I w^'tm BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE I i" L* Je J -j' K I üni'. 11' ti a' .r' *h Mt A r Schip in gevaar door zweilende rijst Nederlands helderziende a iviseert Belgische politie De scheepsramp bij Curacao Voorschot oo verhoging pensioen Bijslagen op Ziekenfondspremie Nieuwe Commissaris der Koningin in Zeeland Sigaren van inlandse en uitheemsejabak Nederland-Argentijnse handelsbesprekingen Frans voorstel tot oprichting van West-Europese tolunie. „Het internationale comité voor de bewegingen voir Europese eenheid" BIJZ. GEREOHTHOF TE 's-HERTOGENBOSOH. II* K i 1 IV I DC I 1'' „AUTORIJDEN OP ZONWAG NIET STRAFBAAR". Gistermorgen sprak de arron- dissements-iechtbank te Gronin gen Mr. N. P. Polak, advocaat te Groningen, in hoger beroep vrij. Het is bekend, dat Mr. Po- lok een proefproces heeft uitge lokt aangaande het al of niet strafbaar zijn van het autorijden op Zondag. (De kantonrechter heeft Mr. P. destijds vrijgespro ken, waartegen de ambtenaar van het openbaar ministerie ho ger beroep had aangetekend. De rechtbank was thans van mening, dat de vergunning geldig is en blijft (behoudens intrekking) en tot algemeen gebruik van het voertuig strekt. In tegenstelling tot het betoog van de officier meende de rechtbank, dat de gel digheid van de vergunning niet wegvalt als geen ontheffing is verleend aan dit verbod om op Zondag van het motorrijtuig ge bruik te maken. .BRAND TE ALMELO. In de pelsververij van de firma Palthe te Almelo is in de nacht van Woensdag op Donderdag brand uitgebroken. Surveillerende agenten ontdekten omstreeks 2.15 uur een steekvlam, die boven de fabriefk uitsloeg. De brandweer werd gealarmeerd, doch voor deze ter plaatse was, hadden de agen ten, die de fabriek waren binnen gedrongen, reed3 het blussings- werk ter hand genomen met en kele 3n de fabriek aanwezige brandslangen. Deze activiteit kon echter niet verhinderen, dat de afdeling pels- ververij geheel uitbrandde. De brandweer, die om ongeveer 2.30 uur arriveerde, voltooide het blus- singswerk. De schade, die in dui zenden guldens loopt er gingen kostbare pelsen en chemicaliën verloren - wordt door de verze kering gedekt. De grote hitte richtte voorts veel glasschade aan. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. DIEFSTAL VAN- EN ZWARTE HANDEL IN RIJWIELONDER DELEN. De politie en prijzen-contröle- -dlenst te Meppel stelde een onder zoek in bij een rijwielfaibriek („Primarius") aldaar, waarbij zij tot de oiitdekking kwamen, dat er op grote schaal fraude was gepleegd, alsmede andere onregelmatigheden. Als gevolg hiervan werden de directeur J. de B.. diens schoonzoon H. J. V. en vijf arbeiders van de fabriek al len wonende te Meppel aange-. houden, en in het huis van bewa- r.ng te Assen opgesloten. Zij worden ervan verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van rijwielonderdelen en banden, met welke artikelen daarna een levendige zwarte han del werd gedreven. De omvang van de diefstal kon nog niet de finitief worden vastgesteld, daar de boekhouding van de fabriek zodanig was, dat controle niet kon worden uitgeoefend. Er zou den duizenden guldens mee ge moeid zijn. Ook werd met de ge stolen onderdelen een ruilhandel gedreven tegen schapen en var kens. Het onderzoek wordt nog voortgezet. DODELIJKE ONGEVALLEN. Woensdag is de 47-jarige ar beider W. Schets hij het verrich ten van werkzaamheden op liet S.B.B. te Heerlen, bewusteloos geraakt en vrijiwel onmiddellijk overleden. S.. afkomstig uit Geleen, was gehuwd en had één kind. Tijdens de werkzaamheden in de main Willem Sophia te Spek- hoizerheide is de 49-jarige ge huwde arbeider T. Krips uit Bo- cholts, onwel geworden en over leden. Het Amerikaanse vrachtschip „Simon Benson", dat zich op on geveer 2240 kilometer ten Noord westen van de Hawaï-eilanden be vindt, heeft per radio om hulp verzocht. Doordat de lading rijst van de „Benson" nat is geworden en aan het zwellen is gegaan, dreigt er namelijk gevaar -dat het schip zal barsten. Het hospitaal schip „Comfort" van het Ameri kaanse leger, dat op weg was uit Yokohama, heeft order gekregen assistentie te gaan verlenen. Deze zomer werd te Borgerhout in België de 73-jarige pastoor Vrints op afschuwelijke wijze van het leven beroofd. Onmiddellijk na de moord hield de Belgische Rijks wacht twee jonge Nederlanders uit de omgeving van Arnhem aan, die ervan verdacht werden de moord te hebben gepleegd. De recherche was tot hun arrestatie overgegaan op aanwijzing van de 76-jarige Joanna Grauwman, de dienstbode van pastoor Vrints, doch al spoedig bleek dat de Ne derlanders een alibi hadden en niets met de moord uitstaande hadden. De politie kreeg al spoedig ge gevens in handen, die aan de ver sie, welke ae aiensccode omtrent de toedracht van de moord had gegeven, deden twijfelen. Wegens haar gezondheidstoe stand kon men haar niet aan een streng verhoor onderwerpen. De speurders verzochten hierna de Nederlandse helderziende Peter Hurkos om zijn medewerking. Men leidde de heer Hurkos naar het huis van de misdaad en daarna naar de dienstbode. Aan de hand van een halsdoek, die hij vond en waarop bloedsporen aanwezig waren, verklaarde Peter Hurkos, dat de dienstbode de misdaad had gepleegd. Zodra de vrouw her steld is, zal men haar een streng verhoor afnemen. Het totale aantal slachtoffers van de botsing op Maandag j.i. tussen het tankschip „Tucopita" van de Texas Oil Company en het Argentijnse tankschip „Los Po- zoswaardoor heide schepen in brand geraakten, moet. daar er geen andere iijken der bemanning meer zijn gevonden, thans worden gesteld op zesentwintig- Het bergingsvaartuig, dat Dins dag uitvoer om een onderzoek in te stellen naar het 45 km uit de kust drijvende wrak van de „Tu copita", keerde Woensdagmorgen met het uitgebrande Casco op sleeptouw terug naar Curasao, waar het werd gemeerd in een der meest afgelegen baaien, op grote afstand van de petroleum- installaties. De hitte op de „Tu- copia" was toen nog altijd zo in tens, dat een nadere inspectie niet mogelijk was vóór de namiddag. Het vuur had zo hevig gewoed dat de reserveschroef, die op het dek stond opgesteld, en andere metalen delen, volledig waren gesmolten. In verband met de toezegging van de Minister van Binnenland se Zaken in de Tweede Kamer, dat neg vóór 25 December as. verhoging der pensioenen zal worden verleend van 25 van het pensioen, heeft genoemde Minister aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat zijnerzijds geen bezwaar bestaat tegen de overeenkomstige handeling der gemeenten met betrekking tot de pensioenen, welke ten laste van de gemeente komen. Een aantal gemeenten heeft aan de Minister van Binnenland se Zaken verzocht alsnog goed te vinden, dat door gemeenten toe slagen worden verleend on zie kenfondspremies voor de minver mogenden onder de vrijwillig ver zekerden. De Minister heeft thans hierop geantwoord, dat een verlenen van toeslagen als hier bedoeld zowel voor het bestaande svsteem van sociale verzekering als voor de gemeentefinanc'ën tot ongewenste gevolgen zou leiden. THE M.T.TCTRAND MAXIM Door J, S. FLETCHE1 62) (Nadruk venboden.) „Wat? U niet?" riep Eldrick xrlt, stom verbaasd, dat er iemand gevonden werd, die bet nu eens niet met hem eens was. „En waar om niet?" „Omdat," legde Byner uit, „ik <er zeker van ben, dat Pratt kern vermoord heeft in de nacht van de 23ste November j.l. Daarom Hij hielp hem niet het land uit, hij' ruimde hem helemaal op. De uitwerking van die onom wonden uitspraak was opvallend verschillend op de twee toehoor ders. Collingwood s gelaat werd strak en koud, zijn m9.n<J, 3 zich stijf opeen en taurde Tecbt voor z ch uit, alsof bij m een toekomst vol verrassingen Naar wij vernemen is met in gang van 1 Februari 1948 be noemd tot Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, burgemees ter van Westkapelle. De nieuwe Commissaris der Ko ningin is in 1906 geboren. Hij werd ingaande 27 Mei 1932 be noemd tot burgemeester van Westkapelle en was voordien ad junct-secretaris van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. Met 1 Januari 1941 nam hij zitting in het College van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. Na de bevrijding werd hij militair Commissaris voor Zeeland en met ingang van 15 Januari 1946 nam hij zijn oude functie van burgemeester van Westkapelle weer op. Het A.N.P. had een kort onder houd met de nieuwbenoemde Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. De Casembroot. Hij noemde twee problemen, welke voor deze provincie allesover heersend zijn, namelijk de weder opbouw en de ondraaglijke polder- lasten. Ten aanzien van de wederop bouw bleek hij niet erg optimis tisch in verband met de toestand van de openbare kassen, het ge brek aan geschoolde arbeiders en aan materialen en het ontbreken van een definitieve schaderege ling. Wel gaf hij' te kennen, dat staarde. Eldrick kleurde, alsof hij zelf beschuldigd was en keerde zich haast ongeduldig tot de de tective. Moord," riep hjj uit- „Och, kom. Ik... nou, dat is nogal een groot woord. Ik geloof graag, dat Pratt voor geen kleinigheid uit de weer zou gaan, maar moord, dat is nog iets anders. U is nogal i vlug met uw beschuldigingen. Byner wendde zich tot oolling- wood en Eldrick keek ook vol verwachting in diens richting. Toen Collingwood zagr dat zj beiden op hom wachtten, opende hij zijn stijf opeen geperste lip pen. „Ik vind het heel waarschijn lijk," zeide hij. Byner stootte een kort lachje uit "en keek weer naar Eldrick. Luistert- u eens. mijnheer El drick, zeide hij. „Ik zal eens een opsomming geven van wat hoord heb, sinds ik hier in Bar ford ben. Overdenk nu eens deze punten: 1 Mijnbeer Bartle s (bedjènde ziet hem een papier nemen uit een boek van de overleden mijn heer Mallathorpe. Hij steekt dat pspier in zijn zak. bij de centrale overheid de goede wil aanwezig is om Zeeland zo spoedig als mcgelijk op een hoger plan te brengen. Wat het tweede punt aangaat, wees Mr. De Casembroot erop, dat de polderlasten zo hoog zijn, dat van een veel te zware druk op de landbouw kan worden ge sproken. De polderbesturen staan voor de keus of te zwaar te be lasten, of het onderhoud van dij ken e.d. te verwaarlozen. Spe ciaal op Walcheren is de toestand van de landbouw zeer zorgwek kend en voor de veeteelt zo moge lijk nog slechter. Hij hoopt, dat hier spoedig zal worden ingegre pen want anders loopt alles vast. Gevraagd of hij het niet jam mer vond, zijn gemeente te moe ten verlaten, antwoordde de heer De Casembroot, dat hij het zeker jammer vmdtAWCg te gaan, maar dat dit verlies" coch vergoed wordt door het besef, dat in zijn nieuwe functie nog veel voor zijn oude gemeente zal kunnen doen. BENOEMINGEN WATER SCHAPPEN. Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van de Suzanna- polder (Walcheren), C. A Pol derdijk te Nieuw- en St. Joosland; tot dijkgraaf v^n de Dijckmees- terpolder, C. A. Barbé te Philip pine, uiterlijk tot het einde van 'net zittingsjaar waarin hij zeven tig jaar zal zijn geworden; tot heemraad van het waterschap Schouwen, P. L. Vis te Haam stede. Het Rijksbureau voor tabak en tabaKsproüucten maakt bekend, dat het met ingang van 1 Januari 1948 aan fabrikanten van sigaren vervaardigd uit inlandse tabak, slechts geoorloofd is deze sigaren af te leveren indien deze voorzien zijn van een accijnszegel, waarop een opdruk van twee rode balken is aangebracht. Hiermede wordt getracht een 'einde te maken aan het euvel, dat zowel de handel als het publiek soms sigaren koopt, die van in landse tabak zijn vervaardigd, terwijl men in de mening ver keert of wordt gebracht, dat deze sigaren van overzeese tabak zijn vervaardigd. Indien de desbetreffende fabri kanten bovenstaand voorschrift juist opvolgen zal men de inland se sigaren dus altijd kunnen her kennen aan de twee rode balken op de banderolle. Daar hfet mo gelijk is, dat er per bovenstaande datum nog sigaren uit inlandse tabak vervaard'gd in omloop zijn die van de gewone accijnszegel zijn voorzien, is het voortbestaan vari bovengenoemd euvel de eer ste tijd niet geheel uitgesloten. Naar .uit officieuze bron te Buenos Aires wordt vernomen, aldus meldt Reuter, zal Neder land op grond van een tijdens de besprekingen tussen een Neder landse handelsdelegatie en de economische raad van Argentinië gesloten overeenkomst in de ko mende vijf jaar 30 schepen voor Argentinië bouwen en daarvoor in ruil huiden, graan en lijnzaad ontvangen. In het eerste jaar zou Neder land 6 schepen moeten afleveren, waarvan 3 benzinetankschepen „Het plan-Marshall kan geen succes hebben, wanneer alle lan den van West-Europa geen tol unie sluiten", aldus heeft André Philip, voormalig Minister van Financiën, thans afgevaardigde van Frankrijk op de internatio nale handelsconferentie te Ha vanna verklaard. Hij deelde mee, dat Frankrijk met Italië in on derhandeling is over 'n tolunie en op dit gebied ook nauwer contact zoekt met de landen van de Be- nelux-groep. Philip stelde op richting van een organisatie tot het beheren van de steenkool mijnen in het Ruhrgebied in de geest van de „Tennessee Valley Authority" voor. Deze organisatie zou onder con- tróle moeten staan van een be stuur van 3 man, gesteund dooi een groter groep, waarin zowel de producerende als de ontvan gende landen vertegenwoordigd zouden zijn. Een soortgelijk plan wil Philip in de komende jaren voor electriciteit en andere open- 2. Bartle gaat onmiddellijk daar na naar uw kantoor. Daar is nie mand behalve Pratt, zoals Pratt denkt tenminste. 3. Bartle sterft plotseling, na dat hij Pratt verteld heeft, dat hij Mallathorpe's testament ge vonden heeft. Pratt steelt dat testament. En waarschijnlijk heeft Parrawhite, zonder dat Pratt hem zag, alles bespied. Waarom is dat waarschijnlijk? Omdat: 4. De volgende dag Parrawhite belooft, dat hij Pickard zal beta len met geld. dat hij Pratt zal afpersen. Hij heeft macht over Pratt- Wij kunnen ons indenken, wat dat was, in elk. geval: 5. Parrawhite gaat weg uit de Groene Kan en ontmoet Pratt in Stub's straatje. Iemand zag hem met Pratt naar de oude groeve gaan. En daar, veronderstel ik. heeft Pratt hem vermoord en het lijk verborgen. '6 Wat doet Pratt nu? Pratt gaat 's morgens vroeg naar uw kantoor, neemt het geld uit uw lade en wat chèques Omdat Par- rawh te die dag niet verscheen, verdenkt u hein, dat hij de dief In het komende voorjaar zal te Den Haag een conferentie voor de Europesse eenheid worden ge houden. Een woordvoerder van de beweging van Churchill ver klaarde, dat de beweging een leidend aandeel zal hebben in het streven naar een Europese een heid en een grote delegatie naai de conferentie te Den Haag zal zenden. Het was nog niet zeker, of Churchill persoonlijk aanwezig zou zijn. De woordvoerder verklaarde te geloven, dat reeds 80 van de (bewoners van Europa voor een federalistische unie gewonnen zijn. Bij de voorbereidende werk zaamheden was men nagegaan of langa economische of poIH wegen moest worden doorge werkt. Het was gebleken, Set. de meerderheid vóór politieke ac tie was, daar bij een zuivere eco nomische? federatie de elementen offerzin, idealisme en verdraag zaamheid zouden ontbreken Men verwacht, aldus de woord voerder, dat op de conferentie te Den Haag getracht zal worden óe verschillende Europese bewegin gen, die tot nu toe onafhankelijk van eiklaar voor het handhaven van de vrede door het stichten van een federatie van staten ge werkt hebben, tot elkaar te bren gen. Behalve de beweging van Churchill zullen aar. da conferen tie deel nemen de Franse raad voor een verenigd Europa, du Europese federalistische unie, en de onafhankelijke Liga voor Euro pese samenwerking. Het belangrijkste verschil van opvatting tussen de genoemde bewegingen is of Europa een federatieve dan wel een verenigd Europa behoort te worden. BIJZ. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Hij kreeg zijn tientjes terag. Zitting van 16 Dec. 1947. A. J, T„ 30 jaar, te IJzendjjSte, was in 't bezit van 3 gouden tien tjes; aan de verplichting deze in te leveren, had hij niet voldaan Verdachte werd veroordeeld tot 5 of 2 dagen heoht., doei» hij krijgt zijn tientjes terug. Uitkeren to hoge Ionen- De 56-jarige J. P. S. te Dor drecht, had weeklonen uitbetaald, die hoger waren dan toelaatbaar, en wel; te Kruiningen in Nor. 1946 aan een 6-tal werknemers weeklonen van 47,42, terwijl deze niet heger mochten zijn dan 30,83, en in April 1947 aan 6 werknemers weeklonen van 46.42 terwijl deze slechts 32,75 moch ten bedragen. De Offic. v. Justitie eiste 1000 of 3 mud. Uitspraak 750 of 3 maanden. Kopen en verkoi»en bomen. L. Z48 jaar, te Ovezande, had zonder vergunning van de directeur van het Rijksbureau voor hout 400 populieren-bomen en 50 M3 hout gekocht.. 2 Eis 1000 of 2 mud. Uitspraak 500 of 2 mnd. J. G„ 50 jaar, te Middelburg, werd wegens het zonder vergun ning kopen van 400 bomen en deze, met nog 50 M3 hout. weer doorverkopenveroordeeld tot f 500 of 2 mand. Eis was 1000 of 2 mnd. en 2 mnd. gev. voorw. proeftijd 3 jaar. Frauduleuze invoer. A. D., 50 jaar, te Rotterdam, wegens frauduleuze invoer van 1120 haarnetjes en 144 haarkam men, werd veroordeeld tot 100 of 20 dagen, met verbeurdverkla ring. POLITIERECHTER. Wegnemen graan C. C., 38 jaar, te Uzendijke, wegens het op meerdere tijdstip pen in Augustus en September 1947 te Biervliet wegnemen van hoeveelheden graan uit het pak huis van de firma Termont, bij wie verdachte werkzaam was. Utspr. 40 of 20 d. (Z. DJbld.) De Officier-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosoh voor Zeeland heeft o.m. de vol gende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld; Geer- truida v d. Bos te Oostburg, on der toezichtstelling en ontzetting rechten; J. de Koene te Schoon- dijke, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk is bulten ver volging gesteld: A. J. van Gije te Groede, omdat de gerezen ver denkingen niet ongegrond zfjn gebleken, maar de schuld van be trokkene van die aard is, dat op legging van straf of maatregel niet gerechtvaardigd Is te achten. was en de vlucht genomen heeft. 7. Bewijs hiervan is, dat de chèques nooit gepresenteerd zijn en de bankbiljetten de Bank van Engeland nooit bereikt hebben. Dit laatste weet ik nog niet ze ker, ik heb nog geen antwoord •van de Bank, maar ik voel. dat 'het zo is en dat Pratt de biljet ten heeft vernietigd. 8. Nu Pratt opgeruimd is, heeft Pratt vrij spel. Hij heeft het tes tament. Hij heeft er mevrouw 'Mallathorpe al van verwittigd en haar ook in kennis gesteld met de inhoud van het stuk. Dit was van dien aard, dat zij tegen elk" prjjs Pratt wilde verhinderen het testament openbaar te maken en bovendien deed zij een wanhoops poging, waarom gaat ons op het moment niet aan, om het testa ment in haar bezit te krijgen. De toestand is nu zó, dat Pratt zó zeker is van zijn zaak, dat hij er niet tegen op ziet, de dochter te laten weten, dat haar moeder in zijn macht is. Waar din? Omdat Pratt niet kan be grijpen, dat eigenbelang niet bij Iedereen even sterk ontwikkeld is uls bij hem. Hij kan zich niet voorstellen, dat juffrouw Malla thorpe een stapje zou durven doen, dat haar fortuin zou kun nen kosten. Hij redeneerde aldus Zolang als ik het testament heb, kan niets of niemand mij dwin gen het af te geven of te zeggen wat er in staat. Maar ik kan de gene, die er voordeel bij heeft, dwingen, en dat is mejuffrouw (Mallathorpe. Om haar moeder te redden, zal zij zwijgen. Nu, die heeft niet gezwegen 10 Zo'n berekend iemand als 'Pratt vergeet toch altijd neg iets en in dit geval heeft Pratt veT- get.en, dat er toch wel eens na vraag kon worden, gedaan naar Parrawhite. Dat is gebeurd en ik ben er vast van overtuigd, dat ■als u Pratt te pakken wilt krij gen, het zal moeten zijn door middel van dit feit: de moord op Parrawhite." Byner had met overtuiging ge sproken en eindigde nu: „Dat U 'alles, mijnheer Eldrick, Het i* voor mij zo helder als de dag en ik geloof, dat mijnheer Colling wood het met mij eens Is." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2