Dr SMELT gerehabiliteerd! QRaniage De Klacht over Brits attaché Het proces tegen Maniu c. s Binnenlands nieuws UIT DE PROVINCIE WALVISVAART vanuit Zeeland in de 17de eeuw Ook Kapitein Duurinck niet schuldig Publieke tribune toonde grote instemming met^het vrijsprekend vonnis Harriman's advies aan Truman Communistische partij in V. S. en de Kominform Sowjet-jeugd schrijft aan Stalin Belgische vrouwen ter stembus 53. rSTiTi tïE't 0<»r h««-S«m.ent,«.tu»r Uitvoer van land- en tuin bouwproducten Onder buitengewoon grote pu- tolieke belangstelling behandelde Maandag het Terneuzense Tribu naal de zaak tegen de 34-jarige arts te Groningen, Gerrit Jan Smelt, die gedurende de bezetting enige tijd te Terneuzen als keu- rjngarts werkzaam was. De beschuldiging luidde: In de hoedanigheid van keuringsarts bij het Gew. Arbeidsbureau te Ter- neuzen personen medisch te héb toen gekeurd met het oog op tewerkstelling in Duitsland, heb bende'boven vermelde functie van keuringsarts uitgeoefend, nadat verschillende artsen uit Zeeuws- Vlaanderen deze functie om rede- nen van politieke aard hadden neergelegd. Dr. S. door de voorzitter, Mi- Kegge, ondervraagd, zegt in 1943 «net de keuring te zijn begonnen echter niet met zijn e-gen goed keuring en niet uit behoefte aan een bijbaantje. Dienstverplichting, Hg werd tot het keuren van adspirant-Duitslandgangers aan geraocht door de toenmalige Direc teur van het Arbeidsbureau te Terneuzen, Brinckman, docli be dankte bij herhaling voor deze eer, ook toen Brinckman hem verweet geen goed Nederlander te zijin en aanvoerde, dat de komst van een N.S.B.-arts een ramp zou betekenen. Later dreigde Brinckman met „dienstverplichten", daar Dr. S. onder de leeftijdsgroep viel, die daarvoor in aanmerking kwam tón inderdaad kreeg Dr. S. na enige tijd een „dienstverplichting" thuis gezonden. Besch pleegde toen overleg met het Medisch Contact waar hem de raad gege ven werd een aanvang te maken met de keuringen, daar er verschil toestond tussen „keuren" en „keu ren." Ook de heer Jansen, die op het Gewestelijk Arbeidsbureau illegaal werk verrichtte, verzocht persoonlijk Dr. S. de functie van keuringsarts te aanvaarden Besch wees ei verder op. hoe spontaan me:, zich voor de keu ringen soms na een simpele advertentie! vrijwel voor de volle 100 procent aanmeldde, en liet is zelfs voorgekomen, dat een misschien op avontuur beluste jongeman na aanvankelijk te zijn afgekeurd, hem om herkeu ring kwam vragen, daar hij gaar ne met zijn kameraden naar Duitsrtand wilde! Dr. S. wijst er verder op, hoe kg bij de keuringen zoveel mo gelijk personen voor uitzending vrijwaarde, ondanks het feit, dat hij èn door Duitsers èn door NjS. B.-ers gewantrouwd werd. Tot drie maal toe werd hij door de S. D. gewaarschuwd- Wat betreft de tegen hem inge diende klachten" zegt besch. dat deize. door een tweetal collega's ingediend van zeer intentieus ka rakter zijn en dit toont hij aan, dooT het noemen van een paar frappante staaltjes, waarbij spra ke is van een noodzakelijke anti- Duitse reclame bij een hunner. Vervolgens wordt gehoord get. C. Jansen, wnd. Directeur Ar- toeüsheurs te Terneuzen. Deze getuige bevestigt, dat Dr. S aan vankelijk bij herhaling weigerde als keuringsarts op te treden. Brinckman heeft tegen get. ge zegd, dat besch. via Mittelsten- stïheid moest worden „dienstver- plicht". Tenslotte heeft Dr. S., nadat get hem dit uitdrukkelijk had - verzocht, toegestemd, doch het 's get. bekend, dat Dr S. die h j een voortreffelijk vaderlander noemt -voor de volle honderd pracent de Duitsers heeft tegen gewerkt en zoveel mogelijk beeft afgekeurd. BesCh. heeft niemand gekeurd zonder bemiddeling van toet Arbeidsbureau. Get. A. C. J. C. van Sandibeek, vanwege het Arbeidsbureau was opgeroepen voor keuring, vertelt hierna zijn belevenissen. Het blijkt dat get. zogenaamd lgdende was aan een kwaal waarvoor volgens de Duitse voor schriften niet kon worden afge keurd. Dr. S. gaf hem er toen nog een ziekte" bij en keurde get. vervolgens af, óók voor tewerkstelling bij de kustverdedi ging- Het Tribunaal zag hierna af van het verder horen van getui gen en ging in Raadkamer, waarna zonder dat de verdedi ger, Mij. G. Tichelman, aan het woord was gekomen verval len verklaring der beschuldiging werd uitgesproken. He stampvolle publieke tribu ne toonde op ondubbelzinnige -wijze door een luid applaus haar Ingenomenheid met dit vrijspre kend vonnis! Beschuldiging vervallen verklaard. Daniel Duurinck, 63 jaar, kapi tein Prov. Boot te Terneuzen. werd beschuldigd van bier drinken met Duitsers en'op 4 Sept. 1944 aan de S. Di-man Hoffman te hebben verzocht een collega in te sperren omdat deze weigerde lan ger te varen. Besch. ontkent vriendschappe- ïnk met de Moffen te zrjn omge gaan, slechts bij één gelegenheid dronk hij bier met een Duitser, •die "hij reeds, vele jaren kende. Overigens schrijft hij de tegen hem uitgebrachte oescnuiaigingen in hoofdzaak toe aan een bestaan de vete. Wat betreft de kwestie .insperren" van zijn collega doet een omstandig verhaal en blijkt, dat deze zaak zich anders heeft toegedragen dan jnen bij een oppervlakkige lezing der dag vaarding zou menen. Van een plegen van „verraad" kreeg men allerminst de indruk, temeer niet daar besch. zelf ook genoeg last van de Moffen heeft ondervonder. Mr Tichelman hiqjd een uitvoe rig pleidooi, tijdens hetwelk hij de gehele zaak nog eens recon strueerde en de mening uitsprak dat de feiten niet bewezen zijn en vervallenverklaring der beschul- d ging zal moeten volgen. Het Tribunaal dacht al evenzo over de zaak en sprak zonder in Raadkamer te zijn geweest de beschuldigde vrij. sluiten bg het internationale com munistische informatiebureau te Belgrado „wegens de huidige po litieke situatie in de Ver. Staten." „Reactionnaire en pro-fascis tische machte^ zwepen thans een anti-communistische hysterie in ons land op", aldus de communis tische partij in de V .S.; „en zij zouden een besluit onzerzijds om bij de „Kominform" aan te sluiten onmiddellijk aangrijpen als een voorwendsel voor nieuwe provo caties en onderdrukking." LANDELIJKE RUITERSPORT. Dinsdag 28 Oct. j.l. slaagde te Goes voor de „Grote veelzijdig- heidsproef 1928" de Julianaruiter J. de Kraker te Zaamslag. Het aantal punten, dat hij verwierf, was 7.24, waarmede hij. zich als 6e op de ranglijst plaatste. Al de candidaten voor deze proef zijn thans geslaagd. „GEBORGEN LAND" IN BEELD. Tenslotte stond nog terecht de 41-jarige Jannis Deij, landarbei der te Oostburg, beschuldigd van symp. lidmaatschap N.S.B., het lezen van Vova en het bezoeken van een N..S.B -vergadering, waarin Max Blokzijl als spreker optrad. Besch. zegt symp. lid te zijn geworden, teneinde zich aan terugvoering in krijgsgevangen schap te kunnen onttrekken en slechts éénmaal een N.S.B-ver gadering te hébben beeocht. Mr. Terwoert verzocht geen financiële maatregelen meer op te leggen. Uitspraak 13 November a.s. .De Amerikaanse Minister van Handel, Harriman, beeft Presi dent Truman aanbevolen om de controle op de export uit te brei den ten einde de nationale volks huishouding te beschermen' en de Amerikaanse buitenlandse poli-' tiek te steunen. „Oontróle op die uitvoer", aldus Harriman, „stelt oois in staat dringend nodige goederen naar landen uit te voeren, waar deze het meest effectief kunnen wor den gébruikt voor het economi sche herstel der wereld. Het aan nemen van het plan-Marshall zaï de noodzakelijkheid van deze con trole doen toenemen". De communistische partij in de Ver. Staten heeft bekend ge maakt, dat zij zich niet zal aan- Naar radio Moskou meldt, heb ben 26 millioen leden van de Liga van Jonge Communisten en van de Jeugd der. USSR een brief aan Stalin ondertekend, waarin wordt verkaard, dat zij niet kun nen worden geïntimideerd door atoombommen. Verder wordt in de brief gezegd: „onze jeugd weet wat de opge blazen Engels-Amerikaanse cul tuur waard is. Zij ziet de ver vuiling e-n het verval van de bur gerlijke beschaving. Onze vijan-^ den zijn de Churchill's, de Dulles' en andere agenten van het En gels-Amerikaanse imperialisme die de Sovjet-Unie en de landen der nieuwe democratie met een oorlog bedreigen." De Prawda heeft een brief ge publiceerd van een viertal arbei ders van een niet nader genoemde fabriek in Moskou, waarin gezegd wordt, dat Generaal Hilton, de Britse militaire attaché te Mos kou, foto's van de fabriek ge maakt zou hebben. Toen er fa- briekswachten aankwamen, aldus de brief, ging Hilton, die versle ten kleren droeg en op een nabij gelegen spoorwegbrug foto's van het fabrieksgebouw had staan maken, er vandoor Hij werd ach terhaald en voor de directie van de fabriek geleid. Daar maakte Hilton zich door middel van zijn dipomatieke papieren hekend Een daartoe ontboden vertegen woordiger van het bureau voor betrekkingen mét het buitenland van het departement van de ge wapende machten bevestigde eveneens, dat de aangehouden man in zijn sleetse jas het hoofd van de Britse militaire missie te Moskou was. Volgens de brief verklaarde Hilton, dat hij aan het zoeken was geweest naar een plek om te skieën. „Een dergelijke verkla ring," aldus de brief, „in de herfst, iang voordat er sneeuwval ver wacht kan worden, komt op zijn minst vreemd voor". Een functionnaris van de Brit se ambassade te Moskou zeide nog geen officieel commentaar te kunnen leveren. Generaal-Majoor Hilton ver toeft sediert twee maanden in Moskou. De tegen hem uitge brachte beschuldigingen hebben in diplomatieke kringen te Lon den opwinding veroorzaakt. Men vreest aldaar, dat dit incident tot wrijving tussen Groot-Brittannië en de Sow jet-Unie zou kunnen let den Men was van mening, dat d® "houding van het departement van Buitenlandse Zaken in deze kwestie ervan zal afhangen, of de Sowjet-regering langs diploma tieke weg op de beschuldiging zal terugkomen. en gefouilleerd is, waarbij gecon stateerd werd, dat hij geen came ra bij zich had. In officiële krin gen te Londen beschouwt men deze kwestie als een aangelegen heid van plaatselijke aard. .Volgend jaar zal het ook op Walcheren weer lente zijn", zo sprak de Middelburgse burge meester Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Essenburg in verband met het begin van de herbeplanting bij de opening van de tentoonstelling „Geborgen Land" in het Schut tershof te Middelburg. „Met Gods hulp en hard werken zal het in de toekomst*weer goed leven en wer ken zijn op ons eiland", zo ver volgde hij. Spreker schetste de harde en tragische geschiedenis van Walcheren tusschen 2 Octo ber 1944, toen de eerste bom op de Zeeuwse dijken viel en 22 Fe bruari 1946, toen het laatste gat in de dijken gesloten werd. Hij releveerde de zware arbeid, de noden en de opofferingen, die de Walcherense bewoners zich moes ten getroosten ten bate van de millioenein Europeanen, voor wie de vernieling van Zeeland's tuin een bekorting van de oorlog be tekende. „Walcheren te her scheppen in een tuin, in een park desnoods, zou het schoonste oor logsmonument in Europa zijn aldus spreker, die niet onder stoe len of banken stak, dat hij debat teren over integrale schadever goeding op de basis van 1940, volkomen overbodig achtte. „Wij hopen spoedig te weten, waar wij aan toe zijn", zo zeide hij De burgemester wees op de vooruitgang en het herstel in de industrie en de landbouw en ver meldde, dat Walcheren reeds weer een bedrag levert aan de deviezen-pot. De voorzitter van het comité „Nieuw Walcheren", notaris J. L. Verhage, en de secretaris, de heer G. Ballintrjn, verwelkomden de aanwezigen, onder wie de Com missaris van de Koningin in Zee land, Jhr. Mr. Quarles van Ufford en de burgemeesters van Vlis- singer: pn andere IValcherse ge meenten. AXEL. Begrafenis Mevr. Szydlowski. (Vrijdagavond werd in aanwe zigheid van dc bevelvoerend offi cier der Poolse troepen, die in 194^ Axel bevrijdden, Kol. Szyd lowski, het stoffelijk overschot van diens echtgenote, die onder tragische omstandigheden in Duitsland, om het leven kwam, op de begraafplaats dezer gemeente ter aarde besteld. Kolonel Szydlowski, die tot ereburger van Axel werd be noemd, wenste niet, dat het stof felijk overschot van Mevr. Szyd lowski nu de Poolse troepen Duitsland gaan verlaten in Duitse bodem zou rusten en be sloot als een bewijs van verbon denheid met Axel aan deze ge meente vergunning te vragen tot begraving. De plechtigheid droeg volgens de wens van de Kolonel een zeer scber karakter. In de R.K. kerk werd tevoren kleine redactiewijzigingen aan te torengen. fcr is momenteel 'n actie gaan de om te komen tot centralisatie van de wijkverpleging in het gewest. Dit kan leiden tot prac- tischer werkverdeling voor de wijkzusters en tot gelijke sala riëring. Daar de contributies der leden, gezien de huidige tijdsomstandig heden, zeer laag zijn, werd beslo ten deze in principe te verhogen tot 5 per lid. Voorzitter H. Zwier werd bij acclamatie herkozen. Tevens werd tot bestuurslid gekozen de heer J. A. Hennekij. De rekening over 1946 werd gcedekeurd. Na de vergadering was er ge legenheid tot bezichtiging van de zending nieuwe verplegingsmate- rialen, die dezer dagen werd ont vangen uit de Zuid-Holland.se ge meente Moerkapelle. SLUISKIL. Zaterdagavond werd Toneel. door dte door de pastoor der parochie een j R K toneelvereniging' „Semper plechtige lijkdienst gecelebreerd. Avanti" voor de tweede maal in Het gemeentebestuur van Axel ^et Parochiehuis opgevoerd het was bij de begrafenis officieel ver- toneelspel in drie bedrijven „Toen tegenwoordigd en namens de ge- de storm begon". De zaal was meente werd op het giraf een vry goed gevuld, toen de heer De krans neergelegd. RETRANCHEMENT. Geslaagd. Voor het grenskommies-examen slaagden de heren L J. Manni en F. Op den Camp. V rouwenvereniging Onder leiding van mevrouw Barnouw is de Vrouwenvereni- ging, na jaren lang stilgelegen te hébben, weer met haar werkzaam heden begonnetï. Groene Kruis. Zaterdag 1 November, hield de vereniging „Het Groene Kruis' een algemene ledenvergadering, die matig bezocht was. In verband met het toekennen van Rijkssubsidie werden de sta tuten gewijzigd aan de hand van een ontwerp van de. Inspecteur van de Volksgezondheid. Het be stuur werd gemachtigd eventueel Roy het openingswoord sprak en daarbij mededeelde, dat de gehele opbrengst van deze avond ten goede zou komen van het R.K. Thuisfront. Er werd over het ge heel zelfs nog heter gespeeld dan de eerste keer. De eerw. Pater Virgilius sprak het slotwoord en dankte de spelers, de aanwezigen de heer De Caluwé voor de muzi kale medewerking, de heer Taoq voor het gratis schminken en de gemeente Terneuzen voor het be lastingvrij maken van deze voor' stelling. „iSemper Avanti" zal in Februari te' SluiSfcil uitkomen in de toneel wedstrijd, die intussen te Kloos- terzande is bégonnen. Wij geven haar een goede kans. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen, Als gevonden gedeponeerd op het Postbureau der Rijkspolitie te Zaamslag: een paar lederen hand schoenen en een bril in étui. NACHTELIJKE AANRIJDINfa KOST 3 ZWAAR GEWON oiüiV. In de nacht van Zondag op Maandag omstreeks 1 uur werd een luxe wagen door een militaire vrachtauto op het kruispunt Sta tionswegBriniostraat te Velsen aangereden. Het zicht was door het slectte weer onvoldoende, zodat de bestuurders elkaar te laat opmerkten. De vrachtauto duwde de luxe wagen, een kleine Opel, over het trottoir heen en van de vier inzittenden werden er drie zwaar gewond; zij liepen schouderfracturen, kneuzingen en beschadiging der ingewanden op. De bestuurder kwam er met lich te verwondingen df. De slacht offers zijn in het Antoniuszieken- huis opgenomen. VAN MEEGEREN BEZOEKT BRAZILIAANS OPLEIDINGS SCHIP. Op uitnodiging van de comman dant van het Braziliaanse oplei dingsschip de „Almirante de Sal- danhas", heeft de kunstschilder Han van Meegeren met zijn echt genote Maandagmorgen in gezel schap van de vice-consul van Bra zilië C. Oouto een bezoek ge bracht aan de oorlogsbodem. De commandant, Hugo Moraes de Pontes, toonde veel belang- steling voor het werk van Van Meegeren en liet zich door de kunstenaar de bijzonderheden ver tellen van het proces en van z\jn schilderstechniek. INBREKERSBENDE GEGREPEN. Middelburg is in verband met het begin van de herbeplanting thans in feeststemming. Versie ringen en verlichtingen zijn over al aangebracht en wanneer heden morgen de speciale trein met het Prinselijk Paar, Ministers en Di- België behoort tot de weinige pjomaten arriveert, belooft Mid- landen in Europa, waar de vrou- delt)ur„ een Zee van vlaggen te wen nog slechts voor de gemeen- 1 vor(jen teraadsverkiezingen en met voor de verkiezingen voor de Provin- Middelburg biedt Engeland schilderij aan. Ter gelegenheid van het bezoek van de Engelse Préfnier Attlee ciale Staten en voor de algemene verkiezingen hun stem uit moch- ten brengen. Hieraan zal thans evenwel spoedig een einde komen. aan de verkiezingen voor de wet- de Engelse Regering na. het Ge gevende Kamers en de Provinciale i zantschap een schilderij worden Staten mogen deelnemen, zal na- aangeboden, vervaardigd door de melijk dezer dagen aan de Regent j HaagSe kunstschilder Hoeks en ter tekening worden voorgelegd voortellende Walcheren tijdens de en op 15 November in de Kamer j inundatie worden' behandeld. .j.j. rrrntnn TTÏrticrp t.iil Nader wordt gemeld, dat Maan dag op het departement van Bui tenlandse Zaken te Londen een officieel rapport is ontvangen van de Britse ambassade te Mos kou. Het rapport bevestigt, dal Hilton korte tijd is vastgehouden THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. Het Sowjet-Russisch Nieuws bureau Tass meldt, dat Serdic, een van de mede-beschuldigden van Maniu, heeft verklaard, dat hij gezorgd heeft voor een rap port over het Roemeense leger voor Dr. Maniu, die hem gezegd zou hebben dit rapport in handen te stellen van de raadsman van de Amerikaanse missie. Serdic zeide, dat ftïj op instruc tie van Maniu nauw contact on derhield met de leden- van de Britse en de Amerikaanse missie te Boekarest en hen op de hoogte hield van politieke, economische en militaire "aangelegenheden. Hij had op order van Maniu voor hen een rapport samengesteld. Toen hij de Britse persattaché Kay in lichtingen verstrekte over arbeids- kwesties, kreeg hij te horen, dat deze onvoldoende waren, en later zeide Kay hem: „Maniu heeft mij alles verteld, wat gij niet ko- med edelen" „In Maart 1947," aldus Serdic, „zè'idc Dr. Maniu aan Benry, toen maals Amerikaans politiek ver- 23) Nadruk verboden. Toen dan de avond viel, was zij van één zaak overtuigd, dat zg een krachtige poging moest doen om het testament i.n haar bezit te krijgen en het te vernietigen. Het benodigde geld zou zg zich gemakkelijk kunnen verschaffen- Harold had een onoverwinnelgke afkeer van alles wat geldzaken betrof, en er ook zo weinig aan leg voor, dat hij het al lang goed vond om het hele beheer van het landgoed en de fabriek aan zijn moeder over te laten Zij beschik te dus over voldoende fondsen om Pratt af te kopen zonder Harold sr in te mengen. Het kwam haar ondenkbaar voor, dat Pratt (bg omtrent wilde weten. Enige tijd later kreeg ik telefonisch een uit nodiging tog Roy Malboume (raadsman bij de Amerikaanse missie)die mij een stuk rood papier ter hand stelde, de zoge naamde nota van Acheson. Er stond op: „Zeg Maniu, dat dit niet het juiste tijdstip is voor gebruik van geweld." Twee andere verdachten, Dumi- tru Statescu en Stefan Stoika, ge tuigden dat de Nationale Boeren partij in 1945 een militaire afde ling oprichtte, welke in feite een militaire organisatie was met vertakkingen door geheel Roeme nië. Deze organisatie wierf offi cieren, die' uit het Roemeense leger ontslagen waren, voor pro- fascistische activiteit en' voor sa menwerking met de marionetten regering van Ion Antonescu. Dit diende om in het buitenland mili taire eenheden te vormen en deze te oefenen in oorlogvoering met vliegtuigen en tanks. De bekende Franse advocaat Moro Gjafferi heeft de Roemeen- - se regering verzocht de verdedi- tegenwoordiger in Roemenië, dat _ing vaD Maniu op zich te mogen hij geweld zou kunnen gebruiken nel^en om de regering omver te werpen, doch dat hij Berry's opinie daar- was toch maar een klerk, die niet meer dan een paar tientjes week verdiende)niet voor een grote som gelds zou zwichten. Dat kón niet zijn, en toen zij m^het vallen van de avond naar Barford reed, rekende zij er op, bg haar terugkeer het testament in haar bezit te zullen hebben. Dan zou zg het dezelfde avond nog tot een beetje as zien verbranden. Mevrouw Mallathorpe ging met enige geheimzinnigheid te werk bij haar bezoek aan* Pratt. Zij wendde voor, dat zij in de stad een vriendin ging bezoeken, van wie zij gehoord had, dat zij ziek was. Dan liet zij de wagen stil houden bij het stadhuis en gaf de chauffeur order haar oip een ge stelde tijd op dezelfde plek weer te treffen. Te voet ging zij ver der en deed een dikke voüe voor haar gelaat Vervolgens nam zg een taxi en liet zich naar het huis rijden waar Pratt in pension was. Zodra zij de zitkamer was bin nengegaan vroeg zij: „Is het hi~r absoluut veilig, is er geen kans, dat iemand ons beluistert Onmogelijk, mevrouw, stelde Pratt haar gerust. „Ik ken de lui, Zoals we allen wel hebben gele zen, is enkele weken geleden de .Willem Barentz" voor de tweede maal naar de Zuidelijke IJszee vertrokken. De walvisvaart van vorig jaar herstelde een oude traditie in ere, want reeds vanouds speelde ons kleine landje in die visserij een grote rol. Ook onze Zeeuwse voorouders waren op deze tochten, toentertijd niet naar de Zuidelijke-, maar naar dc Noordelijke IJzee, steeds present. Smallegange zegt in zijn Zeeuwse Kroniek hiervan het vol gende „Onze lieden begeven zich ooft menigvuldig tot de Wal- visch vangst en de vaart op Groenland, want sedert men den traan of olie van walvis- schen in deze landen heeft be ginnen te gebruiken, is deze handel en deze vaart dapper toegenomen* omdat het Noor den, daar dezelve te vangen zijn', niet verre van ons afligt, en met Zuidelijke winden, die veel bij ons waaien, binnen zes of acht dagen bezeild kan wor den. Dit is één van de won derlijkste zaken der wereld, dat men met zo weinig vaartuig en zoo weinig toedoen, zulke groote en machtige visschen zoo zekerlijk kan doen van gen. Degenen, die zich hiertoe verhuren, varen in een sloep met weinig volk daar op uit, wel voorzien van harpoenen en lijnen; zoo* haast zij een visch vernemen, roeien zij daar naar toe en komen hem zoo dicht, dat zij hem met hunne harpoe nen kunnen bewerpen, waar van zij hem twee of drie in het lijf stieren. Deze harpoenen zijn scherp en weerhakig, zoo dat zij niet'v/eer los kunnen gaan. Daarna roeien zij ten spoedigste van hem De Roemeense regering dit verzoek afgewezen. heeft het land kunnen zeulen, waar zij hem het spek en verder al les, wat bruikbaar is, afhakken en tot traan kooken. De baar den, die veel in getal en zwaar zijn, worden in het schip ge bracht, daar dit ook goede waar is. Wanneer deze vangst eenigszins gelukt, zoo kan zij deze lieden en hare reeders ge weldige rijkdommen brengen maar biji ongelukken raken licht al hare uitrustingen ver loren". U ziet, dat ook zonder radar, harpoenkanpnnen en verkennings vliegtuigen reeds walvissen wer den gevangen! Wel was deze pri mitieve walvisvaart meer een gokje, want met een kleine open sloep moest men de geweldige vis zeer dicht benaderen en dan har poeneren. Kwam de eerste of tweede harpoen wat erg pijnlijk aan, dan kwam de vis te vroeg in tegenweer en deed deze menig maal het bootje kantelen, zodat de bemanning in de ijskoude Poolzee terecht kwam. Maar, een beetje gevaar meer of minder schrikte onze oude walvisvaarders niet af! C. B. „11 af en I jaar, geven de lijn, waar de harpoen j aan de polderweg te Oostertoeex fan vast is, zoo veel loos als op een mijn. Ter Horst werd op zii kunnen, zoodat zij al buiten slag gedood en Wintermk éwerd gevaar zijn, eer hij voelt, dat zwaar gewond aan linkerarm en hii geraakt is. Zij blijven dan voet. De voet werd verbrijzeld, daarbij, totdat hij zoo machte- L,ater is ook deze jongeman aan loos wordt, dat zij hem naar de gevolgen overleden. DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 11-jarige Arie Wolvers uit Alphen aan de Rijn, die met zgn vader per fiets op weg was naar Hoog Made (gemeente Woubrugge), onder een passerende vëeauto geraakt. De jongen werd op slag gedood. WEDEROM DE MIJNEN. Zondagmiddag liepen twee jon gens, resp. genaamd H. Winte ring 13 jaar, en P. Ter Horst, 13 in de Mariëndaalse weide De Hilversumse recherche is eï in geslaagd een^ inbrekersbende, bestaande uit een viertal Hilver summers, te arresteren, die de laatste weken in een aantal vil la's in het Gooi heeft ingebroken. De buit bestond uit een grote partij textielgoederen, radiotoe stellen en gouden en zilveren sie raden. De inbrekers belden aan en gaven zich, indien zij gehoor kre gen, uit voor schoorsteenvegers. Indien er niemand thuis was, na men zij hun kans waar. Zg werkten uitsluitend overdag. Ook enige helers werden gegrepen. Drie inbrekers ontsnapt. Drie leden, van een gearresteer de inbrekersbende, die in het Hil versumse politiebureau waren op gesloten, zijn er Zondag in ge slaagd te ontsnappen. Hun vlucht werd onmiddellijk ontdekt, waarna uitgebreide maat regelen werden getroffen. Eén der vluchtelingen werd reeds een uur later op het Hil versumse station gegrepen, juist toen hij in de trein naar Amster dam wilde stappen. De tweede werd spoedig daarop bij een ken nis in Hilversum ontdekt, de der de is nog voortvluchtig. TUSSEN AUTOBUS EN JEEP BEKNELD 'GERAAKT. Zaterdagmiddag wilde een auto bus van de V.A'D., komende uit de richting Apeldoorn bij de hoofdingang van het nationale -park „De Ho.oge Velüwe" een drietal auto's, die op de rechter- weghelft geparkeerd stonden, pas seren. De bus haalde uit en kwam daarbij op de linkerweg- helft terecht. Op dat moment reed een jeep, die aan deze kant van de weg op de berm had gestaan de weg op. Autobus en jeep kwamen met elkander in botsing en de 18- 1 jarige P. S. uit Den Haag, die met zijn ene been in de jeep en met het andere op de treeplank stond raakte tussen beide voer tuigen bekneld. Met een schedelbasisfractuur en zware verwondingen werd hij naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar hij des nachts overleed. De bestuurder van de jeep was niet in het bezit van een rijbewijs WILDE ZWIJNEN IN DE BETUWE. Vrijdagmiddag was een groep jagers met drijvers te Enspijk op de hazenjacht. Toen de dsijvers in een bosje kwamen om er twee hazen uit te jagen, kwamen plot seling vier grote wilde zwijnen te voorschijn. De jagers legden aan en schoten, doch de zwijnen wis ten te ontsnappen. ik woon hier al verscheidene ja ren Het is een oud huis met dikke muren en zware deuren. Wij zijn hier even veilig als gisteravond in uw caibinet." Beleefd plaatste Pratt een stoel bij de haard, en mevrouw Malla thorpe ging zitten. Dan- deed zg haar voile omhoog, en de klerk zag hoe zenuwachtig en ongedul dig zij was. Nuzei zij met gedempte stem. „Waar is dat testament? Een ogenblik,' antovoordde Pratt. „U begrijpt, ik kan het met uit handen geven Dat moet u me heioven, daar vertrouw ik op, dat u geen poging zult doen het te grijpen. Het komt niet uit mijn handen!" Boos hernam mevrouw Maua- thorpe: „Ik ben maar een vrouw, u een sterke man." „Juist," zeide Pratt. „Maar vrou w-en hebben er een handje van, je zoiets afhandig te maken. U zult dus precies doen wat ik zeg. Houdt uw handen op uw rug. Als ik u de minste verdachte bewe- gting zie maken, gaat het testa ment weer terug in mijn kast. Als Pratt haar nu goed geob- serveerd had» z°u hij een blik van bloeiende haat in haar ogen ge ilen hebben. Het zou hem ge waarschuwd hebben, dat hij met een gevaarlijke tegenstandster te doen had, die al haar best zou doen hem om de tuin te leiden en te bedriegen. Maar hij zette juist zijn schemerlamp bij de schoor steenmantel en hij zag het niet. ,,>Goed," zeide zij. „Het enige wat ik verlang, is het te zien en te lezen Gehoorzaam volgde zij Pratt's «bevelen op. Vóór haar staande haalde hij het papier te voor schijn, vouwde het open en hield het op een eerbiedige afstand van haar ogen. Terwijl zij het las, mam hii haar nauwkeurig waar, en hij zag, dat zij dodelijk bleek werd. „Haast u maar niet, lees het ge rust twee of driemaal," drong hg aan. „Prent het goed in uw ge heugen mevrouw Mallathorpe. Na korte tijd knikte zij met het hoofd. Pratt deed een stap ach teruit, vouwde het document weer toe en legde het in een ijzeren kistje, dat op tafel stónd Zorg- vuldig sloot hij óit af, zette het in een diepe muurkast en keerde zich daarna weer tot zijn bezoek- ster. „Zoals u ziet, is het hier veilig, mevrouw," zei hij met een blik, die tegelijkertijd zelfbewust en ge slepen was. „Maar dat is alleen nog maar voor deze nacht. Ik heb een paar effecten in een safe bij een van de banken hier in de stad, welke, doet er niet toe. Daar gaat het testament morgen ook heen." Hij nam een stoel dicht bij haar en ging ook zitten. Mevrouw Mal lathorpe schudde het hoofd. „Neen," zeide zij. „Want wij zullen het wel eens worden, van avond" Ook Pratt knikte en glimlachte. „Natuurlijk zullen wij het eens wórden," antwoordde hij. „Maar i k zal de voorwaarden stellen en daar is niet bij het afgeven van het testament. Dat is glad, me vrouw." „Ook niet, als ik het van u koop? Luister eens, u weet niet over hoeveel contanten ik kan be schikken. Contant, hoort u wel boter bij de vis." In de eerste acht maanden van dit jaar zijn land- en tuinbouw producten uitgevoerd tot een to tale waarde van 282.301.000 gld., blijkens cijfers van het C.B.S. in hetzelfde tijdvak van 1046 beAoeg dez<- uitvoer slechts 110.534.000 gld. Naar waarde beoot'deeld is de uitvoer van dit jaar 126 van vóór de oorlog (op basis 1937-39 ie too) doch naar hoeveelheid 27 procent. Vorig jaar waren deze percentages resp. slechts 49 en 13. Volgens de uitkomsten der in ventarisatie van land- en tuin bouw 1947 besloegen de warmoe- zeriigewassen uien en vroege aardappelen in de volle grond per Mei j.l. een oppervlakte van 47 685 ha tegen 47.233 in Mei 1946 en 38.071 in Mei 1939. Voor war- moezer ij gewassen en fruit onder glas waren deze cijfers als volgt: Mei j.l. 2674 ha, Mei 1946 2636 en Mei 1939 2973 ha. Het totaal klem fruit besloeg een oppervlakte van 4004 ha tegen 4083 en 4453 ha. (Wordt vervolgd. STAATSLOTERIJ. 502e Staatsloterij, 3e klasse, le lijst. ƒ2000 ƒ1500 ƒ1000 ƒ400 ƒ200 ƒ100 14406 16266 3285 9475 20241 1581, 12420 6619 en 7258 15687 en 19601 2060 7372 en

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2