UIT DE PROVINCIE DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL Voorlopig geen Burgerlijk Bestuur Het overleg tussen de Regering en de georganiseerde landbouw 1 Lords reageren op de Troonrede van door Amerikaans leger bezette gebieden Katholieke vakorganisatie en stakingen Arrestaties in Polen 'Onderhandelingen der Trust Maatschappij Prof. Dr. Willem Mengelberg Proces tegen Militaire Liga in Bulgarije geëindigd Vervallen postzegels Rentebijschrijving Rijkspostspaarbank De strijd in Griekenland! KERKNIEUWS a 1 idvi |ti| cC - (Vj -,enl MTTING PHOV. STATEN VAN ZEELAND. T> tweede gewone zitting van de Staten van Zeeland In 1947 zal gehouden worden op Dinsdag 25 November. JWEUWSE JOUR.N A LISTEN VERENIGING. Protest tegen de beslissing in de zaak-Lunshof. Het voorlopig bestuur van de Zeeuwse Journalistenkring is ver vangen door een definitief be stuur. waarin zitting hebben de heren H. A. Bosshardt, Vlissingen, voorzitter, J. A. P. de Pauw, Schoondrjke, secretaris, J. Tegrvel, Middelburg, penningmeester, en G. BaJlintijn. Middelburg. 3en vijfde bestuursplaats is ge reserveerd voor een vertegenwoor diger van de Brabantse groep journalisten, die aan. de Zeeuwse kring is toegevoegd. Op voorstel van een der leden en met instemming van de vol tallige vergadering heeft het be stuur van de Zeeuwse Journalis tenkring besloten een schrijven te richten aan het bestuur van de Ned. Journalistenkring, waarin de Zeeuwse journalisten hun be zorgdheid uiten over de rechter lijke beslissing in eerste instantie in de zaak tegen de journalist H. A. Lunshof, die weigerde de naam te noemen van degene, die hem inlichtingen verschafte over de geheime notulen van Linggadjati. Het bestuur van de N. J. K. wordt verzocht ernstig aandacht te willen besteden aan de situatie, die door deze veroordeling een ernstige aantasting van tie be roepseer van de journalist is eutotean. TERNEIJZEN. N. A. HAMELINK. Hoewel hg reeds langdurig on gesteld was, is in de nacht van Maandag op Dinsdag nog plotse ling overleden de heer N. A. Ha melink. gepensionneerd contro leur van de Raad van Arbeid, al hier. tDe overledene begon in het be gin dezer eeuw als jong trans portarbeider een vooraanstaande plaats in te nemen in de organi satie der arbeidersbeweging en later der SD.A.P. alhier. Na de invoering van het alge meen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging deed hij jn 1919 met een groep dier partij zjj» intrede in de gemeenteraad. Bfj de besprekingen gaf hij daar blijk van een diepgaande studie omtrent de aan de orde komende zaken, de belangen der gemeente betreffende. Desillusie bleef hem niet ge spaard; verschil van mening om trent de te voeren actie in de party was aanleiding dat hij voor de volgende periode niet opnieuw wend gecandideerd. Door een groep medestanders, die hem als een verdienstelijk Lord Salisbury, leider der oppo sitie in het Britse Hogerhuis, heeft» in antwoord op de in de Engelse Troonrede aangekondig de beslissing van de Regering om de bevoegdheden, van het Hoger huis te beperken, verklaard, dat de oppositie weliswaar heeft ge tracht de wetsontwerpen, die het Lagerhuis had aangenomen, te amenderen en te vertoeteren, doch nooit heeft geprobeerd obstructie te voeren. Salisbury verklaarde, dat een verdere beperking van de bevoegd heden van het Hogerhuis, de in voering van een ééiD-Kamerstel- seJ zou betekenen, waardoor de laatste bescherming van het Brit se volk tegen extreme daden van een meerderheidsregering zou ko men te vervallen. Hij verklaarde voorts, dat het land thans de ze geningen van het socialisme had ervaren, waardoor het diep was geronken. Verklaring Minister-Presi dent Attlee. Minister-President Attlee heeft Dinsdag in het Britse Lagerhuis verklaard,dat het wetsontwerp tot amendering van de Parliament A.cf. van 1911 bedoeld is om de tijd, dat het Hogerhuis een wets ontwerp kan ophouden, van twee jaar tot een jaar te verkorten Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de Britse Labour-re- gering overeenkomstig het in de Troonrede verklaarde, de macht van het Hogerhuis wil beperken doch zonder op nieuwe verkiezin gen aan te sturen. Vóór Kerstmis wordt het wets ontwerp vermoedelijk aangeboden. Het is niet de bedoeling het recht van veto en amendement, dat de Lords bezitten geheel af te schaf fen maar wel zal de parlements- wet van 1911 aangevuld worden, zodat de Lords een wet nog ten hoogste drie tot zes maanden kunnen tegenhouden en niet meer twee jaar, zoals tegenwoordig. raadslid gaarne in het college wil den behouden werd hij echter cah- didaat gesteld op een vrije lijst en herkozen. Na de tweede periode stelde hij izich echter niet meer beschikbaar en trok zich uit het politieke leven terug, om zich ge heel te wijden aan zijn ambt als controleur van de Raad van Ar beid, in welke functie hij steeds bereid was om de belanghebben den, zowel werkgevers als werk nemers vanraad en voorlichting te dienen. Kort na zijn eervol ontslag wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd werd hij aangetast door een ongesteldheid, die geruime tijd verpleging in een ziekeninrichting en chirurgische behandeling nodig maakte. Of- schoon, hij zijn opgewektheid van geest nog steeds had behouden, werd hij lichamelijk toch niet meer de oyde en thans heeft de dood een eind gemaakt aan dit werkzaam leven NIEUWVLIET. Uitvoering V.V.V. Zaterdagavond heeft de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer alhier in de zaal van de heer P. Cornells een feestavond georgani seerd. Door de Vlissingse accor deonvereniging .Crescendo," onder leiding van de heer Ventevogel, werd een populair programma uitgevoerd, dat bij de talrijke toe hoorders goed in de smaak viel en waarvoor de gasten dan ook een hartelijk applaus mochten ont vangen. Dit was de eerste keer dat de genoemde accordeonclub hier ter plaatse concerteerde, doch meni geen zal verlangen dat deze Vlis- simgers nog meermalen naar Sin- tepier mogen komen om ons te laten genieten van de door zo velen beminde accordeonmuziek. HILAftJOW /AN6.L* „Waar wilt U heen?" vroeg het Molentje, terwijl hij zi'ch kramp achtig aan zijn bezemsteel vast klemde, „Wij zweiven naar de draken- berg, hihi", kreet de heks met schrille stem. „Een molen zou daar goed staan, het dorre landschap zou er iets vriendelijker door worden." Molentje begreep, niet wat de heks bedoelde. Hij zweeg bedrukt. Met een behendige wending- stuurde de heks de snelle bezem steel recht op een berg aan. Met een lichte schok kwamen zij op de grond terecht. Inmi ddels had mevrouw Twee been zich voor de maaltijd ge kleed. Statig begaf zij zich naar de eetzaal. Met zijn vriendelijkste glimlach wachtta ridder Alewijn daar op haar. „Treedt binnen, nobele vrouwe!" sprak hij honingzoet. De avond werd met een gezellig dansje besloten. Het bestuur van V.V.V. kan thans met voldoening terugzien op deze in alle opzich ten zo goed geslaagde uitvoering. NIEUW- EN ST. rOOS LA ND. Afschaffing Rondvraag in Raadsvergaderingen. Tijdens de raadsvergadering werd een voorstel van B. en W. om de rondvraag af te schaffen, behandeld. Door het raadslid O. van Nimiwegen Arto.werd dit voorstel op formele gronden be streden. Hij achtte dit in strijd met de Gemeentewet en niet over eenkomstig het reglement van orde. Met 4 tegen 2 stemmen werd tenslotte besloten tot afschaffing van de rondvraag, zulks met in gang van de eerstvolgende raads vergadering. Het Amerikaanse ministerie var. Buitenlandse Zaken heeft Maandagavond hekend gemaakt, dat zijn plannen om het bestuur van de door het Amerikaanse leger bezette gebieden over te nemen voor onbepaalde tijd zijr. uitgesteld. De perschef van het ministerie kon op dit besluit geen commentaar geven. Zoals bekend heeft Marshall zich ernstig bezig gehouden met de mogelijkheid om het bestuur Naar we vernemen heeft het hoofdtoestuur van de Ned. R.K. Bakkerspatroonsbond aan zijn leden medegedeeld, dat, in ver band met dc staking in het bak kersbedrijf van onlangs, tussen de Ned. R.K. Bakkersbatroonsfoond Ned. R.K. Bkkerspatroonsbond bond en andere Katholieke vak bonden op het terrein van detail handel en ambacht besprekingen zijn gevoerd. Als resultaat daar van is bepaald, dat in de toe komst door Katholieke vakorga nisaties geen stakingen of slui ting van bedrijven zullen worden toegepast, voordat overleg is ge pleegd met de centrale organisa tie. de R.K. Middenstandsbond. Onder beschuldiging van deel neming aan een geheime politieke organisatie zijn vier Poolse jour nalisten, voormalige diplomaten, tevens familieleden van een on derminister in het huidige Poolse kabinet, gearresteerd. De arres taties zouden samenhangen met die van de Poolse burger Charles Whitehead, die bij de Britse am bassade te Warschau werkt en de arrestatie van miss Wanda Sroka, een Amerikaans onderdaan. De laatste is inmiddels weer in vrij heid gesteld. Hangende het onderzoek willen Poolse autoriteiten geen inlich tingen verstrekken, terwijl ook aangaande arrestaties zelf nog geen officiële bekendmaking heeft plaats gehad. De „Trustmaatschappij voor de Handel van Nederland met het Buitenland" deelt mede, dat zij in het geheel niet betrokken is bij een njeuwe staaltransactie met Duitsland, waarvan een A.F.P.- bericht melding maakte. Er is dus geen sprake van een tweede overeenkomst tussen de trifet- maatschappij en de ijzer- en staal industrie van de Britse zone. Wel worden op het ogenblik onderhan delingen gevoerd, welke naar men hoopt,, zullen leiden tot de leve ring van 10.000 ton rails, doch gezien de moeilijkheden die zich nog voordoen, valt omtrent het resultaat nog niets met zekerheid te zeggen. van de bezette gebieden van het ministerie van Oorlog over te giaan op dat van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie heeft men op het ogenblik niet het plan om verder te gaan in een reeds eerder voorgestelde richting, namelijk dat naar het voorbeeld van het Engels-Ame rikaanse hoofdkwartier tijdens de oorlog Engeland en Amerika beurtelings de verantwoordelijk heid van het bestuur zouden dra gen. Men hechtte er enige betekenis aan, dat 'Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur van Duitsland, na het deel nemen aan de Engels-Amerikaan se besprekingen over het finan cieren van de Engels-Amerikaian- se zóne van Duitsland, thans naar Duitsland is teruggekeerd. Naar verluidt is Clay persoonlijk tegen burgerlijk bestuur gekant. De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft Dinsdag uitspraak gedaan in het hoger beroep, door Prof Dr. Willem Mengelberg in gesteld tegien de uitspraak door de Ereraad voor de Muziek d.d. 2 Juli 1945, waarbij hem een ver bod werd opgelegd de dirigeer stok in, Nederland weer op te hef fen voor de duur van het leven. Uitspraak doende vernietigde de Centrale Ereraad de uitspraak door de Ereraad voor de Muziek op 2 Juli 1945 tegen de kunste-^ naar gewezen en nam ten aan zien van hem de navolgende maat regel: Verbod van beroepsuitoefening in het openbaar in iedere vorm. daaronder begrepen het lidmaat schap of bestuurslidmaatschap van enige beroepsvereniging voor de tijd van zes jaar, welke geacht moet worden te rijn ingegaan op 1 Juli 1945 en mitsdien zal ein digen op 1 Juli 1951. Het proces tegen de „samen zweerders" van de „militaire liga" is Dinsdag met het voor lezen van de vonnissen geëindigd. Generaal Stantsjef, de voor naamste beschuldigde, werd tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld en kolonel Stambolief, die er eveneens van was beschul digd een leidende rol te hebben gespeeld, tot vijftien jaar gevan genisstraf. 31 Beklaagden werden tot ge vangenisstraffen variërend tussen drie en twaalf jaar veroordeeld, terwijl de overige zes in vrijheid werden gesteld. Op 1 Januari 1948 worden de volgende series postzegels buiten gebruik gesteld en verliezen dus hun geldigheid voor frankering; a. oorlogszegels b. de z.g. nat. hulpzegels '47. c. Prinsessezegels 1946; d. Kinderzegels 1946. Men zal zich herinneren, dat hét hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw rich op 21 Augustus j.l. met een brief ge richt heeft tot de voorzitters der fracties van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, waarbij tot uitdrukking weid gebracht, dat zich in de kringen van boeren en tuinders gevoelens van onbehagen, onte vredenheid en ongeduld beginnen te openbaren in een mate, zo zegt deze brief, dat het een noodlot tige vergissing zou worden, in dien men meende deze te kunnen negeren. In de brief werden de oorzaken 'van bovenbedoelde gevoelens op gesomd, n.l. de personeelsmoei- lijkheden, de te laag geachte graanprijzen, de te laag geoor deelde prgs van de melk in het Westen des lands, en tenslotte de onzekerheid in de tuinbouw als gevolg van *het uitblijven van mi nimumprijzen over de gehele lijn. In de brief werd verder een ernstig beroep gedaan op de lei- ders der Kamerfracties om met de middelen, die de Staten-Gene- raal heeft, de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning tot een andere politiek ten opzichte van de landbouw te bren-' gen. öp 24 en 25 September is daar op de interpellatie-Vondeling ir de Tweede Kamer gevolgd, waar bij de ernstige ongerustheid in landibouwkringen, waarvan in de brief van de Stichting voor de Landbouw sprake was, aan de orde is gesteld Ir. Vondeling's interpellatie leidde tenslotte tot de aanneming van twee moties door de Tweede Kamer. In de motie-Vondeling werd de Rege ring uitgenodigd op korte termijn* maatregelen te treffen, die voor de vervulling van het beginsel „verzekering van een behoorlijk bestaan van alle werkers in eco nomisch verantwoorde land- en tuinbouwbedrijven" noodzakelijk zijn, zonder dat deze maatregelen invloed hebben op het reële in komen van de minder' draag- krachtigen. Bovendien werd een tweede motie van de heer 'Groen aangenomen, waarin de Regerinar werd uitgenodigd in overleg met de georganiseerde boeren- en tuin dersstand de prijsbepaling in na dere overweging te nemen en daarbij in het bijzonder aandacht te schenken aan het verlenen van een compensatie-toeslag voor de lichtere gronden, het verlenen van een overbruggingstoelage aan het "kleine landbouwbedrijf en het als- notg vergoeden van die "groenten, welke op de veilingen het prijs peil van resp. 50 en 70 pCt. der productiekosten niet hebben be haald. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft inmiddels, zoals bekend, in een brief aan de georganiseerde boeren- en tuindersstand, i.e. de Stichting voor de Landbouw, ter kennis gebracht, dat de Raad van Ministers besloten heeft gevolg te geven aan het verlangen van de Tweede Kamer, zoals in de motie- Groen is uitgedrukt, n.l. om op korte termijn in overleg te treden. Aan dit overleg zullen namens de Regering deelnemen de Minister- President en de Ministers van Financiën, van Sociale Zaken en van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening Aan de Stichting voor de Land bouw is gevraagd vooraf aan laatstgenoemde een uiteenzetting te verstrekken van de denkbeel den, die zij koestert omtrent de problemen, welke met betrekking tot het prijsbeleid in de land- en tuinbouw bij de behandeling van de interpellatie in de Tweede Ka mer naar voren zijn gekomen. Deze uiteenzetting zal dan kun nen dienen als onderwerp van be spreking bij het overleg tussen de vertegenwoordigers der Stichting en de genoemde leden van de Mi nisterraad. Het zou voorbarig rijn uit dit voorgenomen overleg nu reeds te concluderen, dat aan de wensen van de motie-Groen tenvolle op de voorgestelde wijze zal kunnen .worden tegemoetgekomen. In de pers (ook de vakpers) koestert men op grond van de brief van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan de Stichting voor de Landbouw een enigszins optimis tische verwachting ten aanzien van de directe resultaten voor do landbouw, die uit het overleg zul len kunnen voortvloeien. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er echter de aandacht op, dat zich bij dit vraagstuk zovele facetten van algemene loon- en prijspolitiek voordoen, dat hij in bedoelde brief het voorbehoud maakt, dat in de bereidheid tot overleg niet ligt opgesloten, dat de Regering reeds voornemens zo; zijn in de motie-Groen speciaal aanbevolen oplossingen te aan vaarden. De Rijkspostspaarbank te Am sterdam riet zich genoodzaakt de rentebijschrijving op de spaar bankboekjes tijdelijk te staken. Gedurende dit jaar werd de rente bijgeschreven op 1 mil'ioen boekjes. Dit heeft bij de centrale administratie echter zoveel werk medegebracht, dat men tot deze tijdelijke stopzetting is moeten overgaan. Naar verluidt zou de Griekse regering voornemens zijn onge veer 20.000 plattelandbewoners uit verschillende delen van het land te evacueren om de mili taire operaties, die na het aflopen van de amnestie-termijn zullen worden uitgevoerd, te vergemak kelijken. Volgens onbevestigde berichten uit New York zouden Amerikanen de leiding van de operaties op zich nemen en zouden Amerikaan se verbindingsofficieren bij de Griekse generale staf en verschil lende eenheden worden gede tacheerd. Tijdens een vergadering va* vertegenwoordigers van arbeids- bureaux te Milaan, Turijn en Genua is bekend gemaakt, dat werkgevers in Lombardije een verzoek hebben ingediend om on geveer 40.000 arbeiders te mogen ontslaan. De vergadering drong aan op strengere regering imaaf- regelen ter bestrijding van „sabo tage" in fabrieken. PROTESTANTSE KERKEN IN INDONESIË WORDEN ZELF STANDIG. Tussen 1930 en 1940 zijn vele landkerken in Indonesië zelfstan dig geworden. Het begon in 1930 met de Batakkerk, de Oost- Javaanse Kerk en vele anderen volgden. Hiermee was de Kerk de Staat dus ver vooruit. Een paar maan den geleden werd de Kerk op San- gir geïnstitueerd, op 18 October a.s. zal dit het geval zijn met de Toradja Kerk op Midden-Celebes, te Posso. Tenslotte zal op 31 Oc- tober a.s. de zelfstandige Kerk op Timor, met 200.000 leden, worden geïnstitueerd. De plechtigheid wordt bijgewoond door de voorzit ter van het kerkbestuur, Ds. H. H. van Herwerden en door verte genwoordigers van de Regering uit Batavia en Oost-Indonesië. De Zelfstandige Timor Kerk blijft deel uitmaken van de Prote stantse Kerk in Indonesië. Ut X3 .no toüji al

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3