hé pi> ^fcK< ©Aanlag 3 - n Ontvangst van de dochtertjes uit heer Bowbly en zijn Dalton te Zuidzande BINNENLANDS NIEUWS m. latte eP teer -Ifr 30 Uit de Volk svcvlegcnwcsvdigïng J tn i,wm 3"\ 1 Ens< PeH1! .jv ►p«r "W1èLpt 1.4 ,3" I h- I Onlusten in Italië De gezondheidstoestand in Egypte Oostenrijks minister afgetreden Ever let 11 rt Q it! E ]t SV" '(3tls ltar 'V 1 rl vie Iven P I I I I Pi' feiti n l"l,fci,mjC j r Wsdc V o. vpe 1< - -' KM I'1 5 TWEEDE KAMER Verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine. De Tweede Kamer heeft be handeld het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en van het tarief van de motorrijtuigenbelas ting voor Dieselautomobielen. ■De benzineprijs zal met 3 cent per liter stijgen. Het ontwerp bevat tevens een met die verho ging samenhangende wijziging van het tarief van de motorrij tuigenbelasting voor Dielsmoto- ren. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Begroting van Binnenlandse Zaken. Verhoging der pensioenen. De algemene beraadslagingen over hoofdstuk V (Binnenlandse Zaken) van de Rijksbegroting voor 1948 werden voortgezet. De heer Tuin (Anb.) verklaart meer steun uit de Kamer voor de zelfstandigheid der lagere be stuursorganen nodig te achten. De centrale organen kunnen z.i. een gebrek aan vertrouwen in de lagere organen moeilijk overwin nen. Hij stelt de betekenis van ge meenschappelijke regelingen voor verschillende gemeenten in het licht. Zo kan men tegenover het centrale orgaan een behoorlijke outillage der lagere organen stellen. De poging tot herstel dier financiële onafhankelijkheid der gemeenten verdient toegejuicht te worden. De heer Stapelkamp (Arb.) breekt een lans voor vacantie- toeslag voor het Overheidsperso neel. Hij vreest, dat een com missie voor herziening der klassen indeling, waartegen hij intussen geen bezswaar heeft, een kapstok zal worden. Spr. verzoekt de Minister te bevorderen, dat nog dit jaar een voorschot wordt verstrekt op de te verhogen pensioenen. De heer Beernink (C -iH.) hoopt, dat de Minister het vraag stuk der ambtenarensalarissen spoedig tot een oplossing zal brengen. Ten aanzien van de Begrafenis wet merkt hij op, dat wet en practijk met elkaar in strijd zijn. ZA wordt het tijd, dat daaraan een eind komt. Wat de samenvoeging van ge meenten betreft, deze heeft zijn volle sympathie. Een propaganda- actie tot vrijwillige samenwer king ware door de Minister ter hand te nemen. Zo nodig moet het komen tot een gedwongen samenwerking. Ten aanzien der classificatie hoopt spr., dat de Regering haar dynamisch karakter zal tonen; de huidige classificatie is hoogst onbillijk. Spoedige hulp aan de gepen- sionneerden is dringend nodig. Spr. sluit zich aan bij het pro test, dat de heer Fokkema Woensdag uitte, tegen het feit, dat God in mensengestalte in bioscopen vertoond wordt. Daar tegen vraagt hij scherpe maat regelen. De heer Scheps (Arlb.) be spreekt de kwestie der burge meestersbenoemingen. Z.i moet de burgemeester af gestemd zijn of door zijn benoe ming worden op de raad der ge meente. Reflectanten behoren te beant woorden aan, bepaalde eisenzij moeten o.a. betrouwbaar van karakter zijn, en zij moeten zren zo goed mogelijk kunnen aan sluiten bij de raad. Ten aanzien van de burgemees tersbenoeming te Haarlem merkt hij op, dat de functionnaris par tijloos heet. De benoeming stemt niet overeen, met de samenstel- licisr Van de raad en is geschied tegen de wil van de bevolking TH Hi TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. der stad waar een rode burge meester was heengegaan. Hij spreekt zijn teleurstelling er over uit, dat deze benoeming aldus is geschied. ■De heer Dassen (K.VP.) zegt, dat de salarispolitiek der Rege ring de qualitatieve samenstel ling van het ambtenarencorps be dreigt. Onder de ambtenaren heerst in grote mate ontevreden heid. In het bijzonder bespreekt de heer Dassen nog de nood der ambtenaren in de kleine gemeen ten. Hij vraagt o.m. 's Ministers aandacht voor de sanering van het arbeidscontractanten-systeem en verder een extra-uitkering over 1947 aan de gepensionneer- den. De heer Derks (K.V.P.) be ".oogt dat bij de toepassing van de woonruimte tegenwerking gecon stateerd wordt. Z.i. zal de Mi nister een nauwgezette uitvoe ring van de wet willen bevorde ren. De wil om ruimten voor rijksdiensten zoveel mogelijk te beperken is niet voldoende aan wezig. De heer Wagenaar (C.PN stélt vast, dat velen de loon- en salarispolit'ek der Regering on voldoende achten. De benoeming van een Katho liek burgemeester te Haarlem acht hij onjuist. Hij kan zich niet verenigen met de beschou wingen, welke de Minister wijdt aan de sanering der gemeente- financiën. Het voorstel van de commissie-Oud acht hij het aller noodzakelijkste minimum. Slechts in de uiterste nood zaak moet z.i. overgegaan worden tot samenvoeging van gemeenten. Andere wegen tot samenwerking dienen gezocht te worden. In verband met de komende grondwetsherziening vraagt de heer Wagenaar of de militairen, ook in Indonesië aan de verkie zingen zullen kunnen deelnemen, en hoe is het met de voorlichting te dezer zake in Indonesië ge steld? De heer Korthals (Vrijh.) maant aan tot spoed mét de re geling van het politievraagstuk en eveneens met de sanering van de gemeente-financiën. De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman, deelde mede, dat een verhoging der pen sioenen in voorbereiding is. Voor 1947 zè.1 een voorschot van 25 gegeven worden op de wet van het volgend jaar. Dit voorschot zal vóór Kerstmis wor den uitbetaald. 38) (Nadruk verboden.) tv beb er geen flauw idee van, tenzij het was over dat rentmees terschap. Maar hoe zou dat moe der nu kunnen doen verschrik ken? Behalve dat, het is hele maal van de baan. Normandale is nu van mij en als ik een rent meester nodig heb, zal ik er zelf wel voor zorgen Neen. Ik weet werkelijk niet, wat hij is komen doen. Er. is ergens een geheim Het zonderlinge van het geval ïs.. „Wat?" vroeg hij toen zij op hield met spreken. „Nu," begon zij weer, „dat ik er zeker van ben, dat moeder, tot voor korten tiid niets van het be staan van die man, Pratt, af- Van vele huizen te Zuidzande woei gistermiddag de vaderlandse driekleur toen de Amerikaanse onderwijzer Charles L. Bowbly en zijn beide dochtertjes Joan en Roberta, afkomstig uit Dalton in de Verenigde Staten, welke plaats Zuidzande adopteerde, omstreeks half vier in het dorp arriveerde. Na een kort bezoek aan de woning van de heer Van de Reepe, met wie de heer Bowbly reeds gedurende 2% jaar corres pondeerde, en waar de Ameri kaanse gasten kennis maakten met de dochtertjes vi, de Zuid- zandse hoofdonderwijzer Van de Reepe, in wiens woning zij gedu rende hun verblijf te Zuidzande te gast zullen zijn. vond nabij het Marktplein de officiële ontvangst door het gemeentebestuur plaats. Het aldfar opgestelde muziek gezelschap „Veronica" bracht bij de aankomst der gasten de „Stars and Stripes" en het „Wilhelmus'' ten gehore, waarna de Burge meester, de heer D. M. Vermet, het woord nam en er zijn grote vreugde over uitsprak thans ver tegenwoordigers van Dalton, aan welke gemeente Zuidzande zoveel dank verschuldigd is, te mogen begroeten. Spreker verzocht de heer Bow bly bij zijn terugkomst te Dal ton, de dank der bevolking aan de Amerikaanse vrienden te wil len overbrengen voor de vele goede gaven, die in Zuidzande i eeds werden ontvangen, waar door de grootste nood gelenigd kon worden, en de schoolkinderen weer behoorlijk gekleed konden gaan. De heer Vermet bood hierna de heer Bowbly een boekwerk aan en gaf de verzekering dat ook de bevolking van Zuidzande zich in de toekomst bij de wederopbouw der gemeente zal houden aan het Zeeuwse devies Luctor et Emergo. De heer Bowbly, die vervol gens' een kort woord sprak, be tuigde zijn dank voor de bijzonder hartelijke ontvangst en verklaar de dat op dit ogenblik, nu hij in Zuidzande jyas, zijn hartewens in vervulling was gegaan. Hij zeide voorts zich beschaamd te gevoelen, na alles wat hij reeds gezien had, dat de hulp. welke Dalton bood, niet groter was geweest, doch verzekerde, dat hij bij zijn terugkomst in Amerika zijn vrienden zal aan sporen de hulp nog te vergroten De heer Bowbly zeide verder wist. Zij kende zijn naam niet eens. En ik weet ook, hoe zij hem voor het eerst heeft leren kennen. Dat was ongeveer om trent de tijd, dat u hier ook voor de eerste maal gekomen is. Zo ongeveer, toen uw grootvader stierf. Onize oudie huisknecht heeft het me vanmorgen pas verteld, dat Pratt toen op een avond heel laat kwam en moeder te spreken vroeg. Ze waren een hele tijd samen in de biblio theek. O, waar gaat het toch allemaal over en waarom zegt ze het mij niet?" Zwijgend staarde Collingwood uit het venster. Zo omtrent de tijd van Bar,tie's dood? Een late visite en klaarblijkelijk nogal ge heimzinnig. En waarvoor had hij, toen juist, mevrouw Mallathorpe nod'g. Ineens keerde hij zich tot „Wat kan ik voor u doen?" vroeg hij. „Als u eens met mijnheer El drick ging praten" stelde zij voor. jZeg hém, dat zijn klerk niet meer moet proberen hier te ko men of mijn moeder moet trach ten te spreken te krijgen. Ik wil het niet hebben." bijzonder getroffen te zijn door de wijze waarop de Nederlandse bevolking zich inspant voor de wederopbouw van het land en betuigde tenslotte aan de heer H. P. Everwijn, de dirigent van „Veronica", zijn hartelijke dank voor de sublieme uitvoering van de Amerikaanse nationale hym ne, waardoor hij bijzonder getrof fen was. In het in de nabijheids taan de tramstation werd vervolgens de thee geserveerd, waarna het ge zelschap, voorafgegaan door „Ve ronica", zich naar het schoolge bouw, d.w.z. naar het holencom- plex, dat op deze wijdse naam aanspraak maakt, begaf. Hier was het, dat de heer Van de Reepe op ongedwongen en geestige wijze zijn leerlingen met de bezoekers deed kennis maken. Bijzonder aardig was het, toen dooi middel van vingeropsteken bleek, dat bijna de gehele Zuid- zandse schooljeugd een of meer kledingstukken afkomstig uit Dal ton droeg. Nadat aan de dochtertjes van de heer Bowbly broches, bestaan de uit Zeeuwse knoopjes, waren aangeboden, tracteerden deze hun Zuidizandse vriendjes en vriendin netjes rijkelijk op chocolade en ..Kandy Kisses", waarna met het zingen van het Zeeuws-Vlaamse volkslied en een „Lang zuilen ze leven", afscheid werd genomen Des avonds werden de gasten door de oudercommissie der school een koffiemaaltijd aange boden. Heden zullen zij verschilende plaatsen in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren bezoe ken. Zaterdag vertrekt de heer Bom- bly met zijn dochtertjes naar Den Haag, om daarna per vliegtuig via Parijs en Londen weer naar Amerika terug te keren. De heer Bombly deelde ons mede, dat tóen bij zijn vertrek van bet vliegveld in Amerika hij de douane-formaliteiten vervulde, voor het meegebrachte snoepgoed 100 dollar moest betalen. Toen hij echter- mededeelde, dat dit snoep goed bestemd was voor de school kinderen in Holland, werd hem medegedeeld, dat hij deze uitvoer - heffing niet behoefde te betalen. Het Hongaarse parlement heeft gisteren besloten de onaf hankelijkheidspartij oppositie te ontbinden. Collingwood keerde terug naar Barford en ging rechtuit naar het kantoor van Eldrick. Het viel hem op, toen hij het klerkenkan toor doorliep, dat Pratt niet op zijn gewone plaats bij het raam zat. Gewoonlijk was bet niet mo gelijk Eldrick te spreken te krij gen of men moest eerst met Pratt overleggen. f Hallo," zei Eldrick. „Ben je terug uit de grote stad. Dat treft, ik hab een moeilijk proces voor je." „Ik ben gisterenavond terug gekomen," zei Collingwood. „Het eerste wat ik vanmorgen gedaan heb, ia, gaan naar Normandale Grange. Daar ben ik zo juist van teruggekomen. Luister eens El drick, ik moet je eens een be roerd zaakje vertellen," en hij verhaalde zijn collega alles wat hij van Nesta had vernomen, ook van Pratt's bezoek vlak na Bartle's dood. „Wat het ook is," eind igde hij met nadruk. „Het moet uit zijn Als je nog iets over je klerk te zeggen hebt Eldrick trok een scheef gezicht en hief zijn hand op. „Hij is mijn klerk niet meer wierp hij ertussen in. „Een week ENORME BRAND TE VLAARDINGEN Schade loopt in de tonnen. Donderdagnacht omstreeks drie uur werd de brandweer gealar meerd voor een brand in het Kofa-warenhuis aan de Hoog straat-hoek Brede Havenstraat te Vlaardingen. Met ontzaglijke snel heid greep het vuur, dat in Tie winkel was ontstaan en daar een overvloed van voedsel vond, om zich heen, zodat binnen 10 minu ten dit pand in lichterlaaie stond. De brandweer, die spoedig met volledig materiaal ter plaatse kwam, zag zich dan ook vrijwel voor een hopeloze taak geplaatst. Hdt vuur sloeg al spoedig over naar de panden aan de Brede Ha venstraat, en wel het schoenen magazijn van Van Haren en de sigarenwinkel van de heer Ger- ritsma. De brand nam zulk een enorme omvang aan, dat assisten tie werd gevraagd aan de brand weer van Rotterdam, Schiedam en Maassluis. Niet alleen genoemde panden werden aangetast, maar ook het meelpatóhuis van de firma Hoogendijk, de goudsmidswinkel van de heer Van Roon, de kap perszaak van de heer Starre, de panden van hat Kofa-meubelma- gazijn aan de overzijde van de Hoogstraat, een particuliere wo ning, Hoogstraat 222, het levens- middelenbedrijf van de fa. Zijlstra en het lampenkappenatelier van de heer Post. Met niet minder dan 20 stralen werd de enorme vuur massa bestreden. De brand werd zoveel mogelijk ingesloten, zodat verdere -uitbreiding voorkomen kon worden. Genoemde panden In Gravlna heeft een groot aantal demonstranten een poging gedaan om bet bureau van de Italiaanse Christen-democrati sche partij binnen te dringen. Toen daarop geschoten werd. viel er een dode en werden ver scheidene personen gewond. De telefonische en telegrafische ver binding met Gravina werd ver broken. In Cairo is men bevreesd, dat een typihusepidemie zal uitbre ken, nadat officieel werd mede gedeeld, dat 30 gevallen van typhus in de afgelopen dagen in de provincies werden gerappor teerd Het aantal doden tengevolge van de cholera is tot 12 per dag gedaald volgens een communiqué van het Egyptische ministerie van gezondheid. Slechts 21 dor pen van de 4000 zouden nog door cholera aangetast zijn. De Oostenrijkse communistische Minister van Electrische Energie, Karl Altmann, is afgetreden uit protest tegen de wet van de rege ring ter hervorming van het geld wezen. Volgens een officieel com muniqué betekent dit aftreden een zich terugtrekken van de commu nisten uit de coalitie-regering. Volgens welingelichte politieke kringen zou dit aftreden een poli tieke crisis kunnen uitlokken en zelfs kunnen leiden tot het aftre den van de gehele regering en tot het houden van nieuwe verkiezin gen. Van gezaghebbende socialisti sche zijde te Wenen werd ver klaard, dat het aftreden van Alt mann een politieke manoeuvre was, bedoeld om munt te slaan uit de afkeer, welke onvermijde lijk gewekt zal worden door' de drastische maatregelen ter her vorming van het geldwezen. De regering zou echter ondanks het aftreden van Altmann, haar voor stellen bij het parlement indienen. zowat nadat je naar Londen bent gegaan, is hij van hier vertrok ken. Wij hadden hem bij de week gehuurd" en daar maakte hij ge bruik van om ons met een week op te zeggen. Nou vraag ik je, wat voor een spelletje speel- de jonge heer Pratt? Hij is knap, hij is ook stiekum. Hij- Hij werd onderbroken door de jong ste bediende, die mijnheer Robson aandiende, de rechtskundig raads man van die familie Mallathorpe. Dit was een druk doend, enigszins ongegeneerd' type die binnen kwam met een gezicht dat niet alleen boos, maar uiterst verbaasd was. Hij viel neer op een stoel bij Eldrick's bureau. „Kijk eens hier, Eldrick," be gon hij, ademloos. „Wat ter we reld heeft d:e klerk van jou die Pratt met mevrouw Mallathorpe uit te staan? Weet je wat me vrouw Mallathorpe gedaan heeft? Beware, zij moet haar verstand Verloren hebben. Of er zit iets achter waar ik met de pet niet bij kan. Zij heeft jouw klerk Lin- ford Pratt volmacht gegeven om al haar zaken te beheren en al haar eigendommen erbij. O, ja, 't is in orde. Pratt is bij' m(j op brandden bijna geheel uit, voorat van de Kofa-magazijnen, Van Ha ren, Garritsma eri Zijlstra eiï Starre, bleven slechts zo goed als alleen de muren staan. Ook vele andere panden in de nabijheid kregen brand- en waterschade Tegen 6.00 uur was het gevaar voor uitbreiding geweken en kon met de nablussing worden begon nen. Het geheel biedt een trooste loze aanblik en doet denken aan het resultaat van een bombarde ment tijdens de oorlog. De Hoog straat en de Bredestraat zrjn als het ware versperd door neerge vallen puin en glasscherven. De schade is niet bij benadering te schatten, doch lóópt in de torf- nen. HAVEiNDIEFSTAL. Drie matrozen uit Antwerpen en een uit Rotterdam, allen opva renden van het s.s. „Sonja" zagen in Antwerpen, dat er twaalf rol len stof aan boprd van hun ach"» werden gebracht. Zij besloten dei- rollen stof in Rotterdam te stelen. De 19-jarige lichtmatroos P j uit Rotterdam, die in Antwerpen afmonsterde, nam alvast een staaltje mee naar Rotterdam om te trachten kopers te vinden. Na dat de „Sonja" in Rotterdam was gearriveerd, huurde men Zater dagavond een taxi, waarin de rol len stof werden geladen. In de Marconistraat werd de wagen, door een politieagent, die de vol geladen taxi niet vertrouwde, aangehouden. De rivierpolitie zocht de zaak verder uit en slaag de er in de 27-jarige matroos R. A„ de 35-jarige matroos-timmer man R. B. en de 53-jarige ma troos P. S„ allen uit Antwerpen, en de Rotterdammer P. J. aan te houden en achter slot en grendel te zetten. De rollen stof bleken een waarde van 10.000 te ver te oen woordi gen 5250 VOOR „WEES EEN ZEGEN". De heer W. Loopuit, penning meester van de Nederlandse ver eniging van fotojournalisten, overhandigde Woensdagmorgen is het jongenstehuis van de stich ting „Wees een zegen" een chë- que groot f 5250 aan Dr. H. Pee- ters, voorzitter van deze stich ting. Bij de geboorte van de jongste telg van de Koninklijke familie, Prinses Marijke, maakte Z K. H. Prins Rernhard de eerste foto van de jonggeborene, die hij ter publicatie afstond aan de Neder landse vereniging van fotojourna listen. Op voorstel van H. K. H. de Prinses-Regentes Juliana werd bepaald, dat de opbrengst van deze foto bestemd zou zijn voor de stichting „Wees een zegen". De heer Dijkstra, de geestelijke vader van de stichting, vertelde dat het gehele bedrag ten bate van de tehuizen aan de Amstel- veense weg te Amsterdam en in Bloemendaal zal worden aange wend. BRAND IN LAKFABRIEK. Een korte hevige brand heeft gisterochtend gewoed in een van de gebouwen van Sikkens Lakfa brieken, aan de Rijksstraatweg, nabij, Sassenheim. Dank zij krach tig ingrijpen van de Sassenheimse brandweer heeft men de brand weten te beperken tot een van de oliestookinrichtingen, welke ech ter geheel uitbrandde. De in een niet normaal ifunctionerende ketel aanwezige olie is op een gegeven moment tot zelfontbranding geko men, waarna in een minimum van tijd het vuur zich tot de gehele stookinrichting uitbreidde. Met vier stralen werd de brand ge blust. Dank zij de stenen con structie van het gebouw kon over slaan van het vuur naar de grote hoeveelheden uiterst brandbaar materiaal in de omgeving wor den voorkomen. De schade is zeer aanzienlijk, doch het bedrijf wordt hierdoor niet gestagneerd. toor geweest en heeft me het ding laten zien, met een air at hij Minister of Financiën was. Eldrick keek stom verbaasd CoMingwood aan. Collingwood staarde sprakeloos naar Elderiok, Toen keerden beiden zich naar Robson. HOOFDSTUK XHI. DE EERSTE TROEF. De familie-notaris der Malla- torphe's schudde ongeduldig het hoofd bij die vragende blikken. „Jullie 'behoeven mij heus niet aan te staren alsof ik er meer van weet," riep hij uit. ,Jk heb je alles en alles verteld. Die vent stapt mijn kantoor binnen, ijs koud, zowat een half uur gele den en houdt mij die volmacht onder de neus, heel correct, gete kend en gezegeld door mevrouw Mallathorpe. En zover ik weet heeft mevrouw Mallathorpe ze nog alle vijf op een rij, nou, daar zitten we." „Wat is het voor een vol macht," vroeg Eldrick. „Een al gemene of een bijzondere?" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2