KERST Distributie van l/Hutyic^duclCH Een oplichter van groot formaat De BEGROTING VAN OORLOG in de Tweede Kamer CHEFAR0X de ïh op WOENSDAG 24 DECEMBER 1947. ,N 0E TR0PEH oom voor gevcgelte JHet Plan-Marshall Nieuwjaars- Advertenties ca 7 5 cent Wallace raididaat voor dp Preslderilsverki°7»ro helpen bij de meeste pijnen Schip met Joodse immigranten onderschept Verkoudheid NEDERLANDS Legercommuniqué Beulen van Auschwitz ter dood veroordeeld HM. de Konirgin naar Soestdijk Niwin-Kerstpakkettena die Vliegtuig neergestort Gemeenteraadsverkiezing te Moskou INBREKERSBENDE ONTMASKERD. WEaaiSVEBWACHTIN G medegedeeld door het K.N. Mi te Dé Bilt, geldig tot Woensdagavond. Vrij zacht- JSvvaar bewolkt met enkele opklaringen. Plaatselijk eni ge regen of motregen. Nu en ian krachtige, geleidelijk naar Zuid-West krimpende wind. Weinig verandering van tem peratuur. Frankering 'oïj Onder Redactionele leiding van P.L.D. J. van Oeveren. Redactie-adrea: Noordstr. 66-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondjjke Telefoon 4». Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" VRIJE ZEEU 4de Jaargang No. 691. Verschijnt dagelüks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Ternenzen - Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; Iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 ct. meer. ZON EN MAAN. 1947 Zon Dec. Opk. Ond. Opk. Ond. 24 8.47 16 32 14.03 4.29 25 8.47 16.32 14.27 6.54 26 8.48 16.33 15,— 7.22 27 8.48 1 .34 15.49 6.45 28 8.48 1 .34 16 58 e„55 29 8.48 16.35 18.23 10.45 30 8.48 16.36 19.54 11.21 31 8.48 16.37 21.25 11.45 Jan. 12 24 1 9.08 16.58 23.12 Een opschrift als het boven- een schone gedachte of een ver staande kan ons irriteren. heven idee, b.v. de broederschap We gaan dan zeggen: laten we der volkeren, welke gedachte dan nu eindelijk eens realisten zijn en uit ons leven zou zijn opgekomen. - laten wij weigeren, al was het i maar op 't Kerstfeest hebben wij maar een ogenblik in een droom- te doen met een „gebeuren Gods". wereld te gaan leven die niet bestaat en ook nooit bestaan zal. Vrede op aarde! Alsof daar iets van te zien zou zijn en alsof er enige hoop zou zijn dat dit 'bin nen menselijke mogelijkheden zou liggen! Dit staat immers vast en is voor een ieder duidelijk, dat de oorlog niet vootjpij is. Het mag dan waar zijn dat aan de grote mensenslachting en zinneloze ver woesting een einde gekomen is, het is toch een feit, dat de wa penen nog niet rusten op deze wereld. Er wordt nog oorlog gevoerd, al is het dan niet in onze onmid dellijke nabijheid. En de oorlog hier, vlak bij ons, gaat door In een andere vorm. Tegenwoordig wordt daarvoor de term „koude oorlog" gebruikt. Het is de oorlog die tot uiting komt op de conferentie tussen de grote mogendheden en machten onzer wereld, vredesconferenties genaamd En dit is het gebeuren Gods waarvan de Kerstboodschap spreekt dat God komt tot ons en onder ons wil wonen. De hoge God wil niet enkel in de Hemel wonen, Hij komt ook wonen in deze tijd. Wij kunnen niet tot God omhoog klimmen, de kloof tussen 'God en mens is te wijd en te diep, maar geen nood, waar wij niet kunnen opklimmen tot God, komt Hij tot ons. En Hij komt tot deze wereld zoals ze is en tot ons zoals we zijn. Deze wereld hoeft niet eerst beter en rechtvaardiger te wor den en wij hoeven niet eerst onze goddeloosheid te hebben overwon nen. Neen in het Kind in de Kr ibbe is God heilzaam en barm hartig tegenwoordig in ons leven zoals het nu is. En deze tegen woordigheid betekent Vrede on der alle omstandigheden, ook in de diepste nood en bitterste dood. MAAR nogmaalsdeze Bood schap ihoet ons „gezegd" worden. Uit óns leven ontspruit dit alles niet En omdat deze Boodschap ons gezegd moet wor den en ons ook weer gezegd wordt kan ze alleen door het „ge loof" aanvaard worden. Zonder geloof is het Kerstfeest een feest zonder zin. Maar indien we geloven dan worden we lie vrijd van alle geloof in de mach ten die nu dé wereld regeren. We moeten misschien hukken voor de dreiging van de atoom hom, voor de kronkelwegen der politiek, voor de macht van het geld. Maar, hoewel we moeten bukken, geloven we in dit alles niet. We geloven alleen in de macht van het Kind in de kribbe. Dit Kind is ons het teken van de Vrede die er nu reeds is en die eens, niet slechts geloofd, maar ook gezien zal worden. En v°l vertrouwen delen we in de verwachting van de Psalmist' De bergen zullen Vrede dragen De heuvels heilig Recht. In mijn eentje zit ik op de Gom- Wie ziet nu niet vóór zich het bel, de hoogste heuvel van Sema- Hollandse landschap, misschien rang, en onder jnij ontrolt zich niet van een grootsheid en woest- - - heid als dit Indische, maar toch Na 1 Januari a.s. zullen meel- Al« de zaken zo staan en producten op enkele uitzonderin- 1 gen na, weer alleen op bon ver krijgbaar zijn. Zoals reeds be kend is, .worden de meelproduc- ten binnen het raam van het broodrantsoen gebracht doordat elke week een daarvoor speciaal aangewezen broodbon voor 400 (keuzebon) r,<> staan ze laten we dan waar eens en voorgoed stoppen met dit sentimentele gepraat over vrede op aarde. Het is toch al te dwaas een paar dagen de grote tegenstelling te vergeten die de woorden Mos- j gram kou en Washington oproepen en te doen alsof de dreiging van de b^teS. desgewenst voor de aankoop van een bepaalde hoeveelheid meelproducten kan atoomhom er niet Is en er allerlei politiek gekuip en gedraai niet bestaat, alsof de macht van het geld zijn verderfelijk werk niet doet om dan tenslotte daarna voor deze realiteiten weer volle aandacht te hebben en die als de enige werkelijkheden op onze wereld te zien WE willen dus realisten zijn. En diit zal dus ook deze consequentie moeten hebben dat we het Kerstfeest definitief op ruimen of dat we als we daar toe nog niet willen overgaan ons er goed bewust van zijn, dat het in werkelijkheid niets bete kent en volkomen zinneloos is. We kunnen het Kerstfeest dan nog 'een plaatsje geven als een stukje tere poëzie te midden van het gruwelijk harde onbegrijpe lijke leven. Maar vian poëzie kunnen we niet leven, hoogstens kunnen we ar een ogenblik de benauwende realiteit van het leven door ver geten. Of we kunnen het Kerst feest ook beschouwen als een welkome pauze in de raadsel volle lotgevallen van wereld en eigen leven. Het moet in de hittere strijd aan het Yzerfront in de oorlog ran 1418 zijn voorgekomen, dat Engelsen en Duitsers op Kerst avond hun bloedig handwerk staakten; toen zwegen de kanon nen en rustten de bajonetten. Maar de volgende morgen ont brandde de strijd opnieuw, hevi ger dan ooit. Ja het beste is het Kerstfeest maar af te schaffen of te weten dat de enige betekenis die het nog zou kunnen hebben hierin ligt, dat het ons enige welkome verstrooiing of afle'ding ver- verstrooiïng of afleiding ver wereld en in eigen leven, in vele gevallen gruwelijk en altijd onbe grijpelijk, gaat echter onver stoord zy'n gang. De ibonaanwijeing zal na 1 Januari voor elke vier weken als volgt geschieden Personen van 21 jaar en ouder: le week 1800 gram brood plus keuzebon, 2e week 1600 gram brood plus keuzebon; 3e week 1600 giam brood plus keuzebon; 4e week 1800 gram brood plus keuzebon. Rijpere jeugd (15 tot 20 jaar): le week 2600 gram brood plus keuzelbon; 2e week 2400 gram brood plus keuzebon; 3e week 2400 gram brood plus keuzebon; 4e week 2600 gram brood plus keuzebon. Jeugd van 414 jaar: le week 2200 gram brood plus keuzebon; 2e week 2000 gram brood plus keuzebon; 3e week 2000 gram brood plus keuze bon; 4e week 2200 gram brood plus keuzebon Kinderen van 14 jaar; le week 1000 gram brood plus keu zebon; 2e week 800 gram brood plus keuzebon; 3e week 800 gram brood plus keuzebon; 4e week 1000 gram brood plus keuzebon. K'nderen van 01 jaar: le week 600 gram brood plus keuze bon; 2e week 400 gram brood plus keuzebon; 3e week 400 gram brood plus keuzebon; 4e week 600 gram brood plus keuzebon. De voor de eerste en derde week aangewezen keuzelbonnen geven recht op het kopen van 400 gram brood of 300 gram vermi celli, macaroni, spaghetti, z.,g.n. noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten puddingpoeder, cus tard, maizena, tarwezetmeel, aardappelmeel, geoxydeerd aard appelmeel, aardappelsago, aard- appeltapioca, of 400 gram ver- micelli-soep (droge soepen, die of de vermicellivorm hebben dan wel voor ten minste 75 uit vermicelli bestaan). De voor de tweed? en vierde week laangewazen keuzebonnen geven recht op 460 gram brood of ca. 280 gram beschuit (2 hele rollen), of 300 gram biscuits, of 300 gram wafels (ongevuld), of 300 gram crackers, of 300 gram matzes, of 300 gram toast, of 400 gram speculaas, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek, of 560 gram taai-taai, of 560 gram Amsterdamse korstjes, of 600 gram stroopwafels, dan wel een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt. De broodbonnen en de in de eerste en derde week aangewezen keuzebonnen (dus voor vermi celli enz.) zijn één week geldig. De keuzebonnen voor biscuits enz. zijn na de week, waarin ze zijn bekend gemaakt nog vier weker geldig. kCVS Ouder gewoonte worden in Scandinavië voor het Kerst feest ongedorste koren- en roggeschoven op palen in de de velden neergezet voor de vogels. In deze kerstbomen voor vcgels worden in goede oogstjaren ook allerlei bak ken met voer, zaad en lek kere hapjes gehangen. Want de landbouwers vergeten hun vriendelijke helpers ook in de winter niet. Indië's machtig landschap De enige, die me gezelschap houdt is Lorre, de papagaai van het werkplaats-peleton, en Lorre zegt niets en zit maar wat in de zon met zijn kraaloogjes te knip peren, mummelend als een oud mannetje. Het is warm, maar het zachte windje langs ie heuvels, maakt het dragelijk ljier. Vóór rnjj, diep beneden, slingert zich de rivier als de scheidings lijn van een enorme legpuzzle; ik zie de groenige heuvels met hier en daar donkere plekken van klapperbomen, de huizen liggen verscholen in kleine bossages, heel In de vgrte glinsteren de Dakota's op het vliegveld en nog verder Is de zee, die aan de kim verwaast Een prauwenzell vlekt wit tegen de nevel. Op de vooruitstekende heuvel links van me, staan drie lange rechte tjemara's, him fijne takken steken als dof-groene pluizels af tegen de blauwe lucht, waarin witte wolken grillig vormen trek ken langs de eindeloze hemel. Tjemara's.Indische Kerst bomen. En daji wentelen mijn gedach ten sneller dan de aarde en ik ben thuis, in Nederland, waar de ech te sparren zijn en waar het nu Kerstmis is. Kerstmis in Nederland. We den ken er aan terug als aan de fleu rige prentbriefkaarten, waarop een Jdein huisje, wit-sneeuw-over- poeierd, tegen een achtergrond van hoge dennen. Uit de schoor steen kringelt een pluim van rook en je wist: daar binnen in dat huis, daar is het warm, daar zit ten mensen bij elkaar en buiten gesloten is de wereld met al haar jagen en jachten, daar binnen is het stil en goedJa, als kind vonden we dit i mooie kaarten. De tijd van het kind-zijn gaat voorbij, het leven eist zijn rech ten, niemand kan zich afzonderen van de wereld temidden waarvan hij werkt, en zo vervaagt de ge dachte aan al dat mooie en vre dige. Maar soms neemt dit vage herinneren weer vaste vorm aan n word je gedwongen even te rusten bij de mijlpalen van het leven. Zo zit je dan nu in Indië, dat uitgestrekt-grote eilandenrijk, waar zoveel duizenden jongens uit Nederland nu Kerstmis vie ren. Kunt U zich voorstellen hoe in deze dagen onze gedachten gaan naar ons land aan de zee? Naar zijn duinen, zijn hossen, naar de hei, het strand, de meren en ri vieren? Hoe wij denken aan zijn steden en dorpen? zeker niet minder schoon? Wie voelt niet de koude wind om zijn slapen, het tintelen van zijn oren, wie zou niet willen op tornen tegen* de storm, die al van ver over het lage land aangloeit', die machtige bomen doet huigen en die de golven van de Noord zee beukt tegen het vlakke strand, schuimende rollers uiteenspattend in verwaaiende vlokken? O, land van mist en nevel, van storm en regen, van sneeuw en ijs, wat missen we je in deze tijd, waarin onze gedachten onweer staanbaar worden teruggetrokken naar huis en naar de vertrouwde omgeving. Duizenden harten kloppen nu warm voor jullie, duizenden ge HET WETSONTWERP VOOR TUSSENTIJDSE HULP DOOR TRUMAN GETEKEND. President Truman heeft g'ster het wetsontwerp getekend, waar bij 552.000.000 dollar voor de tus sentijdse hulpverlening aan Euro pa ter beschikking zjjn gesteld. ,Het Amerikaanse comité voor het plan-Marshall tot hulp aan Europa, dat onder voorzitter schap staat van Henry Stimson oud-Minister van Oorlog en van Buitenlandse Zaken, is Maandag zijn campagno begonnen tegen alle pog'ngen, ie het congres zou kunnen ondern. pien om het plan- Marshall te be motten. Het comité heeft erteeen ge waarschuwd „eon verpletterende en hopeloze" -schuldenlast op de Europese volken te stamelen dooT het grootste deel der fondsen te willen uitlenen in plaats van te schenken. De vroegere mder-minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, die deel uitmaakt van het dacM,„ to«v,„ nu Jullie Jg, duizenden nemen, als onzichtbare toeschouwers in deze dagen de openstaande plaatsen in. Wij weten, dat jullie aan ons denken, zoals wij aan jullie den ken en wij troosten ons met de gedachte, dat, geve God, wij vol gend jaar hij jullie mogen zijn en in de heldere ogen van onze kin deren het zachte schijnsel van de kaarsvlammetjes zullen zien weer- Een Zalig Kerstfeest voor U allen. En een gelukkig nieuw jaar en moge het een jaar van behouden terugkeer zijn Naast me is Lorre zachtjesaan in slaap gedommeld. Kleine, nie tige vogel in die grote, wijde wereld. De wind woelt in zijn witte veertjes en de kuif op zijn kopje staat parmantig overeind. Als verlamd onder de branden de zon ligt vóór me het land van Semarang. Kerstmis in Indië conferentie. 6.800.000.000 dat dollar de voor het nummer dal» Donderdag 1 Januari des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst worden Voor Nieuwjaarswensen of gedichten groter dan 10 regels, zal 75 cent meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeelte daarvan. Inzending kan geschieden tot Zaterdagavond 27 Dec. die Truman voor de eerste 15 maanden heeft gevraagd, niet kan verlagen zon der hét gehele program In ge vaar te brengen. Over politieke voorwaarden, d e men eventuee aan de hulpver lening zou -junnen verbinden, zeidé Acheson dat de V. S. niet van anderen r.oeten vragen, wat zij zelf als eer; vernedering zou den voelen, air zij in die positie verkeerden. In verband met de a.s. g H Feestdagen, zal ons eerst- g volgend nummer na Kerst- g mis Maandag 29 December g 1 verschijnen. ||||||||||||||||llllllllllllllllllillllllllllllllllWllllllinilIlllIlll!l!lll!!!lIPW«ll De Gouverneur van Georgia, Thompson, hééft verklaard uit Washington „positieve inlichtin gen" ontvangen te hebben, dat Henry Wallace de voormalige de mocratische .ice-president, zien Doos 6 cochets30ct. Maandag is een schip met Joodse illegale Immigranten 150 km ten Zuid-Westen van Haifa door de Britse marine aangehou den. De naam van het schip» luidt: „Jullie maken on3 niet hang." Britse mariniers hebben zich vandaag zonder incidenten mocmu» i« -«rp—aan boord hegeven, toen het door een der le partij candidaat vaartuig zich binnen de temto- zou laten ste.len voor de presi- riale wateren bevond. Men sch dentsverkiezing in de Verenigde het aantal^ Joodse Passagiers. Staten. ARROND- REOHTB ANR TE MI Ï>I>EL,B URGJ van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met MIJNM A BDT Hal de VclhsvcrlcgcnniocvJiging* ToaH zal ook dit jaar weer allerwege de „Vrede op aarde" verkondigd worden. Maar zie, ze moet ons „verkondigd" worden, ze moet ons „gezegd" worden Deze bood schap jivloeit niet op uit ons leven en ontspringt niet aan onze geest. Als dat het geval was zou de Kerstboodschap zinneloos zijn. Neen deze boodschap moet ons „gezegd" worden. Op het Kerst feest hebben wij niet te doen met Volgens officiële mededeling bedroegen de Nederlandse verlie zen: 1 gesneuvelde en 4 gewon den. Ten Zuid-Oosten van Ohe- ribon werd opgetreden tegen rampokkers. In de grensgebie den van Midden-Java, bij Modjo- kerto, in het grensgebied van Noord-Sumatra en bij Boeboek Aloeng in Midden-Sumatra wer den geïnfiltreerde Republikeinse strijdgroepen verdreven. Bij Soe- medang in West-Java werd een Rode Kruis Team door Republi keinse sluipschutters onder vuur genomen. Dinsdagmorgen heeft de Twee de Kamer de behandeling der begroting van Oorlog voortgezet. Thans kwam de Minister van Oorlog, de heer Fiévez, aan het woord. Hij wijdt enige woorden aan de nagedachtenis der mili tairen, die het offer van hun leven brachten; voorts spreekt hij woorden van diepe deernis jegens de nabestaanden en gedenkt hij de zieken en gewonden. Spr. verklaart de hem door de heer Tilanus voorgehouden ver- antwoordelijkheid te aanvaarden Ihnndsehao i en hij verzekert, dat deze hem p'drukt. De vertraging dei deano- bilis'atie besprekende merkt hij op, dat het onjuist is de soldaten voor te houden, dat ze niet benut worden Hun werk is niet doel loos geweest. Zrj hebben bereikt, dat de situatie aanmerkelijk heter is. oók en niet het minst voor de Indonesische bevolking. Een nieuw aflossingsschema is opgesteld en aan de legercom mandant voorgelegd. De aflossing is inmiddels begonnen. De globale inhoud van de demobilisatie-bepalingen behan delen de volgende punten: In de eerste plaats krijgt de uit Indonesië repatriërende mi litair ongeveer een maand verlof als militair, dus met hun mili taire inkomsten- Verder krijgt hij een bonus van 100. Voorts een premie, wanneer hij zijn dienst goed heeft gedaan, van 10 per maand in de troepen doorgebracht tot een maximum van ƒ300. Hij mag een aantal militaire kledingstukken behouden en ontvangt een burgercostuum, of een bedrag tot aanschaffing daarvan met de benodigde tex tielpunten en bovendien nog 130 nog verdere concessies te doen. punten. Vervolgens is er een over bruggingstoelage Voor gehuw den 1 jaar, voor ongehuwden '/2 jaar een aflopend percentage van hun militair inkomen- Dit kan ook in voorschot ineens worden verleend- Desgewenst kan gebruik wor den gemaakt van beroepskeuze voorlichting. De gedemobiliseerden genieten prioriteit bij arbeidsbemiddeling. Een regeling is in voorberei ding, om broers van gesneuveld; militairen of verzetslieden, t< beginnen in 1948, te bestemmer als buitengewoon dienstplichtige De vragen van de heer Fokke- ma, of de echtgenote van de Chef van de Generale Staf als lid van het V. H. K. een salaris var. 3000 geniet, een kwartje vergoe ding voor het slapen buiten de kazerne toucheert en in het ge not is van cadi-rantsoenen be antwoordt de Minister bevesti gend. De bepalingen ten aanzien Vrijdag verscheen voor de Ar rondissementsreehtbank - de 30- jarige zaaizaad- en pootaardappe- lenhandelaar L B. uit Axel, die zich In hevige mate aan oplich ting had schuldig gemaakt. Vol gens de processtukken had B. ongeveer ƒ70.000 door oplichting verkregen. Tegen hem werd een gevangenisstraf geëist van 2>2 jaar met aftrek van voorarrest Verdachte, die sedert 11 Juli van dit jaar is gedetineerd, had het vorige jaar aan de heer F. J. Schauaert te Axel geld ter leen gevraagd om zijn verplichtingen te voldoen. Hierbij vertelde hij, dat hij op diverse groothandela ren in Holland vorderingen had lopen tot een bedrag van ruim f 80.000. Schauaert had hem 18.000 geleend doch zag zijn geld niet terug omdat de vorderingen of niet bestonden of door ver dachte reeds waren geïnd. Ook de heer O. Bogaeft te Westdorpe werd een slachtoffer. Van hem leende hij 2500 met het smoesje dat hij een partij aardappelen kon kopen van iemand die om geld verlegen zat en dat hij op de partij 2000 winst kon maken doch zelf niet over voldoende contanten beschikte. Bogaert zou de helft van de Diefstal. Tegen de 2 jarige W. J, P. E V. uit Vogelwaarde, die op een nacht van zijij grootvader, waar hij inwoont, uit diens portefeuille 200 wegnaf'i, werd een straf van 1 jaar met aftrek geëist. Gevaarljjk rijden. De 24-jarige G. B. R. te Ueen- dijke had op 30 April hoogst roe keloos gereden met een bestel auto waarbij' hij, volgens getui gen, onder de invloed van sterke drank was gfeweest. De wagen was geslipt ca gekanteld waar door een passagier een been had gebroken- De eis luide,;250 boete of 2 maanden hecatenis en 1 maand gevang, voorvproeftijd 3 jaar. Mei te grote snelheid geraden. De 27-jarigechauffeur K de B. te Ternenzen had zich te verant woorden wegens het feit, (Jat hij op 30 September van dit jaar te Temeuzen te snel had gereden op een weggedeelte waarop werk zaamheden werden verricht: Bij het inhalen en passeren van eer voor hem rijdende wagen botste hij tegen een boom, waarbij eer. passagier een zware hersenschud ding opliep en hieraan later was overleden. Verdachte, die wel het i had ge- geen visa bezitten op 850. 23 Beulen van het voormalige I concentratiekamp Auschwitz, on der wie de directrice van het vrouwenkamp, Mar'a Mandl, zijn door het Poolse hoge gerechtshof te Krakau ter dood veroordeeld. 6 Anderen kregen levenslang, en 10 beschuldigden werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen, variërende van 15 tot 5 jaar. Fen der verdachten werd vrijgespro ken e H. M de Koningin zal elch heden naar Soestdijk begeven om de Kerstdagen door te brengen m de kring van het Prinselijk Gezin. Voorts is er de mogelijkhed van de gehuwde ambtenaren zijn van scholing en omscholing, waarbij ook prioriteit wordt verleend. Overheid en andere instanties werken hieraan mee. Tenslotte is er esn regeling voor zakelijke b^lrijfssteun, be ogende bedrijven weer op de been te helpen- Deze Overheidsmaatregelen acht spr. niet de belangrijkste. Z-i- is belangrijker, wat de maatschappij doet en de warmte waarmee de soldaten ontvangen worden. h er inderdaad van toepassing, maar zij zijn er niet mee in strijd. De heer Fiévéz zet vervolgens uiteen, hoe hij de officiersoplei ding ziet. Z.i. moet de beroeps officier gerecruteerd worden uit de troep. Vervolgens bespreekt de Minis ter de kwestie der oefenterreinen. Behoorlijke oefenterreinen, aldus spr., sparen het bloed van solda ten. Het vraagstuk der terreinen moet in zijn geheel bezien worden. Van de functie van militair attaché heeft men veel pleizier. We moesten ons z.i. hoeden voor het idee: zelf wat op touw te zetten en dan later elders aan winst krijgen. Bogaert gaf hem het geld. Hij t /tKjrd „Langzaam rijden' gebruikte het om andere schul- - den af te betalen. Van de winst bleef dus niet veel over. Verdachte* gaf alles toe. De Officier van Justitie noemde hem een oplichter van groot formaat, die het niet ontzag ongedekte chèques uit te geven tot in de tienduizenden, en eiste 2% jaar •met 'aftrek. Mr. G. Tichelman wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte als een volkomen financieel onbe trouwbaar persoon bekend stond, zodat Schauaert, „die geld weg gaf op leuterpraatjes" toch eigen lijk ook schuld heeft. Een „oplichter van groot for maat" kon hij B. niet noemen; wel was hij „een zakenman van niks" die duurder kocht dan de verkoopprijs was. Pleiter vroeg daarom de strafmaat te verzach ten. Zeeland aan de kop. Met het uitreiken van een Kerstpakket op 24 en 25 Decem ber aan iedere militair en iedere daarvoor in aanmerking komende burger overzee heeft de Nationale In.snann.ing Welzijnsverzorging Indië (NTWIN) de kroon gezet op het werk. dat gedurende enige maanden de volle belangstelling van het Nederlandse vcuk heeft gehad. De gemiddelde bijdrage' oer Nederlander bedroeg 8,3 cent Voor wat betreft de provincies zien, verklaarde van mening te gaat het door de oorlog geteister- zijn geweest zijn voorganger no» ,je zeeland aan de ikop mei een bij- te kunnen passeren. drage van 11;6 cent per inwoner Eis ƒ150 boete of 50 dagen. J J""j~T Verdediger vroeg vrijspraak. Om de weg te verkorten. nam de 31-jarige machinist H. ter H. uit Biervliet een rijwiel weg toen hij, na in Breskens uit te zijn geweest, de'laatste bus miste. Hij reed er mee naar Uzendijke, gooide daar het rijwiel iin de sloot en liep verder na» Biervliet. Verdachte, die de feiten beken de mag 1 jaar gaan brommen min de tijd die hij reeds gezeten heeft. Verdediger refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. (Z. Dgbld.) In antwoord op desbetreffende vragen deelt de Minister mede, - T„„ticaal dat de troepenzendingen néér sluiting te zoeken.^ Internationaal Indonesië naar de mening der beschermt uw maag, vormt géén nieuw maagzuur Regering de eerste jaren zullen doorgaan, omdat orde en veilig heid verzekerd moeten worden. Versnelling der aflossing is al leen mogelijk als de portiekje situatie in Indones'ë verbetert. Binnenkort zal een belangrijk aantal reserve-officieren demobi liseren en daarmede zal ook het middelbaar onderwijs gebaat zijn. Gevraagd is vaders van vijf kin deren n et naar Ind'ë uit te zen den. Het valt echter moeilijk contact is absoluut noodzakelijk. Bij de replieken dient de heer Schoonenberg (CPN) de volgén- de motie in: „De Kamer van oordeel dat het aangekondigde en het aan de dienstplichtigen In Indonesië he kend geworden demobilisatie- de motie bedoelt, De motie-iSchoonenberg wordt verworpen met 55 tegen 7 stem men, vóór alleen de C.P.N. De (begroting wordt daarna es. h. s. goedgekeurd. Nadat de begroting van Oor log was goalgekeurd heeft de Tweede Kamer zich nog met enige kleinere wetsontwerpen bezig gehouden. Aan het slot der vergadering hield de Voorzitter, Mr. J. van Schaik. een korte rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat het »n schema dient te worden gehand- het nieuwe jaar de versch llende haafd, verzoekt de Minister daar- staatslieden zal gelukken de orde toe strekkende maatregelen te en het recht en het geluk van de treffen" De Min'ster verklaart o.m. nog, dat niet duidelijk is welk schema vrede tot herstel te brengen. Tegen vier uur sloot hij de vergadering Naar de Belgische luchtvaart- mij alr-transpert mededeelt, is op hét vliegveld van Koeming (Chi na) een viermotorig toestel neer gestort dat een 30-tal Belgische missionarissen vervoerde, die en kele dagen geleden uit Brussel waren vertrokken. Nader wordt nog vernomen, dat de tweede piloot tijdens dit onge val gedood werd en vflf missions rissen lichte verwondingen oplie pen. Alle passagiers hadden een zenuwschok opgelopen en moes ten in het ziekenhuis te Koeming worden opgenomen. Het verkiezingscomité van de stad Moskou maakt bekend, dat alle afgevaarejigden, die bij de verkiezingen van Zondag voor de Moskouse Sovjet werden geko zen, candidaten zjjn van het com munistische en partijloze volks- blok. Slechts 0 33 pet. van de. kiezers heeft zijn stem niet op dit blok uitgebracht. onmiddellijk gevolgd door Noord- Holland met 11 cent. Voor de overige provincies luiden deze cij- Utrecht 10,2 oent; Zuid-Holland 9 7 cent; Overijssel 9,1 cent; Gel derland 8,7 cent; Groningen 7,8 cent; Friesland 6,4 cent; Drenthe 6,2 cent' Limburg 6,2 cent; Nrd- Brabant 1,3 cent. De grote steden met een inwo nertal boven de 100.000 inwoners: Nijmegen 12 cent, Groningen en Amsterdam ieder 9 cent, Den Haag en Rotterdam,ieder 8 cent. Van de plaatsen met minder dan 10.000 inwoners staat Loenen a. d. Vecht bovenaan met een gemid delde bijdrage van 1,20 per inwo ner, gevolgd door Zaltbommel met ƒ0.87. Het afgelopen jaar werd veer tien maal ingebroken in de wol- lenstoffenfahriék dar Firma G. Droge te Tilburg. In totaal wer den ter waarde van 15.000, aan dames- en herenstoffen ont vreemd. De recherche is er in ge slaagd in deze reeks inbraken klaarheid te brencen. Tegen 14 personen, waaronder twee vrou wen^ werd proces-verbaal opge maakt wegpns diefstal, medeplich tigheid aan diefstal en opzettelijke heling. Acht personen werden ter beschikking gesteld van de Offi cier van Justitie te Breda. Vier dezer bekenden bovendien inge broken te hebben in de textiel- ververij Tilvetex te Tilburg, waar 90 kilogram breigaren de buit vormde. Maandagnacht is een Engels particulier vliegtuig ter hoogte van Oostende in zee gestort. Het lijk van de piloot is door een Bel gische visser aan land gebracht

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1