Jl ^Wantage 1, Engels schip benoorden DE DOOD VAN ROMMEL i ;f BINNENLANDS NIEUWS Waddeneilanden vergaan op onze Bonnen Een verklaring van Generaal Maisel 1 S': fet) rln f l e: f Bestrijding van frauduleuze uitvoer van visserijproducten Voorlopige raming oogst 1947 DC-6-toestelien voorlopig buiten gebruik Bomaanslagen te Brussel Twee Nederlanders in België van moord beschuldigd Wol krijgen we ri Di|or va a,v< ■ge w Sti na |vei l?t •eg. es Maisel, voarmalig luit.-gen. in tiet Duitse leger, die onlangs werd gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid- aan de moord op Rommel, heeft in een verkla ring gericht tot de procureur- generaal medegedeeld, er bij ge- weesrt te zijn toen Rommel hevel kreeg van Hitier om zelfmoord te plegen. Maisel zeide onschuldig te zijn en verklaarde met nadruk, dat Rommel zelfmoord moest plegen omdat hij meegedaan zou hebben aan het complot tegen Hitler in 1944. Maisel vengezel- de in October 1944 zijn chef Ge neraal Burgdorf naar Rommels Het blijkt niet voldoende alge meen bekend te zijn, dat voor het grondgebied van Zeeuws-Vlaande- ren voor een aantal visserijpro ducten een vervoerverbgd geldt, alsmede een verbod om deze pro ducten in voorraad of voorhanden te hebben. Deze maatregel, welke genomen is ter beteugeling van frauduleuze uitvoer van deze pro ducten, heeft betrekking op haring (al dan niet be- of verwerkt) garnalen, wulken en kreukels. Ontheffing van het verbod kan worden aangevraagd bij het Be drijfschap voor Visserijproducten, Wassenaarseweg 20 te 's-Graven- hage, doch wordt slechts verleend, indien aangetoond kan worden, dat de producten, waarvoor ont heffing wordt gevraagd, inder daad aan de bevolking in Zeeuws- Vlaanderen ten goede zal komen, dan wel op legale wijze zullen worden uitgevoerd. Bij de aan vrage om ontheffing van het ver bod dient o.a. te worden vermeld: de wijze van het vervoer, alsmede de weg, waarlangs het vervoer van de producten geschiedt; van wie wordt betrokken, alsmede aan wie de producten .worden af geleverd en voorts de gemeen- fe(n) waar, de producten worden verkocht. Volgens een voorlopige raming van de oogst 1947 door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, is de totale berekende opbrengst run basis van de geïnventariseerde oppervlakte voor vele gewassen gevoelig minder dan 't vorig .(aar. De raming van wintertarwe b.v. bedraagt 79.000 ton, tegen 269.000 in 1946, van rogge 316.000 teeen 445.000 ton, van wmter- gerst 8000 tegen 34.000 ton en Van haver 340.000 tegen 419.000 In de rubriek peulvruchten wordt de opbrengst van veldbonen berekend op 10.000 ton tegen 20.000 in 1946, groene erwten 41.000 tegen 50.000, capucijners en grauwe erwten 1600 tegen 2300 ton terwijl bruine en witte bonen hoger geraamd worden op r®fP- 6400 en 840 ton tegen 4500 en 720 ton verleden jaar. Van de handelsgewassen wordt de opbrengst van kool- en raap zaad berekend op slechts 1170 ton tegen 4880, terwijl kar wijzaad een stlging' vertoont van 1940 tot 5330 ton. Ook lijnzaad en geir- neid vlas worden hoger aangesia- |Tn op resp. 9650 e?58.800 ton woning. Burgdorf beschuldigde Rommel van deelneming aan het complot tegen Hitier en vroeg hem, of hij bereid was de gevol gen van zijn daad te dragen. Rommel hoorde hem met verba zing aan, maar antwoordde, dat hij daartoe bereid was. Dooi' een auto-ongeluk was Rommel niet in staat een revolver te hanteren. Na eni ge woorden voor zijn vrouw te helbben achtergelaten, vertrokken Rommel, Burgdorf en Maisel in een auto. Na een rit van een half uur, moest de chauf feur stoppen. Deze verwijderde zich met Maisel, even later ge volgd door Burgdorf. Na vijf minuten keerde het drietal terug en vond Rommel dood in de auto liggen. De eerste hulp te Ulm bevond, dat de dood veroorzaakt was door vergiftiging, aldus Maisel. De fabrikanten van de Douglas DC-6-toestellen hebben alle ge bruikers van deze toestellen ver zocht, hun vliegtuigen op de grond te houden, nadat te Gallup (New Maxico) een DC-6 brandend landde en een gat van 4 meter in de romp vertoonde. De 21 pas sagiers bleven echter ongedeerd. Een vertegenwoordiger van de IDouglas-fabrieken te Washing ton 'deelde mede, dat aan alle maatschappijen, die dit type ge bruikten, verzocht is, de DC-6- machines niet eerder te gebruikc j tot de oorzaak van de brand is vastgesteld. Op 24 October stortte een DC-6 in de Bryce Canyon te Utah in vlammen, neer, waarbij alle 24 inzittenden de dood vonden. Na deize ramp gelastte het bureau voor de burgerluchtvaart alle Amerik. luchtvaartmaatschap pijen, de DC-6-machines voorlopig niet te gebruiken, terwijl onmid dellijk veranderingen moesten worden aangebracht ter vermij ding van brandgevaar. De ramp te Bryce Canyon werd geweten aan een lek in de benzinetank, waardoor de bagageruimte met benzinedamp werd gevuld. Woensdagnacht zijn te Brussel vier homaanslagen gepleegd. De eerste bom was neergelegd op de hoek van Place des Bienfaiteurs en de Avenue Rogier. De tweede is tussen 2 en 3 uur ontploft voor een bakkerij. De bakker, zijn vrouw en twee kinderen werden licht gewond. Eerstgenoemde was wegenis verraad in Juni j.i tot 4 jaar gevangenisstraf veroor deeld, doch op 15 October weer in vrijheid gesteld. De derde 'aanslag wad gericht op eem groot pand, waarin o.m. ook de Bulgaarse legatie is ge vestigd. De glasschade, ook aan omliggende huizen, is vrij aan zienlijk, de vierde bom ontplofte in een café, waar geregeld per-, somen uit de Brusselse onderwe reld zouden bijeenkomen. Ook hier is de schade groot. De motorreddingboot „Bran- daris" van de NZ.H.R.M., die Woensdagnacht naar aanleiding van de noodsignalen, welke het Nederlandse s.s. Rijn had opge vangen, was uitgevaren; is na enkele uren zonder succes naar Terschelling teruggekeerd, even als de sleepboot „Oceaan" van de rederij Doeksen. Nader vernemen wij, dat de noodsignalen, welke het Neder landse stoomschip Rijn heeft op gevangen, per Morselamp zijn uitgezonden. Volgens telefonische informa ties van de opzichter kustverlich- ting in de vuurtoren „Brandaris" op Terschelling is het het Engel se stoomschip „Aqueity" geweest, dat Dinsdagnacht op de Noord zee benoorden de Waddeneilan-, den noodsignalen heeft uitgezon den. Het lot van het schip is weliswaar onbekend, maar kan sen op berging lijkep uiterst ge ring, omdat intussen bekend is geworden, dat de uit 16 koppen bestaande bemanning is opgepikt door het Duitse s.s. ,.Ibis". De „Ibis" zal de bemanning naar Lowestoft brengen. De „Aqueity" op een mqn gelopen. De sleepboot „Oceaan", van de rederij Doeksen, op Terschelling en de reddingboot „Brandaris", zijn laat in de middag terugge keerd van een speurtocht op de Waddenzee naar 't schip Aqueity. De bemanning van beide sche pen hebben niets van het schip kurftien ontdekken. Wel is bekend geworden, dat de „Aqueity" Dins dagavond omstreeks half elf op het benoorden de Waddeneilan den in de Noordzee vergane s.s. „Aqueity"', dat 890 brt. mat, aan de Engelse Scheepvaart Mij E F. Bverard and Son te Londen. Het schip was naar men meent onder weg met een lading stukgoed van Hamburg naar een Engelse haven, waarschijnlijk Liverpool. Het raakte in het noodweer, dat Dinsdagnacht boven de Noordzee woedde, in moeilijkheden en zond noodseinen uit. De uit 16 koppen bestaande bemanning werd door de „Ibis" op gepikt. Deze laatste boot meet 593 brt. en is het eigendom van de Argo Rederei Richard Adler en Co te Bremen. Het schip is op weg naar Lowestoft in Engeland. tegen "7980 en 55.800 ton. De op brengst van consumptie-aardap pelen wordt geraamd op 2.919 000 uagavullu -ton tegen verleden jaar 2.980. een mijin gelopen. 1 553 000 tondegen 1.149.000 j Volgens opgave van de haven- op 1.553.0J0 0 dienst te Amsterdam behoorde ton. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETOHER. 31) (Nadruk verboden). L.wa e Collingwood zag dat zij aan de rand van een dicht bosje stonden, i en tien meter verder bevond zich een dergelijk bosje, van dennen en sparren door elkaar. Daar tussen lag een kloof, waarover het brug getje zich spande. Het was een licht, zwak ding van planken, met een leuning van takken. In het midden was een gat, zowel m oe leuning als in het loopvlak. Het was goed te begrijpen, dat het rot te, oude hout zich plotseling be geven had. Na enige ogenblikken zet de klerk: Ik zal bet u even uitleggen ik ben goed mot dit park bekcna, voordat de vorige mijnheer Malla- thorpe 't kocht, ben ik er meer malen doorgewandeld. Het pad aan de andere kant van de brug is de naaste weg naar het station, be neden in het dal. Het loopt door de bossen en het lager gelegen ge deelte van het park. Verleden Zaterdag lrep ik langs dat pad, met het plan over de brug naar het huis te gaan, waar ik particu liere zaken te hespreken had. Toen ik aan gene zijde van het brugge tje kwam, zag ik het gat midden in. Daarop keek ik naar beneden, in het ravijn, cr is daar een weg, een bestrate weg, eni ik zag hem. Ik ben toen zo goed en zo kwaad als het ging naar beneden geklauterd, ik kan u vertellen, mijnheer, dat viel niet mee. Toen ik bij hem kwam was hij al dood. Absoluut dood. Tóch ben ik er van overtuigd, dat hij nog maar heel kort geleden gestorven was een minuut of vijf, denk ik." ,,Joa, joa, en hij zou helemoal niet dood zijn, de jonge meneer, as ze moar noar mijn geluisterd had- de zei een stem achter hen. „Hij zou levedig geweest zijn, as ze moar gedoan hadde, wat ik zei, dat ze doen moeste, dat zou-d-ie." Beiden draaiden zich haastig oqj en stonden voor een oude man, klaarblijkelijk een arbeider van het landgoed, die hen achterop gekomen was, onhoorbaar op het zachte pad van dennenaalden. Pratt wierp e n onderzoekende blik op de oude man, en was on middellijk klaar met een vraag. „Wat bedoel je?" vroeg hij. „Waar heb je het over?" Op 14 October j.l. w.erd de be jaarde aibt Gustave Vrindts, pastoor van de kerk Notre Dame de Neige te Borgerhout, op gru welijke wijze door onbekenden vermoord en van een bedrag van fr. 10.000 beroofd. In verband met deze moord heeft de gendar merie van Luik thans 2 personen aangehouden, die beantwoorden aan het signalemente, zoals dat door de huishoudster van de pastoor is opgegeven. Het be treft hier de beide Nederlanders Wilhelmus de V., oud 21 jaar, uit Utrecht, en Marinus A., oud 19 jaar, uit Den Haag. De Zaandamse politie heeft gis termorgen te IJmuiden twee in woners van Beverwijk aangehou den, die in de Zaanstreek een jeep hadden ontvreemd. „Ik weet heel goed, woar ik het over heb, jongmins," zei de oude, zeker van zijn zaak. „Denk je, dat ik veertig joar op het goed gewerkt heb van kleine jonge at tot nou toe, en niet zou wete, woar ik het over heb? Ik heb mevrouw Vrijdagmiddag, hier op deze plek al gezeid, dat de ouwe brug in mekoar zou valle, as ze niet gemaakt wier. Ik stond hier met er te proaten, op deze eigeste ploats, en heb hoar late zien, dat het niet veilig meer was, er over te lope. Ik zei der, dat ze het af mos loate moake. Al joare heeft die ouwe brug hange te rotte, tóch weet ik nog wel, wannier ie voor het loatst gemoakt geworre is. En dat was joare voordat de vori ge meneer het goed gekocht het." „Wanneer zeg je, dat je dat mevrouw verteld hebt?" vroeg Pr3itt „Dat was Vrijdagmiddag, me neer", antwoordde de oude arbei der. „Het was töuge twoalf uur, ik was op weg noar huus, om te ete. En ik kwam mevrouw hiar teuge, en zei het hoar. Die ouwe brug, God bewoar, here, die was zwart van de rot in de midde, doar woar de jonge heer doorviel. „U mos dat noa loate zien, zei ik, moar zekerlik komme er onge- lukke van, as-ie gebruikt wor. Dan worre er nekke igebroke, zei ik. En ziet u here, zo is het ge- BOOS WEEK OP ZEE. De Griekse sleepboot ,;Ameri- can Celour", die een kraan (B. D. 2957) vervoerde, is Dinsdagavond laat de haven van Umuiden bin nengelopen. Door de ruwe zee was het gevaarte los geslagen en het is na veel moeite gelukt bin nen de pieren de verbinding weer tot stand te brengen. Maar ook daar waren de moeilijkheden nog niet teneinde, want de twee vaar tuigen dreigden te stranden op het Forteiland. De Griekse sle per is op weg van Bremerhaven naar Antwerpen, maar durft de reis niet voort te zetten. Er liggen op het ogenblik al bijna 15 schepen voor de sluizen van Umuiden te wachten op beter VBOUW IN EINDHOVENS KANAAL VERDRONKEN.. Dinsdagavond omstreeks 11 uur, geraakten door onbekende oorzaak een man en een 60- jarige buffetjuffrouw J. E. D. uit Eindhoven in het Eindhovense kanaal. Op hun hulpgeroep snel de de heer L. W. van de Laar toe, die er in slaagde beide per sonen uit het water te halen. De vrouw bleek echter reeds over leden te zijn. SMOKKELAAR GEDOOD. Dinsdag is een Duitse smokke laar, die van Nederlands gebied naar Duitsland wilde glippen, door Nederlandse douanebeamb ten neergeschoten en gedood, na dat hij op de herhaalde sommatie en na vijf waarschuwingsschoten doorliep. Het gebeurde onder de gemeente Waubaeh, bij de hoeve van de heer Roex, welke vlak te gen de Duitse grens ligt. Het stoffelijk, overschot is ter beschik king van de Duitse autoriteiten gesteld. ZWENDEL MET VALSE TXETIELBONNEN OP HET SPOOR. Door de arrestatie van twee Zwollenaren, de 68-jarige B. de L. en de 60-jarige J P. J.. ver dacht van handel in textielpun ten, is de Zwolse politie een grote zwendelaffaire in textielpunten op het spoor gekomen. De gearres teerden hebben reeds bekend meer dan 10.000 punten verhan deld te hebben. De Zwolse politie ontdekte dat de punten vals waren en uit Am sterdam afkomstig. Niet lang na de arrestatie van de Zwollenaren kwamen twee Amsterdammers naar Zwolle om hun afnemers op nieuw van een behoorlijke hoe veelheid textielpunten te voor zien. De politie had een val op gesteld en de hoofdstedelingen, die 26-jarige G. W. L. en de 25- jarige W. K. konden gegrepen /worden. Het onderzoek wordt voortgezet In Zwolle werden tot nu toe reeds 6 personen gearresteerd, die punten gekocht hadden van de beide gearresteerde Zwolle naren. ONBEGREPEN RECEPT' GEREEDGEMAAKT. Dinsdag stond voor de recht bank te Leeuwarden terecht het 19-jarige meisje K. W. te Eerne- woude, voorheen assistente van arts I. H., te Garijp, tegen wie het O. M. de volgende beschuldi ging had uitgebracht: „Dood door schuld door bij het uitvoeren van een opdracht tot het gereed maken van een recept meer dan de voorgeschreven hoeveelheid oleum chenopodi, een vergiftige vloeistof, te gebruiken, met het gevolg, dat het patiëntje, de 9- jarige Tj. Tj. aan vergiftiging overleed". beurd ook. 't Is zowat tien meter bove de weg, en een meroakels harde weg is het, helemoal gre- niet, tot oan de stalle." „Weet je wel zeker, dat het Vrijdagmiddag was," drong Pratt aan. „Zo zeker as ik u zie," zei de oude. „En mevrouw zei, dat ze er voor zorrege zou. God nog toe, ze had hem motte sluite." De oude man schudde het hoofd en schuifelde weg tussen de bo-, men. Pratt oogde de verdwijnen de gestalte na met een zonderlin ge uitdrukking in zijn ogen en keerde zich dan zwijgend om. Ge volgd door Collingwood sloeg hij de terugweg naar het huis in. Bij het punt aangekomen, waai' het andere pad hun weg kruiste, wendde hij zich tot de jonge advo- „Als u dit pad volgt,mijnheer Collingwood, komit u vanzelf in het dorp. Het kan niet missen. Ik moet deze kant uit." Vlug verdween hij en Colling wood wandelde rustig veirder door het geurige bos naar het Wapen van Normandale. De gehele weg peinsde hij over de woorden van Pratt tegen de oude arbeider, en Verbaasde zich erover, dat Pratt zo precies het uur en de dag wilde weten waarop hij mevrouw Mal- lathome gewaarschuwd had voor l de oude brug. Uit het verhoor bleek, dat het meisje sinds korte tijd bij de huisarts H. in dienst was. Wel was zij eerder in een apotheek werkzaam geweest, maar vergif ten had zij nog nooit mogen ge reedmaken. Toen zij het onder havige recept in handen kreeg en de omschrijving niet geheel be greep, zou zij 't naar eigen goed dunken klaar gemaakt hebben niet beseffende met vergif té doen te hebben. De gevolgen waren dan ook ontzettend Het. ventje kreeg een te grote dosis verg;f en overleed. De Officier van Justitie vorder de tegen het meisje, rekening houdende met de omstandigheid dat zij nog geen 18 jaar was,' toen dit feit plaats greep, ioo boete of twee weken hechtenis De verdediger Mr. P. van Wi- chren, concludeerde tot vrij spraak. J DOOR LOCOMOTOEF GEGREPEN. Op de spoorbaan te Dordrecht nabij de Munnikensteeg, werd Woensdagmiddag de spoorwegar beider D. van de Vorden, wonende te Groote Lindt, door een losse locomotief gegrepen en overreden. De man werd zwaar gewond. Hij is in het Diaconessenhuis te Dord recht opgenomen. Voor het tijdvak van 16 tot en met 29 November 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711: (Serie R) R04 diversen 500 gram suiker, 'boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen R05 diversen 225 gram huis houdzeep of 180 gram toi letzeep Bonkaarten KD, KL 711: (Serie R) R11, R12 div. 250 gram sui ker, boterhamstrooisel, of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen R13 div. 450 gram huishoud- izeep of 360 gr toiletzeep R16 res. 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (alle soorten) of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MD, MH 712: (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie R) R21 suiker 250 gram suiker, iboterhamstrooisel, of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaar- ten enz. QA, QB, QC 711: R01, R02 tabak 1 rantsoen cigaretten of kerftabak R03 tabak 2 rantsoenen ciga retten of kerftabak R01 versnaperingen 200 gram versnaperingen, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. R03 versnaperingen 100 gram versnaperingèn of 100- gr suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. De reeds aangewezen bon R08 Vlees voor 100 gram vlees is gel dig tot en met 22 Nov. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Nov. wonden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie Qkunnen wor den vernietigd. HOOFDSTUK XI. PRAATJES. Tot op die middag had Colling wood nog nooit een voet gezet in het plaatsje, waarheen hij nu op weg was. Bij zijn vorige be zoeken aan Normandale Grange had hij slechts de dorpsstraat aan het einde gekruist. Nu hij erin afdaalde vanuit het park, bevond hij dat het niet veel meer was, dan een straat met een kerk, een paar boerderijen, enige huisjes samengegroept bij de hoge stenen brug, die over de beek welfde. Tegenover de brug was het hotel, een ouderwets ruim huis, vanwaar uit men een prachtig uitzicht had op de beek in haar kronkelige loop door de weilan den en de dichtbeboste hellingen. Een aardig, lief en rustig plaatsje, maar de sombere atmosfeer, die hij boven in het grote huis al waargenomen had, scheen ook hier op iedereen te drukken. „Tja. een lelijk ding, mijnheer," zei de waard, een oude man met een Zwaarmoedig gezicht. Al heel spoedig nadat Collingwood een kamer bij hem besproken had, was hij tot de slotsom ge komen, dat zijn gast hij de rech terlijke macht thuis hoorde. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2