Qhantage Wederopbouw en volkshuisvesting UIT DE PROVINCIE SINAASAPPELEN Nieuwe wending in de Koningskwestie? Vliegtuig Brussel-Parijs neergestort Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg kerkwerve. koewacht. «Ie ^®2B*swe»»tcgeM«j€>®«»«ltgtng« Na lezing van de Memorie van Antwoord betreffende het IXe ■Hoofdstuk A (wederopbouw en volkshuisvesting) der Rijksbegro- trng 1948 meent de begrotings commissie der Tweede Kamer in baar verslag, dat omtrent enkele punten uit het voorlopig verslag noël, niet voldoende klaarheid is verkregen. Nadere inlichtingen omtrent deze punten aciht zij daarom wenselijk. In de Memorie van Antwoord zegt de Minister o.m., dat het niet doenlijk is voor elke provincie aan te geven, welke bezuiniging .dooi de samenvoeging van de bureaux van de wederopbouw met die van die volkshuisvesting zal worden verkregen. In het Voor lopig Verslag werd echter o.m. gevraagd. hoeveel ambtenaren door deze samenvoeging hebben kunnen afvloeien. Gaarne zal de begrotingscommissie deze vraag alsnog beantwoord zien. Op meer dan één plaats in de Memorie van Antwoord wordt gesproken over de vooruitzichten voor de woningbouw. De Minis ter laat eieh daaromtrent wel in zeer vage termen uit. Mede in verband met de ontrastbarende geruchten, welke omtrent de af nemende mogelijkheden tot fi nanciering van de wederopbouw de ronde doen, zou de begrotings commissie bet zeer wenselijk ach ten, indien het mogelijk zou zijn omtrent deze vooruitzichten al thans iets concretere mededelin gen te doen. Verder doet de Minister mede delingen omtrent het totale aan tal buitenlandse dienstreizen van de ambtenaren van zijn departe ment, omtrent de gemiddelde kos ten daarvan en omtrent het alge mene doel van deze re-izen. 'Ge vraagd was echter een opgave van de kosten van elk dezer rei zen en van het doel van elke reis. De commissie zou het verstrek ken van zulk een opgave even tueel door deze nog voor de mon delinge van dit begrotingshoofd stuk ter griffie neer te leggen alsnog zeer op prijs stellen. In het Voorlopig Verslag ko men enige opmerkingen voor om trent de kosten van het departe ment in verhouding tot die van de bouwkosten der gebouwde woningen. De Minister waar schuwt. ernstig tegen dergelijke berekeningen, doch weerlegt ze niet. De commissie heeft zich afge vraagd, of het niet mogelijk is een berekening te maken van de verhouding tussen de personele en materiële uitgaven van die on derdelen van het departement, welke zich rechtstreeks met het "bouwen bezighouden enerzijds, en het totale bedrag, dat aan bouw van nieuwe woningen in 1947 ver werkt is of in 1948 verwerkt zal worden, anderzijds. Er bestaat nu eenmaal bij velen ernstige twijfel, of de nuttigheid van het ambtelijke apparaat wel in een juiste verhouding staat tot de totale productie. Tenslotte zijn in het voorlopig verslag aan het slot van het ge deelte bouwmaterialen enige op merkingen gemaakt en vragen gesteld over het zwarte gebruik van bouwmaterialen". O.a. is daar gevraagd, of voor de ver fraaiing van enkele café's te Am sterdam materialen verstrekt zijn. De Minister is op deze pas sage niet ingegaan. De commissie zal het op prijs stellen, indien zij alsnog wordt beantwoord. Te Rotterdam zijn 37000 kisten sinaasappelen aangevoerd, deel uitmakende van een in Palestina aangekochte partij van 150.000 kisten. Verder zijn er neg 700.000 kisten sinaasappelen uit Spanje te verwachten. De consumenten prijs zal thans 76 cent per kilo bedragen. Deze prijs was vorig jaar 64 cent per kilo Volgens het Antwerpse blad „La Metropole" zou de Konings kwestie binnenkort een belang rijke wending nemen. Ook zou den nieuwe feiten ter openbare kennis worden gebracht. Vol gens het blad zou Koning Leo pold het voornemen hebben einde Januari een privé reis te onder nemen, welke ongeveer twee maanden zal duren. Hoewel nog niet bekend is aan welke landen de vorst een bezoek zal brengen, schijnt het Wel vast te staan, dat hij ook enige tijd in de Ver. Sta ten zal blijven. TH® TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER; 73) (Nadruk verboden.) De twee heren gingen weg. JLeuke, oude vent", zei Byner. ,,'n Beste vent voor zoiets," zei Puydale droog. Moeten we mijn heer Eldick of mijnheer Colli ng- wood niet op de hoogte brengen van wat we gaan doen? Moeten zij er niet bij zijn?" „Neen", zei Byner na enig na denken. ,,Dat is altijd nog vroeg genoeg. En, wat denk je van Pratt?" „Hem in de gaten houden, be doelt U?" zei Puydale. „En u zei daar juist, dat we hem wel aan Htet vliegtuig van de geregelde dienst Parijs-Brussel, dat om 18.30 uur van het vliegveld Le Bourget te Parijs vertrokken was, is in 'n voorstad van Parijs, neergestort. Volgens de eerste berichten zijn bij dit ongeval verschillende doden en gewonden te betreuren. De ge wonden zijn onmiddellijk naar het dichtstbijzijnde 'ziekenhuis te Bo- bigny overgebracht. Volgens nog niet officieel be vestigde berichten zouden alle in zittenden van het toestel, te we ten 11 passagiers en een beman ning van 5 personen zijn omgeko men. Naar Reuter meldt zijn 11 per sonen om het leven gekomen, ter wijl de vijf oerlevenden allen ern stig gewond zijn. Direct na de noodlanding bij Go- nesse, even vóórdat het vliegveld Le Bourget bereikt zou worden, vloog het vliegtuig in brand. Men heeft de 11 verbrande lichamen nog niet kunnen identificeren. Op het vliegveld Le Bourget acht men bijzonder ongunstige weersgesteldheid de oorzaak van het ongeval. Volgens de laatste Braziliaan se Ambassadeur- te Moskou zou Stalin aan de rechterzijde gedeel telijk verlamd zijn, zodat hij op krukken moet lopen. Ook zijn ver dere gezondheidstoestand is zeer slecht. DE SPOORWEG MECHELEN— TERNEUZEN. De exploitatie van de Spoor wegmij. MechelenTerneuzen zal reeds 19 dezer worden overgeno men door de Nederlandse Spoor wegen en de Nationale Mij. van Belgische Spoorwegen. Dit 'be tekent, schrijft de N. R. Crt., dat met ingang van die datum niet alleen het goederen- maar ook 'het personenvervoer op Neder lands gebied door de N. S. en op Belgisch gebied door de N M.B.S. zal worden verzorgd. In verband met de beschou wing, welke Zaterdagavond in de N.R.C. over dit probleem ver scheen maakt men er ons in Ter- neuzen op attent, dat de mede deling, volgens welke de spoor wegmaatschappij MechelenTer- neuzen heeft gevraagd om over neming van haar concessie, niet geheel overeenkomstig de werke lijkheid is. Inderdaad heeft de jongste oor log catastrophale gevolgen gehad voor deze particul'ere spoorweg onderneming, welke uit eigen kracht onmogelijk het bedrijf zou kunnen voortzetten. Daaruit is voortgevloeid, een verzoek aan de de regeringen van België en Neder land om steun. De Nederlandse regering toonde zich in principe bereid de gevraagde financiële hulp te bieden, maar in België, waar natuurlijk de belangen van Antwerpen een woord meespre ken, gingen de gedachten meer in de richting van overneming van de concessie en de Nederlandse regering heeft zich tenslotte bij deze wens neergelegd. Gelukkig heeft zii daarbij echter de belangen van Zeeuws-Vlaande ren, en speciaal die van Terneu zen, niet uit het oog verloren en de Nederlandse verlangens scherp geformuleerd. Hiervan is het ge- Volg, dat in elk geval de status quo ook ten aanzien van de tarie ven gehandhaafd blijft. Men ver trouwt thans in Terneuzen dat voor de toekomst de Nederlandse regering alle aandacht zal beste den aan het behoud van de spoor weg voor Zeeuws-Vlaanderen, aangezien deze mede in verband met de Benelux van grote bete kenis voor de economische ont wikkeling van dit gewest wordt geacht. ZEEUWS SMOKKELCOMPLOT UITGEROEID. Nadat de kommiezen nabij Os- senidrecht een uit Belgisch-Vlaan- deren afkomstige Belg, die bezig was drie koeien over de grens te brengen, hadden gearresteerd en verhoord, konden zij de Rijkspoli tie in Zeeuws-Vlaanderen voldoen de gegevens verschaffen, welke leidden tot de arrestatie van een bkend smokkelaar te Hulst. Bij verhoor sloeg ook deze door, waarna nog drie Hulstenaars en zijn lessenaar zouden vinden?" „Dat is waar, maar als hij nu eens van idee veranderde," zei Byner. „Het kon geen kwaad een oogje op hem te houden." „O, best," zei Puydale. „Ik zal er een mannetje op afsturen. Ten minste als we hem hébben moe ten." „Het zou me buitengewoon ver wonderen, als het niet zo was!" zei Byner. „Ik ben er heilig van overtuigd, dat Parrawhite's lichaam in die groeve ligt." Die overtuiging maakte, dat hij zo ijselijk kalm de volgende dag Eldricks kantoor binnenwandelde, waar Eldrick en Collingwood za ten te confereren. De waarschijn lijkheid was zekerheid geworden, boven iederen twijfel verheven. Hij sloo,t de deur en keek de twee anderen veelzeggend aan. „Par rawhite's lijk .is gevonden," zei hij. Eldrick vloog uit zijn stoel op. Collingwood keek op met scherpe blik. „Zoals ik dacht, zonder twijfel vermoord. En de moordenaar had zijn lichaam heel aardig bezwaard met oud roest, yoor hij hem in 'het medeplichtingen konden worden opgehaald. Vervolgens werden in verband met deze zaak nog arres taties verricht in Krabbendijke en in RillandnBath. Drie hoofd schuldigen werden voorgeleid voor de Officier van Justitie te Breda en één voor die te Middel burg. DE INPOLDERING VAN HET ZUID SLOE. De kosten van de inpoldering van het Zuid Sloe zijn begroot op ƒ1.250.000. De nieuwe dijk, die circa 1740 meter lang wordt, be dijkt een gebied van 458 ha. Dit omvat ongeveer 419 ha hoog ge legen schorren en ongeveer 39 ha geul. De afsluitdijk zal 6 meter boven A.P. komen met uitzonde ring van bet in het diepste deel van de geul voor de Zuid Kraaijertpolder gelegen dijkge- deelte. Er komen tevens twee nieuwe verbindingen tussen Wal cheren en Zuid-Beveland, welke aansluiten op bestaande wegen. De ene weg zal lopen van de Rapenburgerpolder naar de oude Veerdam in de Jacobpolder. De andere loop over de Nieuwe Zeediik. Bovendien komt er tus sen deze be'de wegen een verbin dingsweg Noord-Zuid. D haven van Nieuwdonp zal achter de nieuwe dijk komen en derhalve onbruikbaar worden. Het polder- peil is op 0.50 meter A.P. ont worpen. Voor de dijk benodigde gronden en klei zullen behalve aan de te graven binnenberm- sloot worden verkregen uit de buitendijks blijvende gronden. TERNEUZEN. Terugkeer dienstplichtigen. Met het s.s. Nieuw-Holland zal, vermoedelijk op 9 Januari 1948, het navolgende personeel van het Korps Mariniers uit Nederlands- Lndië terugkeren: A. O. Acke, C. A. Dees, C. J. Kaijser, M. C. Oppeneer, C. W. Vink en J. van de Wege, allen woonachtig In Terneuzen. Kunstavond Fabieksarbeiders. Het Hoofdbestuur van de Ned. Vereniging van Fabrieksarbei ders bood j.l. Maandag in het Concertgebouw ter herdenking van het 40-jarig jubileum der or ganisatie aan leden en buisgeno ten van de Afd. Terneuzen, Sluis kil en Zaamslag een kunstavond aan. Bij de opening van deze avond hield de heer J. W. de Vries, 2e Voorzitter van het Hoofdbestuur,, een uitvoerige herdenkingsrede, waarin hij op duidelijke wijze het wel en wee van de Bond de revue liet passeren, en wees op de zegenrijke resultaten die in de af gelopen jaren voor de fabrieks arbeiders werden bereikt. Spreker bracht hulde aan Mi nister Drees, die, ondanks de nood water smeet. Het zou er jaren hebben kunnen liggen. Dus dat is klaar." Eldrick viel dadelijk uit: „Pratt". „„Puydale zoekt hem," zei By ner. „Als hij in de stad is, zal Puydale ons opbellen. Maar ik moet zeggen, daar ben ik niet zo gerust op. Toen we in de stad terug kwamen, het lijk ligt nu in de Groene *Kan, vonden we, Murgatroyd op het politiebureau. Hij bekende alles omtrent Pratt. En nu blijkt, dat Pratt Puydale en mij uit Murgatroyd's winkel zag komen en daarna beeft hij Murgatroyd natuurlijk uitge hoord." „Wat geeft dat?" vroeg El drick. „Nu is Pratt gewaarschuwd," zei Byner „en misschien heeft Pratt vannacht de benen, geno men. Hij Puydale kwam binnen, hoofd schuddend. „Hij is er van door," kondigde hij aan. „Er stond een mannetje voor zijn huis, hij kwam maar niet en op 't laatst heeft hij aangebeld en naar mijnheer Pratt gevraagd. Toen bleek, dat der tijden, bewezen heeft dat het geld benodigd voor de uitvoering van de noodvoorziening voor ouden van dagen wel degelijk te' vinden is! Dat dit resultaat ver kregen werd is te danken aan de toegenomen invloed der georgani seerde arbeiders. Aan het slot yan zijn rede wees spr. er op, dat zeer spoedig de herziening der Grondwet te wachten is, hetgeen gepaard gaat met Kamerontbinding en verkie zingen voor de Tweede Kamer. iHij wekte de aanwezigen op te werken aan de uitbreiding der or ganisatie en bij de komende ver kiezing hun stem uit te brengen op de Partij van de Arbeid. Hierna volgde een plechtige herdenking van de bondsimakkers, die in de strijd tegen de Duitse onderdrukkers hun leven hebben gelaten. Het Kleinkunst-gezelschap van „Teun Klomp en zijn makkers" bracht daarop een rijk gevarieerd cabaret-programma ten tonele, dat tot in de puntjes verzorgd was. Vrolijke zangnummers van de Volendammer-imannekes, de goo chelkunst van de heer Santos, de prachtprestatie van de muzikale clown Tobi Rix en als slot de op vlotte wijze ten tonele gebrach te en met volle aandacht gevolg de propagandistische schets „Daar zit wat in" oogstten veel bijval Na de pauze voerde Mr X enige telepatlsche experimenten met groot succes uit en Wim Bosch deed ^jch kennen als een begaafd accordon virtuoos. De avond werd besloten met een fijn Hollands programma-nummer „De Boer en zijn Boerinneke" met zang, muziek en dans. Alles bijeen een beschaafde en op hoog peil staande ontspan ningsavond, waarmede de in bet N V.V. georganiseerde fabrieks arbeiders op waardige en kunst zinnige wijze het 40-jarig jubi leum van bun vakbond hebiben ge vierd. Met grote voldoening zullen dan ook de bezoekers huiswaarts zijn gekeerd. BRESKENS. Vergeefse tocht. Dinsdagmorgen is de reddings boot „M. C. Blankenheim" met aan boord familieleden van de be manning van het vermiste vissers vaartuig BR. I uitgevaren naar de plaats waar een Nederlandse loods Maandag een boven water uitste kende mast had gezien. Na gedurende 3 uur de omge ving waar men vermoedt, dat de ramp is gebeurd, tevergeefs te hebben afgezocht en ook de ge signaleerde mast met witte top, welke waarschijnlijk door de zeer woelige zee is weggeslagen, niet meer te hebben ontdekt, keerde de reddingsboot des avonds om 7 uur in de haven van Breskens terug. Dat het vaarwater ter plaatse zeer gevaarlijk is blijkt wel uit het feit, dat tussen Cadzand en Oost ende niet minder dan 43 wrakken op de bodem der zee resten. Dat kan. Met dat luttele beetie Kruschen Salts, iedere morden in Uw eerste kopje thee. Dat^eeft nieuwe kracht aan Uw bloedzui verende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiver heden, die zich nu vastzetten krijgen dan geen kans meer "want ze worden afgevoerd regel' matig en grondig. De weldadeo gevolgen .blijken al gauw Uw pijnen worden minder en de aan vallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van wel dadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kru schen Salts bij Uw Apotheker ef Drogist. (Ingez. Med.) Een loos géiiÜht. In de loop van de dag liep te Breskens het gerucht, dat nabij Knocke een .lijk zou zijn aange spoeld. Bij informatie ter plaatse bleek hiervan niets bekend te zijn. BRUINISSE. De uien zorgen voor een verrassing. Door het gunstige weer blijft de export van uien gestadig aanhou den; de voorraden beginnen al aardig te ruimen. Al met al heeft de uienteelt dit jaar een bijzon dere verrassing opgeleverd. Door de droogte mislukte de oogst voor het grootste deel en wat overbleef was klein van stuk, zo klein, dat de meeste landbouwers blij waren het product, toen het nauwelijks van het land was, voor 5 a 6 cent per kg van de hand te kunnen doen. Boveylien vreesde men, dat het buitenland en met name Engeland het product niet zou accepteren en ook de financiële perspectieven voor de handel met dit land achtte men ongunstig. Maar reeds spoedig kwam Bel- gie als koper op de markt en ook Engeland verstrekte invoerver gunningen tot ruim een derde ge deelte van de vóóroorlogse basis jaren. De prijs liep inmiddels os tot pl.m. 10 li cent per kg. Naast België kwamen ook Taje- eho-Slowakije en de Scandinavi sche landen aan de markt, terwijl ook Ierland, Zwitserland, IJsland en West-Indië kwamen kopen Een en ander heeft tot gevolg dat thans Engeland minder uien krugt dan het vraagt, want de prijs, die thans op de vrije markt betaald wordt is 22 cent per kg een prijs, die Engeland niet geve* wil of kan, doch waarvoor naar de andere landen de export nog lo nend is. Deze uien-hausse is echter voor namelijk een gevolg van de mis lukking van de oogst In Polen e* Hongarije en het laat zich aan zien, dat verschillende nieuwe klanten, die zich nu hebben ge meld, volgend jaar niet meer os de Nederlandse markt zullen ver schijnen. De handelaren zijn nu enigszins bevreesd, dat nu Nederland niet aan de gehele Engelse vraag vol doet, dit land zal trachten zich el ders te voorzien, met het gevolg, dat ook voor volgende jaren de Engelse vraag zich tot andere landen zal wenden en de Engelse markt dus voor een groot deel ver loren zal gaan. hij helemaal niet thuis was ge weest. En zijn kantoor is geslo ten." „Wat nu?" vroeg Byner. „Ik heb overal al Iemand heen- gestuurd," zei Puydale. „Maar als hij gisterenavond al verdwe nen is, vinden we hem niet meer in de stad. Jammer, dat hij ons bij Murgatroyd zag- binnen gaan. daardoor wist hij dat we achter hem aan waren." De drie gingen uiteen met de belofte elkander op de hoogte te houden. Om half vier kwam By ner hen op straat tegemoet lopen. „Puydale is opgebeld door de huisknecht van Normandale," riep hij uit: „Pratt is daar, er is iets aan de hand, ze vragen om de politie. We gaan dadelijk. Puy dale heeft een motor met zij- j span. Komt u ook?" Hij rende weg en Eldrick keek rond om een taxi te vinden." „Grote Christiaan," riep hij uit. „Dat is het rijtuig van juffrouw Malathorpe. Die weet natuurlijk van niets. We zullen het haai vertellen." Binnen een minuut zaten Eldrick en Collingwood in De mossel-export. In de vorige week werden door o-„!^Te'tera te Brwnisse ongeveer 2<00 tonnen mosselen aan d.e han delaars afgeleverd, bestemd voor Frankrijk, België en de inlegge- njen. Uit de Waddenzee werden aangevoerd ongeveer 275 tonnen mosselzaad. Deel van sleepkast geborgen. Ook het tweede stuk van de in 1943 in het Volkerak gezonken Belgische sleepkast „Elizabeth" is thans gelicht en bij het andere deel op de slikken van Oude Tonge omhoog gezet. Noodlijdende gemeente koopt centimeters Damplantsoen. De gemeente Kerkwerve is noodlijdend en kon, met een bud getair tekort, bezwaarlijk over gaan tot het voteren van een be drag voor aankoop van een stuk je Damplantsoen als bijdrage van deze gemeente bij de totstandko ming van het nationaal monu ment. De burgemeester en raads leden van de Zeeuwse gemeents nebben echter persoonlijk een som voor dit doel bijeengebracht. I* het (betreffende raadsfbiesluit wordt de hoop uitgesproken, dat hun voorbeeld stimulerend zal werken en tot voorbeeld zal die nen voor andere gemeenten, ver enigingen en stichtingen. Benoeming. Als ambtenaar der Inv. en Ace. werd alhier benoemd de heer P. Rammers, komende uit Roosen daal. het rijtuig met Nesta en reden zij Byner en Puydale achterna. HOOFDSTUK XXVII. HERLEEFD. Esther Mawson liet Pratt rustig aan zijn sherry en sandwiches en hep het huis uit, de tuin door tot zij aan de struiken kwam, die de stallen maskeerden. Alle knechts en koetsiers waren aan het eten. behalve één man, die bij het sta!- plein in een huisje apart woonde. Dat was de man, die ze hebben moest. Hij zat rustig te poetsen in het tuighuis en zij wenkte hem „Mevrouw Mallathorpe heeft me order gegeven vanmiddag voor haar naar Scaleby te gaan," zei ze. „Kun je met de dcgcar om drie uur precies aan het Zuider hek zijn? En zonder dat de koet sier er ietg van weet?" Deze knecht had in- de laatste tijd meerdere malen een dergelij ke opdracht te vervullen gehad en de pientere kerel had opge merkt, dat het altijd gebeurde als juffrouw Mallathorpe uit was. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2