rijksbegroting '•I 4 Nieuwe Franse Regering de tweede kamer over de VRIJDAG 24 OCTOBER 1947. Mijnwerkers uit Britse zone van Duitsland naar Nederland De „Ganges" heeft succes Een „spookleger" Eerste contact te Batavia De K. M. A.„weg uit Breda? Onderzoek Commissie voor „on-Amerikaanse" activiteit V. S. en de mogelijkheden van de Nederlandse industrie Staking bij ontmantelingswerkzaamheden De Sovvjet-Unie en de verdeling van Palestina Wijd vertakte handel in valse kolenbonnen 11 ïi h ?xai| iiüüiij I iTrankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag- ivond. Ochtendmist. [n de oöhend op vele plaatsen nevel of mist. Overigens wis selend bewolkt met hier en daar a0T een enkel regenbuitje. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. DE V. 3de Jaargang No. 639. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertentie* tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertentie»: 5 regels 60 ot.; ieder» regel meer 12 cent^Ver melding: Brieven onder nr. Bureau van dit BUI 10 cent meer. linj 5 4,1 Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De Tweede Kamer heeft haar afdelingsverslag uitgebracht over de Rijksbegroting 1948. Wij ont lenen daaraan: POLITIEKE BESCHOUWINGEN. Regeringsbeleid in het algemeen* Vele leiden spraken als hun me ning uit, dat de verleden jaar van het" Kaibinet-Beel gegeven karak teristiek dat het wilde zijn: vooruitstrevend in Christelijke richting in het algemeen door het gevoerde beleid is bevestigd. Als enkele voorbeelden noem* den zij: De noodvoorziening voor ouden van dagen; de verruiming van de kinder bijslagwet; de verbetering der onderwij- zerssalarissen; de wet op het centraal plan bureau; de belastmgherzieningeiwet. Vele andere leden meenden, dat, te samen met het vorige Kabinet (Sdhermerhorn-Drees), het huidi ge Kaibinet voor de reconstructie van onze volksgemeenschap reeds historisch werk heeft gedaan. Wel vroegen zij zich af, of de in het laatste jaar gevoerde eco nomische politiek niet de conser vatief-lilbe rale richting uitgaat. Verscheidene leden meenden, da,t een wijdvertakte ambtenarij,, en te zware belastingdruk de uit breiding van het productie-appa raat afremt en een algemene moedeloosheid veroorzaakt. Deze ledien klaagden er voorts over, dat voornamelijk door de socialistische Ministers, medede lingen worden gedaan in open bare vergaderingen, welke huns inziens aan de volksvertegen woordiging gedaan hadden moe ten worden. A,nderzijds meenden zij, dat de Regering overleg pleegt te voeren met de Regeringspar tijen, terwijl de overige delen der Kamer daarbuiten worden ge houden. Sommige leden achtten het be leid van het Kabinet te weinig de mocratisch, omdat het te weinig opening van zaken heeft gegeven en de geleide economie tot een ge heime economie heeft gemaakt. i Samenstelling van het Kabinet. Samenwerking tussen de Rege ringspartijen. Zeer vele leden prezen de werk en daadkracht van het Kabinet. Verscheidene andere leden wa ren van oordeel, dat een waarlijk nationaal Kabinet de voorkeur zou verdienen. De nieuwe Franse regering be staat uit: Ramadier: Premier; Yvon Del- bos: Minister van Staat; Geor ges Bidault: Buitenlandse Zaken; Depreux: Binnenlandse Zaken; Andre Marie: Justitie; Ph. Teit- gen: Strijdkrachten; Schuman: Financiën; Daniel Mayer: Arbeid en sociale veiligheid; Lacoste: Handel en Industrie; Roclore: Landbouw; Naegelen: Nationale opvoeding; Moch: Economische Zaken, publieke werken en ver- Voer; Bechart: Staatssecretaris bjj de Premier en zaakgelastigde voor overzee. Verklaring van Ramadier. iDe Franse Minister-President Ramadier, heeft in een verkla ring tegenover de pers gezegd, dat het geen nieuwe regering was^ welke thans was gevormd, doch de regering van Januari j.l., die haar werk voort gaat zetten, en wel onder moeilijke omstandig heden, welke een rigoureuze uit oefening van het regeringsigezag vereisen. Het bleek nodig de regering een mogelijkheid tot het snel nemen van besluiten te ver schaffen, en daarom het gezag in ee* beperkt aantal handen te leg gen. Teneinde aan deze regering het nodige gezag te doen ver lenen, is besloten tot bijeenroepen 'van de nationale vergadering en van de raad van de republiek op •Dinsdag aanstaande. Ramadier deed een beroep op alle burgers, te handelen in een geest van ge voel van, verantwoordelijkheid voor het algemeen belang. Verscheidene leden meenden, dat er belangrijke verschillen in opvatting bestaan tussen de par tijen, waarop het Kabinet steunt, hetgeen niet zonder uitwerking blijft op de daden van het Kabi net. Dat in de onderlinge ver houdingen in het Kabinet een min der rooskleurige toestand bestaat, blijkt, naar deze leden meenden, niet alleen uit de Onbeslistheid van het Regeringsbeleid, ook uit allerlei andere verschijnselen blijkt volgens verscheidene leden het aanwezig zijn van belangrijke verschillen tussen de Regerings partijen. Volgens vele andere leden heb ben de twee groepen, waarop de Regering steunt, zich stellig be wogen in de richting van beter be grip en meer waardering voor el kaar. Grondwetsherziening. Modernisering van het Staats apparaat. Algemeen had men met belang stelling kennis genomen van de aangekondigde Grondwetsherzie ning. Dat de Grondwetsherziening slechts negatief bedoeld is, n.l. al leen zal moeten dienen tot het wegnemen van belemmeringen, om tot nieuwe staatkundige struc tuur te komen, houdt naar de mening van vele leden een gevaar in. Wanneer men ter wille van zulk een negatieve herziening de Kamers moet ontbinden en een beroep op de kiezers moet doen, bestaat de kans, dat men een vol strekt niet zuivere uitspraak van de kiezers krijgt. Sommige andere leden juichten de voorgenomen Grondwetsherzie ning juist om de daarmee gepaard gaande Kamerontbinding en ver kiezing van nieuwe Kamers toe. Het Nederlandse volk krijgt dan gelegenheid, zich over het gevoer de beleid van dit Kabinet uit te spreken. De urgentie van een algemene herziening van de Grondwet werd van verschillende zijden niet min der groot geacht dan die van de thans voorgenomen wijziging. De binnenlandse staatsapparatuur moet eveneens als verouderd wor den geacht. In eem Kamer van 150 of 200 leden zou het mogelijk zijn, voor ieder departement een deskundige vaste commissie samen te stel len, wat de contröle van de Ka mer op de daden der Regering doeltreffender zou maken Bij andere leden was, toen de Voorzitter der Kamer de gedachte van uitbreiding van het aantai Kamerleden aan de orde stelde, de vraag gerezen, of die gedachte geen remmende invloed zou oefe nen op de wetgevingsdecentralisa tie, welke zij de juiste richting achten om het parlement van een overmaat van arbeid te onthef fen. Sommige dezer leden ver klaarden zich op deze grond reeds thans tegen uitbreiding. Sommige leden hadden tegen uitbreiding van het aantal leden der Kamers vooral bezwaar, omdat de wet gevingsdecentralisatie zou wor den geremd en het ontstaan van kleine partijtjes zou worden be vorderd. Buitenlandse politiek. Vele leden wensten allereerst ais hun overtuiging uit te spre ken, dat het nationale leven meer dan ooit wordt beheerst door het inter natioj^ie. Dit heeft iets ontzag we k™ n d sHet 'betekent een bi.ina zekere dood door de atoombom binnen 'n betrekkelijk korte tijd, of de opgang van de mensheid naar een hogere staat van gemeenschapsordening dan tot nu toe ooit is bereikt. Nie mand is verantwoord, indien hij passief afwacht, waartoe dit zaï leiden. Daarom meenden deze leden, dat ieder land en iedere burger „critisch internationalist moet zijn, en zij stelden de vraag, of Nederland aan deze eis voldoet. Het verdrag met België en Luxemburg doet weldadig aan te midden van alle droevige ervarin gen op bet gebied van het ver band tussen de staten Over het Marshallplan, al is het nog maar in wording, ver heugden zij zich zeer. Het blijkt steeds duidelijker, hoe weinig rijp men is voor de onbouw en h 'n,starv1l"-|"',:"" een wezenlijke veel oroivat tenue - 'ltsoiganisatie tussen de Sta ten. Met verwondering hadden vele leden ervaren, dat in de Troon rede aan het voor Nederland vi tale probleem van Duitsland zo weinig aandacht is besteed. Overzeese Gebiedsdelen. Van verschillende zijden werd ernstige critiek geoefend op het beleid der Regering t.a.v. Indo nesië. Na veel verwijt aan de opposi tie is, naar de mening dezer leden, de Regering langzamerhand prac- tisch op het oppositiestandpunt terecht gekomen, zij het zonder dit met zoveel woerden te erken nen. Zeer vele leden achtten echter de bewering van toenadering door de Regering in haar Indonesische politiek tot het standpunt der op positie een geheel onjuiste voor stelling van zaken. Verscheidene leden waren van mening, dat alleen een radicale koerswijziging, door rechtstreekse onderhandelingen tussen Neder land en de Indonesische Republiek een oplossing zou brengen. Communisme. Vele leden achtten het noodza kelijk te waarschuwen voor het communistische gevaar, dat zich Naar het persbureau Reuter meldt zullen 3000 verplaatste per sonen, uitsluitend mijnwerkers met hun gezinnen, uit de Britse zóne van Duitsland in Nederland wórden toegelaten volgienis een te Genève getekende overeenkomst tussen een vertegenwoordiger van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken en A Paulen, hoofdingenieur hij de Nederland se staatsmijnen. Deze immigran ten kunnen na vijf jaar de Ne derlandse nationaliteit verkrijgen, aldus Reuter. Naar wij van het departement van Sociale Zaken vernemen, is het bericht, volgens hetwelk drie duizend verplaatste personen, uit sluitend mijnwerkers met hun ge zinnen uit de Britse zóne van Duitsland, in Nederland zouden worden toegelaten, onjuist. Het departement zal alsnog nadere mededelingen hieromtrent ver strekken. De sleepboot ,,'Gaijges" van L. Smit Co's Internationale Sleep dienst, die Woensdag uitgevaren is om het Zweedse s.s. Virgo" assistentie te verlenen, dat met een gebroken schroefas ter hoog te van de Deense kust in de Noordzee ronddreef, is er in ge slaagd nog in de loop van de dag het schip te bereiken en vast te maken. Er is koers gezet naar Rotterdam. De ,,Keng Po" meldt, dat in het Soakaiboetmische nog al wat onrust wordt verspreid door een „spookleger" (tentara siloeman). Door deze organisatie worden dreigbrieven verspreid, tengevolge waarvan het spoorwegpersoneel uit pure angst gaat staken. Som mige bedreigingen zouden reeds zijn gevolgd door brandstichtin gen, en de ,,Keng Po" hoopt, dat hier krachtig zal wordeii inge- grepen. Uit betrouwbare bron verneemt A.NjP., dat de Republikeinse vice-premier, Dr. Gani, de laatste dagen particuliere besprekingen heeft gevoerd met verschillende Nederlandse autoriteiten te Bata via, voornamelijk met de secre taris van de Lt.-Gouv -Gen.. Dit betekent het eerste contact tus sen Nederlanders en Republikei nen sinds bet uitbreken der vijandelijkheden. De besprekingen zouden in overeestemming zijn met de wensen van de Oommissie van Drie. De Minister van Oorlog, Lu'te- nart-iFricrel A. H J L. Fiévéz, zal heden een bezoek brengen aan Breda teneinde te onderzoeken of het wenselijk is de Koninklijke MTtaire Academie elders te ves tigen. ook in ons land doet gevoelen. De oprichting van de „Comin- forrn" had het gevaar van inter nationale beïnvloeding van het po litieke leven in ons land nog ver groot. Dit noopt tot extra waak zaamheid. De Communistische Partij van. Nederland, aldus andere leden, be paalt haar politiek in volle v heid en aanvaardt geen enkele in menging van buiten af, van welke zijde ook. Huwelijk en gezin. Door vele leden werd gevraagd of de Regering bereid is de tot standkoming van een regeling te bevorderen, waardoor het verbod aan bedienaren van de godsdienst tot sluiting van een kerkelijk hu welijk vóór 'n burgerlijk huwelijk komt te vervallen. Om wille van de rechtmatige vrijheid der ker ken leek zulk een regeling deze leden noodzakelijk. Andere leden konden deze wens niet ondersteunen. Zij konden in de bestaande wettelijke bepa ling geen beperking van de recht matige vrijheid der kerken zien. Wat de gezinspolitiek betreft, hadden vele leden de indruk, dat de Regering de politiek van I „levensruimte vogr elk gezin" wat schoorvoetend' voert. Deze leden zouden gaarne ver nemen, wat de verdere plannen der Regering op dit gebied zijn. Bezitsspreiding. Vele leden, die uit de pers had den vernomen, dat een commissie zal worden ingesteld om de vraag stukken van bezitsspreiding en redelijke inkomstenverdeling te onderzoeken, hadden een medede ling hieromtrent in de Troonrede iiode gemist. Gevraagd wordt of de instelling deizer commissie spoedig tegemoet gezien kan wor den. Bedrijfsorganisaties. Met betrekking tot het vraag stuk der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie drongen zeer vele leden er met klem op aan, zo tijdig mogelijk een ontwerp van wet hieromtrent zou worden in gediend en afgehandeld. v Socialisatie der mijnen. Vele leden zouden het zeer op prijs stellen, naar aanleiding van het vorenstaande nauwkeurig door de Regering te worden inge licht aangaande hetgeen door haar gedaan is ter verwezenlijking van de desbetreffende passage in de Troonrede van verleden jaar. Andere ledn wilden reeds thans verklaren, dat zij, tenzij het on derzoek geheel nieuwe gezichts punten mocht opleveren, socialisa tie noch noodzakelijk, noch wense lijk achtten. (Zie verder pag. 2, le kolom.) zich actief tegen de ontmanteling zullen verzetten, zoals ongeveer een week geleden was aangekon digd. Waarnemers menen, dat de staking te Velibert een gevolg is van d'e berichten, dat het bestuur der vakvereniging in de Britse zóne van Duitsland verklaard zon hebben, dat de stakers volledige uitbetaling zouden ontvangen, in dien zij wegens staking ontslagen zouden worden. M!en verwacht Donderdag op een persconferentie verdere aan wijzingen van de vakverenigingen, na een vergadering van drife da gen van delegaties der vakver enigingen uit de vier bezettings zones. De New York Times schrijft in een hoofdartikel, dat de Ameri kaanse congrescommissie voor „on-Amerikaanse" activiteit, die een onderzoek instelt naar de communistische invloed in Holly wood, zioh begeven heeft op een pad, „dat tot grotere gevaren dreigt te voeren dan die, welke tot op heden werden ontmoet". Het blad betwijfelt het, of de oemmissie een eerlijk onderzoek instelt. Met verwijzing naar eerf getuigenverklaring, dat de com munistische „penetratie" in Broadway duidelijker was dau in Hollywood, vraaigt het blad zich af: „Moeten wij nu van Holly wood verder gaan naar Broad way en van Broadway naar de uitgevergen op zoek naar ver dachten en daarna de jacht voort zetten op het gebied van de radio en de Amerikaanse pers?" De filmacteur Robert Taylor getuigde in Washington, dat „er zekere acteurs en actrices zijn. wier streven op mij de indruk maakt, dat zij, zo zij al geen communisten zijn, toch hard bezig zijn om het te worden." Volgens Frederich W. Rich mond,- voorzitter van de Ameri kaanse „Foreign Corporation", die zo juist van een reis door Portugal. Spanje, Italië, Turkije en Nederland te New York ;s teruggekeerd, is Nederland een treffend voorbeeld voor de door de oorlog geteisterde landen om de grote vooruitgang van het her stel ondanks de ernstige belem meringen. „Nederland is uiterst energiek, optimistisch en demo cratisch.. Ik hen er van overtuigd, dat het de Amerikaanse finan ciële en industriële organisaties tot voordeel zal strekken, indien zij de mogelijkheden onderzoeken om beleggingen te verrichten en fabrieken te vestigen in de Ne derlandse industrie. Nederland's kleine dollarvoorraad is practiseh de enige hinderpaal voor uitwis seling oip gróte schaal van zijn producten var: hoge kwaliteit met die van de V. S.", aldus Rich mond. Hii voegde er aan toe, de bezoeker van Nederland wel onder de indruk moet komen van de hechte grondslag van dit land en van de integriteit van zijn po litiek, handel en financiën. Te Velbert, in het Rijnland, heb ben 60 arbeiders van de staal- finma van August Engels, waar van een gedeelte voor herstelbe taling ontmanteld zou worden, „op order van hun vakverem- tj-'n.T", Woensdag geweigerd aan de ontmanteling te werken. Dit is de eerste aanwijzing, dat de arbeiders van het Rulhrgebied Edward Attiyah, secretaris van het Arabisch bureau te Londen, heeft in een toespraak tot de dispuutvereniging van Cambridge University verklaard, dat de Sovjet-Unie om verschillende redenen de verdeling van Palesti na en de vorming van een Joodse staat steunde. De redènen waren volgens hem: 1. dat niemand de Sovjet-Unie kon beletten, 20.000 a 30.000 man troepen naar Pa lestina te sturen, indien de V. N gedurende de overgangsperiode een vrijwillige politiemacht daar heen zouden zenden; 2. dat d Sovjet-Unie de Britse en Ameri kaanse belangen in het Midden oosten gaarne in de waagsohaa' gesteld zou zien; 3. dat de Sov jet-Unie weet, dat indien de ver deling zou worden toegepast, de Joodse staat door de V. S. begun stigd zou worden en tenslotte dar de S. U. wellicht een groot aan tal communisten uit Oost-Europa in de Joodse staat zou kunnen „importeren". Contróle op het distributiekan toor te Utrecht heeft uitgewezen, dat daar een groot aantal vrij goed nagemaakte kolenbonnen 74 en 75 voor vaste brandstoffen is ingeleverd. Bij het ondezoek, dat de politie naar aanleiding daar van heeft ingesteld is gebleken, dat zowel particulieren als brand- stoffenhandelaren deze bonnen hebben gekocht en in circulatie gebracht. Er zijn handelaren, die voor 3 tot 4000 gulden valse bon nen kochten tegen 6 A 7 gulden per mud. Van de aangehouden personen, die bij deze zeer wijd vertakte handel betrokken zjjn, werden reeds 13 ter beschikking van de Officier van Justitie ge steld. Het onderzoek duurt nog voort. De politierechter van Jeru zalem heeft een arrestatiebevel tegen kapitein Roy Alexander Farren uitgevaardigd wegens ont- voering van de 16-jarige Jood Alexander Aubowitz, die op 6 Mei uit Jeruzalem verdween. De Palestijnse Krijgsraad had Farren eriïge weken geleden vrijgespro ken. Hij bevindt zich thans in Engeland. St. fro 11 a!r<te'] ivf ril iscfj

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1