Jf ttr AS Amerikaans schoolmeester vervuld Aan f age niL BUITENLANDSyNIEUWS BINNENLANDS NIEUWS ld.' fk MU ft, I fsjvl id r r fuiA i b' w f ,J' v IJflpv 1 1 iv HARTEWENS van De Papierprijsverlaging - tie Kot |Nf ih1 IV iiFr 1 ni i n. HT_ Ij rm\ HBfV j |Aj Donderdag a.s. bezoek aan Zuidzande. In ren van vandaag af de han den van alle kinderen der wereld ,i hcehte vriendschap ift elkaar ■zouden liggen, dan zou de toe komst van deze wereld zonder angst tegemoet kunnen worden gezien, alle atoombommen, ras-, kleur- of geloofsverschillen ten spijt," zo schreef korte tijd gele den de Amerikaanse schoolmees ter Charles L. Bowly, uit het 4500 inwoners tellende plaatsje Dalton, in Massachusetts in 'n opstel, dat hij aan het Mutual Broadcasting System toezond in antwoord op 'n uitgeschreven prijsvraag. Deze Amerikaanse radiomaat schappij had in haar bekende ..heart's desire program" (harte- wens programma) de luisteraars gevraagd: .Waarom is het Uw hartewens een reis naar Holland te maken?" „Mijn hartewens is," zo vervolg de de heer Bowly in zijn opstel, „mijn twee dochtertjes, Joan en Roberta, naar Holland te laten gaan om als afgezanten van het kleine Amerikaanse stadje Dal ton de dochtertjes van de heer Van de Reepe in het kleine Hol landse plaatsje Zuidzande, Corne lia en Janneke, de hand te kun nen drukken." Na de'bevrijding is het n.l. Dal ton geweest, dat het deerlijk ge havende plaatsje Zuidzande, in Zeeuws-Vlaanderen met zijn 1000 inwoners heeft geadopteerd. Het was de heer Bowly in Dalton, die de talloze voedsel- en kleding- pakketten in Amerika bijeen bracht en voor transport naar Zuidzande zorg droeg. En in Zuid zande distribueerde het hoofd van de openbare lagere school, de heer Van de Reepe, deze kostbare goe deren onder de burgerij. Twee èn een half jaar lang voerden de beide schoolmeesters een uitgebreide correspondentie. Zonder dat zij elkaar ooit hadden gezien ontstond een hechte vriendschap tussen hen beiden en tussen hur. dochtertjes. Het Mututal Broadcasting Sy stem kende de heer Bowly de eerste prijs voor zijn opstel toe: een 10-daagse reis naar Neder land, en stemde er bovendien in toe, dat hrj zijn heide dochtertjes zou medenemen, opdat zij met hun Nederlandse vriendinnetjes zou den kunnen kennis maken. Het M.B.S. maakte over de zenders van de 300 aangesloten radiosta tions veel ophef over de komende feis, de Nederlandse regering toonde belangstelling in het initia tief en de Amerikaanse school meester werd ontvangen door Mr. Van Kleffens in New-York. Zaterdagmorgen arriveerde de heer Bowly met een lijnvliegtuig vande K.L.M. uit New-York op Schiphol. Verblind door de vele blitzlampen der persftografen stapte de familie Bowlby het vliegtuig uit. Nederlandse verte genwoordigers van Amerikaanse filmmaatschappijen, van de Rege ringsvoorlichtingsdienst, van de Amsterdamse gemeente, pers- en propagandadienst, van de binnen- en buitenlandse pers, alsmede een delegatie uit Zuidzande met Bur gemeester D. M. Vermet aan het hoofd en natuurlijk de heer Van de Reepe met zijn echtgenote waren ter verwelkoming aanwezig. Iet wat beduusd, maar verre van ver legen, beantwoordden de twee dochtertjes, 11 en 12 jaar oud. de journalisten op hun vragen. Har telijk en blij schudden de twee schoolmeesters elkaar voor het eerst de hand. Dalton en Zuidzan de hadden elkaar gevonden. De eerste dagen van hun ver blijf in ons land zullen de heer Bowly en zijn dochtertjes in Am sterdam, Den Haag en Hilversum (waar zij voor de P.C.J. zullen worden geïnterviewd) verblijven, en na een kort bezoek aan het Amerikaanse militaire kerkhof in Limburg wacht hun Donderdag a.s. een feestelijke ontvangst in Zuidzande. Dan zullen dus inder daad Joan en Roberta ais afge zanten van Dalton de handjes schudden van de even oude Corrie en Janneke ,,in the little Dutch town of Zuidzande." Op 25 November a.s. wordt de terugreis naar Amerika aanvaard. Onlangs is een bericht in de pers verschenen, dat ,,de papier- prijs" verlaagd werd. Deze prijs verlaging geldt echter niet voor het rotatiepapier van de dag bladen. VERVROEGDE VOORLEGGING VAN HET PLAN-MARSHALL AAN HET CONGRES. Naar verluidt heeft President Truman toesloten op de speciale zitting van het Amerikaanse Congres, welke toeden aanvangt, ook toet Plan-Marshall voor hulp verlening aan Europa op lange termijn in te dienen, en deze zit ting niiet, zoals aanvankelijk het plan was, te beperken tot bespre king van de tussentijdse hulpver lening aan Frankrijk, Oostenrijk en Italië De President zal ver zoeken 597 millioen diollar ter be schikking te stellen voor tussen tijdse hulpverlening. In een twtede boodschap tot het Congres, die een of twee weken later zal worden uitgesproken, zal de President het vierjaren plan voor het herstel van Europa Jhet Plan-Marshall) voorleggen. Ofschoon niet verwacht wordt, dat het Congres vóór de in Janu ari a.s. beginnende gewone zit ting het voUedige herstelplan in behandeling zial nemen, zal het door de vervroegde voorlegging tn staat zijn over de tussentijdse hulp te beslissen aan de hand van het volledige plan. (tvei j.wa THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 34) (Nadruk verboden.) En met zijn duim over zijn schouder heenwijzende in de richting van de gelagkamer, fluisterde hij: ,,Daar zitten er een paar vaste klanten, mannen uit het dorp en die praten over ■die schouwing, weet u wel? En als u nu stilletjes eens wilt ho ren, wat ze er in de huurt over kletsen, kan ik u op een plekje brengen, waar u ongezien alles kunt verstaan. Het is wel de moeite waard, vooral wat de smid beweert." Collingwood was .nieuwsgierig wat de wijsgeren van het dorp erover te vertellen hadden en hij volgde de waard naar een klein hokje achter de gelagkamer, waar een luikje hem m staat stelde alles te horen. Er scheen een heel gezelschap bij elkaar te zijn, maar het was ook heel gauw duidelijk dat er één kerel was, Het voorstel van Truman zal gebaseerd zijt op «er rapport van de Commissie-Harriman. Deze schatte de kosten van het volle dige plan gedurende vier jaar op 12 a 17 milliard dollar, waarvan in het eerste jaar (1948) te ver strekken een bedrag" van 5,75 mil liard dollar ARRESTATIES IN BIRMA. De Siamese plaatsvervangende opperbevelhebber Phin heeft me degedeeld, dat Vrijdagavond twee groepen personen zijn gearres teerd, namelijk een in verband met het overlijden van Koning Ananda, die vorig jaar doodge schoten in zijn Paleis werd aan getroffen, en een andere in ver band met een complot tot om verwerping van de nieuwe rege ring. ALGEMENE STAKING TE ROME. Te Rome is Zaterdag plotseling een algemene staking uitgebro ken naar aanleiding van de ar restatie van een aantal linkse demonstranten, die poogden een bijeenkomst te verstoren, welke gehouden werd door oudstrijders, die het woord had en het behield, een vent met een daverende stem die hij accentueerde door krach tige vuistslagen op het tafelblad. „Wat ik zeg en ik zeg het nog eens, ik geef niks niemendal om een schouwing. Wat is een schou wing? Een formaliteit. Niks meer. Ze knikken maar ja, op alles wat de president zegt en vragen zelf geen enkele vraag met der lui eigen mond. Ze zijn zo stom als schapen." „Dat is Jaap Stringer, de smid," fluisterde de waard „Die denkt dat hij alles weet. „En wat zou u gedaan hebben mijnheer Stringer," informeerde een bescheidener stem. „Wat zou u gedaan hebben, als u erbij geweest was?" „Ik zou zo zeggen, dat u meer had willen weten," viel een derde bij. „Mijnheer Stringer zou heel wat meer hebben willen weten," beaamde een ander. „Dat zou- d-ie." „D'r zijn heel wat dingen, die 'k zou hebben willen weten," be gon de smid met een klinkende mep op de tafel. „Ze denken maar, dat de jonge mijnheer op de brug liep en dat de brug toen in mekaar donderde. Wie zag de brug in mekaar vallen? Wie was er bij, om het te constateren?" „Ik zie niet in, hoe het anders die krijgsgevangenen zijn geweest in de Sowjet Unie. De staking zou afgelast worden wanneer de gearresteerde personen zouden worden vrijgelaten. Alle transport n de stad staat stil en de win kels zij® gesloten uit vrees voor ongeregeldheden. DEMONSTRATIE TEGEN SLOWAAKSE LEIDERS. Volgiena een officieel communi qué hebben 500 deelnemers aan het congres van het Verbond van Slowaakse boeren zich met ge weld toegang ve rseshaft tot het Paleis van de President van de Slowaakse Nationale Raad, onder het schreeuwen van „Dood aan Lettrich, dood aan Rweto." (Let- trich en Kweto zijn leiders van de Christelijke Slowaakse partij.) Het congres van genoemd Ver bond heeft resoluties aangeno men, waarin heroprichting van de Raad van Slowaakse Commis sarissen wordt geëist, uitvoering van agrarische hervormingen en waarborging van de voedselvoor ziening van het volk. BRITS SCHIP IN NOOD. Het 4909 ton metende Britse stoomschip „Langleecrag", is vol gens een bericht uit Halifax op Nieuw Schotland door de Koninkl Canadese luchtmacht opgevangen, in de Straat van Belle-Isle, bij de Noordpunt van Newfoundland, in tweeën gebroken. De bemanning van het schip schijnt ongeveer 25 koppen te tellen. Een later bericht meldt, dat de bemanning het schip in boten ver laat en de laatste sloep vertrok ken is. Men zet koers naar de kust. Eén lid van de bemanning wordt vermist. DE STAKING TE MARSEILLE. Alle employé's van het tram- en busvervoer te Marseille hebben besloten in staking te gaan. De depóts zijn door de stakers bezet. De arbeiders van het transport wezen hebben een loonsverhoging van 25 geëist. De havenarbei ders hebben besloten de staking voort te zetten. Voor het geval de marine gebruikt wordt voor het lossen van schepen, heblben zij besloten de havenarbeiders van geheel Frankrijk tot staking op te roepen. Intussen zijn de havenarbeiders van Ajaccio, Basta en Nice uit solidariteit reeds in staking ge gaan. ONGEREGELDHEDEN IN ITALIË. Te Bario werd tot een algehele staking opgeroepen, uit sympa thie met de ongeregeldheden, die door het gehele land plaats heb ben. Te Perugia, waar Mussolini in 1922 zijn mars naar Rome be gon, ontplofte een bom in het communistische hoofdkwartier. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, doch volgens be richten, die Rome bereikten, richten dromden grote menigten door de straten, die kiosken van rechtse bladen vernielden. De de monstranten klommen op de da ken van het stadhuis en luiddfen de klokken om de steun van an dere districten dn te roepen. De toen samengestroomde menigte vernielde het bureau van de reeht- j se Uomo Qualuque, de Italiaanse sociale beweging, (je monarchis- ten en de liberalen. Na een mas- sa-ibetoging begaf een delegatie van de demonstranten zich naar de Prefect en eiste de onderdruk king van de neo-fascistische be weging en deelnemen van werk nemers in die regering. De transportstaking te Rome heeft Zaterdagavond een einde genomen. Het Ministerie van Ar beid heeft bekend gemaakt, dat de staking op een vergissing be rustte, daar de veteranen, die uit Ruslanid gerepatrieerd waren, be richten hadlden medegebracht, die op valse gronden berustten, en dat de volledige dienst Zondag weer hernomen zou worden. Het Ministerie van Binnenland se Zaken heeft bekend gemaakt, dat door het inrukken van politie de orde in Cerignola hersteld is. Van de burgers is één persoon gedood en drie gewond Onder de politie bevinden z'<cfh acht gewon den. Te Palermo zijn alle politie maatregelen om de orde te hand haven, weer opgeheven. Aldaar werden vijf arfbeiders en een poli- tie-agent licht gewond. Te Palermo was Zaterdag de rust weergekeerd. MILITAIRE AUTO ONDER DE TREIN. Vrijdagmiddag om half drie is op een onbewaakte overweg in de spoorlijn HaarlemLeiden onder Woestduin, een militaire vracht auto gegrepen; door een electri- sehe trein uit Amsterdam. Voor zover bekend, bevonden zich drie personen in de auto. Één daarvan werd gedood, een andere zwaar gewond, de derde licht gewond. Door de op de lijn liggende wrak stukken moesten de uit Leiden komende treinen enige tijd over verkeerd spoor geleid worden. VOLLE AUTOBUS OMGEKANTELD Op de weg Den BoschVeghel moest dezer dagen een autobus van de B. B. A. uitwijken voor een passerende wagen. De auto bus, die ongeveer 45 personen vervoerde, kwam bij het nemen van een bocht zo schuin te lig gen, dat zij omkantelde. Enkele passagiers werden ernstig gewond door glasscherven, de meeste hunner kwamen met lichte ver wondingen en met de schrik vrij. KOPEREN MUNTEN VOOR HET LEGERMONUMENT GREBBEBlERG. Daartoe opgewekt door de „Stichting Nationaal Legermonu- ment Grebbeberg" te 's-Graven- hage hebben directie en hoofd redactie van de Provinciale Over- kon gebeuren, viel weer een stem in. „Dit was een hoop wat ze noemen stille getuigen." „Loop naar demet je stil le getuigen," riep de smid min achtend uit. „Kijk eens hier, hoe weet jij, hoe weet iemand, of mijnheer niet van die brug afge smeten Is? Misschien heeft ie iemand ontmoèt, hebben ze her rie gekregen, en die ander, wie het dan ook is, was sterker en smeet hem er af." „Ja, maar, dan zou die ander er ook mee afgevallen zijn," wierp de stem tegen. „Niks d'r van," zei de smid. „Die stond op het goede part, er is maar één stuk van kapot. Ik zeg, dat moet onderzocht worden. En dan is er neg wat. Wat moest die advocatenklerk uit Barford er uitvoeren? Wat moest die rondlopen gluren in het park? Kom nou, wie weet dat?" „Dat zei-d-ie," riepen meer dere stemmen samen uit. „Hij moest zaken doen. Hij had pa pieren af te geven." „Waarom ging hij dan niet de kortste weg naar het huis?" vroeg Stringer weer. „De naaste weg van het station is de rijweg, rechtuit, niet door d'e bossies. Ik zeg nog eens, wat deed die vent daar? Dat is van belang." „Nou meneer Stringer, u ver- ijsselse en Zwolse Courant in Juli van dit jaar een koperen munten- actie ingezet voor het Nationaal Legermonument, hetwelk zal ver rijzen op de Grebbeberg. Het resultaat van deze actie ar riveerde Vrijdagmiddag in een jeep voor het stadhuis te Rhenen. Op het bordes van het stadhuis overhandigden Mr. H. Dikkers en Mir. J. C. de Wit respectievelijk directeur en hoofdredacteur de burgemeester van Rhenen Jhr. Mr. L. Bosch Ridder van Rosen thal 563.16 kg aan koperen mun ten ter waande van 2250,50. Tal van burgemeesters in het door het blad bestreken gebied namen het initiatief tot een inza meling op de scholen. Naast deze zending kopergeld werd aan de burgemeester van Rhenen nog een zwaard overhandigd, vervaardigd van Chinese munten. Overigens is gebleken, dat de actie, Waartoe de burgemeester van Rhenen de eerste stoot heeft gegeven, de algemene sympathie heeft. Reeds is een totaal bedrag van 4363,58 aan koperen munten voor de Stichting van het Leger monument Grebbeherg: ontvan gen. HANDEL IN VALSE TEXTIELBONNEN ONTDEKT. De politie te Vfeewendaal heeft in samenwerking met de politie te Tiel een complot van zwarte han delaren ontmaskerd, dat in de Betuwe valse textielbonnen in de handel bracht. Reeds werden vier personen gearresteerd en voor de denkt hem er toch niet van?" vroeg iemand. „Zo'n nette jonge vent als hrj". „Ik zeg niks over verdenken," bulderde de smid. „Ik stel maar vragen, net als die advocaten. Ik zeg, er moesten een heleboel din gen aan het licht gekomen zijn En er is niks aan het licht ge komen. Neem nou alleen dit miaar eens hier. Geen woord is er gezegd over mevrouw Malla- thorpe in die zaak Geen enkel woord." Een plotselinge stilte viel in de gelagkamer. De waard tikte Col lingwood op de arm en knipoogde tegen hem. „Noor" vroeg iemand. „Wat is er dan met mevrouw Mallathorpe en die zaak. Wat had zij er mee uit te staan?" De smid werd plechtig en galm de: „Luister nou eens naar mij. Jullie weten wat er gezeid werd bij de schouwing. Toen die vent Pratt naar het huis kwam draven cirn het nieuws tie vertellen, ging hi| terug naar wat ze noemen de plaats des onheils met de juf frouw, de huisknecht en nog een knecht en de stalknecht, Daniël Scholes. Nou, er werd bij die schouwing geen woord gezegd over wat die vijf, vijf Juister goed, vonden, toen zij bij hetN dode lijk kwamen. Daan had het Officier van Justitie geleid, name lijk A. de K„ B. de G. en P. C K allen uit Tiel, en J. van S., „j'{ Lienden. Tegen tien personen,' die de textielpunten van genoemde handelaren hebben gekocht wurd proces-verbaal opgemaakt. De po litie zet het onderzoek nog voort Er werden tot dusver ongeveer 1000 .bonnen in beslag genomen k Geldermalsen, Wadenoo.er,, Tel en Veenendaal. VALSE TEXTIELPUNTEN r\ OMLOOP GEBRACHT. Die los-werkman J. J. van D uit Wormer had op het Water- looplein te Amsterdam honderd textielpunten gekocht en n Pur- merend aan de mart gebracht. _üe bonnen bleken vals te zijn. W n- keliers werden er de dune van toen zij de opplakvellen b.'j de distrilbutiedienst inleverden. Tegen Van D. is proces-ver baal opgemaakt. .MEER DAN 1000 WONINGEN IN EEN MAAND GEItEEg) GEKOMEN. Volgens de voorlop'ge telling van het .centraal bureau voor de statistiek zijn voor het eerst na de bevrijding meer dan 1000 wo ni: ngen in een maand gereed ge komen. Over de maand Septem ber alleen kwamen n 1. volgens deze telling 1009 woningen ge reed. AUTO IN KANAAL GEREDEN. Vrijdagavond laat geraakte ee# uit Luik (België) afkomstige aute met 5 inzittenden uit Luik, Has selt en Tongeren in het Eindho- vense kanaal nabij de Kanaaldijk in Eindhoven te water. Twee van de vijf personen zijn verdronken. Brandweer en politie slaagden er in de overige drie te redden. De politie heeft dc lijke» voor indentificatie en nader on derzoek opgebaard. EEN DER OUDSTE MANNELIJKE INWONERS VAN NEDERLAND OVER LEDEN. Vrijdag is te Poortugal over leden een der oudste mannelijk» inwoners var. Nederland, de heer M. Molenaar. De heer Molenaar bereikte de leeftijd van 103 jaar en 8 maanden. „WILLEM RUYS" OP TECHNISCHE PROEFVAART VERTROKKEN. Zaterdagmiddag om ongeveer kwart over één is het nieuwe vlaggeschip v.an de Rotterdamse Lloyd „Willem Ruys" uit Rotter dam vertrokken voor zijn techni sche proefvaart, die zich waar schijnlijk zal uitstrekken tot de Golf van Biskaye. Woensdag wordt de „Willem Ruys", welke het grootste schip zal zijn voor de verbinding tussen het moederland en de overzeese gebiedsdelen, terugverwacht. Aan boord bevin den zich enige honderden officials op scheepvaart- en aanverwant gebied om de installaties te pro beren en te controleren, personeel van de Rotterdamse Lloyd enz. Ook het hotel- en keukenbedrijf aam boord van het schip zal op deze proefvaart met een technisch oog worden hekeken en op zijn mo gelijkheden beproefd. Indien alles in goede orde zal zijn bevonden, zal het schip in de komende week door de werf „De Schelde" te Vlissingen officieel worden over gedragen aan de Rotterdamse Lloyd. In de laatste weken is er aan de Lloydkade te Rotterdam, waar het schip sinds 4 October voor de wal lag om verder afgebouwd en ingericht te worden, met man en macht gewerkt. Nog is het inte rieur niet tot in de puntjes klaar, maar het aanschijn van timmer- winkel, schilderswerkplaats, meu bel- en stoffeerdermagazijn is ver dwenen. mij verteld." „En wat vonden ze, meneer Stringer?" vroeg een zenuwach tig lid van het gezelschap, ang stig. „Wat was het?" De stem van de smid daalde tot een geheimzinnig gefluister. „Dat zal ik nou eens zeggen. Ze vonden mevrouw Mallathorpe, bewusteloos er vlak bij liggen. En ze zeggen, dat ze van de ene flauwte in de andere valt, al die tijd tot nou toe. Dus heeft zij nooit iets kunnen vertellen van wat zij misschien gezien heeft. En wat ik zeg," besloot hij met een laatste daverende klap op de tafel. „Ze kennen geen uitspraak doen, voor ze haar getuigenis er bij hebben. En er kon nog best eens een kwaad uurtje voor iemand komen, as zij: eens aan het praten slaat." Collingwood ging naar zijn ka mer terug en wenkte de waard met hem mee te gaan „Heeft u al iets gehooTd over wat Stringer nu juist zei, over mevrouw Mallathorpe?" vroeg hij. „Ik heb hetzelfde gehoord van dezelfde kerel, Daan Scholes," antwoordde de waard. „O, ja, de mensen praten erover, dat me vrouw Malathorpe niet behoefde te getuigen, net als Scholes zegt." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2