Noodlanding K. L. M.-toestel Groot verlof aan dienstplichtigen in Nederland van de lichting 1945 Kerstmis bij onze soldaten Ex-Koning Victor Emmanuel van Italië overleden DE STRIJD IN GRIEKENLAND MAANDAG 29 DECEMBER 1947. Zware sneeuwval te New York Kerstboodschap van Z, H. ^de Paus Scheepsramp op de Yangtse Pater Borromaeus de Greeve overleden rraokering bij Atx>nii«m«nt - ïameuzen WEERSVERW ACHTIN G medegedeeld door liet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Kouder. Wisselend bewolkt met en kele regen- of hagelbuien. Toe nemende wind uit Westelijke richtingen. Daling van tempe ratuur. 4de Jaargang No- 692. Verschijnt dagelijks - Drukkery N.V. Firma J. van de Sande Tcrneuzen A dvertentiepryis ■er mm 10 ct.ralaiiMBBS per advertentie l,Ifc inzending advert«ntJ4H tot des namiddags 4 a«ï« Rubriek kl. advertentkWi 5 regels 60 et.: '.©dart* regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven ©Rffler nr. Bureau van dit BlaB 10 cent meer. Abonnementsprijs 3.25 per kwartaal. ïaterdagmorgen heeft ^en K-L-M.-toestel, de tweemotorige Douglas, DC 3, „FH-TCV," eezag- voerder Robinson, op weg van Amsterdam naar Leeuwarden, een noodlanding gemaakt op een wei land bij Boksum - tussen Sneek en Leeuwarden. De tien passagiers en de bemanning kwamen met d« schrik vrg en hebben hun reis per autobus voortgezet. Het toestel werd beschadigd. Het is nog niet bekend, waar om de gezagvoerder tot een nood landing heeft moeten besluiten Omstreeks kwart voor één vloog het toestel laag over de stad Leeuwarden- Het scheen motorpech te hebben, want het trok niet op en botste met een vleugel tegen de toren van de Si Bonifaciuskerk. Een stuk van drie meter lengte werd bij deze botsing afgerukt. Gezagvoerder Robinson heeft het toestel in de lucht weten te houden en maakte nadat het toestel vlak over het station in Leeuwarden was „ge vlogen" de noodlanding en viel neer aan de voet van de kerk toren. De kerktoren zelf schijnt geen schade opgelopen te hebben. Een kapelaan van de St. Boni- facius-kerk te Leeuwaren, die zich op het ogenblik waarop een stuk van de vliegtuigvleugel af knapte in de pastorie bevond, heeft medegedeeld, dat hij er niet zeker van is of het toestel in aanraking is geweest met de 70 meter hoge kerktoren. Deze heeft n.l. geen schade opgelopen. Of er echter nog een andere oor eaak voor het afknappen van het vleugelstuk kan zijn valt te be twijfelen. Volgens andere ooggetuigen in Leeuwarden heeft de machine op zeer geringe hoogte (naar schat tint ongeveer op 50 meter) over de stad gevolgen Er zrjn enkele voorlopige aanwijzingen van een poging van de piloot de kerktoren te ontwijken. Het afgebroken vleugelstuk ligt midden op het kerkplein. Het meet ruim 3 meter. Niettemin heeft de piloot kans gezien nog bijna 7 km verder te vliegen met Te New York heeft mgn met de zwaarste sneeuwval sinds 1900 te kampen. Er l'gt reeds een laag van 35 cm en het sneeuwt nog steeds. Men heeft 10.000 man aan het sneeuwruimen gezet, uit gerust met 900 zware en 300 lich tere sneeuwploegen en ander materiaal Het voetgangers- en rij verkeer wordt ten zeerste be lemmerd. In vijf staten der V. S„ die door sneeuwstormen worden ge teisterd, zijn tot dusverre 17 per sonen om het leven gekomen. New York, dat door de overda dige sneeuwval van de laatste da gen op een spookstad gelijkt, tracht zich onder de zware witte vacht vandaan te werken Het ruimingswerk zal naar schatting 214 5. 3 millioen dollar kosten. Tenminste 26 personen, van wie 12 in de stad New York, zijn ten gevolge van de sneeuwstormen om het leven gekomen. De sneeuw laag is ongeveer een halve meter dik. Het bovengronds verkeer ligt practisch stil. Van ongeveer 2000 autobussen weet men de veruliji- plaats niet. Zij zijn in de sneeuw blijven steken. Sinds Vrijdagmor gen vroeg beeft or> het vliegveld Laguardla geen vliegtuig meer kunnen landen De passagiers van drie vliegtuigen moesten de nacht op het vliegveld doorbrengen om dat er geen vervoer naar hotels mogelijk was. Duizenden Newyor- kers 'hebben de nacht doorge bracht in onverwarmde treinen, die in de buitenwijken in de sneeuw zijn. blijven steken, of in stationsgebouwen en busremises. 55 SLACHTOFFERS BIJ SNEEUWSTORM. Naar thans gemeld wordt, zijn bij de sneeuwstormen, die ver schillende staten aan de Oostkust f de V.S. hebben geteisterd, ten T minste 55 personen om het leven gekomen, de meesten door te gro te lichaamsinspanning in de strijd tegen de elementen. William O'Dwyer, de burge meester van New York, heeft zijn vacantie in Californië onderbro ken om het oprulmingswerk in zijn stad te leiden. Er wordt dag en nacht sneeuw geruimd. zijn vleugellamme machine en deze op een weiland ten Zuidwes ten van de stad neer te zetten vlak bij de spoorlijn Leeuwarden -iHarlingen. Hij heeft zijn ma chine op iy2 vleugel in de lucht weten te houden. De draagkracht van het overblijvende gtuk van de afgebroken vleugel ls daartoe blijkbaar voldoende geweest. Op het kerkplein is niemand door het vallende stuk verwond. De totale lengte van een vleugel van een DC 3 bedraagt aan weerskanten ongeveer 6 mtr. De bestuurder van het K.L.M.- vliegtuig, de heer Robinson, is een Canadees. Het vliegtuig werd gevlogen door de tweede piloot de Canadees Fred Kroon, terwijl voorts nog in het vliegtuig aanwezig waren de eerste piloot Robinson en een 10- tal passagiers, allen Nederlanders. Allen zijn er zonder enige ver- wonding" afgekomen. Omtrent de oorzaak van de noodlanding ver- naifien wij het volgende: De linkervleugel van het vlieg tuig heeft het haantje van de to ren van de St. Bonifaciuskerk ge raakt. De. gekortwiekte vogel scheerde over de huizen, bereikte de buitenwijken van huizen en verloor toen vaart. Tot tweemaal sprong het vliegtuig over een sloot, waarbij de bertm, ge?; en de diepe sporen, geraakt werd, om tenslotte juist over de weg naar Boxum neer te kómen. Hier wist de bestuurder een uitstekend ge slaagde buiklanding te maken. Her en der liggen in het wei land de onderdelen verspreid. De passagiers en de bemanning wer den per autobus opgehaald. De tien passagiers, die zich in het toestel bevonden, schrokken weliswaar hevig van de flinke schok, die het toestel kreeg, toen de vleugel afknapte Zij hielden zich overigens allen naar om standigheden kalm. Er ont stond geen paniek. Aldus ver klaarde Zaterdagmiddag de heer Maas, uit Den Haag, die een dei- passagiers was. Het toestel moest om 11.15 uur van Schiphol naar Leeuwarden vertrekken, startte iets te laat. De vlucht werd met zeer weinig zicht en voor het grootste gedeelte in de wolken gemaakt. Boven Fries land verkreeg de marconist radio- telegrafisch contact met het vlieg- V Naar Mr. Maas meende was het ongeluk te wijten aan een minder cr0ed functionneren van de hoogte meter Het zicht bbven Leeuwar den was bijzonder slecht. Het re gende flink. Zonder het te weten verloor de piloot met zijn machine enige hoogte en za°- plotseling de kerktoren voor zich opdoemen. H'- zwenkte onmiddellijk, maar koir niet meer vermijden, dat de tip van de vleugel de toren raakte. „Wij schrokken allen danig", zo zeide Mr. Maas, „van de hevige schok, die we voelden, maar het toestel vloog door, het geen ons allen enigszins gerust stelde." Dat de rest van de vlucht een hachelijk aVontuur is geweest, mag blijken, uit het feit, dat de machine rakelings onder de draden van een hoog- spanningswet is doorgevlogen Met de grootste bewondering sprak vervolgens Mr. Maas over de noodlanding die de piloot heeft volbracht. Eén kans op de duizend- Een luchtvaart-expert heeft naar aanleiding van het gebeur de verklaard, dat de geslaagde noodlanding één kans op de dui zend is geweest. Het grenst bijna aan het ongelovelijke, zeide onze zegsman, dat de piloot het vlieg tuig na de botsing met de toren spits in de lucht heeft weten te houden en het bewijst zonder twij fel een grote mate van bekwaam heid van de piloot. De gehalveerde vleugel ziet er uit als een pak papier, dat door midden is gescheurd. Het lichte materiaal is daar, waar de vleu- geltop is afgeslagen, geheel ver fomfaaid, maar het gedeelte van de vleugel, dat aan de romp is blijven vastzitten, is vrijwel onbe schadigd. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in verband met de doorvoering van de gewijzigde vredesorganisatie, met jngang van 1 Januari 1948, dienstplichtigen van de lichting 1945, met inacht neming van de volgende normen met groot verlof dienen te wor den gezonden. De dienstplichtige moet ten minste, hetzij aangesloten, hetzij met onderbreking vijftien maan den voor eerste oefening in wer kelijke dienst zijn geweest. Vrij willige dienst wordt hierbij buiten ■beschouwing gelaten. Zij die vijftien maanden of lan ger voor eerste oefening in wer kelijke dienst zijn geweest, wor den binnen tien dagen met groot verlof huiswaarts gelzonden, of, indien naar het oordeel van de korpscommandant de dienstbelan gen dit niet toelaten, zo spoedig mogelijk daarna, doch uiterlijk 28 Februari 1948. De overigen gaan met groot verlof, zodra de vijftien maanden zijn verstreken. Voor de dienstplichtigen van de luchtstrijdkrachten geldt niet de datum van 28 Februari 1948, maar 30 April 1948. Aan de dienstplichtige, die daar toe de wens te kennen geeft, kan H.M. de Koningin heeft een Kerst- en Nieuwjaarsboodschap gericht tot de troepen van Indo nesië en tot allen, die deel uitma ken van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, zowel hier te lande als in Suriname en Cura cao. In het programma van de Ne derlandse strijdkrachten van le Kerstdag heeft een soldaat van 2-VLH R.I. zich uit Indonesië tot H.M. de Koningin gericht, Haar namens alle soldaten in Indonesië dankend voor Haar wensen en Haar en de leden van het Prinse lijk Gezin een gelukkig Kerst feest en een voorspoedig Nieuw jaar wensend. De legercommandant lt.-gen. Spoor heeft een Kerstboodschap gericht tot de familie van de sol daten in Indonesië en tot de sol daten zelf. Schout bij nacht G. B. Salm, waarnemend commandant zee macht in Indonesië heeft een Kerstboodschap gericht tot het marinepersoneel in Indonesië. De bevelhebber der zeestrijd- krachten It.-admpraal C. E, L. Heïfrich heeft ter gelegenheid van het Kerstfeest over de zender P. C.J. enige woorden gericht tot de officieren, onderofficieren en man schappen der Kon. Marine in Ned Indië. In een dagorder heef+ de lt.-ad- miraal zich gericht tot alle leden van de Kon. Marine. Generaal Kruis heeft zich met een Kerstboodschap via de P.C.J.- zender tot de troepen in Indonesië gericht. In het programma voor de Ned strijdkrachten heeft Zaterdag avond ook Z.K.H. Prins Bernhard zich met een korte toespraak tot de Nederlandse troepen in Indie gericht. door de korpscommandant, dege ne, die als zodanig wordt be schouwd, worden vergund in wer kelijke dienst te blijven geduren de nog ten hoogste zes weken. Voor groot verlof komen nog niet in aanmerking: 1. Kaderleden (korporaals inbe grepen), die een opleiding aan 'n kadersehool of een school voor re serve-officieren hebben genoten. 2. Zij, die een speciale opleiding hebben genoten en uit hoofde van dien in een bijzondere functie zijn tewerkgesteld (b.v. chauffeurs) en vopr wie geen vervangers uit jongere lichting beschikbaar zijn, of beschikbaar kunnen worden gesteld. Zodra zij echter kunnen worden gemist of zodra vervan gers beschikbaar zijn, behoren ook zij met groot verlof te worden ge zonden. 3 Zij, die in de overzeese ge biedsdelen verblijven, of tijdelijk uit Indië in Nederland met verlof zyn. Via Radio Vaticana heeft Z: H. de Paus een Kerstboodschap uit gesproken, waarin de grote pro blemen van de tegenwoordige tijd uitvoerig werden besproken en een dringend beroep wordt gedaan op de -mensheid zich niet te laten ihisleeden door c?e bedriegelyke beloften van het communisme. - Z. H. legde er de nadruk op, dat het gaat om: „Met of tegen Chris tus." Aan boord van een Chinese ri vierboot, die bij Hankou op de Yangtse voer, is brand uitgebro ken. Er ontstond paniek onder de 700 passagiers en de meesten hun ner sprongen in dé ijskoude rivier. Men vreest, dat 500 personen het leven hebben verloren. Reeds zijn 70 lijken geborgen. Het vuur sloeg over op drie andere stoomboten en op meer dan een dozijn jonken, die zich in de nabijheid bevonden. Ex-Koning Victor Emmanuel van Italië is Zondag te Alexan- drië overleden. Sinds Victor Em manuel in Mej 1946 de Italiaanse troon verliet, verfoleof hij in bal- lingschap in Egypte. De ex-Koning was 78 jaar. Hij kwam in 1900 op de troon en heeft op 5 Juni 1944 zijn Konink lijke bevoegdheden overgedragen aan Kroonprins Umberto, die het aimibt van luitenant-generaal van het Rijk aanvaardde. Victor Emmanuel heeft géén afstand gedaan van de troon, bleef de statie van Koning van Italië voeren en bleef hoofd van •t Huis van Savoye; zijn Konink lijke bevoegdheden hieven echtei in handen van de Kroonprins zo lang deze leeft. Na het referendum van 2 Juni 1946 toen de Italianen met 12 717.923 tegen 10.719.284 vóór de republiek stemden, volgde Jm- berto zijn vader in ballingschap naar Portugal. Victor Emmanuel was de man. die Mussolini en het fascisme aan de macht heeft geholpen. Hij was er voor verantwoordelijk, dat Ita lië intwee burgeroorlogen van zijde is veranderd. Ofschoon hij gedurende bet lange fascistische regiem algemeen werd beschouwd als een paradefiguur, vertoonde hij toch in twee opzichten een op merkelijke vasthoudendheid: hg bleef hardnekkig op de troon en hield blind vast aan zijn droom tietelegrammen aan Hitier en e.an 'de keizer van Japan (om. toen deze laatste zich bij de As aan sloot). Toen Italië's nederlaag dreig de, ontsnapte Victor Emmanuel uit Rome en slaagde er in Zuid- Italië te bereiken, dat reeds door de Britse'en Amerikaanse legers bezet was. Toen Mussolini's bewind in Juli 1943 omver werd geworpen, gaf de Koning zijn steun aan Maar schalk Badoglio, zijn nieuwe eer- ste minister, en beloofde de Ge- allieerden te helpen, na Itahe s 'onvoorwaardelijke overgave m September 1943. Victor Emmanuel stierf in zijn villa in ene voorstad van Alexan- drië aan een hartaanval en long verstopping. Hij was de laatste twee weken al ziek en hield sinds Eerste Kerstdag het bed. Uit zijn huwelijk met Prinses Elena van Montenegro werden 5 kinderen geboren: Kroonprins Umberto en vier dochters. Zijn hobbies waren vissen en jagen. Te Alexandrië, waar drie ex- koningen verbleven van Ita lië, Albanië en Bulgarije leefde hij in afzondering. Hij had aan- zienlijk inziebt in militaire zaken en bracht dikwijls bezoeken aan Duitsland om inlichtingen en idee ën op te doen. Bij'Como is een autobus met wintersportliefhebbers in een ra vijn gestort, tengevolge, waarvan 21 personen om het leven kwa- Hij zond conventionele felicita-men. Er zijn 29 gewonden. van een groot nieuw Italië: een nieuw Romeins Keizerrijk. De Regering van Griekenland heeft het secretariaat der V.N. Woensdag er van in kennis ge steld, dat de Griekse opstandelin gen, die in het Noorden des lands een guerillastrijd tegen de troepen van de Regering voeren, een „re gering" onder leiding van hun lei der „generaal" Markos hebben gevormd. De diplomatieke verte genwoordigers van Engeland en de V.S. zijn eveneens van dit feit op de hoogte gesteld. Tsaldarig, de Griekse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan de "pers verklaard, dat de commis sie voor de Balkan moet beslissen, of deze aangelegenheid officieel voor de V.N. moet worden ge bracht. Het voornaamste doel van de tegenregering, aldus heeft zij vol gens het Zuidslavische persbureau Tanjoeg, in een eigen uitzending meegedeeld, is „aan alle democra tische machten in Griekenland be vrijding te brengen van de impe rialistische buitenlanders en hun lijfknechten." Arrestaties te Athene. De politie heeft in de loop van de nacht en de dag van 25 Decem ber te Athene 500 communisten gearresteerd, die er van worden verdacht leden te zijn van com munistische organisaties voor zelf verdediging. Aanval op Konitza. Volgens te Athene binnenge komen berichten is Konitza in Epirus, dicht bij de grens van Albanië gelegen, door guerilla- strijders met granaten bestookt tijdens een aanval van 2000 gue- rillastrijders op de geregelde Griekse strijdkrachten in dit ge bied. Buiten de stad wordt op de Borazanibrug hevig gevochten. Later werd bericht, dat de aan vallers werden verslagen en „naa: hebben verloren, veertig werden achtervolgd. Naar verluidt zijn 1500 gue rrillastrijders, die Agrinion in Zuid-west Griekenland trachtten te veroveren, teruggeslagen. Een derde guerilla-aanval werd gedaan op het stadje Philiates, ten Zuidwesten van jrannina aan de Albanese grens. Het Nieuwsbureau meldt, dat guerillatroepen Vrijdag 65 man hebben verloren, veertig werden gewond en twintig werden gevan gen genomen. Grieks protest tegen steun aan verzetslieden- Tsaladaris, de Griekse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Vrijdagavond de Joego-Slavische zaakgelastigde te Athene een nota doen toekomen, waarin protest wordt aangetekend tegen de steeds openlijker steunverlening aan de Griekse verzetsstrijders. In de nota wordt ten bewijze hier van o.m. aangevoerd, dat de parti- sanen de beschikking hebben over het omroepstation Radio Belgrado voor het uitzenden van hun com- muniqué's, met name de aankon diging van de vorming van een „regering in de bergen". Op le Kerstdag ia vrij plotse ling in het St. Franciscus-gasthuis t,e Rotterdam in de ouderdom van 72 jaar overleden de bekende kan selredenaar Pater Borromaeus de Greeve. In 1895 was bij in de orde der minderbroeders getreden en werd priester gewijd te Weert in 1902 na philosophische studies te Wychen en theologische studies te Maastricht en Weert. Pater Borromaeus was een rondtrekkend predikant. Hij sprak op Katho lieke congressen in Nederland en ook daarbuiten, in België, Duits land, Italië, Jeruzalem, Constanti- nopel, Batavia en Soerabaja. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag naar het kloosterkerkhof j Alverna bij Nijmegen over ge- bracht worden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1