sffiÉrigl i 5 M Rant age Het HUWELIJK van Engelands Troonopvolgster. pf ;;S m l De Minister antwoordt BINNENLANDS NIEUWS I--; ,r i i,4 w. Mr- KJ 4 jjifióil £'^Hs till*1 It 8 1 Atoomproductie; in Sowjet-Unie mogelijk Ongeregeldheden op Sicilië De Europese kunstmestproductie. Bouwt Sowjet-Unie superforten De invoer van Nylonkousen i t r tie r -e; tie i pr'i 1 r J V. .1 I V i I Hm Londen draagt nog een masker: bet masker van onverschilligheid, dat door de onafgebroken reeksen tegenslagen op allerlei gebied ge- wroefht is Londen is nog grijs en koud aan de vooravond van een groot feest, dat, onder nor male omstandigheden, rijk en aran tot uitgelaten feestvierder gemaakt zou hebben. Maar de omstandigheden, die tot grote versobering van de feestviering dwongen, hebben er toe bijgedragen Londen de glans en glorie te onthouden, die bij een huwelijk van Prinses Elizabeth en Philip Mountbatten passen. De versieringen zijn beperkt gebleven tot de route van onge veer vijf kilometer, die de bruid stoet volgen zal. Daar is men niu bezig, zo goed als financiën en beschikbare werkkrachten het veroorloven, kleur en fleur te brengen in de vuilgrijze Londense sfeer. Daar ziet men guirlandes, vlaggen en wimpels. Hoge pa len, waarvan vanen met de let ters „E" en „P" en de roos van Tudor omlaaghangen. Daar zul len ook duizenden zich verdrin gen oen iets van de stoet te kun nen, zien. Zelfs deze soberheids versiering is kenmerkend teken des tijds aan critjek onder worpen geweest. Volgens een onlangs gehouden Gallup-poll heeft een vierde deel van de beter Brandstoffen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Vliet be treffende de verdeling van goede en minder goede brandstoffen heeft de Minister van Economi sche Zaken a.i. geantwoord, dat ham bekend is, dat de ene. han delaar in grotere mate kan vol doen aan de vraag tot levering van bepaalde soorten huisbrand- stoffen dan de andere. Op de vragen: Zijn er door het rïjkskolenibureau aan de handel ter zake van aflevering van brandstoffen op de voor zes een heden geldig verklaarde huis brandstoffen voorschriften gege ven betreffende de te leveren soorten brandstof? Zo niet, waarom is dit nagelaten? Zo ja, welke waren deze voorschriften en welke maatregelen worden ge troffen ten aanzien van de han delaren, die deze voorsohrriften hebben overtreden? Is de Minister bereid maatre gelen te treffen, waardoor bij af levering t.z.t. van brandstoffen op pog geldig te verklaren bon nen zoveel mogelijk een gelijk matige verdeling van de goede en minder goede soorten brand stoffen over de burgerij zal plaats hebben? antwoordt de Minister ontkennend. De verdeling van de ter be schikking komende soorten huis brandstoffen door de groothande laren onder de handelaren en door de handelaren onder de ver bruikers is niet aan voorschriften gebonden. De handelaren streven ernaar, zoveel mogelijk rekening te hou den met de wensen van de afne mers, waarbij in sommige geval len, o.a. door het breken en zeven der aangevoerde kolen, aan de vraag van de verbruikers kan worden tegemoet gekomen. Het geven van voorschriften ten aanzien van deze distributie zou, met het oog op de zeer ge differentieerde behoeften, ver band houdende met de uiteenlo pende stookgewoonten en stook- gelegenheden in de onderscheidene delen des lands, een vergaande uitbreiding en complicering van de distributieregeling en een zeer uitgebreide contröle noodzakelijk maken, waartoe het apparaat ontbreekt. Het publiek is er op gewezen, dat het geen aanspraak kan ma ken op levering van bepaalde soorten. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. gesitueerde ingezetenen van Lon den de versiering te sober ge acht terwijl 36 procent van de armere Londense burgers deze rhin'male versiering nog te over vloedig vond Maar het eind resultaat was dan toch, dat 50 van de gehele bevolking zich ver enigen kon met hetgeen gedaan zal worden. Het blijft echter nog altijd moeilijk %e belangstelling van de massa voor deze gebeurtenis te peilen. Het masker toont onver schilligheid, maar de gretigheid waarmede in de laatste dagen al het nieuws in de bladen is opge nomen doet beter verwachten. De feestviering heeft tot nu toe vrijiwel uitsluitend achter de schermen" plaats gehad. Vijf Koningen en zes Koninginnen hebben Dinsdagavond een dronk op „Elizabeth en Philip" uitge bracht in de in crème en goud uitgevoerde „Banquethall' in Buckinglhampalace waar Koning George, Koning Haakon van Noorwegen, Koning Frederik van Denemarken, Koning Michael van Roemenië en Koning Peter van ■Toego-Slavië samen met Konin- g'n Helena van Riemenië, Konin gin Alexandria van Joego-Slavië en Koningin Victoria van Spanje tegenwoordig waren en ook Prin ses Juliana en Prins Bernhard z'ch onder de 42 gasten bevon den. Alles was van goud: borden, vorken, messen, lepels en kande laars, terwijl de met goud afge zette rode uniformen der bedien den het geheel opsierden. Alleen de maaltijd zelve soep, vlees en een nagerecht deed aan de soberheid van deze dagen herin neren. De glans van dit feest bleef tot op heden beperkt tot de schitte ring der prachtige juwelen, die de Prinses aangeboden zijn en Dinsdag alleen door de bevoor rechte schenkers van een huwe lijkscadeau bewonderd zijn. De gewone Londenaar krijgt daar eerst veel later de gelegenheid voor. Londen draagt nog een masker, maar de Londenaars zullen onge twijfeld op de dag zelf, juichend hun liefde voor het Koninklijk Huis en in het bijzonder voor de charmante troonopvolgster de monstreren of dan weer het mas ker op te zetten als zij door on versierde straten huiswaarts k6r6n. Londen draagt nog een mas ker, maar heden, op de dag var, het vorstelijk huwelijk, zal het vallen, wanneer de Londenaars die de stoet kunnen gadeslaan de charmante troonopvolgster met gejuich hun gelukwensen zullen aanbieden. Het Sovjet-Russische weekblad Nieuwe Tijden" verklaart, dat de Sovjet-Unie het noodzakelijke industriële potentieel beizit voor vervaardiging van de atoomhom Het blad zegt in het betreffende artikel verder, dat de „reaction- nairen" zich immer misrekend hebben over de economische macht van de Sovjet-Unie en het vermogen van haar industrie. De reactionnairen. die nog kort geleden ernstig voor hun misreke ning hebben moeten hoeten, waren Hitier en zijn generaals", aldus het blad. Krachtige politieversferkingen zijn gistere^ van Palermo uitge rukt naar Caltanisetta, waar vol gens berichten ernstige ongere geldheden plaats vinden. Landar beiders Vielen de bureaux der rechtse partijen aan en in de stad zou een groot tumult heersen. De commissaris van politie van Caltanisetta werd ernstig gewond toen hij de landarbeiders tegen wilde houden. De menigte dreigt ook het omliggende land te bezet ten. Op het vasteland van Italië schijnt de algemene staking, die eergisteren in het gebied van Ba- ri werd uitgeroepen, zich tot de gehele provincie Bari delle Puglie uit te breiden, als protest tegen „neo-fascistische" activiteit. Vol gens onbevestigde berichten heb ben rechtse groepen de commu nistische bureaux en die van de plaatselijke vaktverenigingsraad te Serracapriole nabij Roggia in brand gestoken. Er werd nabij Bari tevens een poging gedaan om- een bom te werpen op een auto, die communistische en so cialistische vakverenigingsfunc- tioparissen vervoerde. 37) (Nadruk verboden.) Het duurde nogal lang voordat Oollingwood's hulp gevraagd werd. Op Normandale Grange ging alles ogenschijnlijk zijn gewone gang. Harold Malla- thorpê was begraven, zijn moeder begon te herstellen van de zenuw schok na diens dood. de advoca ten waren bezig Nesta in het bez't te stellen van het onroeren de goed en haar te samen met haar moeder het eigendom over te dragen van de fabriek en het roerend goed. In Barford gingen de zaken ook als naar gewoonte. Pratt ging door met zijn bezig heden op het kantoo- van Eldrick Pascoe, niets werd meer ge hoord tenminste niet door bui tenstaanders van het rent- Een speciale delegatie van Europese deskundigen op kunst- meststofgebied heeft volgens het „Journal of Commerce" medege deeld, dat West-Europa stikstof meststoffen produceert op de hu!dige capaciteit. De stikstof- kunstimest producerende landen in Europa hebben nieuwe ge gevens aan de commissie van on derzoek verstrekt en deze heeft de ramingen voor 1947/48 gewij zigd. België kan met grote moei te voldoende kolen verstrekken om zijn productiecapaciteit gaan de te houden om te voldoen aan het te Parijs gestelde doel van 145.000 ton in dit jaar. Het voornemen is om in de komende drie jaren gestadig de productie te vergroten. Neder land verstrekt alle kolen, welke de twee bruikbare fabrieken kunnen gebruiken. Deze fabrie ken, die allebei in de oorlog wer den beschadigd, hadden een pro ductiecapaciteit van 34.000 ton op de dag van het einde van de oorlog in Europa. Door de her stelwerkzaamheden voort te zet ten, hoopt Nederland in 1947/48 65 000 ton stikstof-meststof te produceren. En het daarop vol gend jaar 10.000 ton meer. De grootste fabriek te Sluiskil werd door de Duitsers tijdens de oorlog geheel ontmanteld. De vroegere productiecapaciteit van deze fa briek van 58.000 ton wil men weer trachten te bereiken, doch dit zal zich eerst in 1950/51 doen gevoelen. De chef-staf van de Ameri kaanse luchtmacht, Generaal Spaatz, heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet- Un'e een eigen uitgave van de B-29 Superfort bouwt. Hij herinnerde in dit verband er aan, dat in 1945 twee Super forten tot dalen gedwongen wer den en in Sovjet-Russische hant- den vielen. iSpaatz legde deze verklaring af bij zijn getuigenis voor de commissi betreffende ce luchtpolitie. Verder zeide hij, dat de Sovjet-Unie een jaar gele den poogde in de V. S. banden, wielen en rem-accessoires voor dlit type bombardementsvliegtuig te kopen. De order werd echter geweigerd. Verder zeide hij, dat er tijdens de feesten ter herdenking van die Octoberrevolutie, dit jaar, Super forten boven Moskou gevlogen zouden hebben. Later zeide hij tot journalisten, niet te weten hoeveel van dergelijke vliegtuigen de Sovjet-Unie bezat. Naar zijiri mening zouden de Sovjets mis schien een kleine duizend in de komende zes maanden kunnen aanmaken. Spaatz wees die com missie er op, dat de Sovjet-Unie op het ogenbl'k meer vliegtuigen in de voorhoede had dan het pro gram voor de Amerikaanse lucht macht in vredestijd omvatte. In antwoord op een vraag va.n het Kamerlid Philippart, heeft de Belgische Minister van Buitenl. Zaken medegedeeld, dat de invoer van kunstzijden kousen in België in de eerste acht maanden van 1947 esn waarde vertegenwoor digt van fr. 36.292.000. De invoer van Nylonkousen uit de Verenig de Staten vertegenwoordigde in dezelfde periode een waarde van fr. 518.260 000. De Minister vèr- klaarde verder dat de Belgische regering maatregelen heeft geno men om de uitvoer uit België van Nylonkousen naar landen met zwakke deviezen te voorkomen. meesterschap. Wat Collingwood betreft, hij had zijn kantoor ge ïnstalleerd, had goede kamers ge vonden en kreeg juist zoals El- drick voorspeld had overvloed van werk. Geregeld bezocht hij Norman dale Grange en ontmoette Nesta ook bij gemeenschappelijke ken nissen, zij leerden elkaar» beter kennen. Toen de winter voorbij was en de eerste tekenen van de r aderende lente zichtbaar werden in de bossen en op de landerijen rondom het grote huis, voelde Collingwood, dat de tijd aange broken was om vrij uit te spre ken. Een rechtszaak hield hem drie weken in Londen vast, maar tóen hij terug kwam, stond zijn plan vast. hij wilde Nesta so spoedig mogelijk de gehele waar heid vertellen Hij had het met zich zelf uitgevochten, hij' hield zoveel van haar, dat geen finan- tiële overwegingen hem langer konden tegen houden, het haar te zeggen. Evenwel, toen Colling- wood na een afwezigheid van bijna een maand zijn opwachting maakte op de Grange, vond hij heel wat anders om over te pra ten dan zijn grote genegenheid. Zodra hij haar zag, bemerkte hij, DODELIJKE AANRIJDING TE HILVERSUM. Mevrouw W. uit Hilversum, die gistermiddag in de Stationsstraat op haar fiets een stilstaande auto passeerde en tegelijkertijd door '1, vrachtauto werd gepasseerd, raak te uit angst de macht over haar stuur kwijt en geraakte onder de. achterwielen van de vrachtauto en was op slag dood. Haar kindje dat achterop de fiets zat, bleef ongedeerd. VEEWAGEN DOOR EEN TREIN GERAMD. Om kwart vóór zeven Woens dagmorgen is een 6-tons truck met oplegger, waarin vee werd vervoerd, op de onbewaakte spoorwegovergang bij Purmerland onder de gemeente Ilpendam, door de aldaar in volle vaart pas serende z.g. boottrein, die om 6.04 uur uit Amsterdam naar Enkhuizen was vertrokken, ge grepen en biina 60 meter meege sleurd. Twee in de oplegger aan wezige koeien werden op slag ge dood. De twee in de cabine van de wagen zittende veehouders als mede de chauffeur bekwamen wonder boven wonder slechts on betekenend letsel. KNAAPJE DOOR AUTO OVERREDEN. Een 7-jarig Amsterdams jon getje, dat Dinsdagmiddag op de Overtoom te Amsterdam krijger tje speelde met een vriendje, werd door een met straatklinkers ge- dat Nesta niet alleen verward en vol zorg was, maar verstoord. ,,Ik ben zo blij, dat u er is", begon zij onmiddellijk toen zij al leen waren. „Ik heb goede raad nodig. Er is iets gebeurd iets dat me hindert en me erg. heel erg ontstelt. Ik ben er ge woonweg van overstuur!" „Zeg het maar," zei Colling wood Toen antwoordde zij: „Gister middag moest ik voor zaken naar Barford. Toen ik vertrok was moeder tamelijk goed, ze is in de laatste weken heel wat beter ge worden en heeft nu nog maar één verpleegster. Jammer genoeg was die ook die middag uit. Bij mijn terugkomst was moeder veel zieker en opgewonden en, het geeft niets of we het al ontken nen, zij maakte de indruk alsof zij ernstig beangst was. Ik kan er geen andere' woorden voor vinden. Ik vroeg daarop wat er Cbeurd was en hoorde, daj in mijn afwezigheid zij bezoek had gehad van die klerk van de firma Eldrick, die mijnheer Pratt, u weet wel. Hij was liefst een uur hij haar geweest Ik was werke lijk woedend." Zoiets had Collingwood' al ver laden vrachtauto gegrepen. Het knaapje kreeg achtereenvolgens het linker-voorwiel en linker achterwiel over zijn lichaam en overleed korte tijd later in het Wilhelminagasthuis aan zijn ver wondingen. SCHEVENTNGEN RADIO HEEFT WEER EEN ZENDMAST De zendmast van Scheveningen radio te IJmuiden, die tijdens de oorlog omver werd gehaald, is gisterenochtend weer verrezen. Het gevolg hiervan is, dat Sche veningen nadio nu weer zijn reservezender op de z.g. veilig- heidsgolf (600 m.) voor de scheep vaart op de Noordzee in gebruik kan nemen. CONSTELLATION VERONGE LUKT BIJ NEW-CASTLE. De President van de Trans- world Airways, Lamotte Cohu, heeft volgens het bureau der maatschappij te Amsterdam me degedeeld, dat de Constellation, die Dinsdag op het vliegveld New castle in de Amerikaanse Staat Delaware is verongelukt, volgens waarnemers een normale landing scheen te maken, doch waar schijnlijk met het landingsgestel in een greppel aan de rand van het vliegveld geraakte. De piloot had de machine daardoor niet meer in zijn macht en het toestel sloeg tegen de grond en ging in vlammen op. Zoals gemeld kwamen vijf per sonen hierbjj om het leven. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag ongeveer ka(f vier is in de Trompstraat te IJmuiden-Oost het 3-jarig jonge tje J. de L. door een militaire auto overreden, to^n het plotse ling de weg overstak. Met een ga pende hoofdwonde en ernstige In wendige kneuzingen is het knaap je naar het Antoniusziekenhuia overgebracht, waar het enkele uren later is overleden. MESSEN EN REVOLVERS. Te Weert is het dezer dagen 's avonds tot een ernstige vecht partij gekomen, waarbij' de aan het gevecht deelnemende mannen en vrouwen van messen en revol vers gebruik maakten. Een der vrouwen kreeg een schotwonde, een, der mannen .bekwam een messteek. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht De Weertse politie stelt een on derzoek in. ROOFOVERVAL TE SITTARü. Op de Kromweg te Sittard is de handelsreiziger H. van achte ren aangegrepen door een indi vidu, dat hem van zijn portefeuille met ƒ500 beroofde. De vermoe delijke dader, zekere J. S„ is 's nachts van zijn bed gelicht en na verhoor in het huis van bewa ring te Maastricht ingesloten CONFLICT IN DE BLOEMEN HANDEL. Er dreigt een conflict in de bloemenhandel. Aanvankelijk be stond er een regeling, dat aan omzetbelasting door de kwekers en door de handel elk 3 be taald wordt. De kwekers wilden hun aandeel verlagen tot 1% Hiermede heeft de Minister zich echter niet accoord verklaard. Op aandrang van enkele grot* kwekers hebben de veilinglbestu- ren thans besloten voor de vei lingsservice 1% op de kopers in ickening te brengen. In ver band hiermee zijn de laatste we ken verscheidene protestvergade- rinigen gehouden. De bloemen handel (grossiers, winkeliers en straathandel) heeft nu besloten met ingang van 1 December as. niet meer op de veilingen t« kopen. WINKELJUFFROUW OVER MEESTERT JUWELENDIEF. Een grote juweliersizaak aai het Koningsplein te Amsterdam kreeg Dinsdagochtend een tele foontje van een Fransman. Hjj wilde de platina ring, bezet met briljanten, welke reeds enige dagen in de étalage lag, bezich tigen. Om kwart 'voor twaalf des ochtends zou hij naar het Ko ningsplein komen. De Fransman verscheen prompt op tijd en liet zich de ring tonen. Het viel de verkoopster echter op, dat, nadat de Fransman het doosje met de ring in de hand had gehad, de ring van uiterlijk veranderd was. (De Fransman had met een „Franse slag" de platina ring in zijn vestjeszak gestopt en een zilveren ring met een glazen "steentje, die als twee druppels water op de echte leek, in het doosje gedeponeerd. Met kennersblik bemerkte de winkeljuffrouw echter het ver schil onmiddellijk en met een rustig gebaar drukte zij op een knop, waardoor de voordeur automatisch werd gesloten. De Fransman kon deze kloeke geste van de verkoopster kenne lijk niet appreciëren en hij tracht te langs andere wegen de win kel te verlaten. Ook deze poging wist de juffrouw echter te ver ijdelen. Ze sprong de Fransman op de rug en wist hem zo lang vast te houden tot personeel, dat zich achter in de zaak bevond, haar te hulp kwam en de Frans man overmeesterde. Deze kwam tenslotte op het bureau Singel terecht. Hij bleek een 27-jarige hotelbediende te zijn, die pas een week in ons land vertoefde. De man sprak geen woord Nederlands. De ring had een waarde van vijf en twintig duizend gulden. wacht te horen, zodra hij haai zag. Dus de wolken pakten zich samen. „iHoe kwam het, dat Pratt toe gelaten werd?" vroeg hij. „Daar ben ik ook boos om", gaf zij toe, „hoewel ik eigenlijk boos op mijizelf moest zijn, dat ik geen strikter orders had gegeven. Ik hen om zowat twee uur vertrok ken, hij kwam tegen half drie en vroeg Esther Mawson, de kame nier van mijn moeder, te spreken. Hij heeft haar gezegd, dat het absoluut noodzakelijk was, dat hij mijn moeder zelf sprak, z;j heeft toen die boodschap overge bracht en mijn moeder stemde erin toe dat hij boven kwam En zoals ik al zei, ik vond haar on rustig en veel zieker en dat is nog het ergste niet." „Wat is dan het ergste?;' vroeg Collingwood. „Zeg het mij maar; het is beter, dat ik het weet, ik kan u wellicht van dienst zijn." „Het ergste is," zeide zij, „dat moeder mij niet wil zeggen wat die man kwam doen. Zij weigert pertinent iets los te laten. Alleen beweert zij dat het haar eigen zaken waren. Zij wil mij verder n'ets toevertrouwen, mij niet, denkt u eens na, haar eigen doch- ter. Wat kan zij voor zaken met hem hebben, of hij met haar? Eldrick Pascoe doen nooit za ken voor ons. Er is een of ander groot geheim „Wilt u mij eerst op een of twee vragen antwoorden?" vroeg Collingwood. Hij had Nesta nog nooit ontstemd gezien en het drong plotseling tot hem door, dat er heel wat sluimerde m haar karakter op het gebied van vastberadenheid en vurigheid wat werkelijk formidabel kon worden als zij geïrriteerd werd. „Eers tens, die kamenier, waar u over sprak, is betrouwbaar?" „Dat durf ik niet met zeker heid te zeggen, maar onvoorwaar delijk vertrouw ik haar toch niet," antwoordde Nesta. „Mijn moeder heeft haar al twee jaar, zij komt uit Barford. Nu heb ik haar echter zulke strikte bevelen gegeven, dt zij het niet wagen zal, ooit nog iemand zonder mijn voorkennis toe te laten." (De tweede vraag is, heeft u en,!g venmoeden, warom Pratt uw moeder wilde spreken?" (Wordt vervolgd.) 114 (MjB.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2