-IP jk r. ll|{ Qhantage h Tribunaal Middelburg UIT DE PROVINCIE hl»<P pi?*;5 1 BINNENLANDS NIEUWS w k I d b!> P' I V mmii ii u-I: l -V ,tJdr ;'v h4 lijrirh,- ij A E if!h 'i tribunaal middelburg. Lening der geallieerden aan Duitschland? Voorheffing op pensioen uitkeringen Rotterdams vliegveld in de polder Schieveen rubberfabriek te Europese en Amer. politie speurt naar smokkelbende VLISSIN GEN 1 - lïZ si In n,|\ I' 3 «k. HE ,ff r T'jiaiJV J'j u /'K\ - Herman Bouber. Door de directie van het Con certgebouw uitgenodigd, vertoon de Herman Bouber zijn jubileum stuk „De Commensaal", dat in een zeer goede bezetting ten tonele werd gebracht. Daar was allereerst Bouber, de jubilaris zelf, de even hard als consciëntieus werkende kunstenaar, elk détail verzorgend, niet alleen van zijn spel, maar ook, in zijn regie. Hij kan een toneelstuk schrijven, deze stichter van het Volkstoneel, waarin een eerlijke traan wegge pinkt wordt door schaterlach. En dan Emmy Arbous, die met schijnbaar hetzelfde gemak ope rette, blijspel, revue en cabaret speelt en die hier een aangrijpende vertolking gaf van een door het leven geslagen vrouw. Maar ook Hans Tiemeyer, Ans Koppen, Annie Langenaken, Piet van der Meulen, Willem Karemer en Wim Kouwenhoven waren uit stekend, evenals de kleinere 'rol len van Lena Kemper en Jan Post. Vóór het ingaan der pauze be trad delburgemeester, de heer Mr. P. Tellegen, het toneel. Met ha telijke woorden richtte hij zich tot Herman Bouber en typeerde diens kunst zeer juist door o.m. te zeg gen: „Zodra het doek opging en TJ en de andere artisten op het to neel kwamen, waren wij weer in Amsterdam". Spreker haalde enige herinneringen op aan Am sterdam, dankte Bouber voor wat deze gedaan heeft voor het toneel en overhandigde de jubilaris, na mens enige Terneuzense vereer ders, een enveloppe-met-inhoud. Er was even" een wederzijdse genegenheid voelbaar tussen kun stenaar en publiek en het deed warm aan, even warm als het uitbundige applaus, dat men de alleen op het toneel staande kun stenaar langdurig bracht. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau onze oud-stadgenoot de beer A. Dees Mzn, referendaris bij het Ministerie van Justitie te '««-Gravenhage. OVERSLAG. Overgeplaatst De opperwachtmeester der Rijkspolitie, de heer F. Voogt, alhier, werd met ingang van 15 December j.l. overgeplaatst naar dp gemeente Berkel. RTTTHEM. Protest tegen grenswijziging. Naar wij vernemen bereiden B. en W. van Ritthem een memo rie aan de gemeenteraad voor waarin stelling wordt genomen tegen de opheffing van deze Aal- cherse gemeente, zoals is voor gesteld in het plan van Gedepu teerde Staten van Zeeland tot wijziging van de grenzen der ge meenten Vlissingen, Souburg en Koudekerke. De inwoners van Middelburg zijn in grote meerder heid gekant tegen een opheffing van hun dorpsgemeenschap. Zi] wilen niet, dat Ritthem een bui tenwijk van een andere gemeente wordt. Het Middelburgse Tribunaal beeft geadviseerd, om de 66-jange Jan Overman, uit Rotterdam, die in oorlogstijd leider was van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Domburg en on dermeer namen van anti-Duitse en antidtf.S.B.-inwoners aan de Duitsers heeft gegeven, te veroor delen tot een gevangenisstraf van 10 jaar met bevel tot onmiddel lijke inbewaringstelling, verbeurd verklaring van 'n radiotoestel en ontzetting uit alle rechten. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. Nieuw motorschip. Volgende week zal het motor schip ..Borneo" in aanbouw hij de Kon. Mij „De Schelde" voor rekening van de Stoomvaart Mij Nederland de werf te Vlissingen verlaten en in Amsterdam afge leverd worden. De houw werd opgedragen op 5 December 1939, de kiel werd gelegd op 5 Novem ber 1940. De gehele bouw werd door de oorlogsomstandigheden zeer veitraagd en na enige tijd werd het schip door de Duitsers in beslag genomen. Na de afloop op 9 Juli 1943 werd het casco naar Dordrecht gesleept, waar het enige tijd in de zeehaven gelegen heeft. De Duitsers slaag den er niet in het schip af te bou wen. Het werd na de bevrijding in Rotterdam in half gezonken toestand terug gevonden. Men was echter in staat het schip te lichten en na betrekkelijk geringe rcparat'e weer in orde te bren gen. De „Borneo" is een enkel- schroef-mo torvrachtschip met accomodatie voor 32 passagiers. Het heeft een draagvermogen van ongeveer 12.000 ton met een machine vermogen van 8000 p.k. Be „Borneo" zal in Januari de eerste reis maken, vermoede lijk naar Amerika. ZIERIKZEE. Onderscheiding voor Zeeuw. Als erkenning voor de zeer waardevolle diensten gedurende de oorlog aan de Geallieerde zaak bewezen, heeft de Koning van Engeland aan de heer H. Minke- ma te Zieri'kzee het embleeem van de zilveren lauwertak toegekend. Be heer Minkema onderhield ge durende vier maanden een radio- telefoonverbinding niet de Geal lieerden op St. Fhilipsland. De nieuwe beschikking heeft hoofdzakelijk betrekking op de uitkeringen krachtens de wet buitengewoon pensioen 1940-1945 In overleg met de buitengewone Pensioenraad heeft de Minister bepaald, dat de inkomstenbelas ting die over de uitkeringen ver schuldigd is, op die uitkeringen zal worden ingehouden, op gelijke voet als van het loon van werk nemers de loonbelasting wordt ingehouden. Dr. H. Schlangeschöningen, waarnemend hoofd van de Duitse voedseladministratie in de Britse en Amerikaanse zóne, heeft tij dens een in Frankfort a. M. ge houden redevoering voorgesteld, dat de overwinnende mogendhe den aan Duitsland een lening zul len verstrekken van ongeveer 700 millioen dollar, een bedrag, dat ongeveer overeenkomt met drie 'maal de huidige jaarlijikse invoer- wiaarde. Hij beweerde, dat een lening voor de Geallieerden goedkoper zou uitkomen dan de bestaande toestand, waarbij zoals hij ver klaarde de Duitsers vegateren op een rantsoen van 1550 caloriën, welk rantsoen niet altijd ver krijgbaar is- Met behulp van een dergelijke lening zou de Duitse landbouw in staat worden gesteld om een einde te maken aan het levensmiddelentekort. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat in de Staatscou rant van 15 December 1947 een beschikking is opgenomen van de Minister van Financiën tot wijzi- gig en aanvulling van de tweede uitvoeringsbeschikking inkomsten belasting 1941 (Nederlandse Stct. van 30 Mei 1947, no. 102). Omtrent de Rotterdamse vlieg- veldpliannen kan worden mede gedeeld, dat de keus van het ter rein nu definitief gevestigd is op de polder Schieveen. Het plan is uitvoerig besproken met de Rijks waterstaat terzake van de aan sluiting op de rijkswegen en met de Rijksluchtvaartdienst, voorzo ver betreft de algemene inrich ting van het terrein. Met deze instanties is ondershands overeen stemming bereikt, zodat verwacht mag worden, dat de Minister van Verkeer en Waterstaat zich met het plan kan verenigen. Een voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet van 30.000 voor proefwerkzaamheden in de polder Zestienhoven zal deze week na de begrotingsdebatten, in de raad worden behandeld. COMPLOT VAN 29 BONHAN- DELAREN ACHTERHAALD. Zoals wij enige tijd geleden reeds meldden is de Haagse eco nomische recherche er in ge slaagd de hand te leggen op een 14-tal bonnenhandelaren, dat zich van de hulp van een tweetal ambtenaren had weten te ver zekeren. Bij deze arrestatie wer den o.m. 350 nieuwe bonkaarten, enige duizenden textielpunten en ongeveer ƒ10.000 in beslag geno men. De economische recherche heeft het daarbij echter niet ge laten. Thans verneemt het A.N.P. dat het de economische recherche in nauwe samenwerking met de politie-buitendienst van het Cen traal Distributiekantoor gelukt is in totaal 10 distributie-ambte naren te arresteren, die zich m samenwerking met 19 andere per sonen bezig hielden met handel in distributiebescheiden. De amb tenaren verkochten algemene bonkaarten, textiel-, tabaks- en versnaperingskaarten aan lieden, die van het verkopen van distri butiebescheiden hun „beroep maakten. Deze fraude, waarbij duizenden distributiekaarten in de handel zijn gekomen, werd gepleegd van eind 1940 tot eind November 1947. Een groot aantal dezer be scheiden werd achterhaald en kon in beslag worden genomen. De 10 distributie-ambtenaren. die bijna allen werkzaam waren bij de distributiedienst te 's Grayen- hage, zijn reeds voor de Officier van Justitie geleid, evenals 15 van de 19 andere gearresteerde personen. Het onderzoek, dat zich ook uitstrekt tot buiten 's 'Gra- venhage, wordt met kracht voort - gezet. Aangenomen kan worden, zo deelt men van de zijde der politie mede, dat door de arrestatie van deze handelareh aan de zwarte handel een zware slag is toege bracht. EEN DRIELING GEBOREN. Te Boekei schonk de vrouw van de grondwerker L. Verhof- (Nadruk verboden.) .Dus," ging Nesta na een ogen- tlïk voort, „u denkt wel, dat moe der dat document dolgraag yan Fratt zou verkregen hebben Collingwood wist, dat zij nog •ongerust was over die affaire met het bruggetje. Maar... hij moest de zaak onder de ogen zien. Ja ik denk van wel. u moet toedenken, volgens Pratt wilde zij het van hem kopen, zoals u trou wens zelf ook wilde, al wist u niet wét u wenste te kopen. Wat ik wilde kopen." viel zij haastig in, „was het vrij zijn van verdere inmenging door Pratt. Evenwel denk ik, dat er geen mid del is om Pratt te dwingen het stuk af te geven. Of kunt u hem dwingen?" „Op zichzelf niet," antwoordde Collingwood. „Maar door middel van een andere zaak; kan het misschien wel. Daar zijn wij mee bezig. Ik kan niet naar Pratt gaan en iets vragen, waarvan ik nog niet eens weet, wat het pre cies is. En uw moeder zou waar- i schijnlijk ontkennen, dat zij weet, i wat het is. Toch is er de moge lijkheid van het duplicaat, waar Cobcroft over spreekt. Nu wilde ik u onomwonden vragen. Als we dat eens vonden en het onterfde u helemaal. Wat dan?" ,Als u het precies wilt weten, z";de zij. „Ik zou er alles voor willen geven om dit geheim ont sluierd te zien. Deze toestand is ondragelijk. Ik weet, dat moeder in Pratt's macht is, misschien wel haar leven lang blijft. Zij wil mij haar vertrouwen niet geven. En ik weet bovendien zo goed als zeker, dat zij haar kamenier Es ther Mawsón wèl alles heeft toe vertrouwd. Eïi die is weer koek en ei met Pratt. Dat alles is, zo als- ik al zei, ondragelijk. Ik zou liever alles, tot de laatste cent verliezen, dan dat dit zo door gaat." „Dan moest u mij nog op een onbescheiden vTaag antwoord ge ven," zei Collingwood. „Houdt uw L. stad, wonende in de heivelden, het leven aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en drieling, die in het ziekenhuis te Gemert verblijven, maken het uitstekend. Het gezin Verhof- stad-Pennings telt thians 8 kin deren. DADER VAN DE BOM AANSLAGEN GEARRESTEERD In de loop van een half jaar hebben twee bomaanslagen de gemoederen van Breda in beroe ring gebracht. Na lang zoeken heeft de politie thans de vermoe delijke dader van deze aanslagen te pakken kunnen krijgen. Het is een zekere G. M. uit Raams- donkveer, die in deze plaats on gunstig hekend staat. De zaak is aan het rollen ge komen, omdat, zoals gemeld, op 6 December de dienstbode B. van café „Suisse" te Breda een pakje ontving, dat zij niet openmaakte, doch naar de politie bracht, waar bleek, dat het een handgranaat bevatte, Het pakje was te Oos terhout aan het postkantoor aan geboden. Bij het onderzoek is gebleken, dat een jongeman zulks deed op verzoek der broers G. M. en A. M. uit Raamsdonkveer. De politie bracht de gevaarlijke su- prise in verband met de aanslag, die in Juli j.l. in het café „Suis se" gepleegd en waarvan een twintigjarige jongeman, zékere De Laat, het slachtoffer werd. 's Nachts was er ingebroken in het caé en was een handgranaat zodanig aan de binnendeur, die- toegang geeft tot de bovenver dieping waar de familie De Laat. woonde, bevestigd, dat bij het geringste bewegen van de deur, de handgranaat ontploffèn moest. De jongeman De Laat begaf zich 's morgens naar zijn werk, deed de binnendeur van het café open en werd dodelijk getroffen dooi de scherven van de ontploffende handgranaat. Destijds is G. M. in verband met deze aanslag aan gehouden, doch hij moest bij ge brek aan voldoende bewijzen, wórden vrijgelaten. Hoewel hij thans ontkent ook maar iets met deze aanslag uitstaande te heb ben, meent de politie genoeg be wijsmateriaal in handen te héb- hen, om hem de twee aanslagen te kunnen aanrekenen. Ook zijn broer A. M. is door de politie ge arresteerd. Speurende naar de herkomst van de granaat, die bij de Sint Nicolaas „surprises" werd gebruikt, is uitgekomen, dat deze geleverd is door iemand uit Oos terhout, die tevens zilver papier en het doosje aan de broers leverde, om de granaat als sur prise te verpakken. Ook deze heiwuste man uit Oosterhout be vindt zich in arrest. Men ver neemt, dat de aanslagen een uit vloeisel zijn, van de verbroken verkering tussen de dienstbode B. en G. M. HET DRAMA IN DE PIJNAOKERSTRAAT. De 47-jarige metselaar A. J. J„ die Zaterdagavond in de Pijn- ackerstraat te Rotterdam het slachtoffer werd van de woede uitbarsting van de 31-jarige kell- ner K. B. en door hem in de buiK werd geschoten, maakt het naai omstandigheden heel goed. Na zijn opname in het ziekenhuis is onmiddellijk operatief ingegrepen daar de darmen op verschillende plaatsen geperforeerd waren. Tevens is er bloedtransfusie op hem toegepast Zijn toestand is echter nog niet zodanig, dat hij verhoord kon worden. De man is nog uiterst zwak door het geleden bloedverlies. AMSTERDAM UITGEBRAND. Aan de serie branden, die ge durende de laatste dagen in de hoofdstad heeft gewoed, is er weer een toegevoegd. Ditmaal was het een rubberfabriek aan de Duivendrechtsekade, die geheel in de as werd gelegd. De brand is waarschijnlijk ver oorzaakt door -en gashaard, die in het kantoortje van de fabriek stond. In dit kamertje werd rub ber geknipt, die tot solutie werd verwerkt. De zoon van de eige naar, de heer Coelho en de expe ditiechef Seinen, die hier aan het werk waren, zagen om tien uur van ochtend plotseling hij de gas haard een grote vlam oplaaien en voor zij tot bezinning waren gekomen, greep het vuur met zeer grote snelheid om zich heen. Beide mannen zagen zich de terugweg afgesneden en wisten zich via een luik in het dak in veiligheid te stellen. Zij poogden daarop onmiddel lijk het vuur met zand, dat bu ten de fabriek lag, te doven, zonder succes. In enkele ogenblikken lekte» de vlammen uit de gehele fabriek. De brandweer rukte uit met mo torwagens en materiaalwagens van Achtergracht en Dapper straat. Ook de drijvende motor spuit Jan van der Heyden stoom de naar de Keulse Vaart, waar aan de fabriek gelegen is. De brandweerwagens wenden op de Wees perzijde geparkeerd en de slangen werden dwars dooi de vaart gelegd. Met acht stra len werd het vuur bestreden, doch de enorme rookontwikkeling belemmerde het blusslngswerk zeer. De fabriek brandde geheel uit. Een kleine hoeveelheid rubber, bestemd voor de schoenen'ndu- strie, ging verloren. Het gelakte de brandweer enige bussen met rubbersolutie uit de fabriek te slepen. De Jan van der Heyden kwam niet in actie. Enige jaren geleden heeft in dezelfde fabriek eveneens een fabriek eveneens een brand ge woed. De schade wordt gedeeltelijk door de verzekering gedekt. VILLA TE BARNEVELB UITGEBRAND. Gisterenmorgen om kwart vóór negen is er brand uitgebroken in de villa van de weduwe W. v. d. Woerd te Barneveld. Het vuur ontstond in de bijkeuken en werd door een voorbijganger ontdekt. Deze waarschuwde onmiddellijk het personeel van de aan -de villa grenzende kettingkastenfahrlek. De brandweer werd Gealar meerd en was snel ter plaatse De kapitale villa was toen echter reeds een prooi der vlammen. Men schat de schade op 70.000 tot. 80.000 gulden, welke door verzekering wordt gedekt. De oorzaak van de brand kon oog niet worden y-astgesteld. Persoon lijke ongelukken kwamen «det voor. ROOFOVERVAL IN PARIJS» VOORSTAD. Drie gewapende bandieten heb ben een overval gepleegd op het kantoor van de belasting-ontvan ger te Courbevoie, een voorstad van Parijs, en giggen er met een buit van tweehonderd duiaend francs vandoor. Een vijftiental mensen, dat voor het loket in de rij stond om belas ting te betalen, moest toezien, hoe de rovers zich meester maak ten van al het geld op het bureau van de kassier en daarna ver dwenen om er in een auto van door te gaan. In hun haast, he ten de rovers de brandkast van het kantoor, waarin zich nog een bedrag van zeshonderdduizend fres. bevond, ongemoeid. moeder van geld, stand en derge lijke dingen?" „Zij houdt van autoriteit, ant woordde Nesta. .Toen' wij dit al les erfden, vond zij het heerlijk te weten, dat zij de feitelijke be heerder van alles was. Zelfs als het noodzakelijk was, dat zij met Pratt in conflict zou komen, zou zij nog strijden yoor alles wat zij en... ik hebben U vergeet," en Nesta keek Collingwood smekend aan, „dat zij weet, wat het is, arm' te zijn en als men dan geld gekregen heeft, is het een hele toer het weer af te moeten ge ven." „O. dat is begrijpelijk, stemde Collingwood toe. „Evenwel, als de zaken staan, zoals ik denk, blijft Pratt voor altijd een strui kelblok, een molensteen rond uw hals. En daarom hen ik dan eigen lijk gekomen, ten eerste om u alles te vertellen, ten tweede om te vragen, of u de invloed van Pratt tegen iedere prijs uit de weg geruimd wilt zien?" .Tegen elke prijs," gaf zij toe. Al moest ik weer begmnen met mijn eigen kost te verdienen. Elk i genoegen, dat het leven mij bie den kan, zou vergald worden door üe gedachte, dat er iets oneer- Vele politiemannen uit Euro pese landen en de V. S. speuren thans naar een bende, die zich bezig houdt met illegale handel in verdovende middelen. Naar het schijnt heeft deze bende haar hoofdkwartier te Rome. Cocaïne, heroïne, opium en andere ver dovende middelen uit het Midden- Oosten worden per parachute boven Rome neergelaten. Vol gens de Giornale D'Italia kiezen de smokkelaars zorgvuldig het tijdstip van aflevering, 's Avonds, wanneer zich boven Rome vele vliegtuigen in de lucht bevinden, die uit tal van wereldcentra ge start zijn, slaan de smokkelaar* hun slag. Twee keer zag men een vliegtuig, dat laag over de stad vloog, kleine pakjes uitwer pen, die aan een parachute beves tigd waren. Zodra deze pakjes de grond bereikten werden zt} door onbekenden opgeraapt, die daarna in auto's sprongen au wegreden. lijks achter stak. En wat eigen lik?" Pratt," antwoordde Colling wood. Pratt. Hij is als een drei gende wolk... met zijn verreiken de plannen. Maar, zoals ik al zei. op een andere mamier kunnen we Pratt misschien vangen. We zijn daar nu mee bezig. Zulke gebo ren fortuinjagers als Pratt, ver geten als regel een heel belang rijke factor in het leven en dat is het onverwachte. De knapste en slimste smeder van plannen moet soms ondervinden, dat door een nietig stukje vuil, een stofje tussen de wieltjes van zijn tere j machine, het hele zorgvuldig uit- gedachte samenstel in stukken valt. Om nu eens tot eenvoudige taal terug te komen... ik ga naar Barford terug om te horen, wat iemand anders vernomen heeft over Pratt's jongste streken." Eldrick Wachtte al,, toen Col lingwood zijn kantoor bereikte. Byner kwam een paar minuten later. Binnen het half uur had Collingwood zijn verhaal verteld van Cobcroft en de detective het ziine over zijn bezoek aan de Groe ne Kan en de steengroeve. De oude re advocaat Urstorde naar beiden niet rustige aandacht en aan het einde keerde hij zich tot Colling wood. „Jij hebt gelijk, hg heeft Malla- thorpe's testament." ..Juist," viel Byner bij, „ik be« ei ook vast van overtuigd, dat het dét is." „En nu," ging Eldrick voort .zitten we vast; jullie vergeten éér ding. Niet vrijwillig, maar omdat zij niet anders kén, is me vrouw Mallathorpe met Pratt compagnon in dit zaakje. Hij heeft hel testament en zij weet wat er in staat. Zij zal Pratt et tegen iedere prijs van af zien te houden het stuk publiek te ma ken. Maar we kunnen Pratt van gen. En wel door deze Parra- white-zaak. Pratt heeft er waar schijnlijk geen flauw vermoeden van, dat hij ooit nog iets van Parrawhite zou horen. Doch hl) gaat er van horen'. Ik ben er nu van overtuigd, dat Parrawhite iets wist over Pratt en dat Pratt hem het land uit heeft geholpen. En u?" keerde hij zich tot Byner. Byner glimlachte rustig en schudde zijn hoofd. „Neen," zeide hij. „Ik ben daar niet van overtuigd." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2