Koning Michael van Roemenië afgetreden 2 Januari inwerkingtreding afwikkeling Geldzuivering WALLACE VOOR DE RADIO De toestand in Indonesië WOENSDAG 31 DECEMBER 1947. Koninklijke Familie met drie Prinsesjes naar voorstelling „Assepoester" Nederlandse Ministers keren Zondag naar Nederland terug Rijksconferentie begint 21 Januari Het onderhoud van Dr Beel met Setyadjit „Prawda" over Inflatie Ce strijd in China en Mandsjoerije Overstromingen in Oostenrijk Bijzetting Pater Borromaeus de Greeve Gratis huwelijksplechtigheid voor Koning Michael Frankering bij Abonn«n*nt - Tcroeuzen WEERSVERW ACHTING «jedcgedeeld door het K.NALI. te De Bilt, geldig tot w .e.ij- dagavond. i Nog iets kouder. Wisse Lend bewolkt met enke le verspreide sneeuwbuien. Plaatselijk mist. Over het al gemeen weinigi wind. Tempe ratuur op de meeste plaatsen, in het Oosten van het land echter overal, beneden vries punt. 4de Jaargang No. 694. Advertentieprt)8i per mm 10 ct.; mlata/o» per advertentie Inzending Advertenties tot des namiddaga 4 USE Rubriek kl. advertemUMS 5 regels 60 ct.; lefrKTS regel meer 12 cent, ▼er- melding: Brieven c&ate nr. Bureau van dltBM 10 cent meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Koning Michael van Roemenië heeft gisteren afstand vaii de troon gedaan. Eater op de dag is officieel de (Roemeense republiek uit geroepen. Het aftreden van de Koning sou aan het Roemeense volk offi cieel worden bekend gemaakt om achttien uur plaatselijke tijd en wel per radio, aldus een verkla ring van de zijde der Roemeense regering. Het nieuws is o.a. be kend gemaakt in een radio-uit zending voor het buitenland, door radio Boekarest gegeven in de Russische taal om zeventien uur iertig (Ned tijd). Dit bericht hiidde als volgt: Koning Michael de Eerste heeft «en acte ondertekend, waarin hij afstand doet van de Roemeense troon en van zijn Koninklijke rechten zowel voor zichzelf als voor zijn nakomelingschap". Als reden voor zijn abdicatie gaf Koning Michael het feit op, dat er in Roemenië gedurende de laatste jaren diepgaande poli tieke, economische en sociale ver anderingen hebben plaats gehad, waardoor nieuwe verhoudingen zijn ontstaan met betrekking tot de factoren, die (het nationale lerven beheersen. AFP meldt, dat Michael gisterr middag te 13 uur afstand van de troon heeft gedaan en dat de Roemeense volksrepubliek is uit geroepen. In een proclamatie verklaarde de Koning, dat hij afstand meent te moeten doen in het belang van het volk en dat Met H. M. de Koningin en Prinses Juliana arriveerden gis terenmiddag de drie oudste Prin sesje in „Bellevue" te Amster dam. Daar, zagen de drie jeug dige Oranje-telgen, naast Haar Moeder en Grootmoeder gezeten, •en toneelvoorstelling voor de jeugd van het sprookje „Asse poester", opgevoerd door het Nederlands Jeugdtoneel onder leiding van Rob Graerds. Het batig saldo van daze voorstelling zal worden afgestaan aan de N.I.W.I.N. De vier Nederlandse Ministers zullen Zondag 4 Januari per vliegtuig naar Nederland terug keren. Officiële mededelingen over de resultaten van hun bezoek aan Indonesië en het te Batavia ge houden overleg zullen, naar men mag verwachten, eerst voor het forum van het parlement in de vorm van een verklaring geschie den. Gisterenavond zijn de Mi nisters, de leden van de Commis- ale van Drie en talrijke anderen te gast hij de Franse consul- generaal, Etienne Raux. Nader wordt gemeld, dat Mi nister Neher in Indonesië zal blij ven, zodat Zondag drie Ministers 6e terugreis naar Nederland zul len aanvaarden. HET REPUBLIKEINSE ANTWOORD. De Republikeinse antwoord nota op het concept-voorstel der eomm'ssie voor goede diensten tot staking van het vuren, is tot op dit ogenlblik nog niet aan de commissie overhandigd Naar Aneta van Republikeinse zijde vernam, is de vertaling nog niet gereed. Inmiddels heeft Setyad jit op de „Renville" een onder houd gehad met Prof. Graham. De mogelijkheid bestaat, dat Setyadjit heden wederom naar Djokjakarta vertrekt. NEDERL. OFFICIËLE GEGEVENS. Naar van officiële zijde wordt medegedeeld, bedroegen de Ne derlandse verliezen over de pe- r'c de van 5 Augustus tot 13 December, volgens een opgave van de militaire geneeskundige dienst: 332 gesneuvleden, 999 ge- wouden en 25 vermisten. Maandag bedroegen de verliezen: 6 gesneu velden en 16 gewonden. het de taak van het volk is vrije lijk zijn eigen regeringsvorm te kiezen. (Het parlement is in spoedver gadering bijeengeroepen voor de ratificatie van de troonsafstand. Ex-Koning Michael van Roemenië. Ex-Koning Michael van Roe menië, zoon van Koning Carol n en Prinses Helena van Grieken land, werd in 1921 geboren. Van 19271930 was hij onder een Regentschap Koning van Roe menië. In September 1940 deed Koning Carol afstand van de troon en werd hij door Michael opgevolgd. In 1945 ontving Ko ning Michael de Sovjetorde der overwinning, de hoogste onder scheiding, die de Sovjet-Unie toe kent. In verband hiermee is de Ko ning van mening, dat de monar chie niet langer in overeenstem ming is met de in Roemenië heer sende voorwaarden op het gebied van het nationaal bestaan en dat de monarchie een ernstige hinder paal is op de weg der ontwikke ling, die het land moet doorlopen. Deze dramatische ontwikkeling, zo voegt Reuter aan dit nieuws toe, volgt na de speculaties over ex-Koning Michael's lot na zijn bezoek aan Londen voor het hu- we'"k van de Britse Prinses Eli zabeth. Toen reeds is Michael's naam in verband gebracht met die van Prinses Anna van Bour- bon-Parma. Hij heeft zijn vertrek uit Londen twee maal uitgesteld. Michael en de 24-jarige Prinses verbleven vervolgens te Lausanne. On 15 December deelde de Koning zijn familie mee, dat hij zich met de Prinses had verloofd. Uit Boekarest vernam men, dat naar de mening van het Roe meense Kabinet het voorgenomen huwelijk „niet gelegen kwam zowel uit een oogpunt van inter nationale politiek als financieel bezien". Toen de ex-Koning op 21 De cember op weg naar Boekarest te Wenen de reis onderbrak, was men van mening, dat hij er ge makkelijk in zou slagen de toe stemming voor het huwelijk van de zijde der Roemeense Regering te krijgen. Radio-Rome meldt, dat ex-Ko ning Michael Dinsdagavond met onbekende bestemming uit Boeka rest is vertrokken. Het Roemeense Kabinet is met het oog op de ratificatie van het aftreden van de Koning, voor een speciale zitting bijeengeroepen. Nu Michael ia afgetreden, is er in de Balkan nog slechts één mo narchie over. Het is Griekenland, waar Koning Paul In April 1947 zijn broer George is opgevolgd. Sinds 1939 zijn zes Zu'd-Euro- pese Vorsten afgetreden of ver wijderd. Albanië werd in 1946 een Repu bliek. In 1940 deed Koning Carol van Roemenië (Michael's vader) afstand onder de druk der Duit sers. Konirg Peter II van Joego slavië is afgezet In 1945, terwijl Koning Simeonn II van Bulgarijë verdween, nadat een referendum ten gunste van de Republiek was uitgevallen. In Mei 1946 trad Ko ning Victor Emanuel IH van Ita lië af. Na een referendum, waar bij -de bevolking zich uitsprak voor de Republiek, eindigde het Koningschap van Victor Emanu el's zoon Umberto. Naar het A.N.P. verneemt, zal de Rijksconferentie met de West op 21 Januari te 's-Gravenhage (beginnen. Reuter verneemt uit betrouw bare bron te Batavia, dat Dr. L, J. Mi. Beel tijdens zijn onderhoud met de Republikeinse vice-Pre mier, Setyadjit, zijn „laatste appel" tot de Republiek om zich aan te sluiten b(j de Nederland se plannen tot vorming van verenigde staten van Indonesië heeft herhaald- Het communistische partij- orgaan „Prawda" heeft in een hoofdartikel, dat door Radio- Moskou wordt aangehaald, de in- flationistische tendenzen in En geland, de V. S. en de Sowjet- Unie met elkaar vergeleken. Het blad verwijt de vooraanstaande Russische econoom Prof. Jewge- ny Var ga, dat hij geloof schenkt aan de officiële Britse statistie ken, die volgens het blad gefin geerd zijn om de inflatie te ver bergen. Terwijl Engeland en Amerika, aldus de „Prawda", allerlei symp- tonen van inflatie vertonen, als chaos op het gebied van de Valu ta, regelmatige daling van de koopkracht van het geld, prijs stijging en toename van de werk loosheid, heeft de Sowjet-Unie in het belang van de materiële wel vaart van het volk een doeltref fende geldsanering uitgevoerd. Het Chinese regeringsbolwerk Joeng-Tsjong in de provincie Sjansi (midden-China) is na een hevige strijd van meer dan twee weken door de communistische strijdkrachten ingenomen, aldus wordt uit betrouwbare bron ipt de omgeving van het militair hoofdkwartier te Nanking ge meld. Naar verluidt zijn de commu nisten in Mansjoerije doorgedron gen tot de buitenste verdedigings gordel van Moekden. Uit Opper-Oostenrijk worden talrijke overstromingen gemeld. Verder is de Donau 1V2 meter gestegen. Deze uitzonderlijke stijging is een gevolg van de overvloedige regens van de laat ste tijd, alsmede van het smelten van de sneeuw door een bijzondere milde temperatuur. Dinsdagnamiddag ongeveer drie uur kwam het stoffelijk overschot Van Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. uit Delft in Wijchen aan. In de Kloosterkapel hadden alle leden van het Grote Convent met brandende kaarsen in het Pries terkoor plaats genomen. De waarnemende provinciaal Pater Prodentius van Leusden, geassisteerd door de Paters C. van den Berg O.F.M., Pastoor te Delft en W. Haarmans O.F.M. uit Welsen, haalden het stoffelijk overschot af en begeleidden het naar het Priesterkoor. Het koor der Fraters van Al verna zong onder leiding van de dirigent, Pater C. Bour O.F.M.. het Libera. Een lange stoet van kloosterlingen met brandende kaarsen ging vervolgens de lijkkist vooraf, welke over de met sneeuw bedekte wegen door de Paters Franciscanen werd gedragen naar het Priesterkerkhof van Alverna, waar het plechtig werd bijgezet De absoute werd hier verricht door de plaatsvervangend provin ciaal Pater Prudentius van Leus den. De plechtigheid droeg een uiterst sober karakter. Na de be grafenis begaven de Paters en Broeders Franciscanen zich op nieuw naar de kerk, waar voor de zielerust van de overledene de Kruisweg werd gebeden. Henry Wallace, de vroegere vice-President van de Verenigde Staten, heeft in een radorede aangekondigd, dat hij onafhanke lijk candidaat zal zijn voor de Presidentsverkiezing in 1948 in de Verenigde Staten. Er is geen sprake van een werkelijke tegen stelling tussen' een Truman tin een Republikein, aldus Wallace. Beiden staan een politiek voor. welke de deur openzet voor nog een oorlog bij leven van onze generatie en deze zeker maakt voor onze kinderen. Ik herhaal, dat de Verenigde Staten niet ge heel veilig zullen zijn tenzij hij een werkelijke vrede tussen dit land en Sovjet-Rusland en bij het be staan van een internationale po litiemacht, sterker dan het mili taire apparaat van Engeland, met inbegrip van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten Walace verklaarde zich tegen „imperia lisme of expansionisme, in welke vorm dan ook zowel van de kant van Groot-Brittannië, de Sovjet- Unie of de Verenigde Staten" en Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de beschikking afwikkeling geldzuivering 1947 alsmede de eerste en tweede aan vullingsbeschikkingen daarop met ingang van 2 Januari 1948 in werking woTden gesteld. Op de zelfde datum treedt in werking de 'derde aanvullingsbeschikking afwikkeling geldzuivering 1947, welke de voorwaarden bevat on der welke de in artikel 8 van de beschikking afwikkeling geldzui- ver'ng 1947 bedoelde investerlngs- certificaten zullen worden uitge geven. Deze schuldbewijzen ten laste van de Nederlandse Staat zijn uitsluitend verkrijgbaar voor hou ders van zogenaamde optiereke ningen, dat zijn geblokkeerde re keningen waarop de belasting dienst geen aanspraak meer maakt voor de voldoening van aan de houders opgelegde belas tingaanslagen. De rente der investeringscerti- ficaten bedraagt 3 's jaars, de koers van uitgifte is 100 de looptijd is 20 jaren. De eerste 10 jaren geschieden geen aflossingen; te beginnen per 1 Januari 1959 geschiedt de afloss'ng in 10 gelijke jaarlijkse termijnen. De bevoegdheid tot versterkte of algehele delging door aflosbaarstelling pari wordt voorbehouden. De schuld bewijzen kunnen niet worden aan gewend voor betaling van aan slagen in de vermogensaanwas- belasting en de vermogensheff ng Ineens. Inschrijvers ontvangen aanvan kelijk onverhandelbare receo'ssen in stellen van vijf soorten met bij behorende coupons. Te beginnen per 1 Juni 1948 worden deze recepissen in vijf gelijke jaarlijkse gedeelten ver wisseld in vrij verhandelbare de finitieve schuldbewijzen. In bijzondere gevallen (voor namelijk ten behoeve van de fi nanciering van door de investe ringscommissie goedgekeurde in vesteringen) kan versnelde ver wisseling in verhandelbare schuld bewijzen worden toegestaan Om deze reden is voor deze schuldbe wijzen de benaming investerings- certificaten gekozen. De mogelijkheid tot inschrij ving op de investeringscertifica ten vormt voor het bedrijfsleven waarvoor zij in het bijzonder in het leven werd geroepen, de aan gewezen weg tot vrijmaking van voor investering bestemde ge blokkeerde tegoeden. Anderzijds is deze optie eveneens van belang voor hen, die tegoeden op optie rekening rentegevend wensen te (beleggen of geleidelijk ter vrije beschikking wensen te krijgen. De gelegenheid tot inschrijving wordt van 5 Jan. 1948 af open-: gesteld. Inschrijving moet geschieden door bemiddeling van leden van de Vereniging voor de Effecten handel. De prospectussen en de beno digde formulieren en aanwijz'ri pen voor de behandeling der in schrijvingen zullen begin Januari 1948 voor de inschrijvingskanto ren ter beschikking zijn. De in werking steil'ng van de tweede aanvullingsbeschikk'ng afwikkeling geldzuivering 1947 geeft aan houders van inschrij vingen in het Grootboek 1946, die geen aanslagen in oudé belastin gen of in de beide vermogenshef fingen meer hebben te voldoen, de gelegenheid hun inschrijvin gen over te dragen aan hen, die nog aanslagen in voornoemde be lastingen hebben te betalen. Inschrijvingen in het Groot boek 1946 kunnen slechts worden verkocht, nadat de ontvanger der directe belastingen daartoe mach tiging heeft verstrekt. Inschrijvingen waarvan het sal do op 15 October 1947 500 of minder bedroeg, kunnen zonder machtiging worden verkocht- In schrijvingen kunnen alleen worden gekocht tegen betaling in vrij geld, de verkoper ontvangt de op brengst in vrij geld. Het maxi maal over te dragen bedrag per verkoper bedraagt voorshands 10.000. Elke Inschrijver kan met betrekking tot inschrijvingen van 600 en hoger om technische redenen voorlopig slechts een op dracht tot verkoop indienen. De verkoop van inschrijvingen kan uitsluitend geschieden door bemiddeling van de leden van de Vereniging voor de Effectenhan del (bankinstellingen en commis- sionnairs) en tegen een koers die krachtens de thans in werking gestelde uitvoeringsbepaling niet lager mag zijn dan 98 Bij deze verkoop moet gebruik worden gemaakt van formulieren welke door het Groothoek 1946 ter beschikking worden gesteld van de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel. Voor nadere inlichtingen wende men zich niet tot het Grootboek 1946, maar uitsluitend tot de leden van de Vereniging voor de Effectenhandel (bankinstellingen en commissionnairs drong aan op het houden van een ontwapeningsconferentie door de V. N. Hij verklaarde zich tegen de Truman-doctrine en het plan- Marshall, zoals die naar voren worden gebracht, daar deze „Europa verdelen in twee kam pen." Zij, die wij in politiek op zicht „kopen" met ons voedsel, aldus Wallace, zullen ons spoedig in de steek laten. Zij zullen ons betalen met munt en tijdelijke dankbaarheid en ons dan gaan haten omdat onze politiek hun vrijheid vernietigt. Wanneer de oude partijen voos worden, aldus Wallace, heeft het volk recht zijn stem te doen ho ren door middel van een nieuwe partij. De nieuwe partij moet uitkomen met een program van overvloed en veiligheid, niet van schaarste en V>orlog. Wij trachten thans West-Europa en Duitsland te herstellen door middel van Amerikaanse instant'es inplaats van door de, organen der V. N.. omdat wij de Sovjet-Unie willen uitsluiten. Wij doen nu precies hetzelfde als Frankrijk en Enge land na de vorige oorlog en het eindresultaat zal hetzelfde zrjn: verwarring en depressie. Wij weten wel, dat we „werktuigen van de Sovjet-Unie" en „commu nisten" genoemd zullen worden; maar laat de angst-zaaiers de zaken niet verdraaien door lou ter woorden. Wij zijn neet voor Sovjet-Rusland en wij zijn niet voor het communisme, doch wij herkennen de Hitleriaanse metho des wanneer wij die in ons eigen land aangewend zien worden. Een ding willen wij zowel de Sovjet-Unie als de Ver. Staten duidelijk maken: Vrede vereist een waar begrip tussen onze vol ken. De Sovjet-Unie heeft even veel te winnen bij vrede als de Verenigde Staten. Oliver Maggan, vredesrechter te Kenton (Ohio), heeft Koning Michaël van Roemenië en Prinses Anne van Boerbon Parma een gratis huwelijksplechtigheid aan geboden, nadat hij had gelezen, dat de Roemeense Minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pau- ker de Koning had medegedeeld, dat de Staat de kosten voor een huwelijksplechtigheid niet kon betalen. Magan beloofde tevens zijn „goede diensten" te verlenen, in dien de Koning en de Prinses zouden trachten het Amerikaanse staatsburgerschap te verkrijgen Op Woensdag 24 December 1.1. is de productie der gezamen lijke Nederlandse steenkolenmij nen over 1947 de 10 millioen ton gepasseerd. Aan het einde van die dag be droeg de totale productie over dit jaar 10.000.166 ton.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1