voor de Zondag Kerkdiensten De Minister antwoordt Binnenlands nieuws' Distribalienieuws Gemeenteraad van SCHOONDUKE fcütiamgz Samenwoning is een kwaad maareen noodzakelijk kwaad! 100.000 rantsoenen >te kort! Een beetje Zeeuws-Viaamse Historie JANTJE VAN SLUIS DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN. IN deze woorden vinden wij de enkele weg/ meer openstaat weet geloofsbelijdenis van de dichter de Psalmist dat de weg naar God altijd open blijft staan. van Ps. 46. Kort is deze belijde nis. Maar een belijdenis hoeft niet lang te zijn om goed te zijn. Zo zeide Spurgeon: Toen ik jong was had ik vele woorden nodig om mijn geloof te belijden. Nu ik oud geworden ben kan ik mijn belijdenis wel op een penny sehrijiven! Welnu kort is de be lijdenis van de dichter in onze te lost. In twee woorden vat hij alles samen: Toevlucht en Sterkte. TOEVLUCHT wijst op gevaar. Waar geen gevaar en nood is, is van toevlucht geen sprake, wordt ook naar een toevlucht niet uitgezien. Uit de Psalm blijkt,, dat natuur en mensen samenspannen tegen Israël. Tegen het verbond dezer vijanden is geen uitkomst. Maar als geen ZATERDAG 3 JANUARI. Ned- Ilerv- Kerk- Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 4'JANUARI. Ned- Herv- Kerk- Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Honitenisse: 10 u. Ds. Soetekouv Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, 2.30 u. Leesdienst. Terneuzen: 10 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent, voorber. H.A.2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H, Doop. Za&mslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. G. W. Korevaar, van Zwolle. Breskens: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Bed. H. Doop. Cadzand: 10 en 18 u. Ds. Enker. Groede: 9.30 u. Ds. Derksen, bev. Kerkeraadsleden. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 9 u. Ds. Fournier. Nïeuwvliet: 14 u. Ds. Derksen. Bev. Kerkeraadsleden. Oostburg: 14.30 u. Ds. Fournier. Bev. Kerkeraadsleden. Retranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke10.45 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Annd ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. van LJperen. Uzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Zuldzande10 u. Ds. ter Beek. Bev. Kerkeraadsleden. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. M. J. Nolthenius. Gereformeerde Kerk- Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvé. Hoek: 10 en 2,30 u. Ds. C. B. Bavinok, van Voorburg. Terneuzen: 10 u. Luit. ter zee le kl. Ds. J. J. v. Wageningen, van (Rotterdam, bev. ambtsdragers; 3 u. Ds. J. J. v. Wageningen. Gereformeerde Kerk- (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 en 2,30 u. Student "Rau- kema, van IJsselmUiden. Terneuzen: 10.30 en 5 u. Student G. Roukema, van IJsselmuiden. Chr- Geref- Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 Ds. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente- Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Oud-Geref. Gemeente- Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8 30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10 30 u. H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en. 10 u. H H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils- Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst. 7 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat, 8 u. Openbare bijeenkomst, 121 en 4.30- 5.30 voor de Jeugd. God God is zijn toevlucht als hij nergens een itoevlucht meer vindt. P N met de toevlucht wordt God ook zijn sterkte. Als de nood hem tot God drijft dan vindt hij in Hem niet enkel de schuilplaats van zijn leven, die hij weer er- laten zal als de bui over is. maar hij vindt in Hem ook ie sterkte, het steunpunt van zijn Dvew, En hij zal zeggen: Wat ooit wissel of verander, ik vind in U mjjn steunpunt weer. EERST is God onze toevlucht en dan onze sterkte Eerst moeten wij weten van gevaar en van eigen onmacht om het meester te worden. Zo ooit, dan hunnen wij aan het begin van het jagr, bij deze dingen bepaald worden. Wat de toekomst bren gen zal weten we immers niet. Onbekende gevaren bedreigen ons. Maar juist omdat ze onbe kend zijn, zijn ze des te dreigen der! En wie vlucht tot God de Vader van onze Heer Jezus Christus zal in Hem zijn sterkte vinden. WNT Jezus Christus is de toevlucht Gods op dezé we reld. Bij Hem schuilen weg een zondaar als Zacheus en zelfs een moordenaar. Willen wij hun met gezellen zijn Dan is God onze toevlucht. En Jezus Christus is ook d« sterkte Gods op deze we reld. Zo sterk is Hij. dat Hij de last dezer wereld draagt. En Hij kan en wil ook ons er bij dra gen. Want Hij helpt niet enkel dragen, maar draagt onszelven mee. GEEN VERHOGING PREMIE ZIEKTEWET RADEN VAN ARBEID OVER 1948. Voor het jaar 1948 zal de wet telijke algemene premie van 3 voor de ziekenkassen der Raden van Arbeid, ingevolge een besluit van de Minister van Sociale Za ken, niet worden verhoogd, of schoon de maximale duur der uitkering van ziekengeld van zes maanden op een vol jaar werd gebracht. Een naheffing zal over 1946 niet plaats hebben. Uiteraard blijven de voor sommige bedrij ven wegens verhoogd risico vast gestelde bijzondere premiepercen tages onveranderd van kracht. Het bovenstaande betekent, dat voor dezelfde premie meer wordt verzekerd, zodat door de Raden van Arbeid ten deze enige tegemoetkoming aan het bedrijfs leven kan worden geboden. BANDENBONNEN-DIEVEN GEPAKT. Vier Zaankanters, t.w. G. W., A. van K., en P. G. uit Wbrmer en K. S. uit Krommenie namen 2400 bandenbonnen uit de vernie tigingsmachines van de papier fabriek Van Gelder en Zn. te Wormer. Zij brachten ze in Pur- merend aan de man, doch konden daar worden gepakt. Na te zijn voorgeleid in Haar lem, zijn er drie voorlopig op vrije voeten gesteld. De vierde werd vastgehouden in verband met een ander delict. FLESJES MET PHOSPHOR GEVONDEN. Te Sassenheim vonden spelende kinderen een flesje, waarin zich, zoals later bleek, phosphor bevond. De kinderen zijn met het flesje gaan spelen, met het gevolg, dat één ervan in brand geraakte. Het kind liep brandwonden op, doch behpefde nog niet in het zieken hui^ te worden opgenomën. Een voorbijganger, die de plaats, waar het flesje werd gevonden, met een stok onderzocht, kwam ook in brand te staan. Hij kreeg won den aón armen, handen en benen. Door de „Landelijke Commissie gen in een zo volkomen mogeigke Woonruimte" is een foldertje sa mengesteld, waarin zij onder het motto: „Eerst bezinnen, dan be ginnen," een tiental punten aan geeft waarop de aandacht wordt gevestigd vóórdat het gezin, dat als medebewoners Uw woning zal betreden, haar intrede doet. Want men kan gerust zeggen, dat sa menwonen verre van prettig is. ja zelfs, dat er gevaar bestaat voor ondermijning van het intie me, gezonde, ^huiselijke leven.' Deze tien punten luiden als volgt: 1. Tracht samenwoning te krij gen met mensen zoveel mogelijk van gelijke stand, ontwikkeling en levensbeschouwing. Lett vooral ook op de grootte Vak dé gëzinnen in verband met de beschikbare woonruimte, alsook op de samen stelling van de gezinnen, op de leeftijd en de gezondheidstoestand van de gezinsleden. 2. Tref vóóraf regelingen en laat die schriftelijk vastleggen. Doet u dit niet, dan is ruzie on vermijdelijk 3. Van het grootste belang is de tot standkoming van 'n Behoor lijke splitsing van de woning. Ten zeerste wordt aangeraden het aan leggen van een zogenaamde nood- keuken en zo mogelijk van een afzonderlijke W.C. 4. Plaatsing van een tussenme- ter voor gas, electriciteit en wa ter moet ernstig worden nage streefd Zelfs een afzonderlijke bel heeft waarde! 5. Voor zover de mogelijkheid tot een behoorlijke scheiding ont breekt, verdient het aanbeveling van te voren een regeling te tref fen over het gemeenschappelijk gebruik van keuken, badkamer, portalen, trappen, toiletten, op slagruimten, van gas-, water- en lichtinstallatie. 6. Het schoonhouden van de ge meenschappelijke gedeelten dient vóóraf schriftelijk te worden ge regeld. Beide partijen dienen zich aan deze overeenkomst stipt te houden 7. De nachtelijke stilte dient te worden geëerbiedigd. Bezoek van familieleden en kennissen dient tot het redelijke beperkt te -wor den. 8. Laat de huurprijs van de on derverhuurder" door de gemeen telijke instantie vaststellen. Dit voorkomt, dat na enige tijd bij een der partijen al of niet ten onrechte de idee ontstaat, dat hij teveel betaalt. 9. Een onbetekenende kinder zelfstandigheid van de betrokken gezinnen. Dus niet lenen van el kaar en geen regelmatige bezoe- ken over en weer. Aan inwonen- den past een beschaafde en be scheiden houding ten opzichte van hen, die"woonruimte beschikbaar stelden. Mochten er ondanks alle voorzorgen en goede wil tóch on overkomelijke moeilijkheden ont staan, wendt u zich dan tot de gemeentelijke advies-commissie. Ten slottë: Laten allen, die betrokken zijn bij de woningbouw, met man en macht werken om de woningnood te lenigen en het noodzakelijk kwaad der samenwoning op te heffen. Doet u van uw kant uw best om het ogenblikkelijke ge vaar zoveel mogelijk te keren! Ons land, ons volk en uzelf ten zegen! Door deze winter de be strijding van de bruine rat krachtig door te voeren, verwacht men de vele mil- lioenen guldens schade, wel ke jaarlijks aan onze voed selvoorraden worden aange richt door $eze knaagdieren, tot een minimum te beper ken. En het is wel zeer nodig, dat dit gebeurt, want de rat vreet juist graag, wat ook voor menselijke consumptie geschikt is. Een bescheiden schatting geeft aan, dat de minstens 6 millioen ratten in Nederland per dag 6 mil lioen maal 30 gram opvre ten of vernielen. Dat is dus 180.000 kg voedsel, dat vol doende zou zijn om 100.000 mensen te voeden! Wanneer men zich deze schade realiseert, die aan ons dagelijks voedselpakket wordt toegebracht, dan zal men toch inzien, dat hier dient te worden ingegrepen. En dit kan thans gebeuren door de algemene actie te steunen. De overheid gaat hier voor: de gemeenten be kostigen het bestrijdings middel, de Plantenziekten- kundige Dienst geeftover al voorlichting. Voor de gehele bevolking is het thans tijd de rat- wering in de practijk te brengen. Dat wil zeggen: men moet de rat geen voed sel en geen nestelgelegen heid bieden door gaten en kieren in de wanden van Uw huis dicht te maken. Boven dien zullen eetbare afvallen in metalen vaten met dek- siel moeten worden gedepo neerd en vooral dient men geen voedsel op de grond te werpen, zoals bij het voeren van vogels maar al te dik wijls geschiedt. Gebruik dan liever voederhuisjes of bakjes en haal restanten 's avonds binnen. DE DISTRIBUTIEFRAUDE TE SCHAGEN. De fraude op bet distributie kantoor te Schagen, waar twee ambtenaren S. en D. geruime tijd met op de zwarte markt verwor ven wisselbonnen levensmid delen- en tabakskaarten hebben ingenomen en deze via de even eens gearresteerde H. uit Am sterdam hebben verkocht, is nog een vierde persoon gearresteerd, n.l. de 38-jarige zwarte handelaar K. uit Warmenhuizen Deze K. was de tussenpersoon voor de ambtenaar D. bij de verkoop der bescheiden. Bij het onderzoek is gebleken, dat de onregelmatig heden reeds sedert November 1946 zijn gepleegd. Tevens heeft njen hij de vier betrokkenen acht inlegvellen in beslag genomen, waarop schoenenbonnen werden ingenomen. Het bedrag dat met deze fraude gemoeid is. wordt op 20.000 geschat. Het kleine houten beeldje, ge- macht stil en sloeg dus niet. De wapend met een hamer, dat tot vijandelijke troepen konden dus zijn, omdat vast staat, dat Jantje van Sluis reeds heel wat jaartjes vroeger op zijn hoge standplaats is neergezet. Om het juiste jaar dezer plaatsing te kennen, moe ten we nog enkele eeuwen (keper in de geschiedenis afdalen. In het begin der 15de eeuw was Vlaanderen verreweg het rijkste land der aarde. Handel en nijverheid waren tot ongekende hoogte opgebloeid. Zoals altijd in tijden van overvloed het geval is, moet dit naar buiten worden getoond. Allerwege in Vlaande ren in Gent,'Yperen, Kortrijk, Douai, Dendermonde, enz. verrezen machtige bouwwerken, getooid met sierlijke toren, alle gebouwd volgens een vast en ge lijk model. Deze torens, de z.g. Belforts, waren het zinnebeeld der vrije en onafhankelijke ste den. Van de tinnen dezer torens, werden met helle stemmen de poorters opgeroepen, om op het plein aan zijn voet bijeen te ko men om te worden geraadpleegd, of om te horen, wat de stads- of landsregering besloten had. Ook speelden en zongen hierop des morgens en des avonds de stads pijpers en minstrelen hunne lie deren. Ook Sluis deelde rijkelijk in de algemene overvloed en wilde dus ook zijn Belfort hebben. Van 1393 tot 1424 kocht de stad vele hui zen en erven aan, liet de huizen slopen en stichtte op het aldus verkregen terrein zijn schepenhuis met toren. Tevens had men nu een flink mrktplein verkregen, waarop de Sluisse burgers ver gaderingen konden beleggen. In grootte konden de Sluize- na'ars hun Belfort niet laten wed ijveren met die van Gent of Den dermonde, maar toch overtrof het alle andere daarin, dat het een kunstwerk droeg, zoals nog nergens anders was geplaatst, n.l. een uurklok. Om het geheel nog sierlijker te maken plaatste men in 1424 „eenen ghesneden (houtenen man boven ant beel- froit van 't scepenhuse, dienende ten engiene van der huerclocke". Hieruit blijkt, dat Jantje van Sluis van 1424 tot 1944, dus ruim vijf eeuwen lang trouw dienst heeft gedaan en gedurende die 500 jaar heeft de groei en op komst, maar ook het verval van de „sleutel van Vlaanderen" kun nen zien. Er rest ons nu nog slechts de hoop uit te spreken, dat wat zo lang traditie is geweest, weer spoedig in ere zal zijn hersteld, en dat dus eerlang een nieuw Jantje van Sluis een gerestau reerd Sluis schepenhuis zal mogen sieren. Donderdgavond is de 68-jarige G. Langendpen, Noordzijdsedrjk, Hoogvliet, door de locomotief van de stoomtram bij de kruising Groene Kruisweg-Dorpsstraat ge grepen en ongeveer 80 meter mee gesleurd. oomlgenoten waren, aldus de heer zen maximaal mogen bedramen Potprq maalrto croov, rvn», 1AO Peters, maakte geen enkel ver schil uit. Tenslotte beraamde hij met twee Franse arbeiders een ontvluchtingspoging. Een Franse chauffeur, die dagelijks met een vrachtauto grote afstanden moest afleggen, nam omstreeks 13 Sep tember 1947 o.m<- de heer Peters in zijn vrachtwagen mee. Na ruim 400 kilometer naan-het Westen te hebben gereden, werden zij door twee dronken Duitse soldaten aan gehouden, die de wagen in beslag namen, doch de mannen ongehin derd lieten. Zich overdag .schuil noudend en 's nachts verder trek kend, bereikten zij tenslotte Duits land, waar zij hun gevangeniskle ren konden verwisselen. Met de grote stroom vluchtelingen naar het Westen geraakten zij niet zon der lotgevallen en allerlei ontbe ringen buiten door Rusland bezet gebied en belandden zij op een plaats, waar juist een Amerikaan se verlofstrein naar Frankrijk vertrok. Door clandestien met deze trein mee te reizen bereikte de heer Peters tenslotte met zijn beide metgezellen Frankrijk. Hier nam hij afscheid van zijn Franse vrienden' en hef lukte hem ten slotte de Nederlandse grens te bereiken. Het behoeft wel geen vermelding, dat hij in Berlicum door zijn gezin met open armen werd ontvangen. NIEUWE PRIJZEN VOOR CACAO- EN CHOCOLADE PRODUCTEN. Halvering van het cacaó- rantsóen. Zoals gemeld, maakt de stij ging van de wereldmarktprijs van cacaobonen een herziening van de prijzen van cacao- en chc coladeproducten noodzakelijk. Om dat in ons land evenwel nog par tijen cacaobonen aanwezig zijn, welke tegen lage prijs zijn aange kocht, behoeft door deze par tijen tezamen met de duurdere bonen te verwerken de stij ging van de binnenlandse prijzen niet evenredig te zijn aan dievan de wereldmarktprijs. Hierdoor .wordt de prijsstijging tot, het uiterste beperkt. Met ingang van 5 Januari a.s. zullen de prij- per 100 gram: cacaopoeder los uitgewogen 24 cent (18 cent) stukgoed (repen) ongevuld 2<i «ïï1 cen.t)gevuld 31 cent (27 cent); wichtgoed ongevuld 45 cent (35 cent); gevuld (bonbons enz.) 35 cent (32 cent); choco ladekorrels los uitgewogen 28 cent (22 cent). Tussen haakjes de oude prijzen Voorts zullen bij deze nieuwe prijsregeling voor een beperkt deel van de productie speciale kwaliteitsartikelen met uit- zondering van repen en ander stukgoed teg/en hogere prijzen 'mogen worden verkocht en wei chocolade aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude prijs 50 cent) en bonbons enz. vóór ten hoogste 63 cent (oude prijq 60 cent) per 100 gram. In dit ge val moeten de artikelen echter verpakt, dan wel uit z.g. toon bankdozen, worden verkocht met vermelding; van de prijs en de naam van de fabrikant op de ver pakking. De prijsstijging van cacaobonen heeft, zoals men weet, tevens ten gevolge, dat er bezuinigd moet worden op het binnenlandse verbruik, zodat, zonder wijziging van het versnaperingsrantsoen, in het versnaperingen-assortiment een verschuiving naar de suiker producten zal optreden Het cacaopoederrantsoen zal binnen kort tot ongeveer de helft moeten worden teruggebracht. HET INDIENEN VAN COLLEC TIEVE AANVRAGEN VOOR WERKKLEDING Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat van 5 Januari 1948 af door de distributie- diensten wederom gelegenheid zal worden gegeven voor het col lectief aanvragen van werkkle ding. Alle bedrijven, waarin 5 of meer werkkledingdragende arbei dersisters) werkzaam zijn, moeten voor al deze werknemers per for mulier MD 333-26, vergezeld van een formulier MD 333-27 een aanvraag indienen op een door de distributiedienst nog nader be kend te maken plaats en tijdstip Filiaalbedrijven dienen afzonder lijk aan te vragen. Omtrent de uitreiking der bonnen en de in- deling van individuele aanvragen voor werkkleding zullen nog na dere mededelingen volgen. Maandag 30 Dec. 1947 kwam.de Gemeenteraad om 6 uur 's avonds bijeen onder voorzitterschap van de Burgemeester Van Rooseveldt. Aanwezig waren de heer Joh. de Feij-ter (tijd. wethouder) en de leden J. D. Dekker, I. A. D'Hont R. E. A. de Badts, P. W Neelé en het in de vorige vergadering nieuw benoemde lid A. P. Haart- sen. Niemand had iets aan te merken op de notulen van de vorige vergadering en deze werden dienovereenkomstig ongewijzigd vastgesteld. fe Nadat de heer A. P. Haartsen beëdigd was, feliciteerde de voorzitter hem met zijn beëdi ging en hoopte, dat het de heer Haartsen gegeven zou mogen zijn al ztjn krachten te wijden voor het belang van de gemeente. Punt vier stelde de benoeming van een wethouder aan de orde, in verband met de door het be- danken van de heer Risseeuw ont- Eerst bij de halte stane vacature. De heer De Feij- Hoogvliet bemerkte de machinist ter werd met vier stemmen ais dat er een fiets aan de locomo- i wethouder gekozen; er was éYi tief hing. Bij onderzoek werd onthouding en één stem op een (lp mnn nndpr hpt pprs+p rri.tiup" i,_.i_ In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Ruys de Bee- j renbrouck betreffende een be- ruzie mag geen aanleiding wor- ■weerde onweemding van auto's den tot een geprikkelde verhou- bij het Militair Gezag heeft de Minister van Oorlog het volgen de geantwoord: Het door de afdeling motor voertuigen van het afwikkelings bureau Militair Gezag opgestelde verslag nopens de door het voor malig Militair Gezag gevorderde Tie geweest zijnde motorvoertuigen is ontvangen en wordt ter griffie ter inzaige van de leden neder- gelegd. Uit dit verslag blijkt, dat bij het voormalig Militair Gezag, met inbegrip van de motorvoer tuigen, welke uit de krijgslbuit afkomstig zijn, 13410 motorvoer tuigen in administratie zijn ge weest. Het grootste deel van deze 13410 motorvoertuigen is terstond ter beschikking gesteld van niet tot het Militair Gezag behorende Overheidsinstanties van particulieren en van instel lingen. Van de bij het Militair Gezag ingedeelde motorvoertuigen zijn er in toteal 5360 in gebruik ge weest welke werden geregistreerd onder een M-nummer; 105 van deize voertuigen zijn niet kunnen worden verantwoord. Bovendien werden 82 motorvoertuigen van deze categorie ontvreemd. In totaal zijn derhalve 329 mo torvoertuigen administratief zoek geraakt, benevens 154, ont vreemd. De gegevens van deze motorvoertuigen zijn aan de po- litie-autoriteiten verstrekt. ding tussen beide gezinnen. 10. Beide partijen moeten begrij pen, dat de grootste kans voor een goede samenwoning is gele- THB TALLEYRANfc MAXIM -Door J. S. FLETOHER. 10) (Nabuk verboden.) De voorvallen van dedag had den Pratt's vrees gewekt. Hij durfde niet naai" zijn kamers gaan en sliep in een klein hotelletje. Vroeg stond hij- op en had om 8 uur al ontbeten, om half negen was hij op zijn kantoor. In zijn brievenbus vond hij een brief, die er niet per post gekomen was. Het was een zware brief, op het, adres stond alleen: Mijnheer Pratt Een voorgevoel van naderend onheil greep Prat!; aan en haas tig scheurde hij de brief open. Er kwam een velletje gemeen post papier uit en een bundeltje bank biljetten. Zijn wiedende blikken verslonden de pasr regels in een onvaste, ongeschoolde hand ge schreven. „Mijnheer Pratt Mijn man en v in 1944 boven op de Sluisse stads toren stond en dat bij ieder uur, dal; weer verstreken was, zijn hamer enige malen op de naast hem geplaatste klokken deed neerkomen, was wereldberoemd. Touristen uit vrijwel alle landen der wereld hebben die kleine klokkenist met belangstelling be keken en gefotografeerd. Thans staat hij aan de voet van het vernielde stadhuis, te wachten op het ogenblik, dat hij weer boven op de toren zijn taak zal kunnen vervullen, en zijn wakend oog zal kunnen laten gaan over de iniwoners van het eens zo mooie Sluis. Over de herkomst en ouderdom van dit beeldje, zijn de meningen lange tijd verdeeld geweest. Een oude legende vertelt er het vol gende van: In ,de nacht van de 12de op de 13de Juni van het jaar 1706 deden de Spanjaarden onder bevel van Du Terrail een poging om Sluis te vermeesteren. De voorberei dingen daartoe waren goed ge troffen, maar door een bloot toe val mislukte de verrassing. Er zouden n.l. twee afdelingen Spaan se troepen aan twee verschillen de poorten gelijktijdig aanvallen, ais de Sluisse klok een zeker uur zou slaan. iDoor een gelukkig toeval stond die klok echter die ik, wii hebben uw geld niet no dig. Tot nog toe zijn wc eerlijk geweest en we willen dit blijven. i>aa.rom. gaan -we alles aan de politie vertellen. Uw eigen slech tigheid is de oorzaak van alles, u moest geen arme mensen pro beren te verleiden met geld. Groetend, Juffrouw Murgatroyd." HOOFDSTUK XXV. DRY SHERRY. Pratt verknoeide geen tijd met op juffrouw Murgatroyd te vloe ken. Op het moment had hij met andere zaken zijn handen vol, meer dan vol zelfs. Hij scheurde de brief in flarden, stak het geld in de ene zak en haalde zijn sleu tels uit een andere. Binnen vijf minuten had hij een verzegeld pakje uit zijn brandkast gehaald en was het kantoor uit, om nooit meer terug te koimen, dat begreep hij overduidelijk. Dat stuk was uitgespeeld, nu moest hij kwiek zijn en een ander beginnen. Sinds het bezoek van Eldriick" de dag tevoren, was Pratt op een catastrophe voorbereid geweest. Hij had alles klaar gemaakt voor niet gelijktijdig tot de aanval overgaan en vreesden een hinder laag. Toch deden ze tegen de morgen nog een poging om de stad in te nemen. Dit mislukte echter o a. door de moed en de gevatheid van een Engelse kapi tein, maar tevens, zoals de over levering wal, door de tegenwoor digheid van geest van een een voudige tamboer. Toen de aanval pas begonnen was en nog maar weinig Staatse troepen op de been waren, begon deze bij-de-handse tamboers Hollandse, Engelse en Franse marsen achter en door el kaar te slaan, zodat de vijand meende, dat grote troepen-afde lingen aanrukten, om de aanval te keren. Na cle slag, toen dus Sluis voor ons was behouden ge bleven, mocht de tamboer kiezen uit twee beloningen: hij kon een hogere rang krijgen, of ter eeuwigdurende herinnering aan zijn daad zijn afbeelding boven op de stadhuistoren geplaatst zien. De tamboer koos deze laatste beloning. Het geheel niet onaardig gevonden, j zoals bij legen den zo dikWyis het geval is, zijn waarheid en verzinsel ook hier dooreen gemengd. De poging tot verrassing is een vaststaand feit, maar het verhaal betreffende dé flinke tamboer zal wel een fabel de vlucht. Maar hij wilde niet met leg-e handen gaan. Hij had een grote som gelcbl van ilsjiui.» Maiiathorpe Jn zijn bMit en als zij eén of twee stukken tekende, kon hij zonder tijdverlies nog* veel meer opnemen in Londen Deze stukken waren gesloten in het verzegelde pakje. Daar was bo vendien het testament in, de brief, die mevrouw Mallathorpe hem geschreven had de avond vóór het ongeluk, dat haar zoon's dood veroorzaakte en de volmacht, die zij Pratt daarna gegeven had. Het enige - wat hem te doen stond, was naar Normandale Grange te gaan, mevrouw Malla thorpe te spreken... en te ver dwijnen. Toen hij de eerste teke nen van de naderende storm had opgemerkt, had hij dit zorgvuldig uitgedacht; alle andere plannen moesten op niets uitlopen. Een half uur in Normandale Grange, de reis naar Londen, een paar uur in de city, dan de eerste de beste trein naar het vasteland en daarna verder. Hier, in Engeland, was het scheef gelopen, dóór kon hij met het meegenomen geld een nieuwe loopbaan beginnen. Methodisch, zoals altijd, zette Pratt jjich aan het werk. Hij sloot de man onder het eerste rijtuig gevonden. De dood moet vrijwel onmiddellijk zijn ingetreden. VER5IISTE NEDERLANDER TERECHT. Op Eerste Kerstdag keerde ge heel onverwachts in zijn woon plaats Berlicum (N-Br.terug de schilder A. J. Peters, die al sinds 1945 vermist werd. In Februari 1945 werd de heer Peters in Frankrijk, toen daar een Duitse munitiethein ontplofte, met 16 Franse arbeiders als ver dacht van medeplichtigheid aan deze aanslag gevangen genomen. Hij werd naar Amiëns overge bracht, waar hij enige dagen in een doorgangskamp verbleef, om vervolgens naar Parijs te worden doorgezonden. Enige tijd later werd hij op transport gesteld naar Duitsland, waar hij in een gevan genis in de buurt van Breslau be landde. Hier moest hij tankvallen graven voor de te verwachten Russische invafe Inderdaad vielen de Russen en kele dagen later Breslau binnen. De gevangenen, waaronder de heer Peters, werden naar Rusland getransporteerd', waar zij op ruim 200 kilometer van de Poolse grens in een Russisch kamp werden te werk gesteld. Zij moesten hier wegen aanleggen. In tegenstelling met de kampen in Duitsland was de behandeling niet slecht. Con tact met de buitenwereld was voor de uit 400 arbeiders van alle nationaliteiten bestaande groep niet mogelijk. Op hun herhaald verzoek om naar hun land te mo gen terugkeren, kregen zij telkens een afwijzend antwoord. Dat zij ander lid uitgebracht De kwestie van de Gereformeer de Kerk, die de vorige vergade ring uitgesteld werdkwam nu weer aan de orde. Het ging er om, om te beslissen op een op 5 September 1947 gedagtekend verzoek van de Kerkeraad aan de gemeenteraad. om de huidige noodkerk als definitieve kerk te willen aanmerken. De voorzitter memoreerde de gehele gang van zaken met betrekking tot de Geref. Kerk. Bij de bouw reeds van de nood- I kerk, heeft de Kerkeraad op dracht gegeven aan een bouw kundige, om een nieuwe kerk te ontwerpen. Dit heeft het kerkbe stuur niet belet, om alle moge lijke verfraaiingen aan de nood kerk te doen aanbrengen. Deze verfraaiingen moest de Geref. Kerk zelf betalen. In overleg met het Kerkbestuur werd de toe komstige plaats van de nieuwe Geref. Kerk op het herbouwplan vastgesteld. Opeens komt de Kerkeraad op haar vroeger geno men besluiten terug en verzoekt de gemeenteraad om de noodkerk als definitief te willen beschou wen. Dit verzoek werd op aan dringen van de gemeenteraad herhaalde malen aangehouden. Inmiddels ontvingen B. en W. een schrijven van de preases van de Kerkeraad, waarin deze mede deelt, dat de Kerkeraad met meerderheid van stemmen heeft besloten het op 5 September ge dane verzoek in te trekken Nu werd enkele dagen geleden een schrijven ontvangen van ver schillende ondertekeningen voor zien, dat het besluit om het meer gemelde verzoek in te trekken het kantoor af, verliet het ge bouw door een achterdeur, die tot ecu netwerk van steegjes Kill slop- Jes toegang gaf. Vandaar liep hij naar zijn rijwielhandelaar! waar hij de vorige avond zijn rijwiel ge bracht had onder het voorwend sel, het te laten smeren. Dat was klaar, toen hij erom kwam en kort daarna reed hij de stad uit langs stille wegen en laantjes. Pas toen hij een paar kilometer van Barford verwijderd was, in een klein dorpje, steeg hij af 'aan het postkantoor. Vandaar ver zond hij een telegram naar Nor mandale Grange, een heel kort telegram.. Er stonden slechts drie woorden in: „Om één uur" en was geadresseerd aan mejuffrouw Es ther Mawson. Dan stapte hij weer op en reed een geheel andere rich ting uit. Het was pas tien uur. hij had nog drie uur de tijd. Al heel spoedig, toen hij met zijn plannen bezig was, had Pratt be merkt, dat het bijna onmogelijk was zonder hulp te werken. Hij moest een werktuig hebben, dat met Normandale Grange in nau we verbinding stond, om hem op de hoogte te houden. Dat werk tuig was Esther Mawson geweest in wie hij spoedig een uitstekende helpster had ontdekt. Voor geld deed zij alles en hij had haar ge deeltelijk in v -i trouwen nomen, zonder haar nochtans met de hele omvang van zijn opera ties in kennis te stellen Zij wist alleen maar, dat Pratt haar me vrouw in zijn macht had. Toch is het gevaarlijk met een ander over dergelijke zaken te spreken, en als Pratt alles ge weten had, zou hij nooit met Es ther begonnen zijn. Want door haar positie kwam zij' veel in aan raking met mevrouw Mallathorpe die haar ten volle vertrouwde, en, gedwongen door behoefte aan sympathie, beetje bij beetje alles aan haar kamenier had overver teld. Nu speelde Esther een dub bel spel. Zij hielp om Pratt en mevrouw samen te brengen zon- der dat N&sta. het wistj aan de andere kant had Esther een an der doel voor ogen, haar eigen voordeel. Pratt meende, dat zij dol op hem was. Zij was echter alleen maar dol, op zijn geld. Niets van dit alles kwam in het brem van Pratt op, toen hij die morgen langzaam naar de Granere fietste. (Wordt vervolgd.) eigenlijk afgedwongen vas. lij stelden voor te willen vachten tot alle leden van de kerk zich over deze kwestie haddei uitge sproken. B. en W. stelden roor dit punt van de agenda af te voeren, daar men thans niet wee: waar men aan toe is. Bij de ingekomen stuklen be vonden zich o.a. nog: Een schrijven van de P.2.E.M., waarin deze mededeelt, dat zij de helft van de kosten voor hei aan leggen van een provisolsche straatverlichting (het bedrag wat de P.Z.E.M. zou moeten bijdagen is groot ƒ100) niet konden be talen. Dit schrijven werd roor kennisgeving aangenomen. Een schrjjven van Ged. St)ten, waarin deze voorstellen de >ar- wedderegeljng voor secretarifcen en ontvangers te wijzigen. De raad besloot zonder hoofdeljke stemming het voorstel goed te keuren. De wijzigingen houen in, dat de kosten van verhuizi- gen, eventuële pensionkosten n reiskosten van en naar de woo- plaats van secretarissen en on- vangers, die in een andere g* meente werken dan waarin z wonen zullen worden vergoec naar de in het voorstel genoemd» normen. Een goedkeuring van Ged. Sta ten van het raadsbesluit, regelen de de gratificatieregeiing voor het gemeentepersoneel. Het punt Brandweervoorzie- ning, wat de vorige maal was aangehouden, maakte nu weer deel uit van de agenda. Er werd dienaangaande besloten een jeep, met gemonteerde brandspuit, brandladder, aan te schaffen. De brandspuitjeep biedt plaats voor zes brandweerlieden. Hij zal wor den besteld bij de bekende Brandspuitenfabriek Firma Van Bergen te Heiligerlee. Er zal on geveer een bedrag van 9150 mee gemoeid zijn. De raad mach tigde B. en W. tot aafxkoop dezer brandspuit. Voor de rondvraag nam de Voorzitter het woord Hij zei o.a.„Dit is de laatste raadsver gadering van het jaar, ik wil du een kort overzicht geven van al hetgeen in het haast voorbije jaar werd tot stand gebracht. Dit jaar nu heeft voor ons vele moei lijkheden gehad, ik zou haast zeg gen er waren meer tegenvallers, dan dat er gebeurd is. 1947 zag 91 noodwoningen bou wen en bewoond worden, 27 wo ningwetwoningen in aanbouw, 3 particuliere woningen verrijzen. 1 Januari 1947 telde Schoondijke 1858 inwoners, nu zo dicht tegen de jaarswisseling 1885. Verder moge ik even stil staan bij de 27 jongens-, die hun vaderlandse plichten vervullen in Ned.-lndië, om aldaar de inheemsen te bevrij den van tyrannie. Ik hoop van harte, dat zij allen na volbrachte taak weer naar hun ouders en verloofden mogen terugkeren. Ook hoop ik, dat wat houden n Huighe, die een zware operatie moest ondergaan In 1948 zijn taak in het belang van de gemeente weer zal kunnen opvatten. Ook gaf 1947 ons de goedkeuring van ons herbouwplan, hierdoor beho ren wij tot één der weinige ge meenten, die him herbouwplan reeds aan het uitvoeren zijn (het herverkavelen schiet reeds flink op). Uiteindelijk hoop ik, dat de bevolking eendrachtig zijn mede werking zal geven aan de weder opbouw van de gemeente, zodat Ik volgend jaar weer .gunstige ge luiden de wederopbouw betref fende kan laten horen. Bij de rondvraag Informeerde de heer Nele naar het verzoek van de Voetbalvereniging, wat enkele maanden geleden binnengekomen was. Ook vroeg hij of de huur prijzen van de woningwetwonin gen niet te hoog gesteld waren. De heerr De Baldts informeerde naar het herstel van de gemeente woningen. Nadat de vragen stellende leden afdoende door de voorzitter waren ingelicht, sloot de voorzitter deze laatste verga dering in 1947.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2