Zurich in cijfers Ontwerp Heiverkavelingswet Walcheren tl VORSTVERLETRE/ELING. De toestand in Kasjmir De strijd in China De controle op de Atoomenergie. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947. ftcpublikcinsc inlamvdulie Nederlandse verliezen van Donderdag. India in gevaar, zegt Nehroe U. S. S. R. blijft in gebreke met betalen WONINGNOOD IN ZWITSERLAND NOG STEEDS PRECAIR Collecte Nederlands Oorlogsgraven Comité Wegen van Joego-Slavië naar Triest geblokkeerd West-Brabant env In t mijn gas. Prijsverlaging binnenlands papier Reacties op Molotof's rede/4 De uitvoering van Let bestandsbevel. De nieuwe stakingen te Parijs. De verlaging van meubel- prijzen Zweedse expeditie naar centraal Afrika Bezoek Canadees Minister-President aan Nederland. Charles Reid door ongeval overleden. Verplichte t.b.c.-bestrijding voor vee in Zeeland? Twee leden van Joodse Raad te Amsterdam gearresteerd. NIEUWE ONTDEKKING bij de Atoomstudie. Beroep op werkge/ers. Frankerlng bij Abonnement - Terneuzen I. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Rustig weer. Rustig overwegend droog en tamelijk zacht weer. Tijdelijk wat afnemende bewolking, doch hier en daar nevel of mist. Onder Redactionele leiding van P.L. D.J. van Oeveren. iTlfürUlfTi Redactie-adres Noordstr. 55-57. Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West IZeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondjjke Telefoon 49. DE VRIJE ZEE 3de Jaargang No. 652. Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Trending advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 6 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 ct. meer. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 8,25 per kwartaal. ZON EN MAAN. 1947 Zon Mmb Nov. Opk. Ond. Opk. Ond. 8 7.46 17.01 1.56 15.50 9 7.47 17.00 3.18 16.03 10 7.49 16.58 4.38 16.1T 11 7.51 16.56 5.58 16.30 12 7.53 16.55 7.17 16.47 13 7.54 16.53 8.37 17.07 14 7.56 16.52 9.54 17.33 15 7.58 16.50 11.05 18.09 16 8.00 16.49 12.06 18.55 Blijkbaar gunt de Republiek de bewoners van het door de Neder landers bezette gebied de rust niet, die zij genieten. De opge jaagde kampongbevolking, die niets liever wil dan weer rustig aan de arbeid gaan en dit in feite ook reeds weer doet, moet nog meer verduren. Is het thans onmogelijk hen direct te kwetsen, dan rest nog de fluistercampagne, die op deze lieden, die sinds de Japanse be zetting hebben ondervonden, dat op gebied van terreur alles moge lijk is, een zeer grote invloed heeft. Als men jarenlang gewend is telkens verontrust te worden, als men de gruiwelen van de Jappen en de Tentara jarenlang heeft meegemaakt, staat men vanzelf sprekend wat wantrouwig tegen over de Nederlandse beloften van veiligheid en rust en gelooft men ieder gerucht, dat de langzamer hand normaal geworden toestand van nozekerheid suggereert. «et resultaat van dit gedreig bleek nog eens in de kampong Brongkol, Zuid van Ambarawa, Na de eerste schrik was de be volking teruggekeerd om de sa- wahs aan het Rowo Pening te be werken. Op zekere dag troffen echter onze patrouilles de kam pong practisch leeg Van de en kele achtergeblevenen hoorde men, dat de bevolking de hellin gen van de Telemojo was opgë- vlucht. Dei volgende dag werd een ex peditie naar hun vermoedelijke verblijfplaats ondernomen. Toen kwamen de verbalen los. Er wa ren lieden in de kampong geko men. die vertelden dat de Belan- da's van plan waren de mannen hun geslachtsdelen af te snijden, de meisjes te verkrachten en... de kleine kinderen te braden en op te eten. Het verhaal klinkt ongelofelijk, maar berust op waarheid. Het bewijst, hoe moeilijk het is deze mensen weer vertrouwen in te boezemen. De Queesten hunner kennen het Nederlandse bestuur wan vroeger. Ze weten, dat de Nederlander, hen toen met rust liet en de hun nu toegelichte schanddaden niet bedreef. Nu j voor 78 pCt. Mohammedaans, al dus Abdoellah, en zijn vrije keuze moet zwaar wegen hij de beslis sing over aansluiting bij India of Pakistan., Abdoellah vroeg Djinnah zijn invloed en macht aan te wenden „om de invallers te doen terug trekken." De troepen van India zijn 12 km voortgetrokken en hebben de plaats Sangrama heroverd. Manschappen van het Indische geloven zij desondanks alles, wat leger hebben Vrijdagmorgen vroeg er wordt gefluisterd. Immers zij hebben in de afgelopen jaren ge zien dat alles mogelijk is. Zieker in de buurt van Ambarawa, de stad der verschrikking, waar vrouwen vermoord zijn in de kam pen. De Republiek fluistert, fluistert en jaagt de eigen bevolking op alsof zij besloten was niet tot de dood van alle Nederlanders maar tot zelfmoord. Sjeik Mohammed Abdoellah, de minister-president van de interim regering van Kasjmir heeft een beroep oji zijn volk gedaan om .tot de laatste man" aan de in vallende benden weerstand te bie den. Hij verzocht in zijn rede de gou verneur-generaal van Pakistan, Djinnah, om het democratische principe van de souvereiniteit van het volk van Kasjmir te aanvaar den. Het volk van Kasjmir is met steun van lichte artillerie en gevechtsvliegtuigen, 800 1000 man van de stam, die Kasjmir is binnengedrongen, aangevallen. De stamgenoten hadden zich langs een weg op 8 kilometer ten Westen van Srinagar, de hoofd stad van Kasjmir, in stellingen ingegraven. Volgens een militaire woordvoerder is een schatting van 300 slachtoffers onder de aan gevallenen niet te hoog en duurt de achtervolging van de binnen gevallen stam, die in de flank is aangevallen en in een zak is ge dreven, nog voort. Officieel is gemeld, dat volgens de tot dusver ontvangen berichten op 6 November vijf Nederlanders zijn gesneuveld en zeven gewond. In West-Java hebben in de grensgebieden nabij Tjisaoek en Leuwiliang schermutselingen met Republikeinse strijdtroepen plaats gehad. De eerste Minister van India, Pandit Nehroe, heeft gezegd, dat India ,,van allé kanten" aan ge varen bloot staat. Hij waar schuwde het volk, dat de vrijheid „van korte duur zou kunnen blij ken te zijn". Nehroe sprak op een openbare openluchttorjeen- komst te New Delhi. De regering van India, aldus de peemier, heeft reden om aan te ■«men. dat reeds vele maanden geleden voorbereidingen zijn ge troffen voor de inval In Kasjmir. ,JDe aanvallers hebben moderne wapens en staan onder bevel van officieren uit het leger van Pa kistan." Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, is de Sowjet- Unie opnieuw gedeeltelijk in ge breke gebleven met de betaling van de driemaandelijkse termijn, die, volgens de in 1941 gesloten overeenkomst tussen Engeland en de U.S.S.R. voor levering van niet-militaire goederen, op 1 Nov. afliep. De U.SS.R. had prompt de helft van het verschuldigde be drag voor de afgelopen termijn betaald, doch heeft geen reden op gegeven voor het niet betalen va» de andere helft. Wilt U in Zürich een hotel kamer hebben? Dan zouden wij U willen aanbevelen, twee tot drie weken van tevoren reeds een kamer te bespreken, terwijl liet dan nog zeer de vraag is, of men er nog een voor U kan reserveren, hoogstens nog in een buitenwijk. Het telkort aan kamers in de Zü- richse hotels is tot een eonstig feit geworden, dat bij. de woning nood nauwelijks meer ten achter staat. Alle hotelhouders klagen, dat er niemand meer vertrekt en dat zij zelfs geen oude klanten meer kunnen aannemen, enz. Toch is het aantal buitenlanders terug gelopen. Maar Zürieh met zijn drukke leven en zijn vele tentoon stellingen trekt steeds weer men sen van buitenaf aan. Daarbij komt, dat tal van woningen- op de tevoren vastgestelde datum niet klaar gekomen zijn. Hierdoor zijn velen gedwongen provisorisch in een hotel te slapen. In ieder ge val is het wel duidelijk, dat men hier niet met een verschijnsel van voorbij,gaande aard te doen heeft, zodat ook de vraag hoe men meer hotelbedden voor Zürieh zal kun nen krijgen, steeds dringender wordt. de schoolgebouwen worden drie typen onderscheiden: Het grote schoolgebouw, dat voor het mid delbaar onderwijs dient en 24 kamers heeft, het normale school gebouw met 12 klassen en het kleine schoolgebouw met 4—6 kamers, dat slechts voor de eer ste drie klassen van de lagere school dient. Tengevolge van de in Zwitserland noodzakelijk ge worden spaartendénz zal men echter de bouw van de kleine schoolgebouwen voorlopig achter wege laten en ze als hijgebouwen bij de bestaande kleine scholen oprichten. Voor het gehele bouw programma is een crediet van 132 millioen Zwitserse francs nodig. De stad Zurich heeft thans een staf van ongeveer 8500 ambtena ren, employée's en arbeiders in dienst, waarbij nog 1500 leraren komen, zodat in totaal 10.000 personen in stedelijke dienst staan. De totale uitgaven voor deze „stedelijken" bedragen ver moedelijk voor 1948 gezamenlijk 95,4 millioen francs, waarvan de leraren 16 millioen francs ontvan- gn. De nieuwe bezoldigingsrege ling maakt tegenover het vorig 11 November is de Dag van het Oorlogsgraf; de dag der eindeloze kruisen, de dag van hen. die hun leven lieten opdat wij in vrijheid mogen leven. Hun onze dankbaarheid te to nen, wij vermogen het helaas niet meer, maar wel kunnen wij hun nagedachtenis eren. Wij kunnen dit innerlijk doen, door ons voor te nemen, de ons dcor hun opoffe ring geschonken vrijheid waardig te gebruiken, door te staan voor cnze beginselen en eerbied te heb ben voor de beginselen van ande ren en zo samen te werken aan de verheffing van ons land, de op bouw der geteisterde wereld en de vestiging yön eerbied en vriendschap tussen de volkeren. Wij kunnen hun nagedachtenis ook eren door een zinnebeeld, door het dragen van een klaproos, de bloem die de kleur aannam van het edel bloed dat voor recht en vrijheid werd vergoten Die klaprozen zullen op 11 No vember a.s. worden aangeboden. De opbrengst der inzameling wordt besteed tot het onderhoud van de tienduizenden 'Geallieerde Oorlogsgraven in ons vaderland, terwijl voorts steun en zo nodig financiële tegemoetkoming wordt verleend aan nabestaanden, die het graf van een der hunnen wen sen te bezoeken en dit bezwaar lijk geheel kunnen bekostigen. Bij deze collecte gaat het niet in hoofdzaak om de opbrengst; waar het op aankomt is, of het Nederlandse volk openlijk wil ge tuigen van zijn dankbaarheid aan hen, die voor onizè vrijheid stre den en vielen. Daarom beveel ik gaarne deze collecte in Uw aller belangstelling aan. De Burgemeester van Terneuzen, Mr. TELLEGEN De woningnood is ook in Zwit- jaar een jaarlijks verhoogde uit- Communistische verwachten. aanval te Een grote strijdmacht Chinese communisten trekt op naar Ans- jan, vroeger de „ijzeren stad" van Mandsjoerije, die ongeveer 110 kilometer ten Zuiden van Moek- den ligt, aldus verluidt volgens officieuze berichten, die Nanking bereiken. Volgens sommige be richten hebben de communisten de stad reeds ingenomen, terwijl volgens berichten van regerings- gezinden de communistische ver sterkingen uit het Oosten naar deze streek oprukken. Een andt>»e communistische co lonne zou op wtK zjjn naar Penki, 18 kilometer ten Zuid-Oosten van Moekden. seriand en vooral in Zürieh nog steeds zeer précair. Een van de voornaamste oorzaken is wel, dat de nodige woonruimte per hoofd der bevolking gestegen is. Acht jaar geleden hadden 1000 perso nen in Zürieh 280 woningen nodig, thans is dit getal tot 295 opgelo pen. Indien de verhoudingen in Zürieh hetzelfde gebleven waren, was er geen woningnood, maar zelfs een aanzienlijke woningvoor raad van meer dan 3000 apparte menten. Dat blijkt uit het feit, dat in 'n woning thans nog slechts 3.39 personen leven tegen 3,57 in 1938. Er wordt wel vlijtig door gebouwd, maar wanneer- men weet dat de jaarlijkse bevolkings toename van de stad ongeveer 10.000 personen bedraagt, kan men zich voorstellen, ^oeveel nieuwe woningen er per jaar ge bouwd zouden moeten worden! De bevolkingsontwikkeling vormt ook voor de Zwitserse schoolin- stanties in Zürieh aanleiding om een oplossing te zoeken voor het ruimteprobleem voor schooldoei einden in de komende 12 jaar. In de jaren 1934/35 tot 1946/47 is het aantal nieuwe scholieren ongeveer op ca. 3660 per jaar gestabiliseerd. In 1952/53 worden echter onge veer 5650 nieuwe leerlingen ver wacht en in 1958/59 ongeveer 5450 tot 6230. Tot 1952/53 moe ten daarom 235 nieuwe school- gave van 2,1 millioen francs nood zakelijk Ondanks al deze pro jecten en uitgaven rekent men echter in Zwitserland niet met een belastingverhoging in de ko mende jaren. Zo heeft de inwoner van Zürieh zelf niet al te veel zorgen. Hü ge niet van de mooie herfstdagen, de prachtige tentoonstellingen en. al de andere mooie dingen, die in deze heerlijke stad geboden wor den, zo goed ais hem dat mogelijk is en bereidt zich verder op de winter voor, die ook in Zwitser land voor menige familie niet ge makkelijk zal zijn. (Unico Press) Het blad „Voce Republicana meldt, dat alle wegen van Joego- Slavië naar het vrije gebied va.n Triëst, behalve die van Opcina naar Sesna, plotseling door de Joego-Slaven, die hiervoor geen uitlegging geven zijn geblokkeerd. Volgens het blad hebben de Geallieerde militaire autoriteiten een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de wegen door muurtjes van onge veer 40 cm hoog zijn afgesloten. Tal van West-Brabantse ge meenten zien reeds lange trjd ver langend uit naar aansluiting op het mijngasnet. In verband daar mee werden dezer dagen op het gemeentehuis te Zevenbergen be sprekingen* gevoerd door West- Brabantse' burgemeesters met een Bedrijfsingenieur van de mijnen en met Ir. Oosterholt, provinciaal adviseur in gas-aangelegenheden. Medegedeeld werd, dat de ge meenten in West-Brabant, die geen eigen gasfabriek hebben, voorlopig nog niet op aansluiting kunnen rekenen, omdat de thans bestaande gasfabrieken bij leve ring van mijngas als distributie bedrijven moeten fungeren. De mijnen leveren namelijk slechts naar één punt in de gemeente. Op deze wijze komen nadat medio 1948 Breda en Roosendaal op het mijngasmiet zullen zjjn aangeslo ten slechts de gemeenten Oudenbosch, Zevenbergen en Klundert in aanmerking. De gas bedrijven in deze gemeenten be hoeven alle belangrijke restaura tie. Mien ziet daar de levering van mijngas verlangend tegemoet ook al omdat de eigen gasproduc tie aan de grotere vraag tenge volge van de toenemende indu strie niet kan voldoen. reau voor wetenschappelijk onder zoek der Amerikaanse Marine. Zijn laboratorium .bevindt zich in een „Superfort" en hij verricht zijn onderzoekingen op een hoogte van 10.000 meter om dicht bij die zones te zijn, waar de cosmische stralen het sterkst zijn. Bij zijn wetenschappelijke arbeid heeft Dr. Anderson een foto genomen van een mesotron, dat zich splitst en dat gans andere eigenschappen vertoont, dan die welke vroeger werden waargenomen door na tuurkundigen, die zich met het atoomonderzoek bezig hielden. Tot dusver meende men, dat wanneer het mesotron zich split ste, twee deeltjes vrijkwamen, het electron en het neutron, elk een 50.000.000 electron Volt energie bevattend. Volgens bovenge noemde mededeling heeft Dr. An derson kunnen aantonen, dat er maar een soort mesotronen be staat, omdat hij ontdekt heeft, dat het deeltje dat door de split sing van dit mesotron vrijkwam, geen 0, maar 240.000.000 electron Volt energie bevat. Het schijnt, dat de ontdekking van Dr. Ander- sdn een nieuwe wending betekent in de studie der atoom-energie. De persdienst van het Ministe rie V». Economische Zaken meldt: „Voor de papierprijzen is een nieuwe regeling getroffen, welke een verlaging van ongeveer 20 procent betekent van de prijs der binnenlandse papiersoorten. Tot heden gold, zowel voor het bin nenlandse-, als voor het geïmpor teerde papier per soort één prijs, waarin de prijzen van binnen landse fabrikatie en import wa ren „gemengd". Deze mengprijs wordt half November afgeschaft. Tengevolge daarvan zal het pa pier, dat tot dekking van de meest dringende behoefte nodig is, tegen belangrijk lagere prijzen kunnen worden gekocht. Het duurdere buitenlandse papier zal I dan n.l. moeten worden ver werkt in de meer luxe papier waren. Het behoeft weinig be toog, dat de prijsverlaging invloed heeft op de kosten van de ver werkende industrie (verpakkings materiaal ena.) en op de prijzen van papierwaren (schrijfblocs, enz.)." "iMfflTn i Verschillende gedelegeerden der V. N. namen aanstoot aan Molo- tof's beschuldiging, dat Engeland en de V S, verantwoordelijk zijn voor het op het dode punt gera ken van de kwestie der eontróle op de atoomenergie, die hij de V. N. in behandeling is. Een Amerikaanse woordvoerder bracht de woorden van de Ameri kaanse gedelegeerde brj de com missie voor de atoomenergie, Os borne, in herinnering, die het geen vreemd verschijnsel vond, dat de Sovjet-Unie de Amerika nen beschuldigt van misdaden, waaraan zij zelf schuldig is McNeil, de Britse gedelegeerde, achtte de Sovjet-Unie verant- woordeijk voor de vertraging, die de kwestie der controle onder vindt. McNeil zeide er zeker van te zijn, dat geen enkele Britse regering de steun van het volk zou hebben, indien Molotof's be schuldigingen op waarheid zouden berusten. Andrei Wysjinsky, Sovjet-afge vaardigde bij de V. N., glimlachte en zeide: „Het is mogelijk" toen hem gevraagd werd, of hij dacht dat de Sovjet-Unie atoombommen bezat. Wysjinsky voegde eraan toe, dat hij moeüijk een verkla- Tijdens een vergadering met de Commissie van Goede Diensten, heeft het Nederlandse contact lichaam het voornemen aange kondigd om een memorandum aan de commissie voor te leggen over de maatregelen, welke voor de uitvoering win het bevel „-staakt het vuren" zullen worden geno men. De Commissie van Goede Diensten heeft eveneens verga derd met de Consulaire Commis sie en haar verzocht militaire waarnemers, ter besphikking te stellen. Aan de grens van de hoom.tad Tsjangtsjoen staan 100 000 man- i-uimten ter beschikking worden schappen van het nieuwe door de gesteld (schoollokalen er werk- V. S, opgeleide eerste regering»- plaatsen), tot 1958/59 nog 250, te- lager tegenover 150.000 commu- j zamen du» 485 schoolruimten, be slisten, onder wie een groot aan- nevens de nodige gymnastiek- tal Koreanen en Mongolen. Men zalen, de speciale ruimten en de verwacht, dat hier een zeer hevige strijd zal ontbranden. Generaal Tsjen Toeng Koeo, plaatsvervangend opperbevelheb ber in Mandsjoerije, die te Tsjang tsjoen ig aangekomen om de lei ding van de verdedigingsoperaties op zich te nemen, verwacht, dat de communisten binnenkort, mis schien de volgende week een grote aanval op de hoofdstad zullen doen, doch geen succes zullen boeken. De centrale stakingscommissie van de vakverenigingen van de Parijse openbare diensten heeft medegedeeld, dat 80 procent van de openbare diensten, waaronder de reinigingsdienst, van Parijs thans in staking is. De staking heeft zich sedert Dinsdag gestadig uitgebreid. De straatvegers besloten toen tot staking voor het verkrijgen van hogere lonen. De meeste stakers eisen dezelfde verbeterihgen als aan de employé's van de onder grondse na hun staking in het midden van October veerden ge geven. Dezq laatsten verkregen een loonsverhoging van 20 pro cent. Er worden niet-officiële onderhandelingen gevoerd op het Ministerie van Binnenlandse Za ken en de prefectuur van het departement Seine. De handelsmarges voor meube len, waarover met het bedrijfs leven geruime tijd besprekingen zijn gevoerd, zijn nu definitief vastgesteld Tengevolge hiervan, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede, zal de verlaging met tien procent van de fabrikanten- prijs, die enige tijd geleden werd doorgevoerd, nu ook in een prijs verlaging met tien procent voor het publiek tot uitdrukking kun nen komen. Daarnaast worden maatregelen overwogen opdat voor het grootste deel meubelen in de twee laagste prijsklassen zullen worden geproduceerd. Het betreft hier o.a. meubelen in de prijsklasse van 330600 gulden voor een huiskamer, en van 350- 630 gulden voor een slaapkamer. Een Zweedse expeditie, bestaan de uit 5 jonge geleerden onder lei ding van Dr. Ake Holm van de Universiteit van Upsala, zal in Januari 1948 naar Centraal Afrika vertrekken om in de ber gen aldaar de fauna en flora te bestuderen, welke een zekere overeenkomst vertoont met die in Zweden. De expeditie zal 9 maan den wegblijven en speciaal aan dacht schenken aan de Raebotho- rax, een soort spin, voorkomend in de bergen van Oost-Afrika en in Zweden. Volgende -eek Woensdag, Don derdag en ,'rijdag, zal de Cana dese Minisl er-President William Lyen MacKe.izie King in ons land vertoeven. 'lij arriveert Woens dagmiddag uur, komende vanuit Mechelen, aan de grens te Putte, alwaar hij zal worden begroet. Zijn eerste bezoek zal de Cana dese begraai plaats te Bergen op Zoom gelden, waar hij te half vijf hoopt te c.-riveren en met een kransleggina. aan de voet van het monument, j zijn gevallen landge noten zal eren. Daarna zal de reis naar Der Haag worden voort gezet. ring kon afleggen, daar hij de rede van Molotof nog niet gelezen had. „Le Monde" over het geheim van de atoombom. Het Franse blad „Le Monde", vraagt zich af, of de Sowjet-Unie de commissie voor het atoom-on derzoek der V. N. „verhindert tot een formulering aangaagde de controle op de atoom-energie te komen", omdat zij (de S. U.) het geheim van de atoombom bezit. Het blad zegt verder, hij wijze van commentaar op Molotof's rede, dat de onderzoekers der Ver. Staten weliswaar niet de enige zijn, die een atoomsplitsing ken nen, maar dat de V. S.*nog ver scheidene jaren een voorsprong zullen toehouden in de fabricage van atoombommen. Charles Reid, voorheen presi dent van het Hooggerechtshof van de staat en lid van de com missie voor processen tegen oor logsmisdadigers te Neurenberg., is te Atlanta (hoofdstad van Georgia) van de twaalfde verdie ping van zijn kantoor gevallen en om het leven gekomen. Vol gens een collega verkeerde Reid sinds enige maanden in een sleeh- te gezondheidstoestand. Suippju op u-ba jaqo sba\ piay voor eontróle op het eigendom van het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland en voorzitter van de I. G. Farbenindustrie. Tijdens de maandelijkse verga dering van het bestuur der Stich ting voor de Landbouw in Zee land werd besloten, om in over leg met de Gezondheidsdienst voop Dieren in Zeeland, de organi satie van de inenting van vee tegen mond- en klauwzeer ter hand te nemen. Men zal in het komende voorjaar, tegen einde van de staltijd, met de inenting beginnen. Met de directeur van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zeeland werden voorstellen be sproken om de t.b.c.-bestrijding in Zeeland te bevorderen door. voor consumptie melk, afkomstig ran dieren uit t.b.c.-vrije stallen, een iets hogere melkprijs te betalen dan voor melk van vee uit niet t.to.c.-vrije stallen. Er dient reke ning mee te worden gehouden, al dus werd medegedeeld, dat t.b.e.- bestrijding binnen afzienbare tijd in Zeeland verplicht zal worde» gesteld. lokalen voor de kleuterscholen. Voor de dekking van deze be hoefte aan ruimte worden reeds voorbereiden getroffen. Voor zover de financiële middelen, de nodige bouwmaterialen en ar beidskrachten ter beschikking ge steld worden, zijn de reeds vast gestelde projecten voldoende om in de behoeften tot 1952/53 te voorzien. Verdere voorbereid'ngen zijn aan de gang. Bij de geprojecteer- Naar wij vernemen zijn de heer A. Asscher en Prof. D. Cohen, die gedurende de bezetting deel uit maakten van de z.g. Joodse Raad te Amsterdam, in .arrest gesteld Van de zijde der Amerikaanse Marine is bekend gemaakt, dat Dr. Carl Anderson van het tech nologisch instituut van Californië, de huidige theorie gecorrigeerd heeft over de splitsing van de Aan het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ont- werp-HerveRnweimgswet Walche ren is het vólgende ontleend: Enige ledqa waren van oordeel, dat de voorgestelde regeling niet in voldoend)» mate voorziet in de nood, waarin Walcheren is komen te verkeren.' Zij waren van oordeel, dat dit eiland in et a exceptionele nood- positie verkeprt. Gevraagdwerd nog, of het juist is, dat .iet niet in het, voor nemen der regering ligt, over 1946 oogstdeoressievergtfeding uit te keren. Vele leden drong en bij de Re gering aan op een afzonderlijke voorziening in de nood, aldaar ontstaan. Ernstig 1 1 rwaar ontmoette brj sommige led t echter de regeling c'r k.<«, ""V op grond van hun activiteit in de mesotron, een van de deeltjes van bezettingstijd. De arrestatie is geschied na een uitgebreid onderzoek van de P. R- A„ waarbij verschillende getuigen werden gehoord. het atoom, d:e vrijkomen door de desintegratie met kosmische stra len. Dr. Anderson, die de Nobel prijs voor natuurkunde heeft ge kregen, leidt de studies over de cosmische stralen voor het bu- Met het oog op de noodzaak tijdig voorzieningen te treffen voor de komende winter, wanneer vorst, sneeuwval of de gevolgen daarvan oorzaak kunnen zijn, dat arbeiders werkloos geraken, die niet op grond van hun arbeids overeenkomst of een wachtgeld regeling aanspraak op loon of wachtgeld kunnen maken, heeft de Minister van Sociale Zaken zich gewend tot de Stichting van de Arbeid met het verzoek, een beroep op de werkgevers te doeni tot de gemeentebesturen gewend om zo mogelijk alsnog een wacht geldregeling aan te vragen. De Minister wijst er op, dat een voorziening van deze omstandig heden een aangelegenheid is, wel ke het bedr'jfsleven aangaat en waarvoor derhalve ook door het bedrijfsleven eeto regeling dient te worden getroffen. Zolang er wg geen verplichte wachtgeld- en werkloosheidverze kering is tot stand gekomen, zul len er ondanks de medewerking van de werkgevers nog gevallen overblijven, waarin op andere wij ze moet worden, voorzien. De Mi nister van Sociale Zaken heeft zich daarom in eén rondschrijven waarin hij goedke4rt, dat de over- bruggingsregehng Zonodig toepas sing kan vinden^ in .dergelijke ge vallen. 'betreffende de z.g'. gedwongen sanering. Voorts had hen veront rust, dat Walcheren blijkbaar ate experiment voor de plannen van de Regering op landbouwgebied moest dienst doen. Enkele leden betreurden, dat de inpolderingen in Zeeland voorlopig worden beperkt tot een opper vlakte van ruim 425 ha ten Zui den van het Sloe. Acht de Rege ring, zo werd gevraagd, verdere inpoldering voorshands niet mo gelijk Vele leden verklaarden, met be langstelling kennis te hebben ge nomen betreffende de financiële voorwaarden, gesteld bij vestiging in de Noord-Oostpolder. Gevraagd werd, of die conditiën ook gel de voor gegadigden buiten Wal cheren. Voorts hadden de hier aan het woord zijnde leden zi-ah afgevraagd, of de vermelde voor waarden voor de Walcherse boe ren niet te beziwarend waren, ncuzt/i.- Hcheidene lede p.. verklaarden 13 Novet; bezwaar té hoto- pUCu invoering I dwangpaciii. eu p 'wang. De leden, hier aan u- -»v< stelden de vraag, of de aanvr. ding van dit wetsontwerp moest worden beschouwd als het schep pen van een precedent. Dat in der Regering na-staande kringen zulk een opvatting heerst, -bewijst o.a. het artikel van Ir. Vondeling in „Het Vrije Volk" van 21 October 1.1. Vele leden hadden tegen het standpunt der Regering het be zwaar, dat bij het bepalen van de positie van de uit de zetten Wal- cherenaren met te weinig moge lijkheden wordt rekening gehou den. Verscheidene leden erken den, dat aan de voorgestelde rege ling bezwaren kleefden, doch wa ren nochtans bereid, hun stem er aan te geven.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1