t-i if lournalistenf.bezoeken W* Z»-Vlaanderen Binnenlands nieuws UIT DE PROVINCIE •«5,3 U "M Ï'1 '-Bl^1 ilif aV - M J Ml iflffbi tUd WIS. 'Mm y- h ol Besprekingen te Aardenburg Resolutie Ned. Bond van arbeiders in land- en tuin bouw en zuivelbedrijf De bespreking tussen Bevin en Molotof De Belg.-Nederl.-Luxemb. tolunie kg I31i0 Ltaa ■co1 :,Ienv. 0.|2 i hi ".•rv.s>] ,'aii mm Dinsdag bracht een gezelschap van 40 Nederlandse journalisten, dat momenteel op uitnodiging van het Departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting een excursie maakt door de doot- oor logsgeweld getroffen gebieden van ons land, een bezoek aan West Zeeuws-Vlaanderen. Na aankomst te Breskens split ste het gezelschap zich in kleine groepen, die respectievelijk een bezoek brachten aan Schoondijke, Oostburg, Sluis en Aardenlburg. Des avonds vond in het ge meentehuis te Aardenburg een bespreking plaats, waarbij het woord werd gevoerd door het Hoofd van het Streekbureau, Ir. Vian Amerom en de-burgemeester van Aardenburg, de heer Van Dongen. De heer Van Amerom gaf een korte uiteenzetting betreffende de wederopbouw in Zeeuws-Vlaan deren en deelde daarbij mede, dat ■men er z.i. hier niet ongunstig voorstaat. Spr. wees er o.tm. op, dat tegen over de 2040 woningen welke in dit deel van het land werden ver woest, thans reeds ruim 1800 woongelegenheden kunnen worden gesteld, waaronder 1100 nood woningen, 700 woningwetwonin gen en een 60-tal particuliere wo ningen, welke allen reeds klaar of aanbesteed en gegund zijn. Zou men het volgend jaar dus een 200-tal woongelegenheden weten te bouwen, dan is de ach terstand daarmede hier vrijwel ingehaald, temeer daar de bevol kingsaanwas slechts 0.2 »/o be draagt, tegenover bijv. Noord- Brabant met een bevolkingsaan was van 19.3 De heer Van Amerom noemde in dit verband de toestand voor West Zecuws-Vlaanderen aller minst onrustbarend. Burgemeester Van Dongen gaf een korte beschouwing over de werkwijze der ..Stichting Aarden- Eoals gemeld, kwam de Neder landse Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivel bedrijf, aan het einde va.n de vorige week te Utrecht in alge mene vergadering hijeen. De bond nam een resolutie aan, waarin hij het hoofdbestuur op droeg, in samenwerking met alle daarvoor in aanmerking komen de instanties, te eisen: de prac- tische verwezenlijking van de re latieve gelijkstelling van de agra rische arbeiders met andere groe pen van arbeiders; de invoering van een vacantie van 12 dagen per jaar, waarvan 6 dagen ge durende de zomermaanden aan eengesloten moeten kunnen wor- ■den genoten met een toeslag van 100 op het loon; de afkondi ging van een gemeenteklassen- indel'ing, die ook voor het platte land aanvaardbaar is; verbetering der overbruggingsregeling, waar door een behoorlijke uitkering ge waarborgd wordt aan alle werk loze arbeiders en eveneens vacan- tiebonnen worden verstrekt; het verstrekken van werkkleding waardoor 'in de noodtoestand wordt voorzien. Op de Belgische bonnenlijst voor de maand December komen de volgende maandelijkse rantsoe nen voor: brood 9 kg, rijst 150 gr., margarine 600 gr., boter 350 gr., reuzel 200 gr., suiker 1200 gr., ge zouten varkensvlees 250 gr., vlees of vleeswaren 1250 gr. TH Hl TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 43) (Nadruk verboden.) M „Dan gaat u naar het politie bureau?" vroeg Pratt. „Laten we liever eerst de zaak eens wat nader bezien. Om te beginnen, wie zegt dat er iets afgedwon gen is? Ik ken een persoon die ,2zal zeggen, dat het niet zo is en dat is uw moeder zelf." Nesta voelde dat zij dit niet kon tegenspreken. Pratt glim lachte voldaan en ging verder. „Zij zal u zeggen, dat ziji heel blij is, zich van mijn diensten ver zekerd te hébben. Zij weet, dat Ik haar goed zal behandelen. Het doet haar genoegen een arm fa milielid een goede dienst te kun nen bewijzen. En daar ik familie van uw moeder ben, juffrouw Mallathorpe, ben ik het ook van u. Ik ben een verre neef van u. U kon dus wel een beetje meer burg Herbouwt", welke Stichting ten doel heeft de wederopbouw te stimuleren. Hierna werden op voorstel van de heer Van Amerom de aanwe zige journalisten in de gelegen heid gesteld tot het stellen van vragen, welke door het Hoofd van het Streekbureau werden beant woord. Na een uitgebreide gedachten- wisseling aanvaardde het gezel schap vervolgens de reis naar Groede, waar de nacht werd doorgebracht en van waaruit men Woensdagmorgen vertrok voor een bezoek aan Nijmegen en om geving en Noord-Limburg. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat Bev'-i en Molotof het tijdens hun onderhoud van Maan dagavond eens zijn geworden over het belang van een viermo- gendhedenverdrag inzake Duits land. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenland se Zaken noemde het onderhoud vriendschappelijk. Hij weigerde zich uit te laten over de bespre king, die Bevin met Marshall heeft gehad. De woordvoerder wist niets omtrent een wijziging van het Britse standpunt wat be treft het eerste punf van de agenda. Evenals Amerika en Frankrijk wenst Engeland de Oostenrijkse kwestie het eerst be handeld te zien. De administratieve raad voor de douaneregelingen, een der lichamen, dig werden opgericht ter uitvoering van de tolovereen- komst der Benelux-groepering, is dezer dagen te Brussel bijeen gekomen. Zoals bekend, was de invoer van een aantal producten zowel in Nederland als in de Belgisch Luxemburgse economische unie, sedert de bevrijding aan geen enkele heffing onderworpen. De administratieve raad voor de douaneregelingen heeft thans de lijst der producten onderzocht, waarvoor tenminste een der leden van de Benelux-groepering de vrijstelling van invoerrechten heeft aangevraagd. De raad heeft thans een ont- werplijst uitgewerkt van produc ten, waarvan de vrijstelling van invoerrechten wordt aanbevolen. Deze lijst zal aan de drie regerin gen worden voorgelegd. DE MIN. VAN FINANCIËN NAAK MIDDELBURG. De Minister van Financiën, Prof Mr. P. Lieftinck, zal Za terdag a.s. een bezoek brengen aan Middelburg. Tijdens dit be zoek zullen herstel- en schade- vergoedingsprofblemen worden be sproken. De getroffen landbou wers zullen door het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland in de gelegenheid worden gesteld htm belangen te bepleiten. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEEEAND. In antwoord op vragen van Statenleden hebben Gedeputeerde Staten geantwoord dat op verzoek van de Minister van Sociale Zaken döor de Commissaris van de Ko ningin, de nodige stappen werden genomen teneinde te komen tot oprichting van een opbouworgaan. Een tweetal Statenleden bleek van mening te zijn, dat deze op richting niet op de juiste wijze is geschied en dat met name het Katholieke deel van de bevolking daarin niet zoals het behoort is vertegenwoordigd. Gedeputeerden hebben een oproep geplaatst voor de betrekking van directeur van dit orgaan, omdat de door de Commissaris aangezochte com missie niet in staat was een toe komstige directeur een rechtspo sitie te verzekeren. Noch de Commissaris, noch de leden van Gedeputeerde Staten hebben de politieke overtuiging van de commissieleden nagegaan. Hoewel dit niet tot hun competen tie behoort hebben Gedeputeerden er geen bezwaar tegen te verkla ren, dat het voorlopig comité be staat uit personen, die deskundig zijn met ervaring op maatschap pelijk fn cultureel gebied en uit personen, die tot dusver hel werk hebben verricht, dat thans zal worden overgenomen door het Op bouworgaan. Er is voor gewaakt, dat de godsdienstige gezindten zo veel mogelijk vertegenwoor digd zijn. Tenslotte wijzen Gedeputeerden er op, dat het hier gaat om een commissie van voorbereiding, zo dat van tot standkoming van een opbouworgaan nog niet kan wor den gesproken. Elk volksdeel zal in het opbouworgaan zijn verte genwoordigd op een wijze welke aan dit volksdeel dient te worden vriendschappelijke gedachten over mij hebben.". „Is dat alles, wat ik te horen zal krijgen," vroeg Nesta vast be sloten. Pratt schokschouderde en gehaarde met zijn handen. „Wat kan ik u verde; nog veel vertellen", zeide hij. „Het is een feit, dat er een zakelijke overeen komst is, tussen uw moeder en mij en dat u daar op tegen is. Natuurlijk spijt mij dat, maar ik moet voor mijn eigen belangen opkomen." „Dus, u wilt mij niet zeggen, wat het was, dat mijn moeder er toe bracht het stuk te tekenen, dat u een paar dagen geleden van haar loskreeg?" vorste Nesta. „Kan ik u meer zeggen, dan dat het een zakelijk stuk was?" pleitte Pratt. „Er steekt toch zeker niets bijzonders in, dat de ene partij een volmacht verleent aan de andere? Niets." „(Heel goed", zeide Nesta en stond op van haar steilgerugde stoel. ,,U wilt me niets zeggen. Dan ga iknunaar de politie. Wiat die zal doen, weet ik niet. Ik zal haar vertellen, wat Ik weet en wat ik denk. Want ik ben er even zeker van als ik hier sta, dat er iets mis is", en zij keek heel vastberaden en van uit de hoogte op Pratt neer. Deze overgelaten. In volkomen over eenstemming tussen 't Katholiek Sociaal Centrum en de Commis saris van de Koningin heeft de aanwijzing van een of meer leden van de commissie plaats gehad of zal zij''plaats vinden. TERNEITZEN Inbraak. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd door middel van inklimming langs de achterzijde van het pand inbraak gepleegd in de Woninginrichting „Eigen Haard", aan de Arsenaalweg, al hier. Naar wij vernemen werden hierbij ontvreemd enige textiel- goederen en tapijtwaren. De po litie heeft deze zaak in onderzoek. Paolo Soprani. Vrijdag a.s. hoopt de Terneu- zense accordeonvereniging Paolo Soprani", welke binnenkort haar één-jarig bestaan viert, in het Concertgebouw alhier een uitvoe ring te geven. Een zeer aantrekkelijk pro gramma werd samengesteld en zal ongetwijfeld de vele accor deonliefhebbers welke onze stad telt, kunnen bevredigen. M.s. „Limburg" door onbekend schip aangevaren. Het Nederlandse motorschip „Limburg", thuisbehorende te Terneuzen. werd bij het voor an ker gaan hij de Kruisschans, na bij Antwerpen, aangevaren door een onbekend Libertyschip. Het kreeg schade agn de stuurboord zijde van de huid-beplating. Het motorschip „Limburg" is als bij legger wegens stormweer de ha ven van Vlissingen binnengelopen met eindbestemming Preston. RETRANCHEMENT. Uitvoering. Zaterdag gaf het muziekgezel schap „Ons Genoegen", een uit voering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer Al- mekinders, mede, dat de vereni ging thans pl.m. 200 betalende leden telt. De aflevering van nieuwe muziekinstrumenten zal hopelijk niet lang meer op zich laten wachten. Als eerste deel van de uitvoe ring werden onder leiding van de besefte ineens dat zij uit de phase 'van gloeiende verontwaar diging geraakt was m de veel ge vaarlijker toestand van onwrik bare vastberadenheid. Toen zij dan naar de deur ging, riep. hij haar terug, de uitkomst van een vliegensvlugge beraadslaging met zicïi zdf. „Mejuffrouw Mallathorpe," be gon hij weer: „Wees zo vriende lijk nog even te gaan zitten. Het kan mij absoluut niet schelen of u naar de politie gaat of niet. Maar ik weet bij ondervinding, dat als men die lui eens ergens inhaalt, het dikwijls uiterst lastig is ze weer kwijt te raken en dat er alerhande onaangenaamheden aan vast zitten, praatjes en ver dachtmakingen en zo meer. Ik wil dat l'iever vermijden. Ga dus nog even zitten en la: t mij een ogenblik nadenken. Dan zal ik zien of ik u kan vertellen wat u wilt weten." Nesta had de deurknop al in haar hand Na Pratt een paar seconden te hebbejj aangestaard, keerde zij zich om en nam haar plaats weer.in. En Pratt, nog aan zijn bureau gezeten, stak zijn handen diep in de zak ken, wipte zijn stoel achterover en- staarde vijf minuten lang met gefronste wenkbrauwen op zijn directeur, de heer J. de Voldere, op zeer verdienstelijke wijze enige muzieknummers ten gehore ge bracht. In de pauze, die veel te lang duurde, hield de veelbelovende jeugdige accordeonist Piet de Winne er met enkele pittige num mers de stemming in, daarbij ge assisteerd door de heer Van de Bussche. Na de pauze bracht de toneel groep, onder leiding van de heer P. Goossen, het stuk „Het verle den keert weer" ten gehore. Met aandacht werd het spel door het talrijke publiek gevolgd. De spe lers hadden dan ook telkenmale ©en warm applaus in ontvangst te nemen. Aan het einde van de avond sprak burgemeester Leen- houts zijn erkentelijkheid uit voor het geboden©. Een gezellig bal besloot de avond. Bestuurslid Z. L. M. De heer F. Jl Poissonnier is ge kozen tot bestuurslid van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, afdeling Retranchement. VLISSINGEN. 40-jarig bestaan Afd Vlis singen, Kon. Veren. „Onze Vloot". Maandag herdacht de afd. Vlis singen der Kon. Ned. Vereniging „Onze Vloot" het feit, dat zij 40 jaar geleden werd opgericht. De voorzitter, de heer F. C. Wijsveld, herinnerde aan het ontstaan in 1907, het jaar waarin te Vlissin gen de De Ruijterfeesten werden gevierd (omdat het toen 300 jaar geleden was, op 23 November, dat M. A. de Ruijter te Vlissingen werd geboren) en de Zeevaart school tot stand (kwam. Spr. memoreerde de oprichters, de heren Van Raalte (Ingenieur der Kon. Mij „De Schelde") en Van Renterghem (directeur der Provinciale Stoombootdiensten). De heer Romswinckei, vice- voorzitter van „Onze Vloot", com plimenteerde de jubilerende afde ling namens het hoofdbestuur en huldisd de voorzitter, die veertig jaren in het bestuur zitting heeft en zijn zilveren pubileum als voor zitter viert. Deswege ontving hij het gouden verenigings-insigne. Burgemeester Mr. B. Kolff, schetste de banden, welke Vlissin gen met het Nederlandse zeewe zen binden. Hij hoopte, dat de marine spoedig naar de stad van Bestevaer Michiel zal terugkeren, omdat Vlissingen door zijn ligging bii uitstek als marinebasis ge schikt is, terwijl door de mentali teit der bevolking de stad zich eveneens goed leent voor het ves tigen eener marire-opleiding. De avond werd met een aantal marine-schetsen en voordrachten besloten. HAN VAN MEGEREN GAAT NIET IN HOGER BEROEP. De kunstschilder Han van Mee geren, die op 12 November door de rechtbank te Amsterdam tot 1 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, zal geen gebruik maken van zijn recht op hoger beroep. Op doktersadvies is hij thans voor de behandeling van zijn oude kwaal een te hoge bloeddruk in de Valeriuskliniek te Am sterdam opgenomen. DE MOORD OP EEN ROTTERDAMSE TAXI CHAUFFEUR. De Rijkspolitie mag in verband met de moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur A. G. Clobus, die in z"n omgeslagen auto bij Sas- senheim met een kogel in het hoofd werd gevonden, geen mede delingen over het onderzoek doen. Dit verbod werd door de Officier van Justitie, die dit onderzoek leidt, gegeven, omdat hij ontijdige vloeiblok. Er heerste een be nauwende stilte in het kantoor. Er waren dubbele ramen zodat er geen rumoer van de straat in doordrong, het hele gebouw was rustig en stil. Alleen op de schoorsteenmantel tikte scherp 'n pendule, tikte en tikte, zodat Nesta ten laatste een gevoel kreeg dat, als het zo nog langer doorging, zij het niet uithield en het ding op zou nemen en tegen de grond slingeren: Pratt was in de positie van een 'kaartspeler, die, op een zeker punt van het spel gekomen, overweegt, of hij niet beter zou doen met de kaar ten op tafel te gooien en zo de overwinning, waar hij zich toch al zeker van voelde, vlugger te behalen. Meer dan eens had hij in de laatste tijd zijn pos'tie van alle kanten bekeken en hoe meer hij zijn kansen berekende, des te zekerder was hij er van over tuigd, dat hij niets te vrezen had. Ter oor,zake va.n de dood van Ha rold had hij zijn stelling moeten veranderen en wist hij met Nesta te doen te zullen krijgen. Dat de vijandelijkheden al zo spoedig zouden beginnen en met zoveel élan van haar kant, had hij niet opdacht Hoe moest hij nu. bë het eerste treffen, een zo groot bewijs van macht leveren, dat zij publicaties, die het recher.be werk zouden kunnen belemmert» vreest. In omloop zijnde berichten dat twee jongelieden uit HLlv:, als verda'cht van deze misdaad met roofmotief, zouden zijn gear resteerd, konden officieel afet worden bevestigd of ontkend Medegedeeld werd, dat het on derzoek wordt voortgezet DE SOH. 5 NOG OP HET STRAND. De Sch. 5, de motorlogger tbe komehde van de haringvangst i» de nacht van Zaterdag op Zonefeu bij Monster op het strand liep ii door de stormen van de laait» dagen hoger op het zand komen te liggen. Het schip ligt nu kk aan de voet van de duinen Naar wij van de rederij van het schip, J. J. van der Toorn, ver nemen, zullen, zolang het weer blijft, zoals het de laatste dagea was, geen pogingen gedaan wor den de logger weer in hei water te krijgen. Wanneer het weder beter wordt, zal getracht worden een vaargeul te maken in het strand. MOTORSCHIP GEZONKEN. Het m.s. „Madjoe", eigendom der N.P. Schepen-Exploitatie U; „De Tamarinde" te Rotterdam, is Maandag op weg van Rotterdam naar Zwolle voor de mond ran het Keteldiep op het Usselmeer gezonken. De schipper P. Huis man uit Gouderak werd met twee andere opvarenden door visser» gered. Naar wjj nader vernemen over weegt de assurantiemaatschappij, waarbij het schip verzekerd ia, de mogelijkheid het te lichten. Gis teren zou een onderzoek worde» ingesteld, om de lading (gród), met behulp van eeft zuiger te ver wijderen. Daarna zou gejpeogd kunnen worden de „Madjoe" te lichten. HET KIJK VOOR TIEN DUIZENDEN GULDENS BENADEELD. De Centrale Oontröle Dienst heeft in de provincie Utrecht een onderzoek ingesteld naar een ver moede „zwarte" aankoop van levensmiddelen voor politieke ge detineerden. Hierbij bleek de N.V. J. J. te Jutphaas betrokken të zijn. De prijscontrole van het Direc toraat-Generaal voor de Prijzen en de Sectie Looncontröle van de Centrale (Dienst voor de Econo mische Controle onderwierpen de boeken van genoemde N.V. aan een nauwgezet onderzoek. Hier bij kwam tevens vast te staan dat in de administratie van deze N.V., betreffende haar opdrach ten van het Ministerie van Oor log voor het bedrijfsklaar maken van aangekochte „dump-wagens" voor het Nederlandse leger, dus danige vervalsingen waren ge pleegd, dat de aan bedoeld Minis terie gepresenteerde facturen voor elke behandelde auto op on gehoorde wijze waren opgevoerd. De afdeling recherche van de Centrale Dienst voor de Econo mische Controle werd ingescha keld en na een uitgebreid voorbe reidend onderzoek kon één dezer dagen de procuratiehouder K. van de N.V. worden aangehouden. Hjj werd voor de Officier van Justi tie te Utrecht geleid en in het Huis van Bewaring opgesloten, nadat hij bekend had het ver valsingssysteem te hebben ont worden en door zijn onderge schikten te hebben laten toepas sen. Deze laatsten waren te werk gestelde politieke gevangenen, van wie sommigen zelfs bezwaren hadden gemaakt tegen de hun opgedragen vervalsingen. Waar déze manipulaties reeds een aanvang namen in de zomer van 1946. is het rijk voor tien duizenden guldens benadeeld. zijn krachten zou leren eerbiedi gen? Eindelijk zag hij op en ont moette Nesta's ernstige blik. Weer glimlachte Pratt, die «elf- verzekerde glimlach, die haar be angstigde. „Juffrouw Mallathorpe", ring hij aan. „Ik dacht daar juist aan twee dingen, een kaartspel e» krijgskunst. In beide gevallen is het dikwijls goed te laten alen, hoe sterk men eigenlijk wol is. Nu, dan, een vraag, als het u be lieft. Zijn wij tegenstanders?" „Ja", zei Nesta zonder aarze len. ,,U "handelt als een vijandig mens, u is een teigenstander." „Ik had gehoopt dat wij vrien den zouden worden, goede vrien den," zuchtte fratt. „Als ik het zeggen mag, ik koester geen haatdragende gevoelens jegens u. Als ik dan spreek over tegen standers, dan bedoel ik dat in eenlaten we zeggen juridi sche zin. Nu zal ik dan mijn kaarten openleggen. Wilt u be daard naar mij luisteren?" „Er blijft mij niet veel anders over," antwoordde Nesta botweg „Ik ben hierheen gekomen, om te horen, wat u te zeggen had, dus ga uw gang." Pratt rukte zijn stoel «en beetje dichter naar zijn bezoek ster. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2