TRIBUNAAL TE TERNEUZEN NOORWEGEN b-auwi (Bfiantage Een NACHT in Djamboe BINNENLANDS NIEUWS TJSS°oSS' SSs. w i »at hierM Grote bedrijvigheid in het Hoge Noorden Binnenkort veranderingen in Franse rege'ingV Het reizen van Amerikanen naar het Buitenland NlayHew over barbaarsheden in Griekenland Luitenant Rflourübatterr zweert het roken af Aresiaties in TsjechQ-Slowakije Wapens ontdekt in Sowjet-repatriëringskamp Explosie in proefstation voor projectielen met raketaandrijving HOOFDSTUK XH. DE VOLMACHT. H| Voorzichtig .schuifelt de pa trouille door het bivak. Vijf don kere mannen. De automatische wapens stevig onder de arm ge klemd. Hun ogen proberen de don kere nacht te doorboren. Maar de duisternis blijft onweerstaanbaar. We doorkruisen het gehele kamp. Tussen bamboehuisjes, waar vfhnoeide soldaten rusten-" onder de atapdakjes met de wa pens in bed. Velen hebben zelfs hun kleding nog aan, liggen te zweten in drijfnat goed... Piket! Eén seintje van de wachtcomman dant en ze .komen in de stellingen. Ieder van hen heeft er zijn eigen plaats, die hij met de ogen toe wel vinden kan. Weet precies hoeveel stappen hij vooruit moet doen en hoeveel links langs het witte lint, dat het paadje aangeeft. Wij schuifelen verder... Ergens hoest een jongen, scherp en droog... Hij wilde vandaag niet naar de ziekenverpleger... omdat hij weet dan weg te moeten. En de bezetting is toch al zo klein. De taak zo zwaar. Zijn kameraden zouden nog meer moeten doen. We schuifelen voort... Dicht struikgewas. Takken zwiepen... slaan ons in het ge- gezicht. Iemand struikelt in een gat... Klimt weer overeind en volgt... Inwendig vloekt hij mis schien, maar zijn mond blijft ge sloten... Stilte... Ik kan op deze mannen aan, die me op de voet volgen, waar ik ook ga... In lege huizen, waar vijandelijke 'demen ten zich verscholen zouden kunnen hebben... Trap de deur open en snel door het vertrek. Niets... Ik demp mijn lamip... De anderen ook... Alles gaat precies. Ze ken nen hun opdracht. Ik waag me in de hoge alang-alang vóór de schijnwerpers van de brerstellin- gen... Daar turen wachtposten de gehele nacht naar de rand waar de gele streep licht overgaat in donker struikgewas. Wat kan zich daar verborgen houden? Een vij- die zich concentreert voor weken.Bij iedere patrouille lopen we te wachten op het eerste schot... Altijd zijn we in spanning tot de hel losbreekt... We schuife len voort... Pjieuw, pjieuw... Daar begint hetPiket in stelling" schreeuw ik... Kogels fluiten langs en over... Automatisch- en geweer vuur wordt uit de donkerte van de sawah's op ons afgegeven... Maar we zien geen tegenstan der... geen doel... De piket.groe pen liggen al in stelling... De jon gens slapen halfwajtend, geladen met spanning als ze zijn...... Het vuren houdt aan... Boem! Een harde klap... Boem! Nog een... Mortiergranaten? Of blik ken bussen, die ze laten knap- nen... Is dat een afleidingsvuur om straks aan de andere zijde uit het struikgewas aan te vallen... In ieder geval zullen we op onzA hoede moeten zijn... Plots beginnen de Vickers te blaffen met hun automatisch vuur... Ze jagen 500 patronen in de richting van de vurende vij and... De kogels fluiten in de sa wah's, door de bomen, de tak- ken... De echo's weerklinken te gen de heuvels achter ons... De onzichtbare vijanden staken nu 't vuren... Hun mond is weer even gesnoerd... De patrouille schui felt voorwaarts... Vijf donkere mhnnen.Zwij gend, de wapens in de handen ge klemd... Nog twee lange uren... Tsjecho-Slowaakse republiek werd ontdekt. Deze personen stonden 'n verbinding met vertegenwoor digers van een zeker vreemd land. In de loop van het onder zoek kwam aan het licht, dat zij gegevens van groot belang voor de verdediging van de staat aan de buitenlandse mogendheden verkochten, aldus het communi qué. Zij zouden eveneens bijzonder heden over de Tsjecho-Slowaakse militaire strijdkrachten hebben medegedeeld en voorbereidingen hébben getroffen om zich clandes tien te bewapenen en een geweld- actie tegen de Staat te onderne men. Ook het organiseren van heimelijke grensoverschrijdingen van staatsvijandige elementen naar het buitenland zou hun werk geweest zjjn. Vastgesteld werd, zo luidt het communiqué verder, dat zij be richten ever de activiteit van Benderovci-groepen op Tsjechoslo- waaks grondgebied verzamelden en in het buitenland verkochten. De meeste gearresteerden hebben een volledige bekentenis afgelegd en zijj^ter beschikking van de ju stitie gesteld. Nadere bijzonderheden omtrent de betrokkenen kunnen nog niet worden medegedeeld om redenen, die de veiligheid van de Staat be treffen, zo wordt besloten. Vrijdag werd uit Praag gemeld, dat 60 personen in Bohemen, die verdacht werden van spionnage ten gunste van Engeland, gearres teerd waren. Het merendeel van hen zou tijdens de oorlog gediend hebben bij het Tsjecho-Slowaakse legeT in Engeland. gaande vermindering van initia tief, zoals men dit in andere lan den wel kan opmerken. Van and, een aanval? We strompelen in die richting met onze moede voetenDe Bchoenen werden loodzwaar... vve zweten met straaltjes en vettige modder ligt op onze broek... Een kuil... Ik richt mijn zaklan taarn er op... Dan valt er een bundel licht van vier... Nummer vijf richt de loop van de mitrail leur... Niets... lichten doven... Door de donkerte vooruit... Over het moeilijke terrein... Plots ga ik tot de knieën in het water, zak verder weg... Een ven... Terug. Alles zwijgend... M'n schoenen, zijn nog zwaarder geworden. Water klotst in mijn broekspijpen. Zo gaat het door... Uren lang... We horen de krekels hun een tonig lied al niet meer zingen... De oren zijn te scherp gespannen Beneden bruist de kali en klotst in de bocht tegen de steile wand, die zij. scherp heeft uitgesleten... rv brug steekt af tegen ae hemel, waar deze verlicht wordt door sterke lampen... Ik begin te twij- felen..- Daten ze ons vannacht werke lijk met rust Of gaat deze stil te vooraf aan de storm en ver schuilt de vijand zich achter de sa-wahdijkjes aijn de overzijde van deJcali en smeedt daar m hel donker snode plannen jegens Djamboe... Als een glimworm slingert de kali beneden door het dal... Wil zijn moe... lopen nu al zes uren zo door het rotste terrein zo nu en dan een lichtbundel wer nend in een donker hoekje... m een kuil... tussen de struiken langs de steile helling, die naar de 'kali afdaalt... nu hou willen z tten.Vandaag ms de patrouille ook zwaar... Over bergpaadjes, glad en glinfl» en steil..- En die eeuwige spanning... nu al meer dan negen Waar Reuter's Parijse corres pondent meldt, verwacht men dat er deze week een officiële verkla ring zal worden afgelegd over de intensieve activiteit achter de schermen onder een aantal leiden de Franse politici, die een - regering willen vormen, gebaseerd op de Centrumpartijen en welke weerstand zou kunnen bieden aan de druk yan communisten en Gaullisten. Paul Reynaud, de laatste 1' se Minister-President vóór de val van Frankrijk in 1910, zal, naar wordt verwacht, deel uitmaken van de nieuwe regering, terwijl Blum volgens de laatste berichten geen plaats in de regering zou Naar Reynaud tegen Reuter reide, zou hij Maandag geen ver klaring afleggen. Verschillende persberichten over zijn plannen roemde hij „kant noch wal luend''. Ralph T. Reed, voorzitter van de „American Express Compa ny", heeft in een te New York uitgegeven rapport verklaard, dat het reizen var, Amerikanen naar het buitenland een beland- rijk middel is om de doelstellin gen van het plan Marshall te be vorderen. 1 lij beval aan. dat in de wet op de hulp aan het buiten land een clausule zou worden op genomen, inhoudende, dat de re geringen, die finantiële hulp van de V S. ontvangen, beloven kos ten te besteden aan maatregelen om het reizen naar deze staten voor Amerikanen' aantrekkelijk te maken en om de faciliteiten voor de bezoekers te verbeteren. Reed beval tevens aan, dat de plaatselijke bureaux zouden sa men werken om de hinderpalen voor het reizen in het buitenland uit de weg te ruimen. Onder luide bijvalsbetuigingen verklaarde de Britse onder-Minis ter van Buitenlandse Zaken, Clbristipher Mayhew. in het La gerhuis, dat de Britse regering de verschrikkelijke wreedheden, die door beide partijen in Grieken land worden gepleegd" geheel veroordeelde. Mayhew zeide het monsterachtig" te vinden, te veronderstellen, dat Britse troe pen in enig opzicht verantwoor delijk waren voor deize gruwel daden. Hij voegde eraan toe, dat de Britse Minister van Bui tenlandse Zaken van mening was, dat het terugtrekken van Britse militaire en politionele missies uit Griekenland in dit stadium niet verantwoord zou zijn De Britse autoriteiten in Grieken land, aldus Mayhew, hadden steeds hiun invloed aangewend tegen het rplegen van deze wreedheden. Luitenant Philip Moun that ten, de toekomstige prins-gemaal, heeft onlangs besloten het roken ei aan te geven. Vermoed wordt, dat dit besluit een gevolg is van een belofte aan Prinses Elizabeth. Plen Amerikaanse kennis van Mountibatten, d'3 schrijfster Mrs. Oonbina Wright, die hem een gou den sigarettenkoker heeft aan- c boden, heeft inmiddels dit ge schenk vervangen 'door Drachtige gouden vulpen. Toen in het najaar van 1944 een Russische opmars uit de streek van Petsamo naar het Westen te verwachten was, heb ben de Duitsers in Noorwegen hun verwoestingswerk met nage noeg niet te overtreffen nauw- keurigheid uitgevoerd Van de i Finse grens in het Oosten tot aan de streek van Tromso in het Westen, over een afstand van meer dan 1000 kilometer staat uit de tijd van 1945 eigenlijk geen huis meer. Slechts enige kerken zijn gespaard gebleven. Daar hebben de bewoners van de Fin mark bescherming voor de door dringende kou gevonden, toen men hun een uur de tijd gaf om met het allernoodzakelijkste hun huizen te verlaten en in de pool nacht te vluchten. Drie voile maanden verliepen, voor de eer. ste actieve hulp in de Finmark kwam, want ook alle verbindings wegen waren voor lange tjjd verwoest. Thans drie jaar later, lijkt de Noordelijkste stad ter wereld op één reusachtig bouwbedrijf. De 4000 inwoners van Hammerfest zijn nog steeds in zeer primitieve barakken gehuisvest, die in de afgelopen tswee jaren met staats subsidie gebouwd zijnDank zij de verspreide bebouwing van ce stad was het mogelijk, de nood- barakken direct naast de ver woeste woonhuizen te plaatsen. Voor het opruimen van het puin heeft men voorlopig weinig tijd gehad, derhalve biedt Hammer fest een zonderling beeld van ruïnes en nieuwgebouwde wonin gen in een regelmatige afwisse ling,. In bet jaar 1946 is in de Fir.markaan het bouwen van pro visorische huizen reeds een einde gemaakt. Iedere familie had weer haar eigen woonplaats, de haveninrichtingen waren bruik baar, en noodbruggen maakten het doorgaand verkeer op de enige hoofdweg mogelijk. Thans Is de bouwbedrijvigheid zodani uitgebreid, dat het weer mogelijk 1s permanente stenen huizen te bouwen. Materiaal hiervoor is er genoeg, alleen het bouwtempo schijnt door het gebrek aan ar-_ beic-skrachten beperkt te zijn hoofdzakelijk door het ontbreken van vaklieden. Om deze redenen zijn de arbeidslonen dan ook ver- i bazend hoog. Ook de Noorse staat heeft door de Duitse bezetting in eco nomisch opzicht zwaar geleden, meer dan de helft van het natio naal vermogen is in de bezet tingstijd verloren gegaan. Daar tegenover staat, dat Noorse zee lieden in dienst van de Geallieer den aanzienlijke ponden en dol lartegoeden ter beschikking stel den, waarmee thans belangrijke goederen aangekocht kunnen worden. Zo rijden by. op de weinige wegen van de Finmark een .groot aantal nieuwe vracht- i a.uto's van bu.tenlandls fabrikaat. Verder werd wederopbouw gun stig beïnvloed doordat de bewo ners van deze streek niet eenzij dig op vreemde hulp zijn aange wezen, maar iets daartegenovei kunnen stellen. Da visvangst en de daarmee gepaard gaande winst levertraan zijn steeds nog een Volgens een commun qué van _v_ de Tsjecho-Slowaakse Ministeries .vingtgevende bedrijven geweest to„noïibn'iw Zaken en Na- werjI) dat er aan ver- I loonden is, ook zwaar. In de Fin- mark bemerkt men niets van een °complontaategen He j depressie, en een daarmee samen- van Binnenlandse Zaken en tionale Verdad'gimg zijn 36 per- waaronder militairen, n 's morgens 6 uur tot tegen mid dernacht wordt met volle kracht gewerkt. Voor het bouwen van een permanente woning is een vergunning nodig, die volgens ur gentieklasse verleend wordt. De materiële ondersteuning door de staat is een stimulans voor het bouwen. Zo krijgen degenen, die oorlogsschade gele den hebben, bij het opvatten van de wederopbouwwerkzaamheden een volledige schadevergoeding voor het verwoeste meubilair, en voor de rest der bouwkosten leent de van staatswege gesub sidieerde „Huisbank" hun geld tegen een rentevoet van 2y2 pro cent. Ook in ander opzicht blijkt dat men er in Noorwegen naar streeft de provincie die de zwaar ste schade heeft geleden, te hel pen. Het komt dikwijls voor, dat men de nacht onder lakens door brengt, waarvan de opdrulj, „Org. Todt" aan de tijden van de. Duit se Atlantikwall herinnert De Volkswagen", die kennelijk in het Zuidelijke deel van het land werd achtergelaten, is uiterst ge schikt voor de dienst op de slech te wegen van de Finmark en in tegenstelling tot het over ge deel van Noorwegen is beruzinedïstri- butie hier onbekend. De mensen beschouwen het aei vanzelfsprekend elkaar te helpen. Eten klein voorbeeld moge hiervan getuigen. In eep klein vissers dorp van ruim 400 inwoners is maar een enkel paard. Meestal loopt dit dier vrij inhet dorp rond. Wanneer pu een van de bewoners het (^orpspaard nodig heeft, zoekt hij het op en spant het voor zijn kar Niemand weet eigenlijk precies wie de rechtmati ge eigenaar van het dier is. Maar vast staat, dat deze zonder meer met het. gebruik van bet dier door de andere dorpsbewoners accoord gaat. Men constateert met verrassing dat de Noren dikwijls met weinig sympathie over hun Zweedse buren spreken. TerWij! iedere Zweed graag en dikwijls van de Scandinavische broederschap spreekt en velen van hen tot per soonlijke offers bereid werden gevonden, hoort men juist in de Finmark zeer weinig verzoenlrjke woorden over de Oostelijke broe derstaat. De Zweedse politiek gedurende de afgelopen oorlog heeft tot onenigheden geleid, die als zeer ernstig opgevat moeten worden. Het transitoverkeer door het neutrale Zweden was van het grootste belang om de Duitse heerschappij over Noorwe gen staande te houden. Hoewel men geenszins over het hoofd ziet, dat Zweden onder Duitse druk heeft gehandeld, liet de toe lating van het transitoverkeer desondanks gevoelens in Noor wegen achter, die nog jaren lang hun invloed zullen doen gelden op de mening over de nabuur- staat. Over alles triomfeert ech ter thans het gevoel van de wer kelijk herwonnen vrijheid en dit gevoel, tezamen met het geloof aan een economisch herstel mo gen als wezenlijke factoren aan gezien worden voor het feit, dat Noorwegen zo'n sterk initiatief bij de wederopbouw ontplooit Zitting van Maandag 17 Nov. Terecht stond de 26-jarige Ar- noud de Jonge, aardappelhande laar te Terneuzen, beschuldigd van het leveren van aardappelen aan de Duitse Weermacht, het door bemiddeling van een Duits militair ongedaan maken van de koop van een partij uien, het doen vervoeren van een partij land- bouwzaden door leden van de Duitse Weermacht en het veel vuldig omgaan met Duitse mili tairen. De J. zegt in totaal slechts 5000 kilo aardappelen aan de Moffen te hebben geleverd, omdat hij daar niet buiten kon. Wat betreft het ongedaan ma ken van de koop der partij uien met behulp van een Duits miii tair geeft beseh. toe verkeerd te hebben gedaan, doch hij zou bij de aankoop bedrogen zijh ge weest. Overigens verklaart De J., dat hj altijd hard gewerkt heeft en zeker fouten heeft gemaakt doch hij zou nooit iets des bewust misdaan hebben. Mr. Roelofs, de verdediger bracht verzachtende omstandig heden naar voren en sprak de mening uit, dat zijn cliënt niet pro-Duits is geweest. In de zaak tegen de 53-jarige Johan Dbaeze, ambtenaar P.T.T. te Terneuzen, thans kamp Vught en wiens zaak reeds op 8 Sep tember voor het Tribunaal dien de, werd een drietal getuigen ge hoord Get. G. Verpoorten, verklaart in 1941 tegen Dhaeze te hebben ge zegd, dat Duitsland de oorlog reeds verloren had. D. was het hiermede niet eens. Later moest get. bij de S.D. komen en zijn be wering, dat hij dit aan D. te dan ken had werd door Kosmos en Kofmann niet bestreden. Nog later werd get. gedurende drie weken in het politiebureau te Terneuzen opgesloten. Besch. verklaart hierna nim mer met de S.D- over de uit lating van V. te hebben gespro ken, wel echter met zekere P&t^TS Get. K. Peters zegt dat Dhaeze hem waarschuwde voor Verpoor ten, daar deze de ene dag pro- en de andere dag a nti-3 Xiit.s zou zijn Peters op zijn beurt waarschuw de V., dat deze een beetje meer moest zwijgen. Hóe de S.D. er achter kwam, wat Verpoorten ge zegd had, is get. niet bekend. Get. K. Hoffman, eertijds hoofd van de SD. te Terneuzen, weet nog, dat V. op het bureau van de S.D. is moeten verschijnen, doch verder herinhert de beruchte Karl zich maar weinig. Nadat D. ook nog zijn lez.ng over de zaak heeft gegeven en lch aan verraad onschuldig heef', verklaard, wordt het onderzoek in deze zaak gesloten. Hendrik Augustinus de Breuck, 51 jaar. handelaar te Hulst, werd beschuldigd van vriendschappe lijke omgang met een Duits militair en met een tweeta; N.S.B -ers en aan de Ortscom- mandant te hebben gevraagd hem een Duits militair in kwartier te geven. Besch. zegt slechts om veran dering van inkwartiering te héb oen gevraagd. De vriendschappelijke omgang zich hebben beperkt tot één hij reeds vele jaren om. Het Tribunaal bepaalde de uit spraak in deze zaak evenals in e vorige op 1 Dec. a.a. Uitspraak in de zaak- Lockefeer. Het Tribunaal deed Maandag uitspraak in de naak tegen E. T. Lockefeer, 61 jaar, fabrikant te Hulst, die op 18 Aug. j.l terecht s'tor.d. L. werd schuldig verklaard aan het verlenen van hulp en getracht te hebben hulp te verlenen aan de vijand, zomede blijk te hebben gegeven van instemming met het streven van een nat.-soc. orga nisaties. Hem werden evenwel geen maatregelen opgelegd, waar bij het Tribunaal o.m. overwoog, dat het naar het oordeel van het Tribunaal onbillijk zou zijn alleen deze besch. door maatregelen te treffen, terwijl hij slechts een schakel is geweest in de keten van personen en instanties, al: d'aar zijn de Rijksbureaux, c. t allen tezamen er voor aansprake lijk zijn, dat de vijand de door hem verlangde hoeveelheid tex tiel heeft verkregen. Voor wat de overige beweren verklaarde punten der beschuldi ging betreft, oordeelde het Tri bunaal, dat deze niet van genoeg zaam gewicht zijn om aan besch. deswege de maatregel van ont zetting van rechten op te leggen. Ongeveer 2000 Franse bewakers met vier pantserauto's omringen het Sowjet-repatriëringskamp te Beauregard nabij Parijs, waar twee kisten met wapenen in een bergruimte werden ontdekt, aldus melden de „France Soir" en „l'Intransigeant". Deze wapenen, waaronder ou revolvers, stenguns en geweren en een dozijn granaten, werden ont dekt, toen op last van de Franse regering in het kamp gezocht werd naar 3 Franse kinderen, die dbor hun Russische moeders zou den zijn „ontvoerd", aldus een woordvoerder van het Franse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken derde persoon, die de schoten hoorde, waarschuwde de politie. Iet slachtoffer werd overge bracht naar de nabijliggeade che mische fabriek, waar hg een kwartier later overleed. De dader heeft zich bij de politie gemeld. Hij staat daar békend wegens geestelijke afwijikingen. Ket slachtoffer stamt uit een gezin met 11 ikinderen. Een nader onderzoek wordt in gesteld. DE HOLLAND" TANKSCHIP OF KUSTVAARDER? Uit nadere informaties is niet komen vast te staan aan weffite scheepvaartondememing de .Hel - land" toebehoort, daar een tank schip van deze naam niet in de registers voorkomt. Men ver moedt dan ook, dat hier bedoeld is de kustvaarder „Holland", eigendom van het directoraat^ generaal van de scheepvaart en Varende voor Holcher's Kust- vaartbedrijf te Rotterdam. Van dit schip is bekend, dat het geladen met stenen onder weg was van Lysekill (Zweden) naar Hellevoetsluis. Hoewel bevestiging nog niet verkregen werd, neemt het Direc toraat-Generaal met enige reserv» aan, dat het inderdaad de kust vaarder „Holland'' is, die Zondag in brand is geraakt en ter hoog te van de Deense kust is vergaan. 'Dit scheepje had een bruto in houd van 199 ton, netto 95 ton. Thans staat vast, dat met de „Holland" de kustvaarder van die naam bedoeld is. Het Directoraat-Generaal va» de Scheepvaart deelt, in tegen stelling tot het oorspronkelijke be richt van radio Elbe-Weser mede, dat van de 'bemanning, bestaande uit 6 koppen één matroos wordt vermist. De rest heeft Hamburg behouden weten te bereiken. De scheepskok is in een ziekenhuis opgenomen. zou mof en met de N.S.B-ers gin; Men vreest, dat een aantal per sonen om het leven is gekomen bij een explosie in het proefsta tion voor projectielen met raket aandrijving, ingericht door de Britse regering, te Westcott nabij Aylesbury in Buckinghamshire. Mien gelooft, dat sommige doden onder het puin, dat hoog is opge stapeld, liggen. De gewonden - sommge ernstg -zijn naar het ziekenhuis overgebracht De explosie had plaats tijdens een proef met een raketmotor. Drie personen werden zwaar en negen licht gewond. Onder de do den bevindt zich ook een vooraan staand Duits geleerde op het ge bied van reketvoortdrijving, Dr. Johannes Schmidt, hoofd van een ploeg van 12 Duitsers, die in het station werkzaam zijn. Naar het Chinese persbureau „Central News" meldt, hebben weken van onophoudelijke stort- regens op het eiland Formosa een overstroming veroorzaakt, welke de hevigste is van deze eeuw. Hr.000 Personen zijn dakloos en tot dusver heeft men 9 doden, en drie ernstig gewonden geteld. HAGELBUI EIST SLACHTOFFER. Gisterenmiddag wilde de 48-Ja- rge R. Wildeboer per motor over de Umuiderstraatweg te Umul- thn huiswaarts keren. De door een hagelbui veroorzaakte giad- heic van de weg deed hem slippen. Met een schedelbasisfractuur moest W. in het Antoniuszieken- huis worden opgenomen. somen, hechtenis genomen nadat in Bo hemen een Un'cos Press. (Nadruk vehboden). DE POSITIE VAN HET Luik ophielden, en er een ogen- «ESTRVNDE S.S. „BRASTAGI" blik van verdacht werden sehul- dig te zijn aan de moord op de 'Omtrent de positie van het - - - - m.S „Brastlga", dat ongeveer veertien dagen geleden op een koraalrif voor de kust van Por tugees Oost-Afrika is gestrand, vernemen wij, dat net bergings vaartuig „Briten"' en de sleep boot „Thames" van L. Smit en Go's Internationale Sleepdienst bij het schip zijn gearriveerd. Beide schepen zijn thans doende een anker uit te brengen. Voorts is men bezig (je lading te verwer ken van voor naar achter. Ge tracht zal worden het schip bij springtij vlot te brengen. TWEE NEDERLANDERS UIT BELGIË GEZET. De twee Nederlanders, die zich zonder papieren in de buurt van ra- Maandag moesten verschil lende Parijse bakkerijen gesloten blijven, daar er door de staking in 2090 meelmaaldecijen een te kort aan meel was ontstaan. In Noord-Frankrijk hebben 10.000 mijnwerkers het werk neergelegd. Naar het departement van voorlichting der Dominicaanse republ'ek meedeelt, wordt Venezuela een revolutionnaire ex peditie geoefend, die een invasie op de Dominicaanse republ.ek beraamt. Officieel wordt meegedeeld, dat ook de havenarbeiders van Nice, Sete en Corsica het werk hebben neergelegd. Zij eisen procent loonsverhoging. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 35J (Nadruk verboden.1 Lang zat Collingwood die avond te peinzen over wat mj gelhoord had. Hij kwarn tot de overtuiging, dat de bazige snnd op één punt zeker gelijk had Er kon nog wel eens een kwaad half uurtie aanbreken voor de een of ander. En vóór hij de volgdhde morgen naar het grote huis g ng, stapte hij naar het telegraafkan toor en stuurde professor Stan- ridge een lang telegram, waarin hij bedankte voor de betrekking en de reis naar Ind.ë. had hij zijn reis naar Indië afge zegd, om bij baar te zijn in geval er moeilijkheden zouden oprijzen. En dat er wolken aan de horizon waren, ontveinsde hij zichzelf niet. Maar het was nog te vroeg om Nesta de ware reden bekend te maken en dat het om harentwil was, dat hij zijn reis naar Indie eraan gegeven had. Toch moest zii met de veranderde omstandig heden op de hoogte gesteld wor den, het ging er dus om, een aan nemelijk excuus te bedenken. Daarna zou hij de raad van El- drick opvolgen en zich te Barford vestigen. Dan zou hij, in de buurt zijn en als de moeilijkheden, wat het dan ook worden mocht, kwa men opzetten, zou hij klaar staan otn haar te hislpen. En al kon hij zich nog geen idee vormen, wat voor zwarigheden het zouden zijn, hjj was ervan overtuigd, dat zij in betrekking zouden staan met Pratt. Weer dacht hii er aan. on der zijn vroege wandeling, hoe hij een vreemd, onbepaald gevoel van ongerustheid had gehad, toen hij z:ch voor de eerste maal naar Bar ford spoedde op het vernemen van het overlijden van Antoon Bartle. pastoor van de kerk Notre Dame de Neige te Borgerhout zullen door de vreemdelingenpolitie we gens onwettig verblijf in België over de grens worden geleid. Het betreft hier Wilhelmus de Vos, 21 jaar oud uit Utrecht en Jtari- nus van Aarden, oud 19 jaar uit Den Haag. MOORD BIJ MAASTRICHT. In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Borgharen bij Maas tricht de 20-jarige M. Dolmans gedood met twee revolverschoten in de maagstreek. De dader was de 48-jarige ongehuwde Hendriks, uit Ulestraten. Een woordenwisse ling tussen de twee mannen was aanleiding tot de moord. Een gedachten JXSfJZXftSZ SS wandelde"Coliinewood *- Normandale nS I 25. heth.a.de h» «C meest echter viel zij op door haai' scherpe cn intelligente gelaatsuit drukking en haar vlugge heldere ogen. Collingwood dacht bij zich zelf, „dat zijn ogen aan wie niets ontsnappen zal". Zij had ook een ferme kin en £en vastberaden mond. alles samen genomen een opvallend iemand. Klaarblijkelijk was zij in een geanimeerd gesprek met Pratt, toen Collingwood haar za". Bij zijn nadering keerde zij zich om en verdween langzaam in de richting van het huis. Pratt altijd beleefd, ging hem een paar passen tegemoet cn nam zijn hoea Sf',Goede morgen, mijnheer Col lingwood", zeide hij'. „Mooi helder weer, mijnheer. Ik sprak zo juist met mevrouw Mallathorpe s ka menier en heb haar gevraagd, hoe "bet vanmorgen met mevrouw ging. Het was nogal ernstig toen ik gisteravond wegging. Het deed me nu plezier te horen dat het veel beter gaat. Mevrouw heeft een goede nacht gehad." Ik ben blij, dat te vernemen antwoordde Collingwood. Hij liep door in de richting van_ de voor deur en Pratt wandelde met hem mee, ogenschijnlijk met eenzelfde doel! :ik vrees, dat zjj^een erm zelf alles scheen zo eenvoudig en gemakkelijk uit tc leggen, de ver klaringen van Pratt bij de gerech telijke schouwing maakten de in druk absoluut w^uir en oprecht te zijn en tóch, de ,™we vlot geuite vraag aan de sfctid bleef hem In het hoofd hangen. Wat moest die advocatenklerk uit Barford er uitvoeren? Wat moest die rondlopen gluren in het park Kom nou, wie zal dat zeg gen1"' En hij moest even glim lachen toen hem de hele onbehou wen conversatie weer te binnen schoot. Zo mediterende naderde hij' het huis en toen hij uit zijn ge dachten opschrok en rondzag^ viel zijn blik onmiddellijk op... Pratt. Met een zakelijk uitziende acte- tas in de hand en een ochtendblad in de andere, stond Pratt te pra ten met een vrouw, die over een van de vele hekken leunde in hot struikgewas rondom het huis. coi- lin°*wood herkende de vrouw al? een'van de gedienstigen die hiii bg een vorig bezoek in het huis haa zien rondlopen. Het '^n t<m- gcre vrouw van middelbare le i- tijd, keurig in het zwart gekleed en met het w:tte mutsje op. dat haar deed kennen als een kame nier of linnenjuffrouw. Vro. g' - ""kj' g'ghök gekregen heeft. voort, om iets te zeggen en spre kende zonder veel na te denken. „Heeft u het nog druk?" Mijnheer Eldrick heeft me ge leénd, om het zo uit te dnikken, tot morgen na de begrafenis gaf Pratt ten antwoord. „Er zijn veel van die kleinigheden, die ik ka doen. Kunt u ook morgen hier zijn of laten de toebereidselen voor uw reis dat niet toe U gaat immers naar Indië heeft u mij ver teld." Weer vermoedde Collingwood, dat de klerk aan het vissen was, om nieuwtjes op te deen. Evenwel was Pratt's manier van doen zo beleefd en werden zijn vragen zo onschuldig gedaan, dat het moei lijk was er achter te komen wat hij op het oog had. Collingwood had echter geen lust hem enige informatie te verschaffen, nu niet en later niet. „Ik weet nog niet precies, wat ik doen zal, zei hij. Juist waren zij voor de deur gekomen, de huis knecht nam Collingwood mee naar de ene zijde van de hall, terwijl Pratt, die er al helemaal thuis scheen te zijn, met zijn actetas in een andere richting verdween. (Wordt vervolgd.) DUIZENDEN BONNEN VER- PWENEN BIJ COÖiPERATIB. Een ondersoek van de rectier- che afdeling van._b.et Centraal Distributiekantoor, in samenwer king met de plaatselijke politie te Ruurlo, bij de coöperatieve dorpsvereniging aldaar, heeft uit gewezen, diat er gedurende de laatste jaren een grote wanorde bestond in bet beheer van de coö peratieve winkel, zowel wat de boekhouding ais wat het beheer van de distributiebescheiden .be treft. Gebleken is, dat duizenden rantsoenen distributie-artikelen zonder bon zijin verkocht. Mede omdat het Centraal Distributie kantoor de mogelijkheid voorzag, dat san de coöperatie de verkoop van d.stributiegoederen zou wor den ontnomen, werden door het bestuur de directeur, de assistent en de winkeldief onvoorwaarde lijk ontslagen. Toen in Januari 1946 de toen nieuw .benoemde directeur, de heer KI. L„ een overzicht van het bedrijf probeerde te krijgen, trof hij er een verre van gunstige toe stand aan. KI L. deed ernstige pogingen om de zaken op orde te brengen en slaagde daarin bij de landbauwaMeling. Langzamer hand schijnt K. L. zich ook zelf vergrepen te hebben aan distri butiebescheiden uit de winkel, in hoofdzaak tabaksbonnen. Voor onregelmatigheden was er overi gens gelegenheid te over. Met grote hoeveelheden bonnen, die werden opgeborgen in een siga renkistje en overdag gewoon in de winkel stonden werd allerminst zorgvuldig omgegaan. Zo kon het gebeuren dat op een gegeven moment een hele doos met bon nen zoek was. Men vermoedt dat deze gestolen zijtn. De dader is echter, ook na het jongste on derzoek, nog onbekend gebleven. De ontslagen directeur heeft bekend ten eigen bate en voor representatie tabaksartikelen ge bruikt te hébben zonder bonnen daarvoor in te leveren. De ont slagen winkelchef levende belang rijke hoeveelheden goederen af aan leden van de coöperatie, eveneens zonder inlevering van bonnen. In boofdizaak geschiedde dit voor familiefeesten, waarbij dan de voorwaarde werd gesteld, dat deze bonnen later zouden moeten worden aangezuiverd. Hiervan kwam in de meeste gevallen niets. Van betrouwbare zijide deelde men ons mede, dat het aantal vermiste „onnelt - 't betreft hiier .winkel-distributie- artikelen voornamelijk suiker, kaas, boter, tabak, koffie, e.d. zeer groot is en In ieder geval in de duizenden loopt. Tegen de drie ontslagen func tionarissen is proces-verbaal op gemaakt, wegens overtreden van de distributievoorschriften. Tegen de assistent, die reeds na het ontvreemden van een tabaksbon was geschorst, werd bovendien proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering, in casu diefstal. Ook werd verbaliseerd de Lochemse grossier in tabaksarti kelen, die voor het tekort dat de coöperatieve winkel aan tabaks bonnen had, voorschotten bad verstrekt. Verschillende ingezete nen van Ruurlo leden-verbruikers van de coöperatieve winkel, die distributiegoederen zonder bon hadden gekocht, kregen eveneens een proces-verbaal.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2