F&" a if# [piki m B ïifös ■I- I u j - Herziening van Levensmiddeienprijzen t? "b H BÏ 1 irf -»rar ft4; (Bhantagj®. Verdacht jacht aangehouden te Hanswjert Binnenlands nieuws iff1''' p ifffl' |j~ Ml fill1 UIT DE PROVINCIE ïfflT:- B t ep W" 'Oj 1 !('=i jr rijp lyi' Ht jH he, |pj mm Ir3 M nil e lei£ i ipfet^ U Ft b<S t»i K De kwaliteit van zachte zeep Prijzen voor slachtvee De kwaliteit van het brood De meel- en bloemvoor- ziening van ons land Rvei let. f n; Jtaa -' V 5,T= Ich irerl I d( jjtai J Re |ek an i ■teh tfe bfr.lr' fa L ia i m li Mk y M i-rt Zoals bekend, is sedert 29 Oct. 5.1. de melkprijs voor de boer met 3 cent per liter verhoogd en de prijs voor het varkensvlees met 20 cent per kilogram. Tot dus ver is deze prijsverhoging bestre den uit het landibouwegalisatie- fonds. Aangezien de .Regering, zo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, het niet mogelijk acht een verhoging der binnen landse prijzen verder ten laste van de schatkist te brengen, women met ingang van Maandag 24 Nov a.s. als gevolg hiervan de verlbruikersprijizen als volgt verhoogd: melk, pap en yog hurt met twee cent per liter, boter met 96 cent per kilogram! ka:3 met 35 cent voor volvette en met 30 cent per kilogram voor 40 plus kaas, varkensvlees met gemiddeld 28 cent per kilo en vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilogram. De Regering heeft er in het kader der algemene prijs verlagingsactie naar ge streefd de stijging van de uit gaven., die uit deze prijsver hogingen voortvloeien, in de eerste plaats in de levens middelensector zelf op te van gen, opdat de prijsverlagin gen op andere gebieden tot een verlaging van de kosten van levensonderhoud zullen kunnen leiden,. Als belang rijkste maatregel is een re geling getroffen op grond waarvan de prijzen de voor naamste wintergroenten als kool, bieten, peen, uien en koolrapen met enige tiental len procenten, waarschijnlijk circa 30 worden verlaagd. Telers en groentehandelaren zijn doende dit resultaat te bereiken door een vrijwillige regeling. Mocht blijken, dat deze vrijwil lige regeling niet voldoende suc ces oplevert, dan zal 'op korte termijn een officiële regeling daarvoor in de plaats treden. De Regering heeft voorts maat regelen getroffen, opdat zand- aardappelen in voldoende mate tegen een redelijke prijs beschik baar zullen .,zijn. Momenteel be draagt de prijs voor zandaaïd- appelen, 10 cent per kilogram, welke prijs in de loop van de win ter periodiek met de normale be- waarvergoeding zal stijgen en van 15 December 1947 tot 27 April 1948 elf cent zal bedragen. De mogelijkheid van een prijs verlaging voor afgehaald brood wordt nofg onder ogen gezien. Voorts zullen de prijzen van de volgende levensmiddelen worden verlaagd: groentenconserven. naar gelang soort en kwaliteit, met 12 tot 25 procent; tomaten- In verband met klachten, welke worden geuit over de kwaliteit vaai de zachte zeep, die momen teel wordt gedistribueerd, deelt de directeur van het Rijksbureau voor chemische producten ons het volgende mede: Door het grote igebrek aan grondstoffen, welke het meest geschikt zijn voor de fabricage van zachte zeep, moet noodgedwongen een niet on aanzienlijk percentage cocosolie aan de zachte zeep-industrie toe gewezen worden. Het matg als voldoende bekend worden verondersteld, dat cocos olie een zeer hoogwaardige olie is. Bij deze toepassing is er ech ter het nadeel aan verbonden, dat zij de zachte zeep-temperatuui gevoelig maakt, zodat, deze zeep in de koude wit wordt, dus min der aantrekkelijk van uiterlijk. Er wordt evenwel met de mees te nadruk op gewezen, dat dit veranderde uiterlijk in het geheel geen afbreuk doet aan de reini gende werking van het product. 'I'M Hl TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETOHRU puree van 50 tot 35 cent per blikje; huishoudjam II met 5 ct. per pot, terwijl de eerste huis- lioudsoort kersenjam kortgeleden met 17 cent werd verlaagd; ap pelstroop met 5 cent per kilo gram; gort en havermout in kar tonverpakking met 1 cent per 500 gram en met 2 cent in de papierverpakking; ontbijtkoek en biscuit met 1 cent; alle soorten banket en koekjes met ruim 10 speklbokkir.g met 1 cent per stuk; tomatensap, bessensap en appelsap met 15 a 20 Van belang is tenslotte, in dit complex van maatregelen, dat het in verband met de margarine- productie thans mogelijk is op de boterbon margarine te verstrek ken. Neemt men het halve boter- rantsoen in de vorm van marga rine op, dan bespaart men daar mede ongeveer 33 cent per gezin van vier personen, waarmede de mogelijkheid is geschapen hel nadelig verschil van de bovenver melde prijsverhogingen en prijs verlagingen op te vangen. In het Voedselvoorzieningshlad van Zaterdag is de prijzenveror- dening 1948, runderen, graskal veren en nuchtere kalveren van het bedrijfssenap voor vee en vlees afgekondigd, waarin de prij zen zijn vastgesteld, welke in de periode van 7 December 1947 t/m 8 Januari 1948 oan de leve ranciers van het op de leverings plaatsen overgenomen slachtvee zullen worden uitbetaald. Deze, over het algemeen vrijwel gelijk gebleven, prijzen brengen geen wijziging in de prijzen van het rundvlees voor de consument. Onlangs zijn beschouwingen gepubliceerd over de invloed van de uitmaling van het graan op de kwaliteit van de broodbloem en die van 't brood. Daarbij werd er op gewezen, dat weliswaar een bepaalde uitmaling is voorge schreven, maar dat deze regeling een zekers speling zou toelaten, terwijl verder werd beweerd, dat de meelfabrieken er financieel belang bij zouden hebben, dat uit een bepaalde boeveelheid graan zoveel mogelijk bloem komt. Van officiële zijde wijst men. er op, dat ten aanzien van de uit maling van het graan, dat tot broodbloem wordt verwerkt, een bepaald percentage is voorge schreven. zonder dat een toe laatbare speling is vastgesteld. Elke fabriek dient er voor te zor gen, dat de voorgeschreven uit maling hij voortduring zo diicht mogelijk wordt benaderd. Indien hij controle blijkt, dat over een bepaalde periode het in de pTac- tijk behaalde uitmaalpercentage per saldo hoger is dan het voor- geschrevene, dat heeft toch fi nanciële verrekening met de meel fabriek plaats op basis van het voorgeschreven percentage. Van extra winstèn bij een hogere bloemopbrengst dan voorgeschre ven is, kan dus geen sprake zijn. zodat ten onrechte de indruk is gewekt, dat meeelfabrieken om financiële redenen bloem afleve ren van hogere uitmaling dan overeenkomt met de voorschrif ten. In de middensluis te Hans- weert ligt op het ogenblik eeij wit geschilderd, volkomen zee waardig jacht, de .Zonnetij IV". Het jacht was afkomstig uit Ne derland en gaf als bestemming op Breskens. Verder dan Hans- weert is hét echter niet gekomen. De douane heeft het schip in be slag genomen en het wordt door marechaussee bewaakt. Toen de .Zonnetij" te Hans- weert arriveerde heelt de douane, die een tip bad gekregen, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Aan boord bevonden zich 11 per sonen, een Joods gezin bestaande uit 4 parsonen en een niet-Joods gezin, waarvan de man ingenieur is, drie man bemanning, twee voor buitengaats en één voor bin nengaats., Bij- fouillering bleken enkele mannen een scherp geladen revol ver te bezitten. Dit was voldoen de voor een nog intensiever on derzoek. De gehele nacht werd er door de douane met goederen gesjouwd. Men ontdekte karabij nen, stenguns, revolvers en een respectabele hoeveelheid munitie, bontjassen, waarbij een fraaie persdaner, drank, verrekijkers, Engels en Zuid-Afrikaans geld, alsmede een niet onaanzienlijk be drag aan Nederlands geld, een grote hoeveelheid tafelzilver, goud en gouden met edelgesteente bezette ringen. 1 De goederen zijn in beslag ge nomen en de mensen in arrest gesteld. Zij zijn voor de Officier van Justitie Middelburg voorge leid. Eén der opvarenden verklaarde naar Antwerpen te willen Alles wijst er echter op, dat men een ander doel in bet oog had. Tuigage en want van het fraaie jacht zijn spiksplinternieuw. Het vermoeden bestaat dan ook, dat men wilde trachten op illegale wijze met de „Zonnetij' naar Pa lestina uit te wijken. Bij het eer ste verhoor herriepen de betrok kenen dan ook hun aanvankelijk afgelegde verklaringen en zeiden van plan te zijn uit te wijken naar Zuid-Afrika. In Wemeldinge had de schip per een telegram gekregen naar huis te komen, daar zijn vader stervende was. Op het ogenblik wordt nog onderzocht of dit soms een waarschuwing geweest kan zijn dat er in Hansweert gecon troleerd zou worden. Men ver moedt Mier n.l. niet met een in- diviiduële poging te doen te heb ben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het jacht zwalkte reeds enkele dagen rond in de omgeving van de Roompot, maar kon daar we gens de intensieve contröle de Ooster-Schelde niet verlaten, want alle douane posten in Nederland waren gewaarschuwd. Van de 11 personen, die aan- kelijk gearresteerd zijn, zijn er inmiddels weer 7 op vrije voeten gesteld. Het Joodse echtpaar en de ingenieur met echtgenote be vinden zich nog in verzekerde be waring. Bij het bedrag aan. Nederlands geld, dat aan boord werd gevon den, werdén nog 9 oude briefjes van 1000 aangetroffen, welke indertijd ongeldig zijn verklaard en ingeleverd hadden moeten wor den. De aangehoudenen hebben toe gegeven, dat zij voornemens wa ren zich clandestien naar het bui tenland te begeven. De raden hier van schijnt te zijn, dat zij de si tuatie in Europa te onzeker ach ten. De wapens, die zich aan boord bevonden, blijken toe te be horen aan een der opvarenden, die tijdens de bezetting belang rijk illegaal werk verrichtte en uit dien hoofde neg over wapens beschikte. Deze wapens, een aan tal stenguns, karabijnen en revol vers. had hij, met uitzondering van de revolvers, zonder vergun ning onder zich gehouden en ook mede aan boord genomen. De hoeveelheid wapens is echter, naar wij van bevoegde zijde verr nemen, niet van dusdanige aard, dat gedacht behoeft te worden 40) (Nadruk verboden.) „Zaakwaarnemer," antwoordde Pratt zonder aarzelen. „Een poosje geleden vtel het mij in, <iat sen flinke vent, zo iets als ik, wat? hier in Barford een nieuw soort zaakiwaarnemerschap zou kunnen hebben. Hij zou allerlei zaken kunnen afwikkelen voor mensen die het zelf niet kunnen of er geen zin in hebben het zelf te doen. En natuurlijk rijk ge noeg zijn, om iemand, die het voor hen doet, te betalen. Dat idee van rentmeester op Norman- dale raakte van de baan met de dood van de jonge Harold en ik denk niet, dat zijn, zuster erg veel voor dat denkbeeld voelt. Toch heb ik een goede klant om mee te beginnen, mevrouw Malla- thorpe beeft me opdracht gege ven haar zaken te behartigen. Eldrick nam een cigaret en stak ze aan, bij wijze van vredes pijp om zijn goede beooelmgen te doen uitkomen. Dan begon hij. .Pratt, daar ben ik juist voor eekamen. Niet officieel, hoor, meer uit vriendschap. De zaak zit zo," en hij herhaalde Pratt alles wat er zo pas op zijn kan toor voorgevallen was. „Dus, daar zit je nu," besloot hij zijn rede. „Ik zeg er niets van hoor, het zijn mijn zaken niet, maar als de mensen er over beginnen te praten, dat je druk hebt uitge oefend Ik wou," zei Pratt langzaam en' nadrukkelijk, „dat me juf - Louw Mallathorpe en mijnheer Rotoson en mijnheer Collingwoocl eens goed nadachten, voordat zj met hun geklets begonnen. Lr bestaat nog zo iets als lastei mijrheer Eldrick. En ik ben er de man niet naar, om mijn S°e" de naam zo maar te laten be kladden en belasteren, zonder er eer.s een hartig woordje over mee te praten. Er is geen spake van diwang. Ik ging naar mevrouw Mallathorpe op haai eigen ver zoek. De overeenkomst tussen haar en mij is met haar vrije aan een omvangrijke wapensmok kelarij. Hetzelfde geldt voor 'de gevonden munitie, die hij de wa pens behoorde. Het vasthouden van het Joodse echtpaar en de in genieur met zijn echtgenote ge schiedt in verband met de vreem de valuta's en deviezen, die zich aan boord bevonden, welke hoe veelheid van middelmatige om vang was. In een onderhoud met een der in vrijheid gestelden, verzekerde deze, dat de meeste opvarenden niet op de hoogte waren van het feit, dat zich wapens en munitie aan boord bevonden. Zij zouden zelfs .niet geweten hebben, dat het reisdoel in het buitenland lag. Volgens onze zegsman zou hei hier een vacantie-uitstapje heb ben gegolden. Nog kan worden medegedeeld, dat de radioboodschap, waarin de schipper 'gewaarschuwd werd, dat een zijner familieleden op sterven lag, welke boodschap men aan vankelijk voor een geheim waar- schuwingssig.naal voor een drei gend politie-onderzoek hield, in derdaad juist was. COMPLOT VAN BONNEN- HANDELAREN. Na eeni minitieus onderzoek, dat geruime tijd in beslag genomer, heeft, is de Haagse economische recherche er in geslaagd de hand te leggen op 14 bonnenhandela ren, die zich niet ontzagen zich de hulp van een tweetal ambte naren te verzekeren. De economische recherche heeft door deze arrestaties de hand ge legd op beroepshandelaars, het welk wel blijkt uit het feit, dat niet minder dan circa 350 nieuwe bonkaarten, enige duizenden tex tielpunten, ongeveer 10.000. ve le opplakvellen met honderden bonnen, vier nieuiwe rijwielen, 2 gouden dames armbandhorloges e.d. in beslag genomen zijn. Reeds zijn ter dezer zake 10 personen, waaronder twee ambtenaren, voor de Officier van Justitie geleid. STROPERS BOEKTEN EEN WILDE ZWIJNEN-RECORD. In Sevenum en andere dorpen aan de Peelrand wordt druk ge sproken over een kolossale vangst van wildsfropers, die na een sen sationele jacht er in geslaagd zijn een wild zwijn van niet minder dan 160 kg neer te schieten. Hoe wel er algemeen over gesproken wordt,.schijnen de namen der for tuinlijke stropers alleen aan eni ge „insiders" bekend te zijn Naast de clandestiene tamme dus eindelijk ook de clandestiene wilde varkens. KISTJE MET ƒ58.000 VAN RIJWIEL ONTVREEMD. Vrijdagavond omstreeks kwart voor zeven is op het tweede per ron van het station Hollandse Spoor te 's-Gravenhage, een kistje met geld, inhoudende 58.000 tij dens het vervoer per rijwiel ont vreemd. Het kistje was eigendom van Van Gend en Loos. Omtrent de daders ontbreekt elk spoor. De politie, die een nauwkeurig onderzoek instelt kon nog geen nadere gegevens over deze diefstal verstrekken. Nader vernemen wij, dat een ambtenaar zich op het perron met twee geldkistjes van het ene bureau naar het andere bureau wilde begeven. Het grootste kistje had hij! achterop de bagagedrager van zijn rijwiel gezet, terwijl hij het kleinste, dat hierop stond, met de hand steunde. Plotseling werd door twee man nen de grootste geldkist van de bagagedrager gerukt, waarna de beide daders het op een lopen zet ten. Doordat de ambtenaar in zijn Verbouwereerdheid geen alarm sloeg, wisten de beide daders te ontkomen. Zondag 16 November zijn alle meelfabrieken in Nederland be gonnen met het verrichten van Zondagsarbeid ten einde te com penseren, hetgeen te weinig aan meel en bloem geproduceerd wordt tengevolge van de staking van de „Holland". Naar wordt gemeld, hoopt de „Holland" 'bin nenkort weer op volle capaciteit te kunnen werken door aanne ming van nieuw personeel in vaste dienst. Het ligt in het voornemen, dat het Zondagswerk op de meelfa brieken de eerste weken nog doorgang zal vinden. De arbei ders ontvangen een toeslag van 100 pet. op het loon. wil en volle goedkeuring tot stand gekomen. Als haar doch ter haar een beetje zenuwachtig vond, dan is dat nog van de schok, die zij gekregen heeft bij de doodstijding van haar zoon. Ik heib haar geen angst aangejaagd Óe kwestie is, juffrouw Malla thorpe schijnt niet te weten, dat haar moeder en ik samen een paar zaakjes op te knappen had den, kort geleden nog. Het enige wat mevrouw Mallathorpe mij heeft toevertrouwd is een soort procuratie om haar zaken te be hartigen. En waarom niet? U weet toch, dat ik een goed zaken man ben en werkelijk buitenge woon goed thuis in accountants - werk. Bovendien weet ik heel goed de weg bij airerlei soort zakenlui hier in de _stad. II weet ook. mijnheer El'drick dat ik doodeerlijk ben als het geldzaken betreft. Hoeveel duizenden en tienduizenden zijn er met op uw kantoor door mijn handen ge gaan Wie heeft nu iets op m.j te zeggen? Ik probeer alleen maar op een eerlijke manier mijn kost te verdienen." „Nou, nou," zei Eldrick, die een toegevend en vriendelijk man was en spoedig geneigd het voor MIDDENSTANDSEXAMEN. Voor het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis waren de best geslaagde candidaten bij de in Zeeland gehouden examens de heren A. B Bosselaar te Kou- dekerke, A. Kolijn te Axel en E. J. van Damrie te Hontenisse. TERNEUZEN. Geslaagd. Bij het een dezer dagen gehou den examen te Amsterdam voor „Schoenverkoop en Handelsken nis", slaagde onze stadgenoot de heer J. A. Riemens. BRUINISSE. Protest tegen de lonen bij D. IJ. W. en Heide Mij,. In een Vrijdagavond gehouden vergadering van landbouwers is geprotesteerd tegen het feit, dat de lonen in de D.U.W. en bij de Heide-Mij belangrijk hoger liggen dan het normale Joon in de land- arbeiB volgens de C.A.O. Bij het herstel van de waterlei dingen is door de Heide-Mij^ 75 cent per uur betaald. Een D.U.W. arbeider kan bij enige prestatie aan 72 cent per uur komen, ter wijl het arbeidersloon 74 cent per uur bedraagt. Onttrekking van ar beiders aan het landbouwbedrijf en geringere prestatie van de vaste arbeiders zou daarvan het gevolg zijin. zijn oude klerk óp te nemen. „Ik denk, dat mijnheer Robson meent' dat. als mevrouw Mallathorpe haar zaken in andere handen wilde geven, hij er voor in aan merking had moeten komen. Hij is altijd de notaris van de familie geweest, dat weet je ook wel, Pratt, terwijl jij een jonge kerel bent, die geen aanspraak kunt maken op mevrouw Mallathorpe's welwillendheid." Een vreemde. valse glimlach gleed over Pratt's gezicht, toen hij de hand uitstrekte naar een paar papieren, die op zijn bureau lagen. „Dat is er al weer naast, mijnheer Eldrick," zei hij. „Maar. dat komt natuurlijk omdat u er niet alles van weet. Ik wist bet zelf ook niet tot voor kort. even min als mevrouw Mallathorpe. Maar ik kan wel degelijk aan spraak maken en met goede reden ook, om in relatie te treden met de familie Mallathorpe. Ik ben een familielid." „Wat?" riep Eldrick uit. Jij geparenteerd aan de Mtallathor- pes? Hoe kan dat?" Zijn rechtskundig hart sprong dadelijk op bij de gedachte aan familierelaties, bloed- of aanver- KOEWACHT. Teerdag Boerenleenbank. Donderdag j 1. werd door het be stuur en de leden van de Boeren leenbank alhier een teerdag ge houden, die uitstekend geslaagd kan genoemd worden. Nadat eerst een vergadering was gehouden, verenigde men zich aan een wel voorziene tafel van een door het bestuur aangeboden maaltijd. Na afloop hiervan bleef men nog enige uurtjes gezellig bijeen. Diefstal. Nadat vorige week tweemaal melding moest worden gemaakt van een vlasdiefstal, kwam Zater dag de landbouwer E. de M. aan gifte doen van het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag verdwij nen van zijn konijnen. De politie is er helaas nog niet in geslaagd een spoor te ontdekken en ver moed wordt dat de konijnen de grens overgetrokken zijn. Bekeurd. Toen Mej. M. M. alhier op het vezoek van een ambtenaar niet wilde stoppen, toen zij per rijwiel de grens illegaal wilde passeren, Werd zij achtervolgd en aangehou den. Het bleek teven® dat zij niet in het bezit was van een geldig paspoort. wantschap, erfrecht en dat alles, in connectie met Harold Malla thorpe, die zogenaamd gestorven was zonder enige mannelijke ver wanten. „Neen, niet van de Mallathor pe's zelf, gaf Pratt toe. „Maar van haar, mevrouw. Mijn moeder was haar nicht. Ik héb dat bij toeval ontdekt en toen ik het wist, heb ik er verder onderzoek naar ingesteld en de data over genomen uit het doop- en trouw register van onze kerk. Ik heb ze allemaal keurig overgeschre ven hier bij me en mevrouw Mal- lathorpe heeft de lijst ook gezien. Dus heb ik wel enig recht, al is het maar, dat van arme bloed verwant." Eldrick nam de vellen folio, die Pratt hem overreikte en keek ze met belangstelling in. Hij was 'een soort autoriteit op dit gebied en had al een paar maal gehol pen met het uitgeven van regis ters en stambomen. Een kort overzicht van de data van ge boorten en huwelijken overtuigde hem, dat Pratt gelijk had. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2