pjMSBMl CHEFAROX QRaniags Voor de Zondag Geluk .Kerkdiensten Nogmaals de verdeling van woonruimte. PHILIPS Distributlenleons Vragen aan de Minister Maatregelen tegen vrouwenbezoek op schepen. Een medewerker schrijft ons NEDERLANDS Legercommuniqué RECHTZAKEN Vorstverlet In bouwbedrijven Wijzigingen betreffende Scheepvaartwegen U.S.S.R. protesteert tegen ongeldigverklaring P zische olieovereenkomst Waarom Chefarox bij maagzuur? Beschermt uw maag Amsterdamse typiste door aanranders in kelder geworpen Flnaciële afwikkeling vorderingen motorrijtuigen. WEJL. gelukzalig' de mens wiens sterkte in U is, in wiens hart de gebaande wegen zijn (Ps. 84). Voor de mens is dus geluk weggelegd'. Voor de mens bestaat dus de mogelijkheid van „geluk". De troosteloosheid en do wanhoop des levens kan over wonnen worden. Ben leven met perspectief en toekomst kan de mens deelachtig worden. Zo staat het althans in deze Psalm MAAK Wie is het met deze dichter eens? Niet velen. Pessimisme en scepticisme heeft ons allen bevangen. Waar ter wereld zouden wij het geluk vinden? Waarin zou het zich kunnen openharen? Het meest bloeiende léven is immers gete kend door de dood. Chaotisch is ons >,es+aan en naar de chaos zijn we op weg. En niet door duivels ingrijpen maar door de ontwikkeling van ons eigen kun nen wordt onze beschaving en leven bedreigd. Door onze eigen techniek zullen we te gronde gaan. En in deze wereld zouden we geluk kunnen vinden? A, zegt de Psalmist. Er is de mogelijkheid van geluk in dt(ze wereld. Als onze sterkte in God is en als in ons hart de gebaande wegen zijn. Als we in deze wereld de pelgrimstocht naar Bethlehem hebben gemaakt dan weten we van Gods heilzame tegenwoordigheid in het leven zoals het reilt en zeilt. In de nederlaag weten we van overwin ning, in de gebondenheid van vrij heid, in de wanhoop van hoop, in de dood van leven. God heeft de wereld lief zoals ze is en heeft ons lief zoals we zijn. En Hij die fen goed werk begonnen is zal het voleindigen. Ondanks alles kunnen we gelukkig zijn. ZATERDAG 22 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 23 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Jennings; 2 30 u. leesdienst. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout, 2.30 u. Ds. Wiebosch, van Bier vliet. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete kouw; bed. H.A. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Henma- nides, voorber. H.A. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Sluiskil: 10 u. Dr. G. van Moorsel 2.30 u. geen dienst Temeuzen: 10 u. D3. J. C. Sickesz 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier, Af scheid. Zaamslag: 10.30 u. Ds. J. A. Tal- ma, 3.30 u. Leesdienst. Aardenlburg: 14.30 u., Ds. Enker. Biervliet: l'O u, Ds. Wiebosch. Voorber. Heilig Avondmaal. Breskens: 10 u. en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Oadizand: 10 u. en 18 u. Ds. En- ilcp.r. Groede: 9.30 u. Ds .Derksen. Hoofdplaat: 10 u., Ds. Winckel St. Kruis: 8.4S u. Ds. Nolthenius. Nieuwvliet: 14 u, Ds Derksen. Oostburg: 10 u. Ds. Foumier. Retranchement: 10 nouw. Sdhoondijke: 10.45 u Ds. Scho penhauer. Bed. H. Doop. Sluis: 9.30 u. Ds Schrale. Heilig Avondmaal. St. Anna ter Muiden Schrale. Waterlandkerkje10 u. Ds. Van Yperen. v Utzendijke: 10 u. Ds. Doorn Bed. Heilig Avondmaal Zuddzande: 10 u. Doopsgezinde Gemeente. .Aardenburg: 10.15 Ds. Nolthe- niiiis. «Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Goek^'fin de Chr. School)10 en 2.30 u. Ds. Verveen. Zaamslag: 9 en 2 u. Ds. J. O van Sittard. .Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek' 10 en 2.30 u. Ds. I. v5\ Terneuzen10 en 3 u. Stud. Trunp, van Amstelveen. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9-30 en 2.30 u. Ds. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, dienst. Oud-Geref. Gemeente, en 6 u. Ds. A. de Na de bevrijding van ons land komt in de Rotterdamse haven een verschijnsel voor, dat voor de oorlog betrekkelijk zelden viel waar te nemen, n.l. het bezoek van vrouwen van twijfelachtige eputatie aan schepen. Niet alleen prostituees, maar ook jonge meis jes en zelfs kinderen worden veel vuldig aan boord aangetroffen. In een Donderdagmiddag in het Raadhuis gehouden bijeenkomst met belanghebbenden hij het ha- vengebeuren heeft de burgemees ter deze wantoestand belicht en medegedeeld, dat tegen dit euvel door de politie in de laatste tijd reeds krachtig wordt opgetreden. Dit kan echter slechts een vol doende effect sorteren, aldus de burgemeester, indien allen, die bij de bedrijvigheid in de haven be trokken zijn, medewerking ver lenen!. Hfet resultaat van deze bijeen komst is geweest, dat besloten is een beroep te doen op de gezag voerders van alle -binnenkomende schepen en wel door middel van een brief, uit te reiken door de havenloodsen. Hiermede zal ech ter niet kunnen worden volstaan aldus burgemeester Oud. Het is n.l. niet te verwachten, dat alle gezagvoerders uit eigen beweging volkomen zullen medewerken. Daarom zal de Rotterdamse commissie tot verbetering van de verblijfsvoorwaarden der zeelie den in de haven („Zeemanswel- varen") zich tot de binnen- en buitenlandse reders wenden, ten einde aldus te bereiken, dat aan de gezagvoerders de verplichting wordt opgelegd de vrouwen, die niet tot de familie van de beman ning of de passagiers behoren en niet voor werkzaamheden aan boord moeten zijn, het verblijf op de schepen te verbieden. Ds. Bar- 11 u. Ds. Ds. Ter Beek. J. 2 en 6 u. lees- Terneuzen Reuver. (Deze diensten worden gehou den in de Geref. Kerk, Noord- straat.) „Als jij nou eens tot lid van een huisvestingscommissie be noemd werd," vroeg een bevriend raadslid mij dezer dagen op de man af, „wat zou je dan doen?" „Voor de eer bedanken," meen de ik in ernst. „Dat is flauwe kul," vond de ander, „en -het Is bovendien geen antwoord op mijn vraag." Ik zoog nadenkend aan mijn bonvrije sigaar van 213/5 cent en informeerde vriendelijk „Ben je soms van plan d'r in cle raaid over te beginnen?" „Misschien en mischien niet aarzelde hg. „Het is alleen jammer, dat een mens over zo weinig gegevens beschikt. Iedereen kankert en het kan best zijn, dat iedereen elijk heeft, maar als je om be paalde gegevens vraagt, waar je houvast aan zou hebben, vind je niemand thuis." „Vraag die dan aan de com-1 missie, die je zelf hebt helpen benoemen," adviseerde ik. Dat heb ik al meer dan eens gedaan, man. Maar je ontkomt niet aan de indruk, dat ze daar ook niet meer zeggen dan ze kwijt willen zijn." .1 „Vraag het dan aan B. en W Die kunnen jou, ai a raadslid, toch moeilijk met een kluitje in het riet sturen." „Ik zal er eens over denken," zei bg weinig hoopvol. Diep in gedachten ijsbeerde hij de kamer door, maar kwam na een poosje heel begrijpelijk op zijn chapiter terug: „Met al die smoesjes nou nog steeds geen van je gehad." „Antwoord? Waarop?' deed ik onschuldig. „Nou, wat zou jij doen, als je eens lid van een huisvestingscom- missie werd." „O, begin je daar alweer over Waarom wil je dat toch met alle eweld weten?" „Was dat artikel in „De Vrije Zeeuw" dan niet van jou? Ik ond het wel aardig, maar het ieeste wisten wij al lang. En weet je, wat Ik erin gemist heb lichtlijnen! Aanwijzingen jij het in het vat zou gieten om de klachten en de moeilijkheden tot, een minimum te beperken. Toe kerel, steek eens van wal. ik ben er erg nieuwsgierig naar „Laat ie fijn zijn! Je ziet Poch niet voor een autoriteit aan ,p het glibberige terrein van de huisvesting? Daar moet je des kundiger adressen voor^ aan klampen, mijn goeie man." Wie dan?" wilde hij we ",Kien jij dat zelf maar uit hoor. Ik hen geen wandelend adresboek." „Weet je wat?" besloot hij na enig heen en weer gepraat, „Ik zal vanavond eens in mijn vulpen klimmen en dan zal ik je morgen een schema voorleggen met mijn visie op het gehele geval. Afge sproken?" heb ik antwoord s Anderen dags is ie inderdaad met zijn schema op de proppen gekomen. Hij had het buitenge woon handig uitgedokterd, en hij was er zelf danig mee in zijn schik. „Het komt hierop neer," zo begon hij zijn uitvoerig betoog, dat nauwkeurig omschreven staat, wie wèl en wie niet met inwoning wordt opgeknapt. Nee, laat me nou eens uitpraten," drong hij aan, toen ik wilde in terrumperen, „ik weet al lang, wat je wil zeggen, maar voetan gels en klemmen zul je altijd houden. Kijk, als je mensen van boven de 70 of desnoods boven de 65 uitschakelt, ben je al een eind op dreef. Die mensen hebben op d'r ouwe dag hun rust wel ver diend, zou ik zeggen. Verder blijven chronische ziek tegevallen compleet buiten schot- zoals t.b.c., zenuwzieken en allen, die bij uitzondering een dokters attest kunnen overlegggen. „En de grote gezinnen?" vroeg ik. „En „Die worden gerangschikt naar de grootte van de huizen," voor kwam hij verdere inmenging. „Trouwens, wat noem je een groot gezin? Een oom van me had zes kinderen en die vond dat ie nog maar karig bedeeld was, terwijl velen met twee of drie kinderen in een groot huis al aanstonds schreeuwen, dat ze ruimte tekort komen. In elk geval zou ik beginnen met de gezinnen zonder kinderen maar vóór alles moet er van alle beschikbare woningen een kaart systeem worden aangelegd." „Dacht je, dat dat dan, niet ge beurd is?" Ja, maar niet, zoals ik het graag zou zien De huizen, die in aanmerking komen, gaan we naar hun meer dere of mindere geriefelijkheid nog eens onderverdelen. En dan pik ik ér allereerst die woningen uit, waar de ondergeschoven be woners de beschikking hebben over een aparte W.C, of over een badkamer met W.C. Dan ben je immers van een hoop ellende af, want je weet toch net zo goed als ik. dat allerhande 'visites en visitetjes de beneden-W.C. soms tot een soort van publieke ver makelijkheid degraderen. Van betekenis is natuurlijk ook het aantal kamers. Wanneer we nu al die gegevens op papier heb ben, gaan we aan de slag We beginnen met die straten, waar de grootste huizen staan en die verken we allemaal grondig en systematisch af, zonder een enkele uitzondering en zonder ons te storen aan gevoeligheid of flauwekulletjes." „De opzet is werkelijk puik, alleen zie je een hoop details over het hoofd, mannetje!" „Kan best gebeuren, maar je vergeet dat ik er nog niet ben. Ook de mensen, die inwoning vragen, worden geschift. Kinders van 19 en 20 jaar, die willen gaan trouwen, kunnen best nog een poosje wachten. Doen ze dat niet, dari kruipen ze maar bij moeder en vader in." „Dat is makkelijk gezegd," be gon ik weer. „Ja, ja," lachte hij, „hou maar op. Ik weet wel, dat het niet altijd even eenvoudig zal wezen. Het gaat hier om de grote lijnen en. die kunnen ons een reële maat staf bezorgen." „Ik hoor je niks zeggen over een lijst van aanvragers." „Oich, zo'n lijst zegt me niet Veel. Wel zou ik alle aanvragen nauwkeurig noteren, maar een bepaalde volgorde acht ik vol komen, uit den boze. Ik geloof dat je daar toch steeds van moet afwijken en daarom kun ja ieder geval beter afzonderlijk beoordelen." Zo ging onze vriend nog een stief kwartiertje dóór. Hij had het over de berging van steen kolen en fietsen en, kinderwagens, over de wekelijkse was, over luren en koken, over slaapkamerameu blementen, die wat groot uitge vallen waren, en kamers, die eigenlijk te klein bleken, over inschikkelijkheid van iniwonenden, die dienden te berusten in een tijdelijke kleinbehuisdheid en over nog veel meer. Met belangstelling had ik naar hem geluisterd. Hij zag de op voedende taak der adviescommis sies helder in, was haast geknipt om mogelijke veel-eiserij en lich- telijke aanmatiging van over het paard getilde „inwoning" tot de juiste proproties terug te bren gen, maar liet zich vangen op een financieel hiaat, dat te verklaren viel, omdat hij zelf geen belang hebbende was. „En wie betaalt de aangerichte schade, als de roemruchtige „inwo ning" vroeg of laat verdwijnt?" vroeg ik nuchter. „De schade van breken en boren en spijkeren en zagen en slaan en hakken De schade aan behang en verf en trappen en muren, de stukge maakte wastafels, de verfom faaide vloeren, de mishandelde deuren en weet ik wat nog meer D'r zitten onder de z.g. hoofdbe woners tal van gesjochte jon gens, die verre van kapitaal krachtig zijn. Nee baas, je sche ma is niet volledig. Er ontbreekt een hoofdstuk aan, dat he,us wel enige overdenking w-aard is." Hij heeft mij beloofd, hier 'lf eens een omstandig artikeltje over te zullen schrijven. Niet onmogelijk krijgen we dat gauw in „De Vrije Zeeuw" te lezen Ik ben er schreeuwend benieuwd naar. En u, lezer? Het Nederlands legercommuni qué van Vrijdag meldt, dat de verliezen Donderdag bedroegen 1 gesneuveld, 5 gewonden en 1 ver mist. Op Java en Sumatra hadden de gebruikelijke beschietingen van Nederlandse posten en patrouil les' plaats. Op West-Java zijn in het grensgebied van Bantam enige schermutselingen met re publikeinse strijdgroepen gaande geweest. In de randgebieden van Mid- den-Java, ten Zuid-Oosten van Pekalongan, „nabij Demak, bij Goeboeg en Salatiga moest wor den opgetreden tegen geïnfiltreer de T.N.I.-afdelingen. In het grensgebied van Midden- Sumatra werden republikeinse benden verdreven. brug, voor zover nodig ten behoe ve van de scheepvaart worden ge heven tot ten hoogste 6.80 m bo ven N.A.P. en wel dagelijks in de perioden van 5.35 u. tot 6.05 u., van 16.10 u. tot 16.35 u. (uitge zonderd op Zon- en Feestdagen j van 22.40 u. tot 23.00 u., van 23.10 u. tot 23.25 u„ waarbij rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van verschuiving of beperking dezer perioden in ver band met eventuële stagnatie in het treinverkeer; de perioden waarin de brug niet zal worden geheven zullen worden aangege ven. De doorvaart door de niet dc or de hefbrug overspannen ope ningen isi verboden; in verband met de aanwezigheid van over blijfselen van de voormalige brug ten zuidwesten van de tijdelijke hefbrug moet er met de nodige voorzichtigheid worden gevaren. Bijzondere Politierechter te Middelburg. Zitting van 18 November 1947. Wegens het medevoeren van betaalmiddelen in strijd met het devieaenlbesluit, werden veroor deeld A. v. d. G. te Oostburg tot 10 of 5 d.; L. F. te OostJburg 100 of 20 d. met verbeurdver klaring. C. M. de P., commissionnair te Axel, wegens het aan de bij hem in dienst zijinde G. Th. de la R uitbetalen van een loon van S per dag, terwijl het was vastge steld op 4,61 per dag, tot 200 of 2 mnd. A. J. de B, te Sluis, optredende als vertegeniwooriger der Ned. Herv. Gem. te Sluis, verkocht zonder vergunning aan C. G. van R. te Montfoort 21 iepenbomen en 41 populierenbomen. De B werd veroordeeld tot 150 of 1 mnd en Van R, tot 150 of 1 mnd met teruggave van de op brengst der inbeslag genomen en verkochte 'bomen. (Z. Dgbl.) BRAND IN DE PETROLEUM HAVEN TE AMSTERDAM. Gistermiddag, is brand uitgebro ken in de pompkamer van de in de Upolder gelegen Petroleum haven. Hoewel grote rookwolken tussen de in de nabijheid staande tanks opstijgen, lopen deze geen gevaar. De brand is ontstaan door het overspringen van een vonk van een lasapparaat, waarmede men aan het werk was. Later werd gemeld, dat men de brand meester was' De machines van de pompkamer blijken slechts een weinig waterschade te hebben op gelopen. HET SPEL MET DE DOOD. Te Wageningen speelden twee jongens met een z.g. drempelmijn. Plotseling volgde een explosie, waardoor de oudste jongen zwaar en de andere licht gewond werd. Zoals bekend is 1 Noyember een regeling voor vorstverlet inge gaan. De desbetreffende beschik- j kingen der Rijksbemiddelaars zijn nog niet afgekomen, doch zullen, naar wij vernemen, in werking treden met terugwerkende kracht op 1 November. Inmiddels heb ben zich reeds gevallen van vorst verlet in de bouwbedrijven voorge daan. In verband hiermede, deelt het bestuur van het Risicofonds voor de Bouwbedrijven ons mede, dat dit fonds met ingang van 1 November in werking is getreden. Vanaf die datum is iedere werk gever in het bouwbedrijf, te weten burgerlijke en utiliteitsbouw, wa ter-, spoor- en wegenbouw, heiers, straatmakers, zwarte corps, ver plicht 90 o/o van het wettelijk vast gestelde uurloon uit te betalen aan zijn werknemers, wanneer en voor zo lang zij (beide ter beoor deling van de werkgever) als ge volg van vorst of de gevolgen daarvan (benevens voor beton werk bij sneeuwval en de gevolgen daarvan) minder uren werken dag de wettelijke arbeidsduur. Deze uitkering geldt uitsluitend voor die werknemers, die kunnen aantonen, dat zij in de 12 maan den, voorafgaande aan het tijdstip van dc uitkering, 6 maanden in !t bouwbedrijf werkzaam zijn ge weest. De werkgevers kunnen het be drag der uitkering, alsmede het bedrag der daarop vallende socia le lasten, declareren aan het Risi cofonds voor de Bouwbedrijven in Nederland. Nadere bijzonderheden omtrent deze* uitkering, alsmede over de wijze van declareren, zullen aan de werkgevers zo spoedig moge lijk worden hekend gemaakt. Staalbaard kent het gemak en het genot van electrisch scheren als geen ander. En hij veroorlooft zich, om deze raad uit te spreken geef als Sinterklaascadeau een Philips „PHILISHAVE" Staalbaard Electrisch droogscheerapparaat H.Y. PHILIPS' VERK00P-MII V. NEDERLAND. EINDHOVEN eenkomst tussen Perzië en de U.S.S.R. een „botte discrimina tie" is, gericht tegen de Sowjet- Unie. De nota wijst er op, dat de Britse olieconcessie in Zuid-Per- zië blijft gehandhaafd- De U.S.S.R. acht deze „disori- minatie" onverenigbaar met de nonmale relaties tussen de U.S.SjR. en Perzië en „belast de Perzische regering met de ver antwoordelijkheid voor de gevol gen". De Sowjet-Kussische ambassa deur te Teheran verklaarde, dat de Perzische regering de op füeh genomen verplichtingen „ver- i aderlijk geschonden" heeft. In één ruim van het NederI motorschip „Brastagi" woedt de brand nog. De vlammen op de brug en in het andere brandende ruim zijn. thans gedoofd. Te Parijs kwamen gisteren duizenden kinderen voor dichte scholen, daar de onderwijzers in staking waren gegaan De on derwijzers hadden reeds enige dagen met staking gedreigd om hun eisen om salarisverhoging kracht bij te zetten. De vaste hulpbrug over het kanaal door Walcheren te Middel burg is vervangen door een tijde lijke hefbrug, waarvan de door- vaartbreedte 1.80 m bedraagt en waarvan de onderkant in normale stand is gelegen op een hoogte van 3.95 m boven N.A.P.met in gang van 24 November zal de hef- De SowjetMtussische regering heeft door haar ambassadeur te Teheran de Perzische regering een protestnota doen toekomen, waarin zij verklaart, dat het on geldig verklaren door het Perzi sche parlement van de olie-over-1 houden. ONGELDIGVERKLARING VAN DE TEXTIELKAARTHN VA t/m VF 605. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de textielkaarten VA, VB, VC, VD, VE en VF 605 met ingang van 1 Januari 1948 komen te vervallen. De van deze kaarten geldig verklaarde num mer- en letterbonnen verliezen derhalve met ingang van genoem de datum hun geldigheid. De gel dig verklaarde bonnen va* de thans in gebruik zijnde textiel kaarten VA 705 blijven tot nader aankondiging hun geldigheid be- Omdat CHEFAROX - behalve dat het direct verlichting geeft - géén vorming van steeds méér zuur veroorzaakt en bovendien omdat het een geleiachtige genezende laag op de maagwand vormt. De laatste jaren zijn o.a. in de grote Amerikaanse ziekenhuizen uitge breide onderzoekingen gedaan waarbij is vastgesteld, dat inder daad colloï'daal aluminium hydro- xyde - waaruit Chefarox bestaat - het ideale middel is. Rooms-KathoUeke Kerk. Clinsre: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Temeuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Ann het eindverslag van de com missie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer over het ontwerp van wet op de financiële afwikkeling van vorderingen van motorrijtui gen, gedaan door of ten behoeve van het Militair Gezag is ont leend, dat enige leden de vraag stelden, of de onderhavige rege ling van schadeloosstelling mede van toepassing is ten aanzien van motorrijtuigen, na de bevrijding door Geallieerde militaire instan ties gevorderd, en, zo niet, op welke wijze dan in de schadeloos- Stelling op dit stuk is of wordt voorzien. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 39) (Nadruk verboden.) „O, algemeen, algemeen", zei Rdbson gemelijk. „Geeft hem het recht alle zaken voor haar af te doen. Dat betekent n&tuurlijk een enorme macht en de beschik king over een bom geld. Het landgoed Is natuurlijk" van me juffrouw Mallathorpe, daar kan hij niet aankomen, maar mevrouw Mallathorpe deelt gelijk op met haar dochter wat aangaat al het roerend goed, Harold's aandeel in de zaak, de fabriek en alles wat er zo al over is. Daar komt dan nog bij dat me vrouw de gehele administratie van het roerende goed heeft en 1,25 per doos - 0,40 per buisje. (Ingez. Med.) houdt. Zij heeft gewoonweg eep. enorme macht in handen van die Pratt gesteld. Enwaarom? Wie ter wereld is Pratt, wat voor titel, of recht of qualificatie heeft hij, dat hem zo'n enorme zaak toevertrouwd wordt? Ik heb in mijn hele practijk nog nooit zo iets meegemaakt." „Ik ook niet," stemde Eldrick toe. „Toch vergis je je op één punt Robson. Je vraagt me daar wat voor qualificatie Pratt heeft voor een dergelijk baantje Pratt is een hele knappe zakelijk' vent." „Natuurlijk, het is jou klerk, snauwde Robson. „Het spreekt vanzelf dat je hoog opgeeft var. zijn kundigheden. Even goed... „Hij is omze klerk niet meer", viel Eldrick hem in de rede. „Zo wat 'n week geleden is hij hier weggegaan. Vanmorgen heb ik tuist gehoord, dat hij 'n kantoor is begonnen in de Marktstraat, in het Atlasgebouw Ik vraag me af, wat voor kantoor." „Een kantoor, om mervrouw Het Tweede Kamerlid de heer Van Lienden heeft aan de Minis ter van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen schriftelijk ge steld 1. Hieeft de Minister kennis genomen van recente berichten, welke wijzen op verspiling van gelden bij de Nederlandse Spoor wegen 2. Zo ja, kan de Minister in lichtingen verstrekken over de juistheid of onjuistheid van de mededelingen, dat de eikenhouten lambrizering van het directiekan toor is vervangen door een van mahoniehout, welke 40.000 zou hebben gekost, dat meer van der gelijke veranderingen in het voor nemen zouden liggen en dat een nieuwe verlichting in de directie- verblijven zou" worden aange bracht, welke ƒ100.000 zou moe ten kosten i 3. Indien deze mededelingen juist mochten zijn, wil de Minister „ev orderen, dat de in deze tijd gewenste zuinigheid ook bij de Nederlandse Spoorwegen wordt in acht genomen? Mallathorpe te plukken," gromde Robson. „Het spreekt vanzelf, dat al haar zaken door zijn han den moeten gaan. Ik snap niet wat haar dochter bezield kan heb ben om toe te staan „Halt eventjes," onderbrak El drick hem weer, „Collingwood kwam me juist vertellen dat hij vanmorgen op de Grange ge weest is. Juffrouw Mallathorpe had hem verteld, dat Pratt er gisteren in haar afwezigheid ge weest is. Toen is waarschijnlijk die volmacht getekend. Het schijnt dat juffrouw Mallathorpe er niets van weet, zij staat erop dat Pratt voortaan de toegang zal gewe'gerd worden." Onge durig schoof Robson in zijn stoel heen en weer. „Dat is klets!', zei hij. „Ik ben zelf een dag of drie geleden bij mevrouw Mallathorpe geweest, zij wordt aardig beter en is goed v>h haar verstand. Zij is weer helemaal klaar om zaken te doen, noe kan haar dochter haar dan verbieden iets te doen of te Een 20-jar:ge typiste uit de Van Breestraat te Amsterdam, die Donderdagavond om kwart voor negen van een tramwagen stapte en de Baarsjesweg opliep, werd ingehaald door twee haar onbekende mannen, die haar vol gens de eerste berichten zouden hebben gevraagd of zij haar moch ten begeleiden. Over het verdere gesprek staat nog niets vast, maar uit vage verklaringen van ooggetuigen blijkt, dat de twee mannen haar enkele meters ver der beetgrepen en pardoes over een laag punthekje in de bijna twee meter diepe kelder.van het perceel Baarsjesweg 206 der „Algem. Taxionderneming" wier pen. De daders sloegen daarna ijlings op de vlucht. Met een schedelbasisfractuur is het meisje door de G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd Een onmiddellijk door de poli tie ingestelde achtervolging op de daders had tot resultaat, dat twee mannen, resp. 24 en 52 jaar oud, beiden woonachtig in de omgeving van de Baarsjesweg gearresteerd werden in een na burig café, waarin zij naar men gelooft gevlucht waren. De agent, die hen arresteerde, verklaarde, dat de mannen bij laten? En als mevrouw met haar vrije wil dat stuk gisteren ge tekend heeft, dan is iedereen machteloos behalve Pratt." „Dan is er nog de vraag, hoe dat document verkregen is," wierp Collingwood ertussen. „Er kan misschien dwang ge pleit worden." De beide advoca ten keken elkaar en de notaris aan. Dan stond ELdirck op. .Zal ik je eens zeggen wat ik ga doen," zei hg. „Het zijn wel mijn zaken niet, maar wij hebben Pratt zoveel jaren in onze dienst gehad, ik denk dat hij mij wel zal vertrouwen. Ik ga eens even naar hem toe en vraag hem, wat er nu toch aan het handje is. Als jullie twee hier zolang willen ura p'ihtPTl Kij verliet het kantoor en was ipoedig in de Marktstraat, waar iet Atlas-gebouw als een mach- g bouwwerk boven de oudere en HTre kantoren uitstak. In de hall was een. schilder bezig de nuarn van een nieuwe huurder op het adresbord te schrijven, het was Pratt's naam. Eldrick ging met de lift mar boven, naar de vgfde vetdiepmg. Nog geen vijf minuten nadat hg met Robson en Collingwood had zitten praten, bevor, u hij zich in Pratt's klein, maar keurig ingericht en gemeu bileerd kantoor. Het waren twee kamers, de eerste was eenvoudig aangekleed, de tweede bijna luxueus. Pratt zelf zag er bui tengewoon voldaan en tevreden uit, hij scheen helemaal op zrjn plaats te zijn. Hij trok dadelijk een clubfauteuil naderbij ev schoof een doos sigaretten naar zijn bezoeker toe. „Blij u eens te zien mijnheer Eldrick," zei hij, evenwel«rnet iets in zijn manieren, dat er op duid de, dat hij en de rechtsgeleerde nu niet langer meester en be diende waren. „Wat zegt u van mijn kantoortje?" Ge hebt er een gezellig nestje van gemaakt, Pratt," zei Eldrick. rodkijkenid. ,Kn, wat voor zaken denk je hier te doen?" (Wordt vervolgd.) zijn eerste vragen door de mand vielen, maar bij een nader ver hoor door de wachtcommandant in het politieposthuis aan de Adm. De Ruytenweg, rees twijfel omtrent hun schuld. Hier ont kenden zg het meisje te hebben aangevallen. Omtrent het motief tastte de recheche te middernacht dan ook nog in het duister. Het onder zoek wordt bemoeilijkt, doordat het meisje wegens haar zware verwondingen nog niet verhoord kon worden. Van de zijde der recherche werd gisterenochtend medegedeeld, dat de 20-jarige typiste Donderdag avond op weg was naar een vriendin, die aan- de Baarsjesweg woonde. Zij was niet onmiddel lijk buiten kennis, nadat zij in de kelder was geworpen en was on danks haar schedelbasisfractuur nog jn staat zich op eigen kracht naar het huis van de vriendin te begeven. Daar vertelde zij, wat haar overkomen was. De inmid dels gealarmeerde G.G. en GD. vervoerde haar kort daarop naar het Wilhelminagasthuis. Intussen houden de twee ar restanten hun onschuld vol. De recherche van het bureau Adm. De Ruyterweg verzoekt derhalve ooggetuigen of anderen, die menen inlichtingen te kunnen verstrekken, zich met haar bureau in verbinding te stellen. Gistermorgen is het meisje G. R. B. in het Wilhelminagasthuis ondervraagd. Zij verklaarde uit de tram te zijn gestapt in de Witte de Withstraat en daar aan twee heren de weg gevraagd te hebben naar de Baarsjesweg. Vervolgens liep zij alleen in de aangegeven richting. Op de Baarsjesweg werd zij overhoeds van achteren aangevallen en in de kelder geworpen. Naar aanleiding van deze ver klaring en het verhoor van. de twee arrestanten is de recherche tot d® overtuiging gekomen de hand te hebben gelegd op twee volkomen onschuldige Amster dammers. Beiden zijn derhalve in vrijheid gesteld. De recher che zet het onderzoek voort. Nog steeds is niet bekend welke motieven de daders hebben gehad. Het meisje droeg een tasje bij zich, wat haar niet ontnomen is en waaruit niets is ontvreemd.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2