Stel Dc Belgische Koningskwestie. •3 'M DE RAAD VAN BIJSTAND LUCHTSTRIJ DKR ACHTEN 4 w /!r' Ecn geschenk nog dit jaar een oplossing? «K* »H DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947. De Legercommandant voor de Radio Aanbod van Koning George van Engeland. Register met namen van nazi's gevonden. Prijsverlaging interlocale briefkaarten. der bedrijfsgroepldetailhandelEover de prijsverlaging Reynaud niet in nieuwe Regering. Het complot in Slowakije. Leon Blum desgevraagd bereid kabinet te vormen De tussentijdse hulp aan Europese landen De stakingen in Frankrijk FRANSE REGERING AFGETREDEN Tweede Kamer waarborgen Friese eilanden verbinding met het vaste laua Britse attaché te Moskou treft geen blaam Werkloosheid en werkverruiming V*" rd? vJf* 'iiK -m Frankering bt) Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Donder- dtgavrmd. Weinig wind. Nevelig of mistig weer met weinig wind en overwegend droog. Op verscheidene plaat sen lichte vorst. DE 3de Jaargang No. 662. Ver.ch«nt dagelijks Drukkerij NV. Firma P. J. van de Sande - Terncqzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.; mininjtasS per advertentie 1,86. Inzending advertentlaB tot des namiddags 4 uoic Rubriek kl. advertentie® 5 regels 60 ct.; ieder® regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onOme nr. Bureau van dit 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De Legercommandant Lt.-Gen. 6 H. Spoor, heeft in een rad'o- ïéde voor de Nederlandse Strijd krachten de predikanten in Ne derland opgewekt naar Indone sië te gaan, omdat er in Indone sië een groot gebrek aan veld predikers bestaat. Koning George van Engeland heeft het Britse parlement mede gedeeld, dat Hij bereid is geduren de twee jaar van Hun huwelijk de kosten voor het onderhoud van Prinses Elizabeth en Luitenant Philip Mountbatten uit eigen middelen te betalen, om op bet ogenblik geen last te laden op de schouders van het volk, dat met milke grote economische moeilijk- beden te kampen heeft. Prinses Elizabeth zelf heeft medegedeeld, dat Zij 20 van de 25 japonnen en andere kled'ng, die als huwelijksgift van het New- Yorkse instituut van kledingont werpers heeft ontvangen, aan twintig Britse bruiden, die op 10, 20 of 21 November in het Istïwelijik treden, zal geven. Te Frankfort am Main is een kaartsysteem met de namen van minstens 10 000 leden van de nazi-partij gevonden. Het werd tussen oude papieren, propagan- dabrochures en partijinsignes, op gestapeld! in een schuilplaats tegen luchtaanvallen, ontdekt. Men is van mening, dat 3000 Duitsers, die berecht zijn en vrij gesproken door het zuiver.ngs- hof van Frankfort, tengevolge van deze ontdekking opnieuw voor het tribunaal zullen moeten verschijnen. gemeen secretaris van de Franse Socialistische pairtij. Mollet voegde er aan toe, dat een geheel socialistische regering niet uitgesloten zou zijn, maar dat men eveneens rekening moest houden met een coalitie tussen Socialisten, M.R.P., Radicalen en onafhankelijke Conservatieven. Mollet verklaarde voorts, dat de huidige situatie maatregelen vereist, die niet populair zijn doch wel streng. Naar zijn mening is het noodzakelijk, dat een nieuwe man, die door zijn persoonlijke in vloed de publieke mening hiervoor weet te winnen, aan het hoofd der regering komt te staan. Op de vraag, wat het programma der nieuwe regering zou zijn, ant woordde hij, dat verhoging der minimum-lonen, bepaling van een nieuw prijspeil en het instellen van een prijs- en loonstop op het nieuwe niveau over zekere perio de het eerst zou moeten geschie den. Mollet meende, dat zowel de socialisten als alle meer rechtse groepen voorstanders zijn van het invoeren van geheime stemming bij de beslissing over het al dan niet authoriseren van stakingen door vakverenigingen. Het porto voor briefkaarten voor interlocaal verkeer zal wor den verlaagd van TVs tot 6 cent. Men verwacht, dat deze verla ging per 1 Jan. a.s. van kracht zal worden. De raad van bijstand van de bedrijfsgroep detailhandel heeft in verfband met de oproep van de Regering aan het bedrijfsleven om tot een vrijwillige prijsver laging over te gaan besloten aan deze actie medewerking te ver lenen Voorzover in het kader van een verm ndering van de huidige spanning tussen prijzen en lonen een prijsverlaging noodzakelijk is, spreekt de raad van bijstand als zijn mening uit, dat de deta l- handel, waar dit met de hand having van een finantieel gezond bedrijf verenigbaar blijft, aan deze prijsverlaging dient mede te werken. In beginsel zal daarom iedere verlag'ng van industrie- of groot- handslprijzen door de detailhan del onmiddellijk en in het alge meen ook voor de aanwezige voorraden moeten worden door- De voor de detailhandel gel dende procentuele marges allien echter met het oog op de hand- ▼oor eike vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en' winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. (Ingez. Med.) Van gewoonlijk welingelichte zijde verluidde, dat Paul Reynaud geen deel zal uitmaken van de nieuwe Franse regering, waar over (besprekingen gaande zijn tussen de leiders van de midden partijen. Leon Blum zou in be ginsel bereid' zijn de leiding op zich te neimen van een regering op basis van de midden-partijen en strevende naar een verzet teven de druk zowel van de zijde der communisten als van de R.P.F. van De Gaulle Waarne mers betwijfelen echter, of hij wel in staat zal zijn een regering te vormen, welke kar. rekenen op een hechte meerderheid in het parlement. Blum zou in elk ge val geen officieel verzoek tot vor ming van een regering krijgen alvorens nog verder met leidende politici te hebben overlegd. Reynaud zou o.a. gestrand zijn op de door hem gestelde eis, dat de nieuwe regering vriendschap pelijk zou staan tegenover Gene raal De Gaulle. Het Slowaakse departement voor de veiligheid heeft medege deeld, dat een van de voornaam ste verbindingsmannen" van het beweerde Slowaakse complot tegen de staat, zekere Dr. Rudolf Komanderi, is gearresteerd, al dus meldde radio-Praag. Koman deri was de secretaris van Dr. Jan Kempny,1 de voormalige secretaris van de Slowaakse de mocratische partij, die ervan be schuldigd is betrokken te zijn ge weest bij een complot tot moore op President Benesj. Komanderi zo-u veribindingsman geweest zijn tussen de samen zweerders en ,,het bu tenland In totaal zijn reeds 260 perso nen in verband met het complot gearresteerd, aldus het departe ment, doch 83 van hen zijn weer vrijgelaten. De Franse Socialistische leider Leon Blum heeft zich bereid ver klaard een nieuwe regering te vormen, indien President Auriol hem dit opdraagt, aldus een be kendmaking van Guy Mollet, al- Naar iri goed-ingelichte krin gen verluidt, zou de Belgische regering neg voor het e'.nde van dit jaar tot een oplossing van de Koningskwestie wensen te ge raken. Slechts weinigen is het hierbij evenwel duidelijk welke houding de regering hierbij zal aannemen en tot welke bes.uicen zij zal komen.. Het verslag* van de commissie- Se rv ais, de commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de houding van de Koning tijdens de bezettingsperiode, het ant woord daarop van oud-Minister Pierlot, een rapport van ex-- Minister De Vleeschauwer en een repliek van de commissie-Servais Op het verslag van Pierlot hebben de toestand niet duidelijk ge maakt, hoewel deze documenten misschien da verdienste hebben aan te tonen, dat, al mocht de Koningverwijt treffen, dit toch even goed geldt voor bepaalde ministers. Intussen zou het de meerderheid van het Belgische volk wél duidelijk zijn geworden, dat de argumenten, die tegen de Koning worden aangevoerd, wei nig steekhoudend zouden zijn en de Vorst bij al zijn handelingen steeds het welzijn van België voor ogen zou hebben gel^ad. De „Pages d'histoire" waarmede Pierlot de beschuldigingsacte tegen de vorst heeft bezwaard, zouden hebben doen uitkomen hoezeer dit conflict ook van per soonlijke aard. In „La Nation Beige" van enge dagen geleden heeft Graaf Louis de Lichtervelde, de beken de geschiedschrijver van de Bel gische monarchie, ter gelegen heid van het naamfeest van de Koning een artikel geschreven, waarin hij er op aandringt de zonen van Koning Leopold naar België te doen terugkeren. Een dergelijke daad, aldus Lichter velde, zou op geen enkele oplos sing van <;e Koningskwestie voor uit lopen, doch zou deze^ integen deel helpen vergemakkelijken. In dien er oorzaken mochten zijn, d e Koning Leopold mochten be letten zijn prerogatieven te her- nemen zo zouden de nieuwe menten der dynastie bierdoor niet Geschaad mogen worden in bun opivoediM en vervreemd geraken van het land, dat zij later zullen leiden. In dit verband wordt er ook op geweizen, dat Prins Boudewiin volgend jaar 18 jaar oud zal zijn en dan het recht zal hebben in de Senaat z'tting te nemen. Qok het Belgische Liberale Kamerlid de heer Rey drohg er tfdens een redevoer'ng op aan, dat de Koningskinderen naar Be - gië zouden terugkeren en hij knooote er aan vast, dat hun ver blijfplaats een eventuele terug keer van de Koning later zcu kunnen vergemakkelijken. Dit is een geluid dat tot nu toe van Liberale zijde nog niet iS verno men en het is niet uitgesloten, dat de Liberale partij haar hou- dirg ten opzichte van de Konings kwestie zal herzien. Van Socialistische zijde wijst men er intussen op, dat een terugkeer van de Prinsen naar België bij de Koning slechts wei nig gehoor vindt. Nog kort geleden, zo schrijft „Le Peuple" ter gelegenheid van het jubileum van Kardinaal Van Roey, had men verwacht, dat Prins Boude- wijn naar België zou terugkeren teneinde zich voor te bereiden op het innemen van zijn plaats in de Senaat, doch dit is niet gebeurd. Het blad vraagt zicih daarom af, of men er inderdaad in zal sla gen de Koning over te halen zijn kinderen naar België te doen terugkeren. Men neemt aan, dat thans wel verwacht mag worden, dat de Koningskwestie in een rustiger sfeer en met meer be grip behandeld zal worden dan tot nu toe het geval is geweest. Dat het de Belgische leidende persoonlijkheden ernst is met het zoeken naar een spoedige oplos- sing, blijkt wel uit het feit, dat Paul van Zeeland, die voorzitter is van het Nationaal Congres voor de oplossing van de Ko ningskwestie, binnenkort voor een veertiental dagen uit Indo nesië naar België zal komen. having van een finantieel gezond detailhandelsbedrijf in het alge meen op het geldende niveau moeten worden gehandhaafd. Overweging daartoe vormt de omstandigheid, dat het directo raat-generaal van de prijzen reeds hij voortduring deze mar ges aan veranderende omstandig heden heeft aangepast en voorts, dat het doorgeven van verlaagde prijzen bij handhaving van de bestaande procentuele marges op zichzelve reeds een verlaging van het geldbedrag daarvan betekent. In zoverre hier eri daar in de afgelopen jaren nog enigermate gunstige resultaten werden be reikt, kan volgens de raad van bijstand slechts worden gesproken van het ontvangen van schijnver- diensten, welke noodzakelijk zijn voor de herbevoorrading tegen de hogere na-oorlogsprijzen. Èen dalende tendens in de prij zen kan vervolgens naar het oor deel van de raad zeer worden bevorderd, indien van Overheids wege, waar slechts enigszins mo gelijk bestaande voorschriften, welke de cóncurrentie bemoei lijken, worden opgeheven. Hieronder moeten ook worden verstaan prijsvoorschriften voor goederen, welke niet tot voorzie ning in redelijk noodzakelijke levensbehoeften dienen, alsmede voor goederen, welke bereids .n voldoende mate beschikbaar zijn. Tene'nde tot stand gekomen prijsverlagingen ook voor het pu bliek duidelijk tot uiting te bren gen, zullen voorts alle vakgroepen haar ingeschreven detail-hande laren de dringende wenselijkheid voorhouden om de in prijs ver laagde artikelen en in het alge meen de goedkopere producten met zorg onder de aandacht van het kopend publiek te brengen. De commissie voor buitenlandse betrekkingen uit de Senaat der V. S. heeft de maatregelen tot het verlenen van tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oosten rijk goedgekeurd. Marseille was gisteren een stille stad met ongeveer 85 °/o van haar arbeidersbevolking in staking, doch ook elders in Frankrijk rolt de stakingsgolf voort. De havenarbeiders te Parijs sloten zich aan bijt hun stakende- kameraden te Marseille en Nice, terwijl al het personeel van safe- deposits in staking ging. De staking in 15.000 meelmaai- derijen in Parijs en omgeving bleef Woensdag voortduren en de mijniwerkersstaking in het Noor den breidde 'zich uit tot door 150.000 stakende mijnwerkers de steenkoolindustrie practisch ver lamd werd. De grootste stakingsbeweging heeft plaats onder de metaal- artoe'ders, van wie 350.000 man in staking zijn. Zij hebben de ge hele nacht de wacht gehouden bij hun machines om eventuele acties om de staking te breken te be letten. Het Franse Kabinet heeft giste ren geen overeenstemming be reikt ten aanzien van het ont* werp, dat Dinsdagavond door Ra- madier en Moch is opgesteld om het stakingsprobleem op te lossen. Ramadier heeft een collectief ontslag van het gehele Franse kabinet ingediend. In een officiële verklaring, uit gegeven door het bureau van de President, wordt gezegd, dat Ra madier is afgetreden opdat „stap^ pen mogen worden gedaan, waar bij de gehele Republiek en alle partijen hun verantwoordelijkheid kunnen inzetten." De President is onmiddellijk be gonnen met besprekingen met het oog op de benoeming van een nieuwe Minister-President Hij had eerst een onderhoud met de voorzitter van de Nationale Ver- gadering, Edouard Herriot, en zou daarna confereren met de voorzitter van de Raad van de Republiek en de voorzitters van de fracties der leidende partijen. Men verwacht, dat deze bespre kingen tot middernacht zullen voortduren en heden zullen wor den voortgezet. De Tweede Kamer heeft gister middag behandeld het wetsont werp tot bevordering van de vol doening van krachtens het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek verschuld'gde uitkeringen tot on derhoud door de mogelijkheid open te stellen ter zake van der gelijke uitkeringen lijfsdwang toe te passen. De heer Stokvis (C.P.N.) uit zijn waardering jegens de Minis ter voor het indienen van het ontwerp. Hij bepleit naast lijfsdwang poenale sanctie op het niet na komen van onderhoudsplicht. De heer Beernink (C.-H.) be treurt het, dat de gemeentebestu ren en de gemeentelijke steun- organen geen gebruik zullen kun nen maken van de lijfsdwang. Overigens verwacht hij veel van de preventieve werking der wet. .De Minister van Justitie, de heer Van Maarseveen verklaart o.m. nog het een voordeel te ach ten, dat geen gevangenisstraf wordt opgelegd. De lijfsdwang acht hij het juiste pressiemiddel en hij vertrouwt, dat het middel zeer doeltreffend zal blijken te liet wetsontwerp wordt tenslotte z. h. s. goedgekeurd. Ieder jaar keert de dreiging terug, dat de veerdienst tussen Friesland, Ameland en Schier monnikoog hij strenge vorst door ijsgang komt uit te vallen, waar door de eilanden soms langdurig van post en levensmiddelen ver stoken blijven. Vorig jaar hiel pen de luchtstrijdkrachten de eilanden, uit deze impasse. Ook dit jaar hebben de lucht strijdkrachten toegezegd bij een eventuële stremming van het normale bootverkeer hulp te zul len verlenen door het onderhou den van een luchtverbinding tus sen de Friese eilanden en Leeu warden. In een dezer dagen gehouden bespreking, waarop vertegen woordigers van L.S.K., P.T.T. en Waterstaat aanwez'g waren, heeft men zijn waardering geuit voor de wijize waarop de luchtstrijd krachten vorig jaar de nood- veubindlng door de lucht hebben onderhouden. Aan de hand van de in de win ter 19461947 opgedane ervar n- gen heeft men reeds thaas vooral ook om niet door een vroege vorst te worden overval len gedetailleerde plannen voor dit jaar opgesteld Het bijzon dere daarvan is, dat indien door enigerlei reden de landingsmcge- lijkheid op de eilanden voor de conventionele vliegtuigen uitge sloten blijkt, de hélicoptère, die uiteraard niet aan landingsruim te gebonden is zal worden inge schakeld. De posterijen worden hierdoor tevens in de gelegenhe d gesteld te onderzoeken in hoe verre de hélicoptère bij een toe komstige regelmatige luchtpost- verbinding bruikbaar zal zijn. Hetgeen mede in veiband met de plannen, welke de burgemees ters der eilanden ten aanzien van een dergelijke permanente ver binding koesteren, een belangwek kende pi*oef genoemd mag wor den. In de bergen rondom Saler no heeft zich een vliegtuigonge luk voorgedaan, waarbij 20 per sonen om het leven kwamen en 10 weiden gewond. De Britse regering heeft een voorstel van het Labour-lid Enrys Hughes, strekkende tot vervan ging van de Britse militaire atta ché te Moskou, generaal-majoor Richard Hilton, van de hand ge wezen. Christopher Mayhew, on der-Minister van Buitenlandse Zaken, zeide tevens in antwoord op het voorstel van Hughes, dat de Britse regering de suggestie, dat Hilton enige blaam zou ver dienen in verband met het „inci dent" waarbij hij ervan beschul digd werd foto's te hebben geno men van een fabriek bij Moskou, absoluut verwierp. Het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Woensdag reeds eerder ontkend, dat Hilton foto's genomen zou hebben. Volgens gegevens van de 'ar- heidsbureaux bedroeg het aantal geregistreerde geheel werklozen eind October j.l. 22.400, tegen 21.600 eir,d September, en 48 300 eind Maart j.l. 1000 personen ontvingen eind October geheel of gedeeltlijk wachtgeld tegen 900 eind' SeptearJber en 5200 eind Maart. Het aantal gereg'streer- de D.U.W.-arbe^ders bedroeg 7900 tegen 6700 en 22.900 In Augus tus (vijf weken) bedroeg het gemiddeld aantal overibruggings- uitkeringen aan werklozen per week 2516 en werd een bruto bedrag uitbetaald van 338.000 gulden tegen 2804 uitkeringen per week en een bedrag van 305.000 gulden in Juli. QlP' S.ÓV D-'l iff hes 'ilM i* lor ng' I v, ,L *i i P* aot /A

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1