Republikeinse officiële reactie op Radio-rede Dr. Beel Chatolode. Rede van Dr. Van Mook PRINSES JULIANA onthult Nationaal monument H.M. de Koningin bezocht Schiphol en de hulp aan het Buitenland 4E MAANDAG 22 DECEMBER 1947. Kcrle flalscn Marshall over de Vredesverdragen ER KOMT MINDER Nieuwjaars- Advertenties a 7S cent Z.H. de Paus bezorgd over de toestand Goedkeuring Scholenbouw WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Krachtige wind. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Krachtige, aan de kust tijde lijk stormachtige Noord-Wes- telijke wind. Aanvankelijk iets zachter, later weer iets kouder. Frankenng bi) Abonn«ro«ot T.rneuzen Verschijnt dagelijks 4de Jaargang No. 689. Drukkerij N.V. Firma P. .1. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.; mixntasssi per advertentie 1 ,ML Inzending advertentie# tot des namiddags 4 Rubriek kl. advertentlMB 5 regels 60 ct.; !ed*r* regel meer 12 cent, T«r- meldingBrieven nr. Bureau van At 1 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana de plechtige onthulling verricht van het Nationale Monu ment, dat in het voormalige con centratiekamp Vught op .het ter rein van Du net II, ter nagedach tenis van de gevallenen, is opge richt. Het was een sombere herfst middag en onafgebroken viel de regen, toen om half drie de' Prin ses op de fussiladeplaats arriveer de. Zij was vergezeld van de bur gemeester van Vught, Jhr. Mr. F van Rijckevorsel en door de com missaris der Koningin in Noord- Brabant, Prof. Dr. J. de Quay. Terwijl duizenden en duizenden zich reeds lang te voren op deze nationale dodenakker in de heide hadden verenigd, bracht de mili taire kapel van het regiment Stoottroepen koraalmuziek ten ge hore. Terwijl de Prinses arriveerde, weerklonk de treurmars van Oho- pin. Nadat de burgemeester H.K. H. Prinses Juliana had begroet, gaf hij een korte uiteenzetting over de tot standkoming van het gedenkteken. Hij deelde mede, dat het Rijk deze geheiligde grond aan de zorgen van het gemeentebe stuur heeft toevertrouwd. Dit zal er een eer in stellen de historische plaats waardig voor het nage slacht te behoeden. Alvorens tot onthulling over te gaan, sprak H.K.H. Prinses Juli ana een korte rede uit. „Wij ge denken ocp deze gewijde plek in het kamp Vught, hen, die de dood vonden, in het hijzonder hen, die bjj het naderen der bevrijders op deste plaats het leven lieten. Dit gedenkteken, aldus sprak H.K.H., is bij leven en sterven als een symbool voor ons en de geslach ten, die na ons komen. Hunne le vens werden afgesneden, opdat wij zouden leven. Zij waren de pio niers. Zij wezen ons de weg, die als een lichtend spoor voor ons ligt. Zij eindigden hun leven als overwinnaars over de machten van den boze. Zij gaven ons land en zijn vele mogelijkheden weer om. Aan ons de plicht dit te ver wezenlijken." Dan trad de Prinses voorwaarts en verwijderde het nationale dun doek, dat tot dat ogenblik het mo nument aan het oog had onttrok ken. Het werd voor allen zichtbaar in zijn lange bijna 2 m boge muur, voor het front van de kogelvan ger waar de helden zijn gevallen. Een muur in Franse natuursteen, waarin gebeiteld de namen van 310 Nederlanders, die werden ver moord, toen de bevrijding in de verte naderde. Ter linkerzijde wapperde flauw in de najaarswind de Nederlandse vlag, rechts de Belgische drie kleur, ter ere van de omgekomen Belgen voor wier namen nog plaatsen zijn opengelaten. De Prinses legde een krans aan de voet van bet monument en werd daarbij geassisteerd door naaste familieleden van twee zwaar ge troffen gezinnen, twee zoons van de familie De Koning uit Heeze, twee dochters van de familie Van Es uit Kaatsheuvel. Tijdens een minuut stilte ver wijlden aller gedachten hij het tragische verscheiden der helden voor wie dit gedenkteken is opge richt. Het „Wilhelmus" en de „Brabanqonne" weerklonken als 'n eregróet De Vughtse gemeng de koren zongen de koraal „Nooit werd vergeefs geleden", een lied van een onbekende dichter-gevan- gene, op muziek gezet door de heer Van Wilgenburg Zichtbare ontroering overmeesterde velen. De Commissaris der Koningin, de burgemeester, de vertegenwoordi ger van België, de beer Gaston van de Wielen, de Belgische en Nederlandse verenigingen van ex- politieke gevangenen en vele van- dere afgevaardigden, legden hun bloemengroet aan de voet van het gedenkteken. Daarna defileerden duizenden, en hun bloemen stapel den zich hoog op tot aan de vers regel: „Den yaderlant gethrouwe, blijf ick tot in den doet". De Prinses heeft de twee doch ters Van Es en de twee zoons De Koning aan Zich laten voorstellen en Zich enige tijd met hen onder houden. Daarna vertrok Hare Ko ninklijke Hoogheid. Als slot van Haar rit door Am sterdam Zuid bracht H. M. de Ko ningin Zaterdagmiddag een onof ficieel bezoek aan Amsterdam's luchthaven Schiphol. Omstreeks drie uur arriveerde het gezelschap op de luchthaven, waar de heer Dellaert, bedrijfsdi recteur van Schiphol, Dr. Ples- man, President-directeur der K. L.M., de heer Veen-endaal, direc teur der K.L.M., de heer Tolk, hoofd der stationsdienst en de heer Van der Beek, adjunct-be drijfsdirecteur van Schiphol Kaar begroetten. H M. werd ontvangen in een der passagiersloodaen, waar langs de wand kaarten van de we reldluchthaven in wording, waren opgehangen. Met zeer grote belangstelling volgde H.M. de uiteenzetting van de heer Dellaert en Zij onderbrak hem herhaalde malen, teneinde nadere inlichtingen te vragen. Tevens bevond zich in deze loods de iuitenant-ter-eee der Xe klasse, J. D. Grijpma vertegen woordiger van de NIWIN-Indië die Zaterdagochtend uit Bata via op Schiphol was aangekomen met een grote mand met diverse soorten fruit en bloemen; een ge- dbhenk van de jongens overzee aan H.M. de Kohngin. Dt. Grrjpma overhandigde in In een verklaring van het Re publikeinse Ministerie van Voor lichting van Zaterdagavond, uitge geven in verband met de Vrijdag gehouden radiorede van de Minis ter-President, Dr. D. J. M. Beel, wordt gezegd, dat deze redevoe ring „in feite een laatste uitda ging is aan de Republiek over de hoofden van de vertegenwoordi gers van de commissie voor goe de diensten heen en buiten de thans gaande zijnde onderhande lingen om." „Zowel het tijdstip van het uitspreken dezer verkla ring van de hoogste Nederlandse autoriteit als de inhoud en de for mulering ervan kunnen nauwelijks in overeenstemming worden ge acht noch met de fase, het karak ter en de belangrijkheid der huidi ge onderhandelingen noch met de zin voor verantwoordelijkheid, v/elke in de huidige omstandig heden zou kunnen verwacht wor den". Met betrekknig tot het deel nemen aan de onderhandelingen over de toekomstige federatie wordt gezegd: „Dit programma wordt voor het uiterlijk naar vo ren gebracht door een aantal per sonen van het Komité Indonesia Te Elkton (V.S.) dreigt een hevige brand de gehele binnen stad te vernietigen. Twee hotels, een theater en verschillende hui- een zijn geheel vernield. Er deden zich geen dodelijke ongelukken voor; enige brandweerlieden lie pen echter verwondingen op. Zaterdagmorgen is een sta king .geproclameerd onder het personeel van de levensmiddelen industrie in geheel Italië, tenge volge van het mislukken van be sprekingen over een nieuw natio naal arbeidscontract. Men vreest, dat het aantal etakera tot onge veer driehonderdduizend zal op lopen. lEind November bedroeg het aantal geregistreerde werklozen 24.600 tegen 22.400 eind Oetobef. 1200 (1000) Personen ontvingen geheel of gedeeltelijk wachtgeld, terwijl 13.700 (7.900) D.U.W.-ar- beiders geregistreerd stonden, al dus de gegevens van de arbeids- bureaux. Op weg van Innslbrueck naar Wenen is nabij Praag een vlieg tuig, dat poogde te landen, ver ongelukt. Het vervoerde, naar men aanneemt, belangrijke passagiers. De Geallieerde autoriteiten heb ben een onderzoek bevolen. Uit Franse bron wordt vernomen, dat het vliegtuig na „een avontuur lijke vlucht" over tijd was. Volgens het Belgische blad T a Meuse" zou Generaal De Gaulle binnenkort een privé-be- zoek aan Brussel brengen. HJET AMERIKAANSE CONGRES De commissie voor de toewij zingen van beide Huizen van het Amerikaanse Congres heeft een voorstel aangenomen volgens hetwelk aan Italië, Frankrijk, Oostenrijk en China 540 millioen dolar zal worden toegewezen. Zo wel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden hebben dit com promis-voorstel goedgekeurd. AFP meldt, dat 522 millioen hiervan aan de drie Europese landen zal komen. Het wetsont werp zal nu aan Truman ter on dertekening worden gezonden CHOLERA IN SYRIË. In het dorp Muhajo (Syriëi zijn 7 personen aan cholera gestor ven terwijl een 20-tal nieuwe ge vallen zich heeft voorgedaan, zo meldt hierover het eerste Rege- rings-communiqué. De Syrische Regering heeft inenting verplicht gesteld en heeft een crediet van een millioen Syrische ponden ge- .vraagd om eon cholera-epidemie te bestrijden. Zuid-Syrië zal tot gevaarlijke zóne verklaard wor den. Serikat, maar het ia kennelijk het programma van de Neder landse Regering zelf. Terwijl met nadruk verklaard wordt, dat de Republiek bereid is te spreken over de vorming van een federatie van souverein en democratisch karakter. Bij de onderhandelingen op de Reville, is de Republikeinse Regering van mening, dat deze activiteiten van de Nederlanders een poging betekenen om de huidi ge onderhandelingen voorhij te gaan en tegenstrijdig zijn aan de methode van oplossing, waarmede de Nederlandse Regering zelf ac- coord ging." De Republikeinse Regeringsver klaring voert verder aan, dat de Nederlandse federatieve acties plaats vinden op het terrein waar de Republiek de fact0 gezag uit oefent, welk gebied onlangs met geweld van wapenen werd ver overd. „HET DAGBLAD" OVER DE REDE VAN DR. BEEL. „Het Dagblad" te Batavia schrijft over de rede van Dr. Beel, dat deze niet zal nalaten overal, doch wel in het bijzonder in Repu blikeinse kringen te Djogja indruk te maken. Ten aanzien van de vraag, of zijn beroep op de Republiek te Dogja zal werden verstaan, meent „Het Dagblad", dat er bepaalde goede kansen zijn, ten eerste, omdat in de verkla ring van Dr. Beel wordt gezegd, dat voor de Republiek een recht matige plaats in het geheel wordt opengelaten en ten tweede, omdat Dogja van mening is, dat, wan neer de volkswil zich daarvoor uit spreekt, de Federatie geen tegen werking van zijn kant zal onder vinden. IDe Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft in een radiotoespraak tot het Amerikaanse volk verklaard, dat de totstandkoming van vre desverdragen met Duitsland en Oostenrijk onmogelijk is zolang het program tot het herstel van Europa niet is uitgevoerd en de pogingen van de communisten om dat program te torpederen niet zijn verijdeld. Marshall beschuldigde de Sov jet-Unie van obstructie en het 'leveren van kleingeestige critiek, tengevolge waarvan de Londense Ministerconferentie was mislukt. Een verenigd Duitsland is nog niet in zicht, aldus de Minister. Wij moeten er het beste van ma ken in het gebied waar wij onze invloed kunnen doen gelden. deze loods HzM de mand en de Koningin verzocht hem, alle jon gens overzee voor deze bijzonder op prijsgestelde attentie Haar zeer hartelijke dank over te bren gen. Omstreeks 4 uur nam H.M. de Koningin hartelijk afscheid, waar na Zij naar het Paleis op de Dam terugkeerde. !De prijzen van cacaobonen op de wereldmarkt vertonen een sterke stijging, waardoor het voor Neder land niet mogelijk blijft de om vang van zijn aankopen te hand haven, zo deelt ons het Ministerie van Landbouw, Visserij ep Voed selvoorziening mede. Ook zou deze stijgipg van de wereldmarkt prijs een evenredige verhoging van de prijzen van cacaoproducten in* het binnenland ten gevolge moeten hebben. Er zijn echter in het binnenland nog voorraden cacaobonen, die tegen een lagere prijs zijn aangekocht. Door deze tezamen met de duurdere partijen te verwerken kan op de binnen landse markt de prijsverhoging zeer matig zijn. Teneinde deze doorsneeprijs en een noodzakelijke beperkte bevoorrading van de handel mogelijk te maken is een verbod tot aflevering en vervoer van cacaobonen, cacaomassa, ca caopoeder, couverture, chocolade en alle andere cacao-grondstoffen en cacaoproducten aan of door respectievelijk naar of van cacao- of chocoladefabrikanten uitge vaardigd, dat op 21 December van kracht is. Productie en bevoorrading in het nieuwe jaar dienen zich aan te passen aan de gewijzigde omstan digheden. Gevolg van een en an der zal zijn, dat in het versnape ringen-assortiment een verschui ving naar de suikerproducten plaats heeft. Voor de uitvoering van exportorders vóór 31 Dec. a.s. voorzover deze op 21 December waren geregistreerd zal vergun ning worden verleend. Het op deze materie betrekking hebbende „be sluit blokkering cacao en cacao producten" is afgekondigd in het Voedselvoorzieningsblad no. 102, van 20 December. voor het nummer dat Donderdag 1 Januari des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst worden Voor Nieuwjaarswensen of gedichten groter dan 10 regels, zal 75 cent, meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeelte daarvan. Inzending kan geschieden tot Zaterdagavond 27 Dec. Radio Vaticaan meldt, dat Z.H. de Paus in een nieuwe encycliek zijn grote bezorgdheid heeft uit gesproken over de haat en de ge vaarlijke sociale onrust in de we reld. Hij roept op tot eenheid en gebed. „De vrede, waarnaar wij na db lange en bloedige oorlog zo vurig verlangen, is nog niet ver zekerd. Voor vele landen 13 de toekomst nog onzeker Onder de bevolking van vele landen heerst bittere haat en 'n gevaarlijke on rust en het is dringend noodzake lijk, dat aan dit kwaad een einde kamt. Terwijl aan de ene kant verscheidene door de oorlog uit geputte staten hun economische problemen niet kunnen oplossen, wordt aan de andere kant de nood der arbeiders vergroot en met slu we berekening gebruikt. De soci ale crisis houdt op het ogenblik zo'n groot gevaar in, ook voor de toekomst, dat het algemene be lang boven het individuele moet worden gesteld. De oorzaak van alle kwaad, dat de laatste tijd over ons gekomen is, is dat men zich in het geloof in Christus af gekeerd heeft," aldus de encycliek. Bij de sluiting van de conferen tie van West-Java heeft Dr. van Mook na afloop van de receptie een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Gij zijt op deze conferen tie tot weloverwogen besluiten ge komen" (Gedeeltelijk verminkt Red. ANN.P.) Hij verklaarde Tot 15 Dec. was het met de ver strekking van vergunningen voor het herstellen, uitbreiden of her bouwen van scholen zo gesteld, dat deze door de Wederopbouw- bureaux oök konden worden ver leend ten behoeve van scholen, welke niet waren geplaatst op een door het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen opgemaakte urgentielijst. Voor waarde hierbij was dan evenwel, dat daardoor de uitvoering der scholen, vermeild in de urgentie- lijst, niet in gevaar zou worden gebracht. Met ingang van bovengenoemde datum is hierin verandering ge komen. Momenteel moeten alle aanvragen voor Rijksgoedkeuring betreffende herbouw, uitbreiding en nieuwbouw centraal worden be oordeeld, d.w.z. door de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting te Den Haag. Dit geschiedt omdat de urgentie- lijst 1947 opgesteld door het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingetrokken en een nieuwe lijst voor 1948 door dit Ministerie zal worden opge steld, zodat alle aanvragen voor gevallen, die zijn vermeld op de oude lijst, eveneens zullen moeten worden opgezonden naar Den Haag. Aanvragen voor Rijksgoedkeu ring voor onderhoud en ver bouwingen (geen uitbreiding) als mede voor het herstel van licht beschadigde scholen, kunnen door de Wederopbouwbureaux worden goedgekeurd, mits de voor deze rubrieken aangewezen bouwvolu- mina niet worden overschreden. voorts, dat de federatieve gedach te eeni gezonde gedachte is. „Er zijn voorbeelden genoeg in de wereld, welk bewijzen, dat de federatie zeker niet minder sterk is dan de unitaristische staat". Voorts zeide hij„Gij hebt geko zen voor een federatie op demo cratische grondslag in samenwer king met Nederland. Ik kan U verzekeren, dat onzerzijds de toe gestoken hand met vreugde zal worden aangenomen". Voorts verklaarde Dr. van Mook, dat het vanzelfsprekend is, dat onder deze omstandigheden van terreur en intimidatie, besprekin gen met de Republiek op politiek en economisch terrein moeilijk vruchtbare resultaten kunnen op leveren, „hoe gaarne wij ook de hulp van de commissie voor goede diensten hebben aanvaard". Dr. van Mook herhaalde, dat 't tevens vanzelf sprak, dat de Nederlandse Regering nadrukkelijk heeft ver klaard, dat zij het terugtrekken van haar troepen niet in overwe ging kan nemen zolang de huidige toestand niet grondig verandert en zolang de taak van de troepen naar het oordeel van de Neder landse Regering en van de betrok ken bevolking niet kan worden^ overgedragen aan een goed ge- disciplineerder en niet politieke politie. In zijn rede terugkomend op de conferentie van West-Java zeide Dr. van Mook, dat de toetreding dezer conferentie tot de federatie ve kring meer betekent dan het verkruien van een belangrijke deelgenoot. „Het betekent, dat de krnig groot genoeg zal zijn gewor den om een voorloper van de fede rale regering zelf te organiseren' aldus Dr. van Mook? Izaak Hertzog, Opperraibijn van Palestina, heeft een beroep gedaan op de Britse Eerste Minis ter, Clement Attlee, om de Joden van Aden te hulp te komen tegen de Arabieren In 5 dagen zijn daar 35 Arabieren en 76 Joden gedood bij relletjes.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1