DOKIE DURF EN DE TIJDSTOEL Distribntlenienws UIT DE PROVINCIE kind overreden en harde natuursteen dodelijk ongeval. De productie der Limburgse kolenmijnen u H ,lS De Verkiezingen in Frankrijk el J ten wierpen zij aan de achterende van de fabriek over de omheining i boven op stapels turf, die daar lagen opgeslagen. De nu geheel niet opvallende suikerturven wer den later weggehaald. Bij de ar restatie van de dieven werd 27 kilo suiker in beslag genomen. GEDOOD. Dt vierjarige M. R., wonende aan de Feyenoordkade klom Vrij dagmiddag op de koppelstang van een, vrachtauto met aanhangwa gen Toen de auto begon te rijden viel het kind er af, met gevolg dat hiii de wielen over dijbeen en onderlijf kreeg. Zaterdag is het kind aan de bekomen verwondin gen overleden. IN ETGEN LAND. bi 1944 is in de gemeente Bocholz een concessie uitgegeven voor' natuursteen. Deze groeve blijkt zeer harde natuursteen te bevatten, welke in de bouwnijver- heid verschillend toegepast kan worden en in gepolijste vonm zelf" martmer kan vervangen. De oorlogsomstandigheden en daarna gebrek aan materiaal en personeel zijn oorzaak geweest, dat eerst thans deze groeve ten- volle in exploitatie kan komen. De regering toont veel interesse voor deze groeve, welke Neder land in staat stelt zich vrij te ma ken van buitenlandse import van barSe natuursteen. De onderhandelingen, welke thans met de autoriteiten gevoerd worden, zijn van dien aard, dat deze groeve een belangrijke devic- Eenbesparing zal opleveren. Het terrein beslaat een opper vlakte van 5 ha steengroeven, welke horizontaal lignen, zij heb ben een dikte van totaal 11 m, waarvan 81 harde tot zeer har de natuursteen. Verwacht wordt, dat uit deze groeve 1.000.000 m3 harde natuursteen kan worden ge- dolveti. Om ongeveer half twaalf Maan dagmorgen had op de Noord-Ne derlandse Machinefabriek te Win schoten 'n dodelijk ongeval plaats. Bij het verplaatsen van een ijzeren plaat raakte deze uit de klemmen. De 40-jarige ongehuwde arbeider Maurits Meiboom werd bij het naar beneden storten van deze plaat ernstig gewond. In zorg wekkende toestand werd 't slacht offer naar het Rooms-Katholieke Ziekenhuis te Winschoten overge bracht, waar hij- bij aankomst overleden bleek te zijn. ZES AMSTERDAMSE AGENTEN GEARRESTEERD. De dienst van de centrale con trole van de Amsterdamse poli tie heeft Zaterdag j.l. zes agenten van het politiebureau Warmoes straat, onder verdenking van het plegen van onregelmatigheden, gearresteerd en off het hoofdbu reau ingesloten. Een der agenten, die allen uit de dienst zijn ge schorst, is een oudere agent, die vermoedelijk zijn vijf jongere col lega's op het verkeerde pad heeft gebracht. De arrestatie is het gevolg van een uitgebreid onderzoek, dat de interne controledienst van de po litie heeft ingesteld. Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de statistiek heeft de productie der Limburgse mijnen in de maand SepFember bedragen 895.213 ton, waarmee de inzinking van Augus tus (801.756 ton) is te boven ge komen en het peil van Juli (891.434 ton) is overschreden. Een verblijdend verschijnsel is de ver dere toeneming van de productie per werkdag tot 34.431 ton. In Augustus bedroeg deze 33.246 en in September van het vorige jaar 30.005 ton. Het productie-indexcijfer bereikt een stand van 77 op basis van 1938 100. In September 1946 was het indexcijfer 67. Voor binnenlandse behoefte werd door de mijnen in September verzonden 680.569 ton, terwijl uit het buitenland werd ingevoerd een hoeveelheid van 264.145 ton. veertig a vijftig procent van het kiezerscorps achter zich zal blij ken te hebben, zou men spoedig de terugslag hiervan op parle mentair en regeringsplan kunnen verwachten. Van ruim twee millioen stem men in Parijs en voorsteden en in verschillende provincieplaatsen van meer dan negenduizend inwo ners, waarvoor de bekend gewor den resultaten als definitief kun nen worden beschouwd, is de ver deling als volgt: R.P.F. 41,5 pro cent, communisten 30,18 procent, socialisten 14,7 procent, M.R.P. 9,2 procent, diversen 4,5 procent. De Gaulle wil niet aan de macht zonder referendum. Naar het Franse blad „Le Monde" meldt, heeft Malraux, bestuurslid van de Rassemble- ment du Peuple Francais, op een persconferentie verklaard, dat Generaal De Gaulle, indien de Pre sident van de Republiek hem de macht zou aanbieden, dit niet zal aannemen dan na een volksstem ming, waardoor het volk zelf hem het mandaat zal geven. VAM Cil*. -HUAfUOtV De heks, die zichzelf hoorde schreeuwen, werd steeds bozer. Tenslotte pakte ze Molentje bij één van zijn wieken, greep een bezemsteel en vloog met onze vriend de put uit. Commissaris O. O. Bol, die zwaar geharnast op het binnen plein ijsbeerde, zag ze vliegen, d.w.z. hij zag de heks met Molen tje wegvliegen. „Waar ken ik die vent toch van?" vroeg hij zich af. Pas toen drong het tot de commissaris door dat hij iets heel vreemds had gezien, iets om van te schrik ken. Alewijn, de roofridder, en zijn schildknaap hadden inmiddels de kooi in de eetzaal opgesteld, vlak achter de gordijnen. Met een zucht van spanning trok ridder De tot nog toe bekende uitsla gen van de Zondag in Frahkrijk gehouden verkiezingen voor de gemeenteraden doen blgken, dat Frankrijk verdeeld is in twee machtige groepen, waarvan één niet rechtstreeks in het parlement vertegenwoordigd is, namelijk de partij van Generaal De Gaulle, de Rassemblement du Peuple Fran- Sals, welke in de verkiezings-uit- slagen de leiding heeft. Van de eerst getelde vier mil lioen stemmen was veertig pro cent voor de R. P. F., dertig pro cent voor de communisten, twin tig procent voor de socialisten en negen prcent voor de Mouvement Republ!cain PomJlair "(vooruitstre vende Katholieken). Wanneer De Gaulle eventueel DE INPOLDERING VAN DE BRAAKMAN. In tegenstelling tot de aanvan kelijke berichten, welke meldden, dat men in 1949 een begin met de inpoldering van de Braakman zou maken, vernemen we van wel ingelichte zijde, dat die inpolde ring minstens vijf jaren uitgesteld zal worden. En dit, ondanks het feit, dat niet alleen Zeeuwsch- Vlaanderen bij de indijking zeer gebaat zou zijn (betere verpindin- gen tussen het Oostelijk en Wes telijk deel, vermindering van de landnood onder de boeren, nieuwe toekomstmogelijkheden voor de vissers in Philippine), doch ook het Belgische gebied in die omgeving. Duizenden hectaren in de streek van Bouchaute en Assenede on dervinden last van het water, het welk tengevolge van de heersen de Westenwinden onvoldoende door het Leopoldskanaal in de Noordzee bij Heijst wordt afge voerd. Met verlangen ziet men in dit deel van België uit naar de voorgenomen inpoldering, omdat door een smal kanaal de afwate ring van die streek afdoende kan worden geregeld. De bezwaren tegen de inpolde ring van Belgische zijde, komen, voornamelijk uit de omgeving van Antwerpen. Men vreest daar n.l., dat, als gevolg van de inpoldering van de Braakman, de Schelde- dijken tussen de grens en Ant werpen gemiddeld acht centime ter verhoogd moeten worden. OPRUIMING WRAKKEN IN DE NOORDELIJKE ZEEUWSE WATEREN. Met de opruiming van wrakken in de Noordelijke Zeeuwse wate ren wordt thans ernst gemaakt en bijna dagelijks varen drijvende bokken door het Zijpe om, waar nodig, assistentie te verlenen. Deze week zal men trachten het 25187 ton grote sleepschip „Tris tan" te lichten, dat in 1943 in het z g. Noordergat, nabij Oude Ton- ge, uit een konvooi door de RAF in de grond werd geschoten. Het schip béhoort aan de S. H. V. en was geladen met grint. Op een paar honderd meter afstand van deze sleep-boot ligt nog het Duit se schip „Elizabeth," groot 856 ton, dat was geladen met steen slag. De karwij zal worden uitgevoerd door de bokken „Bevrijding", „He racles," „Labor" en .Meeuw." EEN VACATURE IN DE PROV. STATEN. Naar De Stem verneemt, heeft de heer E. Ruymbeke te Nieuw Namen, ontslag genomen als lid der Prov. Staten van Zeeland, in verband met zakelijke bezwaren. Zo men weet, werd de heer Ruym beke vorig jaar voor de Kath. Volkspartij tot statenlid gekozen. Zijn opvolger is de heer Th. Lannooye te Aardenburg. BELANGRIJKE INBESLAG NAME Te Perkpolder werd Zaterdag middag door de kommiezen een auto aangehouden, die met mest naar de overkant wilde. Bij onder zoek met een priem meenden de kommiezen contrabande te ont dekken. De wagen werd naar Hontenisse gebracht en ontladen Voor niet minder dan ƒ7.000 ge smokkelde goederen werden in be slaggenomen. De beide inzittenden van de auto werden aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek woTdt met kracht voortgezet. (De Stem.) HAAGSE ZEEUWEN BIJEEN. Zaterdagavond opende de Zeeuwse vereniging „Zeelandia" haar 263te seizoen met een feest avond in „De Vereniging". „Ik zie 't al, 't gaet leutig worre vanaevond", constateerde de voorzitter in zijn openings woord en te oordelen naar de gulle lach die er vaak weerklonk tijdens de voordracht in Zuid- HULST. Bevelands dialect „Smoutefoolle mé kossemisse" (van D. A. Pol derman) en de opvoering van het toneelstukje in één bedrijf dooi de toneelafdeling, had hij het niet ver mis. Het zangkoor der vereniging zong de Zeeuwse en Zeeuws- Vlaamse volksliederen en enkele composities van zijn dirigent, ter wijl de tenor John van Kesteren o.a. een aantal operette-aria's ten gehore bracht. Verder vermeldde het programma nog een paar piano-soli van de koordirigent. De avond werd met een hal be sloten. De aanwezigen vonden een fol der van de herstel-actie „Middel burgs Molencomité" op de plaat sen. FEDERATIE VAN ZEEUWSE VERENIGINGEN GEVORMD. Naar wij vernemen is in prin cipe een federatie van Zeeuwse verenigingen in Nederland tot stand gekomen. Tot de vorming dezer federatie is besloten op een bijeenkomst dier verenigingen, welke de vorige maand werd ge houden. In het voorlopige bestuur hebben zitting de voorzitters der verschillende verenigingen, en de secretarissen der Rotterdamse en Amsterdamse verenigingen. Laatstgenoemde, de heer T. J. Th. Papeveld, Woestduinstraat 45/2, Amsterdam (W.) is tevens met het secretariaat belast. ROOKVERBOD OP VEER BOTEN. De KNAC deelt mede, dat op de stoompontveren op de Wester- schelde een absoluuut rookverbod zal worden uitgevaardigd, daar aan het roken op de veerboten grote gevaren verbonden zijn. Op dit verbod zal streng toezicht ge houden worden. BIERVLIET. Christelijke Bewaarschool. Bij de bevrijding in October 1944 is de Christelijke Bewaarschool aan de Markt zwaar beschadigd. Het bestuur besloot aan de Archi tect J. Deij te Terneuzen opdracht te geven het gehavende gebouw te laten herstellen. Doch het plan kwam niet tot uitvoering door het plotselinge overlijden van genoem de architect. Diens opvolger heeft nu de opdracht aangenomen. Men is nu druk bezig aan de werkzaamheden, die reeds zo ver gevorderd zijn, dat men hoopt het gebouw weer spoedig in gebruik te kunnen nemen. De kinderen hebben nu hun lessen in de nieu we consistorie van de Ned. Herv. kerk. De herstellingskosten aan de Chr. Bewaarschool bedragen rond T550,Tot nu toe heeft het be stuur de beschikking weten te krijgen over een bedrag van ƒ4000,Het bestaande tekort van plus minus 3550,zal men trachten te dékken door een be roep te doen op de burgerlijke ge meente, de diaconie en door het houden van een particuliere inza meling. Bij de laatste bestuursvergade ring werd Ds. H. Wiebosch tot voorzitter gekozen. BRUINSSE De Mosselexport. De mosselexport ondervond deze week een extra terugslag, tenge volge van de in Frankrijk heer sende stakingen. De totale hoe veelheid door de kwekers aan de handelaren afgeleverde mosselen bedroeg slechts ongeveer 2800 ton, of de helft van de normale ver zending. Naar België werden per eigen vaartuig door te Bruinisse wonende handelaren ongeveer 350 tonnen verzonden: naar Rotter dam gingen pl.m 250 tonnen. Aangevoerd uit de Laagte van Renesse ongeveer 100 tonnen mos selzaad. Alewijn de gordijnen didht, opdat mevrouw Tweeheen niet zou zien welke verrassing haar wachtte. „Als de vogel géVangen is gaat het deurtje dicht, Joris" zei de roofridder. J3at is begrepen, edele held" antwoordde de schildknaap dro merig. Kaderdag Katholieke Volks partij in O. Zeeuwseh-Vlaan- deren. Alhier kwamen het Statenkring- bestuur der Katholieke Volkspar tij, de Katholieke leden van Ge deputeerde Staten, het Bestuur van de Kring Middelburg, de Af delingsbesturen en vele leden en andere belangstellenden hijeen. De heer Alb. Lockefeer (lid van Ged. Staten) gaf een uiteenzet- ting over de taak der Staten en vervolgens behandelde de heer F. Schets, uit Vlissingen, de voorge nomen statuten-wijiziging van de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij en de vertegenwoor diging van het personeel in het bestuur dier maatschappij. De heer Lockefeer beantwoord de talrjjke vragen inzake de aan sluiting der z.g. onrendabele ge bieden op het net der PZEM. Dit zal alleen dan mogelijk zijn. in dien de betrokken landbouwers hunnerzijds bereid zijn een deel van de aanlegkosten voor hun re kening te nemen Ook voor de verbetering der ter tiaire wegen is- groter medewer king van de polder- en water schapsbesturen noodzakelijk. De aandacht werd van verschil lende zijden gevestigd op de z.g. crepeer-gevallen. Men oefende voorts scherpe cri- tiek op het beleid van Gedeputeer- Staten inzake de benoeming van ambtenaren ter Provinciale Grif fie. Tenslotte besloot men op de a.s. Kringvergadering een motie voo te stellen in verhand met het bekende advies van de Radioraad inzake de verdeling van de zend tijd en de onteigening der studio's. RET/tA nchem ent Herstel O.L. school. Het plan voor het definitief her stel van de O. L. school is thans goedgekeurd door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, zodat binnen afzienbare tijd tot aanbesteding van het werk kan worden over gegaan. Collecte. De collecte voor het Rode Kruis bracht ruim 46,op. Adoptie. De O. L. school ontving dezer dagen weer een hoeveelheid kle ren en schoenen uit Amerika. SLUISKIL. Toneelavond. Thalia's gemengde toneelclub uit Axel was Zondagavond de gast in het Parochiehuis alhier, waar zrj het toneelspel in 3 bedrij ven „De familie Loberg" op voerde. De voorzitter van de Parochie raad deelde mede, dat dit stuk reeds twee maal met succes te Axel is gespeeld. Voorts maakte hij bekend, dat Zaterdag, op Al lerheiligen, door „Semper Avanti" een herhaling te Sluiskil zal wer den gegeven van „Toen de storm begon". De opbrengst daarvan komt geheel ten goede aan het R.K. Thuisfront. Het door Cor Hermus geschre ven stuk „De familie Loberg" is een stuk met inhoud, waar veel van te maken is. Het echtpaar Loberg vormt een schril contrast. De vader Ernst is een koud za kenman, bij wie het geloof op de tweede plaats komt. Zijn vrouw Marie is een gelovige, opofferende moeder. De oudste zoon René is 'n verlopen schilder, terwijl zijn jon gere broer Jan zijn pas begonnen loopbaan als toneelspeler door on bekwaamheid moet opgeven. Daarnaast zien we de dochter Lien, die al haar lieve zorgen be steedt aan de haveloze schoolkin- dertjes en Fien, de mondaine, die door haar vader wordt gekoppeld aan een jonkheer. Voorts zijn daar de broers van Ernst, waarvan Herman door de schuld van Ernst aan laeer wal geraakt en Jozef, die niets heeft in te brengen bij zijn kijfachtige vrouw Femia. Frans, de broer van Marie, gaf een goede vertolking van de pa tersrok In de scène met zijn zus ter, die God aanklaagt, omdat de haar herhaaldelijk toegebrachte slagen te zwaar worden, weet hij haar op waardige wijze tot bezin ning te brengen. Ernst had iets van het dramatische apel va» Herman kunnen overnemen. In zijn onverschillig, koud optreden was hij uitstekend. De moeder had een zware rol en bracht deze voortreffelijk, doch de vertolking had nog meer gewonnen bij meer losheid van beweging. René wa« het type van bohémien, die toch in zrn liefde voor zijn moeder het door hem bedrogen meisje trouwt. Van de zusjes gaf Lien de zacht moedige schooljuffrouw en Fie» het luchtige type van het rrjke, reizende vrouwtje. Somitijds kos telijk van humor v/as het spel va» Jozef met zijn vrouw. Over het geheel genomen, werd dit boeiende stuk met ambitie voor het voetlicht gebracht. In zijn slottoespraak hoopte de heer De Roy dan ook, dat hij voor een vol gende keer nogmaals een beroep zou mogen doen op deze kranige toneelclub. VLISSINGEN. Oorlogswezen met vaeantie naar Amerika. De Amerikaanse vereniging „Foster parents plan for warchil- dren', die reeds meer dan 500 Ne derlandse oorlogswezen heeft ge adopteerd, heeft vijf Europese kinderen uitgenodigd 2tës weken naar de VjS. te komef. Voor Ne derland is de keuze gevallen op de zesjarige Johanna Leydekkers uit Vlissingen, wier vader bij een bombardement in 1943 om het le ven kwam. Haar reiskameraadjes zijn een Belgische, een Italiaanse en twee Engelse oorlcgswezen. Be gin December vertrekken de kin deren naar Londen, vanwaar zij per vliegtuig naar Amerika gaan. Het Vlissingse meisje is geadop teerd door de Amerikaanse radio zanger Jack Smith, van wie zij 6 weken de gast is. BON VOOR ROZIJNEN VOOR DE 25-JARIGEN. Er is een kleine partij rozijnen aangevoerd, die juist toereikend is, om aan de kinderen van 25 jaar (de D-gróep) één rantsoen van 100 gram te verstrekken. Voor deze groep zal in de bon- nenlijst van deze week een vóór- inleveringsbon, tevens kooplbon, worden hekend gemaakt. Wal brengt Je^StaJic WOENSDAG, 22 OCTOBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.;, 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.45 Voor dracht; 11.00 R.V.U.; 11.30 Gram.; 12.00 Muziekcorps Amst. politie; 13 00 Nieuws; 13.20 Jan Oorduwe- ner; 14.00 Causerie; 14.15 Jeugd- concert; 15.00 Hoorspel; 15.45 Op bezoek bij zieken; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Johan Jong; 17.35 The Ramblers; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned Strijdkr.; 19.00 Lez'ng; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Concertgebouworkest; 21.00 Hoor spel; 22.15 Malando; 22.45 Ge dichten; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. HILVERSUM II: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianorecital: 11.30 Gram.; 12.15 Sangh en spel; 13 00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Orgel; 14.30 Lezing; 15.00 Rott. Strijkkwartet; 16.00 Gram.; 16.20 Zingende jeugd; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Pianoduo; 18 30 Pianoduo; 18.30 R.V.U.; 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indië; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio-fanta sie; 21.15 Voordracht; 2145 Con certgebouworkest; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Sweelinck-kwartet; 23.30 Gram. 131 D/l

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3