schade ver oorzaakt door de tuberculose zo wel voor het rund als voor de mens, doch tevens op de overwe ging dat naarmate de verplichte bestrijding in andere provincies voortgang vindt, de provincie Zeeland steeds meer de vergaar bak dreigt te worden voor z.g. reactiedieren met alle bezwaren daarvan voor de toekomst Indien dit besluit ook de goed keuring van de desbetreffende Minister verkrijgt wordt met in gang van bet volgende seizoen iedere rundveehouder verplicht zijn dieren op tuberculose te laten onderzoeken. Een verplichting die op Walcheren thans reeds Het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw In Zeeland ad viseert de veehouders in Zeeland met de mogelijke verplichting van de tuberculosebestrijding in het volgende seizoen reeds nu rekening te houden bij het aan kopen van gebruiksvee en zich reeds nu zoveel mogelijk aan te sluiten bij de Provinciale Ge zondheidsdienst voor dieren. Wegverkeer,. In verband met het toenemend wegverkeer speciaal met ziware vrachtauto's, doet de Stichting voor de Landbouw in het belang van het veilig wegverkeer en met het oog op eigen veiligheid een dringend beroep op de landbou wers voor voldoende verlichting van hun voertuigen zorg te dra gen. Hoewel deze aangelegenheid voor deze winter niet zo belang rijk meer is wordt de landbouwers dringend aangeraden tijdig de voorbereidingen voor de a.s. herfst te treffen. Boederijencommissie Besloten werd tot het instellen van een boerderijencommissie, welke zich zal bezig houden met de bestudering van het meest gewenste type boerderij en boe renwoning en dè inrichting In de verschillende delen van Zeeland. RuilverkavelinscoiTn missie Walcheren. Mededeling werd gedaan over de besprekingen met de Direc teur-Generaal voor de Landbouw met betrekking tot de agrarische vertegenwoordigers in de plaat selijke commissie voor de ruilver kaveling op Walcheren. Afsluiting wegen bij opdooi. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland werd medewerking ver zocht tot het nemen van maat regelen voor de wegen in een periode van opdooi, waardoor gro te schade aan de wegen voorko men kan worden. Toewijzing tractoren. Aan het Bureau Grondstoffen werd verzocht om voor zover de invoer zulks toelaat, in plaats van lichte meer zwaardere in het bijzonder ziwaardere rupstracto ren voor Zeeland beschikbaar te stellen. Prijzen voor oogst 1948. Na uitvoerige besprekingen werd aan de landelijke Stichting verzocht er nogmaals bij de Mi nister van Landbouw op aan te dringen de prijzen voor de land bouwproducten van oogst 1948 spoedig bekend te maken. Uiting werd gegeven aan de toenemende wrevel en teleurstelling in boe- renkringen om het uitblijven van enige beslissing inzake de prijzen der landbouwproducten na het aannemen van de motie Vonde ling-Groen in de Volksvertegen woordiging. Het is volgens de mening van het bestuur onaan vaardbaar dat terwijl de Regering bij de import van levensmiddelen deze zeer veel duurder betaald dan de Nederlandse producent voor deze zelfde producten ont vangt, de Regering in gebreke blijft tijdig een zodanige prijs voor deze producten vast te stel len, dat ook aan de ondernemers en arbeiders in de landbouw een redelijk bestaan wordt gewaar borgd. hand gehad, waardoor brand is ontstaan. Omwonenden ontdekten de brand en zagen de heer Goewie temidden der vlammen. Met ver eende krachten heeft men de man uit het brandende magazijn ge haald, waarna deze door de Ge neeskundige Dienst met ernstige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis werd vervoerd. Maan dagnacht om half vier is het slachtoffer aan de opgelopen ver wondingen overleden. ROOFOVERVAL TE TILBURG. Maandagavond om ongeveer kwart voor zes, juist een kwartier voordat het personeel zou vertrek ken, kwamen twee gemaskerde mannen, waarvan er een met een revolver gewapend was, het ge bouw van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond aan het Lijnsheike bij het Wilhelminaka- naal te Tilburg binnen. De boekhouder, die juist twee geldkistjes had weggesloten, werd onder bedreiging met een revolver gesommeerd de kluis, waarin deze geborgen waren, te openen. Nadat de man hierop had voldaan, ver dwenen de twee mannen met me deneming van de geldkistjes, waarin een gezamenlijk bedrag van 1400. De politie, die dadelijk na deze roofoverval telefonisch door de boekhouder werd gewaarschuwd, heeft de zaak in onderzoek. ROOFOVERVAL TE RAAMSDONK. Zondagavond omstreeks half twaalf werd op de Rijksweg onder de gemeente Raamsdonk, nabij de Dongebrug, de 32-jarige gehuwde vrouw B„ afkomstig uit Raams- donkveer, komende van de rich ting Oosterhout, aangesproken door een onbekende, die een eind weg met haar opfietste. Nabij de brug sloeg hij haar van haar rij wiel en sleurde haar in de berm. Hij sloeg haar, zodat zij het be wustzijn verloor. Toen uit de richting Raamsdonkveer twee fietsers naderden, ging de onver laat op de vlucht, met medene ming van de portefeuille met in houd van het slachtoffer. De twee wielrijders vonden de vrouw, die hevig bloedde. Onmiddellijk werd de Rijkspolitie te Raamsdonkveer gewaarschuwd. Het gelukte haar nog dezelfde nacht de dader van zijn bed te lichten. Het bleek de 23-jarige gehuwde Van G„ uit Oosterhout te zijn. Na overgebracht te zijn naar Raamsdonkveer heeft hij een vol ledige bekentenis afgelegd. De vrouw werd naar haar woning vervoerd; zij verkeert in zorgwek kende toestand. Het motief der overval was roof. ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOr. Maandagmiddag, omstreeks kwart voor vijf staken de 32- jarige mevr. M. M., uit de Jan van Galenstraat te Amsterdm en het 11-jarige meisje C. S. uit de Bilderdijklaan te Rijswijk, achter een stilstaande tram te Rijswijk- se weg over, waarbij zij door om- oplettendheid, door een militaire vrachtauto gegrepen werden. Mevr. M. kreeg een hersen schudding, een hoofdwond, een ge broken sluetelbeen en twee gebro ken ribben, terwijl het meisje S. een hersenschudding en een hoofd wond opliep. Beide slachtoffers werden per G.G.D. naar het zie kenhuis Westeinde overgebracht. Toen nu Dinsdagochtend de vader van mevr. M., de 63-jarige F. M., eveneens uit de Jan van Galenstraat te Amsterdm, in ge zelschap van zijn echtgenote, zijn dochter in het ziekenhuis wilde bezoeken, kwam hij bij het uit stappen uit de nog rijdende wa gen van lijn 10 op de Prinse gracht in aanraking met een ver- keerspaal. Het slachtoffer kreeg een schedelbasisfractuur en over leed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht. DUITSERS PLEEGDEN INBRAAK TE BRUNSSUM. Dezer dagen poogden twee per sonen in te breken in de manufac turenwinkel W. te Brunssum. Beu boven de winkel wonende politie beambte van de Staatsmijnen, V., merkte onraad en zette met een pistool gewapend in nacht gewaad de achtervolging in. Na enkele waarschuwingsschoten, richtte de heer V. zijn wapen op een der vluchtelingen, die door 'n kogel in de rug werd getroffen. De gewonde inbreker, de Duitser T. uit Wanne Eickel werd naar het St. Jozeph-zi eken huis te Heerlen overgebracht, waar ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. Diens metgezel, de Duit ser M., eveneens uit Wanne Eiekel, die zijn ontvluohtings- pogingen had voortgezet, werd door de Staatsmijn-politieagent 1 gearresteerd. Uit het verhoor kwam vast t« staan, dat het tweetal aan zeker vier ter plaaatse gepleegde dief stallen schuldig is. Verder \s hiermede het vermoeden bewaar heid geworden, dat alle in het laatste half jaar gepleegde dief stallen te Brunssum door deze en andere Duitsers zijn gepleegd Het onderzoek in deze zaak is ua handen van de gameente-politie te Brunssum en wordt met kracht voortgezet Bij een onderzoek naar de publieke opinie over de vraag, welke leden van de Britse Labour- regering „bijzonder goed work verrichten", kwam Bevin, de Mi nister van Buitenlandse Zaken, bovenaan te staan met dertig procent van de stemmen. Daarna volgde Sir Stafford Cripps, de Minister van Financiën en Eco nomische Zaken, met twaalf pro cent. Daarnaast werden alleen nog genoemd Morrison, de Lord- President of the Council. Bevan (Gezondheid), Strachey (Voedsel voorziening) en Wilson (Handel) met ieder twee procent, en Shin- well (Oorlog) en, Gaitskill (Brandstof en Energie) met ieder een procent der antwoorden. De supporters van Bevin stam den gelijkelijk uit ialle politieke partijen, die van Cripps hoofdza kelijk uit Lalbourkringen. Onder de vraag, wie „bijzonder slecht werk" geleverd hadden, kwam Strachey bovenaan te staan met twintig procent, gevolgd door Bevan, die o.a. voor de behuizing moet zorgen, met zeven procent en Shinwell met vijf procent. In gezaghebbende kringen te Athene is medegedeeld, dat de in de Balkan-commissie der V. N. vertegenwoordigende landen het zenden van een „internationale strijdmacht" naar Griekenland zouden bespreken. Voornamelijk zou het hier de V. 8., Groot- Brittannië en Griekenland be treffen. Een dergelijke strijd macht zou volgens dezelfde krin gen naar Griekenland komen om de Noordelijke grenzen af te sluiten voor bet geval de situatie zou verslechteren als gevolg van verdere steunverlening door de Slavische landen aan de Griekse guerillastrijders of zelfs indien deze landen de „vrije Griekse regering" van Generaal Markos zouden erkennen. Volgens AFP meent het Britse Sedert enige tijd is ingevolge een beslissing van de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad een subcommis sie van de Prioriteitscommissie werkzaam, welke tot taak heeft de verzekering van een grotere coördinatie bij de uitvoering van werken, in het hijzonder met het oog op een doelmatige arbeids voorziening. De instelling van deze centrale commissie, waarin alle belang hebbende Ministeries en Rijks diensten zijn vertegenwoordigd, was nodig geworden door de in het verleden op dit gebied geble ken ernstige moeilijkheden. Reeds herhaaldelijk is het voor gekomen, dat werken werden uit gevoerd, waarvan het belang veel minder dringend was dan van andere werken, waarvan de uit voering als gevolg van een gebrek aan arbeidskrachten moest wor den opgeschort, of zelfs, dat ar beiders voor bepaalde toekomstige taken werden gereserveerd, ter wijl zij elders nuttig hadden kun nen worden gebruikt. De bovengenoemde centrale com missie zal thans met betrekking tot deze problemen algemene richtlijnen dienen op te stellen. Men wil op deze wijze in onderling overleg komen tot een zekere rangorde in de uitvoering van deze objecten. Zij zal bil de tenuitvoerlegging van haar taak worden bijgestaan door gewestelijke commissies ar- biedsvoorzienin°' welke aan alle gewestelijke arbeidsbureaux zul len worden verbonden. In de prioriteitscommissie wel ke aan het Gewestelijk Arbeids bureau Middelburg zal worden verbonden en voor de provincie Zeeland deze problemen zal be studeren, hebben zitting; Ir. TH. HEYBLOM, Directeur van de Rijks-Water staat voor de nrovincie Zeeland te Middelburg; Ir. H. D. J. SWATER, Hoofdingenieur van de Provin ciale Waterstaat te Middelburg; Ir. GLERUM (komt in de plaats van Ir. DE RANITZ,, doch is nog niet in dienst getreden), Hoofdingenieur-Directeur van de Provinciale Directie van de Wederopbouw, Bouwnijverheid en Volkshuisvesting Zeeland te Middelburg; Ir. H. C. COOLMAN, inspecteur D. U. W. Inspectie Zeeland te Middelburg; Ir. P. C. D. TOXOPEUS, Inspecteur Dienst Landbouw- htrstel, Inspectie Zeeland te Goes; Ir. WIERSMA, Ingenieur van de Polder Wal cheren te Middelburg; Ir. C. W. C. VAN BEEKOM, Akkerbouwconsulent voor Nrd- Zeeland te Middelharnis, bin nenkort wonende teKruiningen; A. SMIT, Directeur N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. Deze commissie zal tezamen met de commissies verbonden aan de gewestelijke arrbeidsbureaux in de provincies Noord-Brabant en- Limburg heden in 't Paleis-Raad huis te Tilburg worden geïnstal leerd. blad Dally Graphic" te weten, dat men in de hoogste kringen te Londen het zenden van een aan vullend Brits troepencontingent naar Griekenland overweegt. Hiertoe zouden in Athene reeds voorbereidingen getroffen wor den. Aan de andere kant zouden de V. S. volgens de „Daily Express" Groot-CBrittannië gepolst hebben over de mogelijkheid, een nieuwe Brits-Amerikaanse basis te Ben gasi te vestigen. De Amerikaan se strategen zijn volgens het blad van oordeel, dat een nieuw „Su per-Gibraltar" op die plaats 'met grote vliegvelden en havens %et beste antwoord zóu zijn op iedere dreiging van de Sovjet-Unie, in Griekenland in te grijpen. Het dagblad „De Nieuwe Gids" van Dinsdagmorgen wijdt een be schouwing aan de Unie der Lage Landen. Het blad verklaart het eens te zijn met Prof. F. Baud- huin, volgens welke de Neder landse uitvoer naar België moet vergroot worden om de impdrt uit de landen van de dollarzöne te beperken. ,,Er bestaat tussen België en Nederland een aceoord" zo gaat „De Nieuwe Gids" verder, „dat overleg voorschrijft over de pe- ferentiële leveringen. Wordt b.v. de Nederlandse Zuivelindustrie vergroot, dan moet logischerwijze België de surplus-exporteontin- genten toegewezen krijgen. Dit is van groot belang, daar wij thans millioenen francs uitgeven om boter in Canada en Argentinië aan te kopen; anderzijds zal Neder land door een verhoogde uitvoer naar België over meer francs beschikken en dus odk meer in ons land kunnen aankopen. Nederland is een financieel sober land, dat niettegenstaande de ontelbare moeilijkheden in In donesië en het wegvallen van het Duitse achterland toch een be hoorlijk levenspeil behouden heeft. De moeilijkheden in de uitvoering van een handels- accoord zijn van voorbijgaande aard, aldus het blad, doch blij vend is dat onze industriëlen hun productie en verkoop kunnen af stemmen op een markt van 18 millioen zielen en Nederland, Bel gië en Luxemburg de derde plaats in de wereld zullen gaan inne men". De Roemeense zaakgelastige te Lissabon heeft zijn ontslag ge nomen omdat hij meende, dat de laatste gebeurtenissen in Roeme nië niet de wil van het volk ver tegenwoordigen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3