Het Palestijnse probleem. Truman's boodschap over het plan Marshall bij congres ingediend Kerstgroet aan H.M. de Konhgin Waar HJTLER en CHAMBERLAIN geschiedenis maakten VRIJWILLIGE BEPERKING Benzinegebruik ZATERDAG 20 DECEMBER 1947. Onü. s Dr BEEL doet een laatste tereep op de Republiek □e periodieke deblokkering Zwaardere postpakketten. Resolutie Conferentie van West-Java. Over üe aflossing van een Belgische lening kronen zouden worden. De TUSSE WIJDSE HULP aan Europa. van het Nieuwjaars- Advertenties a 7 5 cent Werkt Schacht aan finan cieel hervormingsplan? Walter Seidler uitgeweken. Frankering bij Abonnement - Terfn-uzen WEEKSVERW A Cim NG medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig: tot Zaterdagavond. Iets zachter. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regenbuien. Meest matige, tijdelijk nog vrij krachtige Noordelijke ■wind. In het Zuiden des lands nog iets zachter. Onder Redactionele leiding van P. L.D.J. van Oeveren. Redactie-adrea: Noordstr. 65-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Wiliemsweg 83, Schoondijke Telefoon 49. DE VRIJE ZEEUW 4de Jaargang No. 688. Advert- mtleprijs per m:- 10 ct.; nnnimum per advertentie 1,50. Innen Si tg advertenties tot de*: namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 6 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bu'eau van dit Blad, 10 ct. meer. ZON EN MAAN. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerjj N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. 1947 Zon Mmi Dec, Opk. Ond. Opk. 20 8.45 16.30 13 08 21 8.46 16.30 13.20 0.46 22 8.46 16.30 1332 1.52 23 8.47 16.31 13.46 3.08 24 8.47 16 32 14.03 4.29 25 8.47 16.32 14.27 5.54 26 8.48 16.33 15,— 7.22 27 8.48 1 .34 15.49 8.45 28 8.48 1 .34 1658 9.55 Op 29 Novemiber werd door de vergadering der Verenigde Naties een historisch besluit genomen, gekomen, het besluit namelijk om Palestina te verdelen in een Jood se en een Arabische staat. Het Heilige Land met zijn fei- bewogen geschiedenis, staat de laatste maanden volop in het teken van de belangstelling. Dit is wel voornamelijk het gevolg van het streven der Joden, om een zelfstandige, eigen woonplaats in dit land te verkrijgen, het land, dat eertijds door hen werd be woond. Dit streven, Zionisme genaamd, dateert uit bet laatst van de vorige eeuw. Het Zionistische programma werd vastgesteld op een eerste congres, dat In 1897 te Bazel werd gehouden. In de wereld oorlog 19141918 heeft het Zio nisme een krachtige stoot ge kregen, doordat Engeland Pa lestina veroverde en tevens ver klaarde de vestiging van het Nationale Tehuis voor de Joden in Palestina gunstig gezind te rijn. Er kwam echter een maar btj* en dit \$as dc oorzaak van veel twist en ellende. Engeland publiceerde namelijk in 1917 de bekende Baifour-declaratie, waar- bjj het verklaarde de vestiging van Joden In het Heilige Land te sullen steunen, mits daardoor niet aan de rechten van andere gemeenschappen zou worden te- Icort gedaan. De voornaamste andere gemeenschap was name lijk die der Arabieren. Bij de volkstelling in 1931 bestond de bevolking van Palestina voor 70 uit Arabieren, voor 19 uit Joden en voor plm. 11 uit Europeanen en Syriërs. Voor namelijk de Arabieren nu, zagen een sterke toename van het per centage Joden als een gevaar voor hun eigen bestaan. En deze toename heeft inderdaad plaats gevonden. Het aantal Joden is in de jaren tussen de beide grote oorlogen meer dan verviervou digd, maar daarnaast zaten ook de Arabieym niet stil Ock hun aantal vermeerderde en de ver houding tussen beide volkeren verslechterde. Het kwam herhaal delijk tot botsingen. De Engel sen. die als mandataris waren aangewezen bij het vredesver- drpg van Versailles zaten in een zeer moeilijk parket. Aan de ene kant waren zij gebonden aan hun toezeggingen aan de Joden, maar aan de andere kant tracht ten zij een breuk met de Arabi sche wereld te vermijden. Want de Arabieren in Palestina hadden en hebben de volle steun van hun stamgenoten in de omringende landen en in Noord-Afrika. Vooral met het oog op de be langrijke strategische positie, die de Arabische landen in het Mid den Oosten innemen en dan dient in de eerste plaats gedacht te worden aan een land als Egypte, dat de toegangen tot het Suaz- kanaal, de levensader van het Britse imperium, beheerst, kan Engeland zich niet de vijandschap van de Arabische volkeren op de hals halen. Reeds werden ver schillende plannen gemaakt om Palestina dan maar te verdelen, maar het verzet hiertegen, zowel van Joodse als van Arabische kant was steeds zeer groot. Na de tweede wereldoorlog nam het aantal Joden, dat naar het Heilige Lanij wilde emigreren, hand over hand toe. Overigens een zeer begrijpelijk verschijnsel, geizien de gepasseerde gebeurte nissen. Hitier en zijn bende had een ontzettende slachting aangericht onder de Europese Joden. Zij, die dit hadden overleefd, maar dikwijls nog onder zeer moeilijke omstandigheden in de Oost-Euro- pese landen leefden, zagen hun enige behoud in het zo lang ver beide eigen tehuis. De Arabieren verzetten zich hevig tegen een massale intocht van hun tegen standers en Engeland was ge noodzaakt de emigratie een sterke banden te leggen. Talrijke pogin gen om clandestien binnen te komen werden ondernomen en met behulp van de Britse strijd krachten bestreden. Felle reac ties van Joodse zijde waren hier weer het gevolg van. Illegaal gevormde groepen Joden deden door aanslagen en overvallen van zich spreken. Engeland tenslotte deelde de Verenigde Naties mede, dat zij van plan was het mandaat neer te leggen en zijn troepen terug te trekken. Het eerste zal nu op 15 Mei a.s. plaats vinden, terwijl de Britse Minister van Koloniën, Creech Jones, in het Lagerhuis verklaard heeft, dat in Augustus 1948 de troepen zullen zijn geretireerd. Tot zo lang zai orde en recht gehandhaafd blij ven. Na heftige debatten, waarbij vooral door de Arabische staten hevig is geageerd, besloo,t nu de vergadering der Verenigde Naties om Palestina te verdelen in een Joodse en een Arabische staat. Volgens deze verdeling, die wan neer men de kaart beziet er nog al grillig uitziet, zal de Arabische staat o.a bestaan uit het vrucht bare Oostelijke deel, terwijl de Joodse staat er een weinig door- heengeslingerd ligt. De grote - havensteden Haifa en Tel Aviv zullen Joods worden. Jeruzalem zal als een soort enclave temidden van het Arabi sche deel, bestuurd worden door de Verenigde Naties. De stad, die èn voor Christenen èn Joden, maar ook voor de Arabieren, een zeer bijzondere betekenis heeft, zal dus bij geen der beide staten gevoegd worden. Het is te begrijpen, dat het be sluit van de U.N.O. door de Jo den met grote blijdschap is be groet. Na ongeveer 2000 jaren zal er weer een Joodse staat zijn. Zal dit het rustpunt kunnen worden voor het volk, dat door de eeuwen heen is opgejaagd en vervolgd? De tijd moet het leren. Reeds vóór de vorming zijn er moeilijkheden. Want de Arabieren, die zeer ontstemd zijn, leggen zich n'et voetstoots neer bij de beslissing. Reeds vonden talloze botsingen plaats en reeds werden Arabieren en Joden door hun organisaties te wapen geroe pen. De sterkte van het Joodse leger kan opgevoerd worden tot 85.000 man De Arabieren met behulp van hun stamgenoten uit de omringende staten kunnen waarschijnlijk 2 maal zoveel man nen op de been brengen. De U.N.O., die over geen direct machtsapparaat beschikt, een zeer zwak punt overigens, zal op de een of andere wijze moeten zorgen voor orde en rust, zodra de Britse troepen zullen zijn teruggetrokken. Rusland en Amerika waren het ditmaal bij uitzondering eens. Dat bij beiden politieke drijfveren hiertoe geleid hebben, staat buiten kijf. De verdere ontwikkeling van bet Heilige Land zal dan ook zeker in verband staan met de toe komstige verhouding tussen de beide grootmachten. Op 18 December is uit Ba tavia per Constellation naar Nederland vertrokken de lui- tenant-ter-zee der le klasse J. L. Grypman,honorair Niwin-verte'genwoordiger in Indië. Hij voert met zich mee een grote fruitmand met orchideeën, die als Kerst groet namens de Nederland se strijdkrachten van. land en zeemacht in Ned.-Indië aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. De Minister-President, Dr Beel, heeft Vrijdagavond voor Radio- Sumatra een „laatste beroep" op de Republiek gedaan. Hij kondig de aan, dat de vorming van de federale Verenigde Staten van In donesië zeer spoedig zal plaats vinden. Bij de gisteren uitgegeven 18e aanvullingsbeschikking deblok kering, is in de nieuwe geldizui- veringsvoorschriften wijziging ge bracht, welke het de Ned. Bank mogelijk maakt, de tot dusverre toegestane periodieke deblokke ring voor levensonderhoud en studiekosten voorlopig voort te eetten. Deze maatregel dient ter overbrugging van de periode, waarin, als gevolg van de proce dure, welke is voorgeschreven vaor de omzetting van geblok keerde rekeningen in optiereke ningen, feitelijk van de opties geen gebruik kan worden ge- i«naakt Eveneens kan op grond van deze schikking in zeer dringende gevallen toch deblokkering wor den verleend aan sociale en cha- ritative instellingen. Het ligt niet In de bedoeling aanvragen tot deblokkering voor andere doeleinden in (behandeling fee nemen. Met ingang van 12 Januari a.s. wordt het maximum gewicht voor postpakketten in het binnenland verhoogd van 5 tot 10 kg. Het port voor pakketten boven 5 tot en met 10 kg bedraagt 1, De maximum afmetingen blijven echter voorlopig gehandhaafd. President Truman zou Vrijdag het Amerikaanse Congres verzoe ken gelden beschikbaar te stellen voor uitvoering van het plan- Marshall tot hulpverlening aan Europa. Het is thans #en half jaar geleden, dat Marshall in zijn rede in de Hardvard-universiteit te Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts (op 5 Juni) de gedachte van een steunpro- gram voor Europa naar voren bracht. Truman verzocht om speciale toewijzing van 6,8 milliard dol lar voor de eerste vijftien maan den. Truman verklaart in zijn boodschap onder meer het vol gende „Herstel van Europa is van direct belang voor het handhaven van een beschaving, waarin de Amerikaanse levenswijze ligt ge worteld. Het is de enige garantie voor het voortduren van de onaf hankelijkheid en ongeschonden heid van een groep landen, die een bolwerk vormt voor de begin selen van vrijheid, recht en de waardigheid van het individu. Wij moeten niet blind zijn voor het feit, dat de communisten uiting hebben gegeven aan hun welbewust plan, zich te verzet ten tegen «lke poging, Europa op de been te helpen. Er zal onge twijfeld verder tot staking wor den aangezet, niet om de wetti ge grieven van een bepaalde groep naar voren te brengen, doch om chaos te stichten, in de hoop, dat hierdoor de weg ge baand zal worden voor totalitair beheer. Toch vertrouw ik, dat de normale handel tussen Oost- en West-Europa langzamerhand zal worden hersteld". De details van het programma die de definitieve versie van het plan-Marshall behelst, luiden zo als het in deze boodschap en in het 250 bladzijden tellend docu mentatiewerk van het ministerie van Buitenlandse Zaken is vast gelegd als volgt: 1. Het programma geldt voor het tijdperk van 1 April 1948 tot 30 Juni 1952. 2. Verdeling van het grootste gedeelte der gelden in de vorm van schenkingen, de rest in de vorm van credieten. 3. Het bedrag der toewijzin gen steeds kleiner doen worden; in het laatste jaar slechts 1,6 mil liard dollar. 4. Rekenen op een aanvullen de hulp van 2,2 milliard van de wereldbank en particuliere be leggers en 1,7 milliard van Ca nada en Latijns Amerika. 5. Aanstelling van een admi nistrateur, die de administratie van het plan-Marshall zal voeren en in overleg met de nationale adviesraad voor de finantiële poli tiek over de verdeling van de schenkingen en credieten zou moeten beslissen. 6. Benoeming van een „alge meen ambassadeur" in Europa, die geaccrediteerd zou worden bij de permanente organisatie der 16 landen. 7. Voor aangelegenbeden die verband houden met de buiten landse politiek, moeten instruc ties van het ministerie van bui tenlandse zaken worden afge wacht. 8. Andere landen, die bereid zijn aan de noodzakelijke voor waarden te voldoen, moeten in de gelegenheid worden gesteld bij het programma te worden inge schakeld. 9. Landen, die in strijd met de voorschriften handelen, moeten van hulp worden uitgesloten. 10. De ontvangende landen moeten worden verplicht, deviè- zenwinst uit de verkoop van goe deren, in het kader van het plan- Marshall ontvangen, te storten in een fonds, dat onder gedeelte lijke Amerikaanse leiding ge bruikt zal worden voor herstel doeleinden. Trumarl gaf niet aan, hoe de gelden over de verschillende lan den zullen worden verdeeld. Men verwacht, dat de gedetailleerde cijfers bij de opening van de ge wone zitting van het Congres in Januari bekend zullen worden ge maakt. Volgens Truman zal het plan in het totaal slechts ongeveer 5 pro cent kosten van de in de laatste oorlog bestede bedragen en min der dan 3 procent van het na tionale inkomen tijdens de duur van bet programma. Het thans ingediende program ma is gebaseerd op het vertrou wen, dat over enkele jaren het normale handelsverkeer geleidelijk zal worden hersteld Zodra d.i herstel is tot stand gekomen, zal de abnormale vraag ten laste van het Westelijk halfrond kunnen worden verminderd. Uit de door het Ministerie van Buitenlandse Zaken opgestelde aankoopsche ma's is gebleken, dat bijna de helft van de aangevraagde mid delen waarschijnlijk zal worden gebruikt voor aankopen buiten de V.S. Wat de hulpverlening aan Chi na betreft, deelde Truman mede dat hierover in de volgende zit ting van het Congres voorstellen zullen worden gedaan. De leningen zullen worden ver strekt door bemiddel'ng van de ex-importbank door de bovenge noemde administrateur, die de verantwoordelijkheid zal dragen voor de hierover te nemen beslis singen. Dr. Beel zeide om.: „De fede ratie, waarnaar Indonesië streeft, zal zo spoedig mogelijk haar vorm moeten vinden. Terecht is aan deze wens uitdrukking gegeven in de proclamatie van het Komité Indonesia Serikat. De Nederland se Regering vertrouwt met u, dat ook de Republiek ïfjcgja thans daadwerkelijk het bewijs zal wil len leveren bereid te zijn met a en ons tezamen de voorgenomen staatkundige opbouw mede te vol tooien. Nederland wenst met u dat ook de Republiek de haar toeko mende plaats in 't nieuwe staats bestel zal innemen, doch moet met u ten sterkste aandringen op een spoedige beslissing, omdat te grote en te vitale belangen voor de volkeren van Indonesië en Ne derland en uiteindelijk van de ge hele wereld op het spel staan en verdere vertraging niet verant woord is. Het zal ten zeerste zijn te betreuren, indien dit appèl, dit laatste appèl niet werd verstaan Ik kan hieraan moeilijk twijfelen, tenzij onverantwoordelijke elemenr ten de boventoon zouden voeren, doch dan moet ik als mijn over tuiging uitspreken, dat het de hoogste tijd is, dat deze elemen ten niet langer in de leiding waarvan zij de hoge verantwoor delijkheid dan blijkbaar niet be seffen hun plaats innemen. Dit ernstige woord heb ik ge meend te moeten spreken op dit ogenblik en van deze plaats af In de innige overtuiging welke door hetgeen wij in deze dagen hier hebben mogen ervaren nog belangrijker is gesterkt dat het ogenblik rijp is met vereende krachten dit schone land weer op waarts te voeren, een gelukkige toekomst tegemoet". De Minister-President wordt hedenavond te Batavia terugver wacht. De Conferentie van West-Java nam Vrijdag met 140 stemmen voor, nul stemmen tegen en 7 onthoudingen een resolutie aan, ingediend en toegelicht door de burgemeester van Buitenzorg, de heer Wisaksono, luidende: „Gehoord de besprekingen in haar vergadering en gelet op doel en inhoud der drie reeds bij de conferentie ingediende moties; van oordeel, dat de inhoud de zer drie moties, met instemming •van de indieners daarvan, tot één motie kan worden verenigd; overwegende, dat uit een oog punt van het bereiken van orde, rust en welvaart een overeen stemming tussen de drie moties de meest geëigende weg is; spreekt de tweede West-Java confecentie er zich voor uit, dat in een derde West-Java conferen tie een voorlopige regering voor West-Java zal worden ingesteld, gebaseerd op de status van Nega ra en een volksvertegenwoordi ging; verzoekt aan de algemene regering zo spoedig mogelijk het recht en het gezag, om de regé- ring over te dragen aan bedoelde voorlopige regering; draagt aan de in deze conferen tie aangevulde contactcommissie op om, samen met de algemene overheid, de nodgie regelingen te treffen met betrekking tot het in deze resolutie vervatte verzoek Wanneer Fuller in West-Du itsiar.d was arrangeerdehij liet ldefst zo dat hij in flad Godesberg Icon overnachten. In het Rhemhotel waren steeds de teste kamers vcor de „Führer" gereserveerd. 1/an de hotelhouder, Fritz Dreesen, wist men destijds te vertellen dat hij inn-i" bevriend was net Hitier. Het Rheinhotel behoorde tot de defriigste hot. Is van het Rijnland. Sedert vele jaren was hier het t^nd-trefpmt der upper- ten en het wasbovendiende pM» van samenkc rist der dames, die haar schoonheid ter den of wel h. ir vriendschap weggaven. Reeds in vredestijd kort een potje kcfiie hier 2 mark 50; dat was voldoende om het „gewo ne" publiek o'[een afstand te houden In dit hote stapte Chamberlain met zCn parapluie rond en Hilter vierde de goedkoopste en grootste triomf van zijn leven (en werd alleen maar 'iirleid om een n°g doller vabanqueapel te wagen) Toen raakte i et Rheinhotel in het vergeetboek, want de oorlog was overal merk' aar en Godesberg werd een vergeten droom. ^Thans evenwel werd het Rheinhotel heropend en daarmee opnieuw tot een realiteit. Volgens de „Gazette de Liege" van Donderdag is de Belgische regering er onlangs toe overge- als onderdak voro Geallieerde feoi- daten. De schoenmaker heeft een bij tende spot. Hij weerlegt de ge ruchten over het bstaan van een nachtelijk spook. Nee, zegt hij,, gefluisterd Heil-geroep heeft hij nog nooit gehoord, en het geheim zinnige knagen was waarschijnlijk niet door Hitier veroorzaakt, die in zijn woede bezig was een tapijt op te eten, maar door levende muizen, die soms brutaalweg hun ne us in de kamer steken. Naamgenote» Ongeveer 10 passen van Hitler's appartement verwijderd bevinden zich de twee kamers, waarin Eva Braun acht bij haar geliefde was. Thans zwaait een wasvrouw hier de scepter, die eveneens naar dè naam Eva luistert, op een andere étage woont overigens een mijn heer... Ley, met de voornaam Robert. Hij betoogt met veel na druk, dat hij geen familie van „de grote Robert" is. Ley, die eertijds hotelhouder was, is nu fabrieksar beider. Hij onderscheidt zich van zijn naamgenoot, die zelfmoord pleegde, doordat hij geen alcohol drinkt. Dat maakt hem sym pathiek in de ogen van de ober. i -ii - T nwTYiora Eva Braun was lastig. Zeker, zulke voorname gasten als voorheen h' rbergt het voorlo pig nog niet, ofschoon de zaak weer door een Dreesen, de broer van de overl.-ien Fritz Dreesen, gedreven word'. Georg, de nieuwe directeur, is a1 i eenvoudig partij genoot vanaf 937, kort geleden door een déi jzificatiecommissie gezuiverd. j Hij praat hcï graag over Eva Braun, die nog als Hitler s vrien din in het Rh nhotel woonde en, zoals Dreesen 'erklaart, de njeest lastige en ona igename gast was geweest. De huidige „gasten" zijn beslist n et zo verwend als Eva Braun mstijds, want afge zien van de R jnterrassen en het tuinpaviljoen, zijn de kamers thans nog doo: vluchtelingen be woond. In d- i vensters wappert armoedige was, Op de eerste éta ge, waar Hitlf zijn appartement had, is een hoenmakersfamilie gehuisvest. DH vader en zijn twee zoons oefenen'hun handwerk uit in de voormalige slaapkamer van de „Führer". Aan de wanden hangt gereedschap aan eenvoudi ge grove spjkers en daarnaast ziet men boekuu van Marx en Be hel «taan In -Hitler's voormalige B ^B B vvoonkamer stfan vier bedden en die merkwaardigerwijze Lammers de ene muur hier en daar dooir gaan een 3M> procentslening' 1937,1 zuur beschadi:«d' Sporen van geplaatst in Nederland, Zwitser- j laatste ontluiz.#ig. land en Zweden terug te kopen. Een enkele ttoel stanru nog uit In de acte van uitgifte is be- Hitlef's tijd, ;iaar de rugleuning paald, dat de obligaties resp. in is provisorisc, gerepareerd, de guldens, Zwitserse fraacs en -toffering is rt'i gaten en net ge- Zweedse kronen terugbetaald ar' «avueUo- iets voor De Belgische regering beeft er evenwel in toegestemd dat de Nederlandse Regering deze lening in Zweedse kronen terugont vangt. De Nederlandse Rege ring had deze obligaties aan de Ned burgers in guldens uitbe taald. Volgens de Gazette de Liege (Kath.) is de rekenkamer (Cour des Comptes) over deze regeling niet erg te spreken. Het blad wijst er op, dat het hier om een „Geschenk aan Holland" gaat van 109 millioen francs en vraagt zich af waarom de parlements leden niet meer aandacht aan deze voor België zo nadelige zaak, schenken. heel stelt een JvakkeiLg iets voor. De overige irientaris is aan de verzamelwoede' van de Amerika nen en de El&elsen ten prooi ge vallen. Het hQ. el diende lange tijd Toen enige tijd geleden door de Regering werd overwogen door distributie, invoering van een overeenkomstig systeem als de 60-dagen kaarten of uitbreiding van het verbod, om op bepaalde dagen te rijden, de noodzakelijk geachte besparing van benzine te verkrijgen, hebben de in „Cen traal Overleg" samenwerkende organisaties: A.N.W.B.. K.N. A.C., K N.M.V., E.V.O., vak groep goederenvervoer langs de De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft thans, in over leg met zijn ambtgenoot van Economische Zulten „Centraal Overleg" doen weten, dat het voorstel der samenwerkende orga nisaties in beginsel kon worden aanvaard; de te voeren actie zal weg en vakgroep personenvervoer j zich met jjr.icht moeten rich- langs de .weg, zich, zoals gemeld, ten Qp een zuiniger gebruik van De commiss i voor toewijzingen van de Amerikaanse Senaat heeft de Senaat geadviseerd 61 millioen dollar' meer toe te staan voor tussentijdse hulpverlening aan Frankrijk, Italië en Oosten rijk dan eerder deze week door het huis van afgevaardigden werd vastgesteld. De commissie adviseerde het congres 570 mil- liogn dollar toe te wijzen voor nood-hulpverlening, met inbegrip van twintig millioen dollar voor China, hetgeen niet in de versie van het huis van afgevaardigden vervat was. De commissie beval aan bovendien 490 millioen dollar uit te trekken voor kosten van bestuur en hulpverlening in bezet Duitsland. Japan en Korea. heet, maar direct verzekert, dat hij niets met de Nazi-Minister van Staat te maken heeft. Peter Lammers was destijds, onder Hitier, evenwel chef de ré- ception in het Rheinhotel, een eer biedwaardige persoonlijkheid dus. Maar de werkelijke Robert Ley, leider van het Arbeidsfront en een van de voornaamste oorlogsmis dadigers, had hem wel twintig maal de eer van zijn ambt vergald. „Of ik in de partij was?" roept hij met schrille stem, „nee, mijn heer, nee nooit". En hij geeft de verklaring: „Die Ley, die snert- kerel heb ik met de kqjlners wel twintigmaal stomdronken naar bed moeten dragen. Dan moesten wij opnemen, wat zijn maag niet wilde houden en wij moestem het kapotgeslagen servies-goed oprui men. Toen heb ik direct begre pen: Nee, dat is geen vereniging voor mij". aanstonds tot de Ministers van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken gewend, om te protesteren tegen wederinvoe ring van dergelijke dwingende maatregelen en daarbij tevens voorgesteld in plaats daarvan te trachten een vrijwillige bespa ring van het benzineverbruik te verkrijgen door het voeren van een daarop gerichte actie. In de buurt van Meiringen (Kanton Bern) werden arbeiders op een bouwterrein door een la wine overvallen. Acht arbeiders werden bedolven door een sneeuw laag van 4 meters. Toen ze uit gegraven waren, bleken 2 hun ner reeds gestikt te zijn. voor het nummer dat Donderdag 1 Januari des morgens zal verschijnen kunnen weder geplaatst worden Voor Nieuwjaarswensen of gedichten groter dan 10 regels, zal 75 cent meer worden gerekend voor elke daarop volgende 10 regels of gedeelte daarvan. Inzending kan geschieden tot Zaterdagavond 27 Dec. banden en onderdelen. „Centraal Overleg" heeft nu aaa de Minister van Verkeer en Waterstaat een plan voorgelegd om, met steun van de Overheid, een grootscheepse actie op te zetten en door te voeren. Nadere mededelingen over de wijze waar op deze actie zal worden gevoerd zullen, in verband met de te verwachten Regeringsbeslissing binnenkort worden gedaan. Of in de toekomst geheel van dwingende maatregelen zal kun nen worden afgezien, hangt af van het succes, dat de actie, bin nen een door de Minister gestelde termijn, zal hebben opgeleverd; Het Nederlandse motorweg- verkeer zal het in eigen hand hebben de herinvoering van door niemand gewenste distributie- maatregelen te voorkomen, aldus I „Centraal Overleg". Ieder voor zich zal hebben uit te maken of bepaalde ritten inderdaad wel noodzakelijk, en 'n het licht der huidige omstandigheden, verant woord zijn. Met betrekking tot het vracht vervoer zal wellicht een nog ver dere rationalisatie en goede vruchten kunnen afwer pen. Voorts kan ook in vele ge vallen technisch een zuiniger ge bruik van auto en motor worden verkregen. Hjalmar Schacht, eens de „fi- nanciële goochelaar" van de nazi zou, naar gemeld wordt, met func tionarissen van de Brits-Ameri kaanse zóne werken aan een fi nancieel hervormingsplan voor West-Duitsland. De 71-jarige vormalige presi dent van de Reichsbank, die na dat hij door het internationale militaire tribunaal te Neurenberg was vrijgesproken, tot 8 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, werd Zondag j.l. van het Duitse bewaringskamp te Ludwigsburg nabij Stuttgart, naar een door de Amerikanen beheerd kamp te Ober-Urdsel, in de buurt van Frankfort, overgebracht. Naar verluidt, zouden functionarissen van de bizondere financiële raad huisintendant te Bad Homburg, die bezig zijn met het opstellen van een plan voor de stabilisatie van de hevig geïnflationeerde mark, de hulp van Schacht hebben ingeroepen. Schacht gaat er sinds lang open- liik part op een origineel finan cieel hervormingsplan te hebben. Naar thans bekend is gemaakt, is Walter Seidler, de voormalige directeur van de Leipziger Messe, met zijn gezin uit de Sowjet-Rus sische zone van Duitsland uitge weken. Hij vertoeft thans in de buret van Miinchen. Seidler ver- mop-pink ziin Waarde een week geleden op gel- mogenjk zj dige reispapieren naar de Ameri kaanse zóne te zijn gegaan met de bedoeling niet terug te keren in geval de conferentie van de Raad van Ministers te Londen zou mis lukken. Voor het eerst wordt hier Iets nuttigs gedaan. In de parterre van het Rhein hotel, waar zich vroeger de feest zalen bevonden, ziet men nu niets anders dan de werkplaatsen der handwerkers, die van de een of andere plaats naar de Rijn zijn gevlucht en in Godesberg bleven. In het kleine ronde vertrek, waar Hitler en Chamberlain onderhan delden is een meubelmakerij ge vestigd en de baas zegt: „Voor het eerst wordt hier iets nuttigs ge daan." Een paar minuten van het hotel verwijderd ligt een klein touris- tenpension, dat niet minder leven dige herinneringen aan de kop stukken van het Derde Rijk wak ker roept. De pensionhouder, Heinrich Becker, was Ribbentrop's huisintendant in de Duitse am bassade te Londen. De kennisma king had in het Rheinhotel plaats, waar Becker 20 jaar lang étage- kellner was. Ribhentrop enga geerde hem als het ware van de plaats weg. Thans beweert Bec ker, dat de voormalige Minister van Buitenlandse ZaJken reeds als ambassadeur „een tamelijk lastig heerschap" was geweest. Hij hield het echter toch twee jaar vol. De had ook financiële zaken te regelen. Eenmaal per jaar had tussen Ribhentrop en de wijnhandel Henkei een afrekening plaats. Ribhentrop was immers al gemeen vertegenwoordiger van de firma gebleven en hij gaf deze lucratieve betrekking geenszins op, ook later niet, nadat hij Mi nister van Buitenlandse Zaken geworden was. Iedere fles cham- ppgne, die de firma Henkei ver kocht, bracht aan Ribhentrop 50 pfennig op en dat maakte per jaar toch ook weer iets meer-dan een millioen mark uit. Men ziet wel: Het-is absoluut grappig in het nieuwe hotel Dree sen, wanneer men niet te hoge eisen stelt, maar met een glimlach over de stoffige getuigenissen van het Derde Rijk tevreden is. (Unicos.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1