öe eerste besprekingen op de „Renville 1 i De TOESTAND in Frankrijk. De strijd in China. Dc Belgische Koningskwestie. 2 4 DINSDAG 9 DECEMBER 1947. Vermist Belgisch vliegtuig terecht. Prins-Regent Karei naar Nederland? Drie ministers van buitenl. zaken te Londen bijeen^ zonder Molotof. Het veikeer te Parijs - Spoorwegongeluk door sabotage Succes «oor De Gaulle bij verkiezingen te le Ha»re. Nede'l. Grensaanspraken Proces tegen de leiders yan Krupp. Nieuws van de Posterijen Oud Burgemeester Voute veroordeeld :n 1 v] stfj g< Frankering bij Abonnement - Teraeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M-1. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond Plaatselijk nog mist. Aanvankelijk nog plaatselijk mist en enige lichte nevel, Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen. Tijdelijk wat toenemende wind tussen N.-W. en N.-O. Weinig verandering ia temperatuur. 4de Jaargang No. 618. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Terneuzen Adv er tentdeprfls per mm 10 ct.mlnJmEaA per advertentie 1,06. Inzending advertentie tot des namiddags 4 uox, Rubriek kl advertentie® 5 regels 60 ct.; ieder® regel meer 12 cent. Var- melding: Brieven ordfcr nr. Bureau van filtr" 10 cent meer. Abonnementsprijs S,25 per kwartaal. a. aJ/mia 4* Om precies 10.20 Javatijd hebben, Maandagmorgen de beide onderhandelingsdelegaties zich tegenover elkaar geplaatst op ïe ri vin de itenv.ue" Dit was dan de eerste plenaire zitting vpn de volledige delegaties van het Koninkrijk der Nederlanden In van de Republiek? onder auspiciën van de commissie voor goede diensten. Op het dek van het Amerikaanse transportschip was op een van laadruimen een carré van groene tafels opge steld, welke plaats bood voor ongeveer 60 personen. Geleidelijk liep het betrekke lijk kleine dek van dit ..amphi bious attack personnel" schip vol en precies 10.20 verhief de secre taris-generaal van de commissie voor goede diensten, T. G. Nara- ya*, izich van zijn zetel en opende formeel de conferentie, waarhij hij tevens een welkomstwoord namens de V. N. uitspraik. Narayan herinnerde aan de op stelling van het Atlantic charter, dat op een schip tot stand was gekomen,, evenals de wapenstil standsovereenkomst met Japan. iDe groene tafels waren met zeildoeken tegen zon en regen beschermd. Ter linkenzijde van de commissie voor goede diensten e-n haar staf zaten de Nederlandse gedelegeerden (15 leden) Rechts van de commissie zaten de leden (29) van de Republikeinse dele gatie. De voorzitter van de week, Horremans. die voor Paul van Zeeland optreedt, zeide als ecr.-jte spreker, dat hij pas sedert kort in Indonesië vertoefde en hier ais plaatsvervanger optrad. Thans wilde hij het woord geven aan Kapitein Tyree, waarop deze een welkomstwoord uitsprak. De heer Horremans hernam het woerd weder en zeide, dat hij, als nieuw lid, niet hevoegd was een overzicht te geven van de tot nu toe toereikte resultaten. Hij zei de, dat het contact, dat tot nu toe tussen beide partijen heeft plaats gehad een gunstige sfeer heeft geschapen voor het aan vangen van de constructieve be sprekingen. Voorts zeide hij, dat de taak van de Commissie voor goede diensten van een verzoenend ka rakter is. „In de toekomst zal het aan beide partijen zelf zijn om voor het rampspoedige mis verstand een verbond in de plaats te stellen, dat de wens inhoudt om tegemoet te komen aan ge rechtvaardigde aspiraties van de een en van de ander en om aan allen welvaart en veiligheid te garanderen". Na de heer Horremans sprak het. Amerikaanse lid van de Com missie voor goede diensjen, de heer Frank Graham, die o.m. het volgende zeide: „Wij leden van de Commissie voor goede diensten brengen geen toverkracht mede uit Lake Success. Wij zijn geen mensen, die wonderen verrich ten wij zijn gewone mensen Toch hebben wij vertrouwen in de menselijke geest". Voorts zeide Graham, dat het tot de verantwoordelijkheid van beide partijen behoort om een ge bied, waar klachten bestaan, die veroorzaken dat conflicten optre den en desorganisatie en vernie ling van levens en eigendommen de overhand hebben, om te vor men tot een gebied, waar krach ten van vrede, vrijheid en zeker heid van levens en eigendommen heersen. Na Graham sprak de Austra liër Kirtoy. Hij zeide, dat men rekening moest houden met de vele moeilijkheden, welke nog moesten worden overwonnen. Hij noemde voorts de „samenwer king" het voornaamste punt in de komende besprekingen Hij voegde er aan toe, dat het geluk var millioenen mensen van deze conferentie afhangt. Na Kirtoy sprak Abdoelkadir die o.m. zeide, .met het aan boord gaan van dit schip gaan wij een nieuwe faze van onize ar beid tegemoet en het is onze wel gemeende hoop, dat deze faze eeD succesvol verloop zal hebben en beslissend zal zijn en dat deze besprekingen tot resultaat zullen hebben, dat een regeling voor In donesië tot stand zal worden ge bracht, welke slechts een duur zame waarde kan hebben, indien zij rechtvaardig zowel als bevre digend is, niet alleen voor de re geringen, doch tevens voor de be trokken volkeren", aldus Abdoel- kadiT. Daarna sprak Sjarifoeddin en verklaarde p.m.: .jwij kunnen slechts betreuren, dat tot heden acht en dertiig dagen voorhij zijn sedert het toesluit van do Veilig heidsraad met betrekking tot In donesië want er heeft een aan zienlijk verlies aan mensenlevens plaatsgehad en er heerst een wijdverbreide teleurstelling, om dat de menselijke inspanning en de menselijke geest dikwijls te kortschieten om lijden en haat te voorkomen." Sjarifoeddin zeide, dat deze onderhandelingen ten doel hebben het organiseren der democratische mogelijkheden van het Indonesische volk in zijn po gen om een natie op te bouwen, welke gelooft in democratische beginselen, en deze mogelijkheden de structuur te geven, waarop het volk recht heeft. Hij wilde niet trachten te verhelen, dat nog vele moeilijkheden in de weg lig gen en verwees nog naar de po gingen /an Sir Archibald Clark Kerr en Lord Killearn. Hij ver wees naar andere conferenties, waarbij Roosevelt aanwezig was. Tenslotte zeide Sjarifoeddin. dat de Indonesische delegatie thans gereed is voor onderhande lingen, welke alle invloeden van het kwaad in Indonesië zullen verslaan. (De heer Horremans sloot de conferentie en verdaagde deze tot Dinsdag half tien (Javaanse tijd). Hij zeide, dat in alle redevoerin gen de woorden „geloof en goede wil" waren gebruikt. „Laten wij deze principes niet vergeten". Fotografen en persmensen in de masten van de sloepen en het gefluit van boten in de haven lie ten geen twijfel bestaan omtrent het feit, dat op het dek van een schip een conferentie gehouden werd. Sjarifoeddin sprak in het Ma leis en de heer Horremans in het Frans; beide redevoeringen wer den door een vertaler van de V. N in het Engels vertaald. De overigen spraken in het Engels. Bet privé-vliegtuig van de spoorweg maatschappij Grands Laci (Belgische Congo), dat met vier paisagiers als vermist was opgegeven, blijkt thans behouden te Tunis te zijn aangekomen. Het vliegtuig heeft wegens het slech te weer een noodlanding moeten maken te Grenoble. RADIO-MOSKOU MELDT HEVIGE KOUDE. Radio Moskou meldt, dat in het Oosten van Europees Rusland een hevige koude is ingetreden, die dikwijls de Voorbode is van koud weer in het tVesten. Te Jakoetslc en Chabarowsk (Siberië) is de temperatuur tot 61,6 graden Fahrenheit onder nul gedaald. Zoals wij reeda berichtten heeft Prins-regent Karei de uitnodiging van President Truman om kort na Pasen 1948 eefi officieel be zoek aan de Verenigde Staten te brengen, aanvaard. Naar thans verluidt zou Prins Karei van plan zijn ook een offi cieel bezoek te brengen aan Ne derland en Engeland. De reis naar Parijs zou plaats vinden, war.neer de Frajise regering haar uitnodiging, die kortgeleden in vertoand met de toestand m Frankrijk werd ingetrokken, her nieuwt- (Het bezoek van de Prins- regent aan Nederland kon men ons te bevoegder plaatse te 's-Cravenhage niet bevestigen Red. A.N.P.). Naar te Londen verluidt zijnde Ministers vam Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Amerika en Enge land Zondagavond bijeen geweest zor.der Molotof, de Minister van Buitenlandse Zaken der S. U. Dit is de eerste maal, dat niet alle vier Ministers tijdens deze confe rentie tegelijkertijd bijeen zijn geweest. Hoewel er uit officiële kringen geen aanwijzing over het onderwerp der besprekingen werd verkregen, heeft het f.eit alleen, dat de Ministers bijeengekomen zijn, tot de speculatie geleid, dat zij over een mogelijk alternatief gesproken hebben voor het geval de conferentie der Grote Vier mislukt. Reuters diplomatieke corres pondent seint, dat fiet doel waar mee de drie Ministers bijeen zijn gekomen is te bepalen welke hou ding de Westelijike mogendheden zullen aannemen ten aanzien van het van Molotof te verwachten voorstel om de zeventien afge- vaaidigden, die Zondag op het „vredescongres" te Berlijn zijn gekozen, uit te nodigen naar Lon den te komen. De ondergrondse treinen en bussen te Parijs reden Maandag morgen vroeg normaal, ondanks het feit, dat het merendeel der employé's, dat onder communis tische' leiding' staat, Zondagavond besloot Maandag en Dinsdag het werk neer te leggen. Van officiële zijde wordt deze ontwikkeling enerzijds toege schreven aan het voortduren van de onderhandelingen tussen de regering en de C G.T anderzijds aan de omstandigheid dat Maan dag de staatsbegrafenis plaats vond van Generaal Jacques Le- clerc die naar men verwachtte door duizenden Fransen uit de hoofdstad en daarbuiten zou wor den bijgewoond. Er zijn eveneens aanwijzingen, dat de symbolische staking van ambtenaren, die voor Maandag en Dinsdag is afgekon digd, waarschijnlijk niet geheel in acht genomen zal worden. Het besluit der employé's van de gemeentelijke vervoersmidde len om aan het werk te blijven betekende de eerste toelangrijke kentering in het nationale plan der ambtenaren om een symboli sche staking van twee dagen te houden. Functionnarissen van de alge mene unie van federaties van ambtenaren konden Maandagmor gen niet mededelen of de alge- Generaal Pai Tsjoen-Hsi, de Chinese Minister van Defensie en opperbevelhebber van de Chinese troepen in Centraal China, is per vliegtuig naar Hankow terugge keerd van een bezoek aan 't front in Honan, waar 100.000 man Re geringstroepen in gevechten ge wikkeld zijn met 50.000 commu nisten. Na 72 uur van bittere strijd hebben de Regeringstroepen noch de communisten vorderingen gemaakt. De operaties zouden zeer belemmerd "worden door de hevige koude, die plotseling is in getreden. De gevechten worden geleverd ten noordwesten van de bergketen genaamd Ta Pieh Sjan, op de grens van de provincies Hoepeh en Anhwei. Het communistische leger van generaal Lioe Po-Tsjeng was uit déze bergen opgedoken om ver volgens naar Zuid-Sjensi door te breken toen het werd aangevallen. In het noord-oosten van Sjan- toenig zouden de communisten de stad Laiyang zijn binnengedron gen, dezelfde stad, van waaruit de Regeringstroepen enisre weken geleden een offensief inzetten, dat leidde tot de verovering van de laatste zeehavens in commumsti- sche handen: Tsjefoe. Weihaiwei en Loengkoe, ten zuiden van de grote muur. De in Laiyan geleger de Regeringstroeoen hebben het consigne, deze strategische p]aats tot elke prijs te behouden. Spoedzitting van het kabinet. ,lp r>„„i Hem i Het Belgische kabinet is bijeen geroepen voor een spoedvergade ring op gisterenmiddag, in ver band met de verklaring, welke Kon'ng Leopold te Pregny bij Genève heeft afgelegd tegenover een delegatie van de Belgische royalisten. Naar van bevoegde zijde ver luidde, zou d'e verklaring van Koning Leopold, waarin hij zijn bereidheid toonde om de grond wettelijke verplichtingen en ver antwoordelijkheden weer op te nemen en openbare erkenn'ng eiste van zijn integriteit als hoofd van de dynastie sedert 1940, het voor Spaak moeilijk gemaakt hebben zijn voorgenomen, verzoe nende verklaring omtrent bet verleden van de Koning af te leg gen, aldus schijnt de labiele over eenkomst tussen de twee par tijen, uit welke de huidige coali tieregeling bestaat de socia listen, die zich tot dusverre krach- t'g tegen terugkeer van de Ko ning hebben verzet, en de Chris telijke volkspartij, die de Koning steunt weer in gevaar ge bracht te zijn, hetgeen de moge lijkheid van ernstiec politieke verwikfkel'reen nhoudt. Max Buset en Edouard Anseele, respect'eveliik voorzitter en vice- voorzitter van de Be^'sche so cialistische partij. hebto°n een iberoep gedaan op de social stiscne Minister-President, Paul Henri Spaak, een bevestiging te geven van „het onwrikbare verzet van de partij tegen terugkeer op de troon van Koning Leopold," een verzet, dat slecbts verstevigd is door wat in sommige regerings kringen beschouwd wordt als een „geheel voorbarige Verklaring.''^ Aan het einde yan de Maandag middag gehouden bijeenkomst van het Belgische kabinet heeft de Minister van Binnenlandse Zaken, Venmeylen, zich beperkt tot de mededeling, dat het kabi net zijn houding heeft vastgesteld ten aanzien van de laatste ont wikkeling in de Koningskwestie. Ds Murster weigerde iedere an dere mededeling te doen. De New York Times meldt uit Lorden, dat Engeland en Frank rijk gunstig staan tegenover de Nederlandse eisen ten aanzien van de grens met Duitsland. Marshall, de Amerikaanse Mi nister van Buitenlandse Zaken, aldus het blad, heeft voorgesteld, dai- de Raad van Min'sters van Buitenlandse Zaken commissies van onderzoek zal instellen, die aanbevelingen betreffende de grenzen zal indienen. Nederland en B"l°rië znn be'orgd over het ontbreken van actie. mene staking al dan niet een feit was. Volgens berichten van Maandagmorgen vroeg is de toe stand in de provincie onduidelijk. Te Montelimar hebben de onder wijzers besloten twee dagen te staken. Naar de Franse politie bekend maakt is de expressetrein van Parijs naar Lyon door sabotage nabij Lyon gederailleerd. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en de trein heeft slechts lichte schade opgelopen. De politie deelde mede, dat de rails van de biels waren geschroefd. GeneraalDe Gaulle's partij, Rassemtolement du Peuple Fran- gais, heeft bij de gemeenteraads- verklezing in Frankrijk s tweede havenstad. Le Havre, een nieuw succes geboekt en 16 van de 3 beschikbare zetels behaald. Bij de vorige verkiezing won de R.P.F 8 zetels. De communisten, die bij de laatste verkiezingen 16 zetels behaalden, verloren er één, tferwijl de „derde macht", de groe pering der gematigde en socialis tische partijen, 6 zetels won,, Deze cijfers zijn ontleend aan de voorlopige telling, waarvan het resultaat te middernacht werd bekend gemaakt. Betogers pogen verkeer te Parijs te onderbreker^ Op verschillende punten in Pa rijs hebben stakers getracht het ondergrondse en busverkeer te 1 onderbreken, ondanks het besluit I van de gemeentelijke vervoers organisatie om de voorgenomen symbolische staking van tiwee dagen uit te stellen. Bij enkele busremises werden de straten met spijkers bezaaid en werden stenen geworpen, door de ramen van volle voertuigen Verschei dene arrestaties zouden zijn ver richt bij stations van de metro waar demonstranten de hekken voor de reizigers trachtten te sluiten. Sommige leden van het perso- nee] der openbare vervoersdien- i sten werden gemolesteerd, i In het Parijse district Boulogne werd een chauffeur ernstig mis- hardeld. De politie arresteerde enkele stakers, die het busverkeer i trachtten te onderbreken. Een I communistisch gemeenteraadslid voor het district zou één van de arrestanten zijn. Naar verluidt werd Zondag avond ket metro-station Mairie d'Ivry door een twaalftal stakers overvallen, waarhij de stations chef en zijn assistent werden overmeesterd en vastgebonden en de telefoonverbinding naar het hoofdstation werd verbrqken. Ook voorname onderdelen van treinen werden verwijderd. Maandag is het proces tegen Alfred Krupp von Bohlen und Halbach en elf van zijn medewer kers voor het Amerikaanse ge rechtshof voor oorlogsmisdaden te Neurenberg begonnen. De Amerikaanse hoofdaankla ger, Brigade-Generaal Telford Taylor, bracht hun namen in ver band met de Duitse militaristen en de dragers der verantwoorde lijkheid voor „de herhaalde moord lustige pogingen van Duitsland om de wereld te overweldigen". Hii zeide Krupp en zijn medewer kers niet te vervolgen 4oor zon den. door anderen bedreven, noch omdat de naam Krupp een sinis tere betekenis had verworven, noch om de geschiedenis van Krupp, doch omdat deze geschie denis veel licht zal kunnen wer pen op de beweegredenen van de beschuldigden, voor hun daden. De verdachten worden beschul digd van misdaden tegen de vre de, roof, deportatie van arbeiders, exploitatie en misbruik van ge dwongen arbeidskrachten en sa menzwering om deze misdaden te kunnen verrichten. Telford bracht naar voren, dat hg niet de onwettigheid van de fabricage van wapenen naar vo ren wenste te brengen, daar deze, evenals het beroep van soldaat en diplomaat, met oorlog en machts ontplooiing van de staat verband houdt en niet op zichzelf misda dig is. Behalve Von Buelow en Loeser waren alle beschuldigden lid van de partij. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het mogelijk z'm monsters per luchtpost naar Indië te verzenden. In de nieuwe serie postzegels, vervaardigd naar het ontwerp van J. van Krimpen, zijn twee nieuwe 1 waarden verschenen n.l. de 7 en de 35 cent. De Brjz. Raad van Cassatie ver oordeelde Maandag de oud-burge meester van Amsterdam E J. Voute tot drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek De procureur-fiscaal had geconclu deerd tot vier jaar gevangenis straf. Voute was voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam tot zes jaar veroordeeld. In de loop van de Maandagoch tend is de toestand door geheel Frankrijk verbeterd. Meer en meer fabrieken en winkels in stre ken waar gestaakt wordt openen hun deuren. Hoewel er nieuwe stakingen be gonnen zijn werd het aantal over troffen door de gevallen, waarin het werk weer hervat is. De toestand hij de sooorwegen in Parijs was Maandagochtend „bijna normaal". Een landelijk communiqué van de sooorwegen deelt mede, dat er geen ongeval len waren voorgekomen sinds de ontsporing van de sneltrein Parijs- Lyon in de nacht van Zondag op Maandag. Iv E er aa s] l,

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1