M I ]f p* 1 QRantag i I" *41 Voor een nieuwe rundveestapel b BINNENLANDS NIEUWS TRIBUNAAL TE GOES i I Hi1 i [n i T! iHT -T -ir- nL ir h-'h-H r° in Indonesië Goenoeng Gedeh in werking BaltimoreSun over Indonesië Statistiek lier verkeersongevallen v«d lau# loU' '"'l' iertf - -f lesn .05» I i Zaterdag vertrok het 10.500 ton Metende s.s. „Samarinda", van de Rotterdamse Lloyd, een in het be gin van dit jaar in Amerika ge kocht Victory-schip, dat daar werd verbouwd tot turbinevracht- sehip, voor zijn eerste reis van Rotterdam naar Batavia. Ais belangwekkende bijzonder heid kan werden vermeld, dat het schip een aar.tal levende koeien drachtige vaarzen aan lboord heeft, die bij liet naderen van de winter hun heil in warmer oorden gaan zoeken. Deze dieren werden door de Nederlands-Indische Re gering hier te lande gekocht en aqjan goed geselecteerde koeien .Stamboekvee die, afgezien van hun waarde als melkvee, mee het hegin vormen van een nieuwe rundveestapel in Indonesië. Voor zijn vertrek uit Batavia heeft namelijk de thans in ons land vertoevende directeur van het iDepartement van Economi sche Zaken te Batavia, Mr. J. E. ■van Hoogstraten, onder grote be ilangstelling van burgerlijke- en militaire autoriteiten de eerste steen gelegd van de N.V. Bata- wia'se modelboerderij. Op het terrein van de Halimoen- weg'te Batavia, waar thans deze Gonvernementsboerderij verrijst, stond voor de oorlog een bloeiend bedrijf, dat echter, zoals vele an dere bedrijven, totaal vernietigd ward. Met de oprichting van deze H. A. LUNSHOF GAAT IN HOGER BEROEP. De journalist H. A. Lunshof, die Woensdag j.l. door de Vierde Kamer van de Amsterdamse arrondissementsrechtbank tot 10 boete of tien dagen hechtenis werd veroordeeld, wijl hij gewei gerd had de naam te noemen van degene die hem een deel van de Lïnggadjati notulen had ver strekt. heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. modelboerderij, bedoeld als proef bedrijf, wordt in dit opzicht op nieuw een begin gemaakt, waarbij het gehele melkerijbédrijf in Indo nesië in nieuwe banen zal worden geleid, offi de voorziening met verse melk, uie als kindervoeding vrijwel onontbeerlijk is, zoveel en zo spoedig mogelijk te bevorderen. De directeur van deze Gouver- nementsboerderij is dezer dagen in Nederland aangekomen, om diver se andere inkopen ten behoeve van de inrichting der Batavia'se modelboerderij te doen. De aankoop en verzending dezer koeien geschiedt door bemidde ling van de Vee-export en Han delsvereniging van de leden van het Nederlandse Rundveestam boek. Naar wij nog vernemen zullen in de naaste toekomst wel licht ook varkens naar Indonesië worden overgebracht. Vertege«vroordigerg der Re gering en afgevaardigden van het koopvaardijpersoneel in Frankrijk hebben, na langdurige besprekin gen, overeenstemming bereikt over het loon. Van officiële zijde wordt vernomen dat de regering een loonsverhoging van ongeveer 15 procent aan de zeelieden heeft toegestaan. Zaterdag zijn wederom berich ten binnengekomen, dat de vul kaan Gedeh weer aan het werken is. Volgens het Chinese dagblad ,,Keng Po" is Soekaboemi Zater dag opgeschrikt door gerommel van de Gedeh, terwijl een zware asregen werd gemeld, waardoor de daken, de bomen, en de Pasar er uitzagen alsof ze met sneeuw bedekt waren. De hele stad rook naar zwavel, aldus de „Keng Po". De „Baltimore Sun" van Vrij dag levert in een hoofdartikel commentaar op het consulair rap port over Indonesië: „Zelfs bij eenstemmigheid in de Veiligheids raad moeten de Ver. Naties steeds het probleem onder ogen zien om hun gezamenlijke wil te doen ac cepteren door of op te leggen aan de nationaal souvereine staten, welke bij het geschil betrokken zijn. Zelfs wanneer resoluties zijn aangenomen hebben de Verenigde Naties helaas nog geen middeltn om deze beslissing aan de betrok ken staten op te leggen. De betreurenswaardige conclu sie van het rapoort is, dat de Ne derlanders, met behoorlijk succes, het bevel van de Ver. Naties heb ben. Zoals ook de afgevaardigde van Columbia, Lopez, uiteenzette, is het ontmoedigend, dat zelfs de Veiligheidsraad tot dusverre machteloos schijnt te staan, wan neer een land - zelfs wanneer het een kleine mogendheid is besloten heeft de wil van de hele organisatie te trotserén", aldus het blad. Het aantal verkeersongevallen m, ons land over Augustus 1947 bedroeg 3187. Hierbij werden 85 personen gedood, 626 ernstig en 652 licht gewond. Het is een verblijdend verschijn sel, dat in vergelijking tot het vo rige jaar het aantal slachtoffers wan het wegverkeer is afgenomen. In de periode JanuariAugus tus, van dit jaar werden n.l. 531 personen gedood en 4137 ernstig gewond tegen resp. 759 en 4243 in de eerste acht maanden van 1946. Niettemin eist het verkeer nog 'n aanmerkelijk hoger aantal slacht offers -dan in 1938 (Jan. Aug. ■'38: 426 doden en 2945 ernstig ge wenden). DUITSE FABRIEKEN ZULLEN STALEN BUIZEN LEVEREN. Tussen «de Nederlandse Trust Maatschappij en de IJzer- en (Staalindustrie in de Engelse zóne fe een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij Nederland 9.373 ten staal en 5.343 ton steenkool aal leveren, teneinde de staalfa brieken in de Engelse zóne in staat te stellen dit staal te ver werken tot 8.067 ton stalen bui- asen Dit is de tweede overeen komst, welke- tussen de Nederl. Trust Mjj en de ijzer- en staalin dustrie van de Engelse zóne tot stand is gekomen. Op het ogenblik worden onder handelingen gevoerd 'over een derde overeenkomst, waarbij Ne derland 20.000 ton Amerikaanse steenkool zal leveren, alsmede 20.000 ton Ziweeds ijzererts, dat door de industrie van de Engelse a6ne verwerkt zal worden tot 10.000 ton rails. Profiteur of mensenvriend? De voornaamste zaak ging Woensdag voor het Goese tribu naal tegen de 45-jarige Krijn H uit Terneuzen, die reeds door het tribunaal aldaar is «gevonnist, maar op zo'n wijze, ,dat de pro cureur-generaal herbehandeling nodiig oordeelde. H„ die na de Duitse inval lid der N.S .B. en van aanverwante orga nisaties werd, had tevens een rol gespeeld als leverancier der Weer macht, terwijl hij tevens 'beschul digd werd van zwarte handel in cognac en sigaretten. Onder leiding van Mr. Vlaming werd in rustige sfeer de zaak nog maals onder de loupe genomen en van alle kanten bekeken. Het lidmaatschap van N.S.B.. V.D. en Arbeidsfront gaf H. grif toe. Voor de oorlog was hij aan de grond geraakt en failliet geslagen. In de NJ3.B. had hij uitkomst ge zien en zijn Duitse vrouw was ook al geen belemmering voor toena dering op dit terrein. Met de leve ranties aan de Duitsers had het volgens H. nogal losgelopen, ai gaf hij toe er aardig door boven op gekrabbeld te zijn. Het tribunaal meende, dat H. de zaak te eenvoudig en onschul dig voorstelde. Jaren van 20.000 en 15.000 winst duiden op grote zaken en het saldo van 10.000 dat men in 1944 op de Midden- standsbank vond zegt ook iets. ijpvendien was uit getuigenver klaringen komen vast te staan, dat H van een firma nog in 1944 voor f 100.000 had betrokken en dat hij in een ander geval 'n han delaar geprest had hem een grote partij fruit te leveren, hoewel hij op de veiling krachtens zijn Duit se papieren zijn kwantum al had op«geëist. H kwam toen met een heel verhaal, neerkomend hierop dat hij van zijn Duitse kwantum de eigen klanten bediende. Daar door kwam hij soms voor tekorten en moest dit dan door particu liere aankopen dekken. „Dus feitelijk heb je een me daille verdiend," merkt een tribu- naallid op. ile voorziter, vond een en andei niet erg aannemelijk, daar de par ticuliere aankopen enigszins zwart j waren en H. dus, daar hij tegen vastgestelde prijzen moest leveren, geld toegelegd zo% hebben op de j affaire. Der«gelijke philanthropic past niet in het kader der hoge winsten. Cognac op de proppen, j De cognac-zaak bevatte ook veel duisters. De gehele partij, welke destijds in een pakhuis te Driewegen was gevonden, had 'n waarde van 20.000 en H. had grif de boete betaald van 5.000. die de Middelburgse rechtbank hem daarvoor oplegde. Wanneer - nu alles van Duitse soldaten was geweest, zoals H. voorgaf, dan vond men deze philantropie toch ook verdacht. H. handhaafde ech ter zijn lezing. M!r. Tichelman ver dedigde zijn client, die reeds twee en een half jaar heeft gezeten en nu nog door het Terneuzense tri bunaal gestraft ;is met algehele onteigening. Pleiter wees op de gunstige ver klaringen van verdachte's con currenten. Zij noemen hem een beste kerel. Ook het veilingbe- stuur „bracht bloemen aan" en zeide dat H. het hen nooit lastig maakte en deed wat hij kon om anderen te helpen. Niemand draagt H. te Terneu zen vijandschap toe en al zijn j klanten van voorheen heeft hij de laatste maanden weer terugge wonnen. Pleiter vocht de beslissing van het Terneuzense tribunaal aan, dat H. al te hard heeft getroffen en drong met de meeste klem er op aan, deze man niet geheel in de grond te trappen, door hem alles te ontnemen. Wil men zijn geld, goed, maar laat hem ten minste behouden zjjn met hypo theek belast huis dat 's mans eni ge kans is zelfstandig £e blijven. Pleiter kon met de meeste stel ligheid verklaren, dat 's mans le zing over de cognac-affaire .juist is. De drank was inderdaad van Duitse soldaten en wetend dat zij de boete betalen zouden, maakte H. geen bezwaar daartegen. Uitspraak over veertien dagen. (De Stem). THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. jO'j (Nadruk verboden.) Collingwood ging naar boven. In het zijkamertje met een deur naar de kamer waar de oude man lag, vond hij de kleren. Hij keer de de zakken om. Daar waren een portemonnaie, een paar sleutels, wat los geld, een notitieboekje, een veilingcataloog, een of twee zakenbrieven, maar 'n vel papier, zoals Jaap beschreven had, was er niet bij. Toch had dat papier CoUingwood's nieuwsgierigheid op gewekt. Hij ging vlug na, wat hg er van wist. Zijn grootvader had «en papier gevonden, een beschre ven papier, in een hoek, afkom- stier van de overleden Jan Malla- thorpe. Die ontdekking had hem ■verbaasd, want hij had een uit- roep van verwondering geslaakt. Hij had dat papier in zijn zak ge stoken. Toen had hij een brief ge schreven naar Normandale Gran ge. Nadat de jongen die brief ge post had, was hij uitgegaan Naar zijn advocaat. Wat, vroeg Collingwood zich zelf ai, wat was een redelijke verklaring? Dat de oude heer naar Eldrick was gegaan om hem het papier te laten zien. En ver der? Niemand behalve Pratt was bij de oude man geweest toen de hartverlamming hem trof. Wat voor een vent was Pratt? Was hij te vertrouwen? Had hij de zuivere waarheid veiteld over het sterven van de oude Bartle Schijnbaar was het een beleefde, gedienstige kerel, maar het was toch vreemd, dat Bartle dat pa pier. wat het dan ook was, in zijn zak had toen hij naar het kantoor van Eldrick Pratt ging, en dat hij het nu niet meer had Tenmin ste, als er niemand aan zijn kle ren geweest was. Een vage, onbestemde verden king rees in de geest van Colling wood op. Hij dacht er half en half over terug te gaan naar het kantoor van Eldrick. en hem al- lei mee te delen, wat Jaap hem DE „AJAX" OVERWON DE „BEVERWIJK." Dc®.derdag is de drijvende bok „Ajax" er in geslaagd het kost bare wrak van de baggermolen „Beverwijk 14", dat sinds 1944 in de Schelde, bijBergen op Zoom, aan de grond zit, uit de modder los te krijgen. Dat is 'n hele pres tatie, waaneer men weet, dat de „Ajax" hier in weinige dagen een karwei opknapte, dat men met an dere middelen in anderhalf jaar niet tot stand kon brengen. Het wrak kon 7 meter worden gelicht, waarschijnlijk hoog genoeg om de gaten te kunnen dichten. Daarna zal men het leegpompen en naar dt haven van Bergen op Zoom slepen. BERGEN OP ZOOMSE BAKKERSKNECHTS GAAN STAKEN. Te Bergen op Zoom is er een geschil ontstaan tussen de bak kersgezellen van meerdere bedrij ven en hun patroons. Deze laat- sten willen namelijk niet de vacarvtie-toeslag uitbetalen, zoals die in het voorjaar werd «gepro jecteerd door de Landelijke Bak kersorganisaties, bij het vaststel len van de arbeidsvoorwaarden. De gezellen hebben nu aangekon digd met ingang van Vrijdag 24 October te zullen staken. Zij na men dit besluit na overleg met de Nederlandse Katholieke Bond voor Broodbewerkers. SPELING DER NATUUR. De heer J. R. Braay, amateur- kweker, te Zaandam, heeft een Yellow-Transparant-appelboom, die voor de t.weede maal in dit seizoen vrucht draagt. Ongeveer drie weken geleden sierde de boom zich voor de tweede maal met bloesem, en nu zitten er aan een tak wederom enkele appeltjes. ONDER LOCOMOTIEF GERAAKT. De spoorwegarbeider Van H. te Nijmegen geraakte op het spoor wegemplacement te Nijmegen, toen er een locomotief op de schijf stond, en deze gedraaid werd, onder het gevaarte. Hij werd doodgedrukt. BERUCHT SJ).-AGENT TE ZUTPHEN ONTSNAPT. Donderdagmiddag heeft de ge detineerde ex-corpschef van poli tie te Deventer P., toen hij voor een getuigenverhoor in Zutphen was, k^ns gezien zich van zijn bewakers, enkele parketwachters uit Arnhem, te ontdoen en de plaat te poetsen. De bewakers gingen met de hun toevertrouwde gedetineerde tijdens het transport in een Zut- phens restaurant een kopje koffie drinken. P. vroeg en verkreeg verlof, om zich enige minuten te retireren en van deze gelegenheid heeft hjj gebruik weten te maken. De parketwachters hebben hem niet teruggezien. Alle tot dusverre ondernomen pogingen de vluchteling te ach terhalen zijn vruchteloos gebleven. Naast zijn functie als corps chef was P. tijdens de bezetting S.D.-agen, in welke hoedanigheid hij niets ongedaan liet, om het zijn broodheren naar de zin it«, maken. Direct na de bevrijding trachtte hij zich aan arrestatie te onttrek ken, doch hij werd in Gorssel aangehouden, HQ yCfbteef sedert zijn aanhouding in een interne ringskamp. ROODVONK TE MAASTRICHT. Op enkele scholen van Maas tricht hebben zich vorige week enige gevallen van lichte .rood vonk bij kinderen voorgedaan, zo dat de Maastrichtse schoolartsen in twee scholen, waar men een haard van besmetting- vermoed de, een onderzoek instelden. Van deze twee scholen weiden telkens in een klasse zoveel kinderen met roodvonk geconstateerd, dat uit zo juist verteld had. Maar hjj be dacht, dat, terwijl Jaap uit was, de oude heer het document wel ergens anders had kunnen opber gen, in z'n brandkast bijvoorbeeld. Eén ding kon hij wèl doen, hjj kon mevrouw Malathorpe vragen, of de brief betrekking had op het papier. Het was maar vijftien kilometer van Normandale, met een auto kon hij er binnen een uur zijn. Hij keek op zijn horloge, het was juist tien uur. Om elf uur was Collin«gwood in 'n prach tige kamer met eiken lambrise ring. Door het venster keek hij neer op de stille vallei, waar de bomen gloeiden in het geel en rood en bruin van de herfst. De deur ging open, hij keerde zich om in de verwachting mevrouw Mal- lathorpe te zien. ü.r kwam echter een jong meisje binnen, dat hem onderzoekend aanzag, en van hem naiar het kaartje keek, dat hij bij zijn binnenkomst had afgegeven HOOFDSTUK IV. DE GELUKKIGE BEZITTERS. Collingwood begreep dadelijk, dat daar een van de twee fortuin lijke jonge mensen voor hem stond, die zo plotseling en volgens de algemene opinie, zo onverwacht Jan Mallathorpe's rijkdom ge ërfd hadden. Dit was dan waar schijnlijk Nesta Mallathorpe, over wie hij nu wel had horen spreken, maar die hij nooit gezien had. Zij, daarentegen, keek hem aan alsof ze hem wèl kende en beantwoord de zijn buiging met een glimlach- je. „Mijn moeder is in het park met mijn broer," zei ze, nadat Oollinjg- wood plaats genomen had. „Ikheb haar laten roepen; ze kan elk ogenblik hier zijn." Weer zag ze hem lachend aan. „Ik heb u vroe ger al eens meer ontmoet, mijn heer Collingwood, ik dacht wel dat u het zoudt zijn, toen ik uw kaartje zag." Met beleefde verwondering keek Collin«2wood haar aan en nam te gelijkertijd zijn gastvrouw «sens beter op. Hij vond Nesta niét zo zeer knap, dan wel buitengewoon aantrekkelijk, een flink, goed-ont- wikkeld meisje, met frisse kleur en heldere ogen, die duidden op gezondheid en een vrolijk humeur Als hij haar al eens ontmoet had, meende hij, zou hij het zeker niet vergeten zijn. voorzorg deze kinderen naar zijn gestuurd en de klasse voor lopig vrQ gesteld is van lessea. In de loop van deze week zuilen de schoolartsen op de andere «obo len van Maastricht controleren omdat er aanwijzingen zijn, dat er door de hele stad verspreid roodvonk ^gevallen (gelukkig zon der complicaties) hebben voorge daan. De gemeentelijke genees- kundige dienst houdt thans con tact met de schoolartsen oi* «ie nodige maatregelen te treffen te gen uitbreiding der ziekte. EEN KLUIS MET EEN RAAM! Naar wij vernemen, zou het ver dwijnen van 4800 uit de „kluis" van het raadhuis te Eethen ge weten moeten worden aan dief stal door een onbekende, die ge bruik maakte van de wetenschap, dat de kluis een raam in de bui tenmuur had. Met een ladder klom hij naar het venster, drukte dit in en pikte het geldkistje daarop met een haak van r.jjn plaats. BABY ALLEEN NAAR AMERIKA. Eén baby, van 16 maanden, die een deeltje afgebladerde verf is een long heeft gekregen, dat in Nederland niet èr uit verwijderd schijnt te kunnen worden, zal al-* leen naai Amerika gaan per vliegtuig. De ouders hebben geen gelegenheid met hun .kindje mee te gaan en daarom heeft een vrouwelijke passagier zich bereid verklaard de baby op de reis naar New-York te verzorgen. In New- York zal een dokter het kindje in ontvangst nemen en per vliegtuig naar de „Tempte University Cli nic" te Philadelphia brengen. Daar schijnt men slechts over de voor de operatie geschikte instrumen ten te beschikken. Nader vernemen wij, dat de baby op advies van Nederlandse specia listen naar Amerika gaat. DE SCHEEPSSCHROEF VAN DE „WILLEM KEYS." Tijdens het vervoer der scheeps schroef voor de „Willem Ruys' door de firma Ruiten te Rotter dam is de truck, waarop dit ver voer plaats had. in de Dijkstraat te Zevenbergen bekneld geraakt. De gevel van een huis in de Dijk straat moest worden gesloopt om de scheepsschroef te kunnen be vrijden. Nadat de moeilijkhedei waren opgelost, is er opnieuw stagnatie opgetreden De politie te Zevenbergen, die blijkbaar nog meer moeilijkheden met het ge vaarte vooitzag, heeft de truck, in beslag genomen onder het mo tief, dat de firma Ruiten, aan wie de truck toebehoort, geen speciale vergunning had aangevraagd voor dit vervoer bij het Ministerie vas Verkeer en Waterstaat. Truck en schroef staan op een plein in Ze venbergen. Voorts vernemen wQ nog, dat het toch reeds de bedoe ling was de gevel, die thans tegen de grond gehaald is, te slopen. Door de oorlogshandelingen had de voorgevel zóveel geleden, dat hij door een nieuwe vervangen moest worden. FRANKRIJK DE VERKIEZINGEN VOOR DE GEMEENTERADEN DT FRANKRIJK. Naar op het Ministerie van Bin nenlandse Zaken wordt vernomen is de verkiezintg van 48 leden der RPF tot gemeenteraadslid van Parijs reeds verzekerd. Dit houdt in, dat de RPF de absolute meer derheid zal vormen in de Parijse gemeenteraad. Om kwart voor één publiceerde het Ministerie van Binnenlandse Zaken een statistiek, waarin de uitslagen van 1 millioen getelde stemmen over geheel Frankrijk zijn opgenomen: R.P.F. 36,75%, Communisten 29,10 »/o, Socialis ten 20,80 M R.P. 11,60 Di verse partijen 1,75 „Waar kunt u mij gezien heb ben?" vroeg hij, eveneens glim lachend. „Is u dan die pseudo-rechtzit- ting van verleden jaar vergeten?" Ineens herinnerde Collingwood zich, waar zij' op zinspeelde. Sa men met een paar andere studen ten in de rechten, had hij mee gespeeld in een comedie-stukje. een geval van breken van trouw beloften, dat zij opgevoerd hadden ten bate van een Londens hospi taal. Hij had een der hoofdrollen vervuld, als advocaat van de aan klager. „Toen ik uw naam hoorde, wist ik dadelijk dat u het moest zijn," ging Nesta voort. „Ik was er bjj, ik was leerling-verpleegster in het St. Clara-ziekenhuis." „Goeie hemel," riep Collingwood uit. „Ik dacht, dat ons debuut op de planken al lang vergeten zou zijn. Ik weet er niet veel meer van, behalve dat we er reuzen plezier mee gehad hebben Dus u was toen in St. Clara?" Zich die omgeving te binnen brengend, voegde hij er aan toe: „Een heel verschil met Normandale Grange." (Wordt vervolgd.) DB

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2