Grondwetscommissie INSTALLATIEREDE MINISTER MANSHOLT WERELDPARLEMENT in 1949? Legercommuniqué VRIJDAG 17 OCTOBER 1947. De stakingen in Frankrijk Financieringsregeling woningbouw 1947 Zeg kei Veiligheidsraad stelt debat over Indonesië uit. Basisplannen voor de wederopbouw Niet-uitzending van dienstplichtigen naar de tropen Duitse leger op Russische bodem NEDERLANDS Boodschap van Generaal De Gaulle De strijd in Griekenland. Politieke Commissie der V. N 4 Frankering bij Abonnement - Terneuzen WEERSVERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond: Verder afnemende wind. Wisselende bewolking met plaatselijk nog een enkele bui. geleidelijk verder afn. wind, overwegend tussen W. en N. Weinig verandering in temp. DE VRIJE 3de Jaargang No. 633- Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; min'maneai per advertentie j TLJB&- Inzending advertentie* tot des namiddags 4 mux* Rulbriek ki. advertenties! 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Ver melding Brieven onder nr. Bureau van dit Biel 10 cent meer. Abonnementsprijs ƒ3,25 peir kwartaal De Minister-President, Dr. L. J. U Beel, heeft Donderdag in zijn kabinet de Grondwetscom missie geïnstalleerd. Hij schetste daarbij als taak der commissie zich te beraden over de vraag of en, zo ja, in hoe ver het wenselijk is de Grondwet te wijzigen in dier voege, dat de daarih gelegen beletselen voor de ter voorbereiding van de her vorming van de staatkundige stractuur van het Koninkrijk noodzakelijke wettelijke bepalin gen, worden weggenomen. Deze hervorming van de staat kundige structuur van 't Konink rijk werd reeds aangekondigd in de Koninklijke rede van 10 Mei 1941. Bedoelde hervorming zal voorts de inlossing betekenen der Koninklijke belofte, gegeven in de rede op 6 December 1942. waarin de overtuiging werd uit gesproken op de hechte .grondslag van volledig deelgenootschap, en gedragen door de wil en het ver mogen tot harmonisch en vrijwil lig samengaan der betrokken vol ken. Deze hervorming zelve nu be hoort niet tot de taak onzer com missie, aldus Dr. Beel, haar wer kingssfeer is beperkter. Zij toch zal zich enkel hebben te beraden, hoe de weg, die bewandeld dient te worden om te geraken tot het einddoel, grondwettelijk begaan baar te maken. Het zoeken naar de juiste staatsrechtelijke vormen voor de toekomst van het Koninkrijk en zijn delen vereist zeer veel voor bereiding en overleg. Deze arbeid dient gezamenlijk door alle deel genoten in het Koninkrijk te wor den verricht. Intussen, zo ging de Minister- President verder, is noodzakelijk gebleken een overgangsstructuur, waarbij de noodzakelijke aanpas sing wordt gevonden aan de zo zeer gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden en anderzijds voor de verdere voor bereiding der uiteindelijke hervor ming de mogelijkheid wordt ge boden. De noodzakelijkheid hier toe ook de afwijking derhalve van de grondwettelijke bepalingen is Voorzien door de Regering tijdens haar verblijf te Londen. In 1943 werden reeds nood voorzieningen getroffen. De Re gering acht het echter niet juist hierop te blijven voortwerken. Zij zijn trouwens ontoereikend en Ben en dertig duizend officie- rem en matrozen van de' Franse koopvaardijvloot, in alle Franse havens, zijn gistermorgen in sta king gegaan. Zij eisen hoger loon. Door het staken der loodsdiensten worden buitenlandse schepen ver hinderd de havens binnen te ko men. Te Marseille zijn twaalf duizend mensen, die naar Algiers en Oran wilden oversteken, ge strand. Te Calais, waai' vele Britse maatschappijen werkzaam zijn, verwacht men weinig invloed van de staking. Donderdagmor gen werden te Parijs besprekingen gevoerd tussen de regering en de vakverenigingen van koopvaardrj- personeel. De staking van de dertigduizend Metro- en autobus-employé's te Parijs is haar derde dag ingegaan. Bij de gesloten stations staan politie-agenten op wacht. Duizen den Parijzenaars laten zich ver voeren door leger-auto's, waar mede van regeringswege nood-/ diensten zijn georganiseerd. De burgemeester van Parijs, Henri Vergnolle, heeft in een beroep op de employé's om het werk te her vatten gezegd, diat deze staking dagelijks „millioenen francs bij dozijnen" kost. Voorts begonnen ook de Pa- rj^se taxi-chauffeurs een staking van vier en twintig uur in protest tegen het „uitbleven van een regeling voor het taxibedrijf na de kortelings ingegane beperking van benzine-toewijzing." Een staking van het personeel der gas- en electriciteitsbedrijven in geheel Frankrijk is op het laat ste ogenblik voorkomen doordat de regering Donderdagmorgen- vroeg besloot, de eis om een loonsverhoging van elf procent in deze genationaliseeirde bedrijven te bestuderen. passen niet aan de inmiddels weer veranderde situatie aan. Hoe verder wij voortschrijden op de weg naar de uiteindelijke regeling hoe groter divergentie dreigt te ontstaan tussen het hui-' dig grondwettelijke bestel en de werkelijke verhoudingen. De eer bied voor onze constitutie, zo mede; de noodzaak der vernieu wing* nopen, naar de Regering oordeelt, tot een onderzoek, als aan deze commissie opgedragen. Tot 1 September 1947 zijn de plannen voor 2400 woningen, wel ke gebouwd zullen worden met steun voor de finanoieringsrege- ling woningbouw 1947, goedge keurd. Alleen in de maand Au gustus werden reeds 187 defini tieve plannen goedgekeurd, be trekking hebbende op de bouw van 1007 woningen. Voor bovengenoemde 2400 wo ningen werd een jaarlijkse Rijks bijdrage toegezegd tot een totaal bedrag van 820.211, hetgeen neerkomt op gemiddeld 351,75 per woning. De eerste voorschotten, welke de gemeenten in staat stellen geldleningen onder verhand van tweede hypotheek te verstrekken, en welke eerst hij de aanvang van de bouw worden verleend, werden in Augustus toegekend tot een totaalbedrag van 16.490 Deze voorschotten hadden betrek king op 7 woningen. mei cajlers In de Verenigde Staten is een statistisch bericht ver schenen over de typische kenmerken van de Ameri kaanse vrouw. Dit bericht, dat veel opzien baarde be vatte onder anderen de vol gende gegeven^: De Amerikaanse vrouw is gemiddeld 1,60 m groot en weegt 64 kg. Zij trouwt op haar 24e jaar en heeft twee maal per maand een woor denwisseling met haar echt genoot Zij brengt 4 jaar door met het omwassen van vaatwerk. Zij praat 2784 uren met haar vriendinnen en geeft 312 dollar uit aan schoonheidsspecialisten. Zij gaat 3027 maal naar de bioscoop en dreigt haar man 8 maal naar haar moeder terug te gaan, hetgeen ze echter nooit doet. Drie jaar en 8 maanden spreekt ze door de telefoon. Ze koopt 369 hoeden en 583 japonnen, Ze stopt 4827 kousen en ver nielt met autorijden drie spatborden en één garage deur De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië, dat bepaald was op Donderdagmiddag, uitge steld tot heden 21 uur Ned. tijd. De reden van dit uitstel werd niet opgegeven. Gisteren werd te Utrecht een research-congres gehouden, ge organiseerd door de hoofdgroep industrie en de stichting voor de landbouw. Op dit congres voerde o.m. de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de heer S. L. Mansholt het woord, mede na mens zijn ambtgenoot Dr. G. W. M. Huysmans, wiens gezondheids toestand het niet mogelijk maakte de opening bij te wonen. Minister Mansholt verzekerde, dat een bezinning op ons tech nische en economische kunnen, waarvan dit congres een voorbeeld is, de intense belangstelling beeft van de Minister van Economische Zaken. Spr. richtte zich in het bijzon der tot de ondernemers en leiders van grote en kleine bedrijven, wier taak en werkzaamheid hen als regel niet in directe aanraking brengt met het „research-werk" als zodanig. Research" wordt zo welhaast als een wondermiddel aanbevolen, om voor de vele vra gen en puzzles een oplossing te vinden. Bedrijven van wereld naam hebben reeds sedert tien tallen jaren ingezietj. dat de toe gepaste wetenschap ten grondslag moet liggen aap elke industriële activiteit van formaat. Dit geldt in dezelfde mate voor de verhoudingen in de landbouw, de veeteelt en de visserij. Het is waarschijnlijk, dat >in Nederland op het terrein der middelgrote en kleinere ondernemers, wat „re search" betreft, het meeste werk verrifht zal moeten worden. Spr. releveerde, welke maat regelen de overheid nam voor het verrichten van wetenschappelijk onderzoek (o.a. instituut van de Ned. Centrale Org. voor toege past natuurwetenschappelijk on derzoek). Het valt evenwel niet te ontkennen, dat de bijdragen van het bedrijfsleven nog in genendele voldoen aan de ver wachtingen, die de regering daar omtrent koestert. In Nederland is men nog zeer ver verwijderd van de toestand, zoals die in Engeland bestaat Naast „research-mindedness" bij de ondernemers en ruime geld middelen van deze zowel als aan de overheid zrjn de onderzoekers, academici, ingenieurs en andere krachten uiteraard onmisbaar. Al zijn er in Nederland vele uit stekende technici, het zijn er te wem'iig, om aan de behoefte in I heden en toekomst ten volle te voldoen. Dit tekort heeft de aan- j dacht der regering: er worden maatregelen getroffen om de op leiding van technici te stimuleren. Zo ergens, dan staat of valt bij het ,,iresearch"-werk het resul taat met de man, die het uitvoert. Van hem wordt oorspronkelijk en scheppend speurwerk gevraagd en diit kan hij niet leveren, wan neer hij zich moreel en materieel in een hoek gedrukt- voelt. Moei zaam speuren is minder specta culair dan een belangrijke export order plaatsen. Men mag geen resultaten verwachten op korte termijn. Door het college van algemene commissarissen voor de wederop bouw werden de basisplannen Vastgesteld voor de wederopbouw van de volgende plaatsen: Zuid- zande, Randwijk, Huijbergen, Ber- licum en Middelrode, Westkapelle, Enschede (Veldamp), Petten, Woddenberg, Breda en Boxtel. Ten einde te voorkomen, dat dienstplichtigen voor betrekkelijk korte termijn naar Indië worden uitgezonden, heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat 'n dienst plichtige, die, hetzij aaneengeslo ten, hetzij met onderbreking, twaalf maanden in werkelijke dienst is geweést, niet meer naai de tropen mag worden uitgezon den. Een uitzondering wordt ge maakt voor hen, die aan de kader- scholen en de scholen voor reser ve-officieren een opleiding hebben genoten. Volgens een telegram uit Was hington in de New-York Times heeft de Sowjet-Unie een „vrij Duits leger", door Amerikaanse functionarissen geschat op een sterkte van honderd- a honderd- tienduizend man, op de been op Russische bodem. Deze leger macht zou voornamelijk bestaan uit manschappen van het Duitse 6e leger, dat zich na de slag om Stalingrad heeft overgegeven en onder commando staat van de generaals Von Paulus en Von Seydlitz. De manschappen zouden Sowjet-Rusisische untiformen dra gen. Alle officieren zouden Duit sers zrjn doch aan de verschillende eenheden zouden Sow jet-commis sarissen zijn toegevoegd, die voer inwijding in de beginselen van het communisme zorgdragen. „In schier alle landen begint de idee van een wereldregering op gang te maken. Steeds meer gaat men overal inzien, dat slechts een wereldparlement een blijvende ga rantie kan zijn voor de vrede," al dus Jean Lanmeroux, de onlangs op het internationaal congres ge kozen president van de wereldbe weging voor federale wereldre gering, op een Donderdag in het American hotel te Amsterdam gehouden persconferentie. De heer Lameroux releveerde, dat in alle landen contact gezocht wordt met regeringspersonen om deze te winnen voor de ideëen van een wereldbestuur. In Frankrijk alleen zijn 19 groe pen, die allen door middel van een wereldregering de vrede willen verkrijgen. Deze groepen hebben zich verenigd in de wereldbewe ging voor federale wereldrege ring, terwijl een groot aantal be kende diplomaten zich bereid ver klaard heeft, mede te werken aan Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat wederom Nederland se bivaks en patrouilles zijn be schoten. De Nederlandse verlie zen bedroegen Woensdag zeven gewonden. West-Java: Bij Tjikadoe, 10 km ten Noordwesten va.i Tasikma- laja, zijn 80 ontvoerde Chinezen bevrijd. Een kleine T.N.I.-groep is uit een hinderlaag bij Tjikaso, 58 km ten Oosten van Bandoeng verdreven. Bij een treffen ten Z.O. van Tjirandjang, 15 km ten Oos ten van Tjiandjoer, zijn op de convooiweg naar Bandoeng enkele tegenstanders gevangengenomen. Midden-Ja va: Opnieuw is in de omgeving van Boemiajoe, halver wege TegalPoerwokerto een groep ontvoerde Chinezen bevrijd. Verspreide T.N.I.nbenden, die ope reerden ten Westen van Salatiga, zijn verdreven. Oost-Java: Zuiveringsacties ten Westen van Loemadjang hebben goede resultaten opgeleverd. Aan Republikeinse zijde sneuvelden 2 Japannezen. Generaal Charles de Gaulle heeft in een boodschap, welke op een bijeenkomst van zijn partij (de. R.P.F.) is voorgelezen, te kennen gegeven, dat Frankrijk bedreigd wordt door „een natio naal gevaar, van binnen uit en van buiten af". De Gaulle pleitte voor een „Franse wedergeboorte en de wederopbouw van een sterke en onpartijdige staat, die alle Fran sen voor een gevaar en ellende be hoedt". Hij deed een beroep op de Parij zenaars om bij de gemeenteraads verkiezingen van Zondag hun plicht te doen en zei: „Tweespalt is dwaas en onthouding is laf heid." De Griekse Minister van Open bare Veiligheid heeft het bericht bevestigd, volgens hetwelk twee Amerikaanse senatoren zich in de driehoek, die gevormd wordt door de grenzen van Turkije, Bulgarije en Griekenland, bevinden. Door dat drie bruggen door verzeslie- den zijn opgeblazen, zijn de sena toren niet in staat zich uit de driehoek te verwijderen. De Ame rikaanse ambassade te Athene heeft medegedeeld, dat pogingen om met behulp van twee Griekse vliegtuigen de senatoren uit hun isolement te bevrijden, tot dus verre mislukt zijn. A.F.P. meldt voorts uit Istan- boel, dat de activiteit der Griekse guerillastrijders zich opnieuw in de buurt van de Turkse grens heeft geopenbaard. Woensdag- bliezen zij een trein op, die van Damotika naar Feredjik (Thra- cië) reed. Dertig reizigers wer den gewond. Verder ondernamen guerilla-strijders een aanval op het dorp Pythion, in de buurt van de Turkse grens. Na een gevecht van een uur slaagden zij erin de brug tusen Pythion en Tyron te vernielen. Onmiddellijk zijn aan Turkse zijde maatregelen getrof fen om de grensbruggen beter te bewaken. In Turkse kringen wor den de berichten, volgens welke Turkse grenswachten het vuur geopend zouden hebben op Griek se guerilla-strijders, tegengespro ken. de realisatie van de plannen der aanhangers van een wereldparle ment. In Juli 1948 zal er in liet Palais dë Versailles een groot in ternationaal congres worden ge houden. In October d.a.v. zullen de ge delegeerden, onder wie vele par lementsleden, gelijktijdig moties .bij hun volksvertegenwoordigin gen indienen, waarin wordt aan gedrongen een politiek te volgen, die het mogelijk zal maken zich aan te sluiten bij de wereldrege ring. Hiervoor zal nodig zijn, dat de deelnemende landen een gedeelte van hun souvereiniteit afstaan aan het wereldparlement. Frank rijk heeft, aldus de heer Larme- t'oux, in zijn grondwet de moge lijkheid tot toetreding tot een wereldregerin- opengelaten. „Het dreigende oorlogsgevaar''', zo zeide hij, „maakt het noodzake lijk dat de wereldregering spoedig in werking treedt. Wij kunnen niet lang meer wachten. Een nieuwe wereldoorlog zou de ver nietiging der mensheid kunnen betekenen. Daarom stellen wij ons ten doel, binnen twee jaren te komen tot verwerkelijking san onze plannen." Sprekende over de opvattingen van Rusland inzake het wereld parlement zeide de heer Larme- roux: „Rusland is zeker niet af kerig van een wereldegering. Hoe wel de Sovjet-Unie op het inter nationaal congres te Montreux niet aanwezig was, heb ik toch goede redenen aan te nemen, dat het geenszins uitgesloten is Rus land voor onze plannen te win nen. Wij hebben hiervoor een sterk argument. De Sovjet-Unie heeft zich altijd laten voorstaan op haar streven naar internatio nale verbroedering. Wanneer zij zich ten aanzien van de wereldregering afzijdig blijft houden, kunnen wij haai' met recht verwijten, dat zij ,,de meest notionalistisehe regering van de wereld is." Sprekende over de positie van de Koloniën in de wereldregering» zeide de heer Larmeroux, dat er thans eigenlijk geen Koloniaal pro bleem meer is. In Frankrijk, is er naast de nationale regering de „Assemblée d'Union Frangaise."* Sedert 15 October kiezen ook de Koloniën hun vertegenwoordigers in dit lichaam, dat een belangrijke functie in het staatsbestuur ver vult. De heer Lameroux besloot zijn uiteenzetting met er op te wijzen, dat een. combinatie van Frank rijk, België, Nederland en Enge land een machtige positie in de wereld kan innemen. Deze lan den beschikken, niet hun overzee se gebiedsdelen, namelijk over 650.000.000 inwoners. In de Be nelux hebben zich drie landen ver enigd. Spreker gaf de- suggestie, dat deze drielandencombinatie ge makkelijk zou kunnen worden uit gebreid met Frankrijk en Enge land. De Benelux, zo zeide hij, is een open formule. Velen kunnen zich er bij aansluiten. Wellicht is hier reeds de kiem gezaaid voor de komende wereldfederatie. De heer Larmeroux heeft tij dens zijn bezoeki aan Nederland met verscheidene parlementsleden gesproken over de federale we- reldregering. Zij ;deden hem naar hij; zeide, de toezegging de kwestie nader onder ogen te zien. Na zijn bezoek aan ons land zal de heer Larmeroux naar Noor wegen vertrekken, waar hij be sprekingen zal voeren met enkele regeringspersonen. Zygmunt Modzelewski, de Pool se Minister van Buitenlandse Za ken, heeft in de vergadering der politieke commissie der V. N. te kennen gegeven, dat het voorstel der Verenigde Staten tot vorming van een tussentijdse commissie,, die het werk der algemene ver gadering zou moeten vergemak kelijken, „de Verenigde Naties en de internationale vrede in gevaar brengt." Polen was van mening» dat Amerika op deze wijze de wereld met meerdèrheid van stem men zijn politiek zou kunnen op leggen. Modzelewski wees de „pax Americana" af Griekenland, India, Nederland en Zweden steunden in beginsel het Amerikaanse voorstel, terwijl Wit-Rusland bezwaren had, om dat het voorstel een bedreiging voor de V. N. zou vormen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1