t DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL Vragen aan de Minister Gemeenteraad van Hoofdplaat DistTibntienienws f. Uit de Provincie De Yoorlopige pensionnering van Onderwijzers Mr P. DIELEMAN VOOR HET buüonder GERECHTSHOF. VLA KEK BRUG WEER IN GEBRUIK GENOMEN. SPORT Margarine inplaats van Boter ftog 10O gram vlees extra ui ,a<L moll wm Naai- het A.N.P. verneemt, heeft de regering besloten met oonieuw bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig te maken om de werkingsduur van het reglement voorlopige pension- nering onderwijzers te verlengen, ne na 31 December 1947 ontsla gen leerkrachten van 60 jaar en ouder kunnen dus geen aanspraak meer maken op voorlopig pen- eioeB. 502e STAATSLOTERIJ Ie klasse, 2e lijst. 20.000 3430 f5000 5598 {-Tow» 3636 9479 10861 200 9737 18100 l 7™ 4171 6260 8912 10826 s 11163 14242 15347 17188 HUMOER COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr. Mr. QuarJes van Ufford, bracht Woensdag achtereenvolgens een keaoek aan de gemeenten Schoon- dijke XJizendijke, Biervliet en ^In^elk dezer gemeenten werd een aantal inwoners in audiëntie ontvangen, waarna besprekingen met de onderscheidene dagelijkse besturen dier gemeenten volgde. Maandag 24 November a s., des voonniddags 10 uur, zal Mr. P. Dieleman, tijdens de bezetting Commissaris in de provincie Zee land. in het Gerechtsgebouw te Middelburg voor het Bijzonder Gerechtshof terechtstaan. Hij wordt ervan beschuldigd zich aan gesloten te hebben als begunsti gend lid bij de Nederlandse S.S. verder dat hij openlijk blijk heeft gegeven van ingenomenheid met de vijand, doordat hij in een Duits blad artikelen heeft gepubliceerd, hulp heeft verleend aan de vijand, en in zijn hoedanigheid van Deken van de Balie te Middelburg heeft medegedeeld, dat naar zijn mening Mr- H. L. van Zanten te Vlissingen Jood was. Verder zou hij in zijn hoedanigheid van waar nemend Comissaris van de pro vincie Zeeland aan de Beauftragte des Reichskommissars Münzer hebben medegedeeld, dat de Grif fier van de Staten van Zeeland, Dr. TeÜegen, niet voldoende con tact onderhield met de Duitse overheid en zijn plicht tot loyale samenwerking verwaarloosde. Verder wordt hij er van beschul digd, Regierungsrat Dr. Linde te hebben medegedeeld, dat de firma H. Caullier en A. de Lacoutre in Frankrijk de levering van 600 kg garens aan zekere Metsers te Hulst steeds uitstelde uit angst, dat laatstgenoemde de garens naar Duitsland zou dirigeren. STICHTING „PROVINCLAAL OPBOÜWORGAAN ZEELAND". Gedeputeerde Staten van Zee land en het bestuur der Katho lieke Zeeuwse Centrale voor maatschappelijke en culturele zorg zijn tot overeenstemming geko men omtrent de samenstelling van het bestuur der stichting Provinciaal Opbouworgaan Zee land" In het stichtingsbestuur zal een vertegenwoordiger van de Katholieke 'Zeeuwse Centrale wor den opgenomen. Als zodanig is aangewezen het bestuurslid der Centrale Mr. Dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal en lid van Ged. Staten. Indien de Protestants-Christe lijke en de humanistische organi saties on maatschappelijk terrein eveneens tot een centrale, welke die organisaties overkoepelt, mochten geraken, dan zullen ook dezie centrales een vertegenwoor diger in het stichtingsbestuur kunnen aanwijzen, mits zij daar toe de wens te kennen geven. BESCHIKKINGEN. In de Staatscourant van Woens dag zijn opgenomen een winter- wer ktijd regeling geteisterde ge bieden en een werktijdenrege ling geteisterde gebieden voor de Kerstweek 1947. POLDERBESTUREN. BijKoninklijk Besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van de Anna-Maria- polder, - J. A. Moors te Woens- 'drecht; tot dijkgraaf van de Volckerpolder, P. J. L. van Meir tfe Woensdrecht, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij zeventig jaar zal zijn gewor den. Zonder officieel vertoon is Dins dagmorgen de brug bij Vlake weer in gebruik genomen. Dit betekent een belangrijke vooruitgang in de verkeerssituatie in Zeeland. Van nu af aan kan het verkeer zon der oponthoud of omwegen het kanaal door Zuid-Beveland pas ieren. In 1939 werden de brug en de beide spoorbruggen, die in 1940 werden opgeblazen, in gebruik ge nomen. Zij werd echter weer her steld en in Juli en Augustus van 1944 opnieuw vernield. Bij de be vrijding legden de Geallieerden een pontonbrug over het kanaal, die later werd vervangen door een Baileybrug. Om de brug definitief te kunnen herstellen moest de Baileybrug weggenomen worden en werd het verkeer omgelegd over de Postbrug. Op enkele nood- peilers, die naast de resten van de oude brug stonden, bouwde men toen het nieuwe brugstuk. Tege- liikertijd werden de oude peilers hersteld en kon de brug van de noodpeilers geplaatst worden op zijn definitieve voetstuk. Men is thans bezig met het herstel van de spoorbruggen. Daartoe zal half November de Zuidelijke brug ver vangen worden door de Noorde lijke, terwijl op de noodpeilers de tweede brug gebouwd wordt, die op de plaats van de Noordelijke gelegd zal worden. Dit jaar zal men met deze werkzaamheden nog niet klaar komen, ook al gaan ze even zo Vlot als die aan de ver- keersbrug, die vóór de verwachte datum in gebruik kon worden ge nomen. TERNEUZEN. Een aanvulling. In het bericht, waarin wij mel ding maakten van het overlijden van de heer N. A. Hamelink, blijkt een onduidelijkheid te zijn geslopen, naar aanleiding waar van wij ter 'verduidelijking mede delen, dat de heer Hamelink van 1919 tot 1935 onafgebroken zit ting in de gemeenteraad had. Onderscheidingen. De heer S. Kerpel alhier, gepen- sionneerd le gezag voerde r-pont- wachter van de Rijkswaterstaat aan de Hembrug te Zaandam, ontving de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranrje-Nassau. De ere-<medaille in brons is ver leend aian de heer F. L. de Pauw, dokknecht pontondienst bij de Provinciale Stoomlboo tdienste ra, alhier. VAN ELK - WiLARlOKJ Mevrouw Tweebeen zit in de val. De schildknaap schuift de grendel voor de deur en ridder Alewijn houdt nog een laatste korte toesipraak. U gaat nu naar het slot van de" draak", zei ridder Alewijn. „Hoewel dit dier mijn bitterste vijand is, voel ik nog medelijden met hem. „Lafaard!" siste mevrouw Twee been. „Nadat ik je in een gevecht van mian tegen vrouw heb ver pletterd, zoek je je heil bij list!" Onderwijl stond de heks drei gend tegenover Molentje. De heks uitte een vreemde bezwering: „Distelen en rode kolen, maak van deze man een molen Als bij toverslag was onze vriend verdwenen. Op de plaats waar hij nog zoeven stond, zwaai de nu een kleine molen lustig zijn wieken in de wind. Met een lach, die boosaardige tevredenheid uit straalde", klom de heks op haar bezemsteel en snorde weg. Aanbesteding riolering- en bestratingswerken. Woensdag werd door Burg. en Weth. van Terneuzen aanbesteed het maken ,vah rioleringswerken, bestratingen en beplantingen in de Zeven Triniiteitspolder, welke begrensd worden aan de éne zijde door Kerkhoflaan-Dokweg en aan de andere zijde door de Axelse- straat'Oude Vaart. Ingeschreven werd door: Fa W. en M. de Bokx, Vloos- wijkpolder P 41c, Terneuzen, voor f 198.400; Aannemersbedrijf Gebr. Sc'houls te Leiderdorp, voor 143.780; K. Lucasse en G bpon- selee te Hontenisse, voor 143.333 N.V. Schiewijk IV, dir. L. W. Blok te Rotterdam, voor 138.900; NV. Aannemers- en Wegenbouw bedrijf P. C. Zanen te Tilburg, voor ƒ138.767; P. F. Voet te Koosterzanlde, voor 138.540; L. van de Klippe te Vlissingen, voor ƒ135.900; Fa H. G Hendriks, Aannemersbouwbedrijf te Wasse naar, voor 132.744. Het werk is aan de laagste in schrijver gegund. Voorziening in de Volks huisvesting. Door het bestuur der Woning bouwvereniging „Werkmansbe- lang" alhier, is met machtiging van hef Departement voor Weder opbouw en Volkshuisvesting het bouwen van 112 woningen in de Zeven Triniteitspolder, volgens gewijzigd bestek, opgedragen aan de N.V. Schiewijk IV, directeur de heer L. W. Blok, te Rotter dam, voor de som van 1.305.000. MIDDELBURG. De restauratie van het Middel burgse stadhuis. Medio November zullen de eerste dakspanten geplaatst wor den van bet te restaureren Go- thische ddaksgedeelte van het Middelburgse stadhuis. Dit zal met enige plechtigheid gepaard gaan, waarbij het college van B. en W. vertegenwoordigd zal zijn. Stremming pontveer bij Veere. De dienst van het pontveer over het kanaal door Walcheren bij Veere zal gestremd zijn op Vrij dag 24 en Zaterdag 25 October of zoveel langer of korter als no dig mocht blijken. De zeeweringen, wegen en Waterleidingen in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen. Het Eerste Kamerlid de heer Hommes heeft aan de Minister van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het de Minister bekend, dat de toestand, waarin de zee weringen, wegen en watergangen in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen verkeren, dringend ycrbe tering behoeft? 2. Is de Minister niet van oor deel, dat zulks niet alleen tot ernstig ongerief kan leiden, doch ook inzonderheid wat de zee weringen betreft hoogst ge vaarlijke gevolgen kan hebben 3. Is het de Minister bekend, dat het waterschap „Het Vrije van Sluis" zelfs na de verhoging van het dijkgeschot van 14 tot ƒ22 per ha hetgeen voor de onderscheidene polders, tot dat waterschap behorende, na toepas sing van de reglementaire verre keningen, neerkomt op een last van ruim 30 per ha nog lang niet in staat is, de wegen en wa- tergangen in een behoorlijke toe- stand te brengen? 4. Heeft de Minister kennis genomen van de mededeling van de ingenieur van bedoeld water schap, dat de begroting voor de vorenvermelde werken feitelijk 241.000 te laag is, en dat de kosten, verbonden aan het op pen 'brengen yan alleen de wegen, worden geraamd op circa 6 mil- lioen, wat een jaarlijkse Last van ongeveer ƒ300.000 betekent? 5. Lelden de desbetreffende cijfers niiet tot de conclusie, dat het dijkgeschot in het waterschap "reeds voor wat de normale uit gaven voor wegen en afwatering betreft, moet worden verhoogd tot 40 k 45 per ha hetgeen voor vele voormalige polders in West- lijk Zeeuws-Vlaanderen zou neer komen op 50 en meer ,per ha, waarbij dan nog geen rekenting is gehouden met de kosten, ver bonden aan het herstel van de zeeweringen en aan een ruieuw afwateringspan 6. Is de Minister niet van oor deel, dat zulke zware lasten de draagkracht van de toch reeds zo ernstig getroffen bevolking aldaar ver te boven gaan en dat finan ciële hulp van het Rijk in oasu dringend noodzakelijk is? 7. Is de Minister mitsden niet van mening, dat het bedrag van ƒ200 000, "Uitgetrokken op de Rijksbegroting voor het dienst jaar 1948 voor verbetering van de afwatering en de kustverdediging ook als „eerste bedrag" volkomen onvoldoende is, om de water staatswerken in Westel. Zeeuws- Vlaanderen voor verdere achter uitgang te behoeden? 8. Is de Minister daarom be reid, in afwachting van de ge wenste spoedige totstandkoming van nadere financiële regelingen te dier zake, aan voorgenoemd waterschap een belangrijk voor schot te verlenen, opdat althans met de allernoodzakelijkste her stellingen een aanvang kan wor den gemaakt? 9. Wil de Minister daarnevens ernstig aandacht schenken aan de Rijksweg Oostburg-Aarden burg-Sluis, welke weg, hoewel voor het internationaal verkeer van grote betekenis, vooral tussen Oostburg en Draaibrug veel te wensen overlaat VOETBAL. Het Belgisch elftal tegen Zwitserland. Het Belgische nationale elftal, dat op Zondag 2 November te Genève tegen Zwitserland uit komt, is als volgt samengesteld: Doel1: Meert. Achter: Aemoudts en Homble. Midden: Coppens, Henriet en Massay. Voor: Lembrechts, Mermans, Decleyn, Anoul en Thirifays. Reserves: Daenen, Pannaye, Vercammen en Van den Aude- naerde. De raad van Hoofdplaat kwam Maandagavond 20 October 1947 in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van de Burge meester. Alle leden waren aan wezig. Bij de behandeling van de in gekomen stukken werd er op het desbetreffend verzoek van de op nieuw op te richten muziekver eniging met vier stemmen vóór en drie tegen besloten, jn plaats van de in dat verzoek gevraagde subsidie van 500 maar 250 toe te staan, ondanks het aandringen van de heren Dekker, Wieleman en Rijckaert. Een verzoek van dezelfde ver eniging om een jaarlijkse bijdrage van ƒ250 werd met 5 vóór en 2 stemmen tegen ingewilligd, de beide wethouders stemden tegen. Een suggestie yan de heer Spin- neweij om bij het bepalen van of ficiële straatnamen in de gemeen te Hoofdplaat, één der straten te vernoemen naar een uit Hoofd plaat afkomstige Bisschop, n.l. Mgr. E. Lurjpen, werd op aan dringen van wethouder Steijaert tot nader aangehouden, als de de finitieve vaststelling der straat namen wordt behandeld. Een informatie van de Vereni ging West Zeeuwsch-Vlaanderen hoe de raad er tegenover stond, bij het eventueel oprichten van een gedenksteen in de gevel van het gemeentehuis door deze ver eniging, had tot gevolg, dat de raad aan dit voornemen alle mede werking zou verlenen en als ge volg hiervan het plan volkomen toejuichte, daar er dan een blij vende nagedachtenis werd opge richt voor de tijdens de bevrijding om het leven gëkomen ingezete nen. Door het openvallen van de plaats van de heer J. de Jong in de commissie van advies inge volge de woonruimtewet 1947, werd de heer Vic. de Ruijsscher benoemd om in1 deze vacature te voorzien, als reservelid werd be noemd de heer J. Blaakman. De heren Wielman, De Bie en Rijckiaert werden door de raad benoemd in de commissie, belast met het nazien en controleren der gemeenterekening 1946. De benoemden namen hun benoe ming' aan en dankten de raad voor het in hen gestelde vertrou wen. De verordening op de heffing en de Inning van de haven1-, kade- en liggelden voor de door de ge meente geëxploiteerde haven, wer den behoudens kleine wijzigingen in tarief en bewoording gelijklui dend met de op 1 Jan. '48 aflo pende verordening vastgesteld. Hierbij kiwam van het raadslid de heer Dekker de wens naar voren aan de Waterleidingmaatschappij alleen vrijdom van de heffing der haven-, kade- en liggelden te ver lenen voor schepen en materialen, die voor het aanleggen van de waterleiding in Hoofdplaat wor den benut, en voor materiaal, vervoerd door schepen welke in Hoofdplaat worden gelost, ten be hoeve voor de aanleg van water leidingen in andere gemeenten, de normale heffingen toe te pas sen. Na stemming werd met vier stemmen ivóór en drie stemmen tegen besloten de Waterl. Maat schappij toch algehele vrijdom te verlenen, voor al haar materialen en de schepen, die deze materia len vervoeren. Bij de rondvraag wees de heer Wieleman op het feit, dat de haven nog al oorlogsschade heeft opgelopen, nu deze hersteld wordt, vallen alle herstellingskos ten ten laste van de gemeente Hij drong er bij de voorzitter op aan nog eens te proberen een bij drage in de oorlogsschade voor de herstellingen te verkrijgen. De heer Schenbeijn, zag graag, dat de puinhoop, die door de wederopbouw op de plaats van de voormalige schuur van de heer A. Dekker werd gesmeten, opge ruimd zou worden. De voorzitter gaf een uiteenzet ting, en deelde mede, dat er een bestek en kostenibegroting was gemaakt met betrekking tot deze opruiming. Nadat de heer Scherbeijn er nog op gewezen had, dat de zate van de haven, dringend geplat zou moeten worden in verband met de veiligheid van de in de haven liggende schepen, sloot de voorzit ter nadat deze verbetering toege zegd had, de vergadering. De voor deze winter gereser veerde botervoorraad geeft niet de mogelijkheid het aandeel boter in het totale vetrantsocn' ongewijzigd te handhaven. Een aantal keren zal voor personen van 5 jaar en ouder 125 gram boter in het veer tiendaagse rantsoen vervangen moeten worden door 125 gram margarine, zodat voor deze groep het rantsoen dan geheel uit mar garine en/of vet bestaat. D?ae om wisseling zal voor de eerste maal geschieden in het rantsoen, dat in ae bonnenlijst van 6 November a.s. bekend wordt gemaakt. Het rantsoen boter voor kinderen van 05 jaar wordt niet gewijzigd. De paar koudere dagen in het begin van deze week hehben het aanbod van slachtvee plotseling doen toenemen. Teneinde het aangevoerde vlees te kunnen verwerken, is het no dig, boven het rantsoen van 500 gram, dat in de bonnenlijst van 23 October is opgenomen, nog een rantsoen van 100 gram beschik baar te stellen voor personen van 5 jaar en ouder. In verband hier mede deelt het Centraal Distribu tiekantoor mede, dat voor het tijdvak van 24 October t/m 8 No vember a.s. op bon Q 03 vlees 100 gram vlees of vleeswaren ver krijgbaar is. Wai breng! de Stadie VRIJDAG 24 OCTOBER. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Kamermuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gram.; 11.15 Voordracht; 11.30 Graan.; 12 30 The Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Jetty Cantor; 14.00 Kook kunst; 14.20 Gram.; 15.00 Ge dichten; 15.30 Pierre Palla; 16 00 Gram.; 16.30 Tussen twaalf en zestien'; 17.00 Johan Jong; 17.20 Wij en de muiziek; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Accor deonorkest; 19.30 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Sonate in Es; 20.30 Cursus; 21.00 Gram.; 21.30 Schul dig of onschuldig? 22.00 Buitenl. weekoverz.; 22.15 Gram.; 22.45 A/vondwijding; 23.00 Nieuiws: 23.15 Gram. HILVERSUM H. 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Gram.; 10 30 Morgendienst; 11.00 Viool en piano; 11.30 Ned. Harmonie Orkest; 12.15 Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Musette or kest; 14.00 Pandora trio; 14 20 Van oude en nieuwe schrijvers; 15.00 Kamerorkest; 16.00 Decla matie; 16.20 Piancduo; 16.50 Ens. Lachman; 17.20 Gram.; 17 45 Uit een grote stad komt een klei ne melodie; 18.30 Geestelijke lie deren; 18.45 Lezing; 19.00 Nws., 19 15 Lezing; 20.00 Nieuiws; 20.15 •Gram 20.45 Hoorspel; 21.30 Gram.; 22.00 Vragen aan voorbij gangers- 22.45 Avondoverden king: 23.00 Nieuws; 2315 Gram. r. 'I ui 1X2 do A

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3