u;i j. (SnaitiAae phui Shave Voor de Zondag Kerkdiensten Bemanning van tanker „Mildred" weer thuis BINNENLANDS NIEUWS Vanzelf Voor Nederland bestemd goud gestolen De Protestanten in Spanje rovincic AARDENBURG. Australische Zuidpool-expeditie Het geluid van straalvliegtuigen RECHTSZAKEN Het toppunt van gemak! PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! SLAGTAND VAN MAMMOUTH GEVONDEN. SMOKKELENDE GRENS- GANGERS. De opbrengst van de volkslferstelsigaretten Echo's van de maan DE boer maakt zjju land klaar en zaait het winterkoren. En daarna gaat hij naar huis en be kommert zich niet meer om zijn akker, noch om het zaad. Hij gaat naar bed en staat op. Kort om, hij voegt zich weer in de gang van het dagelijkse leven. En de nevels omhullen de donkere aarde, de slagregens doorweken de bodem, de winden razen er overheen, de zonnestralen beschij nen het. De boer bekommert zich om alles, behalve om het zaad. Hij wacht en verwacht. .jEn zie het zaad sproot uit en werd lang en hij wist zelf niet hoe". Markus 4 2629. OP de groeikracht van het zaad komt het aan. En dat heeft de boer niet in zijn hand. Hij kan planten en natmaken. Het is God die de wasdom geven moet. An ders heeft hij tevergeefs gezaaid Zo wordt hier gezegd dat alles van God afhangt, niet alleen in de natuur maar ook in 't Konink rijk Gods. EN alleen omdat alles van God afhangt kunnen wij de hoop behouden. Wij zien de wereld als een dorre akker. Het is de wereld van de dreigende atoombomoorlog. Ver woesting en ondergang is het enige wat we kunnen verwachten. Voor ons blijft slechts de wan hoop over. Het Koninkrijk zal op d« gevloekte akker der wereld nooit komen. Neen, als het Koninkrijk onze zaak zou zijn dan ver scheen het nooit. Maar, Goddank, het is niet onze zaak maar Gods saa!k. Hij zal de wasdom geven. En in een ontluisterde wereld worden we visionair en zeggen: Alle volken zullen komen En Uw poorten binnenstromen. 'd SATERDAG 8 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 9 NOVEMBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. 2.30 u. Ds. A. J. Uit een vrachtauto, die kon worden afgesloten met een hang slot, is, aldus meldt de „Daily Fxpress", een aantal staven goud gestolen, die een waalde verte genwoordigen van 1860 pond ster ling. Het goud was bestemd voor Nederland en zou per K.L.M.- vliegtuig naar Amsterdam ver trekken. De vrachtauto, waaruit de starven ontvreemd zijn is eigen dom van de K.LiM. en was op weg naar het vliegveld. De chauf feur liet zijn voertuig even alleen om een kop thee te gaan drinken. Van deze gelegenheid hebben die ven gebruik gemaakt om het hangslot te verbreken en het pak ket met goudstaven te stelen. Zij namen ook een haal wol mee. Hiertoe hebben zij ten hoogste vijftien minuten nodig gehad. Een woordvoerder van de K.L.M. te Londen verklaarde, dat het handelslading betrof en dat de directie het onnodig had ge oordeeld bijzondere voorzorgs maatregelen te treffen, zodat de chauffeur zonder helper op de wagen was. De Aartsbisschop van Sevilla, Kardinaal Pedro Seguar, heeft een herderlijke brief uitgegeven, waarin er tegen geprotesteerd wordt, dat toestemming wordt verleend voor het openen van Pro testantse kerken in Spanje. In theorie zijn alle Protestantse ker ken in Spanje van 1939 tot 1945 gesloten geweest. In feite zijn echter te Madrid negen niet- Katholieke kerken voortdurend geopend gebleven, ofschoon de er bij behorende scholen gesloten waren. In een van extreem-Katholieke zijde uitgegeven clandestien blad wordt eveneens op sluiting van alle Protestantse kerken aange drongen en op een openbaar ge tuigenis van eenheid van geloof in Spanje door het Staatshoofd. Men meent, dat een en ander in verband staat met het feit, dat een wet voorbereid wordt ter aanvulling van de bepalingen over de vrijheid van godsdienst. Voor de burgeroorlog waren er in Spanje ongeveer tienduizend Pro testanten en een honderddertigtal Protestantse kerkgebouwen waar van op heden een tachtigtal open zijn. Hoek: 10 en Kromhout. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- kouw. Zendingsdienst. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, voorber. H.A.; 2.30 u. Ds. G. v. Moorsel, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. .Ds. F. C. Wille- "kes Jr., pred. Herv. Evang., van Rijswijk; 2.30 u. Dr. L. J. Caze- mier. Zaamslag: 10.30 en 3.30 u. Ds. J. A. Talma. Aardeniburg: 14.30 u. Zendeling Poot. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10 u en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. en 18 u. Ós. En- ker In beide diensten collecte "voor de Zending. Groede: 17.30 Ds. Derksen. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Extra coll. restauratie der kerk. St. Kruis: 10 u. Zendeling Poot. Nieuwvliet9.30 Ds. Derksen. Oostburg: 10 u. Ds Fournier. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.45 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9^0 u. Ds. Schrale. Jeugd dienst. 16 u. Ds. Ter Beek. St. Anna Ter Muiden: 11 u. Ds. .- Schrale. V/aterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. Uzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Dank dag voor de oogst. Euidzande10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeentel. Aardenburg1015 u. Ds. Nolthe- aius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Gouvée. Hoek Cm de Chr. School): 10 er '2.30 u. Ds. Verveen. Terneuzen: Dr. P. J- Richel, van Heemstede. Zaamslag'. 9 en 2 u. Ds. T. Sap, van Den Haag. ■Gereformeerde Kerk, (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Ti». Terneuzen: 10 'en 3 u. Stud. Wis- kerke, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. C. van Ravenswaay- Gereformeerde Gemeente. Axel: 10 u. Ds. W. de Wi Middelburg, bed. H. Av u. en 6 u. Ds. W. de Wit van Middelburg. Hoek: 9.30 en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 1 en 6 u. Ds. A. de Reuver; (Deze diensten worden gehou den in de Geref. Kerk, Noord- straat.) Rooms-Katholieke Kerk. C.inge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jaijsteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof- Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 20 u. kapt. J- Heijnsdijk en Luit. A. de Boer. In spiksplinternieuwe kleren stapten Donderdagmiddag de 11 opvarenden van de bij IJsland aan die grondgelopen motortank schip „Mildred", uit het New-York toestel. Gezagvoerder Parmen- tier had de machine na de landing op Gander even wat doen afzwen ken om uit Reykjavik de 11 ge strande zeelieden op te halen. Hierdoor kwam de Constellation PHTES Donderdag 5 uur te laat op Schiphol aan. De kapitein van de 552 b.r.t, metende tanker „Mildred" van de N.V. Tankkustvaart, uit Rotter dam, die onder IJslandse vlag voor een IJslandse oliemaatschap pij voer, Aart W. Schuyer, zeide bij aankomst tot de journalisten: „Neen heren, ik vertel U niets, voor de Raad van Scheepvaart zal ik over het op de rotsen lopen van mijn schip verslag uitbren gen.". De andere leden van de beman ning v/aren echter spraakzamer, en uit hun mond hoorden wij het hachelijk avontuur, dat zij beleefd hebben. Zondagnacht 26/10 voer de „Mil dred" voor de zuid-west kust van IJsland, het zicht was zeer slecht en er stond een flinke deining op de Oceaan. Plotseling, omstreeks 6 uur in de morgen, liep het schip met een oorverdovend gekraak, „c.a. 35 m uit de kust op de rotsen. Slechts spaarzaam gekleed kwam het deel van de bemanning dat geen wacht had, aan dek. Daar het schip ceeds zwaar water maakte, bega ven 7 der opvarenden zich in de leiboot en stootten af om te trach ten op eigen kracht de kust te be reiken. Het duurde echter tot 4 uur 's middags eer zij voet aan wal konden zetten. De kapitein, de IJslandse loods en 3 anderen bleven nog op het schip achter, deze zijn in de late middagsuren van de 27ste Octo ber door een IJslandse redding maatschappij met de z.g. „broek' van boocd gehaald. Wel is een IJslandse trawler nog in de buurt van het in nood verkerende schip geweest, maar heeft niet opgemerkt, dat er nog mensen aan boord waren stoomde voorbij. De ontvangst door de IJslandse bevolking was geweldig. Direct werden de schipbreukelingen met sten en koffie weer op hun ver haal gebracht. Voorts werden zij van top tot teen in de kleren ge stoken, daar de- meeste hunner al hun bezittingen bij de ramp ver loren. Van Malarif, in de nabij heid van welke plaats het schip aan de grond liep, gingen de op varenden per jeep door een grillig bergmassief naar het plaatsje El- lersand, vanwaar zij naar de hoofdstad Reykjavik vlogen. „Wij zaten juist in de bios", zei de jongste schipbreukeling, de 18- jarige matroos onder-de-gage, Anton Meijers, uit Schiedam, „toen Woensdagavond om 11 uur het be richt doorkwam, dat wij met een K.L.M.-toestel naar Nederland zouden terugvliegen. Oorspronke lijk zouden wij reeds op Zondag j.l. met het Curagao-toestel'wor den afgehaald." „Dit is de 5e maal, dat ik mijn schip kwijtraak", vertelde de ma troos W. Damen, uit Schiedam, 3 maal ben ik in de oorlog getor pedeerd, ik vyeet dus wel iets van schipbreuken af, maar dit was toch geen pretje". „Kom mannen opschieten, wij moeten naar huis"? riep kapitein Schuyer, uit Den Haag. En opge lucht na dit kruisvuur van vra gende journalisten stapten de mannen in de bus naar Rotter dam. TERNEUZEN. De Gemeentelijke Badinrichting. Het aantal bezoekers in de Gemeentelijke Badinrichting be droeg in de afgelopen maand Oc tober 1947 totaal 3125, vorige maand 2225. Naar men ons mededeelde wor- dfcn thans pogingen in het werk gesteld om ten behoeve van het publiek tegen betaling van 2 cent, stukjes badzeep met een gewicht van circa 5 gram be schikbaar te stellen, zodat, naar mag worden aangenomen binnen afzienbare tijd aan veler verlan gen tegemoet zal 'zijn gekomen en waardoor het „zeepvraagstuk" voor bezoekers der inrichting dan tevens is opgelost. Bond van Plattelandsvrouwen. Donderdagavond hield de heer Lode van Gent, uit Utrecht, een lezing over Belgisch-Congo voor de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Terneuzen, en de Bond van Nederlandse Huisvrouwen te Ter neuzen. Ook de Z.P.M. en de L.J.G. van de omstreken van Ter neuzen waren Vertegenwoordigd. Voor een goed bezette zaal hield de heer Van Gent zijn inleiding- over Belgisch Congo, waar hij en kele maanden onder de negers ge woond heeft. Onder het spreken liet hij allerlei platen op doek zien, zodat men een prachtig in zicht kreeg hoe schitterend mooi de natuur daar is. Ook het leven der negers werd uitgetekend in woord en beeld en opgeluisterd door negerzang op gramofoon- plateni. Allerlei stammen en figu ren kreeg men te zien, zodat een ieder, die deze avond meemaakte, een beeld kreeg, hoe interessant het leven daar is, vooral voor een blanke. Dat de spreker zijn hoorders boeide, bleek wel uit de stilte die in de zaal heerste. Men kan dan ooki terug zien op een zeer ge slaagde avond, zowel voor de heer Van Gent, als voor zijn hoorders. Indra. ven was, n.l. in de Willem II ka zerne te Tilburg. Hij deelde ook mode, dat daar niet één maar drie personen gefusileerd en begraven waren. Na verschillende opgravingen op de bewuste plaats heeft men op 24 September 1947 de drie slachtoffers gevonden. Indra komt thans voor de laat ste maal op zijn afscheidstournée door Nederland, nogmaals naar Terneuzen en wel op Woensdag 12 November in het Concertge bouw en op Dinsdag 11 November in het Ledel-Theater te Oostburg. Oprichting R.K. Lagere Landbouwschool. Het Gemeentebestuur te Aar denburg heeft in principe beslo ten medewerking te verlenen aan de oprichting van een R.K. Lagere Landbouwschool, aldaar. BIERVLIET. De „Harmonie" voor de omroep. Aangemoedigd door het succes, dat de „Harmonie" van Biervliet heeft behaald op het muziekcon cours te Terneuzen, heeft het wer kend lid van deze vereniging, de heer Willemsen samen met de heer Bouwense, hoofd van Volks herstel in Zeeuws-Vlaanderen, stappen gedaan om de fanfare voor de omroep te laten optreden. Dit is hun ook gelukt. Op Zondag 18 Januari van 12 de presidente een mooi boek voor leest, wordt er door de meisjes gehandwerkt. Adoptie. Door de kerkvoogdij der Herv. Kerk wordt geprobeerd om voor het herstel der door het oorlogs geweld gehavende kerk enige ge meenten te vinden, die Biervliet willen adopteren. Aanvankelijk zouden Hoek en Zaamslag Bier vliet adopteren, doch uit deze ge meenten stuitte dit op bezwaren. De Kerkvoogdij is nu in corres pondentie getreden met de Bouw en, Restauraticcommissie der Ned. Herv. Kerk te Den Haag. Collecte Chr. Bewaarschool. Daar de kerkeraad van het Zen- dinigs'oureau te Oegstgeest geen zendingszakjes on,tving, besloot deze Zondag een collecte voor het herstel der Chr. Bewaarschool aan de Mankt te houdéfi. RETRANCHEMENT. Herstel van de school. Het is thans zo ver, dat binnen kort met het herstelwerk aan de O. L. school kan worden begon nen. Tijdens de bevrijdingsdagen werd het gebouw door enkele gra naten getroffen. Tevens was de school er tengevolge van inkwar tiering, eerst van Duitsers, later van Nederlandse militairen, niet mooier op geworden. In het voor jaar, van 1945 werd het gebouw vrij gegeven. Spoedig was de jeugd er weer in ondergebracht. Enige maanden later volgde het noodherstel. Het was en bleef een hok, met stinkende W. C.'s, slech- tot 12.30 zal de vereniging voor j de A.V.R.O. optreden. Naar men te luchtverversing, een kaal mte- ons mededeelt, zullen de beide rieur en veel stof. Het was voor concoursnurflmers uitgevoerd wcr- leerlingen en leerkrachten vooc- den, waarmee in Terneuzen de hoogste onderscheiding is behaald, benevens een nummer voor de Ere-afdeling. Dat de vereniging wel enige be kendheid heeft, blijkt wel uit het feit, dat de reportagewagen van de P.C.J.-zender van de week op de repetitie-avond op bezoek kwam. Op gramofoonplaten zijn opgenomen het Zeeuws-Vlaamse Volkslied, speciaal gearrangeerd door de Directeur, de heer Amtho- Op 24 September 1944 werd te nisse en een tweetal marsen, t.W. Het eerste schip van Australië's Zuidpool-expeditie zal 14 Novem ber Melbourne verlaten om een wetenschappelijke basis te vesti gen op 1700 kilometer ten Zuid- Oosten van Kaap De Goede Hoop en 500 kilometei» ten Noorden van de Poolcirkel. Deze expeditie maakt deel uit van het plan van het gemenebest, het Australisch gedeelte van het Zuidpoolgebied te onderzoeken en de Australische- en Engelse belan gen hier veilig te stellen. Tilburg een vriend van de Direc tie van het Concertgebouw, door de Gestapo uit zijn woning ge haald en per auto weggevoerd. Nimmer hebben de nabestaanden iets van hem gehoord. Alle na sporingen van politie, recherche, P.R.A. en Rode Kruis waren vruchteloos. Bij het eerste bezoek van Indra aan Terneuzen gaf de Directie van het Concertgebouw een foto van de verdwenen persoon aan Indra. Indra zeide onmiddellijk„Deze persoon is dood, is door de Duit sers opgepikt en gefusileerd". Bij zijn tweede bezoek aan Ter neuzen, werd Indra een stropdas gegeven van de verdwenen per soon. Nu kon hij mededelen waar de persoon gefusilleerd en begra- Schadelijk voor de gezondheid. Volgens een onderzoek van een medicus, verbonden aan de Zweed se luchtmacht, heeft het donde rend geraas bij de start van Zij j straalvliegtuigen een nadelige in- j vloed op het grondpersoneel en op 1 allen, die op het vliegveld werk zaam zijn. Geconstateerd werden een verhoogde geprikkeldheid van het zenuwstelsel en tijdelijke doof heid. Speciaal vrouwen zijn voor dit leven gevoelig. Zo komen ner- veuse storingen voor van maag, hart en andere organen. Mecani ciens klagen over last van de trommelvliezen. Men bestudeert thans de moge lijkheden om het geluid te dem pen. OH ER S. FL „Engelandvaarders" en „The Li berators"'. Na afloop werd de secretaris van de Muzielkbond in Zeeuws- Vlaanderen geïnterviewd over het muziekleven in Zeeuws-Vlaande ren, terwijl Burgemeester Kos- tense een praatje hield over de in dijking van de Braakman en -het haringkaken. De uitzending hiervan zal plaats vinden op Dinsdag 9 December, des namiddags 3 uur en 's avonds om 8 uur over de korte golf. Herv. Meisjesvereniging. Onder voorzitterschap van me vrouw WieboschBovenschen is alhier eèn Ned. Herv. meisjesver eniging met 12 leden opgericht. De vergaderingen worden gehou den in het zijvertrek van de pas torie aan de Markt op Dinsdag middag om half 5. Men begint met een Bijbels onderwerp en terwijl waar geen pretje daar 2% jaar in te vertoeven. Dit jaar echter namen de plan nen voor definitief herstel steeds nauwer vormen aan. Door de medewerking van alle betrokken instanties is het thans zover, dat de school aanbesteed is. De inschrijvers waren: Gebr. en P. van Dale voor 19.226 H. Zwier f 21.954 (Beiden -te Retranchement. Fa. Meijer en De Rooy, Amsterdam 26.750 Voor de soldaten. De C.J.M.V. hield een inzame ling van geld en diversen voor de West Zeeuws-Vlaamse soldaten in Indië. Het resultaat was 162, veel snoep, rooksel, hoeken enz. WEGENS VERDUISTERING VAN ƒ80.000. De Amsterdamse rechtbank heeft de chauffeur A. M. veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Deze chauffeur, die in dienst was van de Amsterdamse Bank was belast geweest met het vervoer van een pakket^ met 80,000 aan bankpapier bestemd voor Axel, van het kantoor Herengracht naar het Centraal Station. Bij aankomst te Axel bleek het pak ket slechts waardeloos papier te bevatten. dat ze fcich beiden met diefstal bezig hielden. In zijn requisitoir merkte de Officier van Justitie, Mr. 3mat jes, op, dat dit wel een heel treu rig misdrijf was, waaraan de Kampense bevolking zich ten zeerste heeft geërgerd. De Officier van Justitie zei ver volgens: „Er waren reeds vroeger duistere gevallen in de diaeoia® der Broederkerk en ik vermoed, dat ook daar verdachte W. D. een aandeel in had". De verdediger, Mr. Perrin, wees er op, dat ware Christenen de openbare vervolging van dieae twee verdachten niet gaarne ziea. „Het belang van de kerk brengt dit niet mee en het belang va» d« kerk is ook een belang van de openbare orde'", aldus de verdedi ger. De Officier van Justitie elate tegen K. R. een gevangenisstraf van een half jaar en tegen W. D. wiens daden Mv. Brantjes nog ernstiger vond, een gevangenis straf van één jaar. Uitspraak oT*r 14 dagen. DODELIJK ONGEVAL BU HALFWEG. Donderdagavond te kwart voor acht kwam de 26-jarige ingenieur M. P. Hein uit Delft in een klein® personenauto met grote snelheid uit de richting Amsterdam over de Rijksweg AmsterdamHaar lem. Ter hoogte van de Zwed- brug stond een grote vrachtauto met defecte motor geparkeerd. Hoewel deze wagen goed verlicht was, heeft de ingenieur de wagen waarschijnlijk te laat opgemeriet. Hij wierp op het laatste moment het stuur om, doch kwam in bot sing met een militaire vrachtauto. H. werd op slag gedood, zijn we gen werd geheel vernield. „PEGGY" OVERREDEN. Toen de staljongen van bat Paleis Soestdijk Donderdag „Peg gy", de pony van Prinses Bea trix naar de weide achter het pa leis wilde brengen, ruitte het dier zich plotseling los en liep tegen het drukke verkeer op de Rijks weg AmsterdamAmersfoort fai Peggy" werd door een der pas serende auto's gegrepen en dus danig verminkt, dat zij ter plaats® moest worden afgemaakt. GLAZENWASSER DOOD GEVALLEN. De 24-jarige glazenwasser H. F. Stuyvers uit de Overijsselsestraat viel Donderdagmiddag van de vierde verdieping van een pand in het Zwaanhals te Rotterdam. De man was op slag dood. Ga óók genieten van het voordeel en gemak der moderne scheermethode met de „PHILlSHAVE", het Philips electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demonstratie N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN (Ingez. Med.) 27) (Nadruk verboden) Alles bij elkaar genomen, vre selijk jammer," stemde Colling- wood toe. „Maar, zijn kostje is gekocht." Zou het niet veel heter zijn ge weest, als hij daar zelf voor had moeten zorgen?" vroeg zij. „Dan zou hij iets moeten doen. Maar als u hier terugkomt, zien we u dan nog eens?" Natuurlijk," antwoordde Col- lingwood. „En als ik terug kom, kon het wel zijn, dat ik hier bleef. Eldriok zegt, dat hier een hoop werk ligt te wachten op een flink jong advocaat, die zich wil specia liseren in handelszaken. Misschien zal ik proberen of ik zijn ideaal verwezenlijken kan, ik ben jong, of ik flink ben, weet ik niet.' „Daar moet u uw best maar voor doen," glimlachte zij. „Denk er om, dat ik u al eens in toga en bef heb gezien, het stond u I buitengewoon." I „Dat was maar gehuurd spul," lachte hij terug. „De toga was te lang, en de bef te kort. In de tussentijd ga ik voor vier maan den naar Indië." „Vier maanden naar Indië", riep zij uit, „dat klinkt aanlok kelijk." „Voor rechtszaken," legde Col- lingwood uit. „Tegen het einde van April hoop ik terug te zijn. Dan denk ik weer eens hierheen te komen en Eldrick's voorstel serieus in overweging te nemen. Ik heb nu al zin, om het aan te nemen." „Zou u Londen willen verla ten?" vroeg zij. „Ik laat er heel weinig achter," zei hij. „Mijn vader en moeder zijn dood, ik heb geen broers of zusters, geen verdere familie. Dat klinkt nogal eenizaam, niet?" „Al heb je familie, kun je je nog wel eenzaam voelen," zei Nesta. „Zegt u dat uit ondervinding?" vroeg hij. „Ik wens zo dikwijls, dat ik %iéer te doen had," verklaarde zij openhartig. „Ik heb hier zo goed als niets uit te voeren. In het hospitaal had ik werk, wat ik garag deed, en wat mij de hele dag in beslag nam. Hier „Als ik u was," onderbrak Col- VALSE TEXTIELPUNTEN. Op de opplakvellen van een textielhandelaar te Bergen op Zoom werden 3000 valse textiel punten ontdekt. Bij het onder zoek door de politie bleek, dat de valse punten uit België afkomstig waren. Zekere B. uit Bergen op Zoom had ze tegen 45 cent per stuk vari een Belg gekocht. B. verkocht ze voor 48 cent per punt aan het echtpaar De G. Allen kregen proces-verbaal. De oor spronkelijke „leverancier" is nog niet opgespoord. Bij vergravingen voor het leg gen van fundamenten voor een barakkenkamp op de Oirschotse Heide (N.-Br.) zijn op een diepte van drie meter beschadigde over blijfselen gevonden van prae-histo- rische dieren. Na onderzoek op het geologische museum te Leiden kwam vast te staan, dat het hier betrof een slagtand van een Mam- rhouth en een deel van het scheen been van een wolharige neus hoorn. Deze dieren leefden aan het eind van het ijstijdvak in ons land. In wetenschappelijke kringen wacht men met belangstelling af of in het vervolg van de graaf werkzaamheden nog meer gevon den zal worden. DIAKENEN STALEN UIT COLLECTE-BUSJES. Donderdag stonden voor de Ar rondissementsrechtbank te Zwolle twee diakenen van de Broeder- kerk te Kampen terecht, die in de eerste maanden van dit jaar geld uit de collecte-busjes hebben ge stolen. Het waren de voorzitter diaken K. R. en de diaken W. D. Er werd destijds in de betreffende diaconie vermoed, dat er herhaal delijk gelden uit de collecte-busjes verdwenen en zo kwam men er toe te trachten de schuldigen te ontmaskeren. Er werd gemerkt geld in de busjes gedaan en later werd dit geld in de zakken van de beide verdachten terug gevon den. Het merkwaardige van de zaak was, dat er geen afspraakje gemaakt was tussen beide diake nen. Zij wisten van elkaar niet, De officier van justitie heeft tijdens een zitting van de econo mische politierechter te Arnhem medegedeeld, dat hp voortaan zal eisen dat de grenspas van op smokkelen betrapte grensganger® zal worden ingetrokken. MOTORONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. Twee jongelui, de 20-jarige J. van R„ uit Oudenbosch en de let» oudere A. v. d. V., uit Gemert, wilden dezer dagen een uitstapje maken op een motor, die zij van een kennis hadden geleend. Met- zeer grote snelheid stuurde v. d. V. die evenlmin als zijn duo passagier van R- in het bezit van een rijbewijs was de machine over de weg, welke Oudenboach met Oüd Gastel verbindt. In een van de bochten trachtte hi) een tweetal auto's te passeren, doch "Dij deze manoeuvre raakte v. d. V. de macht over het stuur kwijt en vloog in volle vaart tegen een boom op aan de linkerzijde van de weg. De duo-passagier werd ran zijn zitplaats geslingerd en kwam een vijftal meters verder met zijn hoofd op het betonnen wegdek te recht. In zorgwekkende toestand werd Van R. naar het ziekenhui» St. Ignatius te Breda over bracht, waar hij Donderdag ie overleden. lingwood, „zou ik weer op de een of andere manier aan het verple gen beginnen. Pas op uw broer Krijg hem er toe iets te onder nemen. Al is het maar golf spe len. Speelt u met hem. Het zou hém, en u ook, oneindig veel goed doen als u iets om handen had, al was het maar een spel. Snapt u?" ,,U bedoelt, dat iets altijd heter is dan niets," knikte zij. „Goed, ik zal het in elk geval proheren. Want ik maak mij bezorgd over Harold. Al dat geld, enniets om handen." Collingwood, die dicht bij het venster zat, keek naar huiten over de' bomen van het park in de diepte van het dal. „Ik zou gedacht hebben, dat iemand van wie al dat land was. genoeg te doen zou hebben, merkte hij op.' „Wat is er behalve het huis en het park?" Nesta had een handwerkje in haar schoot, waar zij sinds Col- lingwood's komst aan gewerkt had. Zij legde het nu neer, en kwam ook aan het venster staan. „Dat is het dorpje Norman- dale," zeide zij. „Ik geloof, dat het een arbeidzaam plaatsje is, en het is helemaal van Harold. Hij is" de landheer, al die huizen, boerderijen en huisies, de bossen, het park, en dan dit huis en nog een groot stuk heide, alles is van hem. Eigenlijk moest hij zijn han den vol hebben. Maar dat is niet het geval. Wellicht omdat zijn moeder alles doet. Zij is een echte zakenvrouw." Collingwood liet zijn blik over die grote uitgestrektheid zwerven en berekende, dat Harold Malla- thorpe zo'n drie of vier duizend hectare beheerde. „Een prachtig goed," zeide hij. Hij is een fortuinlijke vent." Op dat ogenblik ging de deur open en kwam de fortuinlijke vent binnen. Zijn saaie uitdrukking trok weg toen hij zijn bezoeker 'zag, maar zijn gezicht betrok ogenblikkelijk weer op het ver nemen, hoe kort het bezoek moest zijn, en dat Collingwood die avond weer naar Londen wilde gaan. Maar de gast begpn dade lijk uit te weiden over het plan dat hij hij zijn vorig bezoek al ge opperd had; het aanleggen van een golfbaan in het park. Zelf was hij een dolle liefhebber van het spel, en hij betoogde wat een prachtbaan het zou kunnen wor den. Voor zijn vertrek was hij er al in geslaagd een soort belang stelling bij Harold op te wekken, die hem beloofde de zaak aan te pakken en een man in de arm te nemen, die Collingwood recom mandeerde als buitengewoon goed in het aanleggen van banen. „Tegen de tijd dat ik het volgend jaar terugkom," zei Collingwood „kun je je hanen al zowat in orde hébben. Maar dan moet je nu al gauw beginnen. En als ik me dan in Barford vestig, zal ik zo nu en dan e«ns komen spelen, als ik mag." „Als je mag," viel Harold in. „Goeie grut, v. 3 zullen maar v» .t blij zijn als je eens komen wilt. Wat zeg jij, Nesta?" „Wij zullen altijd blij zijn mijn heer Collingwood te zien," zei Nesta. Toen Collingwood vertrok, klonk hem dit gezegde nog als muziek in de oren. Het scheen hem toe, dat het meisje werkelijk meende, wat zij zei, en voor een ogenblik speet het hem, dat hij naar Indië ging. Hg zou rich in Barford hebben kunnen vestigen, en danMaar hfj lachte zich zelf uit als zijnde een houwer van luchtkastelen. „Een jonge dame, die enige tienduizenden per iaar- inkomen heeft," dacht hij. „Natuurlijk trouwt die met de een of andere hoge ome uit de omtrek. Nu ge voelen die twee zich nog een beetje alleen omdat alles nog zo nieuw is. Maar tegen de tijd, dat ik terug ben, ach, dan hebben ze al een overvloed van kennissen." (Wordt vervolgd De Volksherstelsigaretten heb ben bij de eerste actie 3.150 8Ö7 opgebracht. Een bedrag va» 600.000 daarvan is ten goede gekomen aan de extra textiel- voorziening in de noodgebieden, ƒ750.000 voor een tweede uitke ring in die gebieden, 750.000 aan het Nat. fonds voor bijzondere noden, j 150.000 aan de Stichting 19401945, dezelfde bedragen aan de Nat commissie tot uit zending van kinderen en de Nat. HARK, ƒ100.000 voor het me- disch-orthopaedisch Centrum voor oorlcgs-invaliden, 250.000 voor de nood-sanatoria voor t-b.c„ ƒ200.000 voor hulpver)^'"1^ aan enige gemeenten 'v burg en Noord-r»rabant Midden-Lim- In Australië zijn proeven geno men met Radar-bestraling van de maan. Via een kabel en het korte- golfstation te Victoria werden var Sydney uit Radarsignalen naar maan gezonden, waarvan m „zwakke" echo's terug ontvirf (De maan is 384.000 kilom^ van de aarde verwijderd.) RC eerder is van Amerikaanse n medegedeeld, dat men prc>r zou de maan als reflector „ard bruiken bij televisie. Sir nier_ Appleton, de Britse Radar-^^ heeft enkele jaren gelede speld, dat Radar aangev worden voor expkxrati' I maan.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2