phhiShave (BHantage Shs?sr iraaJt Voor de Zondag /ectoc&t Kerkdiensten in de KAMPONG scheepsschroef v/d „Willem Ruys Bijzonder Gerechtshof te Middelburg lie Minister antwoordt Lezers die schrijven De C. C. D. in September 1947 KERKNIEUWS Rumoer rond de ^Uitvoerbelasting blijft in Beigië gehandhaafd Bewondering i voor misdadiger PHILIPS STAALBAARD OolcL/W baard vliegt eraf! Algemene verkiezingen in Zwitserland NIEMAND ontkomt aan 't ge voel: ik ben ntiets waard; er is niemand die tenslotte om mij geeft. In trotse eenzaamheid kan men dan zijn weg gaan. Maar dan komen er ook ogenblikken dat men zich aan de ellende over geleverd voelt en dat men bijna schreit van medelijden met zicb zelf. Dan meent men te begrij pen wat het zeggen wil „ver loren" te z\jn. En toch, dit is een vergissing. Zich niets waar dig gevoelen en zi'ch verloren ge voelen is niet hetzelfde. ZATERDAG 25 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 26 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings bed. H.A.; 2.30 u. Ds. P. J. Pen nings, bed. H.A. Hoek: 10 u. Dr. L. J. Cazemier, van Terneuzen; 2.30 u. Ds. J van der Gtraaff, van Sas v. Gent Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete kouw. Hervormingsdienst. Huist: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Gezinsdienst. Philippine: 2.30 u. Ds. A. Soete- kouw, van Hontenisse. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Zaamslag: 10.30 u. Ds. J. A. Tal- ma; 3.30 u. Ds. J. A. Talma, bed. H. Doop. Aardeniburg10.30 u. Ds. Bar- nouw. Collecte Studiefonds. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: '10 u. en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. en 18 u. Ds. En- ker. Groede: 9.30 u. Ds. Derksen. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winekel. Dankzegging. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Nolthemus. Nieuwvliet: 14 u. Ds. Derksen. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Dankdag. Retranchement: 19 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.45 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds Schrale. Waterlandkerkje10 u. Ds.^ Van Yperen. Uzienidijke: 9 u. Ds. Schopenhauer Zuidzande1(1 u. Ds. Ter Beek. IN Du.kas 15 vinden wij de be kende gelijkenissen van het ver loren schaap, de verloren penning en de verloren zoon. Deze gelij k-enissen zeggen ons wat „ver ioren zijn" eigenlijk is. Bij „ver loren zijn" gaat het over iets dat er nog wel is, maar'dat niet meer :;p zijn plaats is. Het betekent tevens dat datgene wat verloren is, waarde heeft. En het is door iemand verloren. POOTIE-ENSPECTEUR VER GREEP ZICH AAN IN BESLAG GENOMEN CIGARETTEN. Donderdagmiddag is de jonge inspecteur van politie W. van het bureau Kattenburg te Amster dam gearresteerd, wegens het zi'ch toeëigenen van een gedeelte der partij cigaretten, destijds op een Grieks schip in de Amster damse haven in beslag genomen en bestemd voor de zwarte han del. De inspecteur verkocht deze cigaretten aan een Pool door be middeling; van een makelaar in huizèn. Alle drie betrokkenen zijn aangehouden. Ambtenaren van de C.C.D. maakten in September in totaal 7036 processen-verbaal op. Hier bij, waren 9728 verdachten be trokken, van wie er 287 in ver zekerde bewaring werden gesteld. In 1504 gevallen werd tot inbe slagneming van goederen over gegaan. Bij de officier van justitie wer den 3286 processen-verbaal inge diend; 6391 hij de ambtenaren voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening, terwijl 51 processen-verbaal aan een andere justitiële instantie werden inge zonden. De meeste overtredingen zijn begaan op het gebied van de ak kerbouwproducten, n.l. 2902. Het aantal geconstateerde fraudes op het gebied van vee en vlees be droeg 2164, terwijl op zuivelge bied 1587 verdachten een over treding hadden begaan. In beslag genomen is o.m. 203.877 kg graan, zaden en peul vruchten, 4665 kg vlees en spek, 37.866 eieren en 505 varkens. WIE zich verloren weet is zich bewust: ik ben niet waar ik behoor te zijn. Ik lig in het vuil, in een hoek van een .donkere ka mer, als de verloren .penning Leeg is mijn hart, uitzichtloos is mijn bestaan en -door ellende en doelioosheid ben ik getekend. Maar tegelijk begint het voor hem te lichten. Want er is geen besef _n verlorenheid zonder besef van voor God iets te betekenen. Er is geen weten van zonde zon der tegelijkertijd een weten der vergeving. ZIE de vrouw uit de gelijkenis (Lük. 15 8, 9) bezemen naar het muntstuk uit haar bruids dagen totdat ze het -gevonden heeft. Zo doet God. Wij zijn voor Hem geen waardeloze pen ningen die Hij, door nieuwe te slaan rijkelijk vervangen kan Onze erii'ge kans en zekerheid ligt hierin: Want de Zoon des mensen is gekomen om te zoeken en zalig te maken, dat verloren was. KERKHERVORMIN g. In de dienst van a.s. Zondag in de Herv. Kerk te Biervliet, waar in de Kerkhervorming zal woi den herdacht, wordt een collecte voor de Evangelische Maatschap pij gehouden. Het regent. Nee, het regent niet, het is de mist. Het is geen regen en ook geen mist of het is het allebei. In elk geval is het nat en het is guur. Zo guur, dat je in je wind-waterdichte pak rondwandelt als bevroren vlees in blik. Schouders tot aan je oren, vuisten in je zakken, een verkoudheid achter je ogen, zo sta je langs de weg. Je bijt op je lippen. Het is November in Wad den-land. Wadden-land? Nee: tropen- weelde. Je bent op elfhonderd meter hoogte uit de jeep pardoes in een wolk gestapt. Toen je vroeger op het Centraal Station naar de witte koppen keek uit een vertrekkende locomotief, stond je soms ook onverwacht in de vuile stoom. Maar dit is geen polder en ooik geen perron, dit is Getasan, drie kilometer voor Ko- peng, lustverblijf in de bergen van Midden-Java. Wie vond dat sprookje uit van die koperen ploert en de eeuwige zomer? Zet die fantast hier op de weg die dwars door de kam pong gaat. Hij zal rillen als een kikker, die vergat zich te ver stoppen in de diepte van een sloot voordat de natte kou begon te waaien uit het Westen. Het wonder van deze morgen is de groep Javanen, die op een dorre grond te zamen hunkt als verlepte kool op verregend land. Naast dieze wezenloze koppen vlakte spelen de zelfbewuste Jeeps, die aanrijden over de weg, de saluerende figuren en de groe tende autoriteiten een eigen en zonderling spel. Het is een scène van een showfilm naast een ta bleau uit een bijbelverhaal Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- Bius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr. School): 10 eD 2.30 u. Ds. Verveen. Terneuzen: 10 en' 3 u. Ds. C. Meijer, van Beverwijk. Zaamslag: 9 en 2 u. stud. Cové, van Axel. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. cand. Van Tongeren, van Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C- van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzeu: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Gereï. Gemeente. Tamcuzen: 1 en 6 u. Ds. A. de Reuver. (Deze diensten worden gehou den in de Geref. Kerk, Noord- straat.) •Rooms-Katholieke Kerk. Ginge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10. u. H.H. Missen. St. Jausteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. lUger des Ileils. Terneuzen: 10 en 20 u. kapt. J rteijnsdijk en Luit. A. de Boei. DONDERDAG 30 OCTOBER. Ned. Herv. Gemeente. Biervliet: 2.45 u. Ds. Wiebosch Huwelijksinzegening De schroef van de „Willem overkant te varen en daar weer 8uï- iSTSk Moerdijk- j op de Mok Ud», 4.JJJ- brug Ziedaar hetvlaatste nieuws over het transport,-dat sf.nds enige dagen veel gemoederen bezig houdt. Den Haag heeft gespro ken en daarmee is de zaak fini aldus de directeur van de N.\ H. J. van Ruiten's Transporten te Bergs'chenhoek, met wie we een onderhoud hadden. Zoals men weet ligt van Breda slissing van Den Haag gaat zelfs ziover, dat we niet eens -meer op de Rijksweg mogen komen. Ik ben derhalve genoodzaakt alles via het natte element te doen. Of de bok zal het gevaarte gaan overladen op een schuit, of ze zal het, hangend aan de ketting, -zelf helemaal naar Rotterdam vervoeren." De vraag is maar, wat er met af de rijbrug aan de linkerkant. t de reserveschroef doorzetten van het trans- de tv eeu Bij een port, beladen gelijk totnutoe, be droeg de „speling" op de brug slechts 20 cm Dat is te riskant, had een ingenieur van waterstaat gebeuren. moet De „Willem Ruys" is immers een duhbelschroefschip en het spreekt vanzelf, dat er daar om twee reserveschroeven zijn. i ecu uig^k. ---- tweede exemplaar bevindt Brabant verklaard. „Wannee, Het tweede^ ex np^ U de speling nu een halve meter kunt maken, neem ik er genoe gen mee". „Eila-cie, hij had niet gerekend op hogere machten...'V De schroef op de truc werd verschoven en de speling werd zelfs vijf centimeter meer dan de vevraagde halve meter, verzeker de de heer Ruiten. Er was zo •veen gevaar meer voor beschadi ging van de brugkant en dus dacht ik; Dat komt voor me kaar. Maar vandaag besliste Den Haag anders. De residentie kwam niet met een fiat over de brug en dus komen wij er ook riet over. „Ik vroeg naar de reden van de weigering, maar het antwoord bleef uit." Hoe het nu verder gaat? ,.iu maak me geen ogenblik bezorgd lachte de heer Ruiten. „We rij den de schroef naar het haventje, waar vroeger de pont aankwam en vertrok. Eerst dacht ik eraan de schroef met een bok naar de zich nog deze ligt niet aan het water. „Maar wie er ook aan twijfelen mocht, of de tweede editie door het verbod, van de weg gebruik te maken, ooit de „Willem Ruys hereiken, ik in ieder geval niet", gaf de heer Ruiten te ken nen. „Ook deze schroef zal nog bijtijds arriveren' „Is dit karwei geen financiële tegenvaller?" informeerden wij. „Laiat ik er ook 's een keer wat bijleggen", antwoordde de heer Ruiten lachend, „Je moet altijd sportief blijven, en het valt heus wel mee. Alle» heeft immers ook z'n goede zijde. Zo dacht de eige naar van het huis ook, toen we zijn gevel moesten slopen „Ga je gang maar" had hij gezegd „het kost je geen cent en ik heb ten minste een kansje op een bouw vergunning. Totnutoe ^bcb ik daar naar kunnen fluiten". Maar let op, zodra een van de mannen op de weg begint te spre ken tot de verzameling in het veld. Dan veranderen alle ver houdingen. De deftige uniformen-groep wordt met al zijn sterren en re volvers een revwi-deeor achter het forum van Getasan. De Javaan spreekt met de Ja vanen. Hij stelt met een kort ge baar de revue-sterren voor, resi dent, overste, plaatselijk comman dant, adjudanten en de menigte knikt beleefd: maar-kort. Als de Javaan over de rampokkers praat die nog loslopen, wordt het knik ken levendig, en als hij bekend maakt, dat de soldaten hier zul len blijven om- de kampongs tegen dat tuig te beschermen, is de hoofdknik van deze massa beslis ter dan de goedkeuring van het regeringsbesluit door bet parle ment. Elke mededeling van deze Ja vaan het is de wedono, de rech terhand van de resident wordt bovendien beantwoord met een uitroep in koor zo spontaan en tevens zo beheerst, dat de ge dachte aan massa regie een ver- nedering zou betekenen van dit volksbesef. Zonder het woord te verstaan hoor je in die klank berusting of afkeur, vraag of accoord. Het is ook van nature zo een-stemmig en voltallig, dat het de vox populi is, de stem van het volk, zonder bijsmaak of commentaar. Ook onzijdigheid, lijdelijk ver zet of andere negatieve houdin gen zijn aan deze zitting vreemd. Er is evenmin een zetelverdeling, want een uitgeleefde man hurkt naast en -grasgroene knaap, een huismoeder zit met haar kroost in een rij jonge kerels De laatkomers schuiven geluid loos hij in de achterste rijen, die zij zo vullen, dat een ieder on willekeurig gaat staan totdat het cordon van luisteraars zich onge hinderd sluit. Het geschrei van een zuigeling^ verwekt zelfs bij de buurman van de jonge moeder, die het kind in haar slendang draagt, geen reactie, maar toch schuift de vrouw de kindermond haastig aan haar borst. Het volk van Getasan luistert, denkt, en spreekt zich uit. De wedono noemt de namen van de kampongs en vraagt of de kamponghoofden aanwezig zijn. Richt een man zich uit de massa op, dan vraagt de wedono of zijn dorpelingen hem kennen als de kepala. Zo ja, dan komt de ke pala naar de wedono, groet hem met een neiging en zet zich ge hurkt naast hem neer. Zo neen, dan vraagt de wedono wie de kampongbelangen behar tigt, en noemt men de naam, dan treedt ook deze vertrouweling uit de massa, groet de wedono met een neiging en zet zich neer. De kamponghoofden zullen tijdelijk besturen totdat alle bewoners van het district zijn terug-gekeerd, en volgens de gébruiken elke kam pong zijn kepala zal kiezen en de gehele kamponggroep zijn dessa- hoofd. Gooit de wedono een grapje dooi zijn betoog, dan lacht het volk van Getasan, maar ook de lach is een volkisgeluid en de deining is een pleziergebaar van het geheel Hier en daar steekt een enkeling zijn strootje aan de stemming is immers huiselijk den uitgezegd, alsof ze zelf de monden in de massa hadden ge zocht. Mag ik mijn vruchten weer naar de passar brengen in Sala- tiga Mag ik mijn huis weer bewo nen waaruit ik door de Lasjkar werd verjaagd? Komt een gevan gene die geen lid was van de T.N.I. weer in zijn kampong terug Mag het brand-alarm worden doorgegeven op de tong tong? Mag de dessa-politie weer helpen voor orde en rust? Wordt de watertoevoer naar de sawahs weer geregeld? Wordt de schade aan een tuin waardoor heen een noodweg is gelegd, ver goed? Wordt er zout verstrekt? Medicijn? Kleding? Het zijn dringende vragen, maar de laatste is de pijnlijkste. Het volk van Getasan zit van ouds Ibijeen in schone kleding. Wie in een werkbroek naar de koempoelan komt .of in een ge scheurde kain, behoort niet tot dit volk. Vandaag zit het volk van Ge tasan helaas bijeen als een armen huis. Zelfs het witte jasje dat een der kapala's nog met statie draagt, is uitgesleten en ver geeld. Wel is het een blijde dag, want je kan de pisang weer naar de pasar brengen in Salatiga, je kan weer wonen in je eigen huis, de sawah-bevloeiing zal worden geregeld, elke dag zal de toean dokter in Getasan zijn en nieuwe kleding ligt in Salatiga gereed am te worden uitgereikt. Maar het i-s inderdaad jamimer, dat de vreugde in lompen gaat. Als de wedono de zitting sluit, ligt de zekerheid vast, dat de willekeur, die allergrootste plaag van de vooribije jaren, uitgeslo ten is. De ouden weten het toch" uit de tijd van de Relanda?, vraagt de wedono. Ze weten het en ze be lijden het als een geloof. Zo driftig van levenswijsheid zag- je de oude boeren knikken in de Hollandse polder op die dag toen ze zelf weer meester werden van hun eigen grond. Wat betekent een groep revue sterren "n de mist ergens in de bergen ten Westen van Salatiga? Laat ze kuchen en kleumen. Het is- Zondagmorgen in het land van Getasan. Wanhoopsdaad van meisje jn tehuis voor verpaal-loosden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Van den Mui zenbergWillemse in verband met een wanhoopsdaad van een tienjarig meisje in een tehuis voor verwaarloosde jeugd te Dordrecht, heeft de Minister van Justitie het volgende geantwoord: 1. Het is juist, dat in een tehuis voor verwaarloosde j-eugd te Dordrecht in Mei van dit jaar een tienjarig meisje door opüan. ging om het leven is gekomen. 2. Hoewel het betreffende te huis niet behoort tot de voor de verpleging van regerings- of voogdijkinderen goedgekeurde ge stichten, was bereids door 0e in spectie van het Rijkstucht- en Opvoedingswezen van mijn depar tement een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde inge steld, terwijl mede de politie ter plaatse deze aangelegenheid had onderzocht. 3. Uit deze onderzoeken ii niet gebleken, dat de oorzaak ge legen is in het aldaar heersende regime. Wel heeft het eerstbe doelde onderzoek uitgewezen, dat niet uitsluitend aan een wan hoopsdaad behoeft te worden ge dacht, daar Ie mogelijkheid niet uitgesloten is, dat een ongeluk in het spel is geweekt. Met belangstelling heb ik gezien dat het voorlopig bestuur van de Zeeuwse Journalisten Vereniging is omgezet in een definitief be stuur! Het eerste optreden van dit be stuur naar buiten lijkt mij echter zeer ongelukkig gekozen! Volgens het bericht in De Vrije Zeeuw van Woensdag J.l. heeft dit bestuur gemeend, met het oog op de „Beroepseer" van de journalist, aan de Nederlandse Journalisten Kring haar ernstige bezorgdheid te moeten 'laten blijken inzake de veroordeling van de heer Lunshof! Een ogenblik heb ik mij de ogen uitgewreven of ik wel goed las, want hoe is die „beroepseer" sa men te brengen met het geval- Lunshof Vindt U het moreel juist dat een journalist gaat hengelen naar een nieuwtje, wetende dat de Re gering haar Volksvertegenwoordi gers geheimhouding heeft opge legd Het lijkt mij echt revolution- nair! Wij leven in een tijd van cor ruptie! Corruptie bij de Amster damse politie, bij de C.C.D.-amb tenaren, bij de Rijksverkeersin spectie te Arnhem, corruptie bij de Volksvertegenwoordigers!! Maar de heer Lunshof ontzag zich niet, met deze corrupte Volksvertegenwoordiger in zee te gaan. Waar zit mi die „beroepseer Journalistenkring op, dat het hier gaat zoals ook in het desbe treffende courantenbericht te le zen was! om de uitvoering van het besluit der ledenvergadering. JDit besluit richt zich tegen het principeL dat ten grondslag ligt aan de uitspraak in de zaak Luns hof. Door deze uitspraak wordt beslist, dat voor de journalist geen beroepsgeheim erkend kan wor den. De Z.J.K. wil zich dan ook niet In de Kamerzitting van Don derdag heeft de Eerste Minister Spaak verklaard, dat tot nu toe niet is gebleken, dat de export noemenswaardige schade wordt berokkend door de 3 procent Uit- voerbelasting, die de Regering heft op alle goederen, die naar het buitenland worden uitgevoerd en dat er dus geen aanleiding bestaat deze af te schaffen. Zoals bekend werd deze 3 pro cent Uitvoerbelasting enkele maanden geleden ingevoerd, ten einde een fonds voor sociale deol- einden van 1200 millioen francs te vormen en op deze wijze een ge deelte van de enorme winsten, die de Belgische exporteurs maken, ook aan de arbeiders ten goede te doen komen. Uit het buitenland stemmen van protest tegen uitspreken over de vraag of de niiblicatie van de heer Lunshof als zÖn correct moet worden beschouwd, deze Uitvoerbelastmg opgegaan, Zeer velöi zullen inderdaad van aangezien de Belgische expor- mening Sn, dat de heer Lunshof .teurs deze 3 procent belasting mening zijn, I niet zelf dragen zoals de be- in het onderhavige geval de ge heime notulen niet had mogen pu bliceren. iHet zou op dit ogenblik zeer moeilijk zijn tegen hem op te tre den, doch aangezien de Federatie van Journalistenverenigingen de regeling van een tuchtrecht voor journalisten voorbereidt, mag men verwachten, dat in de toekomst op dit punt wel klaarheid z'al ko men. De journalist echter mag nimmer gebruikt worden als ver lengstuk van een justitieel opspo ringsapparaat. De inzender is overigens naar de mening der Z.J.K. wel wat tè positief in zijn bewering, dat de heer Lunshof zijn inlichtingen van een volksvertegenwoordiger heeft gekregen. ook andere mogelijk- doeling is doch haar in het al gemeen hun buitenlandse afne mers in rekening brengen. it m Er zijn De Rechter veroordeelt de heer I heden denkbaar! Lunshof tot. 10,boete omdat j o hij de naam van deze corrupte Volksvertegenwoordiger niet wil De zinsnede „corruptie bij de volksvertegenwoordigers" laten nemen. 7 ws„ jour- wii zoals trouwens het gehele Hierover wenst de Zeeuwse joui wij M ten betoog van de heer m. ien nalistenvereniging haar bezorgd heid uit te drukken! Ik ookt! De heer Lunshof zou mijn in ziens voor straf een tijd uit de journalistiek gestoten moeten werden omdat hij de beroepseer van de journalist met voeten ge treden heeft! Volgens mijn mening had de heer Lunshof tegen het corrupte Kamerlid moeten zeggen: Mijn heer de Volksvertegenwoordiger, U hebt Uw mond te houden! De Nederlandse Regering heeft U ge- van de enenmale voor rekening van de inzender. Red. De Vrqe Zeeuw Te Londen is een 26-jarige electricip.il tot 15 jaar dwang arbeid veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden aan roof met geweid en misdadige aan slagen op vrouwen. Vier van de aanslagen waren verkrachtingen of pogingen daartoe. De man werd na een jacht vaa twee maanden door het gehele land, waaraan 15.000 politieman nen deel hebben genomen,, ge arresteerd. Toen de rechter na een zitting van vier dagen het vonnis uitsprak, verlieten ver scheidene vrouwen wenend die 'rechtszaal. Eten grote menigte vrouwen verdrong zic-h tijdens de zitting in de rechtszaal en in de gangen om een blik te kunnen werpen op deze man, die op zjjn anm getatoueerd had dood dan de schande". „Liever de Bennie Tollenaar en Dingetje Dieleman staan 31 October a.S). terecht. Voor het Bijzonder Gerechtshof w onuelegd dit "hel* I te Middelburg zal op 31 October heunhoudmg opgelegd, dat n terecMötaan de 35-jarige te eerbiedigen. Tvuionanr chauffeur te a.s. terechtstaan ,,.q o ik het eens ge-1 Bennie Tollenaar, weest met de beroepseer van de Terneuzen, thans verblijvende m 1 Kamp Vught. Staalbaard zegt het: Als mijn baard eaat prikken, scheer ik me gauw even extra-glad met Philips „PHILlSHAVE En Uw hatidelaar zal het U bewijzen, hoe snel en goed het gaat, wanneer U 'even een demonstratie vraagt met N.V. PHILIPS' VERKOOP - MAATSCHAPPIJ rniLira tm\ww. - VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN (Ingez. Med.) TEE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. ELETOHER. 15) (Nadruk verboden) ,Hïer is het veilig genoeg,' stelde Pratt haar gerust. „Dat heb ik al even onderzocht. Weest u maar niet bang... Niemand weet er iets van... behalve ik. Het scheen wel, of mevrouw Mallathorpe geen geluid meer kon uitbrengen en toen ze eindelijk haar stem terugkreeg, klonk die schor en onvast. „Onmogelijk" was het enige woord dat zij kon voorbrengen „Toch is het een feit," verzeker de haar Pratt. „Dat zult u eens zien. Maar laat ik eerst even ver der vertellen. De oude man zeide dat hij, heel toevallig, een half uur tevoren het testament gevon den had, en vroeg mij, of ik Li even wilde opbellen, dan en tussen de rooktierelantijnen springt een j vraag naar de wedono. Er is geen debat 'geopend en niemand gaf volgnummers uit. Maar de zor gen die eenieder beklemmen, wor- heer Lunshof! Dank^ voor de plaatsruimte. B. J. MEIJER. Terneuzen, 24 October 1947. van toen ik terugkwam, was Bartle dood. En... ik nam het testament U Onwillekeurig maakte mevrouw Mallathorpe een beweging met haar rechterhand. P^att ghm lachte listig, en schudde zijn h°°0, neen mevrouw, dat is een veel.te kostbaar document om mee rond te lopen. Ik heb het veilig achter slot en grendel. En zoals ik u al gezegd heb, weet niemand er iets van af. Geen levende ziek En niemand kan er iets van at weten. Toch was ik een beetje ongerust, toen ik hoorde, dat de jonge Collingwood hier geweest was. Ik was bang, dat de oud man al had geschreven, om u te Sten weten, wat hij gevonden had Nu hrj dat niet gedaan heeft wel... nu weet geen sterveling er iets van, behalve u en... ik. Langzamerhand herkreeg.me vrouw" Mallathorpe haar kalmte. Weliswaar had zij een hele schok gekregen, maar het ergste was V Uit'"' Pratt's kruiperige manier van doen en zijn veelzeggend air, begreep zij, dat het testament n te haren voordele zou zlJn- 1 vermoedde, dat het haar en naar dommen weer geheel of gedeelte lijk ontnemen zou. Er was dus niet veel anders aan te doen, dan de feiten onder de ogen te zien. Wel, en wat... staat... er ui. vroeg* zij met moeite sprekend. Voor antwoord knoopte Pratt zijn overjas los, en haalde uit de binnenzak een vel papier Dit leg de hij voor haar op het bureau. „Een nauwkeurige copie,' zei hij, kort en bondig. „Lees het zelf maar." Ondanks haar krachtige pogmg kalm te zijn, beefden haar vingers toen zij het napier opnam De klerk bespiedde haar aandach tig. Hij begreep, dat er heel snoedig een strijd tussen hen ont branden zou, en zag heel goed m dat zij er de vrouw met naar was om het eenmaal verkregen bezit zo maar zonder Slag of stoot weer af te geven. Met kracht zou ze opkomen voor haar eigen belan gen en die van haar kinderen. Door praatjes van buiten, waar Pratt altijd erg toegankelijk voor was, had hij vernomen, dat me vrouw Mallatnorpe een flinke za kenvrouw was. Daarom was hu niet verbaasd dat zij, na bet Mul' zorgvuldig doorgelezen te hebben zich met een nuchtere vraag tot hem richtte. Naar aanleiding van boven- staande wijst men er van de zijde gefungeerd Hem wordt o.m. ten laste ge legd als chauffeur te hebben ge reden voor- en in dienst van de Sicherheitspolizei, arrestanten voor deze Sicherheitspolizei te hebben vervoerd en bewaakt en bij het verhoren van verdachten er, arrestanten als tolk te hebben het Bestuur der Zeeuw,e Voorts wordt Tollenaar er van Het gevolg van... dat ding vroeg zij. Wat zou het zijn... m plaats van de fabriek is gegaan om naar de schoorsteen te kijken. Voordat hij ging legde hij het tes- hCtPrecies wat er in staat," ant- I tament" 'in boek, waarin de wóordde Pratt. ,Kon niet duide-oude Bartle het - teren vond. Zo lijker." ,Dus zen les? weSTefdf zif Th in" onaanvecht- iets kan gebeuren. Misschien was verlie- fhij in het boek aan het lezen sschien lag hel I elk geval, hij duwde het er in U'zij trommelde met de vingers op het bureau. Dan wees zij op het papier. „Is dat... ding Stelt u zich daar niets van voor," zei Pratt. Dit is de copie van een testament, waar niet tegen te ageren valt. Niemanc kan er met een speld tussen ko men. Het is zo klaar als de dag. Waarschijnlijk maakte uw zwager het zelf, het is van begin tot het einde z ij n schrift, en nam het mee naar de fabriek, op de dag van het ongeval. Ik veronderstel, dat hij het tekende .in tegenwoor digheid van zijn onderdirecteur, Graukrodger, en z'n kassier Mars hall, en toen tekenden zij ook. Nu denk ik, dat heel gauw daarna beschuèdigd te hebben deelgeno men aan, huiszoekingen en de ar restatie van personen, in dienst en in. tegenwoordigheid van ds <5. d. personen te hebben inkflian- deic en bij een huiszoeking eich wederrechtelijk te hebben bevoor deeld door het wegnemen van hammen, .koffers, kleding, ge d eniz. In deze zaak zullen 21 getuigen werden gehoord Tijdens dezelfde zitting zal te rechtstaan de 29-jarige Dingetje Dieleman, zonder beroep te Zamslag, thans verblijvende in het kamp „De Hoefslag" te Rot-j terdam. Haar wordt ten laste gelegd ais zogenaamde ,Poi u,ciangesroil«a"| hij de Sicherheitsdienst en de Sicherheitspolizei te Terr,suzei| werkzaam te zijn geweest typiste en telefoniste en de kar-l tctheek betreffende de door óe| Sicherheitsdiensi' verleende grt-iN passen te hebben bijgehouden. In deze zaak worden geen ge tuigen 'gehoord. met mijnheer Mallathorpe, samen die twee heren naar de binnen- was er geen levende ziel, die kon vertellen, dat er ooit een testa ment geweest was. Daarentegen kan half Barford getuigen, dat die ondertekeningen echt zijn. Heus mevrouw Mallathorpe, u maakt geen schijn van kans, als ik dat testament in handen geef van de beide executeurs." Zelfgenoegzaam leunde hij ach terover in zijn stoel, de ogen strak on mevrouw Mallathorpe gericht. Hij zag, hoe haar bevende vingers de ringen aan haar linkerhan schoven en draaiden, hoe zij de handen vouwde en weer los nam, hij begreep dat mevrouw Malla thorpe koortsachtig ingespannen dacht zoals het wellicht nog nooit in haar leven nodig geweest was te denken. Onbarmhartig ging Pratt na een paar minuten doof: (Wordt vervolgd). Saterdag en Zondag zullen in Zwitserland de eerste algemene parlementsverkiezingen sedert het betglin van de laatste oorlog wor~ den gehouden. Et moeten 194 afgevaardigden in de nationale raad gekozen worden, die op bun beurt, tezamen met de staats raden, de leden van de Bonds raad zullen kiezen, alsmede de Bondspresident voor 't jaar 1948. De aftredende nationale raad be staat uit 55 socialisten, 47 radica len, 43 conservatieve katholieken, 23 afgevaardigden der boerenpar tij, 8 liberaal-democraten, 6 demo craten, 6 afgevaardigden van tal onafhankelijke groep en 6 partij lozen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2