f I Bp II to it idkL T§ mt mft I ;V It S k (Bhaniags Volksvertegenwoordiging I I I Bll\c BINNENLANDS" NIEUWS Oorlogs-weesjes vliegen naar Amerika Vragen aan de Minister if) i fi Ik - 1 bn Ijim U; ■km '-i 1 j :t LJJF'! 51 IHiir ul VA, L Ff j. t!< 1 I- '!h 'Ii[\ fv£a Uitslag St. Nicolaas luister- wedstrijd voor het kind Tijdelijke regeling personen vervoer met motorrijtuigen Rede van Marshall in beslag genomen Meer Constellations op de Indië-lijn stee HIT DE I m Title j Idve M L,CtJ^Sl,f ir-- L t™- >3t „ai yfW riw h n r (in F-i 0 1: 1.1 j f r Hi; i&t1 -4 I J Si - ^HUnfrn r. fj~ i-: TWEEDE KAMËK. Begroting van Justitie. De Tweede Kamer heeft giste renmorgen te 11 uur de behande ling van de begroting van het Departement van Justitie voort gezet. De heer Derks (KV.P.) stelt met voldoening vast, dat er in het afgelopen jaar schot in de be rechting is gekomen. Hij vraagt of de reeds vroeger gevelde von nissen automatisch worden her zien. Voorts merkt hij op, dat ont- slagen gedetineerden contact met elkander blijven houden; z.i. is het gevaar voor een staat in de staat daardoor niet denkbeeldig. Aan de sociale zijde van het vraagstuk dient aandacht te wor den besteed. Met belangstelling ziet spr. het wetsontwerp tot schadeloosstel ling voor ten onrechte ondergane detentie tegemoet. De heer 'Stokvis (C.P.N.) be-, loogt, dat men de Minister heeft leren kennen als de hogeschool rijder op het stokpaardje der barmhartigheid. Hij constateert echter een Ministerieel intgrijpen in de rechtspleging, welke niet ge doogd kan worden. Hij ontwikkelt bezwaren tegen diens gratie-be- leid. De heer Stokvis beschuldigt de Regering van nalatigheid ten aan zien van de politieke herscholing der 'politieke delinquenten, die als fascist de kampen binnen kwamen en deze als fascist verlaten. De heer Zandt (S.G.) verklaart de bijzondere rechtspleging en de Euivering een duistere bladzijde in de geschiedenis van ons recht te vinden. De Minister van Justitie, de beer Van Maarseveen, merkt op, dat de opvattingen over de bijzon dere rechtspleging aan een gesta dige verandering onderhevig zijn. Het streven is de jeugdige delin quenten in kleinere kampen onder te brengen, waaraan voordelen verbonden zijn met het oog op persoonlijke beïnvloeding. De zaken, die vóór 1 October Ï946 door de bijz. gerechtshoven zijn( berecht, worden herzien. Óverwogen zal worden of er spra ke van gratie kan zijn. Een zeer groot aantal gevallen is op grond van gratie-adviezen afgehandeld. Vrijlating op grote schaal acht de Minister niet verantwoord. Vrijlating op voorwaarde, dat de betrokkene bij 'n bepaalde firma zal gaan werken, is niet juist. De eerste prijs van de nationale St. Nicolaas luisterwedstrijd voor bet kind, georganiseerd door het Nederlandse comité voor kinder postzegels, en uitgaande va.n de nationale federatie van de Neder landse bond tot kinderbescher ming te Amsterdam is gevallen in de gemeente Rhenen. De 7e klasse van de school voor voort gezet lager onderwijs aan de Wilheiminastraat, heeft hiermede een reis naar en verblijf van 14 dagen in Zwitserland in de zo- mervacantie van 1948 verdiend. •Gisterenmorgen kwam St. Nico laas vergezeld van zijn knecht en de radioreportagedienst geheel ©nverwach t een bezoek brengen aan de betreffende school om de deelnemers deze verrassende me dedeling bekend te maken De burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch van Rosenthal, die in de school aan wezig was, zeide, dat het hem bijzonder veel genoegen deed, dat de eerste prija van deze nationale St. Nicolaasluisterwedstrijd in het zo zwaar door de oorlog ge troffen Rhenen was gevallen. Ook de overige u'tslagen wer den hier bekend gemaakt, waar van hedenavond des avonds t en voor negen over beide zendei s een. reportage zal worden uitge zonden. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER, SO) (Nadruk verboden). „Wat denk je van Pratt's be schuldiging tegenover mevrouw Mallathorpe?" vroeg Collingwood. Eldrick trok een zuur gezicht. „Dat ziet er leelijk uit, Colling wood, heel lelijk. Best mogelijk dat het een dol plan is van een wanhopige vrouw. Alleen moeten wij zorgen dat de dochter het niet gelooft. Laat Zij maar vasthou den aan wat ik zei. Dat zou. zo als jij opmerkte, een hele goede verdediging zijn voor de recht bank Maar zeg me nu eens, wat ter wereld kan dat document zijn waarover Pratt telkens praat Heeft mevruw Mallathorpe vals heid in geschrifte gepleegd of zo iets? Van één ding ben ik zeker, Spr. zegt te bevorderen, dat doodstraffen worden veranderd in levenslange gevangenisstraf, ten zij de gratie-adviezen der rechter lijke instanties hem aanleiding geven te adviseren tot een andere straf. Spr. deelt mede, dat naar schat ting op 31 December a.s. nog 8500 personen in de kampen zul len zijn. Toen hij zijn functie aan vaardde waren er 70.000. Intussen acht hij 8500 nog te veel. De erva ring is, dat de Tribunalen snel werken. Hij zal nu voorstellen om deze tot 1 Juni a.s. te laten wer ken. Ten aanzien van de arresta tie van de heren Asscher en Cohen verklaart de Minister, dat hij de houding van de procureur-fiscaal deelt. Het onderzoek kan wellicht deze week gereed zijn. Vervolgens merkt hij op, dat tegen Wimmer geen aanklacht is ingediend, zodat op die grond geen vervolging is ingesteld. Een uitvoerig onderzoek tegen Ritterbusch heeft geen oorlogs misdaad opgeleverd. Tegen Fisch- boeck is geen aanklacht aanwezig. De Minister zal het advies van de Grote Raad der Illegaliteit in winnen omtrent de berechting van illegalen, die bij verhoor zijn door- geslagfn. Als op 1 Juli de P.R.A.C.'s wor den afgeschaft, dan heeft men 3 jaar gelegenheid gehad collabora- tiegevallen te onderzoeken. Er moet toch eens een einde zijn. Maar als er na 1 Juli een ernstig geval van collaboratie wordt aan gebracht, dan zal dat worden on derzocht door de politie en berecht door de organen, die dan met de berechting belast zijn. Spr. verklaart vol lof te zijn voor het werk door de P.R.A. ver richt. De heer Derks deelt hij mede, dat de vonnissen van hen, die voor 1 Sept. 1946 zijn berecht, automa tisch worden herzien. Een wetsontwerp tot schade loosstelling van ten onrechte ge detineerden kan binnenkort wor den tegemoet gezien. Bij de replieken dient de heer Scheps (Arb.) een motie in, waar in de Minister verzocht wordt maatregelen te nemen, die waar borgen, dat de berechting van economische collaborateurs onge stoord haar verloop kan hebben. De Minister betoogt, dat het geenszins de bedoeling is de kleine collaborateurs te straffen en de grote te ontzien. Zijn politiek is altijd een andere geweest. Grote collaborateurs zullep worden ver volgd, ook al is het na 1 Juli. De motie-Scheps wordt verwor pen met 44 tegen 25 stemmen. De heer Terpstra A.R.schetst uitvoerig hoe na de bevrijding tal van goederen in beslag genomen zijn en hoe daarmede gehandeld is. De Staat heeft daar schade door geleden. Politieke delinquen ten zijn op deze wijze alles kwijt geraakt. Mej. Tendeloo (Arb.) betoogt eveneens, dat er met de vermo gens op een voor Nederland be schamende wijze is geknoeid. Er zal een instantie moeten komen, die gemeentelijk en landelijk wordt ingesteld, om de honderden klachten te onderzoeken. De klachten tegen het Beheersinsti tuut kunnen niet zo maar ter zijde worden gesteld. Het is een ere zaak voor het Nederlandse volk, dat de fouten hersteld worden. Jkvr. Wittewaall van Stoetwe gen (C.H.) vraagt wanneer het werk van het Beheersinstituut af gelopen zal zijn. H.i. moet het zelfs de schijn vermijden, dat het de zaak slepende houdt. De heer Hoogcarspei (C.P.N.) meent, dat het gerucht omtrent het instituut nog vergroot zal worden door het feit, dat het jaarverslag ter vertrouwelijke in zage der Kamerleden is gelegd. Hij dringt erop aan het ter in zage te geven aan het Neder landse volk. De Minister verklaart ervan overtuigd te zijn dat verschillende we moeten uiterst geheimzinnig werken. Pratt moet in de verste verte niet vermoeden, dat we er mee bezig zijn. Ik hoop; dat hij van het bezoek van mejuffrouw Mallathorpe niets afweet. Wil je om vier uur even aanlopen en ho ren, wat zij mij telefoneert Daar na kunrten we rustig overleggen". Collingwoodi ging terug naar zijn kantoor.' Hij had veel werk onderhanden en kon zich nergens anders mee bemoeien. Maar on der de lunch probeerde hij zich enig idee te vormen over een stand van zaken en weer schoot hem te binnen, hoe hij bij de dood van ziin grootvader al vage ver denkingen tegen Pratt had ge koesterd. Dat leek hem het beste punt van uitgang. Hij zou zelf een nauwkeurig onderzoek instellen naar de omstandigheden, waaron der de oude Bartle gestorven was. Want de gedachte, dat Nesta bij Pratt onder de duim zat, was hem ondragelijk, hij kon daar niet in berusten. Hij bad dan ook een soert plan in zijn hoofd, toen hij om vier uur bij Eldrick kwam. Maar Eldrick schudde mismoedig zün hoofd. „Vijf minuten geleden klachten alle grond hebben. De leiding van het Beheersinstituut dient alles te doen om aan ge gronde klachten tegemoet te komen. Mej. Tendeloo (Arb.) dient daarna een motie in, waarin de Kamer als -haar mening uit spreekt, dat openbaarmaking der jaarstukken van het Beheersinsti tuut noodzakelijk is. Over het be leid van het instituut en zijn plaatselijke vertegenwoordigers client regelmatige controle te ge schieden door van Regeringswege in te stellen commissies van toe zicht. De motie wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De begroting wordt zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. EERSTE KAMER. Aan het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot tijdelijke regeling van het personenvervoer met mo torrijtuigen is het volgende ont leend: Bjj de overweging van dit wets ontwerp in de afdelingen werden van verschillende zijden klachten geuit over de distributie der per sonenauto's. Wat de beperking van het ge bruik van de auto's, in verband niet de benzinepositie betreft, werd betwijfeld of de door de Minister in de eerste plaats in uitzicht gestelde campagne voor vrijwillige beperking succes zou hebben; verwacht werd, dat krachtige maatregelen nodig zouden zijn. Aangedrongen werd op verscherping van de contrïóle op het rijden op Zondag. Enige leden vrbegen bestrijding van het euvel, dat buitenlandse auto's met ledige tanks over de grens komen, benzine laden en vol terugkeren. DODELIJK ONGELUK. Woensdagavond is de 75-jarige voetganger W. Bredenoord, wo nende aan de Eerbeekseweg te Loenen vlak voor zijn woning door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De ehaufteur is na de aanrijding doorgereden en onbekend geble ven. BRAND IN HOENSBROEK. Woensdagavond is omstreeks half tien brand uitgebroken in de garage van de export-firma De Vries aan de Koevenderstraat te Hoensbroek. De ijlings gealar meerde Hoensbroekse brandweer was, evenals de brandiweer van de Staatsmijn Emma, spoedig ter plaatse. Het vuur werd met 5 stralen aangepakt. Een 5-tal wagens kon inmiddels uit de ga rage worden gesleept, van twee brandden de cabines totaal uit. Het vuur vond gretig voedsel in de benzine en olie en een aantal banden, die in de garage opge stapeld lagen. Men kon niet voorkomen, dat de garage zelf, twee tractors, twee aanhang wagens, trwee motorrijwielen, een De Russische autoriteiten te Leeipeig hebben 17.000 exemplaren van een rede van Marshall over de Amerikaanse politiek in Duits land in beslag genomen en de verspreiding van die rede in de Sovjet-zóne verboden. Aldus een door de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne aangehaald bericht uit Berlijn. Het Amerikaanse militaire be stuur in Dulitsland beschouwt deze daad als een grove schending van de viermogendheden overeen komst inzake de vrije uitwisse ling van nieuws en zal bjj de Sovjet-autoriteiten protesteren. Johanna Leydekkers, een 6- jarig meiisje uit Vlissingen, dat tijdens een bombardement haar ouders en andere bloedverwanten heeft—verloren, zal, als bijna alle Nederlandse kinderen, Kerstmis in ons land vieren. Voor het echter zover is, zal Anna zoveel gezien hebben en zulke afstanden hebben afgelegd, als slechts voor weinigen is weg gelegd. Het vrijheidsbeeld der Verenigde Staten op Bedloe- Island en de gebouwen van de Verenigde Naties in Lake Suc cess zal zij bezoeken en op het imposante Witte Huis zal Presi dent Truman haar 'n hand geven. Johanna, die gisteren haar ge boortestad heeft verlaten om per auto naar Brussel te gaan, van waar ze vandaag per vEegtuig naar Engeland zal gaan, vliegt Zondag a.s. met vier andere kin deren naar New-York. Haar kameraadjes zijn Guiseppe de Lillo, een Italiaans jongetje, dat in de oorlog door een bombarde ment zijn ouders en acht broer tjes en zusjes verloor. Hijzelf heeft een been moeten missen en behelpt zich met een kruk, maar hij zal terugkomen met het beste kunstbeen, dat de moderne we tenschap hem kan verschaffen. Twee Engelse meisjes uit Birming ham, beiden elf jaar, die hun ouders in de oorlog verlorren en een 12-jarige Belgische jongen, Clement de Sutter, wiens vader door de Duitsers is doodgescho ten. Alle kinderen zijn geadopteerd. Een der Engelse meisjes door de hele stad Chicago, de Belgische jongen door Mary Pickford en Johanna Leydekkers door de be kende „Whispering bariton" Jack Smith. De kinderen gaan naar ben ik opgebeld door Normandale Grange," begon hij. „Zo onge veer wat ik in deze omstandig heden verwachtte. Mevrouw Mal lathorpe weigert absoluut deze zaak met iemand te bespreken. Ook niet met haar dochter. En ze wil de naam van Linfoird Pratt niet horen." „Wel," vroeg Collingwood, na enive ogenblikken stilte. „En wat nu?' „We moeten doen wat we kun nen, heel ongemerkt, omwille van de dochter," zei Eldrick. „Ik moet je eerlijk bekennen, dat ik niet zie, waarmee we kunnen beginnen, maar Op dat ogenblik ging de tussen deur open en kwam Pascoe bin nen. Hij maakte een slome in druk en zag er uit, alsof hij altijd maar half wakker was. Toch was hij buitengewoon gced bij. Dood bedaard slenterde hij binnen, knikte tegen Collingwood en wierp een krant op de lessenaar van Eldrick. „Kijk eens hier, Eldrick," zei hij langzaam en nam een grote si- gaar uit zijn mond, „daar staat een advertentie. Naar het schijnt Amerika onder de hoede van het „Sosters parents plan for war childern", een organisatie, die ge durende de Spaanse burgeroorlog in New-York is opgericht en sindsdien gestadig is gegroeid. Jack Smith heeft het plan uitge werkt voor het bezoek van de oor logswezen. Ze worden onderge bracht in het „Essex-House" te New-York. Een Amerikaanse dok ter en enige verpleegsters zullen de meisjes en jongens gedurende hun hele verblijf in de Verenigde Staten vergezellen. Alle kinderen zullen uit hun eigen land een kleinigheid voor President Truman meenemen. Zo zal Johanna Leydekkers Uncle Harry" met een paar echte Zeeuwse manchetknopen verblij den. Woensdag 3 December, werd de dagelijkse luchtverbinding met Indië viermaal in de week onder houden met Lockheed Constella- tion-vliegtuigen en driemaal met Douglas Skymasters in tegen stelling met de laatste weken, toen driemaal met Constellation en viermaal met Skymasters werd gevlogen. In het kiader der plan nen om binnenkort op deze route uitsluitend met Constellation te vliegen, zal over ongeveer twee weken nog een Skymasterdienst door een Constellationdienst wor den vervangen. Constellations vertrekken thans naar Batavia op Maandag, Woens dag, Donderdag en Zaterdag. Skymasters op Dinsdag, Vrijdag en Zondag. is die bedoelt voor die prachtige protégé van jou, die met de noor derzon vertrokken is. Zelfde naam in alle geval." „Inlichtingen verzocht omrent Simon Parrawhite, advocaat." HOOFDSTUK XVII. ADVERTENTIES. Eldrick keek haastig naar zijn mede-firmant en knikte bevesti gend. „Natuurlijk onze Parrawhite," zeide hij. „Wie moet hem nu weer hebben?" Halfluid las hij de advertentie verder door: Advo caat, gewoond hebbende te Not tingham, zes jaar geleden. Als voornoemde Parrawhite zich in verbinding wil stellen met de on- dersetekende, zal dit zeer te zijnen voordele zijn. Iedereen, die in lichtingen kan verschaffen om trent zijn verblijfplaats, kan op ruime beloning rekenen. Zich te vervoegen bij Halstead Byner, Martinushof 56, Londen E.C. „Hm, Pascoe geef eens even die adres lijst". Zwijgend zag Collingwood toe hoe Eldrick met grote belangstel luxe wagen en een frontbeaW. der geheel uitbrandden. Tezei 12.00 uur n.m. was men het vuur meester. Voor de nablusstnk. werkzaamheden was nog "-enü me tijd nodig. De belendend? percelen liepen waterschade ou De oorzaak van de brand is onbe kend. DE BRAND IN FILMSTAD Bii de brand, die Woensdag in „Filmstad" heeft gewoed, is"ee* aantal copieën van Amerikaanse films verloren gegaan. Momenteel is men bezig om juiste schade op te nemen. Door gaans rouleren in Nederland twee a drie afdrukken van een zelfde film. Bij een grote flfe, is dit aantal vijf a zes. Van de film „Merijntje Gijzen", die even eens bij de brand is, zijn eveneens nog copieën voorhanden. Naar men ons van de zijde var, „Filmstad" meedeelde, zullen nieuwe copieën worden besteld zodat de aangekondigde flfcru toch in de Nederlandse bioscopen te zien zullen zijn. UITGEBREIDE CLANDESTIENE HANDEL IK AUTO'S ONTDEKT. De Bredase Economische Re cherche is op het spoor gekomen van een zich over het gehele land uitstrekkende clandestiene han del in tweedehands auto's. De op sporingsambtenaren kwamen ten slotte in Zuid-Holland terecht, waar zij in het kantoor van een garagehouder, wiens naam en woonplaats hangende het onder zoek niet kunnen worden meege deeld, een volledige zwarte boek houding met balans aangetroffen. In totaal had de man 36 auto'i clandestien gekocht en 32 ver kocht. 25 Wagens werden in be slag genomen. Tegen 110 personen, verspreid wonende over het gehele land, werd proces-verbaal opgemaakt, de garagehouder zou een over winst gemaakt hebben va» 70.000. SLACHTOFFER VAN KOLENDAMP. Een dame, diie Donderdagavond laat op bezoek ging bij een ken nis in een huis aan de Grot* Houtstraat te Haarlem, merkte dat haar 78-jarige gastvrouw te kenen van verstikking vertoonde. De bezoekster waarschuwde ter stond; de ongevallendienst, die een uur lang trachtte de inmid dels bewusteloos geworden be woonster van het huis met behulp van zuurstof in het leven te hoe den. De oude dame is echter later in de nacht overleden. ZI is het slachtoffer geworden va» kolendamp veroorzaakt door ee» verstopping. pj voedsel lojatie der V |,,j geiwaarsc ISdselsituati l-jv is als o] L het einde Lidoorlog. L dat de |v( seizoen.; Iitig zijn. Wij |,raantekorte ,Kien in d' e kampen s je voeosel- .je i't'AO) ^et is d' Ingingen tol lauonale vi I dillen moe L-end, wil n Ivvoedselv |jgQ jn aaniz leperkt". I De s'tuati ■wordt in ■ernstig gen- Ifonnt Aust ■toen waar, logst zal h Ion groter laatste twef I Met betrf luchten vooi Im8-'4i9 me Ispport op. I implant in l-ika ernsti: Ta mindere Icentraal E Lel uiting Ijevoigen b Ijudervange lit producti l;,-,uvvwerkti Het Eerste Kamerlid de heer Van Heuven Goedhart heeft aan de Minister van Buitenlandse Za ken de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Is het de Minister bekend, dat de openbaarmaking van het rapport der commissie-Vorrink, in zake de verzorging van krijgs gevangenen en politieke gevange nen met pakketten door Rege- rings- en Rode Kruis-instanties gedurende de bezetting, geleid heeft tot verontrusting ten aan zien van de inhoud van het rap port der z.g. commissie-Oleverin- ga, dat grotendeels dezelfde mate rie en de gestie van dezelfde per sonen behandelt? 2. Is de Minister niet van oor deel, dat zowel de in vraag 1 be doelde verontrusting als redenen van algemeen democratische aard het ten zeerste wenselijk maken, dat het rapport der commiesie- Cleveringa wordt gepubliceerd? 3. Indien de Minister vraag 2 bevestigend beantwoordt, is hjj dan bereid, de openbaarmaking van het rapport der commissie- Cleveringa te bevorderen? ling het dikke boek dat zijn col lega hem aangereikt had, door bladerde. „Halstead Byner zijn geen advocaten, ze staan niet in deze lijst van practiserende rechtskun digen," meldde Eldrick even later. „Dan zal het zeker wel een soort informatiebureau of privé detec tive-kantoor zijn. In elk geval Pascoe, ik zal hun dadelijk schrij ven." „Je weet immers toch »iet waar de vent zit," Zei Pascoe. Waar voor dan?" „Neen, maar we weten, waar hij voor het laatst zat," antwoordd# Eldrick, terwijl de jongste firmant de kamer uitslenterde. Dan wendde hij zich tot Collingwood. „Vreemd, dat Pascoe daar nu juist mee aan moet komen. Er was tot op zekere hoogte connec tie tussen deze Parrawhite en Pratt. Tenminste Pratt en ik zijn de enige, die het geheim kennen van Parrawhite's verdwijning. Dat was zo ongeveer in de week van je grootvaders dood." (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2