Overwinningen voor Regeringstroepen. iFflfl rflr Verklaring Drielanden-commissie Verklaring van Marshall TATARESCU gedesavoueerd De strijd in Kasjmir Siet'i DE POLITIEKE CRISIS IN SLOWAKIJE. SrnlJfV VRIJDAG 7 NOVEMBER 1947. Nederlandse verliezen van 4 Aug. tot 31 Oct. Kleine algem. vergadering aanvaard. Voorstellen van Byrnes in verband met verdwijning Ministeriële stukken. DE KWESTIE PFEIFFER FIDERKIEWICZ NIET GEVLUCHT De strijd in CHINA De kwestie Palestina. TATARESCU AFGETREDEM Churchil spreekt over Burma CHOLERA IN IRAK Onrustige Lagerhuiszitting M0L0T0F herdenkt proletarische revolutie. I J— h^j oblfVi r "'lli >es en :o«h •p» intftr ■vw- Frankerlng bij Abonnement - Temeuzen WEERSV ERWA OHTIN G medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag arend. Rustig weer. plaatselijk vorming van och tendmist. Nog een enkel ver spreid buitje. Overdag wat min der .bewolking. Iets kouder. Weinig wind. VerachUnt dageltfk* 3de Jaargang No. 651. Drukker^ N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimam per advertentie IJS®. Inzending adverteatö«i tot des namiddags 4 nor» Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; ledsre regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven ob&w: nr. Bureau van dit B3*ÏS 10 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. DE TOESTAND IN INDONESIË. Volgens het Republikeinse pers bureau Antara heeft de Drie-lan- deB-commissie te Djogja een ver klaring uitgegeven, waarin ge- KRo wordt, dat nog geen beslis- si« genomen is omtrent de plaats voor de besprekingen tussen de Nederlanders en Indonesiërs. Behalve voorstellen dienaan gaande van Indonesische zijde heeft ook de commissie op ver zoek van de partijen voorstellen gedaan, welke nog met de con tactcommissie moeten worden be sproken. De Republiek legde voorts twee memoranda aan de Commissie voor, waarvan één over de proce dure voor de toekomstige Neder lands-Indonesische (besprekingen handelt en de andere, zoals reeds bekend, over de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 November. Deze zullen wor den voorgelegd aan de contact- wramissie te Batavia. De Drie- Van officiële zijde is medege deeld. dat in de periode van 4 Augustus tot 31 October uit ge rectificeerde gegevens van de mi litaire geneeskundige dienst is ge bleken. dat de Nederlandse verhe ien bedragen 248 gesneuvelden, 740 gewonden en 19 vermisten landen-Commissie is Donderdag ochtend te Batavia teruggekeerd. Bericht over Republi keinse parachutisten tegengesproken. Volgens Antara spreken Repu blikeinse militaire luchtvaartkrin gen het Nederlandse bericht tegen, dat Republikeinse parachutisten op Zuid-Borneo zouden zijn ge daald. Het Antara-toeriCht zegt voorts, dat aop 12 October geen Republikeins vliegtuig zijn basis heeft verlaten en b: dat het bui tenlanders, in ehsu Amerikanen, die verbonden zijn aan de Repu bliek, niet is toegestaan aan ope rationele vluchten deel te nemen, doch dat deze slechts door Indo nesische piloten, worden uitge voerd. De politieke commissie heeft het voorstel tot instelling van 'n „Kleine algemene vergadering" met 43 tegen 6 stemmen bij 6 onthoudingen, aanvaard. De Sowjetafgevaardigde Wis- jinsky deelde mede, dat de Sow jet-Unie de „Kleine algemene vergadering" zou boycotten. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft Woensdag op een perscon ferentie verklaard, dat hij zijn ge hele program voor hulp aan Euro pa (Maandag «gereed zou hébben ortt voor te leggen aan een ge meenschappelijke zitting van de congrescommissies voor buiten landse zaken. Tevens zeide Mar shall, dat hij enige openhartige verklaringen zou moeten afleggen en dat hij thans nog een beperkt aantal critieke beslissingen trachtte te nemen. Marshall bevestigde de berich ten. dat Italië een nieuw toeroep op de V. S. heeft gedaan voor hulp ten bedrage van 100.000.000 dollar alvorens het program tot tussentijdse hulp door het Ame rikaanse congres kan worden aanvaard. Marshall verklaarde, dat hij 20 November per vliegtuig naar honden zal vertrekken vier dagen voor het begin van de con ferentie der Ministers van Bui tenlandse Zaken om zich op de hoogte van de problemen te stel ten. In een toespraak tot Bisschop pen van de Amerikaanse Pro testantse Kerk heeft James Byr nes, de voormalige Minister van Buitenlandse Zaken der V. S., ge pleit voor het beleggen van een Duitse vredesconferentie in het begin van het volgend jaar, waar aan alle Geallieerde landen zouden deelnemen. Byrnes voorspelde, dat de komende conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken geen bevredigende oplos sing zouden brengen. De Sovjet- Unie zou uiteindelijk buigen voor de wens van de meerderheid der landen om een dergelijke confe- rent te houden, „daar zij niet van de rest van de wereld wenst te worden afgezonderd." „Het is heel goed mogelijk," zo ging hij, verder, ,,dat de Sovjets deze maand tot de cnoclusie ko men, dat de wereldopinie zo is, dat zij een herhaling van hetgeen in April te Moskou geschiedde niet kan rechtvaardigen",. De vier grote mogendheden zouden ieder haar eigen ontwerp van het Duitse vredesvedrag aan de conferentie moeten voorleggen. Het eind-ontwerp zou dan door twee derde der Geallieerde landen moeten worden goedgekeurd. In dien de Sovjets met dit plan niet instemden, moesten de drie Wes terse mogendheden hun gang gaan en een non-agressiepact voor 40 jaar sluiten om de herbe wapening van Duitsland te voor komen. Tenslotte drong Byrnes er op aan, dat alle Duitse krijgsgevan genen zo spoedig mogelijk door Engeland, Frankrijk, België en de Sovjet-Unie worden vrijgelaten. Zoltan Pfeiffer, de leider der Hongaarse onafhankelijksheids- partij, moet met Amerikaanse hulp naar Wenen zijn gevlucht, daar n met vergunning der Amerikanen verschijnend Weens blad zijn aan komst het eerst meldde, aldus verklaart het blad van het Sow- jet leger, „Oesterreichische Zei- tung". De zaak Pfeiffer, zo gaat het blad verder, is een zuiver Hon gaarse aangelegenheid en het Amerikaanse optreden is daarom een directe inmenging in de zaken van een ander land. Radio Boedapest bericht, dat volgens het Hongaarse Nieuws bureau Dr. Alfred Fiderkiewicz zich in Boedapest bevindt en ont kend heeft uit Polen gevlucht en op weg naar de V. S. te zijn. Fiderkiewicz voegde er aan toe, dat hij de berichten over zijn vlucht slechts wilde tegenspreken om degene teleur te stellen, die misschien meenden, dat hij een tweede Mikolajczyk was. Tijdens de oorlog had hij zich aangesloten bij de verzetsbeweging en on danks zjjn 60 jaar zou hij zo no dig nogmaals ten strijde trekken. De Roemeense Kamer heeft Woensdagavond met 187 tegen 5 stemmen een motie van wantrou wen jegens de Minister van Bui tenlandse Zaken, Tatarescu, aan genomen, in verband met het ver dwijnen van Ministeriële stukken, waarvan tijdens het proces tegen Maniu gebleken zou zijn. De mo tie was tevoren aanvaard door de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden, die op aandrang van Dragomirescu, de Secretaris- Generaal van de Nationale Volks partij, en andere afgevaardigden de kwestie in bespreking had ge nomen. In de motie wordt gecon stateerd, dat „belangrijke afde lingen van het Ministerie geheime documenten hebben doen toeko men aan spionnen in dienst van zekere vreemde mogendheden, met name aan agenten van het Amerikaans imperialisme, en zijn opgetreden als verbindingsorga nen tussen verradersklieken in binnen- en buitenland". De ambts drager van het Ministerie wordt er vervolgens van beschuldigd, zekere aan het land vijandige ele menten bij voortduring getolereerd en betaald te hebben in dienst van het Departement en aan het hoofd van zekere delegaties landsvijan- den gehandhaafd te hebben, die hulpverlening aan Roemenië tij dens de diroogteperiode verhinderd hebben. De door de Kamer aangenomen motie is gisterochtend voorgelegd aan de Ministerraad, welke met spoed was bijeengeroepen. „6awn", het leidende Moham medaanse blad in Pakistan, meldt uit Lahore, dat de „strijdkrachten van het vrije Kasjmir" Pattan, nabij de hoofdstad van Kasjmir, Srinagar, hebben veroverd. Pat tan was een der gevechtscentra. Een woordvoerder van „Vrij Kasjmir", aldus het blad, heeft verklaard, dat ongeveer de helft van de vier millioen zielen tellen de bevolking van Kasjmir thans onder toestuur staat van de „re publiek vrij Kasjmir" welke in opstand is gekomen togen de Hindoe-Majaradja Sir Harj Singh. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Sardar Ibrahim, hoofd van de „regering van vrij Kasj mir" het voorstel van India voor een plebisciet in de staat onder toezicht van de V. N. verwel komde, maar hij verklaarde, dat de troepen van India Kasjmir eerst geheel ontruimd moeten hebben De overwinningen van de door de Amerikanen opgeleide beste gevechtseenheid der Chinese Re gering hebben de militaire situatie in Mandsjoerije voor de Centrale Regering een gunstige wending gegeven, aldus heeft Generaal- Majoor Teng Wen Ji te Nanking verklaard. Volgens Teng Wen Ji hebben de Regeringstroepen de voornaamste verbindingslijn voor de aanvoer van hulp tussen Moek- den en Tsjangtsjoen schoonge veegd en in de Zuid-Westelijke buitenwijken van Tsjangtsjoen 2 communistische divisies omsin geld. Verder voegde deze mili taire woordvoerder er nog aan toe, dat in dit gebied nog hevig gevochten wordt en dat de ver overing van Kirin en Tsjangtsjoen naar zijn mening het hoofddoel der communisten, is verijdeld. Vol gens Generaal Teng hebben de communistische troepen sinds het begin van hun zesde offensief in De Sowjet- en Amerikaanse de legaties bij de Ver. Naties hebben zich met elkaar verstaan over de kwestie Palestina, doch moeten beide nog wachten op instructies van haar Regeringen betreffende de voorstellen tot verdeling van Palestina. De werkcommissie voor de verdeling benoemd door de subcommissie voor Palestina die Woensdag bijeengekomen zou zijn, zal niet eerder kunnen ver gaderen dan nadat de Sowjet- en Amerikaanse delegaties geïn strueerd zijn. Intussen is de subcommissie voor Palestina bijeengekomen om een document te bestuderen, dat een voorgestelde wijzig', ag der grenzen van de Arabische en Joodse staten bevat. Voorgesteld wordt, het Noordelijk deel van West-Galilea aan de Joodse staat te hechten en een deel van de streek van Negeb in het Zuiden ter compensatie aan de Arabische staat. Verder zou de overwegend Arabische stad Jaffa aan de Ara bieren moeten komen. Volgens de Duitse Nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne is George "Tatarescu, de Roemeense Minister van Buitenlandse Zaken, afgetre den, en hébben ook de andere libe rale ministers hun ontslag inge diend. Tatarescu is leider van de Nationale Liberale partij. October 100.000 man verloren en geen grote stad veroverd. Volgens berichten van de Chi nese pers heeft Tsjang Kai Sjék de militaire bevelhebbers in de provincies Sjangtoeng, Kiangsoe, Anhwei en Sjansi uitgenodigd om in een persconferentie te Nanking nieuwe plannen te ontwerpen voor het verslaan der guerilla- strijders. De conservatieve leider der op positie, Winston Churchill, heeft gisteren in het Lagerhuis ge waarschuwd, dat hij over infor maties beschikte, volgens welke in Burma een revolutie wordt voorbereid, die, nadat de Engel sen het land zouden hebben ver laten, zou uitbarsten. Churchill zeide, dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar in Burma 12.000 moorden zijn voorgekomen en hij voegde er aan toe, dat men voor nieuwe rampen en ellende stond „tengevolge van het 'feit, dat Engeland zyn ver antwoordelijkheid ten opzichte van Azië en de wereld van zich afschuift." Churchill kondigde aan, dat de conservatieven tegen 'het wets ontwerp van de regering zuilen stemmen, dat voorziet in de on afhankelijkheidsverklaring van Burma per 4 Januari 1948. Minister-President Attlee, die het Lagerhuis verzocht het wetsont werp in tweede lezing te brengeu, verklaarde, dat het de uitvoering betekende van de wil van het Burmese volk en dat de rechten van de minderheden in Éurma ge garandeerd waren. Het wetsontwerp tot onafhan kelijkheidsverklaring van Burma is door het Britse Lagerhuis in tweede lezing aangenomen Een conservatief amendement om het wetsontweip te verwerpen, werd met 288 tegen 114 stemmen afge wezen. De directeur-generaal van so ciale zaken van Irak heeft ver klaard, dat te Dubai aan de Per zische Golf de cholera haar in trede heeft gedaan. De Iraakse autoriteiten hébben onmiddellijk inenting van de bevolking van de Zuidelijke gebieden van het land gelast, vooral in het district Bas- ra. Alle lucht- en scheepsverbin dingen tussen het Iraaksa gebied aan de Perzische Golf en India en Pakistan zijn gestaakt, zo deelde de directeur-generaal mede. Ook de luchtpost uit Egypte en India is gestaakt, terwijl de gewone post ontsmet wordt. Na een speciale zitting van het Tsjecho-iSlowaakse nationale ka binet'is bekend gemaakt, dat de Tsjecho-Slowaak.se Premier, Gott- wald, gemachtigd is, onderhande lingen te beginnen over de samen stelling van een nieuwe Slowaak se regering. Het TsjechoiSlo- waakse nieuwsbureau heeft ge meld, dat de Ministers van Bin nenlandse Zaken van Tsjecho- Slowakije en Slowakije aan het kabinet verslag uitgebracht heb ben over het onderzoek naar staatsgevaarlijke activiteit in Slowakije. Het officiële commu niqué, dat door het nationale ka binet na bovenvermelde zitting werd uitgegeven behelst nog het volgende 1. Het kabinet veroordeelt de verspreiding van valse en on verantwoordelijke berichten waar in beweerd wordt, dat het onder zoek in Slowakije uit partij-poli tieke overwegingen gevoerd wordt. 2. De nationale regering keurt het aftreden van de Slowaaksche regionale regering goed en ver zoekt de commissarissen aan te blijven totdat een nieuwe regio nale regering gevormd is. 3. Er zal een ministeriële com missie worden samengesteld, die de kwestie van de vorige week afgetreden Slowaaksche democra tische vice-Premier Jan Ursiny zal onderzoeken. (Volgens een op 30 October uitgegeven officiële verklaring was Ursiny afgetre den, omdat een ambtenaar van zijn ministerie betrokken was bij revolutionnaire activiteit. de atoombom niet langer bestaat, te logenstraffen. Zij verklaarden echter, dat er een groot verschil bestaat tussen het weten van het atoomgeheim en het fabriceren van atoombommen. Voor dit laad ste is geld, arbeid en materiaal nodig. De stemming in het Lagerhuis kwam gisteren op op kookpunt, toen de conservatieven de rege ring beschuldigden van „steeds toenemend nepotisme" door „de eigen mensen en hun aanhangers baantjes te verschaffen". Op een gegeven ogenblik waren vele leden van hun zetels opgestaan. Het leek wel een heksenketel. „Corruptie", „schande" werd geroepen, kreten, die uitklonken boven wederzijdse bijvalsbetuigin gen. De ongeregeldheden begonnen, toen Herbert Morrison, plaats vervangend Minister-President, het voorstel van Majoor Guv Lloyd (Oonstot het instellen van een commissie voor de benoe mingen, die elke aanbeveling van iedere Minister voor het vervullen van elke functie, waar hij1 zeggen schap over heeft, zou moeten ver zoeken, van de hand wees. Toen Churchill, de leider der op positie, op inwilliging van het voorstel aandrong, antwoordde Morrison, gesteund door juichende aanhangers: „Neen alleen wan neer mensen, die laster aan het adres van Ministers verpsreiden. hun beschuldigingen op schrift stellen". Tenslotte herstelde de voorzitter de orde en ging het Lagerhuis ov©r tot het afhandelen van de lopende zaken. Ter ere van de dertigste ver jaardag van de Sowjet-revolutie heeft de Minister van Buitenland se Zaken der U.iS.S.R Vjatsjtlaf Molotof, in 'n speciale bijeenkomst een rede gehouden. Molotof zei, dat dertig jaar Sowjetsocialisme de landen onder kapitalistisch be wind inzicht heeft kunnen geven aangaande hun eigen bevrijding van onderdrukking. Gedurende de tweede wereld oorlog zo zeide Molotof heeft Hitler in Europa gehandeld als meester. Enige naties waren veroverd of werden door invasie bedreigd. De toestand veranderde pas, toen de Sowjetlegers tot het offensief overgingen. Molotoi wees op de vooruitgang in de S.U. na de oorlog; het industriële plan voor 1947 was uitgevoerd en meer dan dat, in de eerste negen maan den, waarbij ultimo October het productiepeil van de zware indu strie de hoogte bereikte van het peil in 1940 in dezelfde maand. Ondanks slecht weer was de ko renoogst achtenvijftig procent toe genomen, vergeleken met het vo rig jaar. Maar veel opbouwwerk moest nog onvoltooid blijven. Mo lotof vergeleek het herstel van de Sowjet-Unie met de toestand in de „meest ontwikkelde kapita listische landen van Europa", zo als Engeland, dat een ernstige cri sis doormaakt. De wereldoorlog heeft het kapitalisme op zijn grondvesten doen wankelen, *o verklaarde hij. Molotof legde er vervolgens de nadruk op, dat de Sowjet-Unie tot het uiterste de belangen van de wereldvrede zou verdedigen. Als bewijs van de blijvende vredeswil noemde hij de vijfjaren-plannen De Sowjet-Unie heeft belang, zo betoogde hij, bij een duurzame vrede. Hoewel de economische sy stemen verschillen, hebben gedu rende de oorlog de Sowjet-Unie. de Verenigde Staten en Groot- Brittannië samengewerkt. Waar om zou die samenwerking thans onmogelijk zijn? „Het is bekend, dat de politiek der Verenigde Staten gebaseerd is op het alleen-bezit van het ge heim van de atoombom, ofschoon dit geheim als niet bestaand mag worden beschouwd." Hooggeplaatste deskundigen in Regeringskringen te Washington waren niet bereid de verklaring van Molotof, dat het geheim van ize ;els it me.'i jVy Og- UD ure, r mal :ge 11:. Lel< ier f. 1 i)t c| c 1 I ille et Si aan |c"k' I lrijVlrig] de uweJfinH oofi is V'4 f mn um f'. mei-r ?ed» al :iv va ltV def 'I Totzi aiaijt oil - i'1 ik i|< faéiroc B »o de! -JBTT

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1