OOSTENRIJKS VERHOUDING aprts s# I Subcommissie der V. N. Republikeinse activiteit op Java De politieke crisis in Slowakije. jS'iJ I irs REÏri '°f li. Boodschap van Attlcc tmm TEN OPZICHTE VAN HET BUITENLAND MIKOLAJCZYK op onze Bonnen j nij H "kinH N^ooïfc *1 aan Nederlandse volk DONDERDAG 6 NOVEMBER 1947. GENERAAL SPOOR nog niet naar Nederland helpen bij de meesie pijnen (Lngez. Med-) RADIOREDE MINISTER GIELEN voor verdeling van Palestina Uitslagen der Gemeenteraadsverkiezingen in Schotland W«ft krijgen we in GROOT-BRITTANNIE ATTLEE terug naar Engeland Staten-Generaal zullen Mackenzie King ontvangen. Wallace over toestand in Palestina De „voorlopige regering van Kasjmir" De.aanval op Kasjmir. Telefoongesprekken uit rijdende treinen. ig4üat erf en 0 'r' ff1' Frankering bij Abonnement - Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. t€ De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Kouder. Kouder, met hier en daar ochtendmist. Wisselende bewol king met voornamelijk in het Noorden van het land nog een enkel buitje. Matige tot zwak ke wind tussen N.W. en N.O Vlak voor zijn vertrek van Schiphol heeft de Britse pre mier, Clement Attlee, voor een radio-microfoon de vol gende boodschap tot het Ne derlandse volk gericht: „Ik ben zeer verheugd de gelegenheid te hebben gehad vreer voor korte tijd naar Nederland te komen en wel voornamelijk om het eiland Walcheren en het volk van Walcheren te bezoeken. Ik was in staat het grootse werk te zien, dat reeds vol bracht is: de wederopbouw sinds de oorlogsdagen, toen ik het eiland zag en het overstroomd was. Ik hoop, dat deze wederopbouw met succes zal worden voortge zet, zodat het eiland zijn oude welvaart zal herkrijgen. Ik ben bijzonder verheugd ook de Nederlandse Minis ters te hebben ontmoet en ik neeon levendige herinne ringen aan vriendelijke gast vrijheid en Nederland mede." 3de Jaargang No. 650. Verschijnt datelijk* - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie IJStt. Inzending advertentie* tot des namiddags 4 uur* Rubriek kl. advertentleel 5 regels 60 ct.; regel meer 12 cent. ver melding: Brieven nr. Bureau van 10 cent meer. ten ci I Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Gebruik zou maken, dient de alge mene vergadering, alvorens zij de zaak uit handen geeft er zeker van te zijn dat alle grote mogend heden het over de ten uitvoerleg- ging* eens zijn, aldus de Canadese afgevaardigde. Van officiële zijde wordt verno men, dat het hoogst onwaarschijn lijk is, dat Luit.-Generaal S. H. Spoor thans naar Nederland ver trekt. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat één van zijn staf leden naar Nederland reist. Zaterdag 8 November a.s., na het nieuws van 20 uur, zal de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Dr. Jos J. Gie- len over beide zenders een rede houden over de jeugd-actie. De Britse afgevaardigde in de subcommissie der V. N. voor de verdeling van Palestina heett Dinsdag de Sovjet-Russische ge delegeerde verzocht zijn Maandag ingediend voorstel betreffende het ten uitvoer leggen van het ver delingsplan te verduidelijken. De Sovjet-Russische gedelegeer de verklaarde echter nog niet ge reed te zijn om te spreken. De subcommissie besloot ver- 1 volgens dat alle internationale overeenkomsten en verdragen be treffende de handel door beide Palestijnse staten dienen te wor den aangegaan. De Canadese afgevaardigde sprak zijn vrees uit, dat de alge mene vergadering niet in staat zou zijn het verdelingsplan ten uitvoer te leggen en verklaarde zich daarom bereid het Sovjet- Russische voorstel te steunen, dat deze taak aan de Veiligheids- rand opdraagt. Met het oog op het gevaar, dat een der grote mogendheden in de Veiligheidsraad van het vetorecnt Officiële gegevens. Van officiële zijde wordt ge meld, dat reeds geruime tijd in het Nederlands gebied in de om- giving van Poerworedjo overla&t is ondervonden van aldaar onder nomen activiteiten. Deze activiteiten culmineerden op 3 November in het tot ontplof fing brengen van een mijn op Ne derlands gebied, waardoor 4 Ne derlandse militairen werden ge dood, 3 zwaar en 1 licht gewond. Het terzake ingestelde onderzoek wees uit, dat deze activiteiten ge schiedden in opdracht van het IT.N.I.-commando. Om een her haling te voorkomen is het in de nabijheid van Bandjarnegara ge legen verantwoordelijke stafver- keer van de T.N.I. op geëigende wijze gecorrigeerd, aldus de offi ciële mededeling. Overigens neemt de activiteit m de randgebieden toe. Op West- en Midden-Java moesten Republikeinse strijdgroe pen uit Nederlands gebied worden verdreven. Op Java zowel als op Sumatra worden Nederlandse pa trouilles en posten beschoten. Dinsdag zijn in Schotland ge meenteraadsverkiezingen gehou den. De uitslagen hiervan, die op minder dan 5 procent na binnen zijn, tonen aan, dat de Lab our- partii 74 zetels verloren en 12 gewonnen heeft. In Glasgow boekte de Labour-partij een ver lies van 3 zetels, doch behield de meerderheid in de gemeenteraad. Het zeteloverwicht van Labour in de gemeenteraden van Dundee en Paisley ging verloren. In Edinburgh moest Labour 1 zetel afstaan aan de anti-socialis- tische progressieve partij, doch veroverde 1 zetel op de commu nisten. De gemeenteraad, die jarenlang een progressieve meer derheid heeft gehad bestaat nu uit 39 progressieven, 27 Labour- leden, 2 onafhankelijken en lid van de Protestantse actie. Te Perth wonnen de rechtse gematigden 1 zetel ten nadele van Labour en 2 ten koste van de onafhankelijke Labourpartij. De nieuwe raad is samengesteld uit 21 gematigden en 5 Labour-leden. Acht Slowaakse leiders zijn naar Praag voor he bijwo nen van een bijeenkomst van het Tsjecho-Slowaakse nationale front dat Dinsdag zou plaats vinden en waarop de politieke crisis in Slo wakije besproken zou worden. Deze crisis ontstond toen vijf communisten en een partijloos lid uit de Slowaakse raad van com missarissen traden en betoogden, dat hierdoor de gehele raad zou moeten aftreden. De andere 9 leden van de raad allen Slo waakse democraten protesteer den hiertegen. De president en vier vice-presidenten, die tezamen Te Praag is Maandagavond officieel bekend gemaakt, dat Dr. Jan Kepny, voormalig secretaris generaal van de Slowaakse demo cratische partij, die de vorige maand van zijn onschendbaarheid vervallen verklaard werd, omdat hij betrokken zou zijn in een kom- piot tegen de staat, behoort tot ..een revolutionnaire organisatie, die streeft naar afscheiding van Slowakije van de Tsjecho-Slo waakse republiek en wederoprich ting van een onafhanklijke Slo waakse staat". Deze organisatie aldus de me dedeling, kreeg orders van Dur- de nationale raad uitmaken, kwa- j cansjcy, de Slowaakse Minister i i- n»1 nVtn T>n*i DuitonloTi/Ico 7,Q IrnP tdTl men vervolgens te Bratislava bij een en verwezen de kwestie naar het Slowaakse nationale front, dat op zijn beurt de hulp van de Tsjecho-Slowaakse regering heeft ingeroepen. Radio Praag meldt, dat de nationale raad Maandag een proclamatie heeft uitgevaar digd, waarin het aftreden van de voorzitter en enkele leden van de Slowaakse raad van commissa rissen wordt bekend gemaakt en hun verzocht wordt voorlopig aan te blijven. Voorts is vanwege de nationale raad aan het Slowaakse front verzocht, voorstellen in te dienen ter oplossing van de kwes tie. Radio Praag bericht ten slotte, dat de nationale raad zal beginnen met de samenstelling van een nieuwe raad van commis sarissen. van Buitenlandse Zaken ten tijde van het bewind van Tito, die on der de Duitse bezetting Slowaaks staatshoofd was. De correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" te Wenen schrijft over de toestand in Oos tenrijk het volgende: Ofschoon er in de toestand van Oostenrijk gedurende de laat- Groepen Polen in ballingschap hebben zich thans vóór of tegen de uit Polen gevluchte Boeren leider Mikolajczyk verklaard. De romp van de vroegere Poolse re gering in Londen verklaarde bg monde van Adam Pragier. 'j staan niet in connectie met Miko- laiczyk en wensen dat ook met Deze regering in ballingschap be staat voornamelijk uit rechtse elementen, sinds de socialisten zijn uitgetreden. Leider is de commandant van de Poolse natio nale garde ten tijde van de op stand in Warschau, Generaal Bor- Komorowski. In het Poolse te Londen ver schijnende blad Dziennik Polski wordt de terugkeer van Miko- De (Britse Premier Clement Attlee is gisterenmorgen om kwart voor tien in gezelschap van zij» echtgenote en Air Marshall Leee in hetzelfde York-toestel van de R.A.F., waarin hij Maan dagavond arriveerde, van Schiphol naar Engeland vertrokken. Hg werd uitgeleide gedaan door de Minister van Buitenlandse Zaken Baron Van Boetzelaer van Oos- terhnut. Op 13 November a.s. zullen de beide Kamers der Staten-Gene raal de Canadese Minister-Presi dent Mackenzie King in Verenig de Vergadering ontvangen. lajezyk naar Polen in 1945 als verraad aan de nationale zaaa beschouwd. De „regering in bal lingschap" zal slechts betrekkin gen met Mikolajczyk aanknopen, als die breekt met zijn politiek verleden. Een woordvoerder van t Britse Departement van Buitenlandse Zaken ontkent met klem, dat een Brits vliegtuig Mikolajczyk van Polen naar Berlijn gebracht zou hébben. Hij voegde er aan toe. dat Britse autoriteiten niet de hand hebben gehad in Mikolajc- zyk's reis door de Sovjet-zóne. Op de vraag, of Mikolajczyk het asylrecht zou genieten, ant- rwoordde Reuter's zegsman, dat pólitieke-asylverlening een oude IBritse traditie is, waarvan ook „zulke belangrijke persoonlijk heden als Garribaldi en Lerun gebruik hebben gemaakt. Radio Warschau over de vlucht. In een uitzending van radio Warschau wordt gezegd, dat de Vrienden van Mikolajczyk de Vlucht van hun leider, trachten Voor te stellen als een moedige diaad. „Het is niet verwonder lijk," aldus radio Warschau, „dat hij na een geheimzinnig en ge vaarlijk avontuur van twee we ken in de woning van zijn echt genote terechtkwam. Zulke won deren geschieden niet zonder de hulp van een organisatie. In dit de R.A.F. Volgens een Ameri- geval was het een vliegtuig van kaanse correspondent is er een speciale organisatie, die in der gelijke gevallen de rol van voor zienigheid speelt. Mikolajczyk was slechts een Engelse sleutel, maar zelfs die functie kon hij I niet lang vervullen." Voor het tijdvak van 9 tot en met 22 November 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie R) r01 brood 800 gr. brood r01 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet R02 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet r01 vlees 100 gr. vlees R—02 vlees 400 gr. vlees r01 melk m liter melk R—03 melk 6 liter melk R—05 melk 6% üter melk r01 div. 100 gr. kaas of 125 gr. kostloze kaas R—02 div. 125 gr. koffie R03 div. 50 gr. thee r03 res. 1600 gr. brood R—06 res. 800 gr. brood Bonkaarten KD, KE 711 (Serie R) R—11 brood 800 gr. brood R11 boter 250 gr. boter R—12 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet R—11, R12 vlees 100 gr. vlees RIJ melk 10 liter melk R15 melk 11 liter melk R13 res. 800 gr. brood r14 res. 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, ME, MG, MH 712 (toijZ. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie R) r21 brood 800 gr. brood R21 boter 250 gr. boter r22 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet R—21 melk 5 Uter melk r21 vlees 300 gr. vlees r22 vlees 100 gr. vlees R—21 kaas 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas R21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 November wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 10 November mag worden gekocht. De tussen tijds aangewezen bonnen: Q03 vlees en Q96 div., rechtgevend op 100 gr. vlees, zijn geldig tot en met 8 November. ste maanden geen uiterlijk zieht- Ibare veranderingen zijn opgetre den, zijn er in de politieke en vooral psychologische ontwikke ling een gehele reeks nieuwe nuancen zichtbaar. In de betrek kingen tot de omliggende landen heeft Oostenrijk zich sterker van Duitsland afgekeerd, het staat thans volkomen onverschillig te genover dit land. De belangstel ling geldt de V. S., de Sovjet- Unie, Frankrijk en Zwitserland, terwijl Groot-Brittannië opvallend op de achtergrond raakt. Een werkelijke oriëntering van de bevolking ten opzichte van de internationale toestand is op technische gronden nog steeds buitengewoon moeilijk, ja zelfs onmogelijk. Daarentegen is het contact van de Oostenrijkse rege ring met de regeringen en parle mentsleden van de bezettings- mogendheden aanzienlijk verbe terd, terwijl voortdurend de meest uiteenlopende delegaties een be zoek brengen aan Wenen en de drie bezettingszones van de Wes telijke mogendheden. Desondanks overweegt de indruk, dat de Sov jet-Unie haar macht aan de Do- nau nog steeds versterkt. De hef tige persstrijd tussen de in Wenen verschijnende Amerikaanse- en Sovjet-organen, de heftige con currentie op filmgebied maken op de bevolking een verdeelde in druk. In elk geval weigert men hier (beslist Oostenrijk met de andere Donaulanden te vergelijken. De toestand van de binnenlandse po litiek is juist na de twee jongste partijcongressen zeer stabiel. In de nationale raad, waarin 165 af gevaardigden zitting hebben, heb ben de communisten thans vier zetels en zij (bezitten eigenlijk niet eens de sterkte van een frac tie. Daaraan zouden, zoals men duidelijk inziet, ook nieuwe ver kiezingen weinig veranderen. Daar men in de politiek noch een oriëntering op het Oosten, noch een eenzijdige op het Westen wenst, wordt in de laatste tijd weer veel over Oostenrijk gespro ken als het „Land van het mid den". Henry Wallace, redacteur van de „New Republic" en voormalig vice-President der Ver. Staten, die op weg is naar de Ver. Staten van zijn trip naar Palestina, heeft verklaard, dat hem niet gebleken is, dat Arabische legers aan de grens van Palestina zouden zijn samengetrokken. Ook de berich ten over gespannen toestand in "het Hedige Land achtte hg zeer overdreven. Het deed hem genoe gen, dat de oplossing van het Palest, vraagstuk gevonden zou worden in de geest van de aanbe velingen der commissie voor Palestina van de V. N. ,,Er zal misschien wat gevochten worden doch ik denk niet, dat het veel te betekenen zl hebben. Zo er sprake is van vijandschap, is deze naar het schijnt min of meer beperkt tot de hogere krin gen. Ik ben er zeker van dat de doorsnee Arabier zijn Joodse tegenhanger niet vijandig gezind is, hetgeen eveneens van de Joden gezegd kan worden." De voorlopige regering van „het vrije Kasjmir", met Sadar Mohammed Ibrahaim aan het hoofd, heeft via Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N. een beroep gedaan op „alle democra*- tische volken om het volk van Jammoe en Kasjmir in zijn strijd voor de vrijheid en erkenning van de voorlopige regering hij te staan". Een telegram, waarin dit be roep is vervat, is gezonden aan de Britse premier. Attlee, president Truman, Tsjiang-Kai-Sjek en de leiders van alle Mohammedaanse landen. Volgens een communiqué van de „voorlopige regering van het vrije Kasjmir" is de situatie aan alle fronten bevredigend en wor den alle operaties met succes uit gevoerd. De toestand in de sec tor van Srinagar wordt labiel ge- noemd. „De plaatselijke bevolking is in opstand gekomen en steunt ons bevrijdingsleger." De Regeringstroepen van India hebben de voornaamste kracht van de Kasjmir binnenvallende benden gebroken, aldus meldt vol gens Radio New Delhi 'n officiële verklaring. De aanvallers worden langzamerhand teruggeslagen, in een zak samengedreven en krijgen ernstige verliezen te boeken. Er zijn thans overtuigende bewijzen, dat legerofficieren uit Pakistan met de aanvallers samenwerken, aldus een persverklaring van de Regering van Kasjmir. Dezer dagen is in Italië een proef genomen met het tot stand - brengen van radio-telefonische verbinding tussen een rijdende trein en het vaste telefoonnet. Dit experiment is uitgevoerd op de lij n Rome-Milaan. Terwij l de trein met een snelheid van 70 K.M. reed, konden de passagiers de mi crofoon van de haak nemen en de verbinding met het telefoon net tot stand brengen. Het was een eerste experiment op dit ge bied in Europa. In Amerika zijn soortgelijke proeven genomen in Augustus j.L De Italiaanse spoorwegen heb ben thans het plan opgevat in de treinen op de voornaamste spoor lijnen radio-telefoontoestellen ter- beschikking van de passagiers te stellen. De Deense Minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, heeft op een persconferentie te Kopenhagen medegedeeld, dat hij tijdens zijn verblijf in de Ver enigde Staten tot geen enkele definitieve overeenkomst betref fende Groenland is gekomen. lb r. cht 'as* i6n,g me T, :de- H.'il ^300!, 4 •T" I ni: lU-.'it Otfl US' mio'e

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1