®hanlag& Een nieuwe volksbeweging Republiek in ide UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS De fraude met de geschenkzendingen uitlndië De prijzen van bouw materialen De kwestie Jacob Kaiser en Ernst Lemmer Het verkeer en het hoge water Hotel te Jeruzalem opgeblazen De prijzen van fietseden Onderneming schenkt ton voor Nationaal Monument Dollars voor het bunkeren van kolen in Ned. havens Het Amer. Min. van Buit. Zaken over plan-Marshall Het hoge water Volgens „Antara" is op 28 De cember in tegenwoordigheid van President Soekarno te Djogja- karta een nieuwe volksbeweging opgericht onder leiding van de Bomeose leider Sangadji. Deze beweging stelt zich ten doel alle krachten van het volk aan te wenden teneinde alle moeilijk heden, die de Republiek momen teel ontmoet, te overwinnen De leden van dit nieuwe comité zijn vertegenwoordigers van alle partijen en organisaties, die op- treoen als coördinators tussen de Kefpublikeinse Regering en het Indonesische volk. President Soekarno hield bij deze gelegenheid een redevoering waarin hij naar voren bracht, dat tegelijkertijd met „Lake Succes" en „Renville" volle aandacht moet worden geschonken aan de strijd binnenshuis. Soekarno zeide ver der dat men niet verbaasd be hoefde te zijn over tekenen van moeheid en gevoelloosheid onder net volk. Iedere revolutie kent nu zijn up en downs. „Het is echter onze heilige plicht de 1 revolutio naire geest nieuw leven in te blazen, omdat onze revolutie voortgaat", vervolgde de Presi dent. Zoals bekend is de N.I.W.I.N. verzocht, om zich te belasten met de zakelijke afwikkeling van de pakettenzwendel door het ,,Ver- zendkantoor vooir geschenkzendin gen van militairen in Indonesië!' te Laren. De in beslaggenomen Indische producten zijn thans voor het grootste gedeelte opgeslagen in Rotterdam. In verband hiermede wordt het Niwin-comité te Rotter dam overstelpt met vragen van talloze Rotterdamse gedupeerden die verzoeken om het hun toeko mende pakket. Het Nïwin-comité te Rotterdam vestigt er echter de aandacht op, dat de goederen momenteel nog onder beheer van de Justitie zijn, Terwijl bovendien de verdeling der producten niet zal geschieden door het comité te Rotterdam. Dit blijft een aangelegenheid van het Centraal Bureau N.I.W.I.N., dat daarover t.z.t. uitvoerig zal be richten Hij legde er de nadruk op, dat alleen theoretische spontaniteit niet voldoende is; het volk dient te worden geleid tot het vol tooien van de revolutie. Deze beweging dient in de eerste plaats, aldus Soekarno, voor het opruimen van de barricaden, die de geest en het leven in de weg staan. Soekarno besloot met het spontane aanbod „gebruik mij als speerpunt in deze beweging", al dus „Antara". Donderdag 8 Januari treedt een regeling in werking tengevolge waarvan de leveringen van bouw materialen uit het magazijn van de handelaar worden beperkt tot die welke noodzakelijkerwijs uit het magazijn moeten plaats heb ben. Door de grote schaarste kan de handel in bouwmaterialen zijn ge bruikelijke functie van magazijn houder niet op normale wijze uit oefenen. Verreweg het grootste deel wordt op het ogenblik onmid dellijk via de handel onder de ver bruikers gedistribueerd. Deson danks Worden de leveranties veel al in rekening gebracht alsof het magazijnleveringen zijn, daar hier voor hogere prijzen gelden. Hier aan wordt in de nieuwe regeling thans paal en perk gesteld, zo deelt het Ministerie van Economi sche Zaken mede. De burgemeester van het dis trict Steglitz van Berlijn heeft op een vergadering der Christelijk- democratisohe Unie in de Franse zóne van Berlijn verklaard, dat Jacob Kaiser en Ernst Lemmer, leiders der C. D. U. in de Sow- jet-zöne van Berlijn, leiders der partij zullen blijven, „ook al be haagt dit de bezettende mogend heid niet", aldus meldt de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zóne. De burgemeester sprak over de pogingen van de Sowjet-autori- teiten om de twee mannen uit hun positie in de partij te verwij deren, omdat zij niet deel hadden genomen aan het op initiatief van de S. E. D. (Socialistische Eenheidspartijgehouden volks congres in de Sowjet-zöne. De K.N.A.C. deelt mede, dat in venband met het hoge water van de Merwede bij de veerdienst Gor- kumSleewijk in de weg Utrecht- Breda een uurdienst is ingesteld in plaats van de gebruikelijke 40 minuten dienst. Het vertrek te Gorkum geschiedt een kwartier vóór het hele uur, en van Sleewijk een kwartier na het hele uur Terwijl een tropische storm de stad teisterde is kort na midder nacht het Semiramis Hotel te Je ruzalem opgeblazen. Zes lijken zijn reeds geborgen, doch men vreest, dat nog 14 personen meer door het neerstortende gesteente zijn bedolven. Naar verluidt, was het hotel het hoofdkwartier van de Arabi sche jeugdorganisaties Nadjada en Fóetoewah. Men neemt aan, dat de aanval door joden is ge pleegd uit wraak voor de onlangs in dit stadskwartier ondernomen aanvallen op Israëlieten. THH TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. BERGEN OP ZOOM BEGINT HET CARNAVAL. Het Bergen op Zoomse cama- valscomité is begonnen met de voorbereiding van een uitgebreid carnavalsfeest. Dit jaar begint het op 10 Januari. Dan wordt het officiële openingsbal, ofwel „Neu- zentoal" gegeven. Het gemeente bestuur heeft beslist, dat er dit jaar „straatcarnaval" mag wor den gevierd, hetgeen betekent, dat de Bergen op Zoomenaars voor het eerst sinds 1940 dit jaar verkleed en gemaskerd over straat mogen lopen tijdens de carnavals dagen. Prins Nilles I, de Bergse caranvalsprins, zal dit jaar per „ezelskarreke" worden ingehaald. Voorts wordt een optocht voor bereid, waarin ook de „iblauwe sohuijt" zal meetrekken. 10.000 DOLLARS IN SAN REMO VERGOKT. Begin December publiceerden de Nederlandse dagbladen een op roep van de Officier van Justitie te Amsterdam, om koffers toebe horende aan een zekere W. F. W., bij de politie in te leveren. Ge noemde W. had van het reisbureau LissoneLindeman een groot be drag in dollars toevertrouwd ge kregen. Toen hij dit geld moest verantwoorden bleek het er niet meer te zijn. „Vergokt" beweerde W. De po litie geloofde dit niet. Zij speurde naar de koffers van W. en ver wachtte daarin het geld aan te treffen. Enkele dagen na de oproep in de bladen verscheen bij de politie een vriend van W. met de koffers. Maar het geld was er niet in. On dertussen vertrok een rechercheur naar Italië, waar het geld vergokt zou moeten zijn. Na onderzoek in San Remo bleek W. een bedrag van 10.000 dollars omgezet te heb ben in lires, die hij verspeelde in een speelbank te San Remo. Het is nog niet bekend wanneer W., die na zijn arrestatie een grote dosis veronal had ingenomen, zal voorkomen. OPSLAGPLAATS UITGEBRAND Zondagmiddag is aan de Hof straat te Apeldoorn een pakhuis, in gebruik bij de Ver. Pharma- ceutische Fabrieken (v/h Bonne- ma-Zwitsal) en vrijwel geheel ge vuld met verpakkings- en éta lage-materiaal, volkomen uitge brand. Hoewel de schade door verzeke ring wordt gedekt, betekent de 73) (Nadruk Verboden.) .Jtk zal de deur op slot doen ■en de sleutel meenemen. Wees maar kalm tot ik terug kom." Zij sloot Pratt in de oude ka mer op en ging heen. De vrij willige gevangene at zijn sand wiches, dronk zijn sherry en keek uit het boogvenster over de wijde uitgestrektheid van het park en "de hei. Hij gaf toe aan wat sen timentele gedachten. Eens had hij gehoopt, practisch heer en meester te worden van Norman- dale. Altijd met het oog op zijn geliefkoosde spreuk had hij ge hoopt, door tijd en geduld Nesta te huwen. En nu, door die ver vloekte scène met Parrawhite, moest hij hier van af zien, het enige wat hij kon doen was, zijn hachje in veiligheid brengen en zoveel als hij kon meenemen. Meer dan eens onder zijn fiets tocht die morgen, had hij aan Parrawhite's raad gedacht om geld te vragen en dan van de zaak af te zijn. Misschien was dat tooh nog beter geweest. Evenwel als hij straks zijn terugtocht begon, zou hij zorgen een bom van de Mlalliathorpe's duiten, mee te nemen. Maar al spoedig hield Pratt op met denken. Hij had al zijn sand wiches opgegeten en drie-kwart van de fles sherry leeg. Plotse ling voelde hij zich onbegrijpelijk slaperig, hij legde zijn hoofd tegen de rug van zijn wijden leun stoel en viel vast in slaap. HOOFDSTUK XXVI HET TELEFOONTJE. Had Pratt maar geweten, wat er die morgen in de oude groeve te Whitecliff gebeurde dan had hij niet alleen wat harder gereden maar zou hij ook een andere rou te genomen en de fiets in de steek gelaten hebben voor de trein. Maar Pratt wist niets van Byner's stappen, van zijn bezoek aan de Groene. Ka,n, van wat Wil lem Thomas aan Pickard verteld had en Pickard weer aan Byner. Als hij Byner aan de rand van vernietiging- van deze voorraad toch een grote handicap voor het bedrijf, daar de levertijd van dit materiaal circa een half jaar .be draagt. De brand is ontstaan doordat twee jongetjes van zes jaar in een aangrenzend kolenhok een vuurtje hadden gestookt, waar door de houten afscheiding vlam vatte en doorbrandde. BRAND TE BERGEN OP ZOOM Zaterdagavond brak brand uit in het kledingmagazijn van de Firma A. Terhorst, v/h Peek en Oloppemburg aan de Kremer- straat te Bergen op Zoom. Het vuur greep snel om zich heen en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was stond het gebouw weldra in lichte laaie. Er bestond zelfs gevaar voor de belendende percelen. Met zes stralen werd het vuur bestreden. Het lukte de brandweer echter de belendende percelen in dit dicht opeen gebouwde winkelcen trum van Bergen op Zoom te sparen. Het ruinje pand van de firma Terhorst ibrandde geheel uit. De panden van de firma Van Haren en Van Dijk liepen water schade op. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade is zeer aanzienlijk, BRUTALE INBREKERS. De dieven die Vrijdagnacht j.l. uit de kelder van een der Ver kade fabrieken te Zaandam 275 kg boter ontvreemdden, hebben een tweede bezoek gebracht. Zij lieten op een blocnote-velletje eer, nieuwjaarswens achter. De nieuwe verlaagde prijzen voor fietsbanden zijn op 1 Jan. j.l. ingegaan. De handel heeft echter tot 1 Maart a.s. gelegenheid de oude voorraad tegen dg oude prij zen uit te verkopen. De op het ogenblik bij de handel aanwezige voorraden doen echter vermoeden dat dit omstreeks 1 Febr. zal zijn geschied. Een industriële onderneming te Amsterdam heeft het Centraal Bureau van de Nationale Monu menten-Commissie een bedrag van 100.000,- doen toekomen voor de aankoop van 200.000 vier kante centimeter Damplantsoen. TERNEUZEN. Rattenbestrijding. In verhand met het grote be lang van een zo intensief moge lijke bestrijding van de ratten- plaag vestigen wij de aandacht van belangstellenden op de heden avond half zeven in het Concert gebouw alhier, door de Planten- ziektenkundigen Dienst te Wage- ningen te houden lezing en film voorstelling over de rattenplaag en haar bestrijding, welke Voor stelling gratis toegankelijk is. Machiiieschrijven Bij het examen machineschrij- ven Pontschool behaalden het diploma de dames; M. D. K. Mie rasvan Es te Axel, M. M. Aerts te St. Jansiteen, A. M. Bours te Sluiskil, C. J. M. van Akkeren en C. M. de Bruijne, beiden te Terneuzen, J. A. Dieleman, M. J. Hamelink en J. C. van Maelsaeke allen te Zaamslag, en P. M. Wijne te Westdoipe; en de heren: C. P. Nieuwelink te Hoek, J J. de Bokx en M. A. Kolijn, beiden te Terneuzen, en G. B. de Jaeger te Uzendijke. Boekhouden. Voor het examen Pont-practijk boekhouden slaagden de heren: W. Garskamp te Sas van Gent. •T. Dieleman, P W. van der Esit. C. de Kraker, P. J. Notebaart en W. Wieland, allen te Terneuzen. GOES. Zeeuwse Zangersbond. Zaterdag hield de Zeeuwse Zan gersbond „Zang Veredelt" zijn jaarvergadering te Goes in Hotel Centraal. Als voorzitter fungeer de de heer Th. L. Jonker (Burgh). Van de heer Blok (KapeUe) was bericht binnengekomen, dat hii als bestuurslid bedankte. Het concours te 's Heer Abts- kerke leverde een flink batig saldo op. K De periodiek aftredende be stuursleden Schippers (Middel burg) en Hennekeij (Retranehe- ment) werden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer Holster (Hans- weert). Bij het verdelen ven de bestuursfuncties verklaarde de heer Jonker zich bereid het voor- zitterschap op zich te nemen. Het concours zal in 1948 gehou den worden te Haamstede op Za terdag 17 Juli. Als nieuwe vereniging werd toegelaten „Schoondijke's Ge mengd Koor". De Bond bestaat thans uit 22 verenigingen. ZAAMSLAG. Op het pestbureau der Rijks politie alhier is als gevonden ge deponeerd een bankbiljet. Reeds pl.m. 5 a 6 weken geleden gevon den Met ingang van 10 Januari zullen, zo vernemen wij van be voegde zijde, ingevolge regerings voorschrift buitenlandse schepen die in Nederlandse havens bunke ren de kolen moeten betalen met Amerikaanse dollars. Dit hangt samen met onze krappe deviezen- positie, aangezien de door ons land in Amerika gekochte kolen eveneens met dollars moeten wor den betaald. De vraag wat er dient te ge schieden met schepen, die in Nederlandse havens komen bun keren maar niet over dollars be schikken, zal voor elk incidenteel geval met het Rijkskolenbureau te Den Haag dienen te worden geregeld. Onafhankelijk hiervan staat het echter vast, dat de nieuwe bepalingen 10 Januari in werking treden. de oude groeve had zien staan en zijn gesprek gehoord had met de eigenaar ervan, zou hij zo spoe dig mogelijk honderden kilome ters ver geweest zijn. De avond tevoren had Pratt een grote fout gemaakt. Hij had Puydale en <je andere detective moeten volgen, in plaats van Murgatroyd's winkeltje binnen te gaan. Dan had hij gezien, hoe Byner en Puydale, zodra zij Mur- gatroyd verlaten hadden een rij tuig hadden genomen en naar Whitecliff gereden waren. Maar hij wist het niet en ging zijn eigen weg, de weg ten verderve. ,,Ik zou me nierts verwonderen", zei Byner „als we het lijk van die arme duivel Parrawhite op de bodem van die groeve vonden Maar zoals ik zeg, het is en blijft gissen." „En ik zou niets .verwonderd zijn", antwoordde Puydale, „als we konden bewijzen, dat Pratt Mur- gatroyd opgestookt had. En een beetje onhandig, denk eens aan. die arme klokkenman moet alles zelf maar bedenken." „Evenwel moet u niet vergeten, dat Pratt niets weet over Pic- kard's zaakjes met Parrawhite en, dat hij dat uur in de Groene Kan zat", wierp Byner tegen. ,,Ik Charles Bohlen, Kanselier van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft als ver tegenwoordiger van Minister Mar shall ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de staat Wisconsin verklaard, dat het plan- Marshall wellicht de enige kans vormt om tot een stabiele en vreedzame wereld te geraken. Bohlen zeide, dat het de Ameri kanen wel zeer vreemd in de oren moet klinken, wanneer het plan als imperialistisch wordt betiteld, wetende, dat zij offers brengen zonder het vooruitzicht te hebben spoedig iets terug te ontvangen, terwijl de mogelijkheid van winst zeker is uitgesloten. „Nog nooit in de geschiedenis is een zo groots plan voor vrede lievende doelen opgesteld en ik ben er niet bang voor, dat Ame rika voor de verplichtingen zaï terugschrikken. Indien West- Europa wankelt en ondergaat zul len de kosten voor de nationale veiligheid van Amerika in een jaar meer bedragen dan die van het plan-Marshall. geloof, dat Pratt zich veilig voelt en dat we hem morgenochtend kalm voor zijn lessenaar zullen kunnen arresteren.'' ..Als alles is zoals u denkt", zei Puydale droogjes, „zullen we daar niet veel tijd mee verknoeien. We zullen ons karweitje eerst af maken." „Die mijnheer Shephard zal toch geen' objecties maken'" vroeg Byner. „Objecties", riep Puydale uit, „hij zal het dolgraag doen Goede afleiding voor zo'n man, die niets om handen heeft." Shephard de eigenaar van de groeve, die rentenierde .in het schilderachtige stenen huis mid den op de heide, had niets te doen behalve zijn tuin, zijn groenten en zijn krantje. Byner toen zij hartelijk wel kom waren geheten, hadden zij dadelijk een sigaar gekregen en een ruime stoel bij de haard vond deze mening van de detec tive Puydale bevestigd. Shephard was dolblij eens een verzetje te hebben. „Een dode man in een Van mijn oude groeven", riep hij uit „Wat zegt u? En hoe lang denk je, dat hij er al in gelegen heeft, mijnheer Puydale?" Het hoge water in de rivieren heeft thans ook Schoonhoven be reikt. Gistermiddag om 1.10 uur wees de peüschaal een stand ajan van 2.60 m boven N.A.P. waar mede de hoge stand op 26 No vember met 2 cm overtroffen werd. De veerdienst ondervindt nu ook belangrijke hinder. Otm 12.30 uur moest het ver voer van auto's tijdelijk worden stopgezet. Ten behoeve van het personenvervoer voorziet een motorbootje, dat zolang een an dere ligplaats kreeg. Schipbalken zgn voor de veerpoort gelegd. In dé Gelderse Achterhoek. In de situatie rondom Steen deren is sinds 'Zondag weinig verandering gekomen Er werd met man en macht gewerkt aan de om het dorp lopende z.,g.n. Eurnedijk. De werkzaamheden staan onder leiding van de burge meester van Steenderen, de heer J. Heersink. Van de gemeente, die ongeveer 5000 ha groot is, staat ongeveer 70 procent onder water. De Commissaris der Koningin in Gelderland Jhr. C. G. C. Quar- les van Ufford bracht Zondag een bezoek aan de overstroomde ge- b'eden. De weg tussen Baak en Wichmond is thans ook onderge lopen. In de gemeente Angerlo is de veerweg naar Giesbeek on- der water komen te staan evenals een gedeelte van de Pierikstnaat in de richting Wehl. Het hoge water bij Zntphen. Hoewel de peilschaal in Zut- phen Maandagmorgen een stand van 7.92 plus N.A.P. bij een was van 22 centimeter aanwees, is de toestand niet kritieker geworden Het water hier is sedert Zater dag 72 centimeter gestegen. Van zelfsprekend is het water verder in de richting Zutphen. dat thans geheel op een eiland ligt, doorge drongen. Dank zij de getroffen maat regelen heeft het water geen grote schade kunnen verrichten. De peilschaal in Keulen wees Maandagochtend een stand aan van 7.01 meter bij een val van 63 centimeter. Trier meldde 15 centimeter val. Wichmond, Baak en Bronk- horst zijn eveneens moeilijk te be reiken. Vele wegen zijn voor het normale verkeer gesloten. Tal loze boerderijen zijn geïsoleerd en in vele gevallen wordt het ver keer per roeiboot onderhouden. Zet de val boven door en steekt niet opnieuw de storm op dan blijft men de toestand wel mees ter. Volgens ruwe schatting staat ongeveer 2500 ha land onder water. Hierbij zijn begrepen de grote oppervlakten bij Doesburg en Dieren. „Een paar maanden, mijnheer Shephard", antwoordde de detec tive. „Dan wordt het hoog tijd dat nij eruit komt," zei Shephard. Wanneer wou u dat werkje ge daan helbben?" „Zo gauw mogelijk", zei Puy dale „Morgenvroeg als het u schikt." „Weet je wat," zei de rentenier. „Laat mij dat maar eens opknap pen. U komt om half negen en dan zullen we eens Zien of er zo iets als een lijk in de groeve ligt. U denkt van wel, wat?" „Dat denk ik vast en zeker," zei de detective. „Praat er niet verder over" zei Shephard, „dat geheim zal ik wel eens uitrafelen. Lieve grut. En als je weet, dat ik honderden malen er langs gelopen ben en nooit gedroomd heb, dat er iets anders in zat dan water. We zul len de zaak onderzoeken morgen voor de middag." „En nu nog wat", zei Puydale „We moeten het stil houden. We moeten zorgen dat de hele buu't er niet bij staat." „Laat dat maar aan mij over zei Shephard. „We zullen het stilletjes en netjes doen." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2