Raad van Ministers van Buitenl. zaken uiteen Beleid Nederl. diplomatieke ambtenaren tegenover Nederlandse vluchtelingen. Verklaring van de Republikeinse Regering WOENSDAG 17 DECEMBER 1947. Nederlandse reactie op Republikeins Memerandum. rrankering bij Abonnament - leraemen w EERS V E RW A< ;i ITI N G medegedeeld door het K.N.MI. te De Bilt, geldig tot Woens- üR avond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets kouder dan gisteren ZEEUW Advertentieprijs 4de Jaargang No. 685. per mm 10 ct.; per advertentie 11J» Inzending advertenties tot des namiddags 4, no& Rubriek kl. advertentie» 5 regels 6ü ct.iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven on'1"- nr. Bureau van <üt BieU 10 cent meer. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het besluit om de conferentie voor onbepaalde tijd te verdagen werd genomen, nadat Marshall had verklaard, dat „alleen de Sovjet-Unie weigert accoord te gaan" met een regeling ten aan zien van de betwiste kwestie der Duitse herstelbetalingen. Geen enkel „nuttig doel" zou worden gediend met het voortzetten der besprekingen over andere punten op de agenda. Marshall stond afwijzend tegen over het Vrijdag door Molotof gedane voorstel, dat de herstel betalingen zullen worden verricht uit Duitslands lopende productie Hij bracht de besprekingen op de herstelbetalingen terug, nadat Molotof de bijeenkomst geopend had met' het voorstel om het ver zoek van het „congres van het Duitse volk", om door de Grote Vier te worden gehoord, in over weging te nemen. De andere Ministers konden hiermee niet accoord gaan. Molotof bracht tevens nog nieuwe voorsteden ter oplossing van het probleem van het Oosten rijks vredesverdrag naar voren. De Sovjet-Unie zou twee derden van de olieproductie van Oostelijk Oostenrijk ontvangen, in plaats van negentig procent, die nu als Duits activum wordt verlaagd. Marshall zeide, dat men een fundamenteel verschil van inzicht heeft ten laanzien van de kwestie der herstelbetalingen. „Wij heb ben geen overeenstemming kun nen bereiken over het verdrag voor Oostenrijk, omdat de Sovjet- Unie bezittingen en speciale voorrechten in Oostenrijk eist welke in hoeveelheid en omvang elke gerechtvaardigde ets verre overtreffen wat een vrij Oosten rijk kan verschaffen. Indien de Sovjeteisen worden ingewilligd zou dit ten koste gaan van de Oostenrijkse onafhankelijkheid en een overtreding betekenen van de vorige overeenkomst. De Sovjet- Unie heeft geweigerd inlichtingen te verstrekken, die van vitaal be lang zijn. Deze practijken der Sovjet-Unie m Oo.st-Duitsland hebben verhin derd, dat Duitsland zijn rol in het herstel van Europa speelt, aldus Marshall. Zelfs hebben zij de noodzaak voor hulp van de V. S. en Engeland, om West-Duitsland in staat te stellen te leven, zeer vergroot. De Sovjet-Unie vraagt voor zichzelf en Polen herstelbetalin gen ter waarde van tien milliard dollar tegen de waarde van 1938, hetgeen neerkomt op vijftien mil liard dollar thans. Deze eis kan op practische economische gron den onmogelijk worden ingewil ligd. Bidault (Frankrijk) verklaar de, dat de Franse regering het Sovjetverzoek om herstelbetalin gen uit de lopende productie niet rechtstreeks heeft afgewezen maar dat zij geen beslissing kan nemen zonder cijfers. Indien herstelbetalingen uit de lopende productie een verhoging van de Duitse productie betekent, kan de Franse delegatie haar in stemming niet betuigen. Engeland, de V. S. en Frankrgk staan het herstel van Duitsland in de weg door het niet toestaan van herstelbetalingen uit de lo pende productie, verklaarde Mo lotof. Bevin meende te mogen aan nemen, dat de Sovjet-Unie reeds voor een waarde van zeven mil liard dollar aian de Sovbjet-zone had onttrokken. Engeland heeft niet één onderneming uit zijn zóne weggevoerd al wordt het hiervan herhaalde malen beschul digd. Wij wensen nog steeds ant woord op de vraag: „Wordt bet wegvoeren van Duitse onderne mingen uit de Sovjet-zone ge- stsEikt Toen Marshall had voorgesteld de zitting te verdagen, zei Molo tof dat het duidelijk was, dat Bevin en Marshall volgens één en hetzelfde plan te werk gingen De S. U. kon niet dulden, dat de besluiten inzake herstelbeta lingen niet werden uitgevoerd. Als de industriële productie van de Westelijke zónes tot 70 procent van het peil van 1938 was verhoogd, waren er wel producten YQor herstelbetaling beschikbaar gCD^eSRaad van Ministers van Buitenlandse Zaken moet, aldus Molotof: 1 De economische en politieke eenheid van Duitsland herstellen. 2. Het zuiver zonale bestuur afschaffen. 3. Het vredesverdrag met Duitsland voorbereiden en 4. Onmiddellijke centrale Duit se departementen in het leven roepen. Over het verdagen van de zit ting zei MoLotof: „Dit kan slechts worden beschouwd als een besluit om op dezelfde een zijdige wijze te handelen als tevo ren, maar als de drie andere delegaties er vóór zijn, zal ik er ook mede accoord moeten gaan. Het is echter voor hun eigen ver antwoording. Men kan niet tegen de Sovjet-regering spreken als tegen 'de huidige Griekse rege ring." De Ministers van de Grote Vier beëindigden toen de zitting. Het was de honderd acht en vijfstigste vergadering der Ministers sedert Juli 1945, toen te Postdam tot het op deze wijze regelen der vredesprobleem werd besloten. CONFERENTIE VAN DRIE? In officiële kringen te Washing ton veirwacht men, dat het ver dagen van de conferentie der 4 Ministers zal worden gevolgd door een conferentie van drie (Frank rijk, Engeland en de Ver. Staten) om de thans onstane toestand te bespreken. MARSHALL KEERT TERUG. De „Heilige Koe", de particu liere DC-4 Skymaster van Presi dent Truman, heeft gisteren op dracht gekregen naar Londen te vertrekken om Minister Marshall te halen. REACTIES op het besluit VAN DE MINISTERS. Het verdagen van de conferen tie der Ministers van Buitenland se Zaken heeft niemand te Was hington verrast, zo verklaart men aldaar in politieke en diploma tieke kringen. Sinds Zaterdag staat het particuliere vliegtuig van Truman al gereed om de Amerikaanse delegatie uit Londen te halen. In welingelichte kringen te Washington zegt men, dat Marshall te een de jaarswisseling terug zal zijn en misschien al vóór Kerstmis, en dat hij over de radio een belangrijke verklaring zal af leggen. In Duitsland is het bericht uiteraard met grote teleurstelling ontvangen, al had men een derge lijke afloop verwacht. Radio Moskou heeft Maandag avond geen commentaar geleverd op de verdaging van de conferen tie der vier Ministers van Bui tenlandse Zaken. BYRNES WIL U.S.S.R. DES NOODS UITSLUITEN. James Byrnes, de vorige Ame rikaanse Minister van Buitenland se Zaken, heeft te Washington verklaard, dat Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten onmiddellijk een 40-jarig non-agressiepact te gen Duitsland moeten opstellen cn een vredesconferentie van alle landen, die een „belangrijk" aan deel in de strijd tegen Duitsland hebben gehad, hijeen moeten roe pen om de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk op te stel len. Desnoods moeten deze be sprekingen zonder de U.S.S.R. worden gehouden, doch de deur moet open blijven, aldus Byrnes. AMERIKAANSE REACTIE. De New York Times schrijft, dat de raad van Ministers van Buitenlandse Zaken moet worden opgeheven en alle toekomstige onderhandelingen moeten worden gevoerd door- de algemene vredes conferentie, bijgewoond door alle voormalige oorlogvoerende mo gendheden, met inbegrip van de Grote Vier. Het mislukken te Londen is meer dan de mislukking van een conferentie: Het was de laatste kans om de kaarten op tafel te leggen. De gehele politiek van Jalta en Potsdam is, zowel wat inhoud als procedure betreft, ineengestort. De New Yctjk Herald Tribune schrijft: „De aeuw van Jalta is voorbij en wij zien ons thans voor twee werelden geplaatst. Het is foeter het feit te accepteren dan het nog langer te doen voorko men alsof het niet bestaat.' Het onmiddellijke gevolg van het afbreken der onderhandelin gen, aldus het blad, zal zijn, dat het ijzeren gordijn verdubbeld zal worden. Dit zal ons de gelegen heid geven het systeem van de westelijke mogendheden met zijn eigen hulpmiddelen te laten func- tionneren. MOLOTOF OP TERUGREIS De Sowjet-Russische Minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, is Dinsdag per vliegtuig uit Lon den naar Berlijn vertrokken op terugreis naar Moskou. Molotof en zijn staf zijn in dme vliegtuigen vertrokken. Het ge zelschap was zeer vrolijk en schertste en lachte met Lord Pa- kenham, de Britse Minister ver- antwoordelijk voor de ibezettings- zóne van Duitsland, die het uit geleide deed. In haar rapport zegt de com missie zich niet te vleien met de gedachte, dat zij volledigheid heeft bereikt. Het drama der uitgewekenne is er een geweest met honderden, zoo niet duizen- den medespelers, waarvan nood- zakelijkerwijze de meesten on- verhoord moeten blijven. Daarbij een ieder, die bekend is met rechterlijk werk, weet uit De Republikeinse regering heeft Dinsdag een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt, dat de vorming van de staten Oost- Indonesië en West-Borneo in strijd is met Linggadjati, terwijl de vor ming van de andere staten en speciale gebieden binnen en buiten het defacto gezagsgebied van de Republiek in strijd is met het recht en met de wet. De verklaring vervolgt met te zeggen, dat de momenteel gehou den conferentie in West-Java tevens vooruitloopt op de taak van de Commissie van goede diensten. „De bijeenroepers van de confe rentie van West-Java zijn niet er kend als leiders van het volk". Gelijktijdig is een andere ver klaring uitgegeven door de Repu blikeinse Minister van Voorlich ting. Daarin wordt gezegd, dat het thans duidelijk is, dat naar demo cratische maatstaven de conferen tie van West-Java ten doel heeft een deel van de Republiek af te scheiden, in dit geval de Pasoen- dan. Vervolgens zegt de verklaring, dat de bevolking bij deze Pasoen- dan-beiweging van de Nederlanders niet in staat wordt gesteld haar mening en haar wensen vrijelijk te uiten in democratische geest. De Republikeinse regering, aldus de verklaring, doet een beroep op de bevolking van de Pasoendan en op de Indonesische bevolking om voorzichtig te zijn en elke poging tot afscheiding af te wijzen Toelichting op Persconferentie. De Republikeinse Minister van Binnenlandse Zaken, Mohammed Roem, heeft gisteren op een pers- conferentie de bovenstaande ver- klaring toegelicht. Hij herhaalde wat in de verkla ring'staat, n.l. dat vestiging van nieuwe staten in strijd is met Linggadjati en dat dit na de poli tionele actie een vooruitlopen is op de taak van de Commissie van goede diensten. De Republiek, zo voe°de hij hieraan toe, zou geen bezwaren hebben, indien door ple bisciet zou blijken, dat de bevol king van Wtest-Java een eigen staatsvorm wenst. De vestiging van een staat West-Java zou voor alsnog door de Republiek niet be- schuwd worden als een reden om de besprekingen op de „Renville'' af te breken. Roen zeide voorts, dat Oost- Indonesië en alle andere staatkun dige eenheden buiten de Republiek niet op democratische wijze tot stand zijn gekomen. In antwoord op de opmerking dat ook in de Republiek geen ver kiezingen zijn gehouden, zeide Roem, dat de dessa-admimstraties door verkiezingen tot stand zijn gekomen evenals andere bestuurs lichamen, doch dat alleen de cen trale regering niet verkozen was. Een ontwerp vO°r verkiezingen is echter, aldus Roem, hij het werk comité van het m.N.I.Pin behan deling! Roem besloot met de medede ling, dat de Republiek bij de Vei ligheidsraad eep plebisciet voor geheel Indonesië zou aanvragen, indien de onderhandelingen op de „Renville" zouden mislukken. tróle-regelingen noodzakelijk. Er had een regelmatig vervoer plaats van wapenen en munitie tussen de verschillende eilanden, terwijl meJj enkele plaatsen in het buitenland een ruilhandel plaats vond van In donesische goederen tegen wa pens. Tevens hadden er militaire infiltraties plaats ap Bali, Celelbes en de Zuider- en Ooeter afdeling van Borneo. INDONESIË. Op1 26 November overhandigde j gelijk gemeld de Vice-Pre- mier der Republiek, Setiadjit, aan de Commissie voor goede diensten een memorandum over de econo mische positie der Republiek, die naar het daarin heette „wordt aangetast door ongewet- tigde militaire actie van Neder landse zijde". De Nederlandse delegatie, die aan de onderhandelingen op de „Renville" deelneemt, heeft hierop heden een antwoord ingediend, eveneens gericht tot de Commissie j van goede diensten, waaraan het volgende wordt ontleend: De Republikeinse regering i tracht aan de ene kant met haar verzoek de onderhandelingen te belemmeren en te vertragen en is er anderzijds op uit haar economi- j sche positie te versterken met de bedoeling eveneens door economi sche maatregelen tegenstand te bieden aan de pacificerende actie van Nederlandse zijde. De Republiek heeft zich niet ge houden aan de afspraak de door de Nederlanders bezette gebieden van rijst te voorzien in ruil voor bepaalde hoeveelheden textiel. Niettemin deed in dezelfde tijd de Republiek, bij monde van de heer Sjahrir, haar bekende aanbod voor de levering van 700.000 ton rijst aan Voor-Indië. Het Republikeinse aanbod had kennelijk de propagandistische be doeling de buitenwereld de indruk te geven, dat er op Republikeins gebied, in het bijzonder op Java, voldoende voedsel aanwezig was. Enkele maanden later publiceerde Gani te Malang pessimistische cij fers over de oogstopbrengst op Java en Madoera, zulks met het oog op de binnenlandse propa ganda en als motief tot weigering van de voedselverstrekking aan de Nederlandse gebieden." Het antwoord vermeldt dan ver der, dat de bemiddeling van gene raal Stopford, destijds comman dant van -de Geallieerde strijd krachten voor geheel Indië, werd ingeroepen om te trachten de Re publiek zich aan haar beloften te doen houden, doch dat ook deze stap geen resultaat had, integen- deeel, de T.R.I. een voedselblok- kade voor de Nederlandse gebie den instelde. De verslechtering der voedsel positie na de politiionele actie was een gevolg van de vernielingen en de oP de bevolking uitgeoefende terreur van Republikeinse zijne. Zo werden na de politionele actie nog 177 rijstpellerijen vernield en werd nieuwe aanplant door ter reur belemmerd. Aan de daardoor OD het stuk der voedselvoorziening ontstane moeilijkheden kan door invoer slechts gedeeltelijk het hoofd worden geboden. Derhalve is het volstrekt onmogelijk de Re publikeinse gebieden te helpen met rijst uit de Nedrlandse gebie den. Herstel handelsverkeer. In het huidige stadium behoort herstel van het verkeer over land tot de onmogelijkheden, gaat met haar aanmoediging van terreur en intimidatie, is een ont wikkeling van het normale han delsverkeer tussen de onderschei dene districten op Java en Suma tra onmogelijk. Zulk een verkeer zou de Republikeinen de kans bie den tot het vervoer van extremis tische elementen naar Ned. gebied met het doel, de weerstand van „Zo lang de Republiek voort- zwervende henden in deze gebie den te stimuleren." ervaring, hoè voorzichtig men moet zijn met getuigenverklarin- gen. (De commissie is verschillende keren gestuit op uitlatingen, die onderling volkomen tegenstrijdig zijn; dezelfde ambtenaar wordt in dezelfde omstandigheden door de een geprezen, door de ander gelaakt. Ook het gedrag der uitgewe kenen blijkt niet steeds vlekkeloos te zijn geweest. Met een aj te gerede aanvaarding van wat uit hun kringen stamt moet men dus voorzichtig zijn. De opdracht aan Harinxma thoe Slooten. Opheffing contröle. Van een „Nederlandse economi sche blokkade is geen sprake. Geconstateerde illegale handel wa- penvervoer en de uitvoer van deren, waaraan het land zelf een bittere behoefte heeft, maken con- In verband met de zich destijds in het Zuiden van Frankrijk op hopende vluchtelingen stelde de Minister van Buitenlandse Zaken de 16e Augustus aan H. M. de Koningin voor de zorg voor de in Zuid-Frankrijk vertoevende vluch telingen tijdelijk orp te dragen aan de heer Van Harinxma thoe Sloo ten. Uit een uiteenzetting van de Minister van Buitenlandse Zaken van 29 Januari 1943 blijkt, dat hierbij alleen was gedacht aan legale evacuatie. De commissie laat de juistheid van deze zienswijze in het mid den; zij wijst er thans alleen op. dat van hoger hand de opdracht aan de heer Van Harinxma zich niet tot illegale evacuatie uit strekte. De bevordering der ille gale evacuatie schijnt eerst van Londen uit te zijn bevolen, toen in Augustus 1943 de Overste Warners naar Lissabon kwam De repartiëring van Nederlan ders, die naar Nederland wensten terug te keren werd aanvankelijk klaarblijkelijk door de Regering aangemoedigd, vermoedelijk ten einde een belasting der huiten Nederland vertoevende organen met voor de oorlogvoering nutte loze elementen te voorkomen. Op 20 Juni 1940 b.v. seint de Minis ter van Buitenlandse Zaken aan de consul te Bordeaux: „Wil als algemene richtlijn zoveel moge lijk vluchtelingen via Duits bezet gebied naar Nederland zenden." Zij, die niet naar Nederland wilden keren, zouden worden geregistreerdhiermee werd be last de heer Van Lennep te Mar seille. Portugal wilde slechts visa geven voor hen, van wie vast stond, dat ze spoedig verder zou den kunnen trekken, naar andere landen, waarvoor Nederlands- Indië in de eerste plaats in aan merking kwam. Tot December 1941, verliep de evacuatie vrij geregeld, tot door de oorlog met Japan Indië als einddoel uitviel. Er trad daarop een stagnatie in; eerst na gerui me tijd konden weer enige groe pen worden overgebracht naar Curagao en Suriname. Aan alle egale evacuatiemoge lijkheden kwam definitief een ein de door de algehele bezetting van Frankrijk in November 1942. Einde 1942 werd de heer Van Harinxma ontboden naar Londen voor 'n andere betrekking, waar door zijn vluchtelingenwerk een einde nam. Een rapport van de heer Van Harinxma over zijn werkzaam heden heeft deze aan de Regering uitgebracht op 24 Februari 1943; er blijkt uit, dat door zijn zorgen tussen September 1940 en einde 1942 1596 personen uit Frank rijk naar buiten zijn geholpen. Het zenden van pakketten aan N.S.B.-ers. Toen de heer Van Harinxma pakjes naar Nederland begon te zenden, deed hij dit, naar hij heeft verteld, aan de hand van een lijst, die hij uit Londen had gekregen, hij nam aan, dat hij hierop kon vertrouwen. Toen de heer Maas Geesteranus aan de hand van het Lissahonse kaartsysteem van vergissingen merkte, heeft hij dit aan Londen gerapporteerd. De slechte verstandhouding tussen de heren Maas Geestera nus en Van Harinxma die ten slotte de samenwerking volko men onmogelijk maakte, is de commissie slag op slag gebleken. Tot welke betreurenswaardige gevolgen zij kon leiden en inder daad leidde, toont het op zichzelf vrij onbetekenende voorval van 2 of 3 verkeerde pakjes.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1