Suikerbietencampagne QRantage Amer. actie te gen Duits Communisme ¥ra(jcn aan de Minister UIT UE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS Ds verwachtingen van de Aanslagen op kinderen te Rangoon Ontdekking verborgen Duitse activa Staat van beleg in Egypte? DE BESTRIJDING VAN DE CHOLERA detdjtddn Lucifersfabrieken iö veel voor hout? Versneld tempo Gezins hereniging De Nederlanders tegen Cholera ingeënt )g luchtpost an de Cholera- epid-mie in Ein4<* De suikerbietencampagne is mo- menteel in volle gang. Reeds kan een globale schatting gemaakt worden van het resultaat, zo deelt de afd. Voorlichting van het. Mi nisterie van Landbouw, Visserij cd Voedselvoorziening ons mede. De vooruitzichten waren in het begin van de zomer uitermate gunstig. Men berekende, dat de oogst nog groter zou zijn dan het vorige jaar. De campagne leverde toen 1600 millioen kg bieten op. Mot, had evenwel niet gerekend op de recordzomer met zijn lang durige droogte. Naarmate de zomerse droge da gen in aantal toenamen, daalden de verwachtingen. Op de droge gronden verwelkte het loof spoe dig, waarna de bieten weer uit liepen. Ook dit loof verwelkte. Dit opnieuw uitlopen ging ten koste van de biet. Men vreesde dat bij neerslag de bieten voor de derde maal zouden uitlopen, het geen het gewicht van de toch al klein geworden biet nog meer zou doen afnemen. Steekproeven wezen uit, dat het suikergehalte abnormaal hoog was, doch deze verhoging (7 compenseerde niet het verschil in (kilogrammen. Bovendien zou het suikergehalte kunnen afnemen, indien er veel regen zou vallen. De stand der bieten. Xn het noorden van Zuid-Hol land, Noord-Holland en de noor- delijke provincies stonden de bie ten er goed voor. Men verwacht bier ook een goede oogst, doch de seer belangrijke bietengebieden liggen in Zeeland, West-Brabant er, de Zuid-Hollandse Eilanden. Verder levert de Betuwe nog wat bieten op. Vooral in Zeeland, West-Bra- toant en de Betuwe verwachtte men, dat de opbrengst aanzienlijk minder zou zijn dan de oorspron kelijke raming. Nu de campagne aan de gang is, blijken de bieten de Zuid-Hollandse Elanden behoorlijk van gewicht te zijn met een redelijk suikergehalte. Anders is het gesteld in Zee land, waar, vooral in Zeeuws Vlaanderen, de bieten een slecht gehalte hebben en bovendien aan gewicht niet meer zullen opleve ren dan 80 van de oorspron kelijke schatting. Op de Zeeuwse Eilanden is het iets beter. Som mige gebieden leveren goede bie ten met een redeiijk gehalte, an dere streken daarentegen zeer slechte bieten met een wisselend slecht en goed gehalte. Hier schat men de productie op 85 van de oorspronkelijke raming. De productie, Al deze factoren in aanmerking genomen, raamt men de totale productie van deze campagne op 1500 millioen kg (dus 100 millioen kg minder dan in 1946), waaruit ruim 200 000 ton „witsuiker" ge produceerd kan worden. Voor onze suikervoorziening behoeft d :e verminderde productie geen gevaar op te leveren, aangezien e- op de wereldmarkt wel enige suiker te koop is. Naar wordt vernomen, heeft et Griekse Ministerie van Bui- enlandse Zaken het verzoek van Bulgarije om te Athene twee ver- ndings-functionnarissen aan te ellen in overweging genomen. Te Rangoon bereikt het aantal moorden op kinderen en het aan tal kinderontvoeringen een zoda nige hoogte, dat wanhopige ouders de hoofden van scholen hebben gedwongen hun inrichtin gen te sluiten. De politie heeft vastgesteld, dat de kinderen over het algemeen het slachtoffer zijn van zedendelicten en meent, dat „deze golf van misdaad zonder precedent of weerga" samenhangt met de verscherping van de wet op de ontucht, welke verscherping opheffing der prostitutie beoogt. Een reeks arrestaties heeft plaats gehad maar de leiders van een bende, die de misdrijven pleegt, zijn nog op vrije voeten. De militaire Gouverneurvan de Verenigde Staten in Duitsland, Generaal Lucius Clay, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Amerikaanse j^ezettings- Het Duitse Nieuwsbureau in de j Britse zóne meldt, dat de speciale Engeis-Amerikaanse financiële commissie te Düsseldorf verborgen Duitse activa in de V. S. ter waar de van dertig millioen dollar heeft ontdekt, blijkens het rap port van de bestuurscommissie voor Duitsland over de maand September. Men bevond tevens, dat negen ondernemingen in Zuid-Amerika, Turkjje, Portugal, Zweden en Zwitseifend door Duitsers werden beheerd1. Naar van betrouwbare zijde woidt vernomen, overweegt de Egyptische regering de afkondi ging van de .staat var, beleg voor geheel Egypte, indien de choiera- epïdemie niet spoedig in hevigheid afneemt. Door de staat van beleg, waar bij Nokrasjy Pasja, de premier, als gouverneur-generaal zal op treden en militaire gouverneurs voor iedere provincie worden aan gesteld, zouden de volksgezond- fceldsautoriteiten in staat gesteld worden alle hulpmiddelen in het land in de strijd tegen de cholera, j. ri te wenden) Zij zouden zieken huizen, transportmiddelen en jvnannaceutische artikelen kun nen vorderen,terwijl de regering drastische maatregelen zou kun nen nemen tegen mensen, die de anti-cholera-voorschriften over treden. Professor Reuter, leider van de Oostenrijkse Volksgezondheids dienst, zou volgens een bericht uit Wenen voorgesteld hebben, tien doktoren uit Oostenrijk naar Egypte te sturen. Prof. Reuter bevindt zich op inspectiereis door de provincies Karinthië en Stier marken, om zich ervan te verge wissen, dat alle voorzorgsmaatre gelen genomen worden om het binnendringen van de cholera in Oostenrijk via Italië te voorko men. Zwitserse doktoren zullen met het Egyptische Rode-Kruis samenwerken. Uit Parijs wordt gemeld, dat douane-beambten, brandweerlieden en havenautori teiten te Calais en Duinkerken tegen cholerazullen worden inge ënt. De I. L. O. internationale arbeidsorganisatie heeft te Montreal bekend gemaakt, dat de arbeidsconferentie van regerings- Nabije autoriteiten een „aanval op het communisme" zullen inzetten in de gehele Amerikaanse zóne van Duitsland. „Wjj gaan de beginse len verdedigen, waarin wij gelo ven," zo zei hij, „en wij bestrijden die, waarin wij niet geloven." De propaganda-actie zou hierin bestaan, verklaarde hg verder, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om Duitsland een in zicht te geven „in het democra tisch systeem, zijn volmaking en zijn doelstellingen." Men zal voor al de nadruk leggen.op „rechten en waardigheid van het individu en de democratische wijze om die te beschermen. Men zal, zo voegde de Generaal er aan toe, niet langer moeite doen om discussie te vermijden maar een openlijke ideologische strijd voeren. Daarbij wenste men echter geen Regeringen aan te vallen, wèl systemen. Hij verklaarde voorts: „Ik ben niet van zins enig personeel in dienst te houden, dat het oneens is met de inzichten van het mili taire bestuur en de inzichten, waarop dat militaire bestuur be rust." Als wij er in slagen de demo cratie in Duitsland te grondves- Voor de Tuchtrechter te End hoven werd Dinsdrg een zaak tegen de Verenigde Hollandse Lu cifersfabrieken behandeld, inge volge het te duur inkopen van hout. De lucifersfabrieken be taalde voor een kubieke meter ongeveer 50, omdat de boeren geen hout voor de officiële prijs van 25 a 30 willen afleveren. Mr. Rutgen, die voor de luci fersfabrieken als verdediger op trad, wees er op, dat de vastge stelde prijs voor ingevoerd Duits hout ƒ80 90 per kubieke me ter bedraagt. Hij verklaarde ver der, dat zijn cliënt sinds jaar en dag de uitgegeven bedragen in de boeken heeft vastgelegd, zodat er van zrwarte manipulaties geen sprake is. Vasthouden aan de prijzenpoli tiek betekende voor de lucifers fabrieken het veroorzaken van stagnatie in het bedrijf bij ge brek aan grondstoffen met het gevolg schaarste van het product op de binnenlandse markt. De Tuchtrechter, die clement wilde zijn, vroeg in deze zaak, waarin het laatste woord nog niet gesproken is, 15.000 boete en 85.000 voorwaardelijk met een proeftijd van een 'jaar. barakkenkampen een koude lunch gebruikt. De hoge buitenlandse gasten zullen een bezoek brengen aan de plaats, waar in 1944 de Britten geland zijn en waar nog vele stille getuigen herinneren aan de worsteling, die daarbij plaats vond. Tenslotte vertrekt de stoet der autorite ten en genodigden via Domburg, Oostkapelle, Se- rooskerke en Sint Laurens, in welke plaatsen even gestopt wordt, om desgewenst bloemen te kunnen aanbieden, naar Middel burg. Nog meer autoriteiten. Naar wij vernemen zullen be halve de reeds eerder genoemde Ministers waarschijnlijk ook de Minister van Justitie, Mr. J. H van Maarseveen, de Minister van Financiën, Prof, Mr. P. Lieftinek. de Minister van Oorlog A. H. L. Eévéz en de Secretaris-Gèheraal van Binnenlandse Zaken Dr. M, M. Prinsen het begin van de her beplanting yan Walcheren op November 'bijwonen. Wellicht zal ook de Minister van Marine, de heer J.' J. A. Sohagen van Leeu wen nog aanwezig zijn. DE MUIZENPLAAG OP SCHOUWEN-DUTV' ELAN D Zoals onlangs van de zijde van het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen werd bekend gemaakt, zal het tempo, waarin de gezins hereniging van reeds in Indonesië werkzame Nederlanders met hun in Nederland achtergebleven ge zinnen zich tot dusver voltrok, belangrijk worden versneld, daar een niet onaanzienlijke achter stand is ontstaan. Toegezegd werd dat nog dit jaar een paar duizend vrouwen en kinderen de reis naar Insulinde zouden kunnen aan vaarden. In het kader dezer ver snelde gezinshereniging zullen van de Rotterdamse Lloyd op 29 November de „Kota Gede" en op 3 December de „Indrapoera" wor den ingelegd. Ook het nieuwe vlaggeschip van de R- L., de op 2 December vertrekkende „Wil lem Ruys" zal gedeeltelijk be- schikjbaar zijn voor gezinshereni gingspassagiers. functionarissen uit jbet t€n aldus Clay, dan gebeurt dat, en Midden-Oosten de o g t t;,,it:„i,u,-q instaat maand in Instanbul, i.p.v. in Cairo zal worden gehouden. HET SURINAAMSE FRUIT. Door de heer Nederhorst zijn aan de Minister van Overzeese Gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat bij de op 23 October j.l. gehouden veilingen van Surinaams fruit te Rotterdam op de importeursveiling van de N.V. „Avim" het artikel citroe nen tot exhorbitant hoge prijzen van 80100 per kist werd opgedreven tegen een inkoops prijs van ongeveer 23,70 wal Nederland? Is het de Minister bekend, dat op die zelfde dag een veiling ge houden werd van de Vrije Zuid vruchten Bond, alwaar een soort gelijke poging tot ernstige prijs opdrijving door het optreden van het bestuur, in overleg met de importeurs, afdoende voorkomen is kunnen worden, waardoor dit zelfde fruit tegen prjjzen van 42 50 per kist kon worden af- gezet? Is de Minister niet van mening, dat bonafide handelaren en het publiek tegen de praktijken van hen die zich aan prijsopdrijving schuldig maken, beschermd moe ten worden en vindt de Minister geen aanleiding, gezien het feit, dat de „Avim" zich bij herhaling aan prijsopdrijving heeft schuldig gemaakt, maatregelen te overwe gen, teneinde de bij de „Avim aangesloten handelaren en de bij hen kopende grossiers van de vei ling van Surinaams fruit uit te sluiten? De Nederlandse kolonie in Cairo en Alexandrië zijn. dank zij door tastend ingrijpen van Nederlandse zijde, tijdig ingeënt in verband met de heersende cholera-epide- mie. Philips in Cairo heeft n.l. aan haar zustermaatschappij in New York telegrafisch verzocht serum per vliegtuig naar Cairo te zenden. Bij navraag in New York bleek evenwel, dat de twee vaccinefabrieken. die verkoopkan toren in New York hebben, het .^vraagde serum niet bezaten. Wat later bleek, dat ergens 1000 mijlen in Westelijke richting wèl een voorraad aanwezig was, De zelfde dag nog werd een hoeveel heid per vliegtuig naar New York vervoerd en vandaar naar Cairo doorgezonden. Drie dagen na het telegrafische verzoek uit Cairo was het serum aldaar aanwezig Het Nederlandse Gezantschap in Cairo heeft zich thar.s tot Phi- lips-Oriënt gewend mtt een schre ven, waarin zij haar dank ui creekt voor de verleende hulp, vaardoor onze landgenoten zo Nijdig ingeënt konden worden. Tot nader order wordt de vei- nding naar Port-Said en Suez an gewone en luóhtpostcorres oondentie voor opvarenden van schepen gestaakt, in verband me. Ie in Egypte heersende cholera- epidemie. De aflevering aan boord der schepen is daar n.l met ïeer mogelijk. doordat de Duitse leiders in staat zullen blijken de democratie zon der leiding te onderwijzen. Wij moeten verhinderen, dat er in deze critieke periode obstructie gevoerd wordt. Het doel van de propaganda-campagrte is „de Duit sers de vrije keus te laten aan gaande de Regering, die zij wen sen." In een goudmijn te Randfon- tein werden tengevolge van een instorting 12 personen gedood. Men tracht een aantal ingesloten arbeiders te bevrijden. Een vliegtuig, toebehorende ami een Zuid-Afrikaanse maat schappij, is te Croydon (Londen) in beslag genomen. Men vond n.l. -een aantal pakjes met Engelse banknoten aan boord, ter waarde varn 1400 pond t te laat. De trein vertrekt juiat even voor de bus aankomt Ook overdag leveren de verbindingen moeilijkheden op, terwijl de avondboot, die omstreeks 8 uur te Zierikizee aankomt, geen aan sluiting op de tram heeft, die juist vijf minuten eerder vertrekt. Het gevolg van een en ander is, dat Schouwen-Duiveland veel meer op Rotterdam en omstreken is georiënteerd dan op Zeeland. Men hoopt dat het bezoek van het Zeeuwse Provinciale Bestnwr er toe zal bijdragen dat een ver- In het begin van de week van betering niet te lang op zich laat 19 tot 26 October was de hande' wachten, in mosselen lusteloos, doch door i het openstellen van de handel op Frankrijk werden aan het einde der- week vele mosselen geëxpor teerd. Niet minder dan 6200 tonnen werden door de kwekers te Bruinisse afgeleverd. met haar wonderlijke manipula- .ies met brandende sigaretten, bl-oemen-mysterie enz. Iets heel bijzonders op dit gebied. BIERVLIET. Collecte. De opbrengst van de collecte voor de Prins Bernhard Stichting n Biervliet en Driewegen was 43.75. BRUINISSE. De mosselhastdel. VLISSINGEN. Raad van overleg vraagt meer brandstof voor ingezetenen. De raad van overleg te Vlissiii- aan de handelaars Sen beeft in zijn laatste vergade ring besloten er bij B, en W. op Deze mosselen zijn bestemd 8311 te dringen pogingen in het voor België, Frankrijk en de in- werk te stellen om de Vlissringse ieggerijen. ingezetenen een extra-rantsoen Rechtstreeks naar België door brandstoffen te verstrekken, daar te Bruinisse wonende handelaren velen van -hen reeds hun winter- werden per eigen vaartuig ver- voorraad brandstof hebben moe zonden pl.m. 500 tonnen. ten aanspreken ten gevolge van Naar Noord- en Zuid-Holland de slechte gasvoorziening. gingen ongeveer 150 tonnen. Aan- de Laagte van Re- gevoerd uit nesse pl.m 400 tonnen mossel zaad voor eigen uitzaai. Ontspanningslokaal Kon. I* in de omgeving van Namen, m de Ardennen, is de eerste neeuw gevallen. DE BOMENPLANTDAG TE WESTKAPELLE. Tal van officiële gasten. Westkapelle zal op de vierde November evenals Middelburg en Vlissingen in het brandpunt der belangstelling staan. Hier vielen namelijk op de derde October 1944 de eerste bommen op de djjken van Walcheren,"hier brak zich het eerst het water baan naar de vruchtbare vlakten van het eiland. Op 1 November landden hier met zware verliezen de Engelse troepen, die de Duitsers uit hun laatste stellingen langs de Schel de verdreven en zo de weg naar Antwerpen vrijmaakten. In Westkapelle bracht de be volking zeer zware offers aan mensenlevens, aan have en goed. De plechtigheden ter herden king van de gevallen burgers zul len in Westkapelle van eenvoudige aard zijn In optocht begeeft de schooljeugd van Westkapelle zich tegen het uur van aankomst der autoriteiten en genodigden naar de Zuidstraat, welke op 4 Nov. herbeplant zal worden. Tevoren zijn hier de plantgaten gereed ge maakt, waarin de bomen een plaats zullen vinden. Als de officiële gasten onder wie zich, zoals bekend, Prinses Regentes Juliana en Prins Bern hard bevinden, alsmede de Britse premier Clement Attlee, de Ne derlandse Ministers Beel, Neher, Mansholt, Witteman en Van Boet- zelaer van Oosterhout en talrijke leden van het corps diplomatique zijn aangekomen,, wordt allereerst het woord gevoerd door de bur gemeester van Westkapelle, Jhr. Mr. A. F. C. de Casemibroot. Vervolgens zingt het West- kapels dameskobr onder leiding van de heer P. de Rooy een ge deelte uit de cantate „Westkapels heden en verleden" en daarna is het woord aan 'de Britse Premier, die in een rede de doden zal her denken. De Nederlandse Minister-Presi dent Dr. L. J. M. Beel zal hierop antwoorden. Vervolgens speelt de mariniers kapel der Britse marine de „Last Post" en worden door militaire detachementen de vlaggen van Nederland, Engeland, België en Noorwegen gehesen. Daarna wordt het sein aan de jeugd gegeven om de bomen te planten, hetgeen geschiedt onder het zingen van e®8 speciaal hier voor gecomponeerd bomenlied van de heer P. de Vos. Zoals bekend zullen herinne ringsbomen worden sreplant door de °Bntse Minister-President Cle ment Attlee, door de Lult.-Gen. R A, D. Brooks, .commandant van de Britse mariniers, Dr. L. J. M.' Beel en een bestuurslid vgn de Stichting „Nieuw Walcheren Vervolgens vfördt tti eer der i De op handen zijnde groot scheepse verdelging van ratten en muizen, loopt aldus de ,,Z. Nwsto.' groot gevaar te mislukken, door een omstandigheid, die even merkwaardig, als sensationeel mag worden genoemd. De Schouwen en Duiveland- se muizen leggen een listigheid aan de dag, die het menselijk voorstellingsvermogen tarten, het geen blijkt uit het historisch ver antwoord verhaal, waarin sen haakjesmuts dragende juffrouw de hoofdrol speelt. Deze juffrouw werd fel geteis terd door de muizen, die practisch tafel en bed met haar deelden, hetgeen de brutale knagers even wel niet genoeg' bleek te zijn 's Avonds bij het naar bed gaan, pleegt juffrouw Z. de gehaakte muts op tafel te leggen, hetgeen ook onlangs gebeurde. Bij het krieken van de dag stond zij op en zageen muis van de tafel weglopen. Ben vlieg op het raam verdiende voor haar niet meer belangstelling. De muts werd opgezet en het werk begon. Natuurlijk moest deze muismin- nende juffrouw zich 's middags wat kuisen, alvorens de naald voor naaiwerk ter hand te nemen. Misschien werd door het bad al leen de muts afgezet, hoe het zij, bij deze behandeling viel zo het een en ander op de grond, het geen zij in een biologische wijfe- ling als „gometten" kwalificeer de. Deze definitie bleek evenwel slechte een ogenblik houdbaar, want het waren onvervalste jonge muizen, die in deze -exotische kraamkamer door moeder muis in het holst van de nacht ter we reld waren gebracht. Dit kon met des te meer- succes gebeuren, daar de muts van juffrouw Z., om onverklaarbare redenen uit twee afdelingen be staat. Achter een wollen scheids muur was dit feit gepleegd Is intussen na dit veelzeggend argu ment de vrees voor mislukking der muizencampagne misplaatst? Er zijn hoofddeksels met veel meer mogelijkheden in omloop. Tussen kersenaanplantingen en woeste pluimvegetaties van da meshoeden kan van alles gebeu ren en de zweetrand van heren hoeden is een gebied met moge lijkheden. Preventieve hoofddek- selcontröle lijkt daarom zeer ge wenst, om van andere kleding stukken nog maar te zwijgen. Mij. „De Schelde". In tegenwoordigheid van leden der arbeidersvertegenwoordigtng, de ambtenarenvereniging, de per soneelsvereniging en de bazenver- eniging, alsmede van bewoners van „De Starter"' en Poolse werk krachten is de grondig opgeknap- van" Gedeputeerde Staten te Scheldehal te Vlissingen in ge- een onverwacht be- bruik genomen als cantine en ontspanningslokaal voor het per- Kon. Mij De verbindingen Schou- wen-Duivelaiul met overig Zeeland. Eind vorige week brachten de Commissaris der Koningin en de leden van Zeeland zoek aan Zierikzee, ter bestude ring van de verbindingen van Schouwen-Duiveland met het ove rig deel van Zeeland. Wie b.v. des morgens reeds tijdig in Goes, Middelburg of Vlissingen moet zijn heeft vanuit het eilgnd geen verbinding met de Provinciale Boot die 's mor gens uit Zierikzee vertrekt. Degene, die de trein in Bergen op Zoom neemt en via Zijpe- Anna Jacobapolder met de B.B.A. gaat, komt juist 3 4 minuten soneel van de Kon. Mij. „De Schelde". De heer A. Smit, directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", ver klaarde, dat met de heropening van dit gebouw een lang door de directie gekoesterde wens in ver vulling gaat. Het ideaal is nog niet bereikt, maar van jaar tot jaar zullen verbeteringen worden aangebracht. Het Schelde-orkest, onder leiding van de heer Erdl- mann, luisterde de avond op. MIJNONTPLOFFING DRIE DODEN. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 19) (Nadruk verboden.) „Neen" zei Pratt. Parrawhite keerde zich met een ruk om, en Pratt zag een kwaad aardig licht in zijn ogen. „Wat zei je?" beet hij hem toe. Ik zei, neen", snauwde Pratt terug- „Ik ga niet vijftig duizend gulden aannemen voor een kans, die het tiendubbele waard is. Loop naar de Als jij geen lelijke, geniepige spion geweest was, zou ik de hele zaak alleen in handen ge had hebben En ik geloof met dat ik voor jou uit de weg zal gaan. Als het puntje bij het paal tje komt, is mijn woord evenveel waard als het jouwe. Eldrick zou mij eer geloven dan jou, Pascoe zeker. Jij hebt een verleden, je hebt ook wel eens in de nor ge zeten, zou ik denken Mm ver leden mankeert niets. Doe Ji] Klets wat je wilt, morgenochtend. Ik zal ze vertellen wat je bent... een schoft." Daarmede keerde hij zich om en Parrawhite diit ziende, stootte een kreet uit als van een dier, dat zich zijn prooi ziet ontschie ten. Woedend sloeg hij naar Pratt met zijn dikke stok. De slag mis te Pratt's hoofd, raakte slechts even de rand van zijn oor, en vüel schuin op zijn linker schouder. Tóen barstte al de woede, die in Pratt's binnenste gekookt had, sinds hij die hand op zijn schou der gevoeld had, daar buiten uit. Hij viel op zijn «tegenstander aan en greep hem bij de keel vóór Parrawhite iets kon doen. Hij schudde hem tot zijn tanden klap perden Toen smeet hij hem tegen de steenmassa, waarbij zij hadden staan praten. Pratt was een potige vent. Hij speelde cricket en voetbal, en ging vast driemaal in de week turnen. Hrj had een paar handen als een hoefsmid en spieren als een boks kampioen. Door zijn boosheid had hij de tengere Parrawhite heel wat steviger aangepakt dan hij wel wist, en hem veel harder neer gegooid dan hij bedoelde. Toen de man dan ook met zijn hoofd tegen de stenen aankwakte, hoorde Pratt een vreemd, knappend geluid, maar voor het moment lette hij TERNEUZEN, Winando. Zoals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal de bekende il lusionist en gedachtenlezer Wi nando op Vrijdag 31 October a.s hier ter stede optreden. Winando begon zrjn beroep reeds op 15-jarige leeftijd en kwam ten gevolge van een aanrijding met een auto tot de ontdekking, dat hij over bijzondere telepatische gaven "beschikte. In verschillende grote steden trad deze telepaath reeds op, zelfs onder medische contróle en steeds met buitengewoon succes. Als extra zal nog in dit pro gramma optreden Merry Lupino Wederom is de Betuwe er aan herinnerd, dat zij tijdens de bezet ting gedurende lange tijd frontge bied is geweest. De Duitsers heb ben toen overal mijnen en bom men ingegraven, die nog steeds slachtoffers opeisen. Gistermiddag was een ploeg van acht arbeiders bezig met graafwerk aan de Lin- ge bij Echteld. Deze arbeiders ver richten deze werkzaamheden als DUW-arbeiders bij de Heide Mij. Zeven hunner waren aan 't schaf ten in een houten keetje, toen zich een enorme ontploffing voor deed, die het tentje volkomen ver brijzelde. De gevolgen waren ver schrikkelijk: drie arbeiders wer den op slag gedood, een vierde zo ernstig gewond dat voor zijn leven wordt gevreesd, terwijl de drie an deren ernstige verwondingen op liepen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht Het is nog niet uitgemaakt of de mijn zich in de grond onder het tentje bevond, dan wel dat de ar beiders de mijn uit de Linge heb ben opgevist en naar de keet heb ben getransporteerd. De achtste arbeider bleef ge spaard, omdat hij juist naar een café in de nabijheid was gegaan. KIND DOOK MOLENWIEK GEDOOD. Het -driejarig zoontje van de heer M. v. H. aan de Helmondse- weg te Bakel kwam al spelende te dicht bij de malende wind molen. Het kind kreeg een slag van de wieken en werd vrijwel op slag gedood. DODELIJKE .AANRIJDING TE HEIUOO. De 40-jarige motorrijder A„ die Dinsdagavond door een melkauto te Heiloo werd aangereden, is Dinsdagnacht aan zijn verwon dingen overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. EIST I op. Naast de fabrieksbrandweer werden drie kringen van de ge meentelijke brandweer gealar meerd. Met vier stralen werd het vuur bestreden. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. Eni ge grote gaten in het dak en het verlies van een partij fineer vorm den de schade. maar, wat je niet laten kunt.daar niet op. De pijn in zijn schou der, waar Parrawhite hem ge raakt had, werd heftig. Hij begon de plek met zijn vrije hand te wrijven en te schelden op zijn aanvaller. „Sta op, idioot," gromde hij. „Dan zal ik je er nog een paar geven. Ik zal je leren Plotseling viel het hem op, in wat een vreemde, onbewegelijke houding Parrawhite op de grond lag. Toen er een wolk voor de maan wegtrok, zag hij ook, hoe akelig wit zijn gezicht was. En even plotseling vergat Pratt zijn eigen kwetsuur en knielde hij zijn slachtoffer neer. Een ogenblik later stond hij op en wist, dat hij wéér in tegenwoordigheid van de dood stond. Want Parrawhite was dood, evenals Antoon Bartle. De hevige slag van zijn hoofd tegen de rots was te veel geweest, na Pratt's vinnige greep. Het leed geen twijfel, er was geen ontken nen aan... Pratt stond daar op die verlaten plek en staarde half versuft naar een lijk. Na enige tijd herstelde hij zich en vervloekte Parrawhite met de woede der wanhoop. Al zijn me delijden was voor zichzelf. Dit el lendige kle ne gedierte, deze m.s- selnke zwabber had hem bijna sre- ruineerd. Het was schandelijk, verfoeilijk, het was wreed. Door die vent was hij zover gekomen. Hij voelde, alsof hij het lichaam BRAND IN FINEEKFABKIEK VAN BRUYNZEEL. Dinsdagnacht om half twee ont stond brand in een der droog- trommels van de fineerafdeling de» N.V. Bruynzeel's fabrieken.' Tot twee maal toe laaide het vuur 160 KRULSTAARTEN IN BESLAG GENOMEN. Gedurende de laatste weken heeft de C.C.D. in de provincie Utrecht ongeveer 160 varkens, welke clandestien gehouden wer den, in beslag genomen. Hiermede werd voorkomen, dat d$ varkens na uit een niet voor hen bestemde voedselvoorraad te hebben gege ten, in de zwarte handel zouden verdwijnen. JEUGDIGE INBREKERS. Drie jongens van 14 en 15 jaar, zijn gearresteerd in verband met een Zondagmiddag gepleegde dief stal in de metaalfabriek van de firma Luyt en Co te Assendelft. Zg hebben bekend. Een kostbaar meetinstrument is in de woning van een der jongens teruggevon den. BRAND IN TABAKSBEDRiUF. Dinsdagavond een half uur na de beëindiging van de werktijd ontstond brand op de vierde ver dieping van het middengebouw der N.V. Mignot en De Block Verenigde Tabaksindustrie aan de Kanaal kade te Eindhoven. De Eindhovense brandweer, die vrijwel onmiddellijk smet .groot materiaal ter plaatse was, kon het vuur in korte tijd tot de dribgkamer voor binnenwerk, die ongeveer 20 bij 14 m groot is beperken Voor verwerking ge- -reedzijnde tabak, alsmede enkele machines, liepen brand- en water schade op. Waarschijnlijk zullen een paar afdelingen op de fabriek enkele dagen lichte stagnatie on dervinden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. van Parrawhite wel zou kunnen verscheuren. Maar tegelijkertijd kwamen andere gedachten opzet ten. Want... daar lag een dode, die je niet even gemakkelijk als een testament in je zak kón ste ken. Het was absoluut noodzake lijk om dat lijk voor altijd te ver- bergen. Over een paar uur werd het dag, en, al was het een veria- ten en eenzame plek, het kon toch zijn dat er iemand langs kwam. Weg ermee... en... gauw. Pratt kende de plaats goed. Die oude steengroeven hadden een zekere schilderachtigheid. Zij waren met dik, hard gras begroeid, klimop, struiken, zelfs kleine boompjes groeiden hier en daar in groepen. De mensen, die er niet ver van daan in de laatste huizen van de buurt woonden, wandelden er wel eens dc kinderen gebruikten het voor speelplaats. Pratt zelf was er dikwijls in een rustig hoekje gaan zitten lezen en 'n pijp roken. Nu kwam in zijn vlugge brein onmiddellijk een plan op, waar en hoe het lichaam te verbergen. Vlak bij was een diepe kuil, die vroeger een grote, diepe steen groeve was geweest. Zij stond al tijd vol water en moest wel erg diep zijn, want het water was pikzwart. Bovend en was de toe gang er heen gedeeltelijk verbor gen door een wirwar van struiken doorweven met bramen. Sinds Pratt daar was komen wonen, was het altijd zo gebleven, nu a! een jaar of twaalf; het scheen een totaal onbruikbaar perceel te zijn. Zolang het zou regenen en het hemelwater er heen zakken, zou de put wel vol blijven. Dan schoot hem nog iets te bin nen. Dichtbij was colt nQS e<=n hoop oud roest, verbogen rails, onbruikbare houwelen en stukken staal, die daar waren neergesme ten toen de laatste zandsteen uit de groeven was gehaald. Weer bofte hij. Het scheen, alsof die rommel daar neergegooid was, dat hg ze nu zou kunnen gebrui ken om het lijk te doen zinken. Daar hij er zeker van was. ge heel alleen te zijn, zette hij zien, handig* en methodisch aan het werk. Hij haalde enige stukken van de ijzerhoop, bevestigde die aan de kleren van de dode, sleep te het lichaam naar de put en maakte zich gereed het in het zwarte water te laten gigden. Toen kreeg hij een nieuw idee. Al de tijd, dat hij bezig was geweest met dit sombere werk, waren zijn hersens koortsig in de weer ge weest. Gedachten, hoe hij de vra gen, die hg morgen te beantwoor den zou krijgen, moest voldoen hadden hem bestormd. Nu wist hjj iets. (Wordt vervolgd.) WAAROM HET BORSTEL WERK ZO DUUR WAS. In de maand Juli heeft de prijs- eontröle een onderzoek inge steld naar de huishoudelijke arti kelen; waren er voordien reeds veel klachten over te hoge prijzen, uit de thans uitgewerkte resulta ten blijkt, dat zulk een controle zeer nuttig kan zijn, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede. In totaal werden 1484 winkel bedrijven gecontroleerd, waarvan 565 d.i. 39 pCt„ voor een proces verbaal in aanmerking kwamen. Als eerste gevolg van de con tróle weigerde een aantal winke- lie s voortaan borstelwerk. Gros- ra en fabrikanten die te hoge prezen1 vroegen, moeten dus ook eens onderhanden worden gpno- mem Bij 197 van hen bleek de prijsovertreding een geregeld be dreven „zonde" te zijn. De omvang der overtredingen Was echter tamelijk gevarieerd; In een epkel geval beliep deze zelfs 50.000 gulden. Volgens een ruwe schatting acht de prijscon trole het aannemelijk, dat de huis vrouwen, tengevolge van te dure Inkoop en dienovereenkomstige winst, in het eerste halfjaar van 1947 ongeveer, een half millioen te veel voor borstelwerk betaalden Een verheugend resultaat van de contróle is, dat op het ogenblik de bedrijven, die borstelwerk ver kopen, dit in 't algemeen tegen de geoorloofde prijzen doen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2