STEENKOLEN Moordaanslag te Rotterdam Sfianiage J, P, M, Adriaansens-van Turenliout BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE i; pn Keilner vermoordt oude vrouw en schiet op 2 n.annen •si ut1 Prijsverlaging Tomatensap Qe verlaagde Jamprijzen invoer van Duitse auto's Handelsbesprekingen met Noorwegen Voorlopig geen nieuwe persoonsbewijzen 20.000 pakketten appelen naar Duitsland VEESMOKKEL MET GEPANTSERDE AUTO. 36 f I DO Zaterdagavond om 11 uur meld de de 31-jar:ge keilner K. B. zich op het politiebureau aan de Berg- singel te Rotterdam om zich aan te geven. Hij vertelde in zijn wo ning aan de le Pijnackerstraat de metselaar A. J. J. uit de Blom- merdkstraat in de huik te hebben geechoteh. Vóór dit tijdstip wa- *eu echter op het politiebureau mop twee andere alarmerende be richten binnengekomen, en, wel, dat de 7b-jarige vrouw E. van Z. ét- schede, was ingeslagen, waar op de dood onmiddellijk was inge treden, en dat op de 34-jarige he- örpfsleider K. uit de Blokland- st iaat een schot was gelost, dat toen, echter niet had geraakt. Be zaak had zich als volgt toe gedragen. De keilner, die ver slaafd is aan de drank, kwam om V uur 's avonds dronken thuis in een vechtlustige stemming. Hij toad toen in het café onder zijn woning en op straat reeds ge vochten. De metselaar J. had hem «net nog enige anderen, naar bo ven gebracht. B. kreeg toen een uitbarsting' van woede, greep een pistool van zeer groot kaliber uit een lade en schoot op J. Hij schrok van zijn daad en liep hard weg. Zijn slachtoffer werd in zeer zor gelijke toestand naar het Berg weg ziekenhuis vervoerd. De kell- taer liep naar de Bloklandstraat, waar de bedrijfsleider K. met zijn vrachtauto voor zijn zaak stond. Nog steeds gewapend met zijn revolver drong hij zich in de ca bine, doch K. zag kans, met me- üenemen van het contactsleutel tje^ uit de auto te springen en caar het nabijgelegen huis van Eijn magazijnmeester te rennen. Van de auto uit werd een schot op hem gelost, dat hem echter met raakte. Daar B. de wagen «dut kon starten, liep hij hard weg. Een 16-jarige jongen volg de hem echter en B. wilde zich hu verbergen. Hij belde aan een willekeurig huis in de Willabror- dusstraat, waarde oude vrouw alleen thuis was. Aangezien hij In het portaal bleef staan, kiwam de vrouw naar beneden. Hoogst waarschijnlijk omdat zij hém niet 1b haar woning wilde toelaten, loste hü een schot op haar, doch bet pistool ketste. Hij sloeg haar daarop met de pistooljcolf de sche del in. De .ongelukkige viel dood neer. Op dat ogenblik belde een buurvrouw aan. Een 18-jarig meisje, dat op de tweede verdie ping woonde, wilde de deur open trekken. Zij schrok, toen zij een Vreemde man in een hoek van het portaal zag staan, die haar aeide de deur niet 'te openen en boven maar te zeggen, dat er niemand was. Door het scheme rig licht in het portaal, kon liet nwsje niet zien, welk drama zien Biet ingang van Zaterdag wei de* de naaximumverkioopprijzen van tomatensap met 15 a 20 verlaagd. De nieuwe maximum- consumentenprijzen, opgenomen in het Voedselvoorzieningsblad mo. 99 van 12 December zijn als volgti per iles van 180190 cc. ƒ0,30; van 270 280 cc. ƒ0,39; van 370380 cc. 0,47; vaJi 740— 760 cc. ƒ0,81 en van 9801000 ƒ1,04. X>e aangekondigde prijsverla ging voor de tweede soort huis- noudjam zal op Maandag 15 De cember ingaan. De prijzen voor deze jam in de voornaamste ver pakkingen zijn dan: Glazen pot van 450 gram: o3 cent, cartonnen bekers van 450 graan: 55 ct cartonnen bekers van 500 gram: 60%in blik van 500 gram: 60y2; los uitgewogen 11% cent per 100 gram. THE T a 1.1 .KTRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER 58) (Nadruk verboden.) 'ceneden had afgespeeld. Zij ging dus weer naar boven. Toen B. be merkte, dat niemand meer voor de deur stond, verliet hij het huis. Hij zette zijn dwaaltocht voort en ging hij een kennis aan. Deze was niet thuis en met de vrouw des huizes heeft B. een tijdlang rustig zitten praten, waarna hij aisciie.d nam en zijn tocht voort zette. Op de Bergweg ontmoette hij een vriendinnetje, dat van het gebeuren in de Pijnackerstraat had gehoord. Zij heeft B., die in een zeer opgewonden toestand verkeerde, gekalmeerd. Al wan delend en pratend kwamen zij op de Oostkousdijk, waar zij een taxi namen. Op aanraden van liet meis je wierp hij zijn pistool weg. Nu overreedde zij hem naar het poli tiebureau te gaan. Hij werd daar op onmiddellijk in verzekerde be waring gesteld. Verleden jaar werd B. wegens poging tot doodslag in dronken schap op een brigadier van poli tie tot 7 maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf veroordeeld.. Hii was toen, omdat bezoekers, dië te laat in zijn café waren ge bleven en door de politie naar het bureau waren gebracht, naar het Posthuis gegaan om daar een standje te schoppen. Een grote hond, die hij bij zich had, wilde de brigadier aanvallen. Deze trok zijn revolver om zich te verdedi gen. B. greep hem dit wapen uit de hand en loste twee schoten, die de brigadier echter misten. Nederland, België en Zwitser land zullen vóór Maart 1948 500 auto's van het merk Opel- Olympia uit Duitsland invoeren. Deze auto's vertegenwoordigen een waarde van 500.000 dollar. thans van het Ministerie van Binnenlandse Zaken vernemen, bestaan gr ook nu nog zoveel be swaren tegen wederinvoeren van dit bewijs, dat velen op onaan gename wijze aan de Duitse be zetting herinnert, dat men hier van voorlopig heeft afgezien. Heden zullen in Den Haag han delsbesprekingen worden geopend tussen Nederland en Noorwegen, tot regeling van het wederzijdse handelsverkeer in 1948. De Noor se delegatie staat onder leiding van de heer Vogt, van het Noorse Ministerie van Buitenlandse Za ken. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van Mr. Tep- pema, directeur van het Directo raat-Generaal voor de buitenland se economische betrekkingen van het Ministerie van Economische Zaken. Zoals men weet zijn de meeste persoonsbewijzen sinds vorig jaar ongeldig daar deze hoofdzakelijk in 1941 uitgegeven zijn en slechts vijf jaar geldig waren. Direct na de oorlog heeft men overwogen of er geen nieuwe per soonsbewijzen moesten worden uitgegeven. Hiertoe is men ech ter niet overgegaan. Naar wij Door vele Limburgse fruit telers en sommige organisaties werden in de laatste weken her haaldelijk verzoeken gericht tot het bedrijfschap voor groenten en fruit een- uitvoervergunning te verlenen voor het zenden van pakketten appelen naar de in Duitsland wonende Nederlandse gezinnen. Het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit heeft deze uitvoer vergunningen steeds geweigerd, omdat het geen enkele verant woordelijkheid kon nemen voor de inhoud der pakketten, noch voor een goede verdeling in Duitsland. Omdat het Bedrijfschap ander zijds toch veel waardering had voor de goede bedoelingen der fruitkwekers, heeft het naar een bevredigende oplossing voor deze zaak gezocht. Deze oplossing is thans gevon den. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft voor dit doel 20.000 pakketten appelen van 5 kg gratis beschikbaar ge steld. De distributie in Duits land wordt verzorgd door het Ned. Rode Kruis. Op deze wijze is het mogelijk, zo deelt het Cen traal Bureau ons mede, alle In Duitsland wonende kinderen van Nederlandse ouders voor Kerst mis een pakket appelen te schen ken. De grens-beambten van de in spectie Roosendaal hebben de laatste weken jacht gemaakt op een zware drie-tons legertruck van Amerikaans makelijk, waar mede smokkelaars de grensstrook in Zuid-West-Brabant onveilig maakten. Men was er spoedig achter, dat men te doen had met beroepssmokkelaars, die voor het vuur uit karabijnen en stengungs niet uit de weg gingen. Donderdagavond is het de dou aniers gelukt de wagen te over meesteren, toen deze even buiten Wouw op de weg naar de grens verscheen. Er waren wachtpos ten uitgezet, die het naderen van de auto doorgaven. Reeds op vrij grote afstand konden zij toen het vuur op de geblindeerde en ge pantserde wagen openen. De ko gels van de karabijnen en sten vuns ketsten echter af op het cm dikke pantser, waarmede de motor en de cabine beveiligd wa ren. Bovendien ontstaken de smokkelaars een grote schijnwer per aan de voor- en achterzijde van de wagen, om de kommiezen te verblinden. Plotseling wist een der ambte naren de linker-achterband van de wagen zodanig te raken, dat deze meteen leegliep. Vermoedelijk is er toe nog een mankement ont staan aan een der remmen, waar door de achteras warm liep en het stro van de laadbak, waarin, naar later bleek, 5 koeien werden vervoerd, in brand geraakte. De chauffeur en een helper moesten de wagen verlaten. Zij verdwenen ijlings van het strijdtoneel met een luxe-auto, die als „voorloper" had dienst gedaan. Twee van de koei en moesten tengevolge van brand wonden worden afgemaakt. De overige werden in beslaggenomen, evenals de smokkelwagen, die-uit een Belgische legerrlump afkom stig blijkt te zijn. In totaal is de wagen zeven maal gesignaleerd. Naar de eigenaars ervan wordt onder leiding van inspecteur Si mons, die tussen Putten en Nis pen de laatste dagen meermalen een barricade had laten opwerpen, een onderzoek ingesteld. GANGSTERPRAKTIJKEN. Donderdagavond hebben te Ber gen op Zoom een roofoverval en een autodiefstal plaats gehad, welke vermoedelijk door dezelfde personen zijn ondernomen. Zekere Bras werd namelijk op de donkere Moerstraatsebaan door 2 nog onbekend gebleven personen aangehouden en naar zijn geld gevraagd en toen hij dat niet goedschiks wilde geven werd hij Oobcroft glimlachte en keek rond of er niemand was, die hen beluisterde. „Och", zei hij. „Ik zal K zéggen, waar ik ovej* pieker, 'tl weet, dat mijnheer Mallathorpe zonder testament stierf? Dat stond in alle kranten" „J^," zeide Collingwood. „Dat v^cet ik. „Nu, ik dacht," ging Cobcroft door, „zou dat niet zijn testament geweest zijn, wat zij aan het tekenen waren? Maar dan kwa men er weer andere gedachten Eerstens dacht ik dan weer, da- zo'n rijk man als mijnheer Malla thorpe toch wel niet zelf zijn testament zou maken. Ten twee de heel gauw daarna gaf mijnheer Gaukrodger de jongste bediende een hele hoop brieven en grote enveloppen om te posten en het kon wel zijn, dat ze pas een nieuw contract of zo afgesloten hadden En ten derde, en dat is het voor naamste, er is nooit een testa ment gevonden, hoewel ze het kantoor en zijn huis ook onder steboven hebben gehaald. Maar denk eens na, mijnheer. Gesteld, als het een testament geweest is, wel, de twee getuigen waren ook dood. En toen erfde de neef en da nicht alles en daar bleef het bij. Maar toch heb ik vaak -ge piekerd, wat voor stukken dat waren „Eén ding is zeker," be sloot Cobcroft grimmig. „toen de heren het tekenden, namen zij voor het laatst een pen in de hanidJ" „Hoe lang na dat tekenen ge beurde dat ongeval, vroeg Collingwood. i „Het kan een tien of twaali minuten geweest zijn," zeide Cobcroft, zover ik me kan her inneren Even nadat ik u:t het privé-kantoor gekomen was kwam Gaukrodger er alleen uit en stond te kijken, hoe de schoor- steenihouwer naar beneden klom De andere stond daar op hem te wachten. Dan ging hij terug en door de onverlaten bewusteloos geslagen en van zijn portefeuille ontroofd. Even te voren was in de v. d. Rrjtstraat een auto gesto- len,, welke door een zekere Hen- drikx aldaar was geparkeerd. Daar B„ voordat hii neergesla gen werd, een auto had opgemerkt wordt vermoed, dat dezelfde per sonen bqide misdaden hebben be dreven. PRIJZENOONTROLE DEED GOEDE VANGST. Door ambtenaren van de prrjs- beheersing te Delft werden ge constateerd, dat de banketbak kers H. en v. d. K. aldaar te hoge prijzen voor marsepein en banket berekenden De ene banketbak ker had 800 kg boter zwart ge kocht van de grossier O te Delft, en de andere honderden vleesbon nen van een slager. De bakkeas de grossier en de slager zij* a bewaring gesteld. De grossier is voor de Officier van Justitie sa- leid. ONGELUKKEN IN DE HOOFDSTAD. Uit het U bij het Stenen Hoofd te Amsterdam heeft de polifcie het lijk opgehaald van de 6ï- jarige havenarbeider, M. D. K., die sinds 9 December vermist werd. Het lijk droeg geen sporen van geweld. De 33-jarige Amsterdamse wielrijder C. J. F. G., de gister avond op de Middenweg te Am sterdam door de aanhangwagen van een militaire auto weid ge schept, is Vrijdagnacht aan zijn verwondingen in het Onize La ave Vrouwe Ziekenhuis overleden. TE HOGE LONEN BIJ DE VEILINGEN. Ambtenaren van de Prijsbe- heersing, die een onderzoek heb ben ingesteld naar een betaling van te hoge lonen aan het jeug dige personeel, dat bij de groente en fruitveilingen op Zuid-Beve land werkt, ontdekten, dat enkele van deze veilingen de vastgestelde normen hebben overschreden. In totaal werd van Juli tot October 1947 een bedrag van ruim 10.000 aan zwarte lonen betaald. TERNEUZEN. ABCCabaret. Het ABOCabaret vertoonde Vrijdag j.l. „Salto Mortale", Wim Kan's nieuwste idee. En het is reeds de uitwerking vat1 deze idee v/elke de grootste waardering verdient. In deze „comedie van de variété" worden een aantal va riété-nummers ten tonele gevoerd, maar dan bewerkt tot cabaret, 't Is deze bewerking alweer, die zo buitengewoon goed is, omdat elk program-onderdeel een weerspie geling van het leven is er duê 1009< cabaret, van het originele begin af, tot het goed gevonden einde toe. Daar is dan in de eer ste plaats Wim Kan zelf, die kans ziet om 20 minuten lang, op een stoel gezeten, het. publiek op de meest kostelijke wijze te amu seren, jonglerend met woorden en gedachten en due op de meest amicale, en toch zo charmante, wijze omspringt met de personen, waaruit hij zijn conférence op bouwt. Met Corry Vonk, de ras-artoste, draagt hij, als steeds het program ma. Maar ook Cruys Voorberg, de veelzijdige toneelkunstenaar, doet hier prachtig werk, eenvou dig. maar treffend. Leo de Hartogh draagt eveneens bij tot het succes van dit pro gramma, waarvoor Oor Lemaire, een zoon van de bekende voor drachtkunstenaar, als gewoonlijk, de composities leverde en op knap pe wijze begeleidde. We hopen, dat het niet de laat ste maal zal zijn, dat de Z. V. U. Wim Kan en de zijnen naar Zee land brengt. Dit artistieke suc ces doet het alleszins rechtvaar digen. Pas op Uw fiets. Begin dezer maand werd alhier een "rijwiel ontvreemd, dat dooi de eigenaar, zonder dat hij dit door een slot had afgesloten, voor een woning was geplaatst. Het is de gemeente-po li tie ge lukt de dader, een zekere Den E., vroeger wonende te Axel, te Am sterdam op te sporen, alwaar hij het rijwiel reeds van de handiiad gedaan. Nadat de fiets bij de koper in beslag was genomen, is het rij wiel weer naar Temeuizen terug gebracht. MIDDELBURG. Geen Stertocht naar Middelburg De motorclub „Scheldegouwen" was voornemens op Zaterdag 3 Januari a.s. onder het motte „Plant een boom op Walcheren" een stertocht voor motorrijders en automobilisten naar Middelburg te organiseren. Deze boomplant- steirtocht is echter afgelast In het kader van de actie tot vrijwillige besparing van het zo sterk geste gen benzinegebruik. VLLSSINGEN. Fins jacht in moeilijkhedte*. Elf Finnen, te weten twee vrou wen, vier mannen en vijf kinde ren, waarvan de oudste zeven jaar is, hebben begin November met een klein jacht, de „Fortuna", faun land verlaten met bestemming Florida. Naar zij: beweerden: „Uit angst voor een mogelijke Russische inval". Op 11 November arriveerden zij te Kopenhagen, waar gebunkerd werd en waar men bleef tot 5 December. Don derdag werd te Vlissingen gemeld, dat het scheepje voor Westkapelle in moeilijkheden verkeerde. Dn zeesleepboot „Blankenburg" uit en bracht het jacht veilig in de haven van Vlissingen. De be zittingen van de kapitein, een ex- groenteboer, en zijn passagiers lagen in een paar koffers op dek. Daar de emigranten slechts 2500 Finse kronen en 50 dollars hij zich hadden, werden voor de sleepreis en motorreparatie geen kosten in rekening gebracht. Be woners van Vlissingen hebben de kinderen aan boord getract*erd op appels en chocolade. Gaarne belasten wij ons weder met het in ontvangst nemen van Uw bonnen en het leveren van Uw BRANDSTOFFEN Beleefd aanbevelend, Magazijn: Rosegracht Burg- Geillstraat 58 Telefoon 2126 TERNEUZEN riep mijnheer Mallathorpe en Marshall en met zijif drieën gin gen ze naar beneden en de bin- nenpaats over. Daar stonden ze even te praten en toen gebeurde het." Collingwood dacht na Als het werkelijk het testament geweest was, wat Cobcroft had zien te kenen, waar konden de afschrif ten dan heen gevlogen zijn? Per post weggezonden was hoogst onwaarschijnlijk. Als Malla thorpe ze in zijn zak gestoken had, zouden ze daar gevonden zijn na zjj,n dood. Als ze in het privé-kantoor gebleven waren... „En u weet zeker, dat alle lac'en en kasten doorsnuffeld zijn, na het overlijden,v vroeg hij. „En of," zei Cobcroft. „Daar heb ik zelf bij geholpen. Er is geen oude vrachtbrief of quitan- tie, die biet goed doorgezien en opengevouwen is. Neen. ik ge loof eindelijk ook maar dat het document onmiddellijk per post post verzonden is door de jon gen." Collingwood ging hier verder niet op door en drentelde weg. Maar hij peinsde lang en ernstig die avond en kwam tot een soort resultaat. Ten eerste: Wat Cob- (Ing Med.) croft had zien tekenen, was Jan Mallathcrpe's testament. Ten tweede: Mallathorpe had het zelf gemaakt en al was het ongewoon, er ook nog een afschrift van ge maakt. Ten derde: Jan Malla thorpe had naar alle waarschijn lijkheid het stuk in het kaarten- zakje van de Geschiedenis van Barford gestoken, dat op zijn kantoor lag, voordat hij naar buiten ging om met de schoor steenbouwer te spreken Ten vierde: Dat stuk had Linford Pratt in handen gekregen via Antoon Bartle. Maar nu kwam de grote vraag. Wat stond er in dat testament? En waar was het afschrift? Hij was nog niet klaar met het con strueren van een antwoord, toen hij 's middags naar Eldriok's kan toor ging om de beloofde bespre king te houden met hem en Byner. HOODISTUK XX. DE GROENE KAN. De reden waarom Bvner zijn advertentie in de drie Barfordse bladen had doen herhalen was, dat h" Pratt aan het verstand wilde brengen, dat het onderzoek naar Panrawfhite grondig en hardnek kig zou zijn. En ook, dat er meer dan één naar de verloren klerk zocht. Het kon haast niet missen, dat Pratt Eldrick's annonce ook gezien had, en nu zag hij de zijne weer. Hij verdacht Pratt ervan, dat hij Eldrick maar de halve waarheid had gezegd en dat Par- rawhite's naam nooit meer ge noemd zou worden. De adverten ties zouden hem duidelijk maken, dat hij daar niet op rekenen kon. de nieuwe advertentie in vett« letters in alle drie de kranten, zouden hem wel even doen schrik ken. En dan, bepeinsde Byner. zulle* we zien, wat hij doet. Ondertus sen wilde hij zelf ook wat doen en hij begon daar onmiddellijk mee op de morgen na zijn aankomst ta Barford. Byner had het verhaal van Plc- kard over zijn zaken met Parra- white en over de laatste avond, waarop de verdwenen man gezien was, met de grootste aandacht gevolgd. Hij was tot de overtui ging gekomen, dat de waard van de „Groene Kan" eerlijk, hoewel misschien wat grof berekenend was. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2