mi li f# If it l-fl yd OPHEFFING Textieldistributie? Nog geen opheffing Textieldistributie! DE RIJKSBEGROTING'11948. rJ 3 m 4 UIT DE PROVINCIE ni 8» I p iii I' »r - nx 1 T V i-wi" I feP f llKliklf c If1 1 i-! öL I" i'f a is Oft voormalige Italiaanse koloniën. De Europese koienpositie I ;e HF ill iL k'llc Uil Jc VelksvevlcgenwosvJiging Ian f\,|nrc i ,T I I hi öil I B^ÏP1 I 'r-tU It 'rii' De Tweede Kamer heeft giste renmiddag de algemene beraad slagingen over de Rijksbegroting voor 1948 voortgezet. Bij de replieken merkt de heer Korthals (Vrijlh.) o.m. op, dat hij het niet geheel eens is met het geen omtrent de toestand van de middenstand gezegd is. Wat het Marshall-plan betreft is hij van oordeel, dat het gevaar bestaat dat als deze hiulp niet komt al onize reserves verspeeld JZÖrn. I>e heer Vonk (Vrijh.) verklaart zich niet bevredigd door het ant woord van de Minister van Fi nanciën ten aanzien van de op merking over het financiële wezen in Nederlands-Indië. Hij is van oordeel, dat aan het eind van het jaar de potentiële vordering van de Nederlandse be volking op Indië 5 6 milliard zaï bedragen. De heer Teulings (K.V.P.) ver- zoelct nog nadere gegevens in zake het nationale budget en vraagt te bevorderen, dat de aan slagregeling voor de vermogens- aanwaabelasting zo spoedig mo gelijk wordt afgekondigd. De heer Van der Goes van Na- ters (Abb.) merkt op, dat hij het optreden van de heer Kortenhorst in de zaak van het destructie bedrijf te Winterswijk beschouwt als een verzwakking der parle mentaire democratie. In verband met een opmerking van de heer Schouten ten aanzien van stakingen merkt spr. op, dat de Partij van de Arbeid niet de politieke voogd van het N.V.V. is. Het commun.sme besprekend, zegt de heer Van de"' Goes van Naters, dat verbod van een partij oen zeer ondoelmatige bestrij ding is T.v> heer Vork merkt hij on. dat de P. v. d. A. niet de mislukking van Linggadjati heeft erkend. De hoer Wagienaar heeft ge sproken over honger in ons land. Ons land vormt echter te mid den der andere landen een oase van sociale stabiliteit, aldus spr. De heer Romme (K.V.P.) meent, dat er ten aanzien van In donesië geen nieuwe gezichtspun ten zijm,, zodat hij daarop niet was ingegaan. Uit een interrup tie van de heer Schouten maakt h£ thans op, dat de heer Schou ten het een wijziging der Katho lieke beginselhouding acht, dat de K.V.P. ertoe heeft medege werkt, dat de overeenkomst ge- Tparafeerd werd. Dit kan een noodzaak zijn in het licht van het algemeen welzijn. De politionele actie acht hij niet ten volle geslaagd; het doel is tv et in* volle omvang bereikt. Hij begrijpt echter, dat aan het advies van de Veiligheidsraad gevolg is gegeven, al zullen de soldaten dat niet hebben ingezien Hij dringt aan op de vorming van een staatscommissie, opdat de zaken, die liggen buiten het gebied van de structuur van het Koninkrijk ook reeds bezien kun nen worden. De V iermoge ndheden-c ommis- ste, die een onderzoek instelt naar de toekomst van de voor malige Italiaanse koloniën, heeft thans te Asmara in Erithrea een onderhoud gehad met vertegen- woord'gers van de Unionisten, die naar eigen verklaring, 700.000 van de 1000.000 zielen tellende bevolking van Erithrea achter jzich hebben. De Unionisten eisten aanslui- "t;ng bij Ethiopië, in tegenstelling tot de 40-dagen oude, pro-Ita liaanse beweging „Nieuw Eri threa", die het land de komende 15 jaar onder Italiaans beheer wenste te zien, waarna het onaf hankelijk zou moeten, worden ver klaard/ THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETOHER. 36) (Nadruk verboden). Collingwood meende dat Nesta er niet meet- zo beangstigend uit zag als de avond te voren. Hij had haar reeds alles verteld van de schouwing en zat nu te overwegen of hij haar ook zou meedelen wat hii opgevangen had van de dorps praatjes. Omdat hij toch in de omtrek wilde blijven, besloot hij niets te zeggen; ais het nodig was kon hii altijd nog ingrijpen. Op het moment achtte hij alleen wat diplomatie nodig. „O, wat ik u nog zeggen wilde", ging hij door, na een kort gesprek over de toestand van mevrouw Mallathcrpe. „Ik... er is een ver andering in mijn plannen geko- De kinderbijslag voor zelfstan digen zcu spr. willen zien op de ve: zekeringsbasis. De 'heer Romme betreurt het optreden van de heer Van der Goes van Naters ten aanzien van de heer Kortenhorst. De heer Hoogcarspel (C.P.N.), opmerkend dat de maxima der salarissen niet verhoogd zijn, wijst er op, dat een grote onge rustheid onder de leraren bestaat. Spr. bepleit bespoediging van het interdepartementale overleg inzake de kwestie der export- winsten. Hij - vreest, dat de mogelijk heden van handel met Rusland niet voldoende worden gebruikt. De heer Hofstra Arb.) vraagt of het nationale budget ten ver trouwelijke kennisneming door de leden kan worden neergelegd. De heer Wagenaar (C.P.N.), meent, dat de gróte spanning tussen lonen en prijzen moet worden opgeheven. De Minister-President, de heer Beel, volstaat met de beantwoor ding van enkele opmerkingen. De Regering zal zich er door het feit, dat sommigen zich van de onderhandelingen distanciëren, niet van laten afhouden met de verbetering der salarissen van de leraren voort gaan. De leraren d'enen echter tè bedenken dat het plafond niet doorbroken mag worden. In verband met de grondwetsherziening merkt hij cp, dat sommige onderwerpen ziich voor voorstudie lenen. De ontwikkeling der gebeurte nissen in Indonesië geeft geen aanleiding- tot nieuwe verklarin gen. De Minister-President kan niet toegeven, dat de politionele actie niet doeltreffend zou zijn ge weest, al moet ze dan niet "volko men geslaagd geacht worden. De actie moet gezien worden in het li'&ht der doelstelling van de Regering en die is bereikt. Als er Ministers naar Indië gaan zal daarvan mededeling worden gedaan; thans is er geen sprake van. Spr. is van mening, dat hij vol komen gerechtigd was te herin neren aan de woorden van Colijm, hij heeft dat gedaan bij wijze van waarschuwing. 0.m. gaat hij voorts nader in op de actie der prijsverlaging, welke reeds was ter hand geno men door zijn ambtgenoot van Economische Zaken. De Minister-President betoogt verder, dat de Regering op het standpunt staat, dat zij moet vasthouden aan het huidige loon niveau. Het denkbeeld van de heër Romme, om met de kinderbijslag voor zelfstandigen in verband te brengen de opbrengst der omzet belasting, zal spr. in het Kabinet ter spraae brengen. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck zet uiteen, dat bij de Regering wel degelijk een stre ven aanwezig is de uitgaven om laag te brengen. De omvang der geldcirculatie is beslist niet ver ontrustend, de belastingopbrengst loopt op. De deviezenpoSitie is precair. Spr. verklaart, dat de financiële toestand van ons land zich aan heet verbeteren is. De Regering is bezitg maat regelen te beramen voor het geval de Marshall-hulp niet zou komen, De beraadslagingen worden daarna gesloten. Zonder bespreking of stemming wordt Vervolgens aangenomen hoofdstuk I der Rijksbegroting (Huis der Koningin). Bij hoofdstuk VII A I (natio nale schuld) bepleitte de heer Teuling (K.V.P.) een rentenorm van 3 y2 voor pensioenfondsen, spaarbanken e d. is dat van groot belang. Conversie tot 3 zal het vertrouwen volkomen kapot slaan. In zijn antwoord verklaart de Minister, dat depositie der pen sioenfondsen de voortdurende aandacht der Regering heeft. Het hoofdstuk wordt daarna z. h. s. aangenomen. Zonder bespreking of stemming worden vervolgens goedgekeurd hoofdstuk VII A II (buitengewo ne aflossing van nationale schuld) en hoofdstuk XIV (onvoorziene uitgaven). Eiveneens zonder be raadslaging of stemming wordt goedgekeurd de wet op de mid delen, met aantekening, dat de communistische fractie wil geacht worden te hebben tegen gestemd. Tot slot van de middagverga dering is het wetsontwerp tot verlenging van de duur van enige heffingen van opcenten zonder debat of stemming aanvaard. De vergadering werd hierna geschorst. DS. J. D. VAN DE BANK GEWOND. Zijn toestand is bevredigend. In het programma voor de Ne derlandse Strijdkrachten werd Dinsdagavond door Mevr. Spoor medegedeeld, dat in Indonesië de Veldpredikant Ds. J. D.' van de Bank, vroeger hulpprediker bij de Ned Herv. Gemeente te Sluiskil, terwijl hij per auto, vergezeld van een chauffeur op tourné was, door extremisten is overvallen en ge wond werd, doordat hij een schot in de longen kreeg. De militaire chauffeur, met wie hij kort tevoren van plaats had gewisseld, werd door een schot dodelijk getroffen. VOLKSHOGESCHOOL IN ZEELAND. In het „laatste huis" vem Ne derland, Hotel „Noordzee" te Cadzand, wordt in het weekeinde var, 29 en 30 November een bij eenkomst gehouden voor de leden van de Vereniging voor Volks hogescholen. Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door de Com missie voor oprichting van een Volkshogeschool in Zeeland. De definitieve stichting van deze school wordt dan voorbereid. De bijeenkomst wordt Zaterdagmid dag geopend door de heer Jefvar. Dongen. Mr. A Bouman uit Am sterdam zal een inleiding houden over „Moreel Herstel" Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman uit AerdenhouU houdt een causerie over zijnservaringen als psycholo- men, 'ilt ga helemaal niet naar Indië". Wat hij ook verwacht had, zeker niet dat het meisje zo plotseling en zo heftig zou kleuren. Hij schrok er even van, maar toch deed het hem genoegen, want het zeide hem veel, wat hij gaarne wilde weten. Slechts door een grote inspanning en wilskracht weerhield hij zich haar de gehele waarheid te bekennen. Daarom deed hij maar alsof hij niets merk te en praatte vlug door. „Op het laatste nippertje een kink in de kabel. Ik heb er al over geschre ven. Dus... dat is van de baan. Ik denk dat ik nu maar zal doen, wat Eldrick me aangeraden heeft, hier een kantoor huren en zien of het wil lopen. Ik wilde nu naar Barford gaan en et- met Eldrick over praten." Hoewel Nesta begreep, dat zij meer had doen blijken van haar gevoelens dan zij wel wilde, pro beerde zij toch kalm te blijven. „Maar is dat geen erge teleur stelling voor u?" vroeg zij. „U had zich er al zo op gespitst." „Niets aan te doen," zei Col lingwood. „Al die dingen staan op losse schroeven. Ik vond, dat gisch selectie-officier. Zondagmiddag spreekt Ir. F. Posthumus uit Delft, over de mo gelijkheden tot'onderling contact tussen de bevolkingsgroepen van Nederland. Na het avondmaal houdt mevr. Van den feroeckede Man een voordracht over Nederlandse let terkunde. De bijeenkomst wordt gesloten coor dr. H. C. van Openhuysen. TERNETTZEN. Opbrengst collecte. De opbrengst van de gehouden collecte op 11 November voor het Nederlands Oorlogsgra vencomité (klaprozen) heeft een bedrag op gebracht van ƒ494,70. BRUINISSE. Export van Zeemvse mosselen. Het aanhoudende ruwe weer van de vorige week, deed de mosselexport in de week van 10 tot 15 November iets teruglopen In totaal werden ongeveer 4000 tonnen mosselen van Bruinisse door kwekers aan handelaars af geleverd. Rechtstreeks naar Bel gië gingen, ongeveer 300 tonnen. Parijs had ditmaal zo goed als geen order geplaatst. Uit de Waddenzee werden ongeveer 1300 tonnen mosselzaad aangevoerd. Bergiiigspogingtaa in Zeeuwse stromen gestagneerd. Door het stormachtige weer werden de bergingspogingen van de wrakken in de Zeeuwse stro men ernstig gestagneerd. Zowel met de berging van de Tristan, als met die van de Rode Kru.aboot kon weinig voortgang worden gemaakt. Laboratoriumproeven hebben uitgewezen, dat het ijzererts dat nog in het sleepschip „Kofra" zit, op de Ooster-Schelde, door de inwerking van het zeewater veel heeft geleden, zodat het bergings werk niet lonend zal zijn. THOLEN. Vissers vragen maatregelen tegen zeehonden. Door vissers uit Tholen is in een vergadering van de vissers- veren'gir.g aldaar aangedrongen op intensiever bestrijding van de zeehonden. Door de bemanning van de patrouillebootjes van de Kriegs- marine die weinig anders te doen had, werd in de jaren 19401943 intensief jacht op hen gemaakt. iDit kwam blijkbaar aan de vis stand zeer ten goede, want nu de zeehonden weer onbelemmerd voorttelen en niemand z'ch met hen bemoeit, is de visrijkdom in de wateren rond Tholen zeer ge daald. VLISSINGEN. Belgisch woningbezit. Zaterdag zullen te Vlissingen Belgische bezitters van woningen aldaar bijeenkomen om het twn bleem van de oorlogsschade te hl spreken In Vjissingen zijn iu 7» Belgische panden, die 'hersteld moeten worden, doch zH.yy™ met onder de regeling oorfc® schade-vergoeding voor Neder 7 ders. Hoewel dit probleem dv door overleg tussen Nederland er' Beigie opgelost moet worden niet in een definitief stadium is gefk.-T men, scheen het niettemin 7eC" lijk contact met de Belgische 7 dupeerden op te nemen. WATERLANDKERKiE. Geen muziek, maar twuoel. Door gebrek aan w Erkende leden heeft die muziekveren'fW „Nut en Genoegen", alhiier, haar werk moeten neerleggen. Het aantal leden dér toneel vereniging is evenwel toegeno men, zodat de vereniging onder leiding, van de heer W J Dlhondt, haar beste krachten weer zal kunnen geven. In verhand daarmede is dan ook besJotén toe te treden, als lid van de „Toneel kring Westelijk Zeeuws-Vlaande ren.'' Ook zal ze deelnemen aai het toneelconcours, dat waar schijnlijk in 't voorjaar zal ge houden worden. Het stuk, dat daarvoor inge studeerd, wordt, heet: „Ik heb een mens gedood," een drama in drie bedrijven en een voorspel door Maurice Rostand. ik het u maar dadelijk moest ver tellen, Als u mij nog nodig mocht hebben, nu of later, ben ik te be reiken. En omdat ik het goed ge troffen heb in het hotel, ben ik van plan daar zo lang te blijven, tot ik goede kamers in de stad ge vonden heb." Hij vertrouwde zich zelf niet om nog langer te toeven en vertrok naar Barford, vast overtuigd, dat hij aan Nesta zijn hart -verloren had, en dat, als het ogenblik geko men was, hij haar ook niet onver schillig zou zijn. Als een koude waterstraal kwam daarop de herinnering aan wat El drick gezegd had, dat zij een van de (rijkste meisjes van het graaf schap was. De gedachte aan haar rijkdom stemde Collingwood voor een poosje somber, er stak een soort trots in hem, .die hem de ge dachte deed verfoeien voor een fortuinzoeker te worden aange- z'en. Plotseling echter, met een lach schoot hem te binen. dat hij ook wel iets aan te bieden had, zijn kennis, werklust en voortva rendheid. Voordat hij Eldrick's kantoor bereikt had zag hij zich in de geest al als procureur-gene raal Naar aanleiding van geruchten, die in de pers de ronde doen over een in overweging genomen op heffing der gehele textieldistri butie, heeft het Verbondsbestuur van het N.V.V. Dinsdag in een aan de Minister van Economische Zaken gericht telegram dit even- tuële plan als „in strijd met de sociale rechtvaardigheid" geken schetst. (Volgens deze geruchten Zouden hoofdambtenaren van het Departement van Economische Zaken van mening zijn, dat zij de verantwoordelijkheid voer de tex tieldistributie niet meer kunnen dragen. Vier van de vijf leden van het textieldirectorium, het opperste orgaan van alle op het gebied der textiel werkzame Rijksbureaux, belast met de uit voering van het textielbeleid, zou den zich vóór afschaffing der tex tieldistributie nebben uitgespro ken. Red. A.N.P.) In het telegram verzoekt het N.V.V. de Minister het voorstel, indien dit inderdaad ter tafel is gebracht, niet te aanvaarden. Op heffing der distributie, aldus luidt het telegram verder, zal on afwendbaar tot gevolg hebben, dat de minst draagkrachtigen ge heel van de mogelijkheid tot aan schaffen van tcxtielgoederen ver stoken zullen blijven, hetgeen in De nieuwe Europese commissie voor kolen, welke te Genève voor 't eerst bijeenkomt, zal als eerste vraagstuk het waarschijnlijk grootste kolentekort van Europa in het volgend iaur te behandelen krijgen. De kolencommissie zal het door de economischë commis sie voor Europa voorbereide rap port bestuderen. Volgens de daar in vervatte statistieken zal het tekort in 1947 30 millioen ton in 1948 41 millioen ton en in 1949 43 millioen ton groot zijn en in 1957 18 millioen ton. Slechts in Enge land is volgens het rapport de productie per man-ploeg niet min der dan 90 pet. van het vóóroor logse peil. Tot het bijwonen van de bijeen komst van de nieuwe Europese kolencommissie. zijn alle Europese leden van de Ver. Naties, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie uitge nodigd. Het is nog niet bekend, of er een delegatie uit de Sowjet- Unie zal komen. Eldrick ontving Collingwood met uitgesproken voldoening. On middellijk recommandeerde hij een kantoor in een gebouw naast het zijne en bood aan inlichtingen in te winnen, waar goede kamers te krijgen waren. En als verder be wijs van zijn goede gezindheid j droeg hij hem meteen twee pro- cessen over die binnenkort voor het Hof moesten voorkomen. „Zodra Pratt terug is van Nor- mandië Grange, zal hij u de stuk ken brengen," zei Eldrick. „Ik heb er hem weer heengestuurd, dan kan hij zich nuttig maken." „Ik heb hem vanmorgen nog gezien", antwoordde Collingwood. „Het schijnt een hele flinke vent te zijn." „Knappe kerel," stemde Eldrick toe. „Ik weet niet, hoe het af zal lopen met dat rentmeester schap, waar hij naar gesolliciteerd heeft. Alles zal nu wel verande ren, nu de jonge Mallathorpe dood is. Ik voor mij had nooit gedacht dat Pratt voor die betrekking ge schikt was, maar hij heeft genoeg zelfvertrouwen en gevoel van eigenwaarde voor een dozijn an deren. Hij meende, dat hij vol doen zou, en ik heb hem een goed strijd is niet de sociale rechtvaar digheid en de bestaande spannin gen. in het Nederlandse volk zai vergroten. Het N.V.V. acht het dan ook van grote betekenis, indien de Minister mededelingen aan de dagbladpers verstrekt, waaruit onomstotelijk blijkt, dat zijnerztjdi geen medewerking aan de ophef fing der textieldistributie zal wor den verleend, voordat de markt in ruime mate van textielgoederen van allerlei aard zal zijn voorzien. Naar aanleiding van bovenstaan de hebben wij ten Departement» gevraagd of hierover op eniger wijze reeds mededelingen konden worden gedaan. Dit bleek thans nog niet het geval te zijn. (Red A. N. P.) Zoals gemeld, heeft het bestuur van bet N. V. V. Dinsdag een te legram gezonden aan de Minister van Economische Zaken, naar aanleiding- van geruchten over een in overweging genomen op heffing der gehele textiel-distri- butie. Het Ministerie van Economische Zaken deelt ons nu mede, dat van een beslissing inzake het vrijko men van de distributie van tex tielgoederen geen sprake is en voorlopig geen sprake zal zijn. Het is begrijpelijk, aldus zegt de mededeling van het genoemd» Ministerie o. m„ dat, zolang er goederen gedistribueerd worden, de Overheid zich van tijd tot tijd moet afvragen, of deze distribu ties nog langer verantwoord zijn. Indien dit niet het geval is, dient voorts te worden nagegaan, of er eventueel in het bestaande dis tributie-systeem een - wijziging aangebracht moet worden. Uit de aard der zaak wordt mo menteel eveneens bestudeerd in hoeverre de textiel-distribiutie in haar huidige vorm gehandhaafd moet blijven. Vermeld zij, dat de hierbij betrokkenen overwegend de mening ::ij,n toegedaan, dat deze distributie niet zou moeten worden opgeheven Het is duidelijk, dat zolang er van een beslissing nog geen spra ke is, de besprekingen hierover een vertrouwelijk karakter dra- getuigschrift niet kunnen weige ren Als hij zich nu maar goed voordoet en de zaïken blijven zo, kan het best zijn, dat hij het baan tje krijgt. Zoals ik zeg, het is een knappe vent." Collingwood "Zei daar niets op. In zijn hart wist hij, dat het hem niet aangenaam zou zijn als Lin- ford Pratt een of andere gewich tige betrekking kreeg op Norman- dale Grange. Het kón een dwaz» mbeeldmg zijn of wel een soort intuïtie, maar hij, kon het gevoel niet van zich afzetten dat El drick's bediende niet onvoorwaar delijk te vertrouwen was. En toch, dacht hij bij zich zelf, !kon hij niets jdoen, het zou meer dan opdrin gerig zijn om Nesta Mallathorpe, ongevraagd, advies te geven 0P zakengebied. Hij dacht er liever over wat hij haar over enige tijd hoopte te zeggen betreffende an- dere zaken, maar dat kon eerst dan gebeuren als al de nu nog hangende wolken weggedreven zouden zijn. In de tussentijd kon hij niets doen als wachten en op letten en inspringen zodra als het nodig mocht blijken. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2