Qhantags Autobus door trein gegrepen UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS Van een Vos en 14 Ganzen Ziekentransport per hef- schroefvliegtuig Oe controle op autobanden aan da Belgische grens Het klein-grensverkeer met Duitsland Het autobusongeluk bij Bree zand heeft, tot op heden, drie doden geëist. Het zijn de 50-jarige heer W. Hoep uit Anna Paulow- na, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de P.V.A., tuinders- vereniging en de veiling-vereni- gang; de 19-jarie mej. M. van Oosten uit Breezand, die door de .schok uit de bus werd geslingerd en op enkele meters van de plaats, waar de bus yan de spoor dijk is gekanteld, met haar hoofd m een sloot werd gevonden, en de ULjarige mej. N. van Dalen, eveneens uit Breezand, die in het ziekenhuis aan haar verwondin gen is bezweken. Drie van de 17 passagiers (en niet 15 zoals eerst gemeld) zijn zwaar gewond, o.w. de conduc trice. mej. De Jong uit Hippq- lytusihoef, die met een schedel- oasisfractuur onder de bus van- daan gehaald werd. Vijf werden ernstig en vijf licht gewond Per ziekenauto's zijn de v gewonden deels naar het Gemeentezieken- hüis en deels naar de St. Lidwina- stiohting in Den Helder overge bracht. De chauffeur kreeg en kele snijwonden aan hef gelaat De gewonden hebben ongeveer anderhalf uur moeten wachten voor de eerste ziekenwagen arri veerde, wel was kort na het on geval direct medische hulp aan wezig. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De bus was op normale tijd vertrokken, en de chauffeur reed dagelijks- dit tra ject Honderd meter voor de spoorwegovergang had de chauf feur nog een passagier afgezet. Toen de bus de overgang passeer- iq. brandden de lichten in de wagen nog, mogelijk is hij hier door een moment verblind ge weest. In volle vaart heeft de locomotief de bus, everq voor de achterwielen gegrepen. De bus draaide hierdoor een slag om en werd tientallen meters meege sleurd. en kantelde tenslotte van de dijk, en is zeer zwaar be schadigd. De machinist van de trein heeft het ongeluk zien aankomen. Enige tientallen meters voor de onbewaakte overgang zag hij de bus de rails oversteken. Hij gaf onmiddellijk signaal, doch het heeft niet meer mogen baten. Onder het snerpend gefluit van de locomotief werd de bus aan de rechter achterzijde gegrepen. De gehele rechterzijde van de bus werd weggeslagen. De passagiers die aan deze zijde van de bus hebben gezeten, zijn er het slechts afgekomen. Alle zitplaatsen aan de linkerzijde daarentegen zijn in tact gebleven. De gehele uit vier personen bestaande familie Van der Stelt uit Anna Paulowna, die allen hnks zaten, is er betrekkelijk goed afgekomen. Van deze fami lie heeft een klein meisje 'n been gebroken terwijl de overige leden er met onbeduidende schrammen en schaafwonden afkwamen. Me vrouw Van der -Stelt, die zelf uit de bus is kunnen klimmen, heeft verklaard, dat zij toen de bus tot stilstand was gekomen op dezelf de plaats zat als toen zjj had plaats genomen in de bus. Zij was niet in staat te vertellen wat er precies was gebeurd. Links en rechts liggen brok stukken van de autobus in het rond. De zware wielen zijn naar binnen gedrohgen, maar de motor is vrijwel onbeschadigd. Er zijn geen ooggetuigen van d'.t vreeslijke ongeval geweest, be halve dan de machinist van de trein en de passagiers van de bus, die de trein waarschijnlijk op zich hebben zien aankomen. Luttele seconden zijn de passa giers noodlottig geweest, want de bus was reeds voor drie kwart het spoor gepasseerd op het ogen blik toen de locomotief de Naco- bus aan de achterzijde greep. Vierde slachtoffer overleden. Zaterdagmorgen is in het ge meenteziekenhuis te Den Helder na een operatie overleden een on bekende vrouw, die Vrijdagavond bij het ongeluk met de Naco-bus te Breezand ernstig gewond raakte. v.'ieger, per belicoptaire te ver voeren. Men hoopt met deze vlucht gegevens te vei zamelen over de vraag of het vervoer van een zieke met een dergelijk to rtel verkieselijker is dan b.v. oer auto. Tot dit doel maakte ook de geneesheer de tocht mede. Een vos van flinke afmetingen die in de nacht voor Oudejaars dag 'n omheining was binnenge slopen, waar zich 14 ganzen be vonden, werd de volgende mor gen door de ganzeneigenaar mors dood met weggepikte ogen en opengereten zijden aangetroffen. De eienaar van 't moedige gevo gelte, dat op die dag geslacht had moeten worden voor de dis van Oudejaarsvondvierders, be sloot een gent en drie ganzen te sparen om dit strijdlustige ras niet te laten uitsterven. De vos wordt ter herinnering aan deze heldhaftige strijd opgezet. Zaterdagmiddag is voor het eerst in Nederland een zieke per hefschriefvliegtuig vervoerd en wel met de Sikorsky S 51. Het was de heer S. Schuller, werkzaam op het vliegveld Ypen- burg, die bij een vliegongeval in Engeland een hersenschudding op liep. Op advies van zijn genees heer, Dr. P. Niks, moet hij enige tiid buiten rust nemen. Men greep deze gelegenheid aan om de heer Schuller, zelf een sport- (De K.N.A.C. deelt mede, dat de controle op de autobanden door de Belgische douane aanvankelijk aan de BelgischFranse grens is ingesteld. Het schijnt namelijk nog wel eens te zijn voorgekomen dat Belgische auto's met splinter nieuwe banden naar Frankrijk reden en later met versleten bant den terugkeerden. In dit verband zou men thans ook de Belgische maatregel moeten zien, waarbij voor Nederlandse automobilisten de eis wordt gesteld, dat de mer ken en nummers van de autoban den op triptieken en op de volets van carnets, die voor België ge bruikt worden, vermeld staan. De vermelding kan geschieden op de -blanco achterkanten van de trip tieken en carnetblaadjes. In de loop van 1947 zijn op Nederlands initiatief herhaaldelijk besprekingen gevoerd met de Engelse autoriteiten in Duitsland ten einde te komen tot een ver ruiming van het zogenaamde klein-grensverkeer, dat tot nu toe -maar sporadisch mogelijk is. Naar het A.N.P. yerneemt, is thans een ©ntwerp-overeenkomst tot stand gekomen, welke dit grensverkeer, dat voor sommige particulieren, maar vooral voor neringdoenden, industrie-arbeiders, turfstekers e.d. van groot belang is, eniger mate ruimer beoogt toe te laten. Deze ontwerp-overeenkomst is thans bij de Engelse autoriteiten m behandeling en Ibinnenkort hoopt men een beslissing van die zijde te mogien verwachten. TH* TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 71) (Nadruk verboden.) Omdat hij een overvloed van tijd had, nam hij achterwegen en smalle laantjes. Zó kwam hij aan de grens van het park, op een punt, dat een heel eind van het 'huis verwijderd was. Hij steeg af, verborg zijn fiets in het kreupel hout en sloop door de hossen en plantages naar het huis. Hij ken de iedere voet gronds en als hij in de verte een jachtopziener of houtvester zag, zocht hij dekking achter bomen en struiken. Op die wijze naderde hij het huis en pre cies toen de stalklok één sloeg, trad hij het oude theehuisje bin nen, achter in de tuin, waar Es ther Mawson op hem wachtte. Esther zag onmiddellijk, dat er iets bijzonders aan de hand was. TERNEUZEN. Lid Polderbestuur. Tot lid van het bestuur der Wa terkering van de calamiteuze Nieuw Neuzenpolder is benoemd de heer C. de Jonge H.Fz. alhier. BRESKENS. Benoeming. Tot hoofd van de o. 1. school te Westkapelle werd benoemd de heer I. van de Sande, onderwijzer aan die school en vroeger te Breskerts. HULST. Mattheus Passion. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, op Passie-Zondag (14 Maart) in de Basiliek alhier een uitvoering te doen geven van de Mattheus Passion van Joh. Seb. Bach, waaraan mede zu-llen werken het Amsterdamse Orato riumkoor met 250 zangers, de Haarlemse Orkestvereniging met 45 musici en verschillende beken de solisten. Een commissie uit de burgerij werd opgericht, welke zich ten doel stelt deze plannen te ver wezenlijken. De Basiliek zal bij- deze gele genheid plaats bieden aan onge veer 1600 personen. Voorts ligt het in de bedoeling der commissie wanneer de eerste uitvoering zal slagen deze in de volgende jaren te her halen en zodoende een traditie op te bouwen. OOSTBURG. Tentoonstelling van Pluim vee en Duiven. Zeer goede inzendingen. Vrijdagavond vond in de O. L. School te Oostburg dóór de ere voorzitter van het tentoonstel lingscomité, Burgemeester Mr. K. Al was Pratt nóg zo handig in het verbergen van zijn gevoelens, zij was handiger en maakte uit kleinigheden op, dat dit geen ge woon bezoek gold. ,,Wat is er?" vroeg zij dadelijk. ,,'n Beetje herrie," bromde Pratt, die wist, dat hij haar een gedeel te vertellen moest. „Niet erg, maar ik moet er voor een tijdje tussen uit. 'n Week of twee denk ik." /„'Moet je mevrouw spreken," vroeg Esther. „Natuurlijk. Ze moet wat teke nen," antwoordde Pratt. „Hoe staan de zaken Is de kans schoon?" „Juffrouw Mallathorpe rijdt na de lunch naar Barford," lichtte Esther hem in. „Dan kan ik het wel klaarspelen. Hoe lang heb je nodig?" „O, een kwartiertje is genoeg," zei Pratt. „Zelfs tien minuten, als het moet." „En dan?" vroeg Esther. „Dan stap ik in de trein te Sea- leby," zei Pratt, „zowat tien kilo meter van hier, weet je wel? Daarom zou ik graag zo spoedig mogelijk né half drie van hier weggaan." „Je kunt haar spreken, zo gauw juffrouw Mallathorpe weg is," Hoekzema, de opening plaats van de door de V. P. Z- in samen werking met de Zeeuws-Vlaamse Duivenbond georganiseerde ten toonstelling van Pluimvee en Dui ven. De tentoonstelling welke is on dergebracht in een tweetal loka len der school duurt drie dagen. Het aantal inzendingen bedroeg voor wat betreft het pluimvee ongeveer 70, terwijl de duiven met een 470 tal inzendingen waren vertegenwoordigd. De beidé keurmeesters, de heren Knappen en Jacobs uit Roosendaal, die gezien het zeer goede materiaal dat werd aange voerd een moeilijke taak hadden, lieten zich in buitengewoon waar derende bewoordingen uit over de kwaliteit der inzendingen, zo dat dus, wat dit betreft, de orga nisatoren reeds op een succes kunnen terugzien. En aan be langstelling van de zijde van het publiek zal het gezien de vele duivenliefhabbers welke Zeeuws- Vlaanderen telt, zeker niet ont breken. Tenslotte laten wij hier de voornaamste uitslagen der keu ringen volgen. Afd. Pluimvee. Kampioen trio: eig. J. Dubois te Zuidzande. Kampioen hen: eig. P. Snoep te Nieuwvliet. Witte Leghorns: 1. eig. P. Bril te Oostburg: 1. eig. A. J. Gosseije te Schoondijke; 2. eig. Jac. Kools te Zuidzande. Patrijs Leghorns: 1. eig. J. Dubois te Zuidzande; 2. eig. J. Risseeuw te Zuidzande. Rhode Islands Reds: 1. eig. P. Snoep te Nieuwvliet; 2. eig. A. de HuiluLeenhouts te Groede; 3. eig. Mr. K. Hoekzema te Oost burg. Barnevelders1. eig. Jac. Kools te Zuidzande. antwoordde Esther. „Zou je niet liever in huis komen? Ik heb de sleutel van de torendeur en het is nu veilig. Alle bedienden zijn aan het eten." „Ik zou zelf wel iets kunnen ge bruiken," zei Pratt, die maar vluchtig ontbeten had door zijn zenuwachtigheid. „Zou dat gaan?" „Dat gaat," zeide zij. Kom mee." Achter het tuinhuisje voerde een smal pad door het struikge was tot aan het oudste gedeelte van het huis. Dit deel was niet bewoond, eigenlijk was het half vervallen. Esther voerde Pratt naar een lage deur in een van de verweerde grauwe muren, open de ze knarsend en sloot de zware eikenhouten deur met ijzeren ban den en knoppen weer dicht. Dan bestegen zij een wenteltrapje, doorliepen een paar lege, stoffige kamers en kwamen in een klein vertrek, waar wat antieke stoe len opgestapeld stonden Pratt was al eens meer hierheen ge vlucht. Hij zonk in een stoel neer en bette zijn voorhoofd. „Vóór alles, moet ik wat te drin ken hebben," zei hij. „Wat kun je brengen?" „Alleen maar wijn," antwoordde Esther. „Maar daarvan ook net Witte Leghorn (haan)1. eig. P. Bril te Oostburg. Rhode Islands Reds: 1. eig. P. Snoep te Nieuwvliet; 2. idem. Noord-Holl. Blauwe; 1. eig Jac. Kools te Zuidzande. Witte Wyandottes: 1. eig. Cam. Verhulst te Oostburg; 1. idem. Ancona's: 2. eig. G. Dusardijn te Groede; 2. idem. Kalkoenen: 1. eig. Jac. de Hullu- Scheele te Oostburg; '1. idem; 2. idem. Krielen: 1. eig. P. Bruggeman te Oostburg; 2. idem. Zwarte Wyandottes: 2. eig. P. de Vuijst te Groede. Afdeling Duiven. Kampioen Doffers: eig. G. Du sardeijn te Groede, 47 p. Kampioen duif: eig. M. Provo te Cadzand, 47+ pt. Oude Doffers: 2. eig. G. Dusar deijn te Groede; 3 idem; 4. eig. A. van Gijs te Groede. Oude Duiven: 1. eig. G. Dusar- dijen te Groede; 2. eig. A. van Gijs te Groede; 3. eig. A. van den Heuvel te Schoondijke. Jarige Doffers A: 1. eig. G. Dusardeijn te Groede; 2. eig. J. Mangnus te Biervliet; 3. eig. A. van Gijs te Groede. Jarige Doffers B: 1. eig. J. P. Evers te Aardenburg; 2. eig. a J Risseeuw te Oostburg; 3 (4p- A Dusardeijn te Groede. Jarige duiven A: 1. eig 4 Wage te Zuidzande; 2 ei®- a Brevet te IJzendijke; 3. eig' a' Daansen te Oostburg. Jarige Duiven B: 1. M Provo te Cadzand; 2 efg c Verhulst te Oostburg; 3 eie G. Soulimans te Hoofdplaat. Lachte Blauwe Jonge Doffers- 1. eig. A. yan Gijs te Groede- eig. G. Dusardeijn te Groede-' 3 eig. A. Merrelaar te Oostburg' Jonge Doffers B: L. eig' P Wijffels te IJzendijke; 1. eig g Dusardeijn te Groede; 2. eig a J. Risseeuw te Oostburg; 3 5 ei°- L. Risseeuw te Oostburg. Jonge Doffers C: 1. eig. A van Gijs te Groede; 2. eig. P. a Baas te Oostburg; 3. eig. A. J. Weeda te Biervliet. Jonge Duiven A: 1. eig. A. van Gijs te Groede; 2. eig. H. Groos- man te IJzendijke; 3. eig. E w« dorp te Oostburg. Jonge Duiven B: 1. eig A van Gijs te Groede; 2. eig. G. Dusar deijn te Groede; 3. eig. J. Sirn- pelaar te Oostburg. Jonge Duiven C: 1. eig. A. Jan sen te Schoondijke; 2. eig. j Duste te Oostburg; 3. eig. J. de Voogt te Oostburg. HET HOGE WATER. De stand van de Waal. Zaterdagavond had de Waal voor Nijmegen een stand van bij na 13 meter -f N.A.P. bereikt. Dat is ongeveer 65 centimeter minder dan de hoogste stand in de afgelopen, jaren. Men verwacht in Nijmegen nog een langzame stijging. Het water stond Zaterdagmiddag nog onge veer een meter beneden de Tweede Veerkade, welke aan alle kanten wordt bewaakt. Alle verkeer over de grote rivieren gaat thans over de bruggen van Nijmegen en Zalt- bommel. 'Gelijk verwacht werd is Zondag het water nog gestegen en is het water langs de kade doorgedron gen in de Steenstraat. De uiter waarden zijn nog dieper onder ge lopen. De Baakse overlaat in werking. De Baakse overlaat tussen Zut- phen en Baak is in werking ge treden. Omstreeks 5 uur Zater dagmiddag stroomde het IJasei- water kalm over de Emmerikse weg en geleidelijk krijgt het land schap het aspect van een groot meer. De kruinen der bomen, bo ven het water uitstekende, geven enigszins de scheiding tussen 't land en de rivier aan. Verschei dene boerenhofsteden liggen ge ïsoleerd en de bewoners moeten gebruik maken van een bootje voor het doen van hun boodschap pen in de dorpen en voor het af leveren yan de melk. Watersnood in Steenderen. In de nacht van Zaterdag op Zondag- heeft het hoge water in de omgeving vein Steenderen vor deringen gemaakt. Zoals Zaterdag Iaat verwacht werd, zijn er in die nacht nog twee delen van de ge meente Steenderen, n.l. Emmer en De Luur onder water gelopen Dit heeft voor gevolg, dat de com municatie tussen Olburgen^n Rha verbroken is. De weersgesteldheid schijnt met het water te wedijve ren. De gehele nacht waaide er een sterke Zuidwestelijke wind. De daardoor ontstane golfslag beukt met geweld tegen de rond om de kom van het dorp Steen deren gelegen dijk, welke met man en macht met zandzakken wordt versterkt De toestand is echter precair. Wanneer het water nog 30 cm wast, zal de dijk overstro men. Hoge waterstand bij Deventer. De benedenloop van de Gelder se Ussel tussen Deventer en Ka- terveer bij Zwolle vertoont thans een merkwaardig beeld. Door de zoveel als je wilt, want er is een kleine voorraad in de kamer van mevrouw. Voor bier moet ik naar de chef. Ik kan wijn en sand wiches brengen zonder dat iemand het merkt." „Dat is best," zei Pratt. ,Wat voor soort wijn?" „Port, sherry, bordeaux," zei Esther. „Wat je wilt." „Sherry dan," zei Pratt. „Breng maar een fles, als je kunt. Ik heb reuze dorst." Het meisje vertrok, doorliep het ongebruikte gedeelte en begaf zich rechtuit naar een provisiekast, waar wat wijn uit de kelders was neergelegd. Zij nam een fles oude „Dry Sherry" van de beste soort, die Jan Mallathorpe nog gekocht had. Mallathorpe zou woedend ge weest zijn, als hij geweten had, dat zijn beste sherry gebruikt werd gewoon om dorst te lessen. Maar Esther had een ander plan. Zij ging er mee naar haar eigen kamers, sneed voorzichtig de dik ke koek lak weg, trok haar open en goot er een beetje uit. Dan ontsloot zij een kistje in haar kast, nam er 'n druppelflesje uit en telde zorgvuldig enige druppels af, die ze in de wijnfles deed. Daarna proefde zij de sherry en rook eraan. Er was niets bijzon- woeste kracht van 't water wordt allerlei, dat op de oever heeft ge legen, meegesleurd. Een geladen motorklipper schip is, stroomop varende, tussen Ter Wolde en De venter op een krib terecht geko men en moét afwachten tot het kan iworden vlotgesleept. Men heeft te Olst, ten Noorden van Deventer, de veerboot weg moe ten nemen. De dienst wordt nu onderhouden met een motorviet. De vlet gaat da,n over de over stroomde uiterwaarden van dijk tot dijk. Te Wijhe ging het aan het veer evenzo. De steenfabrie ken langs de Ussel onder Ter Wolde en Olst zijn door het wa ter geïsoleerd. Buitendijks zijn boerderijen onder Wilp, ten Zui den van Deventer, geheel door het water omringd. Men voorziet de bewoners door middel van rontbo ten van het nodigste. Het Usselwater te Deventer sedert /zondagmorgen meer dan een -centimeter per uur gestegen en wel tot 6.09 meter N A.P. Duizenden nieuwsgierigen pas seerden Zondag deze brug om te zien hoe de beflijkingswerken van de woonwijken in de hoven en stenenkamer het houden. Doordat de wind is gaan liggen, is de kans groot, dat het water het hier niet zal winnen. Meiv^eopt, dat de Zondag yan de boven rivieren gemelde val van het water, de was op de benedenrivieren zal doen ophouden. De weg Zutfen Deventer is nog watervrij. Het water der beken, komende uit het land ten Oosten van de Ussel 's hier en daar sterk gestegen. In 't grote polderdistrict „Veluwe" ten Westen van de Usisel kan met het water nog meester blijven. Alle passage, ook die voor voet gangers en wielrijders, over de schipbrug is onmogelijk gewor den, omdat het snel wassende water aan de Ussel de toegangs weg naar de brug op de linker oever heeft overstroomd. De brug wordt thans weggenomen om be schadiging te voorkomen. Velen die van of naar Deventer moes ten en niet op deze plotselinge snelle was hadden gerekend, aton- den Zondag-avond ter weerszijden van de rivier te wachten om nog te pogen naar huis te komen. Bij Tïel dijkwachten ingesteld. De waterstand van de Waal bij Tle! was Zaterdag zo hoog, dat de beide z.g. coupures, die vanaf de Waal toegang geven tot de stad, moesten worden afgesloten. Zondagochtend week de peil schaal voor Tiel 9,30 meter aan, tegen een normale waterstand van pl.m. 5 meter. In verband hiermede werd door ders aan te bemerken. Pratt zou niets vermoeden, al dronk hS de heie fles leeg. Omdat Esther wel gedacht had, dat Pratt iete te eten zou wtillen hebben, had zij al een hord met sandwiches, in een servet gewikkeld, .klaar gezet. Hiermede en met de fles sherry sloop zij terug naar de torenka mer, en zette het voor Pratt neer. Onmiddellijk schonk deze zich een glas in en dronk het gulzi® op. „Best spul," zei hij, en snakte met zijn tong. „Nog van de oude Jan, denk ik." „Ik weet het niet, het was hier al, toen wij kwamen," zei Esther. „Nou moet ik terug. Je hebt «iets nodig tot ik weer kom." „Hoe laat denk je, dat dat is? vroeg Pratt. „Zo gauw mogelijk hoor, ik wil weg." „Zodra de juffrouw weg is," zei Esther. „Ze heeft het rijtuig om half drie besteld." „Er komt hier toch zeker nooit iemand," vroeg Pratt gejaagd. „Die knechts bijvoorbeeld?" „Daar zal ik wel Voor zorgen," stelde Esther hem gerust. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2