wc ■v d 4 b - k j| y.\ 'Qfiantacje r»^1' r Arrestatie zwarthandelaren Vragen (aan de Minister R& h HD k BINNENLANDS NIEUWS ÏNTERGEALLIEERDE BUREAU PHIUSHAVE in Tsjecho-Slowakije voor herstelbetalingen li" n ttaa f H rrd (s lH e -li i' T Rafiil- M f0' -,i F° lf F te r» fï 1 li; J, i S Mltïi Franse regering staat voor nieuwe moeilijkheden V. S. brengen Korea op agenda der V. N. PHILIPS diefstal uit vrachtauto. Uren die maar duren -- En Uw bed wordt een pijnbank Itni 1. SA: 01 M >ar u IV .n a )U Volgens de „Rude Pravo" heeft de Tsjecho-Slowaakse politie «neer dan tachtig personen ge arresteerd in verhand met de ont dekking van een grote interna tionale hende van zwarthande laren. De te Praag gedane ont dekkingen zouden ook de politie an vele andere Europese landen aanwijzingen hebben opgeleverd voor het arresteren van bende leden. Lieider van de hende zou zijn de Hongaarse multimillion- raair Istvan Sator, die reeds sedert 1937 door de politie van zestien Europese landen gezocht zou worden wegens illegale han del in goud en geld. Hij is onlangs in Tsjecho-Slo wakije aangehouden, vier-en-twin- tig uur nadat hij overde grens was gekomen in gezelschap van zijn .lijfwacht"welke was uitgedost in uniformen van hooggeplaatste officieren van buitenlandse leger3 en in luxe auto's reed. iDe papieren van het gezelschap waren zo uitstekend nagemaakt, dat de houders ervan door de dotiane zonder argwaan met grote onderscheiding werden behandeld. Sator was in het bezit van twee millioen Amerikaanse ciga- retten en een fortuin in vreemde valuta. Als een der thans gearresteer den noemt de „Rude Pravo' zekere Vitek Krejci, administra teur van een hotel te Marianske Lazno, in wiens luxueuze flat te Praag een partij van twintig dui zend Amerikaanse cigaretten als mede andere goederen werden ge- vonden. Hen kon Krejei nog juist beletten uit het raam te springen. Thans wordt gezocht naar de rechterhand van de lei der van de bende, de „gevaarlijke charmante" Ilona, een vrouw van on/bekende nationaliteit, alsmede naar een broer van Sator, hekend als de „koning van de Parijse raketeers", die waarschijnlijk aan het hoofd stond van een Parijse afdeling van de hende. Het Tweede Kamerlid Teulings heeft de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting de vol gende vragen gesteld 1. Xs het juist, dat bij Kabi netsschrijven door of namens de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan onde? hem ressorterende dienstinstanties hi1 verzoek is gericht een hij dat ka binetsschrijven gevoegde circu laire, betrekking hebbende op een op 18 en 19 October 1947 voor ambtenaren te houden weekend- eonferentie, uitgaande van de „Ar beiders-gemeenschap der Wood- ibroers", bij de onder die instan ties werkzame ambtenaren te laten circuleren 2. Indien het in vraag 1 ge stelde 'bevestigend wordt beant woord, wil de Minister dan mede delen, of hij tot het doen uitgaan van dit kabinetsschrijven zijn toe stemming heeft gegeven, zomede de overwegingen, welke hem daar toe habtoen geleid? 3. Indien de rondizending van bet kabinetsschrijven met de hij- lage, als in vraag 1 vermeld, de goedkeuring van de M'inister heeft gehad, is deze bij nader inzien niet van mening, dat het niet op de weg van de Overheid ligt op deze wijze mede te werken en de <onder hem staande dienstinstan ties te doen medewerken aan pro paganda ten behoeve van een par ticuliere opzet als de onderhavige, waardoor bij de ambtenaren de suggestie kan worden gewekt, dat het hoofd van hun departe ment in zijn hoedanigheid als zo- danitg hun deelname daaraan wen selijk acht? 4. Is de Minister bereid, mede om te voorkomen, dat hij soort gelijke verzoeken, welke, van an dere izijde gedaan, evenzeer tot hem gericht zouden kunnen wor den, ter vermijd'' ng van de schijn van partijdigheid zou moeten in willigen, toe te zeggen zich van deze soort medewerking en aan- beveling te onthouden THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETOHER. De Franse regering, wier con cessies aan de stakende Metro- employé's en het personeel der Parijse busdiensten, het onmiddel lijk gevaar van een algemene sta king in Parijs hebben bezworen, mioet thans weer het hoofd bieden aan stakingsdreigementen van 't Verbond van Ambtenaren en her nieuwde eisen van het Verbond van Spoorweglieden. De Maan dagavond gevoerde besprekingen tussen Ramadier en afgevaardig den van 1.800.000 ambtenaren hebben niet tot een overeenkomst kunnen leiden. Gisteren zijn de besprekingen voortgezet. De ambtenaren dreigen met een staking, indien hun eisen t.a.v. een algemene herclassificatie niet worden ingewilligd. Het Verbond van Spoorwegarbeiders heeft ge dreigd, een „buitengewone" ver gadering van zijn nationale raad te beleggen, tenzij de regering weer bereid is te onderhandelen. Ter hoogte van South End (Engeland) Is een watervliegtuig in zee neergestort. Zeven leden der negen koppen tellende beman ning werden door reddingsboten opgepikt. Zij hadden ernstige brandwonden opgelopen. De Amerikaanse regering heeft het Sowjet-Russische voorstel, dat de bezettingstroepen van de Ver. Staten en de S. U. zich in het be gin van 1948 uit Korea zouden terugtrekken, practisch verwor pen door het vraagstuk van de vorming van een onafhankelijke regering in Korea op de agenda van de algemene vergadering der Ver. Naties te plaatsen. Dat is in een nota van Lovett, waarne mend Minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten, aan Molo- tof, M'inister van Buitenlandse Za ken der Sowjet-Unie, bekend ge maakt. In de nota wordt te ken nen gegeven, dat naar de mening van de Amerikaanse regering de kwestie van het terugtrekken der bezettingstroepen uit Korea als een onlosmakelijk onderdeel van de oplossing van dit vraagstuk moet worden beschouwd. Vrijdag heeft Marshall, de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, in een nota aan Lie, Secretaris-Generaal der Ver. Naties, aanbevolen, dat de Ver. Naties een commissie instellen om uiterlijk in Maart verkiezingen in Korea te organiseren en het terugtrekken der troepen kort daarna te regelen. Het Intergeallieerde Bureau voor herstelbetalingen heeft een voor lopig onderzoek ingesteld naar de lijst van 682 fabrieken of onder delen van fabrieken, waarvan de militaire autoriteiten van de Brit se en Amerikaanse zones ver klaard hebben, dat zij voor her stelbetalingen beschikbaar zijn. Naar vernomen wordt is deze lijst, behoudens kleine rechtzet tingen en mogelijke latere toevoe gingen van bepaalde industrieën, die daarop niet vertegenwoordigd zijn, een volledige opgave van de industriële kapitaalgoederen, die de Britse en Amerikaanse zönes zullen overmaken aan de Geal lieerde landen als vergoeding voor oorlogsschade. Tot op heden heeft de Franse zone van 31 fabrieken verklaard, dat zij voor dit doel beschikbaar zijn. Van de 682 fa brieken of onderdelen van fabrie ken op de Brits-Amerikaanse lijst was reeds van 230 te voren aan de I A.R.A., kennis gegeven, dat zij daarvoor ter beschikking wa ren. 119 zijn reeds toegewezen aan de I.A.R.A. aangesloten lan den en in een aantal gevallen zijn de machinerieën reeds gesloopt en naar het buitenland verzonden. Van de 452 op de lijst voorko mende fabrieken, die nog niet eer der aangegeven waren, zal er een aantal, hoeveel is niet bekend, aan de Sowjet-Unie worden geleverd. Volgens het verdrag van Pots dam bedraagt het Russische aan deel 25 procent van de totale waarde der 682 fabrieken. De overige 75 procent der totale waarde zullen gaan naar de 18 landen, welke in het I.A.R.A. ver tegenwoordigd zijn, voor zover dit nog niet is gebeurd. De nieuwe lijst noemt geen waar dering van de 682 opgesomde fa brieken. De gemiddelde restant- waarde van de reeds aan het IA.R.A aangegeven fabrieken is volgens de autoriteiten van de beide zönes ongeveer R.M. 1.160.000 (in R.M. van 1938 met een waarde van 4 per dollar). Tot dusver heeft het I ARA. van de autoriteiten de beide zönes gede tailleerde inventaris opgaven ont vangen van 218 fabrieken. Naar vernomen wordt, worden de in ventarissen der overige fabrieken opgemaakt en de toewijzingen van het I.A.R.A. aan de aange sloten landen zullen geschieden op basis van deze 'gedetailleerde in ventarissen. 12) (Nadruk verboden.) Collingwood gaf de brief terug. Heeft u enig idee waarover het ging?" vroeg bij. >rJa, misschien Weet ik het, sprak mevrouw Mallathorpe. .Mijnheer Bartle heeft wat boe- kén van mij gekocht, afkomstig van mijn overleden zwager, die bij hem op de fabriek stonden. Naderhand Wilde hij meer van d e boeken en brochures hebben over deze streek, er waren er zelfs brj die hij heel graag wilde kopen. Ik veronderstel, dat hij mij daarover wilde spreken." Even zweeg Collingwood. Hij overdacht, of hij iets zeggen zou van hetgeen Jaap Taylor hem ver teld had over het papier in het kaartenzakje. Maar de vlotte uit leg van mevrouw Mallathorpe had hem een nieuw denkbeeld aan de hand gedaan, en hij stond op. „Dank u wel," zeide hr). „Ik denk ook, dat het dót geweest is. Misschien vindt u het vreemd, dat ik wilde weten wat er in die brief stond, maar omdat het zeker de laatste was, die hij schreef...... O, ik ben er van overtuigd, dat het 'zó geweest is," riep mevrouw Mallathorpe uit. „Ik was nog wel van plan, om vanmiddag als ik toch naar Barford moet, even bij hem aan te gaan. Het spijt mij, te horen, dat hjj dood is. De ar me, oude heer. Was hij niet stok- cud?" Hij was een eindje m de tach tig antwoordde Collingwood. Haat mij u nogmaals bedan ken. Goede morgen, mevrouw. Mn taxi staat buiten en ik heb nog veel te doen in Barford." De twefe iongelui l'eten Colling wood uit. In de hall klaarde Ha rold's gezicht Ineens op. Zeg,"' zoi hij. „Drink iets vóór je' weggaat. Het is een heel eind Vipfri en terug. Kom mee in de eetkamer." Maar Collingwood ving Nesta s blik op, en begreep haar wenk. Dank je vóel, hoor," zei hij. Vóór de visite komt, scheer ik me gauw nog even glad met Philips „PHILISHAVEzegt Staalbaard. Al leen de steker in het stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoonlijk over tuigen, hoe gemakkelijk droogscheren is met N.V. PHILIPS VERKOOP -MAATSCHAPPIJ 3» VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN (Ingez. Med.) DODELIJK ONGEVAL OP SPOORWEGEMPLACEMENT Bij het zoeken naar kolen op het spoorwegemplacement aan de Vierhavenstraat te Rotterdam, is de 9-jarige L. M. van H„ uit de Taanderstraat, door een spoorwa gon overreden cn op slag gedood. SCHIPPER VERDRONKEN. De 58-jarige schipper M. W„ wonende aan de Prins Hendrik kade te Rotterdam, is Maandag morgen van zijn sleepboot, liggen de in de Koningshaven, over boord geraakt en verdronken. WILDE ZWIJNEN IN MAASTRICHT. Een troep wilde zwijnen is in de nacht van Maandag op Dinsdag tot midden in de bebouwde kom van Maastricht doorgedron gen. Van de 8 stuks zijn er zeven afgemaakt. Late voorbijgangers signaleerden de dieren in het vil- 'lapabki waarna zij onmiddellijk de politie hebben gewaarschuwd. Deze heeft de wilde zwijnen op gedreven naar een vrij stuk park, waar het terrein werd afgezet. Toen het dag werd', is met behulp van enkele jagers het wild bijeen gedreven, waarna 5 kleine en een middelgrote van de dieren zijn neergeschoten. Een groot zwijn is vermoedelijk ontsnapt. Ongeveer tegelijikiertijd is nog een exem plaar aangetroffen zwemmend in een gedeelte van het kanaal mid den in de stad. Het is met een lasso op de kant gehaald en daar gedood. Op 13 October j.L, omstreeks 9 uur, klommen vijf jongens van 16 tot 19 jaar op het Rijkswijkse- plein te 's-dravenhage, zonder dat dit door de chauffeur gemerkt werd. Bij Overschie sprongen zij weer van de wagen echter niet dan nadat zij een aantal pakken van de lading hadden opengebro ken, waaruit zij o.m. zes dames regenjassen, drie japonnen, twee mantels, twee handtassen en een aantal zakdoeken, bretels, bad handdoeken e.d. ontvreemden. Bij hun terugkeer in Den Haag werden de jongelui, die op opval lende wijze met een groot pak lie pen, door de politie aangehouden. Vrijwel alle gestolen goederen konden in beslag worden geno men Aaangezien de politie nog geen aangifte omtrent vermissing bereikte, verzoekt zij de chauffeur en de benadeelde zich tussen 9 en 17 uur te melden aan het bureau Laan Copes van Cattenburg 55 te '-Gravenhage. VERDRONKEN. Maandagmiddag is de zesjarige A. S„ wonende in de Ambachtstr. te Leiden, in de Spoorhaven al daar, verdronken. Het jongetje was niet tijdig thuis teruggekeerd waarop omwonenden in de om geving, waar het kind had ge speeld, zijn gaan dreggen. Na enige tijd werd het lijkje opge haald. ZES AMSTERDAMSE AGENTEN GEARRESTEERD. Naar aanleiding van de arresta tie van 6 agenten stelt de Hoofd commissaris van Politie te Am sterdam er prijs op te verklaren, dat de gepleegde onregelmatig heden een incidenteel geval voi- men en dat met deze arrestaties het kwaad in de kiem gesmoord is. De onregelmatigheden zijn gepleegd in het posthuis Centraal Station, waar een wacht van 10 politiemannen is gestationneerd, ressorterende onder het bureau Warmoesstraat. De mannen van de Centrale Controle, agenten in burger, die toezicht houden op de gedragin gen en die ambtsvervullingen van de politieagenten, was het opge vallen dat zoveel lieden onder in vloed van sterke drank m het posthuis werden binnengebracht. Deze werden gefouilleerd en de agenten hebben, vooral op aan stichten van de hoofdagent H„ de verleiding van het op tafel gede poneerde geld niet kunnen weer staan. Niet bekend is over welke periode en over welk bedrag de onregelmatigheden zich uitge strekt hebben. Zaterdagmiddag is de gehele bezetting van het posthuis gear resteerd en naar het hoofdbureau overgebracht. Later werden 4 der arrestanten weer vrijgelaten. Zij blijven geschorst, doch zullen niet voor de Officier van Justitie wor den geleid. De andere 6 zijn in staat van beschuldiging gesteld. DODELIJK ONGEVAL. Maandag omstreeks half twee is de 62-jarige kunstschilder R. R., uit de 2e Weteringsdwarsstraat te Amsterdam, van de eerste étage van de trap gevallen en op slag gedood. SCHEEPSONGEVAL. Maandagmiddag is een 40-jarige arbeider, die in het ruim van het ms. „Tarakan" aan de Javakade te Amsterdam bezig was een hijs te bevestigen, door een luik ge troffen, dat door een draaiende kraan van 10 m hoogte naar be neden werd geslingerd. De man is met een sched elbasi sf ractuur naar het O. L. V. Ziekenhuis over gebracht. DADER VAN MOORD TK HILVERSUM NIET GEPAKT. 'Maandag werd gemeld, dat een rechercheur van de P.R.A. te Am sterdam een politieke delinquent had gearresteerd, die de dader zou zijn van de moord op de bos wachter Van der S. op 17 Juni j.I. on de heide te Hilversum en Hol landse Rading gepleegd. De gear- resteerde, die thans door de Hil- versum.se recherche is verhoord, blijkt echter niets met deze moord uitstaande te hebben. Direct na de misdaad, waarbij, zoals bekend, een nekschot was gelost, zodat aan een Duitse methode werd gedacht, werd een lijst van alle in die tijd ontsnapte politieke delinquenten opgemaakt, wier opsporing werd verzocht. Alle betrokkenen waren intussen weer aangehouden, behalve de Maandag te Amsterdam geanres- teerde. Deze was de laatste van de reeks. Ook dit spoor leverde niets op. INBlRAKEN TE LOOSDRECHT. Dinsdagmorgen bleek dat in brekers op bezoek waren geweest bij een vijftal winkeliers aan de Nootweg te Loosdrecht. De buit bestond" voornamelijk uit flinke hoeveelheden distributiebeschei den, daar de betreffende winke liers juist Dinsdag hun bonnen bij de distributiedienst moesten inle veren en dus een maximum aan bonnen in huis hadden. Heus, dat kan ik niet doen. Ik moet zorgen, dat ik terugkom, ik .heb zo'n bende te doen. Wat een pracht van een huis heb je .ring hij door. toen Harold's saaie uitdrukking terugkwam. Het kon wel honderd kilometer van de bewoonde wereld afliggen. Wat een rust!" Het is duizend kilometer over al'vandaan," biómde Harold. „Er is niets te beleven. „Geen jacht? of kan je metvis sen?" vroeg Collingwood. „Krijg ie er zo langzamerhand genoeg van? Weet je wat? Waarommaak ie geen eigen golfbaan in het park? Je zoudt hier een pracht- baan kunnen hebben." „Dat is een reuzen-idee, viel Nesta hem hij. „Je kon het deze winter laten aanleggen, Harold. Harold keek Coll'ngwood aan Blijf je in Barford?" vroeg hij. „In alle geval tot mijn groot vaders zaken geregeld heb." Kom ons dan nog eens opzoe ken," zei Harold. „Blijf eens een nacht. Wij hebben wét een goed biljart." „Toe, doet u dat?' 'vroeg Nes ta^ echt-gemeend. ,Nu, wét graag, als u me zo vriendelijk vraagt," stemde Col lingwood toe. „Maar de eerste paar dagen nog niet." Hij reed weg, en verbaasde zich er onderweg over, dat hij er eigen lijk heen gegaan was, want de uit leg van mevrouw Mallathorpe was ongetwijfeld correct Al had hij weinig met Bartle omgegaan, toch wist hij wel, dat op het ge bied van zeldzame boeken of gra vures hij een echte speurhond was. Maar toch, waarom dan die on verwachte uitroep toen hij dat papier gevonden had Waarom dat onmiddellijk schrijven aan me- rouw Mallathorpe? Waarom dat onverwijlde bezoek aan Eldrick Pascoe? Het zag er wel naar uit alsof d« oude heer een stuk ge vonden had, dat betrekking had op de Mallathorpe-familie, en zo spoedig mogelijk de inhoud wilde mee delen aan mevrouw zelf en aan zijn advocaat. ..Maar misschien is het maar al leen mijn verbeelding," dacht hij, terwijl hij terugsuisde naar. Bar ford. „De juiste uitleg zal wel die van mevrouw Mallathorpe zijn. Iets deed de oude man denken agn de verzameling op Normandale Grange, en hij schreef haar dade lijk om haar 'te overreden ze hem te verkopen. Dat is alles. Wat U kent dat. Door die zangerig» Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts b^ Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.j word ik toch achterdochtig ei wie verdenk ik? En van wat? Toch hen ik blij, dat ik er heen gegaan hen en ik zal er aeker nog eens meer heen gaan." Toen kwamen de twee jongelui in zijn gedachten. Voor Harold had hij een soort minachting, ver mengd met medelijden. Zij had den geld en waren gezond, en ver veelden zich dood. Maar waarom begonnen zij niet wat? Waarom legde Harold zich niet op de za ken toe, in plaats van zijn moeder alles te laten opknappen. Nu reeds zag hij er uit als een man, die aan het verslappen is; in dat ge val, dacht Oollingwood, zou al dat geld hem maar nadeel brengen. Maar zoiets zou niet gebeuren met Nesta. Hij had onmiddellijk gezien, dat zij uit ander hout ge sneden was. ,Zij zal daar niet blijven han gen en haar tijd verbeuzelen," dacht hg. „Ze zal wel eens uit breken en iets om handen nemen. Wat zei ze ook weer? Last van gebrek aan werk? Dat is een be roerde kwaal, ik ben blq, dat ik er niet aan lgd." (Wordt vervolgd)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2