r De vooruitzichten van Zwitserland De WONINGBOUW in 1948 @©la«e «mrg Doelmatig voederen Overstromingsschade in Duitsland Vier Legionnaires van een troepenschip ontsnapt Rijksdienst voor Maatschappelijke Zorg Constitutionneel front in in het Irakees Parlement Met Amerikaans geldleen Nederlands costuum Rumoer rondom een wandtapijt in Brussel --J- 'CT "VC -v^vi Dokie verloor de jury geen moment uit het oog. „Wat is daar nu aan te zien?" vroeg Molentje verbaasd. ..Ssst" zei Dokie. De detective had gezorgd dat Molentje en hij zelf als de iaat- sten aan de beurt kwamen Om gelegenheid te hebben, even langer voor de tafel te staan, maakte Dokie een praatje met de heer Terpstra, die deed of hij de detective niet herkende. „Als ik niet het beste instru ment bezit wil ik mijn ,geld terug hebben" zei hij. „Zorg liever dat ik mijn geld terugkrijg" siste Terpstra met een pijnlijk lachje terug. Dokie vond toen, al lachend ge legenheid even op de lijst van de boekhouder te kijken. Achter de naam P. Groen stond een onmérkbaar klein kruisje. „Groen, Voorstraat 18" fluister de Dokie in Molentjes oor. Molentje noteerde naam en adres op ziju ouderwetse manchet. De Rijksveeteeltconsulent voor Zeeland schrijft ons: Vele bedrijven hebben dit jaar veel minder ruwvoeder beschik baar dan andere jaren, doordat in het bijizonder de oogst van voe- derbieten en hooi belangrijk on der de verwachting is gebleven. Gezien het feit dal het kracht voer ook nog slechts in beperkte hoeveelheden toegewezen kan worden is de prijs van alle vee voedermiddelen aan de zeer hoge kant. De hoge prijzen en de be perkte voorraden nopen tot een zo oordeelkundig mogelijk gebruik der voedermiddelen. In zeer vele gevallen kan men zelfs zijn die ren een slechts onvoldoende rant soen verstrekken en dan dient men zich af te vragen: „hoe breng ik mijn vee- en paarden- stapel zo goed mogelijk door de winter?" Een eenvoudige opgave is dat niet en wij kunnen ons voorstel len dat velen hierbij goede voor lichting ten zeerste op prijs zul len stellen. De landfoouwvoorlich- tingsdienst wil ieder, die dat wenst, met raad ter zijde staan. Men kan zich daartoe wenden tot de Assistent van de Rijksland- bouwconsulent uit zijn omgeving. Deze zal gaarne de voederpositie en de toegediende rantsoenen be spreken en aangeven op welke wijze de meest voordelige oplos sing verkregen kan worden. De Assistenten hebben voor deze taak juist een uitvoerige cursus gevolgd vanwege het Vee- teeltconsulentschap in Zeeland en bij het geven van voorlichting worden zij voortdurend ter zijde gestaan door onze dienst. Mede namens de Rijksland- bouwconsulenten in Zeeland wekt schrijver dezes alle belanghebben den gaarne op van deze voorlich ting gebruik te maken. In vele gevallen zal dit tot een beter re sultaat der veehouderij in deze winter kunnen leiden. De huidige situatie in Zwitser land is niet zo onverdeeld gun stig, als talrijke buitenlandse bla den ons steeds opnieuw willen doen geloven. Zwitserland be leeft thans een voor het oog van de buitenwereld zeer gunstig lijkende nooit eerder voorge komen hoogconjunctuur. Men mag echter ook niet vergeten, dat dit land zich na het einde van de oorlog onder de beste om standigheden, die men zich maar kan voorstellen direct in de na oorlogse economie kon invoeren. Temidden van een verarmde, ver woeste en naar goederen hunke rende wereld beschikt Zwitser land over een industrie-apparaat, dat volkomen onbeschadigd was en als uitstekend gewaarmerkt merkt kan worden. Bovendien had Zwitserland het geluk een reusachtige stroom van herstel- zoekende, gedeeltelijk goed met deviezen voorziene reizigers in haar vacantieland te kunnen op nemen, hetgeen ook de bijna stil gelegde hotelbedrijven weer deed herleven en in deze tak van be drijf een grote upbloei teweeg bracht. De Zwitserse uitvoer heeft een record bereikt. Ondanks het feit, dat het invoercijfer aan merkelijk hoger ligt, is het moge lijk 't tekort op de handelsbalans door het dollartegoed in de Ver- eriigde Staten te dekken. Wel iswaar moest tot instandhouding van de export aan andere landen voor meer dan een milliard Zwit serse francs crediet verleend wor den. Deze feiten zouden de indruk kunnen wekken, dat Zwitserland er zeer gunstig voor staat, doch men moet ook niet vergeten de keerzijde van de medaille te be kijken. Door de aanhoudende hoogconjunctuur werden de lonen en prijzen enorm opgedreven. Een gevaarlijke spiraal, waarvan het einde niet meer te zien was, be woog zich omhoog. Het zal wel duidelijk zijn, dat een dergelijke ontwikkeling op de duur niet zonder gevolgen kan blijven. De index voor kosten van levensonderhoud staat reeds op 222,7 en is in 10 maanden tijds evenveel gestegen als vroe ger in vier jaar tezamen het ge val was. Financiële deskundigen, economische kringen en vakbon den eisen dan ook een direct^ in werking tredende prijsstop. Door de voortdurende prijsstijgingen zal het voor Zwitserland in de komende jaren, waarin de wereld economie zich zal herstellen en de concurrentie zal herleven, on danks de gewaardeerde traditio neel hoge kwaliteit der Zwitserse goederen, heel moeilijk zijn bij dit abnormaal hoge loon- en prijspeil met succes te concurreren. Het buitenland zal onder het devies „goed en goedkoop" ver kopen. Hoe zou Zwitserland nu zijn kwaliteitsproducten tegen prijzen kunnen leveren, die enigs zins hij die der buitenlandse con currentie zijn aangepast, wanneer het de kosten van zijn eigen dure productieapparaat moet incalcu leren? Zwitserland had als ge volg van zijn algemene hoge levensstandaard altijd al met hoge productiekosten te kampen. Nu echter de levensstandaard nog hoger is dan vroeger, terwijl an dere landen met heel andere calculaties kunnen rekenen, is het zeer de vraag, of men niet eerder de geproduceerde massa artikelen zal kopen, die nu een nog groter prijsverschil aantonen met het Zwitserse kwaliteitswerk. Zeker niet in de laatste plaats is de tegenwoordige loon- en prijshausse bij de horloge-industrie oorzaak van deze verhoogde levensstandaard. Deze industrie kon door haar tot nu toe bereikte hoogconjunctuur ionen betalen, zoals andere takken van bedrijf zich nooit hadden kunnen en mo gen veroorloven. De strijd om loonsverhogingen volgde a! spoe dig in andere bedrijven. De hor loge-industrie heeft alleen in het eerste halfjaar van 1947 voor een bedrag van 365 millioen Zwitser se francs geëxporteerd. Het ge vaar voor een toenemende, even eens tegen lagere prijs leverende concurrentie in het buitenland die veelvuldig met Zwitserse pre- cisie-machines en methodes werkt! is groter dan ooit en men zal zich in Zwitserland in de komende Jaren op verrassingen moeten voorbereiden, die met het oog op de hoge levensstandaard waaraan men reeds gewoon ge raakt is, niet gemakkelijk te ver werken zullen zijn. Gelukt het niet deze onaangename conjunc tuurgezwellen tijdig weg te snij den. dan zal men ook de nog zo hoog geroemde sociale en econo mische stabiliteit van Zwitser land moeten afschrijven. Als een ongunstig symptoom doet zich thans het bijna vol komen stopgezette Britse touris- tenverkeer voelen, tengevolge van het deviezengebrek in Engeland. In Havanna zal Zwitserland om belangrijke wijzigingen in de in ternationale ontwerp-handelsver- dragen en om uitzonderingen voor Zwitserland verzoeken. Het hoofd van de Zwitserse delegatie. Minister Stucki. verklaarde kort geleden, dat hij hoopte bij de grote mogendheden inzicht voor de bijzondere situatie, waarin Zwitserland verkeert,! te zullen vinden. Unicos Press. (Nadruk verboden.) Volgens de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne heeft ook de Neekar grote ovestromingen veroorzaakt. In Heidelberg is de schade groot. In het Zuiden van Baden hebben overstromingen in de steden Wolfach. Offenburg, Jenchen, Buehl en Rastatt grote vernielingen aangericht. In Noord-Duitsland is het lin ker gedeelte van de Wezerdam te Bremen weggeslagen. Met de „Eerens" van de K.P.M. is deze week een viertal leden van het Franse Vreemdelingenlegioen naar Batavia gebracht. Evenals hun collega's, die in Malakka te recht kwamen, zijn zij afkomstig van het Franse transportschip „Marechal Joffre", dat met een troepentransport van Oran op weg is naar Indo-Ghina. Uit de verhalen van de vluch telingen kan worden opgemaakt, dat de legionnaires veelal over boord springen, als het land in zicht is. Zij willen liever verdrin ken, dan hun lot afwachten op de plaats van bestemming. Reddings pogingen worden niet onderno men. Indien een legionnaire over boord springt, geeft het schip een paar signalen en daarmee is het afgelopen. Het viertal vluchtelingen, dat te Batavia aankwam, bestaat uit 2 Nederlanders, een 18-jarige Deen en een Oostenrijker. Op goed ge luk hadden zij berekend bij Sabang te zijn en, toen zij de lichtjes op de wal zagen, waren zij over boord gesprongen. Na meer dan een uur zwemmen kwamen zij aan land, doch niet te Sabang, maar op een eiland, dat zij niet kenden. Een Nederlandse marine boot, die de volgende dag langs kwam, pikte de legionnaires op en bracht hen naar Batavia. Over hun lot zal nog nader worden be slist. DE TWEE VOOR WIE CHURCHILL ONTZAG HEEFT. Op zijn reis naar Marokko heeft Winston Churchill een koude ge vat, welke in bronchitis ontaard de en hem dwong te Marrakesj het bed te houden. Volgens de laatste berichten is hij weer aan de beterende hand. Een dag of wat geleden werd echter onge rustheid omtrent zijn toestand ge wekt door het bericht, dat zijn echtgenote en zijn huisdokter, Lord Moran, zich naar Marrakesj begaven. De „France Soir" "weet nu te vertellen, dat mevrouw Church ill en de dokter de reis onderna men ingevolge een telefoontje van Churchill's dochter Sarah, dat als volgt geluid zou hebben: „Vader is ziek. Hij verkeert niet in levensgevaar, doch weigert zich in acht te nemen en wil niet luisteren naar de Franse doktes, die hem behandelen. Laat Lord Moran met u meekomen. Hij is de enige dokter, aan wie vader gehoorzaamt en u bent de enige, die hem naar rede kan doen luis- teren Chuhchill is na zijn ziekte voor het eerst in het restaurant van zijn hotel verschenen. Hij was vergezeld van vrouw, dochter en Lord Moran, die Vrijdag overge vlogen zijn. Voor het eerst sinds vele dagen heeft hij zijn after- dineersigaar opgestoken. Hij heeft op het ogenblik bezoek van een oude vriend, Si Hadsji Rami el Glacui Pasja, een van de mach tigste Pasja's van Marokko. Naar wij vernemen zijn op het Ministerie yan Binnenlandse Za ken opgeheven de afdelingen arm wezen en hulpverlening oorlogs slachtoffers en is ingesteld de af deling Maatschappelijke Zorg. Voorts is het centraal bureau voor de verzorging van oorlogs slachtoffers (C. B. V. O.) van naam veranderd. Deze dienst zal voortaan heten „Rijksdienst voor Maatschappe lijke Zorg" onder deze rijks dienst zullen ressorteren de pro vinciale- en districtsbureaux voor de verzorging van oorlogsslacht offers. Deze bureaux zullen, voor zover zij niet worden opgeheven, in afwachting van een nadere re geling, tevens optreden als orga nen van voornoemde rijksdienst. Meer dan 50 van de 140 leden van het Irakees parlement heb ben een „constitutioneel front gevormd om de gevaren van analphabetisme, armoede en ziek te in Irak en de gevreesde be dreiging van buiten af voor de Arabische wereld te bestrijden. Deze beweging heeft reeds steun gekregen van honderden bui ten het parlement. Men zal zich bezig houden met binnenlandse hervormingen en de buitenlandse politiek. Voorrang wordt verleend aan de kwestie Palestina, de strijd tegen het communisme en het streven naar herziening van het Engels-Irakees verdrag. „Communisme en Zionisme", aldus de woordvoerder van het nieuwe front, werken samen en steunen elkaar, daar zij een hoofddoel hebben: zich de invloed verzekeren op de oliewinning en de markt in het Midden- en Na bije Oosten". Volgens deze woordvoerder heeft de S. U. alleen voor verde ling gestemd om onrust en bloed- vergieting in het Midden-Oosten te verwekken en vastevoet te krijgen in de oliegebieden. De regering van Irak heeft reeds alle linkse politieke partijen verboden, haar bladen in beslag genomen en vele communistische leiders gevangen gezet. Aan de regel, dat niemand met commu nistische of linkse sympathieën als regeringsambtenaar werkzaam kan zijn, wordt streng de hand gehouden. Iedere ambtenaar heeft een bewijs van de politieke politie, dat hij geen communis tische sympathieën koestert. Dwight Griswold, het hoofd van de Amerikaanse hulp aan Griekenland, heeft verklaard, da+ Amerika en Griekenland het er over eens zijn geworden een na tionale garde van honderd batal- lons te vormen en het leger te versterken met 12.000 man. Over de omvang van de te verwachten woningbouw in 1948 deelt het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting ons het volgende mede: ,,Op 1 Januari 1948 waren ruim 35.000 woningen in aanbouw De beschikbare arbeidskrachten en de te verwachten materiaal- aanvoer maakten 't noodzakelijk dat in de eerste plaats alle krach ten worden aangewend voor een zo snel mogelijke voltooiing dezer woningen. Dit wil geenszins zeggen, dat geen nieuwe woningen zullen worden aanbesteed. Teneinde echter een doelmatig gebruik der beschikbare krachten te verzeke ren, is het noodzakelijk, dat deze niet over een te groot aantal bouwobjecten worden verdeeld. Daiarom zullen slechts nieuwe woningen worden aanbesteed, in overeenstemming met het aantal woningen dat gereed komt. Voor elke woning, die voltooid is, zal dus met de bouw van een andere woning worden begonnen. Dit betekent niet, dat nu ook automatisch aan iedere provincie* of gemeente in 1948 een aantal woningen wordt toegewezen in overeenstemming met het aantal in 1948 te voltooien woningen. De aanbestedingsvrijheid, welke gedurende een groot deel van het afgelopen jaar heeft bestaan, heeft er immers toe geleid, dat in sommige provincies meer en in andere provincies minder wonin gen in aanbouw zijn, dan met een rechtvaardige verdeling in overeenstemming is. Bij de woningtoewijzing zal dan ook getracht worden deze verschillen weg te nemen. Reke ning houdende met het hoven- staande heeft per provincie thans een voorlopige toewijzing voor in 1948 te bouwen woningen plaats gevonden, welke woningen in overeenstemming met het provin ciaal bestuur zullen worden ver deeld over verschillende gemeen ten. Van de zijde van het ministerie wordt er nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat het niet in het voornemen ligt de woning bouw te beperken, maar dat in tegendeel getracht wordt de regelmatige toeneming, welke het aantal gereedgekomen woningen van maand tot maand vertoont, ook verder te bevorderen." VERKOOPCIJFERS ZOMERZEGELS. Van de zomerzegels 1947 zijn, blijkens een opgave van het hoofd bestuur dei- P.T.T. de volgende hoeveelheden verkocht: zegels van 2 ct.. (met toeslag 4 ct.) 1.170.066, zegels van 4 ct. (met toeslag 6 ct.) 876.888, zegels van 7% (met toeslag 10 ct.) 940.101, zegels van 10 ct. (met toeslag 15 ct.) 1.553.994, zegels van 20 ct. (met toeslag 25 ct.) 841.885. De opbrengst hoven de keerwaarde bedroeg 184.235,55% Misschien Is er een kans, dat men het afgedragen jasje en de gerafelde broek eindelijk eens kan verwisselen voor een gloednieuw costuum. Maar dan moet >men edelmoedige familieleden jn Ame rika hebben of goede vrienden. Deze kunnen het volgende doen: Zij storten bij een bepaalde fir ma een bedrag in dollars en deien mede, dat voor dit geld aai een bepaald (persoon in Neieriand een costuum of overjas geleverd moet worden. De Amerikaanse firma stelt zicb dan in verbinding met een Nederlandse, dje voor leve ring van het gevraagde zorg draagt. Over punten wordt by deze geschenkzending niet ge sproken. Deze overeenkomst heeft het voordeel, dat in dit geval de tex tiel, die anders om wille van.de deviezen positie uitgevoerd moet worden, in Nederland blijft. Onze deviezen positie wordt hierdoor dus in geen geval slechter. Maar niet alleen Nederland is in deze transactie betrokken. Eten Amerikaan, die vrienden of ken nissen in andere landen van Europa met textiel wil gedenken, kan hen, mits er vanuit Neder land pakketten naar dat li and ge zonden kunnen worden, via de Amerikaanse en Nederlandse fir ma kleding toezenden. Dit ver groot nog ons dollar-tegoed. In Nederland heeft de heer Hertzberger van de gelijknamige confectiefabriek te Rotterdam het initiatief tot dit plan genomen in samenwerking met Fraser Morris and Co. Incorporation te New- York. Van de zijde van de Neder landse fabriek vernemen wij, dat het publiek veel belangstelling toont voor de mogelijkheid op deze wijze zonder punten de gar derobe aan te vullen. Ook andere kledingmagazijnen stellen thans pogingen in het werk om met hun Amerikaanse relaties tot een soortgelijke overeenkomst te ge raken, doch tot nu toe heeft alleen de N.V. Emiel Hertzberger con fectiefabriek een zoodanig uitge werkt plan kunnen overleggen, zo deelde men ons van de zijde van het Ministerievan Economische Zaken mede, dat daarop vrn spoe- dig een sanctie kon women ge geven. Van de correspondent van het A.N.P.: In een der zalen van het Bel gische Senaatsgebouw hangt een tapijt rondom hetwelk de laatste tijd nogal stof is opgewaaid. Het geeft, de plechtige eed- aflegging van Leopold HI weer. Onder de op dit tapijt uitgebeelde hoge persoonlijkheden merkt men o.a. Prins Hendrik op. Het bureau van de Senaat heeft thans opdracht gegeven dit wand tapijt, dat tijdens de bezettings periode is vervaardigd, weg te nemen, daar gebleken is dat er bepaalde personen op zijn weg gelaten en andere, die niet bij de plechtigheid aanwezig waren, er wel op voorkomen. Het is komen vast te staan dat voor deze „ver valsing 'van de historische waar heid", zoals de Belgische bla den het noemen een zekere Gaston Pulings verantwoordelijk is, die tijdens de bezetting direc teur-generaal van het Senaats bureau was. Deze liet In het ontwerp van de kunstenaar An- toine Carte eigenmachtig veran deringen aanbrengen en heeft de heren Van Cauwelaert, Pierlot en Theunis, die uit België gevlucht waren, eenvoudig weg laten schrappen. Pulings. die zeer pro-Duits was, gaf daarentegen opdracht de beeltenis van de toenmalige Duit se naizi-ambassadeur op het doek aan te brengen, terwijl hij zich zelf een ereplaats toedacht op d« voorgrond Het Senaatsgebouw heeft thans bepaald, dat deze „historische vergissingen" zullen worden weg gewerkt en het tapijt aan de hand van de lijst der bij de plech tigheid aanwezige personen in overeenstemming zal worden ge bracht met de waarheid. De Franse Nationale Vergade ring heeft de anti-inflatiewet met 315 tegen 268 stemmen aangeno men. Bij de stemming over de vijfde motie van vertrouwen verkreeg de regering de meerderheid van 307 tegen 274 stemmen. De sneltrein New York met kinderen gegrepen. 10 Kinde- mt kinderen gegrepen. 10 Kinde ren werden gedood en 2 gewond. „Persberichten uit Madrid" citerend meldt het Sowjet-Rus- sische persbureau Tass, dat de V. S. officieus besloten hebben aan Spanje financiële hulp te ver lenen. Tot dusver is niet bekend, aldus Tass, of deze hulp direct of indirect zal worden verleend, of dat zij onder het plan-Marshal! zal vallen of daarbuiten.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3