Qhantage Voor de Zondag In dt daan Kerkdiensten BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE KERKNIEUWS De pilotenstaking bij de American Overseas Airlines Ouitsers verkneukelden zich PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! Gerepatrieerden vragen extra textiel Keuringsplichiigen voor de lichting 1948 De toewijzing van glas bonnen] Adres betreffende het benzinegebruik Verlaging van preferentiële rechten 11 IN Marcus 6 4654 zien we de tegenstelling tussen de bid dende Jezus op de bergen de discipelen die zich afpijnigen in de storm. Wind en stroom heb ben de discipelen tegen. Hebben ze ook God niet tegen? Want ■welke hulp hebben ze te verwach ten van hun Meester, die daar ver weg, veilig op de berg is? JA, zo is te allen tijde de situatie, zeggen velen. God is in de Hemel en de mens is op aarde. En er ós geen verbinding tussen God en mens en nooit hoeft de mens op hulp van Gods zijde te rekenen. In de storm is hij alleen. Op eigen kracht is hg aange wezen. En God zit op Zijn zali ge troon en de zich afpijnigende mens ziet Hij niet. Van Hem is geen hulp te verwachten. EN toch onze troost en onze kracht, onze vrede en onze veiligheid ligt in de strijd van het leven juist hierin, dat wij een ZATERDAG 18 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 19 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. Axel10 u. leesdienst5 u. Ds. J. C. Sidkesz, van Terneuzen, voorber. H.A. Hoek: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, van Terneuzen; 2.30 u. Ds. A. Soe- tekouw, van Hontenisse. Hontenisse; 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Kuist: 10.30 u. de heer J. van Hel den, godsd. onderw. te A'dam. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff, bed. H.A. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff, bed. H.A. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Temeuzen: 10 u. Dr. L. J. Caze- mier; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz; 7 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent, Jeugddienst. Zaamslag: 10.30 leesdienst; 15.30 Priester hebben die voor ons bidt. Ik geloof in Jezus Christus, die ter recherhand Gods zit, die ook voor ons bidt. Aldus belijdt bet credo der Kerk. Ruiwe stormen mogen woeden, Alles om mij heen zij nacht. God mijn God zal mij behoeden, God houdt voor mijn heil de [wacht. Want Jezus bidt voor ons. alle gemeenten van de N. H. Kerk deze grote gebeurtenis gevierd hoopt te zien. Daartoe zijn ook alle classicale Zendingscommissies verzocht om medewerking. 150-JARIG ZENDINGSJUBILEUM. 17971,947. 150 jaar zal het geleden zijn, op 19 Dec. 1947, dat te Rotterdam het Nederlands Zendelinggenootschap werd opge richt. Dit was één van de symp tomen die de 19de eeuw de naam bezorgde van „Zendingseeuw" lln 1917 verbonden zich het v.n.d. Genootschap, e.a. tot de „Samenwerkende Zendingscorpo- iaties" en in 1946 werden ze ver enigd tot de „Verenigde Neder landse Zendingscorporatie®". Sedert 1940 werd deze Zen- dingsarbeid in meer kerkelijke banen geleid; de „Hervormde Raad voor Uitwendige Zending" is daar het duidelijk bewijs van. Het jubileum zal te Rotterdam De staking der 173 Amerikaan se piloten, in dienst bij de Over seas Airlines, ibrengt ernstige consequenties met zich mede voor een groot deel van het overige personeel. Als gevolg van de staking, die nu reeds zy2 week voortduurt, boekt de A.O.O. naar deze luchtvaartmaatschappij officieel mededeelt eén weke lijks verlies van 100.000 pounds. De directie ziet zich dientenge volge genoodzaakt drastische maatregelen te treffen: naar het A.N.P. verneemt hebben 1325 employé's in de Verenigde Staten en 130 van de 600 employé's in Europa bericht ontvangen, dat hun de dienst voor onbepaalde tijd is opgezegd. Een deel van hen is reteds zonder wenk, een ander deel wordt nog tot 24 October BRUINISSE. Eerste stenen voor de woningen aangevoerd. De eerste stenen voor de te Bruinisse te bouwen gemeentewo ningen werden Donderdag aange voerd; het is de bedoeling nog voor het invallen van de whiter de funderingen gereed te hebben. „Zorgvüed" te koop aangeboden. Nadat dit voorjaar de buiten plaatsen Mon Plaisir en Weel- zicht te Sohuddebeurs aan de Staat waren overgegaan, om te worden herschapen in wandelpar ken, wordt thans de ruim 5 ha grote buitenplaats „Zorgvlied" te koop aangeboden. De oesterexport. De eerste zending oesters die vorige week "it Bruinisse is gele verd, wordt thans door andere gevolgd. Het eerste naar Enge land te leveren kwantum oesters bedraagt een half miilioen, doen men Verwacht, dat uiteindelijk veel meer zal kunnen worden ge leverd en ook zal worden afgeno- briek op 4 Sept. het doel en stre ven van de kring was bekend ge maakt, had Woensdag j.l. in de cantine een plechtige zitting plaats, waarbij, de heer Ledune, directeur van het bedrijf, was uitgenodigd. Voorts was het be stuur van de Fabriekscommissie aanwezig, benevens alle mede werkers van de fabriek. De sociale beweging in ons ge west gaat voort. Zg bevat een moreel en intellectueel element en de Vriendenkring wenst boven dien te a.rbeiden in het stoffelijk belang van zijn leden. Na het openingswoord van voorzitter Goossen, dankte de di recteur en verklaarde hij, dat zo wel de Fabriekscommissie, als deze nieuw opgerichte Vrienden kring zijn volle belangstelling had. Hij zou het zeer op prijs j heven, stellen, dat steeds gewerkt zou worden aan de bevordering der goede verstandhouding op de fa briek. [Hierna* hield de secretaris van de kring, de heer Férmont een lezing over de politiek, welke door de regering wordt gevoerd om te komen tot een aanpassing van de lonen en salarissen aan de hoge kosten van levensonder houd. Dit is niet alleen een Sluis- kils probleem, doch maakt in alle landen een onderwerp van studie uit. De lezing werd aan de hand van een grafiek verduidelijkt en igenoot de volle aandacht der aan wezigen. Nadat koffie en versnaperingen waren geserveerd en het perso neel zich nog enige tijd had on derhouden, werd de zitting opge- a.s. uitbetaald. Dit ontslag is men. De prijzen voor de export tijdelijk bedoeld. De betrokkenen j naar België cn Frankrijk waren ■zullen onmiddelijk weer in dienst aanvankelijk beter, dan die voor worden genomen, wanneer de sta king wordt opgeheven. Ook voor 10 der 38 in Amsterdam en op Schiphol voor de A.O.A. werkende Nederlandse employe's dreigt thans ontslag. Intussen staat de luchtvloot der A.O.A. overal verspreid aan de op 19 Dec. '47 in een grote her- I grond genageld; 700 passagiers denkingsvergadering worden ge vierd, waar vertegenwoordigers van Kerk en Overheid, van bin nen- en buitenlandse Zendings instanties worden verwacht. In de Prinsenkerk, zo is het de bedoeling, zullen dan de voorzit ter van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, Ds. W. A. Zeydner en Dr. J. J. Stam het woord voeren, 's Avonds om 8 uur hoopt in de Koninginnekerk o.a. Prof. Dr. H. Kraemer te spreken in een gemeentesamen komst. Aan alle Ned. Herv. kerke raden en predikanten is door de Hervormde Raad voor Uitwendige Zending een circulaire gezonden, omdat men zo veel mogelijk in zijn in verschillende landen van Europa gestrand en kunnen de reis niet voortzetten. Naar bekend betreft het hier geen loonconflict; als officiële reden voor de staking wordt op gegeven, dat de piloten geen wachtdienst meer wensen te doen op de dag voorafgaande aan een voor hen op het dienstrooster genoteerde vlucht. Tot dusverre kwam dit voor ieder van hen neer op een gemiddeld ruim IV2 dag per maand. De maatschappij wenst thans de mogelijkheid tot herziening van de contracten niet eerder onder ogen te zien, dar. nadat de piloten het werk hebben hervat. ZEEUWSE PRIJZEN- COMMÏSSIES VERGADEREN. In een bijeenkomst van afge vaardigden van de Zëeuwse Prij- u. Dr. L. J. Cazemier, van Ter- zencommissies te Goes, waar be- neuzen. sprekingen gevoerd werden over Aardenburg: 14.30 u. Ds. Enker. de werking der Prijzencommis- Biervliet: 11 u. Ds. Wiebosch. j sies, heeft Drs. M. Behrends, Breskens: 10 u. en 18.30 u. Ds. plaatsvervangend Directeur-Gene van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Derksen. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Bed. H. Avondmaal. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Nolthenius. raai van de Prijzen, in een inlei ding het doel van de commissies uiteengezet. ,;Omi ons land er economisch weer boven op te brengen moet er er geëxporteerd worden'", aldus Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. Derksen. Drs. Behrends. „Wlillen wij een Oostburg 10 u. Ds. Fournier. Gezinsdag. Medew. van het Kerkkoor. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke10.45 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. export van betekenis, -dan moeten wij tegen concurrerende prijzen i aan het buitenland kunnen leve- i ren. In ons land moeten de prij- zen dan ook zo laag mogelijk ge houden worden, hetgeen betékent, dat 'n inflatie werdt voorkomen". 1 Uit de besprekingen bleek ener- St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. zijds, dat in plaatsen, waar nog Schrale. geen commissie is ingesteld, hier- Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van aan behoefte bestaat en ander- Yperen. 1 zijds, dat het publiek met haar IJzendijke: 9 u. Ds. Wiebosch. klachten niet naar de bestaande Zuidzande10 u. Ds. Ter Beek. commissies komt. Doopsgezinde gemeente. j Door verschillende afgevaardig- Aardenburg: 10.15 u Ds. Nolthe- den werd er op gewezen, dat het Ti<T publiek niet begrijpt, waarom er n I Zo'n groot verschil bestaat tussen Gereformeerde Kerk. (j(, prijzen van de producent en de prijzen, die de consument moet betalen. Deze heren waren van oordeel, dat de winst van de tus- Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr. School)10 en 2.30 u. Ds. Verveen. Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. C. B. Bavinck, van Voorburg. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til Terneuzen: 10 u. Ds. Sollie, van Zoutespui, bed. H.A.; 3 u. Ds. Sollie, bed. H.A. en dankz. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 1 u. Ds. A. de Reuver, 6 u. Ds. A. de Reuver, bed. H.A. en Dankzegging. (Deze diensten worden gehou den in de Geref. Kerk, Noord straat.) Koomsch-Katholieke Kerk. Cainge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Temeuzen: 10 en 20 u. kapt. J Heijnsdijk en Luit. A. de Boer. bbete opgelegd zullen krijgen. Verder deelde de heer Behrends nog mede, dat het aantal door de Prijsbeheersing opgemaakte pro- cessen-verbaal op het aantal be zochte zaken in 's-Gravenhage IZV2 °/o bedroeg, in Rotterdam 16 0/0 en in Amsterdam 24 AMERIKAANS S.S. AAN DE GROND. Het Amerikaans s.s. „Cecil N. Bean" van de rederij „Fall River Navigation Company", groot 7176 ton, komende van Charleston, is Vrijdagmorgen aan de grond ge lopen op de strekdam bij Wal soorden. Des middags is het met behulp van acht sleepboten vlot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. TERNEUZEN. Brug over Middensluis omlaag gestort. Gisterenmiddag te ongeveer half vier' is de hefibrug aan de Middensluis, welke juist was op gehaald voor het doorlaten van schepen, door het breken van een rolschijf omlaag gestort. De brug kwam hierdoor enigszins scheef te liggen. Persoonlijke ongeluk ken kiwamen niet voor. (De Rijkswaterstaat maakte on middellijk een aanvang met de herstelwerkzaamheden en men Engeland, doch de concurrentie is thans zo groot, dat, hoewel de prijzen vastgesteld zijn, door het concurreren met verpakking- en leveringsvoorwaarden vele van de aanvankelijke voordelen verloren gaan. CADZAND. Zondagschool vergadering. In een bijeenkomst van de on derwijzers der Zondagscholen uit West Zeeuws-Vlaanderen in het gebouw der Vrij-Evangelische Ge meente, heeft Ds. L. Doorn van Uzendijke een proeve van vertel ling gegeven over Abraham's offerande, naar aanleiding van Genesis 22. Er ontstond een brede discussie of men aan het Bijbelverhaal een evangeliserende strekking moet geven. Anderen wilden enkel de historische feiten weergeven. In de opengevallen vacature werd uit de kring der Vrij-Evan- gelischen de heer Cappon Jr. tot bestuurslid gekozen. De volgende vergadering zal 8 Mei 1948 in het jeugdgebouw der Hervormde Kerk te Biervliet ge houden worden. Aan het einde der bijeenkomst heeft de heer J. J. de Jonge uit Groede Ds. G. Derksen, die door het aannemen van een beroep als ziekenhuispredikant te Utrecht gaat vertrekken, hartelijk dank gezegd voor alles wat hij voor de kring West Zeeuws-Vlaanderen gedaan heeft. Staande zong men Ds. Derksen Psalm 121 4 toe. In die vacature zal in een volgen de vergadering worden voorzien. SLUISKIL. Vriendenkring Aj. C. Z. Nadat in een vergadering van het maandpersoneel der Cokesfa- senhandel te groot is; zij willen hoopte in de loop van de avond 'verlaging van de vastgestelde prijzen. Om het contact tussen prijzen- comtmissies en de prijsbeheersing levendig te houden zijn ambtena ren benoemd, die de plaatselijke commissies van voorlichting die nen. De heer Behrends deelde in zijn anjtwoord op gestelde vragen me de, dat het in de bedoeling ligt ambtenaren van de Prijsbeheer sing de boekhouding te laten con troleren van de kleine bedi onderaannemers, ambachtslieden snz„ die, wanneer zij een maand na de controle nog geen boekhou- Duizenden Hamburgers juich ten en lachten Vrijdag toen een luchtdoel toren te Wilhelmsburg de grootste in het gebied van Hamburg niet bezweek onder het geweid van de explosie van ongeveer 12.000 kg springstoffen. De Duitsers hadden verwacht, datde toren van acht verdiepin gen het zou hegeven. Nadat de welken rook en stof waren opge trokken, bleek dat de muren slechts enige scheuren vertoon den en de deuren en ramen waren losgereten. het ongemak weer verholpen te hebben. Kappersdiploma Voor het examen Vakbekwaam heid herenkapper te Rotterdam gehouden, slaagden de heren: T. Houwerzijl en A. J. van Wijck j te Temeuizen; Ed. Tacq te Sluis kil; Const. Hiuijgens te St. Jan steen en D. van Kouteren te Uzendijke. BIERVLIET Chr. Bewaarschool. Tot voorzitter der Chr. Be waarschool is met algemene stem men gekozen Ds. H. C. P. M. Staalbaard zegt het: Hoe gemakkelijk is het, altijd keurig glad-geschoren te zijn met Philips „PHILISHAVE". En Uw handelaar zal het U bewijzen, wanneer U even een demonstratie vraagt met N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN ding voeren, een voorwaardelijke 1 wiebosch, Herv. predikant alhier. (Ingez. Med.) OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagmiddag is te Deventer het drie-jarig dochtertje van de familie De L. uit de Barmhartige- steeg, spelend in de Noordenberg straat onder een vrachtauto van een beschuitfabriek uit Holten geraakt. Het kind was op slag dood. TWEE MILITAIREN GEWOND BIJ GRANAATONTPLOFFING. Toen Woensdagmiddag de On dersteuningscompagnie Instructie bataljon 3e R.I. uit de Oort Hei- ügerskazeme te Bergen op Zoom nabij, Wouw aan het oefenen was kwam plotseling een phosphor handgranaat tot ontploffing. Twee militairen, de vaandrig W. P. de Jong en korporaal W. F. Schell werden daarbij zo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis Chari- tas te Roosendaal moesten wor den overgebracht. ZWAAR GEVAL" GEGREPEN. Door de P-R.A. te Leiden werd de beruchte oud-N.S.B.-er Manus van Boxum uit Alphen aan de Rijn, die in de bezettingsjaren als commandant van een overval- commando vooral gevreesd werd in de omgeving van Wassenaar, waar hij tal van slachtoffers heeft gemaakt. Sinds de bevrij ding is Van Boxem erin geslaagd zich schuil te houden, maar thans is hij dan toch eindelijk ingere kend. Een oud Alphenaar die bij de bruggeni ouw te Hedel werkt., herkende hem dezer dagen onder eer. ploeg nieuiwe arbeiders, die daar eveneens tewerk werden gt- sield. Toen hij hem aansprak met de woorden: „Benjij Manus van Boxem niet?", antwoordde deze „nee, dat is een broer van mij, ik lijk wel wat op hem". Merkwaardigerwijze verscheen de broer echter 's middags niet meer op het werk en dat wekte de argwaan van de oud-Alpuie- naar, dat deze de politie te Al phen aan de Rijn var. zijn bevin dingen in kennis stelde. De P R A. te Leiden spoedde zich daarop naar Hedel en haar gelukte het Van Boxem, die inderdaad de ge zochte bleek te zijn, te arreste ren. Een dik dossier met. ten lasteleggingen maakte. Van Bo xem tot een der zware gevallen. BOM VAN DUIZEND KILO GEVONDEN. In 1944 zijn, in de buurtschap „De Nul", even ten noorden van Olst, enige bommen gevallen, wel ke niet ontploften, er viel er o.a. een pal naast de spoorlijn Zwolle- Deventer. De Duitsers deden destijds enige pogingen de bom te vinden, maar toen deze geen suc ces hadden, wérd de kwestie als afgedaan beschouwd. Na de bevrijding, toen het trein verkeer op dit traject niet onmid dellijk kon worden hervat, heeft de N. S. een onderzoek laten in stellen naar deze niet ontplofte bom. Men kon haar niet vinden, maar voor alle veiligheid werd de spoorlijn een eind verlegd, zodat de treinen met een bocht om de plek reden, aldus deelde de N. S. ons desgevraagd mede. In de zomer van 1947 echter werden enige eveneens niet ont plofte bommen in een naburig weiland gevonden, zo vernemen wij van andere zijde. De bom bij dé spoorlijn kwam toen ook weer ter sprake. De hulp van de wichelroedeloper W. Hulsegge, uit ambtenaren van zijn vuurwapen gebruik moest maken en hier mede S. een dodelijke wond toe bracht, is Donderdagavond in het Binnengasthuis overleden. GEMEENTEKAS VAN EET11EN SPOORLOOS VERDWENEN. De gemeentekas van Eethen (N iB,) is spoorloos verdwenen. Het tijdstip waarop ie kas welke ongeveer 4700 bevatte, verdwe nen is, valt niet juist te achter halen. De rijkspolitie tast vol komen in het duister, Gorssel werd ingeroepen. Deze duidde nauwkeurig de plaats aan, waar, z.i. de bom moest liggen. Een aannemersfirma uit Zwolle begon in Augustus j.l. met 't gra ven van een kuil, welke door mid del van een bron-bemaling droog- gehouden moest worden. Doch hoe men ook zocht en boorde, de bom werd niet gevonden. Men begon te twijfelen aan de juistheid van de aanduidingen, door de wichelroedeloper gedaan. Donderdag was de situatie zo, dat de kuil een diepte van 7 meter had en dat het benodigde mate riaal bijeengebacht was om met grondboringen de diepte van 19 meter te bereiken. De heer Huls- egge, had Donderdagmorgen nog geconstateerd, dat de bom op hoogstens 14 meter diepte kon liggen, zodat het begrijpelijk was, dat men met spanning de resul taten afwachtte. En inderdaad, de roedeloper werd volkomen in het gelijk gesteld. De bom lyerd aangeboord en bleek nog 4% m onder de bodem van de kuil te liggen. Vermoedelijk zal niet ge tracht worden de bom te verwij deren, doch zal een gewapend be tonnen plaat in de kuil gestort worden, zodat de bom door beton en door ruim 11 meter aarde wel geïsoleerd is. THE TALLEYRAND MAXIM Door J. S. FLETCHER. 9) (Nadruk verboden.) „Wat had hij de hele middag gedaan? Iets bijzonders?" „Neen, mijnheer, niets bijzon ders voor vier uur." Collingwood nam Jacobus Tay lor, eens nauwkeuriger op. Hij •zag dat het een pienter ventje was, klaarblijkelijk met een hel der verstand een goed voorbeeld van een vlug stadskind dat dege lijk lager onderwijs genoten had. „O", zei hij. „Niets bijzonders voor vier uur. En wat deed hij na vier uur?" Toen kwam de post en bracht een brief uit Amerika, kijk hij ligt vlak voor u. Mijnheer las hem door en vroeg mij toen, of we een goed, schoon exemplaar van Hopkinson's Geschiedenis van Barford hadden. Ik zei hem dat er een was bij de boeken die' we gekocht hadden uit de boedel van mijnheer Mallathorpe." „O, mijnheer Mallathorpe, die verongelukt is?" vroeg Colling wood, die op de hoogte van het schoorsteen-ongeval was. „Ja mijnheer. Mijnheer Bartle heeft toen een partijtje boeken gekocht, diie op de fabriek ston den, plaatsbeschrijvingen en zo. Ik heb ze zelf gehaald en daar in de hoek neergezet. Naderhand heeft hij er nooit veel naar om gekeken." „O, zo, en die Geschiedenis van Barford. Je hielp hem er aan herinijeren?" „Ik zocht het voor hem 'op, mijnheer." Hij ging zitten, precies waar u nu zit, en keek het door. Hij zei nog, dat het een goed exemplaar was en dat hij het 's avonds nog weg zou sturen. Kijk, mijnheer hier is het," en de jongen haalde een stevig in leer gebonden boek te voorschijn. „Ik héb er niet in gekeken, maar mijnheer haalde een paar kaarten uit het zakje achterin, en ik hoor de hem zeggen: God beware, wie had ddt gedacht." Colli'ngwood nam het boek en opende het; tegen de hand, ach terin zat een linnen £akje waar hij een kaart en een plattegrond uithaalde. „Deze nam hij er uit?" vroeg hij, en hield ze de jongen voor. „Neen, mijnheer, het was een ander papier, een groot beschre ven vel." „Heb je gezien, wat er op ge schreven was, of helemaal niet?" „Neen mijnheer, alleen maar, dat het beschreven was. Ik was bezig die planken af te stoffen en keek om, toen ik mijnheer Barle dat hoorde zeggen. Meer niet." „En las hij dat papier waar je het over hebt?" „Ja, mijnheer, hij hield het bij het licht en las het door." „En weet je ook wat hij er mee deed „Ja, mijnheer, hij vouwde het op en stak het in zijn zak." .Heeft hij toen verder niets gezegd?" „Neen, mijnheer, maar daarna schreef hij een brief." „Dadelijk?" „Ja, mijnheer, meteen. Maar hij deed er maar heel even over. Toen moest ik hem onmiddellijk op de post gaan doen, hier aan het einde van de steeg." „En heb je het adres gelezen?" (De knaap draaide z'ch om, en tikte met zijn vingers tegen een DE MOORDAANSLAG TE BAARLE HERTOG. Op 26 Februari van dit jaar is, zoals bekend, een moordaanslag gepleegd op de caféhouder-win kelier Loots uit Baarle-Hertog. De dader was de 20-jarige G. L. uit Baarle-Nassau. Hg stond nu voor zijn daad voor de Bredase lechthank terecht en hoorde zes jaar tegen zich eisen. Hij bekende alles. Het slachtoffer, A. L. vertelde, dat hij en zijn zuster Emma op de bewuste avond bezoek kregen van verdachte en zijn zuster, die vroeg of er francs te wisselen of gouden tientjes te verhandelen waren. Verd. kreeg een ontken nend antwoord en wilde toen ze zei hij in de winkel enige kleinigheden kopen. De zuster van verdachte liet het voorkomen alsof zij een corset wilde kopen. Daar dit in de huiskamer lag, ging men weer naar deze kamer terug. Op dat moment schoot verd. naar A. L„ die in de mond werd getroffen. Verd. had nog een tweede kogel gelost, maar daarmede niemand geraakt Na de aanslag was hij met zij a zus ter naar België gevlucht. Zij had den daar wat rondgezworven en toen zij naderhand weer over de giens gingen, werden zij gegre pen Verd. ontkende, dat het de bedoeling was geweest de brand kast te plunderen. Hij liep reeds lang met dit plan rond. Hj ver telde timmerman te zijn geweest, in Buchenwalde te hebben gezeten en uit nood aan het smokkelen te zijn geslagen. Hij stond inder- uaaa bekend als een Berucht smokkelaar. Uitspraak over 14 dagen. ZWARTHANDELAAR TE AMSTERDAM NEER GESCHOTEN. De 24-jarige Amsterdamse zwarte handelaar J. S„ die Don derdagmiddag" in de Nieuwezijds Armsteeg te Amsterdam door twee hoofdassistenten van de di recte belastingen werd aangehou- zden en zich hij zijn arrestatie zodanig verzette, dat een der Het Ned. Verbond van Gere patrieerden heeft zich tot de Mi- nister van Economische Zalmen ge wend met het verzoek tegemoet te kofiien aan de schier onoplos bare moeilijkheden, waarin vele landgenoten nog verkeren, die tijdens de Duitse bezetting naar het buitenland werden gedepor teerd, daar gedwongen te werii werden gesteld en door de oor logshandelingen veelal een groot deel van hun textiel verloren of dit op de vlucht moesten achter laten. Het Venhond verwijst naar de regeling in België, waar de ex- gedeporteerden een supplement- textielkaart ontvingen, terwgl de Nederlanders, die terugkeerden en vaak niets meer bezaten, dan zij aan hun lichaam droegen, zich met de weinige punten van de ge wone textielkaart moesten be helpen. De hoop, dat er voor de ex-gedeporteerden ook in ons land iets extra's gedaan kan worden, is echter al lang op zware proef gesteld en het N. V. V. C. dringt er dan ook bij de Minister op aan, extra textielgoederen be schikbaar te stellen voor aöe Nederlanders, die om hun vader landslievende houding dan wel wegens gedwongen tewerkstelling naar het buitenland werden gede porteerd. De Minister van Oorlog heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat alle keuringspliohti- gen van de lichting 1948 In het bezit zijn van hun oproeping voor de keuring. Binnenkort zullen de gemeente besturen bekend maken, dat de de in 1928 geboren mannelijke personen, die hier te lande vronen en de oproeping nog niet hebben ontvangen zich voqr 10 November a.s. ter gemeente-secretarie moe ten melden. Met de voorbereidende maatrege len voor de 'indeling van de lich ting 1948 is reeds een aanvang gemaakt. Binnen afzienbare tijd zal vastgesteld zijn, welke perso nen bij de voorjaarsploeg zijn. in gedeeld. Voor zover de bij deze ploeg 'in te delen personen verzoeken om vrijstelling van de dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaar heid, of uitstel of vrijstelling van eerste oefening aan de Minister hebben gericht, zullen deze in be handeling worden genomen. Het heeft derhalve geen zin, dat be langhebbenden bij het Ministerie op bespoediging van de behan deling aandringen. register, dat, met nog een paar andere, op de schoorsteenmantel stond. „Ja, mijnheer, omdat mijnheer Bartle gezegd had toen ik hier kwam, dat ik iedere brief die van hier uit verzonden werd, in dit boek moest inschrijven. Dat heb ik gisteren ook gedaan." „En aan wie was hij geadres seerd?" „Mevrouw Mallathorpe, Nor- mandaie Grange, mijnheer." „Je hebt hem- dus onmiddellijk op de post'gedaan?" „Ja, mijnheer, zodra hij klaar was." „En ging mijnMter Bartle toen gauw uit?" „Meteen, toen ik terugkwam, ging hij weer weg, mijnheer." „Naderhand heb je hem niet meer gezien?" „Niet levend, mijnheer," Jaap schudde van neen, „ik heb hem wel gezien, toen ze hem binnen droegen, mijnheer." „Hoeveel tijd verliep er tus sen zijn uitgaan en het ogenblik dat je hoorde dat hij gestorven was?" „Zowat een uur, mijnheer. Het had net zes geslagen, toen ze het juffrouw Clougb en mij kwamen vertellen. Om tien minuten over Het is gebleken dat diverse glas- verzékeringsmaatschappijen aan gegadigden te kennen geven, dat in geval van glasschade door de verzekeraar zal worden gezorgd voor de glasbonnen, welke vereist zijn om de voor het herstel der schade benodigde hoeveelheid ven sterglas te kunnen betrekken. Hierdoor wordt veelal de indruk gewekt, dat vezekerden ten aan zien van het verkrijgen van ven sterglasbonnen voorrang zouden genieten boven niet-verzekerden. Naar aanleinding hiervan vestigt het Ministerie van Economische Zaken er uitdrukkelijk de aan dacht op, dat het voor de toewij zing van glasbonnen generlei ver schil maakt, of de betrokkene te gen glasschade verzekerd is of niet. vijf was hij gegaan." Collingwood stond en legde zijn hand vriendschappelijk op de schouder van de kleine bediende. „Mooi zo," zei hij. „Jij lijkt mij een flinke, verstandige jon gen. Doe me een plezier, en praat er met niemrnd over. Je hebt er nog niet over gesproken, hoop ik? Geen woord? Dat is best. Kom morgen maar eens zien of ik ie nodiig heb. En na de begra fenis moet je net als altijd ko men. Ik denk, dat ik een zetbaas zal zoeken voor de winkel." De jongen ging, en Collingwood sloot de winkel aan de huiszijde af. Hij stak de sleutel in zijn zak. Dan ging hij naar de keu ken. „Juffrouw Clough, kan ik de kleren eens zien, die mijn groot vader droeg, toen ze hem thuis brachten?" „U zult ze allemaal bij mekaar vinden in het zijkamertje," ant woordde de huishoudster. „Ik heb ze allemaal neergelegd op het ladekastje net zoals we ze hem uitgetrokken hebben, mijn heer, mijnheer Elderick zei, ik mos er niet ankomme, voor u ze gezien had. Er is niemand an geweest." (Wordt vervolgd.) Onlangs meldden we, dat het niet in het voornemen ligt het rij den met personenauto's geduren de drie dagen per week te ver bieden. Het Centraal Overleg Wegver- keers- en Vervoersorganisaties, waarin zijn verenigd de A.N.W.B., de K.N.A.C., de K.N.M.V., de 1JVO en de vakgroepen goederen- vervoer- en personenvervoer langs de weg heeft zich nu met een uit voerig adres gericht tot de Mi nisters van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat. In dit adres worden de bezwaren, welke van de zijde van het mo- torwegverkeer tegen een even- tuële gedwongen beperking van het benzinegebruik bestaan, vol ledig behandeld. De New-York Times meldt uit Genève, dat de Britse regering haar goedkeuring heeft gehecht aan een Brits-Amerikaanse ta- rjef-overeenkomst, waarbij voor zien wordt in een verlaging met vgf en twintig procent van de preferentiële rechten in het Brit se imperium.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2