fed; r fefcï Ti ■i, 'if-fV BB" r Qhaniage wlff se Tribunaal te Terueuzen VLIEGTUIG ONGELUKKEN ■Ril IJ 7'l/jj I Br i, Li ^sc3 BINNENLANDS NIEUWS pst b I i. ri 'k ■efteJ li v 1 4Vn oi n Hif [I pe d 1 f I ifl i f,n Radio Moskou over Byrne»' „Speaking frankly" Het internationale monetaire fonds. Oe politieke toestand in Japan. Bisschop van Londen over moraal der recruten in Duitsland Veiligheidsglas in Autobussen Toewijzing van Tuindersglas Dr boer krijgt meer voor zijn varkens De wensen van de Land- en Tuinbouw. hoofdstuk vl het ONVERWACHTE. J 1 r' i i L e rï®Wl ge Pt i jti kei kl ra, a is fieu ,(V »a I i loi v: ts !e |v K> Je fn ra I na e '«I (- |-l' rl r' na di 1i (oei I I 1 u J De Zweedse luchtvaartmaat schappij heeft gisteren hekend gemaakt, dat een van haar DC 4's, die Zondag uit Istanhoel naar Athene is vertrokken, sinds Zondagavond wordt vermist. Men ving het laatste bericht van het toestel op, toen het zich op 40 kilometer van Athene bevond. Aan boord bevonden zich 30 passagiers voor een groter tra- jcet, een onbekend aantal passa giers voor het gedeeltelijke tra ject en een bemanning van 8 leden. Het toestel verscheen Zondag avond tijdens een hevige storm boven Athene en deed een uur lang pogingen op het vliegveld Hassani te landen Naar ver luidt is het vliegtuig buiten Athene bij de berg Hymettus neergestort. Thans ds bevestiging ontvangen dat het op de Hymettus gevonden wrak het overblijfsel is van de vermiste Zweedse DC 4. Volgens de eerste berichten, die van de zijde der reddingsploegen binnenkomen, zijn alle inzittenden van het vliegtuig gedood Uit Stockholm wordt gemeld, dat de piloot van het toestel een Engelsman was, Douglas ge naamd. De overige leden van de bemanning waren Zweden. De passagiers behoorden tot diverse nationaliteiten. De Ne derlandse nationaliteit wordt niet genoemd. Een Skymaster van de „Pan- American Airways" met 13 pas- 1 Radio Moskou heeft „Speaking frankly", bet nieuwe boek van James Byrnes, voormalig Minis ter van Buitenlandse Zaken in de V. S., „zelfportret van een huiche laar" genoemd. „Het boek helpt de wereld te zien, door welke gedachten en verlangens de voormalige Minister van Buitenlandse Zaken in werke lijkheid geleid werd, toen alle mo gelijke diplomatieke beloften van zijn lippen stroomden en toen hij dè indruk trachtte te wekken, dat hË in het belang van vrede en internationale samenwerking sprak", aldus de commentator van Radio Moskou. Het gedetailleerde plan van Byr nes omvat volgens deze commen tator de volgende punten: 1. Mislukking van de Novem- berzïtting der vier Ministers van Buitenlandse Zaken. 2. Vereniging van de drie wes telijke zones van Duitsland onder Amerikaans bestuur. 6 Sluiten van vredesverdrag met West-Duitsland. 4. („Slotacte waar het gehele plan voor wordt ondernomen"): ultimatum aan de S. U. en nako ming van hetgeen Byrnes vaag „onze verplichtingen" noemt. „Dit betekent: militaire operaties te gen de S. U. Niemand laat zich bedriegen, wanneer Byrnes ver klaart, dat hij hoopt, dat de S. U. de Amerikanen nooit zal dwingen, daar hun toevlucht toe te moeten nemen. Volgens het Zaterdag j.i. gepu bliceerde financële overzicht van het internationale monetaire fonds per 31 Augustus bedroeg het ba lanstotaal 7.920 inrüioea dollar. Goud stond geboekt voor 1.345 millioen dollar, onderpanden van aangesloten landen voor 4.420 millioen dollar en nog te storten inschrijvingen van aangesloten voor 1.324 milliosn dollar. Het valutabezit van het fonds bevatte per 31 Augustus om. 7 396 millioen Belgische frans, 424 millioen Luxemburgse francs en 611 millioen Nederlandse gul dens. Gedurende het laatstepar taai heeft het fonds 31.834 000 Nederlandse guldens gekocht. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. -FLETOHER. 17) (Nadruk verboden). sagiers en een 5 leden tellende be manning aan boord wordt sinds Zondagmiddag vermist. Men ver moedt, dat het toestel, dat op weg was van Settle (V. S.) naar Ju neau (Alaska) is neergestort, daar 't laatste bericht van de piloot is opgevangen door 't radio-contröle- station op het eiland Annette, on geveer 350 kilometer ten zuiden van Alaska). De piloot meldde, dat hij niet op het eiland kon lan den, daar hij door buitengewoon hevige windstoringen gedwongen werd van koers te veranderen. [Volgens een functionaris van de maatschappij moet de benzine van het vliegtuig op zijn, terwijl er zich in deze buurt geen noodlan- dingstenrein bevindt. Nadat het. contrölestation op het eiland An nette de piloot toestemming had gegeven naar Juneau door te vlie gen, heeft men geen bevestiging mee'r gekregen van de ontvangst van deze boodschap. De na- sporingswerkzaamheden worden door de hevige storm bemoeilijkt. Naar verluidt bevinden zich in het toestel alleen Amerikanen. Volgens een artikel in het in vloedrijke Japanse blad „Asahi" van de hand van Hsoe Jatsjiaso, een vooraanstaande Chinese auto riteit voor Japan, heeft de Ja panse „verborgen regering" zich gedurende de twee jaren van Geallieerde bezetting sterk ont wikkeld. „Indien wijze Japanners dit niet beseffen en de Geallieer de supervisie te edelmoedig is, moeten wij rekening houden met de mogelijkheid van een herleving van het militarisme, tenzij een wonder geschiedt in de Japanse politiek". Volgens het blad was de bevolking van Japan reeds eer der bekend met het door een woordvoerder van MacAnhur, de Geallieerde opperbevelhebber in de Stille Oceaan, naar voren ge brachte feit, dat een ondergrondse organisatie achter een „zwart gordijn" alle politieke partijen be- invloedt en de democratische constitutie bedreigt. De Bisschop van Londen, Dr. Want, heeft zijn vrees erover uit gesproken, dat de Duitse omge ving demoraliserend zal werken op de jonge recruten in het Britse bezettingsleger. Hij pleit voor een betere zedelijke en godsdienstige scholing der recruten, alvorens hen naar Duitsland te zenden. holt door de Stichting voor de Landbouw is opgesteld, en welke zal dienen als basis voor de on derhandelingen tussen de Raad voor Economische Aangelegen heden uit de Ministerraad en de georganiseerde landbouw, als ge volg van het aannemen van een motie-Groen door de Tweede Ka mer, is thans door de Stichting voor de Landbouw aan de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening toegezonden. De publicatie van deze nota, kan, indien de desbetreffende Mi nisters hiertegen geen bezwaar hebben, binnenkort worden tege moet gezien. Naar wij van de A.N.W.B. ver nemen, ligt het in de bedoeling met ingang van 1 Januari 1948 voor te schrijven, dat alle auto bussen van veiligheidsglas moeten worden voorzien. De verschillende berichten, wel ke de laatste tijd in de Neder landse peirs zijn gepubliceerd en waarvan de strekking is, dat spe ciale toewijzingen voor tuinders- glas uit de Nederlandse productie worden verstrekt, spreekt het Mi nisterie van Economische Zaken nadrukkelijk tegen. Tuindersglas mag, onverschil lig of het van binnenlandse, dan wel van buitenlandse herkomst is, uitsluitend op de normale daar voor uitgegeven bonnen woeden betrokken. Wel kan, in verband zowel met de ruime aanvoeren, welke de laatste tijd uit het buitenland hebben plaatsgevonden, als met de ontwikkeling der Nederlandse productie, de toewijzing van tuin- dersglasbonnen thans op ruimer schaal dan totdusverre geschie den. Zitting van Maandag 27 Otcober. De eerste die terecht stond was de 23-jarige Johanna Francisca Haulez, dienstbode te Hulst, die beschuldigd werd van omgang met Duitse militairen en leden van de Nederlandse Landwacht, voor de Nederlandse Landwacht te hebben gewerkt en nadat zij uit haar betrekking bij Dr. Noyons te Utrecht was wegge lopen met achterlating van haar distributiestamkaart, met de hulp van een lid van de Duitse Feld- gendarmenie of de Duitse S.S. deze bonkaart heeft teruggekre gen. Beschuldigde geeft een deel dei- feiten toe, doch zegt, dat de bon kaart zonder haar medeweten door de Duitsers werd terugge haald. Het Tribunaal bleek overigens het gedrag van deize besch. tijdens de bezetting niet bijzonder te kunnen waarderen. Uitspraak 10 November a.s. In de zaak tegen de 53-jarige veehouder Jules Verlije te Sluis, beschuldigd van het vervoeren van materialen ten' behoeve van bunker- en stellingenbouw ten be hoeve van de Duitsers, verklaarde de besch. niét vrijwillig deze werk zaamheden te hebben verricht. Hierna ontspon zioh een dis cussie over de vraag of besch. al dan niet Nederlander is. Het Tribunaal besloot deze kaak voor onbepaalde tijd aan te houden teneinde dit vraagstuk op te lossen. Zoals de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Tweede Kamer heeft aange kondigd, was op grond van nieu we kostprijsberekeningen van het Landbouw Economisch Instituut een nieuwe prijs voor varkens te verwachten. De Regering heeft thans aan de hand van deze nieu we berekeningen besloten de richtprijs van slachtvarkens pen kg geslacht gewicht van 1,85 op 2,05 te verhogen met ingang van 27 October a.s. Het Ministerie van Landbouw, Visserij; en Voedselvoorziening voegt aan de mededeling toe, dat no°- nader zal worden bepaald of en in hoeverre deze prijsverhoging in de prijzen van varkensvlees voor de consument tot uitdruk king moet komen. De nota, bevattende de wensen van de lEind- en tuinbouw, welke op -verzoek van Minister Mans- Pratt verschrok, toen hij die stem hoorde en die hand op zijn arm voelde. Hij wist dadelijk wie het was, het was Simon Parra- white, een schunnig lichtzinnig ventje, die nu zowat een jaar bij Eldrick Pascoe in dienst was Waarom zij hem genomen hadden, bleef een mysterie voor Pratt en ziin medeklerken, maar nog onbe grijpelijker was het, dat ze hem hielden. Hij kwam niet uit Bar- ford, niemand wist iets van hem, of zijn omstandigheden. Uit wat hij bij gelegenheden los liet kon men opmaken, dat hij Londen heel gbed kende. Pratt veronderstelde, dat het een oude kennis van El drick was, misschien wel een ad vocaat, die van de rol was afge voerd, en die Eldrick, uit oude vriendschap genegen was te hel pen. Het enige wat ze wisten, be stond hierin: Zo ongeveer vijftien mElanden geleden was hij het kan toor komen binnenwandelen, had naar Eldrick gevraagd, was een uur met hem in gesprek geweest en had op stei Cn sprong 'n baan tje gekregen van 25 in de week. Niemand kon ontkennen, dat het een goede en bekwame klerk was, maar niemand had veel met hem op. Hij probeerde altijd en eeuwig geld te lenen. Hij rook dik wijls naar drank. Alles te samen genomen was bet een onaange naam iemand. Dat Pascoe hem niet uit kon staan, bleek uit alles. Hij scheen echter onder E dnek protectie te staan, en hij deed zijn werk goed. Het leed geen twijfel, of hii wist meer van de theorie der wet af dan de twee firmanten en kende de practijk nog beter HOE LANGER HOE MEER WILDE ZWIJNEN. De wilde zwijnen-invasie in Zuid-Limburg begint bedenkelijke afmetingen aan te nemen. Na de troep wilde zwijnen, welke midden in Maastricht kon worden neer geschoten, blijken er toch nog overal van deze ongewenste gas ten rond te zwerven in Zuid-Lim burg. In de nabijheid van Eijgelshoven is Vrijdag een troep van niet min der dan 21 wilde zwijnen gesigna leerd. Men heeft echter tever geefs jacht op deze dieren ge maakt. Er zwerft ook nog als een z.g. „solitair", een enorme wilde zwijnenbeer, rond, die volgens mensen, die dit gevaarte hebben gezien, wel 175 tot 200 kilo moet wegen. Bij. een drijfjacht in de omge- viitg van Bunde en Geulle is even eens een wild zwijn ontdekt. Het werd opgejaagd en aangeschoten, waarna het een tijdlang door de bebouwde kom van Bunde rond gedwaald heeft. Later is het beest weer naar het nabij gelegen bos teruggekeerd en daar hebben de jagers het met een welgemikt schot kunnen neerleggen. VARKEN IN RED. De C.C.D. oefent voortdurend contröle uit op het houden van varkens. Voor het verbergen van deze clandestien gehouden dieren worden soms de zonderlingste plaatsen uitgezocht. Zo werd in Hilvarenbeek onlangs zelfs een varken in een bed gevonden, zo dat het niet verwonderlijk was, dat de slaapkamer veel op een stal geleek, aldus deelt de Afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening ons mede. In vijf gemeenten in Noord-Bra bant werden in totaal 39 proces sen-verbaal opgemaakt wegens het clandestien houden van var kens. 37 varkens werden in be slag genomen. In Limburg werd op 10 varkens beslag gelegd. Een gemeente-ambtenaar te Hilver sum hield met collega's 12 var kens voor gezamenlijke rekening. De dieren werden in beslag geno men, evenals 9 varkens in Gelder land. Twee loonslagers, die in een van deze zaken betrokken waren, werden in verzekerde be waring gesteld. DODELIJK ONGELUK. Maandagmiddag is op de straat weg Hengelo-Enschedé, de beken de Ned. industrieel A. M. Dikkers, o.a. directeur van de kopergieterij, appendagefabriek G. Dikkers en Co N.V., bij het oversteken van de straat door een personenauto ge grepen en onmiddellijk gedood. 2 MAANDEN STAKING BIJ DE HOLEAND. Zaterdag j.l. was bet twee maanden geleden, dat het perso neel van de meelfabriek Holland te Amsterdam in staking ging, daar zijn eis tot uitbetaling van prestatietoelagen niet werd inge willigd. Naar de directie vein de Holland ons mededeelde, is er geen verandering in de situatie ingetreden. De regering, aldus onze zegsman, overweegt geen ingrijpen, zolang de voedselvoor ziening van de hoofdstad geen gevaar loopt. Men beschouwt de meelpositie van Amsterdam ech ter bij voortduring als zorgwek kend. aangezien er geen voorra den aanwezig zijn en vooral bij de thans ingetreden koude zijn stagnaties niet uitgesloten te achten. De stakers' hebben sedert enige weken een verhoogde uit kering; deze is van 25 gulden per week op 35 gébracht. DANK VAN EX-DWANGARBEIDERS. De grote razzia's, die de Duit sers op 27 October 1944 in Goor, Markclo en Enter hielden, hadden tot resultaat, fdat ongeveer 300 mannen werden opgepakt en ne Zwolle gevoerd om daar te wer ken aan de verdedigingswerken. De bevolking van Zwolle heeft toen op alle mogelijke wijze steun verleend aan deze dwangarbei- dan Pratt. Maar toch... niemand was op hem gesteld.en Pratt nu minder dan ooit. „Wat is dat voor een flauwe mop, iemand «o te doen schrik ken," gromde Pratt. „Wat moet je hebben?" ,,Ik moet jou hebben," zei Par- rawhite, „Ómdat ik wist, dat ie dit steegje moest passeren, heb ik hier op je gewacht. Ijt moet je wat zeggen." „Vooruit er dan mee" bitste Pratt Hier niet," weerhield hem Par- rawhite. „Kom mee naar de steengroeven, dEiar stoort ons nie mand." ,,En als Ut nu eens niet wil? vroeg Pratt. Dan zul je er morgen spijt van hebben, zei Parrawhite. „Meer niet". Pratt had ai begrepen dat zpn collega iets wist. Parrawhite's optreden was n et alleen dreigend, maar meecr als van iemand die zeker is van zijn overmacht. In wendig woedend en ongerust sloeg hij daarom toch maar het pad "in, dat naar de steengroeven voerde. Het was een verlaten en eenzame plek, geen ankel huis stond er in de buurt, zij waren zo alleen, alsof ze midden op de heide waren geweest, buiten de stad. Beneden zich zagen zij in de verte de lichten van de straten en pleinen, hier gaf de afnemende maan juist genoeg jicht om hun onmiddellijke omgeving te kunnen opnemen. Woest en leeg slingerde zich het pad, met gras overwoe kerd, gaapten hol en verlaten steengroeven waar brem en wilde struiken langs groeiden. Het was wél de plek voor een geheimzinnig zaakje, en Pratt voelde wel, dat het dét worden zou. „Nu dan," zei hij, toen zij een flink eind in die wildernis doorge drongen waren. „Wat is er En nu alsjeblieft geen onzin." „Ik zal u geen onzin verkopen, spotte de ander. „Zó ben ik niet. Ik wou je alleen maar dit zeggen, dat ik gisteravond in het kantoor van Elrick was, de hele tijd dat jij er was met de oude Bartle Dit plotselinge antwoord over rompelde Pratt totaal. Dat hij iets onaangenaams te horen zou krij gen, had hii wel begrepen, maar d i t niet. De eerste de beste ge- ders. Dat deze hulp op prijs m gesteld, blijkt wel uit het feit, dat er een comité is gevormd 0*1 Zwolle als blijk van dank een blij vend geschenk aan te bieden. Van daag zullen 200 ex-dwangarbei ders uit Goor, Markelo en Enter weet- naar Zwolle trekken om daar het geschenk een fontein met een uit de hand vervaardigd tegeltableau aan de gemeente Zwolle over te dragen. PENNINGMEESTER GING ER MET DE KAS VAN DOOB. In Den Helder legden de buurt bewoners van Tuindorp iedere week een paar dubbeltjes op zij met de bedoeling tegen de winter gezamenlijk turf in te kopen als aanvulling op het brandstoffen- rantsoen. De 58-jarige penning meester M. had het geld onder zijn bekeer. Toen hij echter 14 dagen niet kwam opdagen, kreeg men argwaan en waarschuwde de politie, die hem weldra opspoorde, echter zonder het geld. M. be kende het gehele samengespaarde bedrag van 4000 te hebben ver brast in café's te Amsterdam, Zwolle, Den Haag en in Drente. SCHROEF VAN „WILLEM RUYS" NIET OVER WATER. Nadat het Ministerie van Wa terstaat haar veto had uitgespro ken over het vervoer van de reserve-schroef van de „Willem Ruys" over de Moerdijk, besloot de v/h J. van Ruiten's Transpor ten het vervoer naar Rotterdam over water te doen geschieden. Doch ook dit plan is mislukt, daar de Fa Lips in Drunen, de opdrachtgeefster tot het trans port, niet wil dat de schroef over water zal worden vervoerd, zo deelde ons de heer Ruiten Maan dagmorgen mede. De koperen schroef loopt ad. op deze wijze gevaar beschadigd te worden en zodra een der bla den maar enigszins krom staat, is de „spoed" er uit en zou de schroef overgegoten moeten wor den en niet tijdig gereed zijn. De opdrachtgeefster wenst dit risico niet op zich te nemen, terwijl ook de heer Ruiten er niets voor voelt de verantwoordelijkheid hiervoor op zich te nemen. „Ik kan dus weer opnieuw beginnen met te trachten een vergunning te krij gen voor het vervoer over de Moerdijk, welke route ik, de enige geschikte vind, aldus de heer Rui ten. De schroef zou dan binnen enige uren op de plaats van be stemming zijn". DE MILITAIRE HULP BIJ DE A ARD APPELOOGST. De militairen van 103 R.I. die tijdelijk naar de plaatsen Stads kanaal, Wildervank, Annerveens- kanaal, Exloërmond en Valther- mond waren gedirigeerd, teneinde behulpzaam te zijn bij de aard appeloogst, zijn naar hun garni zoen te Vught teruggekeerd. Volgens vrij nauwkeurige ge- geven^ werd door de manschap pen van dit regiment een opper vlakte van ongeveer 210 ha ge rooid; hetgeen overeenkomt met een oogst van 3000 ton aard appelen. De landbouwers zijn zeer tevre den over de prestaties van de mi litaire oogsthulp. De manschap pen boden de burgerij ten afscheid een cabaretavond aan als blijk van dank voor de genoten gast vrijheid!. 6 JAAR VOOR ZWARE KIN1) E KM I S H A N IELI N O» Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gistermorgen de 27-jarige transportarbeider F. F. J. L., uit Amsterdam, tot een ge vangenisstraf van 6 jaar met af trek van voorarrest. Verdachte had in begin No vember '46 het ongeveer 9 maan den oude kind van de vrouw waar hij mee samen leefde uit een hou ten slaapkrib opgenomen en het weer in de krib gegooid, waarbij het kind met het hoofdje tegea de harde houten rand sloeg, ern stig gewond werd en enige dagen later overleed. dachte, die bii. hem opkwam, deed hem uitroepen. „Je lie et. Er was geen sterve ling." „Ik 'lieg niet," hernam Parra white. ,,lk was er wel degelijk. Ik stond achter het gordijn van de nis. En nu ik weet, wat jij hebt uitgehaald, mag jij ook best we ten, wat ik ging doen. We varen toch in hetzelfde schuitje. Je dacht, dat ik met de anderen was weggegaan, maar ik was geble ven. Ik had alleen maar gedaan, wat ik al meer heb klaar gespeeld, zonder ontdekt te worden. Ik sloop weer naar binnen, en wacht te tot jullie weg waren. Omdat onze vriend Eldrick, schandelijk slordig, zoals je weet, altijd geld in zijn bureau laat slingeren, schandelijk slordig ook, omdat hij het nooit natelt. Nu, zo een tien of vijftien Dop is altijd welkom voor iemand, die er maar vijf en twintig in de week verdient. Ge snapt?" Bitter zei Pratt: „Dus je bent een dief?" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2