H. M. DE KONINGIN HET GEVANGENEN TRANSPORT Beleid NederL diplomatieke ambtenaren tegenover Nederlandse vluchtelingen» ere-doctor v. d. Leuvense Universiteit DINSDAG 16 DECEMBER 1947. De GROTE VIER uiteen. Uitbreiding Regering Qe Gasperi van Bondowoso naar Soerabaja Prijszones in de Sovjet-Unie FRANS VAN CAUWELAERT over de Koningskwestie Verschijningen bij Chinon De financiële toestand in België Radar als afweer tegen atoombommen Joden zullen terugtrekking van Arabisch legioen eisen Protestnota van de Sowjetuni. De Nederlandse veriiszen Zeerovers trachtten Nederlands schip te kapen Afscheiding van C. G. T. in Noord-Frankrijk TVaiil van zeeland naar Batavia vertrokken S ronkerlng tiij Abomi«ment - T«meuzen ^ERSVEUtWAGHTINiG medegedeeld door het K.iN.M.1. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Plaatselijk enige regen. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot ma tige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige Noor delijke wiiyi. Weinig verande ring van temperatuur. 4de Jaargang No. 684. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minima» per advertentie J Inzending advertentie tot des namiddags 4 uur.. Rubriek kl. advertentie», ■5 regels 6Ü ct.; led*r* regel meer 12 cent. Ver» melding: Brieven ©aflas nr. Bureau van dit BuC) 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Als blijk van erkenning van en waardering voor Haar grote ver diensten in de verdediging van recht en rechtvaardigheid tijdens de jongste oorlog, heeft de uni versiteit van "Leuven H. M. de Koningin het ere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid aangeboden. Daze aanbieding en de overrei- king van de bul geschiedde Maan dagmiddag om half één m de rode eetsalon van het Koninklijk Paleis te Amsterdam door een delegatie van Leuvense hoog leraren Deze delegatie bestond uit Mgr. H. van Wayenbergh. rector-magnificus, Mgir. F. Litt, vice-rector, Prof. L. van der Els- sen, secretaris-generaal der uni versiteit, Prof. F. Collin en Prof. P. Rousseau, resp. decaan en secretaris der rechtsfaculteit, Prof. J. Dalbin en Prof. E. van Dievoet, de beide oudste hoog leraren. Deze delegatie bestond R. Schockaert voorzitter van de Raad van Beheer van het Aca demisch Hulp- en Bemdddelings- comité, de Nederlandse Prof. H. Florin, die in Leuven mathemati ca doceert en de secretaris van het comité Pater H. L. van Breda O.F.M. Verder waren bij de plehtigheid aanwezig de heer L. C. Nemry, ambassadeur van België in Ne derland, rectors magnifici van de Vrije- en van de Amsterdamse Gemeenteuniversiteit, de Profes soren P. A. Diepenhorst en G. C. Heringia, Jkvr. C. E. B. Roell, hofdame van H. M., de opper- ceTemoniemeester Mr. G. C. D. Baron van Hardembroek, de waar nemend hofmaarschalk Kapt. G. C. van Zinnicq Bergmann, de ad judant van H. M. Kapt. JC. Buhrmann, Drs. M. Kohnstamm, particulier Secretaris van de Ko ningin, de intendant van het Koninklijk Paleis Jhr. Ir. P. F. O. R. Sinckinghe en de adjudant in Algemene Dienst Kapt. G. Rutten. Om half één kwam de Koningin De Raad van Ministers van Boitenlandse Zaken is Maandag avond voor onbepaalde tijd ver daagd. Marshaal (Ver. Staten) stelde aan het eind van de bijeenkomst van Maandag de verdaging voor. Men is algemeen van mening, dat tijdens de huidige bijeen komst de kaarten op tafel zijn gekomen, na de bittere discus sies, die Vrijdag over de Duitse herstelbetalingen zijn gehouden. De- Ministers besloten tot de verdaging na de langste bijeen komst van de huidige Conferen tie. Hun plaatsvervangers zullen heden echter vergaderen ter be spreking van het Vredesverdrag met Oostenrijk. de zaal binnen en werd door de heer Nemry aan de delegatie leden voorgesteld. H. M. was ge kleed in een zwart zijden robe, afgieizet met een lichtgroene sjerp, de delegatielleden w.aren allen in vol ornaat met alle aan hun waardigheden verbonden onder- sche'dingstekenen. Na redevoeringen van Mgr. Van Wayenbergh, Prof. Collin en H M., nam de Leuvense rector- magnificus, thans gedekt met zijn rode bonnet, opnieuw het woord ter voorlezing van de in Latijn ge stelde pramotiebul. De in wit kalfsleer gebonden bul werd daar na aan H. M. overhandigd, tege lijk met de tekenen van het ere doctoraat, een wit-blauw zijden lint aan de uiteinden afgezet met stroken hermelijn. Na beëindiging der plechtig heid onderhield de Koningin zich r.ctg enige tijd met de Belgische ambassadeur, Mgr. Van Wayen bergh en Prof. Collin, waarna het gezelschap in de Mozeszaal de lunch gebruikte. Na een algemene staking van twee dagen zijn te Rome alle arbeiders gisteren aan het werk gegaan. De Italiaanse eerste Minister, 'De Gasperi, heêft President En rico de Nicola bezocht en hem bij die gelegenheid meegedeeld, dat de door hem gevoerde besprekin gen ter verbreding van de basis zijner regering' gunstig zijn ver lopen, 'aldus de Zwitserse radio- omroep. De radio voegde eraan toe dat de socialistische (minderheids) partij van Giuseppo S aragat en de re publikeinse partij an de coalitie zullen deelnemen. Beide par tijen zullen een vice-premier aan wijzen. De socialisten van Sa- ragat zouden voorts de porte feuille van industrie en nog een portefeuile krijgen, terwijl de republikeinen de portefeuille van landsverdediging zouden ontvan gen. Tot dusver waren deze portefeuilles in handen van Christen-democraten (Kath.) Het Sovjet-ministerie van Han del heeft bekend gemaakt, dat met ingang van heden, wanneer de distributie is opgeheven, de burgers van de Sovjet-Unie in drie geografische zones zijn inge deeld wat betreft de prijzen voor levensmiddelen. Zóne één omvat de Oekraïne, de Baltische republieken, de Krimi, Kaliningrad en Stalingrad. Zone twee wordt gevormd door Moskou en Leningrad, terwijl de Noordelijke en Oostelijke kust gebieden onder zóne drie ressor teren. Voor prima tarwebrood in de eerste zóne betaalt men 6,02 roebel, in de derde zóne is de prijs 7.80 roebel. De prijs voor wodka bedraagt 60 roebel in alle zones. Ook de prijzen voor bier, thee, kaviaar en roomijs zijn in alle zónes gelijk. In de steden Wen een paar schoenen 26-0 roe- en op het platteland 288 roe bel kosten. De „Prawda" acht de geldsane- ring en de afschaffing van de distributie onmisbare factoren voor de ontwikkeling van de Sov jet-Russische economie en de op voering van de levensstandaard in de Sovjet-Unie. Het Ministerie van Buiten landse Zaken heeft thans vergun ning gegeven over te gaan tot pu blicatie van het eerste rapport der „Commissie tot onderzoek naar de houding van Nederlandse diplo matieke en consulaire ambtenaren tegenover Nederlandse uitgeweke nen" (commissie-Cleveringa)Dit eerste rapport raakt de huidige Ambassddeur te Brussel, Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Omtrent de arbeid van de heer Harinxma zijn een aantal klach ten ingekomen, waarvan de be langrijkste voorkomen in een aan de commissie ingezonden „rapport over het beleid van enige Neder landse diplomatieke en consulaire ambtenaren tijdens de oorlog op grond van eén onderzoek, inge steld vanwege het dagblad „Trouw". Het zijn deze klachten, die allereerst een bespreking ver dienen. In het bovengenoemde rapport worden zij als volgt gefor muleerd: „Baron van Harinxma thoe Slooten- zetelde te Lissabon als „hoge commissaris voor de vluch- telingenaangelegenheden". De grote aanklacht tegen hem is eveneens: Wat heeft deze functio naris wel gedaan ter vervulling van zijn taak? In het bijzonder komen voor zijn rekening: a. het zenden van pakketjes aan N.S.B.-ers; b. instructies, om Engeland vaarders niet te helpen; c. het ontvangen van geregel de remises uit bezet Nederland en, wellicht in verband daarmede, verdachte manipulaties met de viezen; <1. onbevredigend beleid .inzake de verzorging van Engelandvaar ders in het kamp Praia des Macctcs e. ontoelaatbaar optreden in een spionagezaak, waarin zijn secretaris de hoofdfiguur was; f. het persoonlijk weigeren van hulp aan Engelandvaarders. Alvorens in een beschouwing over deze klachten te treden acht de commissie het zaak iets te zeggen over de herkomst en over de vertolkingswaarde ervan. Om met het eerste te beginnen, het rapport zelf voorspelde reeds, dat de commissie bij haar onder zoek zou „stuiten op de figuur van Mr. Maas Geesteranus, van Maart 1941 tot December 1943 hoofd van de „Nederlandse inlichtingen dienst te Lissabon". Liet dit een en ander reeds ver moeden, dat de in het rapport op genomen klachten over de heer Van Harinxma hun oorsprong von den bij de heer Maas Geesteranus; dit vermoeden werd bevestigd door diens verhoor. Ervaringen hebben gemaakt, dat de commissie ietwat huiverig is geworden al tc snel te koersen op het kompas van de heer Maas Geesteranus. Wat zij verder er voer omtrent zijn persoonlijkheid van anderen en uit eigen waarne ming sterkte haar in het besef, dat zij goed deed ten deze met enig voorbehoud tc werk te gaan. iZri stelt voorop, dat zij ervan overtuigd is geraakt, dat de heer Maas Geesteranus in zijn Lissa- bonse diensttijd! van geestdrift voor de zaak van zijn volk vervuld is geweest en zich hieraan heeft gewijd met een ijver, die hem in dank verdient te werden afgeno men. De Commissie heeft zich niet ios kunnen maken van het gevoe len, alsof de heer Maas Geestera nus in zijn ijver tot het bevorde ren van wat hem goed dacht en daarmee in het bloot leggen van wat verkeerd was, misschien on willekeurig wel eens te ver is ge gaan en daardoor klachten heeft opgeroepen of versterkt. De commissie gaat in haar rap port, waaroD wij in ons volgend nummer nader zullen terugkomen, voorts nader in op de boven ge formuleerde klachten, voor zover deze haar aangaan (hetgeen met verschillende ervan niet het geval is) of het haar om bijkomstige redenen doelmatig dunkt. De dienst legercontacten heeft I het volgende perscommuniqué uitgegeven „Naar aanleiding van de publi catie inzake het gebeurde met bet transport van gevangenen van Bondowoso naar Soerabaja. zoals deze luidde in de ochtend emissie van Aneta d d. 6 Dec.en de daarop gevolgde perscommen taren, dient te worden geweizen op het volgende: Er bestaat geen „rapport-Van V rede nburch-IS poor-Abdoelk adi r De legercommandant begaf zich op vier December naar Soera baja teneinde zich op de hoogte te stellen van de achtergrond der feiten en de vorderingen van het onderzoek door de terzake inge stelde commissie. Generaal Spoor werd hierbij vergezeld door de heren Albdoelkadir, Van Vreden- burch en Ritman van de Rege ringsvoorlichtingsdienst. Over zijn bevindingen te Soera baja heeft de legercommandant een vertrouwelijk rapport aan de Landvoogd ingediend. De berichtgeving over het ge beurde, zoals deze o.a. geschiedde in vorengenoemde Aneta-emis- sie, vond plaats buiten mede weten van de legercommandant of de heren Albdoelkadir en Van Vredenlburch, die daarvoor dan ook generlei verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen, terwijl er evenmin sprake is van een rége- ringspulblicatie in enigerlei vorm Het commissoriale onderzoek is thans beëindigd, zodat nu het stadium van gerechtelijk^ vervol ging is genaderd." In een lezing, die de Belgische Minister van Staat, Frans van Cauwelaert, Zondag te Heist op den Berg heeft gehouden, ver klaarde hij o.a. dat de Katholieke Volkspartij niet de illusie heeft ge koesterd, dat de socialisten hun verzet tegen de terugkeer van de Koning zouden opgeven. Van de Katholieken, zo zeide hij verder, mag men echter niet verwachten, dat zij hun trouw aan de Koning zullen verzaken. Zij zijn ervan overtuigd te handelen in het be lang van het land en van de dy nastieke instellingen en niemand hef ft het recht hen te beletten deze opvattingen in het open haar te verdedigen. Het vrouwenstemrecht is voor de Katholieke Volkspartij een zaak van beginsel, zo merkte Van Cauwelaert nog op. Het kan niet het voorwerp uitmaken van poli tieke manoeuvres om op kunst matige wijze een samenwerking tussen Katholieken en socialisten te onderhouden. De Katholieke Volkspartij zou zich hiertoe niet kunnen lenen. Op 8 December j.l. zouden vier meisjes te Bouchard, bij Chinon, in het Franse departement Indre et Loire volgens hun zeggen in de dorpskerk een verschijning gehad hebben van „een in het wit ge klede dame". De verschijning zou verklaard hebben, dat zij „de Maagd Maria" was, de kinderen verzocht hebben, een grot te bouwen en hun .beloofd te hebben dat er „een groot wonder" ge schieden zou. Volgens de kinde ren zou de verschijning ztch op volgende dagen des namiddags te dertien uur herhalen. Tengevolge van de verklaring der kinderen is er een grote be langstelling voor „de plaats der verschijning" ontstaan. Zondag j.l. had zich op het aangegeven uur een 2000-tal mensen bij de plek verzameld. Naast de kerk is men een grot gaan bouwen. Naats.de Belgische Minister van Financiën, Eyskens, tijdens een toespraak verklaarde, zal de be groting voor 1948 geheel in even wicht zijn. Een speciale commis sie heeft op deze begroting een bezuiniging verwezenlijkt van 10 milliard frs. De heer Eyskens deelde verder miede, dat binnenkort een ont werp zal worden opgesteld ter doorvoering van een structuur hervorming van de Nationale Bank van België en de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid. f> Voleens de correspondent van het Zondagsblad „The People" op Nieuw-Zeeland heeft een groep Engelse geleerden aldaar op het gebied van radar een opmerkelijke ontdekking gedaan, die een ant- woord kan worden op het gevaar van de atoombom. Op grond van 1 deze ontdekking zou radar in toe- I komst zelfs tegen raketbommen en raketvliegtuigcn gebruikt kun- i nen worden. Hun nadering zou namelijk op 800 kilometer afstand i reeds op een scherm gesignaleerd j worden, zodat men de tijd zou hebben om met radar bestuurde projectielen af te schiten. Een woordvoerder van het Joodsbureau heeft Maandag medegedeeld, dat binnen 24 uur door Joodse vertegenwoordigers te Jeruzalem, Londen en Was hington een verzoek zal worden gedaan tot bet doen terugtrek ken van bet Arabische legioen, zoal niet uit geheel Palestina, dan toch tot binnen de Arabische gebieden in het Heilige land; dit naar aanleiding van de gebeurte nissen van Zondag, waarbij een twaalftal joden door manschap pen van het Arabische legioen is gedood en een tiental anderen gewond. Starikof, de eerste secretaris op de Sovjet-ambassade te Parijs heeft meegedeeld, dat Vrijdag te Parijs minstens vier Sovjet-bur gers zijn gearresteerd, n.l. de vroegere commandant van het Russische repatriëringskamp te Beauregard, een lid van de Sov jet-repatriëringsmissie en twee chauffeurs van die missie. Aneta tekent hierbij aan, dat zijn bericht van 6 December een „bevoegde zijde te Batavia" als bron vermeldde en zich niet aan diende als „rapport van Vreden- burchJSpoor-Abaoelkadir' noch als een regeringspublicatie, zo dat de berichtgeving van Aneta door dit communiqué van de dienst legercontacten niet word* aangetast. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat de Nederlandse ver liezen gedurende het afgelopen weekeinde één gesneuvelde en vier gewonden hebben bedragen Naar vernomen wordt hebben als .passagiers vermomde zee rovers Zondagmiddag ter hoogte van de Zuid-iChinese kust in de buurt van Swatow zonder suc ces gepoogd een Nederlands schip te kapen. Het betreffende sohip. de 5.000 ton metende Van Heutz, keerde naar Hongkong terug, waar de politie aan boord gpng. Nadat de „Van Heutz" te Hong kong was teruggekeerd, werd vernomen, dat de zeerovers het schip tien uur lang in hun macht hadden toen het zich 128 km ten Noorden van Hongkong bevond Zes passagiers eerste klas werden gevangengenomen. Hierna verwij derden de zeerovers zidh in eer: motorboot- De „Van Heutz" vertrok Zon dagochtend uit Hongkong Op een teken van vermomde handlangers aan boord voeren de zeerovers des nachts in hun jonk langszij.- Zij waren tot het aanbreken van de dag heer en meester van het schip, fouilleerden de passagiers en roofden op hun gemak wat van hun gading was. De 6 gevangen genomen passagiers, die medege voerd werden, zijn alle vooraan staande Chinese functionarissen en kooplieden. De niet-communistische mijn werkers en metaalarbeiders in de Noord-Franse departementen Va lenciennes en Samibre hebben gis teren besloten zich af te schei den van het door de communisten beheerste algemene vakverbond (C. G. T.) en een eigen vakver eniging op te richten. De niet-communistische min derheid van de C. G. T„ onder leiding van Léon Jouhaux, heeft verzocht om een spoedbijeenkoonst van de algemene vergadering tegen Donderdag aanstaande ten einde de situatie te bespreken. De heer Paul van Zeeland, lid der commissie van drie in Indo nesië, is gisterochtend ofti 11 uur met de Constellation Fh-Tdf van het vliegveld Schiphol naar Bata via vertrokken, nadat hij Zondag avond uit Parijs in de hoofdstad was gearriveerd. De "neer Van Zeeland werd uit geleide gedaan door Mr. J. Vis sers, chef van het kabinet, direc teur van het protocol van het Ministerie van Buitenlandse Za ken. In gezelschap van de heer- Van Zeeland maken Majoor T. Deciders en Kapitein P. Abe de reis naar Indonesië mee. De heer Van Zeeland deelde mede van de Nederlandse rege ring geen opdrachten te hebben gekregen voor de besprekingen op de „Reiwille", Waarbij hij tij dens zijn afwezigheid wordt ver vangen door de consul-gieneraal van België te Batavia, de heer Van der Stichelen. Tijdens zijn verblijf in Europa heeft de heer Van Zeeland een maal persoonlijk contact gehad met onze Minister van Buiten landse Zaken, voor het overige is telegrafisch van gedachten ge wisseld. In Parijs heeft de heef Van Zeeland internationale kwesties besproken en contact gehad met het „Comité de coordination des Mouvements pour l'Union Eluro- peen". Paul van Zeeland hoopt op een spoedig gunstig resultaat van de .besprekingen in Indonesië.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1