phhiShave) 4 WERELDNIEUW S Dlstr'Mienieuws (Een Eerötgeöcfjenfc voor „hem" PHILIPS BINNENLANDS NIEUWS vL HekSe Durf an de ^ïluurgeest Handelsbesprekingen met Engeland De Britse strijdkrachten in Palestina Arrestaties in verband met handel in zwart geld Stnaat keurt tussentijds program goed De^Belgische Konings- gezinden aanranding te fraude bij de gezondheidsraad. SPORT KERKNIEUWS 83etr I h. -i ij Tot* Dokie weer op straat twam zag hij aan de overkant van de weg een oploop. MeBi-ten dromden om het be wusteloze Molentje heen. Vele medhertigen boden hun diensten lan. „lik ben agent van een begra- feni«K»»derneming" riep iemand. Lk maak allerliefste grafste nen" zei een tweede terwijl hij een blik wierp Oip de roerloze Molentje. Maar de twee speculanten op de dood hadden de deugdelijkheid van Molentjes schedel onderschat. Er kwam beweging in de kleine man. Hij sloeg zijn ogen op en begon duchtig om zich heen te slaan, in de mening, dat het ge vecht met de gitaargeest nog steeds niet was (beslist. Toen zag Molentje de belang stellende mensen. Waar is de kist?" vroeg hij. De begrafenisman kwam al weer hoopvol naar voren maar Dokie, die zich inmiddels een weg had gebaand door de omstanders, wees hem af. Meneer bedoelt een vwolkist verduidelijkte Dokie. Het ontwerp werd vervolgens naar het Huis van Afgevaardig den gezonden, die het wetsont werp eveneens heeft aangenomen. De Republikeinse leider Senator Vandenberg zeide, dat de compro mismaatregel Europese landen in staat stelt gebruik te maken van de fondsen, die voor de hulp aan China bestemd waren, indien voor I China later een apart hulppro gram wordt aangenomen. Hij ver klaarde dat voor China nog 18 millioen dollar over waren van de na-Unrra-steun, terwijl 30 millioen zo juist door China is opgenomen. Vandenberg zeide, dat zijn op vatting was, dat de commissie voor de toewijzingen geen gelden voor China zou aanvragen alvo rens zij aan het congres een plan voor China zou hebben voorge legd. Maandag 15 December zijn ge- jomblneerde handelspolitieke en monetaire besprekingen begon nen tussen het Verenigd Konink rijk em Nederland. Het inleidende, tfgeiaeen oriënterende deel van éeze onderhandelingen wordt te bonden gehouden, terwijl de defi- «itieve besperkingen in Den Haag lullen worden gevoerd. Hierin zal worden getracht te komen tot een regeling van het handelsverkeer in 1948, zomede tot een vaststelling en consolidatie ran de schuldverplichtingen voort gevloeid uit crediet, opgenomen vóór de bevrijding, de levering van civil-affair goederen en de z.g. militaire oredieten. De Nederland- je delegatie staat onder algemene leiding van Dr. A. Treep, thesau rier-generaal, terwijl de handels politieke besprekingen nieer in het bijzonder zullen worden ge voerd onder leiding van Dr. H. van Blankenstein van het Ministe rie van Economische Zaken. Naar officieel wordt medege- ieeld. zouden de Britse strijd krachten Maandag te midder nacht het overwegend Joodse ge bied» gelegen om Tel Aviv, Ramat, lan en Petah-Tiqvah volgens plan lebben ontruimd. Een Joodse bur gerwacht van 500 man zal zich in deze streek, waar ruw geschat twee derde van de Joodse bevol king van Palestina woont, belas ten met het handhaven van orde sn rust. In het gebied liggen ook Arabische dorpen met een geza menlijk inwonertal van 5000. In Jeruzalem doen geruchten de ronde, dat Abdoel Khader Hoe- seini. de Arabische leider bij de •nlusten van 1937 tot 1939, naar ba'estlna gekoiren om het ac tieve veizet tegen het verdelings plan te organiseren. Hij. is een fa milielid van de Moefti van Jeru salem». In kringen, die in nauw ver band staan met het Franse Mi nisterie van Binnenlandse Zaken, verluidt, dat er verscheidene per sonen voor ondervraging zijn ge- «rreetnerd in verhand met ,,een van de grootste schandalen op het gebied van de handel in zwart geld sedert de oorlog Er werd niet bekend gemaakt hoeveel personen gearresteerd werden, maar volgens dezelfde kringen bevinden zich onder hen „een attaché van het Amerikaan se Ministerie van Oorlog, een Zwitser en een bewoner van Mid den-Europa". Een officieel communique wordt later op de dag verwacht. Twaalf personen zijn gear resteerd, aldus wordt door het Ministerie van Binnenlandse Za ken thans medegedeeld. De bende handelde in obligaties tot een waarde van minstens 100.000 dollar Het communiqué voegt hieraan toe. dat een zekere Fre deric Kmeisels, zonder vast be roep, een kantoor had, welke voornaamste, zo niet enige, doel was geldhandel en frauduleuze kapitaalsuitvoer." Volgens de politie is er in totaal voor 500.000 dollar verhandeld. De Amerikaanse Senaat heeft Maandag de uiteindelijke versie van het wetsontwerp betreffende do tussentijdse hulp aan Frank rijk, Italië, Oostenrijk en China ter waarde van 597 millioen dol lar eenstemmig goedgekeurd. VÓÓR-INLEVERING SBON VOOR VERSE ZUIDVRUCHTEN. In het begin van het volgende jaar zal de distributie van verse Zuidvruchten weer een aanvang nemen. De bonnenlijst van Don derdag as. bevat voor alle con sumenten een vóór-mieverings- bon, die tevens koopbon is. Per sonen van 5 jaar en ouder zullen te zijner tijd op deze bon 500 gr. en kinderen van 0 tot 5 jaar 1Ö00 gram sinaasappelen kunnen be trekken. Koop voor „hem" een „PHIL1SHAVE". Dat is een cadeau naar het hart van iedere man. Dat herinnen hem iedere morgen opnieuw aan U De Belgische Koningsgezinden geven hun pogingen om Leopold weer op de troon te krijgen niet op. Nadat zij tijdens de laatste Kamerzitting tegenover de socia listen, die dreigden hun medewer king te zullen ontzeggen bij het tot stand komen van het vrou wenkiesrecht indien de Katholieke Volkspartij haar houding ten aan zien van de Koning niet wilde herzien, hebben moeten zwichten, bereiden zij thans een nieuwe aanval voor. Vrijiwel alle Katho lieke Ministers hebben namelijk in het afgelopen weekeinde rede voeringen gehouden, waarin zij hun toehoorders duidelijk maak ten dat er nu nog slechts een op lossing voor de Koningskwestie mogelijk is: de volksraadpleging. De socialisten zijn hiertegen scherp gekant- In hun og^n is een plebisciet in strijd met de grondwet, die slechts nieuwe al gemene verkiezingen toelaat. Een volksraadpleging zou, naar hun mening, schade kunnen berokke nen aan het prestige der wet gevende Kamers. Het tijdschrift Syndicate", het orgaan van het algemeen Belgisch vakverbond, heeft er intussen nog eens aan herinnerd dat het „alle middelen, de algemene sta king inbegrepen, zal gebruiken om de terugkeer van Koning Leopold te verhinderen". De vergadering van de Vei ligheidsraad der V. N., waarop gisteren de Indonesische kwestie zou worden behandeld, is tot Vrij dagochtend uitgesteld, daar de Amerikaanse gedelegeerde, John son. verhinderd was gisteren de vergadering bij te wonen. De raad der Mohammedaan- s» Liga van Voor-Indië heeft be- s!otan de organisatie te splitsen in afzonderlijke organen voor In dia en Pakistan. De Europese steenkoolorga- nisatie, die 100.000.000 ton steen kool over de Europese landen heeft gedistribueerd, zal op 31 December worden opgeheven. Haar functies zullen worden over genomen door de steenkoolcom missie van de economische com missie voor Europa der V. N. Nicholas Zachariades, alge meen secretaris van de Griekse oommunistische partij, heeft voor de radio van de Griekse verzets lieden verklaard, dat de opricn- ting van een „voorlopige demo cratische regering in vrij Grie kenland" nog slechte „een kwes tie van enkele dagen" was, aldus meldt Tass uit Rome. Naar de Tsjecho-Slowaakse Minister van Buitenlandse Han del. Ripka, te Praag heeft mee gedeeld, zal de USSR aan 1 je- cho-Slowakije een crediet van 1.15Q.000.000 kronen toestaan om het graan, dat dit land in 1948 van de USSR zal betrekken, te betalen. (jbjwqpj Admiraal Chester Nimitz heeft op zijn verzoek ontslag ge kregen als chef van de Ameri kaanse marine-operaties. Hij zal nu optreden als adviseur van de Minister van Marine. De Hongaarse pers maakt de arrestatie van negen personen hekend, die verdacht worden een voorraad wapens en springstof fen afkomstig uit legervoorraden, te hebben gevormd, met het doel die te gebruiken bij „terroristische daden op het platteland". Blijkens een door Tass aan het Bulgaarse persbureau ont leend bericht, heeft een Bulgaarse en een Albanese regeringsdelega tie zich naar Ploidif in Centraal Bulgarije begeven om onderhan delingen te openen over een ver drag van vriendschap, samenwer king en wederzijdse hijstand tus sen heide landen. De consultatieve vergade ring van het Saargebied heeft op een communistische stem na met algemene stemmen de overeen komst met Frankrijk aanvaard, or grond waarvan de nieuwe grondwet van kracht wordt. BERGEN OP ZOOM. De heer Bras uit Bergen op Zoom was Vrijdagavond, toen hg zich naar zijn werk begaf, getuige van een poging van twee mannen, om een vrouw aan te randen. Toen de mannen de heer B. zagen naderen, kwamen zij op hem toe, deden alsof zij kommiezen waren en sommeerden hem zijn geiu te geven. B. gaf aan deze som" matie geen gevolg, waarop een der mannen hem met een has d voorwerp, vermoedelijk een revo- ver op het hoofd sloeg. Er ont stond een korte vechtpartij, maar B verloor al spoedig het bewust zijn. Hij werd door voorbggan- gers in de fabriek van de firma Beckers binnengedragen Hier bleek, dat hem zijn portefeuille ontstolen was. Kort voor de aanslag was m een nabij gelegen stadsdeel een luxe auto gestolen. Aangezien de heer B. een auto in de omgeving van de plaats der aanranding heeft gezien, wordt vermoed dat de aanranders ook de diefstal van de auto hebben gepleegd. De p litie heeft de zaak in onderzoek. DRAMA AAN DE DUITSE GRENS. Zondagavond heeft zich aani de Duitse grens een drama afge speeld, waarbij twee jonge man nen het leven verloren. In uiterste punt van Mijnweg tegen over Ober Kruchten (Duitsland) woont op Nederlands gebied de familie Willemse, een gezin met i0 kinderen. De eigendommen dezer familie liggen gedeeltelijk op Duits en gedeeltelijk op Neder lands gebied. Zondagavond toog een groepje kennissen, onder we ook twee zoons vanJ^llS naar de bioscoop in het Duitse grensplaatsje Waldniet. Toen friet. die tot 7 personen was aan gegroeid "s avonds terugkwam, werd zij aangeroepen 'toor een 2- tal Duitse grensbewakers. Een van beiden wis een kennis van de groep, de andere een vreemde. Op een gegeven ogenblik greep de onbekende het geweer van de an- dere bewaker en 0Pen^ h(^ y^ Q1. eer afstand van enkele meters. De twee gebroeders Pet®re Heinrich Willemse werden dode lijk getroffen en sloegen tegen de grond De andere leden van het gezelschap wierpen zich onmiddel lijk op de Duitser, ontnamen hem zijn geweer en grepen hem zo ste aan dat hij met een schedel basisfractuur 'in het ziekenhuis moest worden opgenomen. van ambtelijke zij'de vernemen wij, dat de familie Wülemse Duits is Een van de twee slachtoffers, Se resp 25 en 28 jaar oud zijn, werd reeds geruime tijd ver band met smokkelarij en diefstal door de politie gezocht. Engelse en Duitse instanties stellen ter plaatse een onderzoek in. De J'l ken zijn in beslag genomeu Het grenstoezicht was de la^e da gen danig verscherpt m verband met smokkelarij. Bii een vanwege het Ministerie van Sociale Zaken gehouden con- tröle inzake het geldelijk beheer bii de Gezondheidsraad werd ont dekt dat verschillende fraudu leuze' handelingen werden ge pleegd. Een nader ingesteld on derzoek bracht aan het licht, dat de boekhouder van de Gezond heidsraad, (gebruik makende van de bijzondere omstandigheden ge durende de laatste oorlogsjaren, zich aan deze malversaties had schuldig gemaakt. De betrokken boekhouder is inmiddels geschorst en gearresteerd. Teneinde het tekort door deze fraude ontstaan te dekken, stelt de Minister van Sociale Zaken, in het ontwerp van wet tot wijziging van de rijksbegroting van Sociale Zaken over 1946, voor een bedrag uit te trekken van 81.148. 22-JARIGE TEKENAAR CONCURREERDE MET DE NED. BANK. Zondagavond kocht een 21- jarige electriciën een paar harin gen aan een stalletje op het Rem- brandtplein te Amsterdam en betaalde met een bankbiljet van 25. De haringventer ver trouwde de echtheid van het bil jet niet en liep naar het politie posthuis ter plaatse, waar bleek, dat het biljet vals was. Met twee agenten keerde hij terug en de electriciën werd ge arresteerd. Na aanvankelijk ontkend te hebben, kiwam al spoedig het verhaal los. Een huiszoeking bij de tekenaar bracht 3 onvoltooide biljetten te voorschijn, die in een boek ver borgen waren. Tevens vond de politie 5 blanco vellen bank papier. Op het hoofdbureau van politie herkende de tekenaar uit de voor raad valse biljetten, die de politie na de oorlog ingezameld heeft. 30 stuks, die hij vervaardigd had. ONDER DE TRAM GERAAKT EN GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks 2 uur geraakte de heer G. Verburg uit Rijswijk op de Hoornbrug al daar onder de tram van Delft naar Den Haag. Hij viel met het hoofd tegen de voorzijde van de baanschuiver en werd enige meters meegesleurd. Het slachtoffer werd op slag ge dood. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het zieken huis te Voorburg. DUIVENSPORT. De dudvenmaatschappij „De Eendracht" te Terneuzen hield op 14 Dec. haar jaarlijkse tentoon stelling. waarvoor 208 duiven werden ingebracht, respectievelijk 53 oude doffers. 32 oude duivin- nen. 73 jonge doffers en 50 jonge duivinnen. Keurmeester was de heer R. J. y d. Veke uit Zaam- slag. De uitslag was als volgt: Oude doffers: 1. en 2. J. van der Peijl; 3. Oh. van Driel. Oude duivinnen: 1 B. de Smidt; 2, L. van Kerkvoort; 3. J. Hoff man. Jonge doffers: 1. en 2. Oh. van Driel: 3. C. van de Bulck en Zoon Jonge duivinnen: 1. Vap de Bulck en Zoon: 2. H. Koch; 3. J. de Brurjne. Schoonste duif der tentoonstel ling: J. van der Peijl. Meeste prijzen: Oh. van Driel. WIELRENNEN. „Ronde van Nederland". De voorbereidingen voor de „Ronde van Nederland", die van 24 April t/m 2 Mei 1948 .zal wor den gehouden, zijn reeds zover ge vorderd, dat de route in grote lij nen kon worden vastgesteld. De ronde, die 9 dagen zal duren, gaat behoudens nadere goedkeuring van het Departement van Water staat en Verkeer over een af stand van 1700 km, verdeeld over o.a de volgende étappes Vriidag 30 April: Eindhoven, Jen Bosch, Tilburg, Breda, Ber gen op Zoom, Krabbendrjke, per Electrisch droogte heerapparaat N.V. PHILIPS' VERK00P HII V. NEDERLAND, EINDHOYiN (Ingeiz. Med.) boot naar Hontenisse, TerneuzM. Sas van Gent, Hulst. Zaterdag 1 Mei: Hulst, Sas yaw Gent, IJzendijke, Breskens met d*> boot naar Vlissingen. Bergen op Zoom, Roozendaal, Dordrecht, Schiedam, Rotterdam. Volgens deze met zorg gekozen route wordt ons land in alle rich tingen doorkruist. Door inschake ling van het Zuid Limburgse heu velland, Cauberg en Grebbeber*. krijgt deze internationale kracht meting een hijzonder interessant karakter. NED. HERV. KERK- Aai denburg Aangenomen naar Aardenburg Ds. L. S. Blom te Grootegast. 502e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse, 14e IJ&t. 100.000 25.000 liOOO 400 200 100 13765. 18932. 5906, 6527 2836, 18425. 3128, 14101, 20231. 4263, 11028, 16140, 11307 14016, 3971, 15821, 6368, 12809. 16830. 17106, 6924. 14366. Wal brengl Je SaJw (DONDERDAG 18 DECEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Ahbeidsvit.; 10.35 Gram.: 11.00 Vraaggesprek; 11.20 Aeo lian sextet; 12.00 Metropole or kest; 12.38 The swinging nightin gales; 13.00 Nieuiws; 1315 Avro- leans; 14.00 Voor de vrouw; 14.24 Pierre Palla; 15.00 Voor zieken gezonden; 16.05 Repris»; 17 00 Kaleidoscoop; 17.30 The Skvmasters; 18.00 Nieuws; 18.36 Regeringsuitz.; 19.05 Bernard Per son- 19.15 Kleinkunstrevue20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 21.15 Hoorspel; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws; 2315 Gram.. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9 00 Ochtend- concert; 9.35 Gram.; 10.15 Mor genwijding; 11.00 De Zonnebloem: 12 03 Sopraan, bariton en piano_ 1(2.33 Klaas van Beeek; 13 00 Nieuws; 13.45 Hors d oeuvre 14 00 Strijkorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.15 Amst. Strijkkwar tet; 16.00 Bijbellezing; 17 00 Ra dio jeugdjournaal; 17.30 Geeste lijke liederen; 18.00 Land- e» tuinbouw; 18.30 Koor; 19.06 Nieuws; 19.15 Lezing; 20.08 Nieuws; 20.15 Studio steravond. 21 30 Vaart der volken; 21 Ae Jongenskoor; 22.30 Nieuws; 22.46 Avondoverdenking; 23.00 Viool em piano; 23.30 Gram. KOOS KOEN OVER ONDERHUUR. Naar aanleiding van het op 1 Februari in werking treden van de nieuwe huren-beschlkking ra geval van onderhuur zal op Don derdag 18 December te 19.45 uur over Hilversum I ln de rubriek; .De Retrerings-voorlichtingdienst antwoordt" een populaire uiteen zetting worden gegeven over de berekening van huren en onder huur, waarhij Koos Koen op de bekende wijze zijn visie op deze schikking zal geven.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3