De drie-mogendhedencommissie in Djogja aangekomen. RATIFICATIE douaneoveieenkomst Commandant Zeemacht Ned.-Indië De rol van Tsjecho-SIowakiie volgens Benes DEMONSTRATIE TE PARIJS Wereldnieuws Bijeenkomst van de commissie beialingsovereenkomsten Jhr. DE GEER De actie In Bolivia tussen België, Nederland en Luxemburg* RADIOREDE DONDERDAG 30 OCTOBER 1947. melding: Brieven onder NEDERLANDS Legercommuniqué AFSCHAFFING VISA Gratie voor lid van executiepeletcn. De verkiezingen in Denemarken. Protest van Duitse Katholieke Kerk Bomaanslag te Brussel - De atoombommen. Beëindiging dienstverband Rijksbureau Voedselvoor ziening in Oorlogstijd Proces van Meegeren Verstrekken overlijdens- acten vermiste personen in het Verre Oosten. Invloed der droogte op Oostenrijkse Economie voorwaardelijk veroordeeld. Ds tariefsonderhandelingen te Genéve WSERSV.EB.W ACHTING medegedeeld door het K.N. MJ. te Oe Bilt, geldig tot Donderdagavond. Weinig verandering. Matige, later nu en dan krachtige Oostelijke wind en wat meer bewolking. Droog en koud. .frariKering t>l1 Arxinr Onder Redactionele leiding van P. L D. J. van Oeveren. Redactie-adres Noordstr. 55-57, Terneuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073, Hoofdagentschap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondjjke Telefoon 49. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver- nr. Bureau van dit Blad, 3de Jaargang No. 644- 10 ct. meer. - Drukkerij N.V. Firma P.'J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN. Oct. Opk. Ond. Opk. Cmöi. 1947 Zon Maart 30 7.29 17.18 17.40 8.04 31 7.31 17.16 18.03 9.30 Nov. 1 7.33 17.14 18.35 10.56 2 7.35 17.12 19.20 12.16 3 7.37 17.10 20.22 13.24 4 7.38 17.08 21.39 14.14 INDONESIË. Da drie .nogendhedencommissie, vergezeld door Gani. en Tamzil, is gisterenmorgen in de Republi keinse hoofdstad aangekomen, alwaar zij door verschillende hoge functionnarissen werd ontvangen De commissie heeft met de Iter i iblike nse autoriteiten een onderhoud gevoerd over de proce dure van de aanstaande onder handelingen met de Nederlands- Indische regering. PARTAI RAKJAT PASOENDAN RICHT VERZOEKSCHRIFT TOT DR. VAN MOOK. 12 leiders van de Partai Rakjat Pasoendan zijn volgens opgave van de voorlichtingsdienst van de P.R..P. tussen 10 en 12 October KLEINE SCHERMUTSELINGEN Het Nederlands communiqué van gisteren meldt, dat de Neder landse verliezen öp 28 October, volgens de tot dusverre binnen gekomen bericht'en, bedragen 1 gesneuvelde en 1 gewonde. Het communiqué meldt voorts verschillende kleine schermutse- liggem Ten Westen van Loemad- jang verdreven de Nederlandse troepen een bende. Het ligt in de bedoeling met in gang van 1 November de visa af te schaffen in het reizigersverkeer tussen Nederland anderzijds en Zwitserland en Liechtenstein an derzijds. Voor hen, die in het an dere land willen gaan werken blijft een visum nodig. in het regentschap Krawang ver moord. terwijl 5 andere zwaar werden gewond, 13 vermist en 32 ontvoerd. De P.R.Pv heeft nu een verzoekschrift aan de Luitenant- Gouverneur-Generaal gericht, waarin zij, in verband met het" molesteren van leden en leiders van de P.R.P. door resten van het Republikeinse leger in de distric ten Krawang, Tjikampak en Ren- gasoengklok, Dr. Van Mook ver zoeken om zo spoedig mogelijk in deze gebieden maatregelen te treffen om de orde en rust te her stellen. Verder verzocht de par tij om Raden Soedarma, thans Assistent Wedana van Tjengka- reng, als Wedana van Ran- gasoenklok aan te stellen, daar deze maatregel stellig het beteu gelen van de terreur zou bevor deren. NED.hINDISOHE REGERING GEEFT REISVERGUNNING AAN DE REPUBLIKEINSE AMBTENAREN. De Republikeinse regering heeft enige tijd geleden de bemid deling van de consulaire commis sie verzocht om van de Neder lands-Indische regering een reis vergunning te verkrijgen voor 16, in Batavia woonachtige Republi keinse ambtenaren om zich naar Djcgja te begeven, teneinde de Republikeinse regering bij te staan bij de besprekingen met de commissie van goede diensten. Thans heeft de Nederlands- Indische regering de consulaire commissie medegedeeld, dat zij hiertegen geen bezwaar maakt. Dr. Tjoa Sik Hien, lid van de Republikeinse delegatie, en echt genote zijn reeds eerder vertrok ken. aanslagen zijn gepleegd door vroe gere leden van de ondergrondse in België daar de bommen ge plaatst werden in huizen van po litieke delinquenten, die door de gerechtelijke instanties kortelings op vrije voeten werden gesteld. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan P. Drent, tot de doodstraf veroordeeld bij senten tie van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. P. Drent, afkomstig uit Donde ren (Dr.) had niet alleen als lid van Gruene Polizei de vijand hulp verleend, doch ook deel uitge maakt van een executiepeleton, dat elf Nederlanders heeft gefu silleerd. De uitslagen: aantal zetels zetels De Duitse Rooims-Katholieke Bisschappen helbben een nieuw beroep gedaan op de Geallieerde bestuursraad te Berlijn in verband met beweerde deportaties in de Sovjet-zóne van Duitsland. Het Duitse Episcopaat acht het laakbaar, dat sommige uit Britse en Amerikaanse gevangenschap teruggekeerde mannen, vtouwen en ikinderen in de Sovjet-zóne opnieuw gearresteerd zouden zijn en dat verscheidene van hen, naar beweerd wordt, gedeporteerd zijn. Het Episcopaat wijst er op, dat tegenover een verslagen volk de wetten der menselijkheid in acht genomen dienen te worden. Bo vendien acht het Episcopaat de betrokken interneringen in strijd met het internationale recht. In het protest wordt voorts verklaard, dat zich onder de arrestanten ten minste 1250 kin deren en jeugdige personen be vonden. De ouders, die de Duitse politie of de verantrwoorcj^lijke bezettingsautoriteiten naar de re den van arrestatie of de verblijf plaats van hun kinderen vroegen, kregen gewoonlijk geen antwoord of werden zelf met arrestatie ge dreigd, aldus de verklaring. In de nacht van Dinsdag op Woensdag op ongeveer hetzelfde uur zijn te Brussel drie bomaan slagen gepleegd. De helse machi nes richtten grote schade aan in enkele woningen, doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Vermoed wordt, dat deze bom- stemmen in '45 soc.-democr. 834.035 57 48 links-radiic. 144.133 10 11 conservat. 264.146 17 26 links-liber. 529.156 46 38 partij voor belast herv. 94.477 6 3 communist. 141.047 9 18 Deense unie 24ifT19 4 Kopenh. links liberalen 45.877 3 partij van Christmas Moeller 3.602 Duitse mind heidslijst 7.611 in staat zijn elk spoor van men selijk en dierlijk leven van de aarde te doen verdwijnen. De uit werking van deze nieuwe wape nen, die volgens deze Admiraal kunnen verdeeld worden in biolo gische, bacteriologische en clima- tologische, blijft lange tijd na het aanwenden nog dodelijk. De ge bieden, waartegen zij gebruikt worden, izouden onbewoonbaar zijn gedurende een periode, die 1000 jaar kan bestrijken. „De Ver. Staten beschikken over atoombommen, die 50 maal groter uitwerkingskracht hebben dan die van Hirosjima en Naga saki", aldus verklaart Admiraal Bllis Zacharias, voormalig direc teur van de inlichtingendienst den Amerikaanse marine, in een door het tijdschrift „United Nations World" gepubliceerd artikel. Volgens Admiraal Zacharias vervaardigen op het ogenblik meerdere fabrieken wapens, die Het Ministerie van Binnenland- #e Zaken in Bolivia meldt, dat •evolutionnaire linkse elementen die weigeren de nieuwe burge meester van de stad Guariara Mi- rim te erkennen, het stadhuis met automatische wapens hebben aan gevallen. De politie heeft de hoofddaders gearresteerd en er zijn versterkingen naar de stad gezonden om de orde te hand haven. Het ministerie voegt hieraan toe, dat het geen commu nistische actie betreft. Communisten bezetten de stad Guariara Mirim- De Braziliaanse Ministeries van Oorlog en Justitie bevestigen de berichten, volgens welke Boli viaanse communisten de Boli viaanse stad Guariara Mirim, dicht bij de Braziliaanse grens, hebben aangevallen en bezet. De militaire autoriteiten van Brazilië hebben de strijdkrachten bevolen alle voorzorgsmaatregelen te ne men om de neutraliteit te hand haven en een overslaan van de gevechtshandelingen naar Brazi liaans gehied te voorkomen. Naar. verluidt, nemen verscheidene uit Brazilië uitgeweken communisten aan de actie in Bolivia deel. Naar A.F.P. meldt, heeft de Minister van Binnenlandse Zaken van Bolivia de berichten over een communistische revolutionnaire beweging In het land tegenge sproken. Op 24 October heeft Vice-Admi- raal A. S. Pinke de Moslims van de Koninklijke Marine toegespro ken ter gedegenheid van dé ,,Ga- rebeg besar" (het „grote" feest der Moslims op de 10de der 12de maand, dat samenvalt- met het offerfeest der Mekkagangers, die zich dan in het dal van Moena bevinden). „Het is helaas niet aan ieder Moslim gegeven", aldus de com mandant zeemacht" de heilige be devaart te ondernemen. Velen zijn door hun werk, financiële om standigheden enz. daarin verhin derd, waaronder ook het perso neel van de Kon. Marine. Maar ieder jaar gaan uit deze landen duizenden pelgrims der waarts, soms zelfs zóveel, dat de meerderheid der pelgrims van hier afkomstig was. Dat zij gingen, gedreven door hun geloofsijver, was mogelijk door de algemene vóór-oorlogse welvaart in dit land, maar vooral ook omdat zij gehol pen en bijgestaan werden do'ör de Nederl.-Indische Regering, want, Moslims, men doet het vaak voor komen, alsof deze Regering een belager van de Islam ware en de huidige politieke propaganda tracht dit de gelovigen in te pren ten. Dit kunnen wjj echter als een leugen bestempelen, gezien de steun, die de Regering steeds aan de pelgrimstocht geeft en gege ven heeft, gezien de eerbied, die de Regering steeds voor de Is1- lamietische voorschriften, ge bruiken en wensen gehad heeft. Neen, de werkelijke belager van elke Godsdienst, dus ook van de Islam, is het communisme, de leer, die zich tegen ejlke Godsdienst keert, omdat zij elke denkwijze, die ook maar enigszins tegen haar staatsbegrip indruist, niet kan dulden. En nu maakt gij mede, dat zij, die de Nederlands-Indische kening te houden met uw Gods dienstige voorschriften en wensen, hoewel dit in de zeer beperkte sfeer van het oorlogsschip soms niet mogelijk is. Moslims, van de Kon. Marine, ik eindig met de hoop uit te spre ken, dat ook gij eenmaal in de gelegenheid zult zijn een bede vaart naar de heilige plaatsen te ondernemen, en met alle Moslims van dit land toe te wensen, dat de diepe armoede, waarin het in de laatste jaren vervallen is door de verwoesting en strijd, spoedig voorbij moge zijn, opdat de mate riële omstandigheden het de Mos lims weder beter in de gelegen heid zullen stellen de bedevaart te bekostigen." Door de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en het bestuur van het Rijks bureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd, is een schrij ven gezonden aan het personeel werkzaam onder ressort van be doeld bureau, waarin dit perso neel wordt medegedeeld, dat het dienstverband met de stichting rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd tegen 1 Januari as. wordt opgezegd. Het ligt in de bedoeling het personeel met ingang van die datum in directe dienst van het rijk te stellen. Het voornemen bestaat, de ambtenaren van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, die werkzaam zijn bij de bureaux van de provinciale voedselcommissarissen voor zover van hun diensten na 31 December 1947 nog gebruik zal moeten worden gemaakt in verband met de omstandigheid, dat hun werkzaamheden in hoofd zaak op het terrein van de be drijfschappen liggen, in de gele genheid te stellen per 1 Januari 1948 in dienst te treden van een der bedrijfschappen voor de voed selvoorziening; zij zullen alsdan kunnen worden tewerkgesteld op de arbeidsvoorwaarden, welke gelden voor het personeel van de bedrijf sschappen Tenslotte wordt medegedeeld, dat, indien het „arbeidsovereen- komstembesluit voedselvoorzie ning" tot stand komt het perso neel slechts volgens de bepalingen van dit besluit in dienst kan worden genomen, indien het een verklaring tekent ermede in te stemmen, dat het tegoed, op welks uitkering het wegens de be ëindiging van het ,,A. V.-Dienst- verband" aanspraak zou kunnen maken, thans niet wordt uitge keerd en dat de aanspraken op bijslag of overlijdensuitkering worden beoordeeld volgens de be palingen van 't „Anbeidsovereen- komstenbeshiit Voedselvoorzie ning" en naar het tijdstip van beëindiging van het dienstverband volgens de bepalingen van laatst genoemd besluit. Na een uitvoerig requisitoir, eiste de officier van justitie bij de Arr. Rechtbank te Amsterdam, Mr. H. A. Wassenibergh, Woens dagmiddag tegen de 58-jarige kunstschilder Han van Meegeren een gevangenisstraf vcor de tijd van 2 jaar. In de bepaling van zftn strafzaak hield hij rekening met de geestelijke en lichamelijke toestand van verdachte. De uitwisseling der oorkonden van bekrachtiging der op 5 Sep tember 1944 te Londen tussen de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie en Nederland gesloten douane-overeenkomst alsmede van het daarbij horend protocol heeft gisterenmorgen om 11 uur plaats gevonden te Brussel. Krachtens de in de overeen komst voorziene bepalingen, zal deze in werking treden met in gang van 1 Januari 1948. Het ge meenschappelijk tarief der invoer rechten, dat bij de overeenkomst gevoegd is, zal óp deze datum in werking gesteld worden. Aan de grenzen van België, Luxem burg en Nederland zullen bij in voer van goederen herkomstig uit andere landen dezelfde invoer rechten geheven worden. Deze voormelde invoerrechten zullen, vanaf dezelfde datum, nochtans niet geheven worden voor de in voer in de Belgisch-Luxemburg- sche economische unie van goe deren herkomstig uit Nederland en voor de invoer in Nederland van goederen herkomstig uit de Belg.-Luxemburgse economische unie- In afwachting van de op han den zijnde unificatie der accijnzen en andere belastingen, betekent de inwerkingtreding der douane overeenkomst evenwel niet, dat alle andere belastingen en retri- butiën op de invoer van goederen, als omzetbelasting, accijnzen, enz. door de drie-landen op eenzelfde basis zullen worden geheven. Nederland en de Belg.-Luxem- burgse economische unie zullen deze rechten blijven heffen over eenkomstig de tot nu toe in elk land geldende bepalingen, boven en behalve de heffing van het ge meenschappelijk invoerrecht. Bo venstaande bepaling is van toe passing onverschillig uit welke landen de goederen herkomstig zijn,-zodat ook bij invoer in Ne derland goederen herkomstig .uit de Belgisch-Luxemburgse eco nomische unie en bij invoer in de BelgischLuxemburgse economi sche unie van goederen uit Neder land, de genoemde rechten zullen worden geheven. Evenmin zal het in werking treden van de douane-overeen komst tengevolge hebben, dat de deviezen en in- en uitvoerregle- mcutering in het verkeer tussen de drie landen wordt opgeheven. Deze blijft voorlopig onvermin derd van kracht. De correspondent van het A.N.P. te Brussel meldt nog Na afloop verklaarde eerste Minister Spaak tegenover de journalisten dat deze douane-overeenkomst het gelukkig einde betekent van de 'eerste etappe op de weg naar een economische unie tussen Ne derland, België en Luxémtourg. Deze douane-overeenkomst zal op de duur van zeer groot belang voor onze drie landen blijken te zijn, zo zeide hij, en wij hebben een voorbeeld gegeven aan geheel Europa. Ik ben ervan overtuigd dat er nog vele obstakels over wonnen zullen moeten worden, maar de diepe vriendschap die tussen ons bestaat en de geza menlijke belangen, die wij hebben, zijn er borg voor dat wij hier overheen zullen kómen. De heer Spaak besloot met de verklaring: dit is een belangrijke datum -voor de Belgische economie. Verscheidene duizenden de monstranten hebben, onder lei ding van communisten, getracht in het Etoilekwartier van Parijs een. door de oud-senator Gauthe- rot georganiseerde vergadering te verstoren, waarop uit diverse Oost-Europese landen uitgeweken nissen aan het verfilmen waren. Er zijn arrestaties verricht. 'De politieversterkingen moesten in actie komen en men slaagde er in, de menigte een eind terug te dringen. Na 10 uur plaatse lijke tijd begonnen de demonstran ten zich te verspreiden. Intussen ren ten behoeve van „door de Sovjet-Unie onderdrukte volken." Er verzamelde zich zoveel pu bliek bij het vergaderlokaal, dat het verkeer werd gestremd en de politie genoodzaakt was de straat schoon te vegen. Extra perso neel van de politie stond gereed om in geval van ongeregeldheden op te kunnen treden. De demon stranten trachtten onder het zin gen van de internationale en de Marseillaise het dubbele politie- cordon te verbreken, hetgeen ten slotte geluke. Zij verzamelden zich voor het lokaal en er -klon ken uitroepen als: „Weg met de fascisten", „De Gaulle achter de tralies" en „Sluit Ramadier op". Kort daarna maakte de politie bekend, dat de vergadering niet Regering bestrijden als belagers zou doorgaan, van de Islam, met deze commu- Niettegenstaande deze bekend- nisten een verbond hebben aan- making werden de genodigden in gegaan. het vergaderlokaal toegelaten. Verheugt u daarom, Moslims, I De commun'stische turgemees- dat er nog krachten zijn, die, hoe- ter van Saint Denis, die de Fran- wel zelf geen Moslims, de hege se driekleur droeg, klom in een waarde van de Islam ten volle lantarenpaal en begon de men'gte erkennen en alle medewerking toe te spreken. Hier en daar verlenen om een groot geloof te geraakten demonstranten slaags beschermen. met de politie. Enkele persoden Ook bij deze Koninklijke Marine werden gewond, onder wie drie trachten wij steeds ten volle re- filmoperateurs, die de gebeurte- personen -het woord zouden voe- j was de vergadering begonnen. Er waren enige honderden deelne mers, onder wie een groot aantal vrouwen. De politie blijft waak zaam. Mackenzie King, de Cana dese Minister-President, zal na het bijwonen van de huwelijks plechtigheid van Prinses Elisabeth te Londen een verdere reis door Europa maken en oa. een bezoek brengen aan Nederland. Volgens mededeling uit wel ingelichte kringen vinden op het ogenblik tussen de Ministers van Buitenlandse Zaken van de Zuid- Amerikaanse landen besprekingen plaata over een eventuële collec tieve breuk met de Sowjet-Unie. Venezuela en Mexico zouden tot nog toe geweigerd hebben. Vliegtuigen van de over zeese dienst moesten Dinsdag te Darwin blijven, hangende een on derzoek naar een verdacht chole rageval onder de passagiers, die uit Egypte naar Australië zijn gekomen. Alle passagiers van vliegtuigen,' die in Australië aan komen, staan thans onder streng medisch toezicht. In het laatste deel van zijn mé moires duidt president Benes van Tsjecho-Slowakije de rol van zijn land als volgt aan (aldus Reuter's correspondent)„Op de vraag Oost of West is maar één ant woord mogelijk: Oost e n West." Verder iaat Benes geen twijfel toestaan aangaande het streven van Tsjechc-Slowakije, te voorko men, dat Duitsland weer een gro te mogendheid zou worden. Deze overweging heeft Benes ook ge leid, toen hij hoofd van de rege ring in ballingschap was. Toen hij naderhand naar Moskou toog, was voor hem o_m. van belang, of de Sowjet-Unie bereid zou zijn met Tsjeoho-Slowakije een zelfde soort overeenkomst te sluiten als met Groot-Brittannië. In Washington, zo schrijft Benes, vond hij toentertijd meei begrip dan in Londen. Benes meende, dat zijn bezoek aan Moskou geen uitstel kon lei den het was lente 1943 en hij was van oordeel, dat een ver drag tussen de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije de gehele we reld een inzicht in de na-oorlogse Sowjetpolitiek zou geven en En geland en de Sowjet-Unie dichter bij elkaar zou brengen. Over zijn ontmoetingen met Stalin en andere Sowjet-leiders bracht Benes verslag uit aan zijn regering in Londen. ..Het zou een fundamentele fout zijn", zin schreef hij, „om de ontbinding van de Komintern, de veranderde positie van de kerk, de samen werking met het Westen en de nieuwe Slavische politiek louter als een kwestie van tactiek op te vatten." Benes verklaarde verder, dat er inderdaad een nieuw gedecentrali seerd Sowjet-rijk aan het ont staan was, waar alle Sowjet- naties een veilige plaats vonden „in de geest van de nieuwe volks democratie." Aangaande de Tsjecho-Slowaak- se cultuur zei hij, dat deze naar het Westen georiënteerd is en niet van de ene dag op de andere veranderd kan worden om haar in overeenstemming met het poli tieke regiem te brengen. Tsjecho- Slowakije staat op „een kruispunt van wegen tussen Oost en West". Benes zegt tenslotte, dat naar zijn mening Marxistische en niet- Marxistische stelsels kunnen sa menwerken. Hij dringt aan op matiging. Daarvan hangt de wereldvrede af. VOOR Volgens mededeling van de op sporingsdienst van overledenen te Batavia, kan thans inschrijving in de bijzondere registers van de bur gerlijke stand te Batavia plaats vinden van personen die worden vermist sedert de ondergang'van ondervolgende schepen: „Suez Maru", op 29 Nov. 1943; „Van Waerwjjck", op 26 Juni 1944; „Fiju Maru', op 21 Sept. 1944 en de vliegboot „X-17", op 25 Februari 1944. Voor deze personen kunnen der halve thans overlijdensacten wor den verstrekt. Voor inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling A, Vla- m'ngstraat 2, té 's Gravenhage. Financiële experts uit België, Luxemburg, Nederland, Frank rijk en Italië, die de bijeenkomst van de Commissie voor Betalings- overeenkomsten, welke de vorige maand tijdens de besprekingen inzake het Marshallplan te Parijs werd opgericht, hebben bijge woond, hebben besloten hun Re geringen te adviseren tot het sluiten van een overeenkomst, welke voorziet in „monetaire sa menwerking op multilaterale ba sis," aldus is van bevoegde zijde vernomen. De Commissie, die na 3 weken haar besprekingen inzake proble men van de omwisselbaarheid va.i valuta tussen de 16 deelnemende landen heeft beëindigd, zal thans aan Washington rapport uitbren gen. Dit rapport bevat voorstel len tot verdere ontwikkeling van de monetaire samenwerking, ten einde zoveel mogelijk profijt te trekken van de Amerikaanse hulp. Hoewel de inhoud van het rap port nog niet bekend is, wordt uit welingelichte bron vernomen, dat volledige overeenstemming is bereikt ten aanzien van het prin cipe van omwisselbaarheid, Ten aanzien van een voorstel tot ves tiging van een centraal, orgaan, dat zal dienen als clearing-insti- tuut, waren de meningen echter verdeeld. Dit voorstel werd ge steund door frankrijk, Italië en de Benelux-groep, doch de ande re Regeringen beschouwen het als prematuur. Generaal Clay zeide op zijn persconferentie nog, dat het mi litair bestuur alle publicatiemid delen waarover het beschikte, waaronder de radio, te baat zal nemen om de anti-communistische campagne te voeren. De Duitse bladen zullen vrrj zijn, al of niet deel te nemen. Wat zij schrijven is een zaak der Duitsers zelf. Het Amerikaanse bestuur zal zelf aan het Duitse volk kenbaar maken, hoe het denkt over communisme en demo cratie. Clay zeide dat het niet in zijn bedóeling ligt de commu nistische partij in de Amerikaan se zóne te verbieden, daar dat hoogst on-democratisch zou zijn. Generaal Clay kondigde aan, dat hij in de loop van 1948 zijn 38- jarige militaire loopbaan zal be ëindigen en ontslag zal nemen als militair gouverneur van Duits land. Het tijdstip van zijn aftre den is nog niet vastgesteld. De hitte en droogte van deze zomer hebben in Oostenrijk even noodlottige gevolgen als de koude gedurende winter en voorjaar, al dus seint Reuter's correspondent. De droogte die de oogst benadeeld en 't vervoer oveir de rivieren on mogelijk gemaakt heeft, bedreigt nu ernstig de electriciteitsvoorzie ning, zover die van waterkracht afhangt. Door geheel Oostenrijk is de meest strikte zuinigheid ge last. In sommige gedeelten van Wenen wordt de stroom reeds ge durende acht uren per dag afge sloten en men verwacht nog ver dere beperkingen. De hoeveelneid door waterkracht opgewekte elec- triciteit is 30 procent minder dan in het vorige jaar en 50 procent minder dan het gemiddelde in de laatste jaren. De op brandstof werkende krachtstations, behalve een, die overgeschakeld is op olie en daar door geheel stil moest worden ge legd, werken op volle kracht. Het is echter te vrezen, dat ernstige belemmeringen zullen optreden daar de machinerieën in vele ge vallen oud zijn en men niet over onderdelen kan beschikken. Een ander gevolg van de droogte is, dat de papierfabrieken te Linz stop gezet moesten worden door te lage waterstand. Dit zal zijn in vloed weer doen gelden op de im port van kolen uit Amerika, die in ruil voor papier plaats vond. En minder kolen betekent weer minder electriciteit voor de in dustrie. De Bijzondere Raad van Cassa tie heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen de Minis ter van Staat, oud-minister-pre sident Jhr. Mr. D. J. de Geer, tegen wie de advocaat-fiscaal, Prof. Langemeyer had geëist 13.300 boete, subsidiair vier maanden hechtenis met vernieti ging van de sententie, tegen hem geweizen door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam. Jhr. De Geer was zelf niet aan wezig. De beide cassatie-midde len werden verworpen. Met de door het Hof opgelegde straf kon de raad zich echter niet geheel verenigen. De Raad vernietigde de senten tie doch alleen ten aanzien van de straf en veroordeelde Jhr. De Geer tot een gevangenisstraf van. 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder voorwaarde, dat hij zich geduren de <je proeftijd geregeld zal moe ten ophouden binnen het grondge bied der gemeente zijner inwo ning en zich niet daarbuiten zal mogen begeven, dan met voor kennis en goedvinden van de door de procureur-fiscaal aan te wij zen plaatselijke autoriteit. Naar gisteren officieel werd ge meld, zijn als resultaat van de tariefsonderhandelingen te Gené ve in totaal 123 overeenkomsten voor wederzijdse tariefsverlaging tot stand gekomen tussen 23 lan den, terwijl in 14 gevallen de on derhandelingen zijn mislukt. Nadat heden de betrokken 23 landen het grootste complex van handelsverdragen dat ooit te Ge- hève is tot stand gekomen, zullen hebben ondertekend, zal de twee de zitting van de voorbereidende commissie vooc de internationale handelsconferentie worden ont bonden. De internationale confe rentie voor handel en werkgele genheid zal 21 Nov. a.s. te Havana bijeenkomen voor het nemen van definitieve beslissingen aangaan de het te Genéve ontworpen hand vest voor de Internationale han del. Twee magazijnen van de voormalige Du.tse munitiefabriek te Godenau zijn door een explosie in vlammen opgegaan. Ongeveer twintig personen werden gewond en twee worden vermist.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1