p.: q P|X If f Éi 3 If *fi£i -■ i iL t l!<[f§ ,i J' IK{'^ Gustaal V IO jaar Koning Wereldnieuws BINNENLANDS NIEUWS Efrrf u Sa ifï j '(N ,;-• IN Wl" ::M iK. i. Ife It1;6, fen De verkiezingen in Finland. Klrtay naar Austra'ië teruggeroepen. Communisten onderaan. ter. Staten drukken geld voor Duitsland en Korea. Ontruimen Britten Palestina? Joods program voor Palestina. Wensen Joden aansluiting bij Brits imperium? in Verkeerstaking Frankrijk afgelast Maatregel van de Perzische Regering J W iftr n- St :l 1 f" «Üf L- "3 O 24 t - J fBhUlia i a IJ ILr W 3 "f H91 I II. fl 0 If,] te to; -,ri> *a wit »it Naarmate de uitslagen van de laatste gemeenteraadsverkiezin gen in Finland vollediger bekend ■worden blijkt, dat de teruggang van. de democratische volksunie, welke zich om de communisten gegroepeerd heeft, gevoeliger is dan men aanvankelijk voorzien had. Deze uiterst linkse beweging heeft zowel op het platteland als in öe stad ernstige verliezen moe ten boeken, 'die ten goede zijn ge komen aan de rechtse sociaal democraten. In tlelsmki bijvoorbeeld, waar de democratische volksunie sinds IS 15 een belangrijke plaats in nam. is zij tot de derde plaats teruggedrongen, terwijl zij: 20 pet. van haar zetels verloren heeft. De rechtse partijen daarentegen zijn mei een beslissende overwinning te voorschijn gekomen uit de ver kiezingsstrijd, die voor de eerste keer in Finland een politiek ka rakter droeg. De Australische Minister-Pre sident, Joseph Chifley. heeft het Australische lid van de commis sie voor goede diensten, rechter R. C. Kirby, verzocht onmiddellijk voor een tijdelijk bezoek naar Australië terug te keren Het vertrek van rechter Kirby naar Australië staat in geen en ken verband met het verloop der onderhandelingen tussen de Ne derlandse en Indonesische delega ties De heer T. K. Critchley. het oudste lid van de Australische delegatie in Batavia, zal hem gdurende zijn afwezigheid ver vangen. Blijkens de eerste resultaten van. de gemeenteverkiezingen, die Zondag in Wuerttemberg-Baden (Amerikaanse zóne) zijn gehou den. blijven de communisten ver achter hij de andere partijen. De Christen-Democraten, tot desver de sterkste partij, verloren stemmen aan de Sociaal-Demo craten en aan de Democratische partij. Naar door regeringsfunctiona rissen te Washington wordt mee gedeeld. heeft het Amerikaanse Departement van Financiën nieuw geld voor Duitsland en Korea laten drukken voor het geval men er blijvend niet in zal slagen met de U S.S R. tot overeenstemming te komen over de vredesverdra gen. Het drukken van het geld^s weken lang geheim gehouden met het oog op de conferentie der vier Ministers van Buitenlandse Zaken te Londen. Deze maatregel bete kent een revaluatie van de Duitse en Koreaanse munt. Een functionaris voor het be stuur der bezette gebieden ver klaarde, dat het eerste doel van deze maatregel het tegengaan van taflationistische tendenzen is. Voor men tot het drukken is overgegaan, heeft men besprekin gen met de Britse autoriteiten ge voerd. Naar de „New-York Herald Tri bune" uit Jeruzalem meldt heeft het Britse toestuur in Palestina voorgesteld 15 December te begin nen met de ontruiming door poli tie en troepen van een aantal cfccclcn. Eich beroepende op „betrouw bare inlichtingen" meldt het blad dat de Joodse stad Tel Aviv en bet Arabische Jaffa tot deze ste de® zullen behoren, zodat de Jood se en Arabische autoriteiten al daar voor het handhaven van de orde de verantwoordelijkheid zul len moeten dragen. Het blad verklaart, dat dit plan reeds een maand geleden door het Britse bestuur in Palestina werd voorgesteld, doch dat het thans niet duidelijk is welke invloed de ongeregeldheden van de laatste week op dit voornemen gehad hebben. De ontruiming' van genoemde Joodse en Arabische districten betekent practisch, dat de Brit- autoriteiten zich niet verder verantwoordelijk achten voor de controle op de illegale immigra tie gedurende de tijd, dat Enge land nog het mandaat uitoefent. Het betekent tevens, dat de Pa lestijnse regering zich niet meer verantwoordelijk acht voor het hardhavën van recht en orde in deze gebieden. Gewoonlijk welingelichte krin gen zijn van mening, dat het be sluit om de Engelse troepen uit genoemde gebieden terug te trek ken is gebaseerd op het inzicht dat een voortdurende verzwak king van de troepen, welke een algehele ontruiming met zich meebrengt, het onmogelijk zal maken in het gehele land in de periode voor de beëindiging van het mandaat de orde .te hand haven. De penningmeester van het Joodse bureau Elizer Kaplan heeft te New York «tegenover de leiders van het „United Palestine Ap peal" verklaard, dat het Joodse bureau zich voorstelt in de ko mende tien jaren ten minste een millioen Joden naar Palestina te brengen. De eerste taak zal zijn het over brengen der joden op Cyprus en het inschakelen in de Palestijnse economie van de Joden uit de Palestijnse concentratie-centra, waarvan er sommigen reeds twee jaar wachten. Terzelfdertijd zal bègonnen worden met het weg brengen van de verplaatste joden in Duitsland, van wie de mees ten naar de Joodse staat zullen gaan. De nationale voorzitter van het „United Palestine Appeal", Gold stein, sprak de berichten tegen dat er uitgestrekte gebieden rijks- grond aan de Joodse staat zouden komen. Slechts drie procent is rijksgrond, aldus Goldstein, de rest zal moeten worden gekocht zoals tot nu toe. De uitvoering van het program ter verschaffing van water en huisraad en de uit werking van het plan om het land in cultuur te brengen zal de hulp van de Amerikaanse joden nodig blijven hebben. Volgens een telegram van de Jeruzajemse correspondent van de conservative „Daily. Graphic" zouden functionnarissen van het Joodse bureau in de laatste twee dagen hij Britse legerautoriteitan gepeild hebben naar de mogelijk heid van aansluiting van de Jood se staat hij het Britse imperium. Zij zouden voorgesteld hebben in dat geval bases voor het Britse leger in Palestina ter beschikking te stellen Deze strevingen, die geleid zou den worden door joden die in het Britse leger helbben gediend en waarvan vele.n van Britse af komst zijn. zouden tegengewerkt worden door Mosje Sneh. de be kende opperbevelhebber der Ha- ga n ah. Volgens de ..Daily Graphic" ver ontrust de steeds duideliiker wor dende paraatheid der Arabieren de Joden in toenemende mate Zij zouden daarom een vertraging van de terugtrekking der troepen of zelfs uitstel voor onbepaalde tijd willen toejuichen. De vakvereniging van de Metro politan, die onder contröle van de C. G. T. staat, heeft zonder nadere uitleg medegedeeld, dat zij de svmbolische staking van 48 uur, die voor Maandag was uitgeroe pen heeft afgelast. De vakver eniging omvat bijna alle emplové's van de ondergrondse en autobus diensten in het gebied van Parijs. In een bekendmaking van het Ministerie van Buitenlandse Za ken van Iran wordt het alle vreemdelingen verboden zich in de Heden is het veertig jaar ge leden zijn. dat de thans 89-jarige Gustaaf V de Zweedse troon be steeg, als opvolger van zijn vader, Oscar n. Koning Gustaaf is op 16 Juni 1858 geiboren. In zijn jonge jaren ondernam hij vele reizen, die hem in aanraking brachten met. Euro pese staatshoofden en vooraan staande politici Van 1884 tot 1891 was hij, in het kader van de Zweeds-Noorse Unie, onderkoning van Noorwegen. Toen Gustaaf in Januari 1908, voor het eerst sinds hij in 1907 het Koningschap aanvaard had, de troonrede uitsprak, zeide hij „Ir, mijn oprechte ijver voor de welvaart en de vooruitgang van mijn land zal ik altijd trachten mijn taak te vervullen." Zijn devies was: „Mét het-volk voor mijn land." Koning Gustaaf heeft zonder moeilijkheden samengewerkt met ministeries van verschillende po litieke richting. In 1920 werd voor het eerst een sociaal-democraat Zweeds Minister-President. De Koning heeft bewezen gelijke tred met de sociale ontwikkeling te kunnen houden en zich tevens be wust te kunnen blijven van zijn verantwoordelijkheid als hoofd van de staat. Voor de internationale politiek heeft Gustaaf V steeds grote be langstelling gehad. Tijdens de grensgemeenten van Iran op te houden zonder een vrijgeleide of een visum. Het verbod geldt ook voor de steden Tebris, Metsjed, Ahvas, de haven Bnederrahlavi, het gebied van de Kaspische Zee en Koerdistan. De employé's van de Anglo Iranian Company moe ten in het bezit zijn van een spe ciale vergunning. Bij een treinbotsing ten Noorden van Calcutta kwamen 7 personen om het leven, terwijl 39 personen werden gewond. De algemene staking, die Dinsdag te middernacht in Rome zou uitbreken is Maandagavond afgelast, daar de Regering de eisen om een werkverschaffings plan voor de werklozen heeft aan vaard. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. j58) (Nadruk verboden.) Kijk eens hier," zeide Byner. Als hij'dood is, vervalt dat geld aan een ander, een familielid. Dat familielid zou dolgraag zeker weten of hij dood is of niet. Nu ik hier eenmaal ben, zal ik mijn ■uiterste best doen om hem op te sporen. U heeft het adres van EÏjn hospita? Daar ga ik natuur lijk het eerst heen Ik wil weten, boe hij zijn vrije tijd besteedde. Van hetgeen u mij vertelde krijg ik de indruk dat hij dood is, ten- sdi hij weer in de gevangenis zit. Het lijkt mij hoogst onwaar schijnlijk dat hij onze adverten tie niet gezien zou hebben. .Maar u adverteerde nooit m ons provinciaal blad," zeide El- dr: Dat niet," gaf Byner toe Ómdat we geen idee hadden, dat ihii va ver weggetrokken zou znn 5 Parrawhite," bedacht Eldrick, „las 'veel kranten. Hij ging er expres voor naar de Openbare Leeszaal. Ik begin ook te den ken, dat hij dood is. Evenwel om u te kunnen helpen, heb ik gis teravond ook wat gedaan." Hij nam een van de plaatselijke bladen op en gaf ze aan zijn be ker. „Ik heb dit erin laten zetten, lye zullen zien of er ant- woord op komt. En nu nog' wat, mijnheer Byner, nu u er toch zijt. U hebt mij de naam Pratt ho ren noemen?" Ja," anwoordde Byner. Pratt is hier vandaan ge gaan." zeide Eldrick „en heeft een kantoor geopend in de volgende straat Nu zou het mij burten- gewoon aangenaam zijn, als Pratt n!et zou te weten komen, dat u ir de stad is. U kunt hem eens ontmoeten, 't is mogelijk, dit is een dorp hij Londen vergeleken, zeg hem dan niet, waarom u hier eekomen zijt Daar is niet veel kans op, mijnheer Eldrick," zeide Byner rustig. „Jawel, maar u begrijot mij nog niet eoed," zeide Eldrick haastig. .Wellicht ziet Pratt uw adver tentie missch'en schrijft hij er op aan -uw firma en uw compag non kon de brief wel eens op sturen Behandel hem dan niet... h';er Laat Pratt zelfs Vw naam n'et weten, mocht u hem ontmoe ten." eerste wereldoorlog nam hij het initiatief voor de samenwerking der drie Scandinavische landen ter handhaving van hun neutra liteit. In 1939 hoopte hij tot het laatste ogenblik pp een vreed zame regeling der geschillen. In October van dat jaar nodigde hij de Koningen van Noorwegen en Denemarken en de Finse Presi dent uit tot een fconferentie 'n Stockholm. Maar de ontwikkeling in Scan dinavië was een geheel andere dan 25 jaar tevoren en weldra was Zweden het enige Noordse land dat buiten de oorlog bleef. De Zweedse acties tot hulpver lening en leniging van de oor- logsnood heeft de Koning steeds van ganser harte gesteund. Gustaaf V is een man van een voudig optreden. Hij heeft nooit bewust naar populariteit ge streefd en waarschijnlijk is dit een van de redenen, waarom hij het aanzien van zijp volk geniet. Het is genoegzaam bekend, dat de Koning als Mr. G. tot op zeer hoge leeftijd aan tennistoumooien heeft deelgenomen In de zomer van 1946 beoefende hij, 88 jaar oud, zijn geliefde sport nog. Toen moest hij daarvan afstand doen op raad van zijn dokter. Van 1881 tot 1930 is Gustaaf V gehuwd geweest met Prinses Victoria van Baden. Voor het eerst sedert het uitbreken van de cholera-epidemie in Egypte is Zondag in het gehel* land geen nieuw ziekte- of sterf geval gemeld. Als zich tien dagen lang geen nieuw geval voordoet, zal Egypte tot „ongevaarl^ zóne" worden verklaard. Nabij Bari (Italië) zijn 2on- dag 79 Joegoslaveni, onder wie 10 vrouwen, gearresteerd. Zij worden beschuldigd „voor een 'westerse mogendheid" te hébben gespion- neerd. Een geheime radiozender werd door de politie in besUiggè- nomen. Naar te Pretoria wordt be kend gemaakt, is men over de voornaamste problemen van een tolunie van Zuid-Afrika en 2uid- Rhodesia tot overeenstemming gekomen. De tekst van de over eenkomst zal worden bekend ge maakt wanneer de beide regerin gen deze zullen hebben goedge keurd. DE MUIZEN EN DE BEGRO TING VAN HELLENHOORN. Over de begroting van de ge meente Hellendoorn hebben we geroeid, dat muizen er aan hadden geknabbeld en zodoende zich te goed hébhen gedaan aan droog cijfermateriaal. Naar wij thans vernemen zijn de daders gevat. De gemeentebode van Hellendoorn heeft n 1. onmiddellijk nadat ont dekt was, dat muizen van de be groting 1947 hadden gesmuld val len gezet. Voor de daarop voor komende lekkernijen hebben de knaagdieren de begroting verder laten rusten. De begroting 1947 bevatte gegevens voor de begro ting 19748. Van enige erop voor- kemende posten waren de cijfers verdwenen, zodat deze opnieuw moeten worden berekend. EEN GROTE KNOL. Op de boerderij van de heer F. van den Hout te Hulten (gem. Gilze Rijen) is een knol gegroeid van elf pond. Leraren van de land- en tuinbouwschool te Breda hebben het exemplaar bewonderd „Zullk een gewicht van een knol gewas (5% kg) komt nooit voor", aldus een der leraren. De knol is ongeveer vier weken geleden „geplukt". Sindsdien is hij een kilogram uitgedroogd. Tweederde deel van de knol groeide hoven de grond uit. De omvang bedraagt zes en zeventig centimeter. HANDGRANAAT IN EEN FORNUIS. Terwijl drie kinderen der familie L. te Cuyk aan de Maas rond het fornuis zaten, sprong deze plots met een geweldige knal uiteen. Alle kinderen werden slechts licht gewond. Bij nauw keurig onderzoek bleek, dat op onverklaarbare wijze een hand granaat in het fornuis is terecht gekomen, welke dus vooraf in de koïenvoorraad verzeild is geraakt AANGEREDEN EN GEDOOD. Zondagavond omstreeks half negen is op de weg Valkenburg Houthem de ongeveer 26-jarige H. Hollanders uit Valkenburg, die met zijn vrouw en baby van zijn ouders kwam. waar hij het Sin terklaasfeest had gevierd, door een achterop rijdende auto gegre pen en twintig meter meege sleurd. De man was op slag dood. De auto is doorgereden. De politie stelt een onderzoek in naar de verdwenen auto. THIALF ZET EEN VAL. Op de Bosdijk, enkele kilometers voorbij het wegenkruispunt te Best, schoof op het ijsgladde weg dek een uit Boxtel komende auto van de weg af en belandde tegen een boerderij. De bestuurder, die niet gewond werd, stapte uit e» wilde na hem komende automobi listen door met zijn armen te zwaaien op het slipgevaar van deze glijbaan opmerkzaam maken De automobilisten zagen hem wel licht voor een. „lifter" aan, zodat de ene wagen na de andere slipte en er spoedicr drie auto's broeder lijk naast elkaar terecht kwamen; de tweede in een sloot, de derd# tegen een boom. Het vierde slacht offer van de ijsgladde weg, de heer H„ uit Eindhoven kwam met zijn wagen eveneens in de sloot terecht. Toen de vier gederailleerde automobilisten op de weg over hun panne stonden te praten, 'klwam tot overmaat nog een auto aanrijden uit de richting Best, be stuurd door mevr. Sch., uit Eind hoven, die eveneens niet op d« waarschuwingen van de gestrande automobilisten reageerde. De wagen van mevr. Sch. kwam op dé reeds in de sloot liggende auto van de heer H. terecht, waarbij mevr. Sch. en haar doch tertje bloedende hoofdwonden op liepen. Een opgeroepen genees heer adviseerde overbrenging naar 't Binnenziekenhuis te Eind hoven, alwaar hij mevr. Sch. een hersenschudding en hoofdwonden werden geconstateerd. Het ver wondde dochtertje van mevr. Sch. mocht naar huis worden verroerd. De auto's zijn alle min of meer ernstig beschadigd. De beruchte plek is na deze serie ongevallen voor het verkeer afgezet. DUIZENDEN GULDENS TE VEGHEL VERDUISTERD. De 30-jarige J. C. te Veghel heeft omdat hij het geld, dat hij van enkele winkeliers moest in nen niet aan de Rijksmeelcentrale heeft afgedragen, een belangrijk bedrag verduisterd. Klaarblijkelijk was hij van plan met dit geld in het buitenland goede sier te maken 0veniwe4 wist de politie uit Nispen bij Roosendaal door heim tijdig te grijpen dit te voorkomen. Hij werd naar Den Bosch overge bracht en aldaar opgesloten. Het verduisterde bedrag zou vele duizenden guldens groot zijn. ONBEKEND SCHIP IN NOOD. Alle reddingboten onver- richterzake teruggekeerd. De motorreddingboten ,,Neeltj« Jacoba" en Doris Rijkers", resp. uit TJmuiden en Den Helder, de motorstrandreddingboot „Presi dent Steyn" uit Eg-mond aan Zee. alsmede de sleepboot .Nestor van de firma Wijsmuller die gis terenmorgen op de noodseinen van een onbekend schip waren uitge varen, keerden gistermiddag on- verrichterzake terug „Als ik zo'n zaakje onder han den heb", hernam Byner „weet niemand mijn naam, behalve lui zoals u. Ik hen in mijn hotel in geschreven als mijnheer Black uit Londen. Maar, als Pratt in lichtingen zou willen geven, waarom zou hij ze u dan niet geven, nu u geadverteerd hebt?" „Neen, dat zou hij niet," zeide Eldrick. „Waarom niet? Omdat hij me al alles verteld heeft wat hij weet of zegt te weten over Parrawhite." De detective keek Eldrick scherp aan en even zwegen heide mannen Dan glimlachte de jon gere. „U spreekt daar van: zegt te weten. Denkt u dan. dat hij niet de waarheid sprak?" ,,Ik zou nu zeggen, dat hij het waarschijnlijk met deed," zei El drick. „Eigenlijk doe ik zelf ook een onderzoek naar Pratt en ik zou niet graag hebben, dat dit er tussen kwam. Als u mij op de hoogte houdt van hetgeen ik weef. za1 ik u ook zoveel moge lijk helpen." Fen klerk kwam binnen en keek Eldrick vragend aan „Daar is George P'ckard uit de Groene Kan te Whitecliffe, mrjn- heer „En", vroeg Eldrick. ..Hu wil de 'u snreken over die advertent'e in het ochtendblad mh'nheer", ging de klerk door, Eldrick keek naar Byner en glimlachte vec".- betekend. Da®, tot de klerk, „laat hem binnenkomen." HÖOFDSTPK XVII DU MEDEDEELZAME waard. Na een paar minuten liet de klerk een stevige korte vent bin nen van ongeveer 30 of 35 jan- met een rond. fris, rood gelaat, waarin de kleinst denkbare oog jes waren gezet en een miniatuur stompje neus. Met grote verba zing keken de oogjes eerst naar de advocaat, dan naar de Donder se heer en een dikke wijsvinger tikte saluerend tegen het rode voorhoofd. „Morgen, heren," zei de bezoe ker. „Mooi weertje voor de jljd van het jaar." „Gaat er bij zitten, mijnheer Pickard," antwoordde Eldrick „Laat eens kijken, u is de waard van de Groene Kan te Whitecliff?" t „Juist, mijnheer, ik heb dat huis al jaren", zeide Pickard, terwijl hii op een stoel vlak tegen de muur olaats nam. „Zeven jaar, met Kerstmis." „Precies, en u wou mij spreken over die advertentie in het och tendblad?" ging Eldrick voort. „Wat is er mee?" Aarzelend keek de waard naa* de vreemde heer en de advocaat 8 1 I*8' tas <- aar begreep die blik. „Dat is voor mekaar, mijnheer Pickard", stelde hij hem gerust. „Deze heer is met dezelfde zaak bezig en alles wat u zegt, blijft tussen dezb vier muren. U weet iets over mijn vroegere klerk Si mon Parrawhite?" Pickard legde zijn pet, waar hj mee had zitten friemelen, onder zijn stoel op de vloer en stak zijn handen in zijn broekzakken. .Kijk es, 't zit zo", begon bii Toen ik die advertentie in de krant zag, zeg ik tegen me vrouw, ik zeg, ik ga naar die meneef El drick. Vandaag nog zeg ik. Want ziet u, ik kan u iets over die kerel vertellen, dat ik nog nooit aan iemand niet verteld heb. Het was een zaakje tussen hem en mij*, al heb ik er da® ook geld aan verlo re. En netuurlijk, honderd gulden is honderd gulden here." „Goed, goed," zei Eldrick. „U zult de honderd gulden hébben als u werkelijk iets belangrijks weet. ,Ik weet niet, of het belangrijk is' meheer, zei Pickard. „Maar ik zal u een stukkie waarheid ver- telle, daar kunt u mee doen wat u wil. Maar", en hij keelt achter dochtig naar de deur waardoor hij was binnengekomen. „Er raoe* nog een naam genoemd worde. Naam van een van uw schrijvers, een zekere Pratt." (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2