Het consulaire rapport. De steenkoolmijnen in het Ruhrgebietf. I BEZOEK AAN DJOGJA. Wereldnieuws J RUWE HANDEN INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD COMMISSIE VAN DRIE over it C2 WOENSDAG 29 OCTOBER 1947. te» Mikolajczyk te Stockholm Nederl. Legercommuniqué Bekrachtiging BENELUX-TÖLUNIE. Overdracht beheer binnenkort te verwachten. Sforza bij Bevin. De stakingsdreigingen in Frankrijk. Verklaring van Sjarifoeddin. RADIOBOODSCHAP van Lord Wavell voor Griekenland. De „Kleine Assemblee". Dagorder van Markos. De Parlementsverkiezingen in Zwitserland. Polen eist goud terug. Het communisme in Italië. i ird 'jpa Hall a pi 1 hl 4i<| Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVEKW AOHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Nog koud. "Aanhoudend droog en koud weer met overdrijvende wol kenvelden en meest matige Oostelijke wind. 3de Jaargang No. 643. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande - Temeuzen - Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwarUsl Advertentieprijs per mm 10 ct.mimimiins per advertentie 1,00. Inzending advertentie» tot des namiddags 4 uur, Rubriek kl. advertentie»; 5 regels 60 et.; ieder» regel meer 12 cent. Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit BI»® 10 cent meer. m 1 -i cadt ;n ci| 3 Dl tv De Veiligheidsraad heeft Maan dagmiddag het debat over de In- dosesische kwestie voortgezet waarbij het consulair rapport de hoofdschotel vormde. De eerste spreker was de afge vaardigde van India, Pillai. Hij was de mening toegedaan, dat de verantwoordelijkheid voor de voortzetting van de oorlog m In donesië na de resolutie inzake het staken van het vuren aan de Ne derlandse regering moest worden toegeschreven. Dit standpunt was volgens hem door de bevindingen van de consulaire commissie, zo als zij uit het volledige rapport bleken, bevestigd. Het was duide- i»X, dat de Republiek en de Repu blikeinse troepen de order tot het staken van het vuren opgevat hadden in de zin, die men er over het algemeen aan toekende. JDe verklaring van de consu laire commissie" aldus Pillai, 'zegt, dat de Republikeinse strijd krachten overeenkomstig de order bun posities niet wijzigden. Mijn delegatie hoopt, dat de Veilig heidsraad het nu mogelijk acht, een regling te treffen voor het terugtrekken der strijdkrachten op hun posities van vóór het uit breken der vijandelijkheden cn samen te werken met de Repu bliek bij de handhaving van de veiligheid en rust in de door de Nederlandse troepen ontruimde gebieden". Palar's mening. Oe Indonesische afgevaardigde Palar verklaarde vervolgens, dat de Veiligheidsraad zich voor twee problemen geplaatst ziet. 1. Het acute probleem, welke stappen de Raad moet nemen vnor de uitvoering van de order „Staakt het vuren" en 2. hoe de Raad kan heipen hij het aankno pen van nieuwe betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië. Het consulaire rapport laat vol gens Palar drie indrukken na: 1. De toestand is een parallel van de Duitse bezetting van Ne derland, waar een verzetsbewe ging werkzaam was. „Wijzig het woord Duits in Nederlands en men verkrijgt de toestand die thans in Indonesië heerst. 2. 'De vernietiging, corruptie, intimidatie en wreedheden, die door beide partijen in de door de Nederlanders beizette gebieden worden bedreven, zijn verschijnse len, die een oorlog vergezellen. De schuld en verantwoordelijkheid Hggen in de eerste plaats bij de Nederlandera. 3 Het consulaire rapport be wast volledig, dat er voor de in val der Nederlandse troepen orde en recht in het Republikeinse ge bied heersten. De Republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking der Nederlandse troepen in het Repu blikeinse gebied op de posities voor de oorlog". De Republikein se regering garandeert veiligheid, vrede en orde in alle door de Ne- Volgens een bericht uit War- ochau, aangehaald door de Duit- ae Nieuwsdienst in de Britse zóne, wordt in Poolse kringen ver klaard, dat men uit particuliere bronnen vernomen heef, dat de uitgeweken Poolse boerenleider, Mikolajczyk, naar men gelooft in Stockholm is aangekomen. Hij e»u enige dagen geleden op een kleine stoomboot de Oostzee zijn overgestoken. Volgens een nader bericht van Reuter heeft een fucntionnaris van de Poolse Boerenpartij te Lon den gisteren verklaard, dat Sta- ntelaw Mikolajczyk, de leider van de Poolsche Boerenpartij, volgens inlichting uit zekere gezagheb bende bron, buiten de grenzen van Polen in veiligheid is, en dat hij, «aar men aanneemt, te Stockholm is aangekomen. Dit nieuws zou worden medegedeeld aan de echt genote van Mikolajczyk, die in een Noordwestelijke voorstad van Londen woont. Op onze admin!stratie ligt voor belanghebbenden ter inzage de passagierslijst van het m.s. ,Johan van Olden- barnevelt". derlandse troejpen ontruimde ge bieden. De Indonesische Republiek aan vaardt zowel toezicht als samen werking met de Veiligheidsraad of elk ander voor dat doel inge steld internationaal lichaam. De Republikeinse regering verzoekt met klem, dat er ter oplossing van het probleem zal worden ge- arbitreerd. Om dat doel te berei ken is het noodzakelijk, dat aan de Commissie van Drie de be voegdheden tot arbitrage zullen worden gegeven. De Veiligheidsraad nam na de redevoeringen' van de afgevaar digden van India en Indonesië geen besluit. Warren Austin (V. S.) zeide, dat het wegens de aard van het terrein zeer moeilijk is precies vast te 3tellen, waar de demarca tielijnen zijn. Hij drong er hij de Raad op aan te wachten tot de Commissie van Die de toestand bestudeerd heeft en verslag uit brengt. De zitting werd verdaagd. De Veiligheidsraad zal Woens dag om 15.00 uur opnieuw hijeen- komen. De voorzitter, Cadogan (Enge land), sprak de hoop uit, dat alie afgevaardigden dan gesproken zullen hebben. Nederlandse, Belgische en Engelse deskundigen zullen deel nemen aan een conferentie, welke binnenkort te Brussel gehouden zal worden in verband met de be- striiding van de Coloradokever. De Nederlandse delegatie zal een film meebrengen die in Nederland vertoond wordt om de bevolking aan te sporen tot de bestrijding van het schadelijke insect. Het Nederlands militair com muniqué van Dinsdag meldt, dat de Nederlandse verliezen, volgens de tot dusverre ontvangen gege vens, op 27 October bedragen, 1 gesneuvelde en 8 gewonden. Heden, Woensdag, zal op het Ministerie van Buitenlandse Za- ken in aanwezigheid van Baron van Harinxima thoe Slooten, Ne derlands ambassadeur, de Luxem- burgse zaakgelastigde en de heer P. H. Spaak, eerste Minister en Minister van Buitenlandse Zaken, de ratificatie plaats vinden van de douane-overeenkomst te Lon den in 1944 door de drie regerin gen gesloten, waaraan thans ge hecht is het gemeenschappelijk toltarief dat door de douaneraad werd uitgewerkt. Zoals gemeld zal het gemeenschappelijk tarief op 1 Januari 1948 van kracht worden. Het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medege deeld, dat de aanbevelingen om j het beheer van de steenkoolmij nen in het Ruhrgebied aan een Duitse raad over te dragen, door de regeringen van Engeland en de Ver. Staten zijn goedgekeurd. T raad zal onder directie komen van Engelsen en. Amerikanen. Van bevoegde zijde wordt voorts vernomen, dat Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten het slot communiqué van de door verte genwoordigers dezer drie landen te Berlijn gehouden besprekingen over de toekomstige toewijzing van Ruhrkolen en de levering van cokes aan de Franse industrie hebben aanvaard. Volgens officiële mededelingen van Britse en Amerikaanse zijde zijn deze landen verlangend de aanbevelingen inzake beheer en productie uit te voeren zodra de thans met de regering van Frank rijk, België, Nederland en Luxem burg gevoerde gedachtenwisseling ten einde is. Graaf Sforza, de Italiaanse Mi nister voor Buitenlandse Zaken, die op uitnodiging van de Engelse Regering gisteren te Londen is aangekomen heeft gisterenmorgen een bezoek gebracht aan zijn Engelse ambtsgenoot Bevin. Men ver wacht, dat een mogelijke herzie ning van het Italiaanse vredes verdrag en de toekomst van de Italiaanse koloniën in Afrika de belangrijkste onderwerpen van (bespreking vormen. Vermoedelijk zal Graaf Sforza eveneens de eco nomische positie van Italië ter sprake brengen en welk aandeel van de Italiaanse vloot Engeland overeenkomstig het vredesver drag zal krijgen, nu de V. S. heb ben besloten van hun aandeel af te zien. De Franse regering heeft het gevaar van een spoorwegstaking afgewend door de spoorweg-em- ployé's voor ongeveer 80 °/o in hun wensen tegemoet te komen. Het is niet hekend, hoeveel dat de staat kost. De ambtenarenbond en de bond van postbeambten heeft aangedrongen op het ver krijgen van verdere concessies met ingang van 1 November. Vol gens waarnemers was de toon van hun resoluties echter minder be slist dan verleden week. De vak verenigingen schijnen op het ogen- tolik besloten te hebben een voor zichtiger politiek te voeren en de politieke ontwikkelingen af te wachten. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Engeland en de V. S. ter tegemoetkoming aan de bezwaren vein de vier genoemde landen wat betref mijnen, die voorheen geheel of grotendeels in het bezit van hun staatsburgers waren, hebben aangeboden perso nen van de nationaliteit dezer lan den voor het beheren van deze mijnen te benoemen. Men gelooft, dat de overdracht van het beheer der Ruhrmjjnen een dezer dagen te verwachten is. D Britse en Amerikaanse opper bevelhebber in Duitsland hebben opdracht gekregen het nodige te verrichten opdat de aanbevelingen spoedig van kracht kunnen wor den gemaakt. Volgens 'n bericht van Lloyds uit Rykjavik (Usland) is het Nederl. motortankschip „Mildred" van 552 ton in de huurt van deze stad aan de grond gelopen. De gehele bemanning is in vei ligheid, maar het schip is als ver loren te beschouwen. De Tsjedho-Slowaakse repu bliek deelt mede, dat de termijn voor de aanmelding voor de ver mogensbelasting in Tsjecho-Slo- wijke verlengd is tot 31 Decem ber 1947. - Het nationale comité van de Mouvement Républicain Populair heeft in een motie als haar op vatting te kennen gegeven, dat herziening van de grondwet en ontbinding van het parlement tot ongeregeldheden aanleiding zullen geven. De Braziliaanse senaat heeft met 35 tegen 19 stemmen in eer ste lezing een iwet aangenomen, volgens welke de communistische afgevaardigden ontslagen zullen worden. De wet moet nog in tweede lezing worden aangenomen en gaat dan naar de Kamer. Te Genua is een partjj hui den uit Egypte clandestien aan land gebracht, zonder de sani taire contröle gepasseerd te zijn. Het hekend worden van dit nieuws heeft grote opwinding onder de bevolking veroorzaakt, bevreesd als men is voor besmet ting met cholera. Men heeft bij de autoriteiten geprotesteerd. ruwe huid: Purol 30 ct. PURO LIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. Gisterochtend is de Comhftssie van goede diensten voor de zesde maal bijeengekomen. Daarna werd een communiqué uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat de Commissie details heeft geregeld omtrent het vertrek naar Djogja op Woensdag, alwaar met ver tegenwoordigers van de Republi keinse regering een conferentie gehouden zal worden „om tot be slissing te komen over één of meer neutrale of voor beide zijden aanvaardbare plaatsen, waar de eigenlijke besprekingen gehouden zullen worden", aldus het com muniqué. Aneta verneemt, dat de moge lijkheid bestaat, dat Dr. Gani met de Commissie naar Djogja zal rei zen. Dit zou het eerste bezoek van Gani aan Djogja zijn na het inzetten van de politionele actie. Tevens heeft de Commissie voor enige persvertegenwoordigers plaatsen beschikibaargesteid in de twee vliegtuigen naar Djogja. De Commissie zal slechts één dag te Djogja blijven en wordt Donderdag weer te Batavia terug verwacht. In zijn officieel adres tot de voorzitter van de 3-mogendheden commissie heeft Sjarifoeddin Maandagavond gezegd, dat de Republiek iedere verantwoorde lijkheid voor uitstel van contact met de Commissie, i. v. b. met het voorgenomen bezoek aan het Republikeins gebied, moet afwij zen. Hij zeide voorts, dat de Repu blikeinse regering zeer verlangend is de Commissie in Djogja te ont vangen, teneinde voorbereidende besprekingen over de procedure van de kamende onderhandelin gen te kunnen houden. (Sjarifoeddin legde er de nadruk op, dat de veel omvattende be sprekingen buiten Indonesië die nen te worden gevoerd en wel in een land, dat boven de controver se tussen Nederland en de Repu bliek is verheven. Langs een der gelijke weg zouden zeker voor waarden kunnen worden verkre gen, welke tot een succesvolle op lossing zouden kunnen leiden. De Republikeinse Minister van Voorlichting heeft nog: verklaard, dat in dit geschil uitsluitend 2 partijen in het geding zijn, die hun besprekingen zullen voeren Lord Wavell, van 1939 tot 1941 Engels opperbevelhebber in het Midden Oosten, voormalig onder koning van Voor-Indië, heeft in een radiorede herdacht, dat Grie kenland zeven jaar geleden door Mussolini werd aangevallen. „Griekenland kan in zijn lange, roemrijke historie vele dagen vie ren en gedenken, maar zeker is geen zo roemvol als de dag, toen het de volkomen onuitgedaagde aanval van een roofzuchtige tyran en een pochend volk beantwoord de", aldus Lord Wavell. Namens alle medestrijders van het commando in het Verre Oos ten, die gedurende zes maanden aan de zijde van Griekenland vochten voor de vrijheid van Europa en de wereld, verzekerde Lord Wavell Griekenland, dat zij de dapperheid, de edelmoedigheid en de vriendelijkheid der Grieken en de charme van het land nooit zullen vergeten of ophouden te bewonderen. Lord Wavell wens te Griekenland tenslotte een ge lukkige afloop toe van de huidige troebelen en een terugkeer tot voorspoed en tot dezelfde eens gezindheid in vrede als zjj in oorlog getoond hadden. onder toezicht van de Commissie Deze verklaring vindt haar aan- leiding in de berichten van Ne derlandse zijde, dat vertegen woordigers van Oost-Indonesië aan de besprekingen zullen deel nemen. De Rapubikeinse Minister zei de ook, dat ook in de Veiligheids raad de Oost-Indonesische afge vaardigden waren afgewezen, daar zij niet in het geschil waren betrokken. Hij voegde eraan toe. dat, indien Oost-Indonesië zich toch partij voelde in deze aange legenheid, het voldoende door zijn Nederlandse partners wondt ver tegenwoordigd. De sub-commissie van de alge mene vergadering der V. N„ die belast is met het opstellen van het definitieve ontwerp voor een commissie-ad-interim de z.g.n. „(Kleine Assemblee", heeft beslo ten, dat „de Kleine Assemblee elk geschil of toestand die haar door de huidige algemene vergadering iwordt voorgelegd of dooi' een bd of door de Veiligheidsraad op de agenda van de volgende zitting der algemene vergadering wordt geplaatst, in overweging zal kun nen nemen." Dit nieuwe lichaam, der V. N. zal echter slechts met een meerderheid van twee derden, der stemmenden kunnen besluiten, of het dergelijke kwesties wil be studeren of niet. De Sawjet-Unie en Tsjecho- tSlowakije blijven het werk van de sub-commissie boycotten. Volgens het Joego-Slavische Nieuwsbureau Tanjoeg heeft de Griekse „democratische" radio- omroep een dagorder van Gene raal Markos uitgezonden, waarin hg, ter gelegenheid van de ver jaardag van de vorming van de generale staf der guerillatroepen, zijn manschappen oproept „de vijand te vernietigen en de bui tenlandse imperialisten uit het land te verjagen." Niet een der aanvallen door de „fascistische monarchisten en de regeringstroepen" aldus de dag order, heeft ontmoediging of ver zwakking van het democratische leger ten gevolge gehad. De dag order zegt verder, dat aan alle aanvallen weerstand is geboden en „grote gebieden van het in slavernij levende land" bevrijd zijn. Winst voor vrijzinnigen en communisten. De uitslag van de verkiezingen voor de Zwitserse Nationale Raad is als volgt: Vrijzinnigen 51 (voorheen 47) Soc.-Democraten 48 (55). Katholieken 44 (43). Boerenpartij 21 (22). Onafh ankelijken (Duttweiler) 8 (6). Communisten 7 (1). Democraten 5 (6). Liberalen 7 (8). Partijlozen 2 (6). Een zetel is nog onbeslist. Deze komt aan de Vrijzinnigen of aan de Socialisten. (Ingez. Meet.) Het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een nota van de Poolse regering ontvan gen, waarin Polen de teruggave eist van meer dan 100 ton goud, dat door de Duitsers gestolen zou zijn en zich nu in de handen der Gewestelijke Geallieerden zou toevinden. Naar verluidt zijn te Washington en Parijs nota's van dezelfde inhoud overhandigd. Interview met Sforza. Graaf Carlo Sforza heeft tijdens 'n interview verklaard, dat naar zijn mening 't communisme* in Italië nooit de overhand zal heb ben. De Ital. filosoof MachiaveUl,. heeft in het begin van de zestien deeeuw reeds geschreven, dat Ita lië het meest individualistische land in Europa ,s. Sindsdien zijn wij, ten goede of ten kwade, niet veranderd." Over het plan-Marshall zeide hij: „Eens zal iedereen, van de Sow- jet-Unie tot Argentinië, ontdek ken, dat er geen enkel plan in de geschiedenis edelmoediger en on zelfzuchtiger is dan 't plan-Mars hall." H J, Vil WO» >>U jarj fe?| |L.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1