DEELNEMERSAAN HET VERZET SPAAK favoriet DUITS COMMENTAAR OP ONTMANTELINGSPLAN I De Arabieren en het PALESTIJNSE vraagstuk. XÜe landtscuu) tn ^ranbrijli ZATERDAG 18 OCTOBER 1947. De REGENTES ontvangt Ministers. PRINSELIJK PAAR naar Engeland Denemarken wil V. S. verzoeken om Groenland te ontruimen Klacht van Dominicaanse Republiek Stalin wil geen stalen gordijn Spaanse bannelingen confereren Nieuwe lening aan Italië Siechte vooruitzichten tarweoogst V. S. Debat over Indonesië OPNIEUW uitgesteld. Communisten en Gaullisten De staking bij de Parijse metro en hun nagelaten betrekkingen. De relletjes in Londen Commissarissen-Generaal eervol ontslagen.^» NEDERLANDS Legercommuniqué Waarschuwend voorbeeld voor ons land. irTr, K6t m °rf i over. Hierbij komt. dat de enkele brengen van_de_daarbij over te Franse landarbeider merendeels Belgische Minister Trociet ernstig gewond Waardebonnen consumentencrediet Britse Minister-President naar Nederland? Hirohito toch schuldig Turkse kranten schrijven De berichten omtrent een Duits leger in de Sowjet-unia Nieuwe berechtingen van Duitse Generaals Frankermg bij Abonnement - Tprneu/en WEEKS VER WA 1HTIN G medegedeeld door het K.N. UI. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Afnemende wind. Geleidelijk afnemende en naar N. of N.-Oostdraaiende wind. Vrij veel bewolking mat nog enkele buien. Kou der. Onder Redactionele leiding van P.L D.J. van Oeveren. Redactie-adrea Noordstr. 65-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentachap voor West Zeeuwsch-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoondijke Telefoon 49. VRIJE 3de Jaargang No. 634. Uitgave Stichting J)« Vrfle Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et.: minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 6 regels 60 et.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding Brieven onder nr. Bureau van dit Blad, 10 et. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN. Oct. Opk. Ond. 1947 Zon Opk. Ond. Maan 18 7,08 17.42 12.13 19-38 19 7.10 17.40 13.20 20.15 20 7.11 17.38 14.15 21.05 21 7.13 17.36 14.59 22.06 22 7.15 17.33 15.31 23.14 23 7.17 17.31 15.55 0.40 24 7.18 17.29 16.14 0.40 25 7.20 17.27 16.30 1.39 26 7.22 17.25 16.43 2.53 IE>e Regentes ontving Dor,der- dag de Ministers W. Drees en Mr W. C. G. H. Baron van Boetze- laer van Oosterhout. Vrijdag ont ving zij de Ministers Mr. J. U. van Maarseveen en Mr. Dr. P. J. Witteiman. Naar het A.N.P. verneemt zijn de Prins en de Prinses-Regentes voornemens op 18 November naar Engeland te gaan ten einde op 20 November de huwelijksplech tigheid bij te wonen van Prinses E&sabeth en Lord Mountbatten. De Amerikaanse steenkolen- commissie heeft bekend gemaakt, dat het exportquantum voor de maand November is vastgesteld op 3% millioen ton. Nederland zal hiervan 144.000 brutoton ontvangen. Volgens de Daily Express zouden de door de Britse lucht macht gedane proefnemingen met „raketten, sneller dan het geluid" geheel op een fiasco zijn uitgelo pen. De door een Mosquito ge lanceerde raket zou het niet ver der gebracht hebben dan een snel heid van duizend kilometer per uur, welke wel door het vliegtuig met reactiemotor, de „Meteor", overschreden is. Komende maand zullen nieuwe proeven met raket ten genomen worden. Naar het Duitse Nieuwsbureau De Secretarissen-Generaal van in de [Britse zóne meldt, hebben j het gemeenschappelijk bestuur der zowel de Duitse partijen van de linker- als van de rechtervleugel het ontmantelingsplan voor de Duitse industrie als „catastro- phaal' .en „gevaarlijk" gedood verfd. Gustav Rasmussen, de Deense Minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een interview te Was hington verklaard, dat hij voorne mens is om aan het eind van deze week tot George Marshall, de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, het verzoek te richten, dat de Ver. Staten Groen land volledig ontruimen. De Ver. Staten hebben volgens het Deens-Amerikaanse defen sieve verdrag van 1941 militaire bases en weerstations op dit eiland. - Rasmussen, die dit verklaarde by zijn aankomst te New-York op de „Queen Elisabeth", voegde er aan toe, dat Denemarken een sterk verlangen heeft om dit ver drag op te zeggen en hierover met de Amerikaanse regering wil overleggen overeenkomstig arti kel 10 van het verdrag, hetwelk bepaalt, dat het verdrag van kracht blijft, totdat het gevaar voor de vrede en de veiligheid van het Amerikaanse continent voor bjj is. Rasmussen sprak elke ver onderstelling tegen, dat zijn bege ving deze stap neemt onder com- imudstische druk. Hij voegde er aan toe, dat Denemarken onder geei^ enkele omstandigheid bereid is verkoop van Groenland te over wegen. christelijk democratische unie en de christelijk socialistische par tijen noemden het pro-gram een „inmenging in het Duitse econo mische leven, waarvan de gevol gen, op politiek, economisch en sociaal terrein nog niet zijn te overzien." Volgens de verklaring is reeds thans te zeggen, dat het wegvoeren van de fabrieksinstal- iaties een daling van de produc tie zal teweeg brengen. In poli tiek opzicht zal de uitvoering van het program de „negatieve mach ten" in de hand werken, waardoor de gehele wederopbouw van Duits land in gevaar wordt gebracht, aldus de verklaring. Het hoofdkwartier van de com munistische partij in Noordrijn- Westfalen verklaarde, dat de ont manteling een ernstig gevaar zou scheppen voor de economische ba sis van het democratische herstel en het verrichten van herstelbe talingen in fabrieksgoederen zou [kunnen belemmeren. De Belgische Premier en Minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, was favoriet bij een enquête die onder 32 correspondenten hij de V N. voornamelijk van Amerikaan se bladen, door -het Ameri kaanse weekblad „News Week" gehouden werd over de vraag, wie zij de meest vooraanstaande afgevaardig de vonden. Hij verkreeg 21 stemmen, Evatt (Australië) drie, Marshall (V. S.) twee en Moneill (Engeland) twee. Zes correspondenten waren hoopvol gestemd ten aanzien van het succes der V. N., 36 verkeerden in twijfel en twee geloofden, dat de organisatie ten dode is opgeschreven. Het voorlichtingsbureau van de Dominicaanse Republiek te New- York, heeft medegedeeld, dat de pebliek. Volgens het Voorlich- Gereehtshof een klacht zal indie nen tegen de regering van Cuba, Venezuela en Guatemala wegens „samenzwering1" tot het onderne men van een invasie op het grond gebied van de Dominicaanse Re publiek. Voij-gens het Voorlich tingsbureau zou de iSowjet-Russi- sche legatie in Guatemala het gefinancierd hebben. Stalin heeft tegenover een groep Unfcse Britse Labour-Farlements- leden, die hem deze week te Sotsji aan de kust van de Zwarte Zee 'n bezoek brachten, verklaard, dat <te Sowjet-Unie geen stalen gor dijn wenste en dat - een dergelijk gordijn niet zou bestaan wanneer „wij ons verenigen in pogingen tot economische wederopbouw", aldus werd door leden van de groep, onder leiding van Zilliacus, te Warschau gezegd. Stalin zeide, dat het voor Groot-Brittannië en de andere Westerse landen nood- aakelijk was economisch met de Sowjet-Unie samen te werken en met de „landen met een volksde mocratie". Economische samen werking zou het oorlogsspook ver drijven. Naar in Spaanse republikeinse kringen te Londen wordt geloofd, zullen de socialistische leider In- dalecio Prieto en de monarchist Gil Robles elkaar binnenkort te Londen ontmoeten om de moge lijkheid te bespreken van gemeen schappelijke actie voor het her stel van een democratisch regime in Spanje. Dit zou de eerste ont moeting tussen deze beide staats lieden zijn sinds de vooravond van de Spaanse burgeroorlog. Britse waarnemers achten het waarschijnlijk, dat Gil Robles door Minister Bevin zal worden ontvangen. Na het onderhoud, dat Indale- cio Prieto vorige maand met Be- vin had, verklaarde hij aan de pers, dat zijn partij bere'd is met de anti-Franco-gezinde monarchis ten. Het nieuwe crediet is af- ten samen te werken, mits het komstig uit het bedrag van 100 Spaanse volk de gelegenheid zal De Amerikaanse Export-Import Bank heeft Donderdag bekend ge maakt, dat zij Italië een nieuwe lening ten bedrage van 32.000.000 dollar heeft toegestaan. Zestig middelgrote Italiaanse fabrieken zullen van deze lening profiteren, waardoor zij in staat worden gesteld uitrusting en ma teriaal in de V. S. aan te schaf- Volgens Clinton Anderson, de Amerikaanse Minister van Land bouw, is de Amerikaanse regering zeer bezorgd over de slechte voor uitzichten voor de oogst van win tertarwe in het over het algemeen vruchtbaarste gedeelte van het land. Volgens berichten uit Kan sas, Oklahoma en Texas, aldus Anderson, zijn uitgestrekte velden die anders in de herfst met tarwe worden beplant, thans nog niet beplant en zullen misschien niet meer beplant worden, tengevolge van het voortdurende droge weer. Dit betekent dat men het vol gend jaar een aanzienlijke achter uitgang in de tarweoogst moet verwachten en een verdere ver slechtering van de algemene voed selpositie in de wereld. De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië opnieuw uit gesteld en wel tot Maandag a.s. 16.30 uur Nederlandse tijd Het Uitstel geschiedt op grond van ziekte van de voorzitter Cadogan. Tijdens een stormachtige bijeen komst van De Rassemblcment du Peuple Frangais, Donderdagavond te Toulouse gehouden, zijn aan hangers van De Gaulle slaags ge raakt met communisten. Verschil lende personen, liggen hierbij ver wondingen op. Tijdens het debat tussen sprekers van de Rassem- blement en een comlmunistisch vertegenwoordiger, die uitgeno digd was om zijn standpunt uit een te komen zetten, werd het pu bliek roerig en interrumpeerde hen vele malen met geschreeuw. Tenslotte bestormde men het po dium en werden de microfoons omvergehaald. Tijdens een nachtelijke verga dering hebben de Franse Minister- President Ramadier, de prefect van het departement Seine en functionarissen jvan het Ministerie van Vervoer, de gemeentepolitie en het bestuur van de „Metropo- litain" besloten stakende arbei ders te requireren, die men nodig heeft voor het gedeeltelijk herstel van de dienst der ondergrondse. Men besloot tevens wachtposten van de burgerlijke en de militaire politie bij alle installaties van de metro en bij de belangrijkste tech nische punten te plaatsen,.daar er op enkele plaatsen volgens de be richten sabotage was gepleegd. Op 29 September 1947 is de wet „Buitengewoon pensioen 19401945" in werking getreden. In deze wet wordt vastgelegd wie, als deelnemers aan het verzet, of als hun weduwen, wezen, ouders, grootouders, schoonouders, klein kinderen of pleegkinderen, van de mogelijkheden van pensioen, welke de wet biedt, kunnen genieten. Wij vernemen thans over de uitwerking van deze wet het vol gende: Vóór 29 September 1948 moet bij de buitengewone Pensioenraad welke te 's Gravenhage aan de Benjoordenhoutseweg 46 is geves tigd een aanvrage voor pen sioen worden ingediend. Formu lieren voor deze aanvrage zullen Op een conferentie te Londen heeft Izzedien Sjawa Bey, het hoofd van de Arabische commis sie voor Palestina in Groot-Brit- tannië verklaard, dat de Arabie ren in Palestina op alle mogelijk heden zijn voorbereid. Hij zeide gemachtigd te zijn door het Ara bische lioge comité. De Arabieren hebben niet het oogmerk iemand, laat staan de joden, aan te vallen, zo verklaar de hij, doch alle Arabieren, van Marokko tot aan de Perzische Golf zullen iedere uitdaging aan vaarden, hoe zwaar de offers ook mochten blijken te zfln. Sjawa Bey verklaarde voorts, dat het Amerikaanse besluit om de stichting van een joodse staat te steunen, ten koste van de in heemse bevolking, slechts inge geven was door het verlangen joodse stemmen te New-York te winnen. Amerika zou de terug slag van de onrechtvaardigheid, de Palestijnse Arabieren aan ge daan ,in elk gedeelte van het Midden-Oosten waar het belangen had, gevoelen. Indien Amerika de joden op humanitaire gronden steunde, zou het meer joden in Amerika toelaten. Hij zeide verder, dat de hou ding der Sowjet-Unie even ver raderlijk was als d'ie van Ame rika. Amerika loopt echter in de val van de Sowjet-Unie. De de mocratische landen hebben sinds het einde van de oorlog getracht het voortschrijden van de Sowjet- Unie naar het Westen tegen te gaan, doch nu zal de Sowjet-Unie op dezelfde basis als Amerika en Engeland op het toneel van het Midden-Oosten verschijnen, zo daan in elk gedeelte van het In East End, de door bommen beschadigde wijk van Londen, zul len voortaan aanzienlijke pohtie- versterkingen gedetacheerd wor den om, wat men noemt, het op komend getij van fascisme het hoofd te bieden. Er hebben voort durend relletjes plaats bij verga-, deringen, welke door pro-fascis tische elementen georganiseerd worden. Joodse en andere organisaties gaan hier tegen in. Het joodse legioen brengt bijvoorbeeld af fiches aan met „onthullingen over de ontscheping van de emigran ten van de Exodus", waarop fas cisten slagzinnen en symbolen op muren en plaveisel kalken. De relletjes van voor de oorlog kost ten tienduizenden guldens aan schade aan winkels en eigendom men. Bij K. B. van 13 October 1947 is aan de heren Prof. Ir. W. Sohermerhorn en M. J. M. van Poll, met ingang van 15 Novem ber 1947 eervol ontslag verleend als Commissaris-Generaal voor Nederlands-Indië, onder dankbe tuiging voor de belangrijke dien sten, onder buitengewone omstan digheden door hen aan de lande bewezen. Het Nederlands communiqué maakt melding van activiteiten van sluipschutters. Enkele Ne derlandse kampementen werden beschoten. De Nederlandse ver liezen bedroegen op 16 October 1 gesneuvelde en 1 gewonde. Op Midden-Java hadden zuive ringsacties plaats ten Oosten van Salatiga en ten Noorden van Poerwokerto, waarbij enige tegen stand werd ondervonden. De acties hadden een goed verloop. Ook op Oost-Java ten Zuiden van Pasoeroean vonden zuiverings acties plaats, evenals op Noord- Sumatra, ten Zuid-Westen van Bindjai. zij waren en voorzien van de nieuwste werktuigen, een voor beeld waren voor de gehele streek. Verschillende proefvelden, het ene beter, het andere minder, getuig den dat er een flinke kern van boeren zit, die vooruit wil, maar dikwijls belemmerd wordt door een regering, die kennelijk niet op de landbouw is ingesteld en aan deze bedrijfstak slechts weinig aandacht besteedt. Wat jammer overigens voor een land met zo vele mogelijkheden, een land, dat wat zijn voedselvoorziening be treft zeker niet in die grote im passe behoefde te verkeren als waarin het zich thans bevindt. Laat het voorbeeld van Frank rijk voer onze Nederlandse rege ring een afschrikwekkend voor beeld zijn. binnenkort beschikbaar zijn bij dat bureau van de Stichting 1940 1945, dat gevestigd is in het district van de aanvrager. Deze djstrictsbureaux zullen desgewenst behulpzaam^ zijn bij het opstellen j hechts de twee laatste categorieën Wanneer wij in het algemeen iets over de landbouw in Frank rijk schrijven, dan belkruipt ons in de eerste plants een gevoel van dankbaarheid, dat wij in Neder land leven, ondanks alle noden en verlangens, ondanks de vele toe standen, die wij anders zouden willen hebben, want een vergelij king tussen de Nederlandse en de Franse landbouw, valt ontegen zeggelijk in het voordeel van eerstgenoemde uit. DE TREK NAAR DE GROTE STAD. Nemen wij maar eens om te be ginnen de arbeidstoestanden. Ock in ons land kennen wij het ar beidstekort ten plattelande met alle nadelige gevolgen van dien. Ook bij ons doet zich het onrust barende verschijnsel voor, dat zo weinig jonge mensen hun krach ten in dienst willen stellen van de landarbeid. Maar toch is dit ver schijnsel slechts gering te noemen vergeleken bij onze Gallische bondgenoot. Wij bezochten ver schillende middelgrote bedrijven in de Departementen Nord, Pas de Calais, Somime, Seine Infé rieur, Mande en Cótes du Nord. Overal bijna hetzelfde. Men werkt er met behulp van enige Duitse krijgsgevangenen, wat Polen en een heel enkele Fransman. De eersten gaan onherroepelijk op een goede dag weer naar hun haardstede terug. En de Franse boer beschouwt deze dag dan ook als een heel slechte. Hij ziet met angst en beven dit steeds nade rende onvermijdelijke ogenblik tegemoet. En dan blijven dus leggen bewijsstukken. Tot deze bewijsstukken behoren onder meer, een verklaring waar uit blijkt, dat de aanvrager dan wel hij of zij, aan wiens of wier overlijden het recht op buitenge woon pensioen wordt ontleend, is geweest een deelnemer aan het verzet in de zin van genoemde wet en een verklaring, dat de aanvrager, noch de overledene zich tijdens de vijandelijke bezet ting van het rijk in Europa uit Nederlands nationaal oogpunt be schouwd onwaardig heeft gedra gen. Beide verklaringen moeten bij genoemde Stichting worden aan gevraagd. «nillioen dollar, dat in Januari j.l. door de bank voor het herstel en de uitbreiding van Italië's buiten landse handel was bestemd. krijgen om zich in vrije verkiezin gen uit te spreken voor een mo narchistische of republikeinse de mocratische regering. Trociet, de Belgische Minister van Arbeid is Donderdagnacht bij een auto-ongeluk in de buurt van Luik ernstig gewond. De Minis ter was op weg naar Luik, waar hij de actie zo« openen ter verbe tering van de sociale- en arbeids voorwaarden van de Belgische mijnwerkers. Bij beschikking van de Minister Financiën zijn met ingang 20 October a.s. wederom waardebonnen van het consumen tencrediet geldig verklaard, nJ. de bonnen 18, 22 qh 23. van van geen beste kracht is. Wel frap pant is, wat een boer ons hiervan zelf vertelde. Slechts dronkaards en achterlijken willen nog op het land werken. Alle andere jonge ren verdwijnen naar de grote ste den. Nog veel meer dan in Neder land worden zij aangetrokken tot het een of ilandere ambtenaars baantje. Want ook het euvel van de ambtenarij tiert welig. Wat deze toestanden betekenen voor de landbouw, behoeven wij wel niet nader uit te leggen. Het moet voor onze landbouw, maar bovenal voor onze Regering, een les zijn, opdat het hier nooit zover komt. Ook in Nederland zijn de zelfde oorzaken aanwezig, al is •het dan misschien niet in die stefke mate, de oorzaken, die tot een dergelijke ontvolking van het platteland hebben geleid. GEEN LEVENSVREUGDE. De gevolgen van dit schreeu wende arbeidstekort zijn duidelijk waar te nemen. Extensieve be bouwing met lage opbrengsten. Boerengezinnen, die zo hard moe ten werken, dat er van levens vreugde geen sprake meer is. Vrouwen en mannen, meisjes en jongens werken van de vroege ochtend tot de late avond en een gevolg hiervan weer is, dat, naar ons uit betrouwbare bron werd medegedeeld, slechts weinig jonge meisjes hun leven willen delen met jonge boeren. Het zware le ven lacht hun geenszins toe. De vlucht naar de steden is door dit alles groot. Is het bjj dit alles wonder, dat het eens zo grote en machtige Frankrijk langzaam maar zeker afzakt naar het tweede plan? Wie zijn boeren verwaarloost, ont neemt aan een volk zijn slagader De achterstelling van het plat teland in vele opzichten is o.i. de voornaamste oorzaak van dit pro ces, dat catastrophale gevolgen dreigt aan te nemen. Onvoldoende voorlichting, verwaarloosd land bouwonderwijs, slechte sociale voorziening, achterlijke hygiëni sche toestanden zijn schuld aan de algemene achteruitgang. Slechts een krachtig ingrijpen van Overheidswege kan hier hel pen. Maar de meeste Franse regeringen zijn niet landbouw- minded. DE VOEDSELVOORZIENING. Een tweede punt, dat de aan dacht verdient, is het beleid ten aanzien van de voedselvoorzie ning. En dan valt het direct op, dat, ondanks hoge prijzen, de Franse regering er niet in slaagt, de zo hoog nodige producten voor de voeding van het eigen volk binnen te, krijgen. Terwijl het land practisch genoeg graan ver bouwt om de gehele bevolking van brood te voorzien, is het broodrantsoen klein en het brood zelve van zeer inferieure kwali teit. Een groot percentage be staat uit mais, zeer ten ongerieve van de Franse burger, die steeds veel brood at. Het vlees daarentegen is vrij van bon. Dit bewijst wel, dat het de regering niet lukt, zelfs niet brj een prijs van ongeveer ƒ40, per 100 kg voor de tarwe, het graan uit de handen van de boe ren los te branden. Een groot deel wordt dan ook opgevoederd en brengt als ver edeld product meer op. Wel we melt het ook in Frankrijk van de ambtenaren, maar organisatie en controle laten alles te wensen over. Een gevolg van een en an der is, dat de stemming jegens de boeren niet al te best is bij de ar beiders in de steden en zo wordt dus de tegenstelling stad-platte- land nog wat aangewakkerd. Zo lazen we ergens in Noord- Frankrijk in een mijnwerkers plaatsje opschriften op de muren als: „Mijnwerkers kiest geen boe ren, zij zijn onze uithongeraars." Ziet, dit zijn dan de gevolgen van het verpolitiekte leven in Frankrijk, waar de ene regering volgt op de andere en waar slechts partijbelangen worden nage streefd in plaats van het algeme ne landsbelang. En dit belang eist evenals bij ons een krachtige, gezonde boerenstand, die een bron van welvaart voor de gehele natie is en die tevens een volk van krachtig, vers bloed voorziet, noodzakelijk voor het voortbe staan. DE WEDEROPBOUW EN SCHADEREGELING. In de verwoeste gebieden, zoals grote delen van Normandië en wat een verwoestingen wordt aan wederopbouw nog weinig ge daan. Ondanks het feit, dat Ne derland pas een jaar later bevrijd werd, viel ook hier de vergelijking ten gunste van ons land uit. Dit geldt dan voor de steden. Wat betreft de boerderijenbouw zal het zowat om het even zijn. Immers ook in Nederland vlot dit niet Frankrijk op papier niet ongun stig, maar in de practijk komt er schijnbaar weinig van. Daarbij komt nog een argument, dat ook bij de officiële vaststelling van de prijzen, opgang maaikte en dat is de angst voor de stabiliteit van de franc. Men vertrouwt en waar schijnlijk met recht, de munt niet Wie garandeert ons, zei ons een Fransman, dat onze franc niet over enkele m&anden opnieuw keldert. En dan kwam men nog met een argument om niet te bouwen, da£ ons beangstigend in de oren klonk. Waarom bouwen, zo zei men vrij algemeen, als bin nen afzienbare tijd toch weer alles vernield wordt in de komende oorlog, die voor de deur staat. Dit pessimisme, dat vrijwel over al viel waar te nemen, belooft niet veel goeds Voor de toekomst, want zegt niet het spreekwoord „hoop verloren, al verloren". En geloof in hoop op een blijvende vrede hebben wij slechts weinig kunnen constateren. EMIGRATIE- MOGELIJKHEDEN. Indien hier iets gezegd moet wor den over epiigratie-mogelijkheden voor onze Jonge boeren, dan kan allereerst geconstateerd worden, dat zowel Normandië als Bretag- ne hier weinig geschikt voor lijken. Er zijn hier niet veel boerderijen te krijgen. Anders is het in het Noordelijk deel van Frankrijk. Hier liggen zeer flinke bedrijven, waar voornamelijk akkerbouw be dreven wordt. Er kan echter niet genoeg op worden aangedrongen, dat ondoordachte en niet goed- 1 voorbereide emigratie achterwege moet blijven. Arbeidskrachten zijn, zoals reeds werd opgemerkt, prac tise^ niet aanwezig. Levensom standigheden zgn totaal anders. Kennis van de Franse taal, opdat men zich aan de bevolking kan aanpassen, is absoluut noodzake lijk. Daar komt nog bij, dat het meenemen van inventaris voor eerst. wegens de huidige deviezen- politiek, op grote moeilijkheden stuit. En hij, die op eigen risico gaat, loopt grote kans te misluk ken. EEN LAND MET VELE MOGELIJKHEDEN. Tenslotte willen wij dit alge meen beeld toch niet besluiten zonder wat optimistischer klan ken. En dan moeten wij dadelijk gewag maken van enkele zeer goede en vooruitstrevende bedrij ven, die wij bezochten, hiertoe in staat gesteld' door en onder lei ding van een Bretonse boer, die ons met de gastvrijheid en de charme de Fransman eigen, enige zeer bijzondere dagen in zijn de partement, Cótes du Nord, ver schafte. Zelve voorzitter ener grote coö peratie, voorman op velerlei ge bied, heeft hij ons getoond, welke bergen werk er nog in zijn Frank rijk op landbouwgebied verzet moeten worden. In dit departement, dat, het zij hier nog eens herhaald voor een eventuele Nederlandse emi gratie niet de minste waarde heeft, daar het bevolkt is met merendeels kleine hardwerkende boeren, heeft hij de vooruitstre- venden verzameld en deze trach ten met inspanning van alle krachten, de landbouw op een hoger plan te brengen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse regering een uit nodiging gezonden aan de Britse Minister-President Attlee om op 4 November de boomplantdag op Walcheren bij te wonen. Het is nog niet bekend, of de heer Attlee van deze uitnodiging gebruikt zal kunnen maken. In een verhoor, dat hem door de Amerikaanse procureur-gene raal in het proces te Tokio, Kee- nan, werd afgenomen, heeft mar kies Kido, de voormalige raad gever van keizer Hirohito, for meel ontkend, dat men de keizer belet zou hebben de Japanse aan val op Mandsjoerije te verhinde ren. Deze verklaring van Kido, die de enige schakel vormde tus sen de keizer en de sinds 1928 verschenen kabinetten, heeft gro te opschudding in kringen van het tribunaal te Tokio verwekt, daar de verantwoordelijkheid van de keizer door Kido definitief wordt vastgesteld. iDe steun, die de Sowjet-Unie in de V. N. aan het verdelingsplan voor Palestina heeft gegeven „zal de doodsteek zijn voor de vriend schappelijke gevoelens, die de Arabieren voor de U SjSJR. be gonnen te koesteren", aldus het Turkse blad Cumhuriyet. „De Arabieren hadden hun ver wachtingen voor het winnen van hun zaak voornamelijk op de U.S.S.R. gebouwd, doch de Sov jet-Unie heeft hen in de steek gelaten." Het te Istanbul verschijnende blad „Tan/vir" verklaarde, dat er in het Midden Oosten burgeroor logen zullen uitbreken, als de verdeling van Palestina doorgang zal vinden. De traditionele poli tiek van het Kremlin bestaat uit het zaaien van tweedracht en chaos waar en wanneer dit mo gelijk is," aldus het blad. Wij be zochten vee- en akkerbouwbedrij- best. De schaderegeling is in ven, d;e zeer modern ingericht als Noch het Amerikaanse Ministe rie van Buitenlandse Zaken, noch dat van Oorlog bevestigen, dat er te Washington berichten zijn ont vangen, volgens welke de Sowjet- Unie een Duits leger zou vormen uit de Duitsers, die bij Stalingrad gevangen zijn genomen. Dit leger zou volgens een bericht in de New-York Times op zes tot zeven divisies zijn geschat en onder op perbevel staan van de Generaals Von Paulus en Von Seydlitz. Een bevoegde militaire persoon lijkheid heeft tegenover een cor respondent van het Franse pers bureau A.F.P. verklaard, dat, op grond van de in de hoofdstad 'ont vangen inlichtingen, een dergelijk bericht „hypothetisch" schijnt Radio-Moskou meldt, dat Lien voormalige Duitse generaals biiv- nenkort terecht zullen staan. Zij worden beschuldigd van het be gaan van oorlogsmisdaden. Onder hen bevinden zich: kolo nel-generaal Erwin Wernicke, voormalig commandant van het 17e leger, die verantwoordelijk wordt gesteld voor moord en fol tering van meer dan 86.000 bur gers, generaal-majoor Werner Ruprecht, op wiens bevel 12.000 burgers vermoord zouden zg'n, generaal-majoor Becker, comman dant van een pantserdivisie, lui tenant-generaal Jürgen Othmar, commandant van een infanterie divisie, en luitenant-generaal Hans Krauss, commandant van een S.S.divisie. Verder zullen een kolonel en dr.e kapiteins, beschuldigd van verantwoordelijkheid voor het vermoorden van 75.000 Sowjet- burgers, die in mijnen in het Don- bekken werden gevonden, worden berecht.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1