De Indonesische kwestie Prof. Romme over DE INDONESISCHE KWESTIE. r Wereldnieuws Distribntienieaws Mm Wal op onze Bonnen DONDERDAG 16 OCTOBER 1947. De Regentes ontvangt de Minister-President. in de Veiligheidsraad Telegram van deConsulaire Commissie EGYPTISCH OEMENTI Alle inzittenden van i Beimuda Sky Queen gered. STAKINGEN IN JAPAN Het gouden zwaard aan Eisenhower overhandigd STAKINGEN IN FRANKRIJK Amerikaanse bommen werper vermist krijgen we Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Toenemende wind; Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige Westelijke wind. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Later enige daling van temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 632. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs: per mm 10 ct. mi&iiausS per advertentie 41,50. Inzending' advertentie# tot des namiddags 4 uur, Ruibriek kl. advertentie#! 5 regels 60 et.; ieder# regel meer 12 cent. Ver melding; Brieven «n3er nr. Bureau van dit! 10 cent meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De Regentes heeft gisteren op het Paleis Soestdijk ont vangen de Minister-President Dr. L. J. M. Beel. Overzicht in de Ridderzaal tijdens de beëdiging van H. K. H. Prinses Juliana als Regentessé van het Koninkrijk. digde, Gromyko, verklaarde, dat het rapport van de consuls toont hoe de Nederlanders het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken geheel in de wind hadden geslagen. Gromyko zeide tenslotte, dat de Sowjet-voorstel- len de enig mogelijke oplossing vormen. De Engelse afgevaardigde, Ca- 'dogan, stelde vervolgens de vraag, of de Raad het debat over de voorgestelde resoluties wilde voortzetten of de volledige tekst van het rapport der consuls af wachten. De Poolse gedelegeerde, Katz- suchy, verklaarde zich tegen het verdagen van de zitting en hij viel vervolgens het Britse voor stel aan Hij vroeg zich af, of er geen reden zou zijn voor onmid dellijke terugroeping van de com missie. Lopez (Columbia) beklaagde zich erover, dat het hevel van de Veiligheidsraad door geen der beide partijen was gehoorzaamd en hij vroeg, wat er op deze ma nier van het prestige van de Raad zou worden. Hij stelde een amendement voor op de Sowjet- Russische zowel als op de Austra lische resolutie. De Syrische afgevaardigde, El Choery, noemde zowel de Austra lische als de Britse resolutie on- practiseh en steunde de Sowjet- Russische. Wel erkende hij het Nederlandse ibezwaar, dat men wraaknemingen kan verwachten als de Nederlandse troepen zich uit de bezette gebieden zouden terugtrekken. De zitting werd daarna tot Donderdag verdaagd. In de Veiligheidsraad is de dis cussie over de Indonesische kwes tie hervat met de voorlezing van een telegram van de consulaire commissie, waarin het rapport oer consuls, dat zo spoedig moge lijk -»a. weiden uitgebracht, is samengevat. Het telegram werd door de goede diensten van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken ontvangen en werd voorgelezen door Cadogan. Het zegt o.m. dat de orders om het vuren te staken naar behoren zijn gegeven, maar dat er geen wantrouwen (dit moet vermoede lijk zijn: vertrouwen, Red. A. N. P.) bij Nederlanders en Indo nesiërs bestond, dat de weder partij die orders zou uitvoeren. En geen der partijen, zo gaat het telegram verder, heeft een poging gedaan om een overeen komst te bereiken over de midde len om het bevel uit te voeren. Terwijl de Republikeinse regering haar troepen bevel gaf in hun po sities te blijven en de vijandelijk heden te staken, achtte de Neder landse regering het haar plicht binnen zekere grenzen voort te gaan met het herstel van recht en orde overeenkomstig de door haar aangegeven richtlijnen. !De snelle Nederlandse opmars had aanzienlijke Republikeinse strijdkrachten achter zich gelaten. Deze troepen bleven, waar zij waren, overeenkomstig het Repu blikeinse bevel staakt het vuren" en werden het doelwit van zuive ringsoperaties door troepen onder Nederlandse commando in over eenstemming met de Nederlandse uitleg van de order. De uiteenlopende interpretaties van het „staakt het vuren" heeft uitvoering van het bevel onmo gelijk gemaakt. Het telegram meldt verder, dat roof, moord en brandstichting nog door ongeregelde benden wor den gepleegd. Vóór de politionele actie heeft de bevolking ernstig door het banditisme geleden en vooral de Chinezenwaren het slachtoffer. Bestuur en bodembewerking vinden in de vorm van noodmaat regelen zowel op Nederlands als op Republikeins gebied voortgang. De voedselpositie in de meeste Republikeinse gebieden is nog goed maar zou over enrige maan den achteruit kunnen gaan. Tenslotte zegt het telegram, dat er een invloedrijke klasse van Indonesiërs is, die niet meer dan vijf procent van de bevolking be draagt en die practisch geheel uit nationalisten bestaat, die de één of andere vorm van onafhan kelijkheid wensen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zij de huidige Republiek steunen. Ei- bestaat weinig haat jegens de Nederlan ders, wier hulp voot het bestuur des lands als wezenlijk erkend wordt. DE BESPREKINGEN. De Chinese gedelegeerde, Tsjang, verklaarde, dat het hevel het vuren te staken de Nederlandse autoriteiten had belet om de slachtoffers van Indonesische ter reur te redden. De Sowjet-Russische afgevaax- RAPPORT CONSULAIRE COMMISSIE ONDERTEKEND. Het rapport van de consulaire commissie aan de Veiligheidsraad over de toestand in Indonesië is Dinsdagavond ondertekend door Walter Foote, Tsiang Tsia Tung, Van der Stichelen, Raux en Shepherd. Eaton zal het rapport ondertekenen na zijn terugkeer van Timor. Direct daarna zal het rapport aan de Veiligheids raad worden toegezonden. De bij eenkomst voojr de ondertekening werd door de Belgische consul- generaal gepresideerd Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Ver dediging heeft de juistheid ont kend van het bericht van een Egyptisch blad, dat 10.000 man schappen van het Egyptische leger hun kamp hebben opgesla gen te El Arisj, een Egyptische stad aan de Palestijnse grens. Volgens deze woordvoerder heeft het Egyptische leger geen opdracht gekregen om door de woestijn van Sinai te trekken In regeringskringen wordt de cholera-epidemie als een van de redenen genoemd, v/aarom het Egyptische leger geen groot aan deel zal hebben' aan een even tuele Arabische invasie jn Pa lestina. Minister-President No krasji Pasja zou dit in de hijeen- komst van het bestuur van de Arabische liga in Libanon hebben uiteengezet. Alle passagiers en leden van de bemanning van de „Bermuda Sky Queen", de vliegboot diie in de Noorde lijke Atlantische Oceaan een noodlanding moest uitvoeren in de nabijheid van het drij vend weerstation „Bib", zijn thans gered, negen en zestig personen in totaal, aldus is door de Amerikaanse kust wacht medegedeeld. Allen werden door de „Bib" aan boord genomen. De kapitein van de „Bib" heeft geadvi seerd de vliegboot prijs te geven, aldus mede volgens het inzicht van de piloot. Meer dan 15.000 Japanse iin- dustriearbeiders hebben het werk neergelegd en meer daif een mil- lioen dreigen in staking te gaan indien zij geen loonsverhoging krijgen, variërend van 50 tot 100 pet. De arbeiders van de open bare transportdiensten ep de elec- tri'ciëns zullen nog deze maand in staking gaan. De arbeiders Van 't centrum der staalindustrie plegen reeds lijdelijk verzet. De vakverenigingen der havenarbei ders, onderwijzers en ambtenaren stellen eveneens voortdurend eisen aan de regering. In offi ciële kringen merkt men op, dat het hier gaat om het grootste of fensief der arbeiders sinds het mislukken der algemene staking in Februari j.l. Men verheelt zijn bezorgdheid niet voor wat men moemt „een manoeuvre der com munistische arbeidersleiders tegen de regering". Dinsdag heeft Mr. Van Kleffens het goujden zwaard, dat door Ko ningin Wilhelmina is aangeboden, aan Generaal Eisenhower over handigd. Bij de plechtigheid, die in de Nederlandse Ambassade te Washington plaats had, verklaar de Mr. Van Kleffens, dat het zwaard een symbool is van de suc cesvolle Geallieerde oorlog tegen totalitaire onderdrukking. „Het is een blijk van de dankbaarheid en bewondering, die wij voor de Ge allieerde strijdkrachten en in het hijzonder voor Uw leiderschap koesteren", zeide Mr. Van Klef fens. Generaal Eisenhower antwoord de, dat het geschenk betekenis voor hem had. „In de donkere dagen voor de bevrijding heeft de (dapperheid van het Nederlandse volk nooit nagelaten indruk te maken op onze strijdkrachten. Dit zwaard zal voor miillioenen Ameri kanen een herinnering zijn aan de moed der Nederlanders," aldus de Generaal. Bijna 1400 militaire vrachtwa gens werden gisteren met spoed uit de Franse bezettingszone van Duitsland en geheel Frankrijk naar Parijs overgebracht. Deze zullen het geïmproviseerde rege ringsplan. dat is opgesteld om 't hoofd te bieden aan de staking van het personeel der busdiensten en van de ondergrondse, helpen uitvoeren. Per radio is er een oproep gedaan zich als vrijwillige voor het besturen der vracht wagens te melden. Functionnarissen van de C.G.T., het Algemeen Vakverboitd, ver klaren. dat de regering door „haar politiek van gebroken be loften, haar sociale politiek van ellende en door haar houding van niet-toegeven" de staking heeft uitgelokt. De vakvereniging van Parijse chauffeurs heeft voor heden een staking van 24 uur van de Parijse taxi-chauffeurs uitgeroepen „we gens het in gebreke blijven der regering om het probleem in.het taxi-bedrijf op te lossen", een probleem, dat is ontstaan door de jongste benzine-beperkingen. Prof. Mr. C. P. M. Romme sprak Dinsdagavond in de Riviè- rahal voor de kring Rotterdam van de K.V.P. over de Indonesi sche kwestie. „Het doel, dat wij ons hebben gesteld en ons zullen bljjven stellen", aldus spreker, „is de inlossing van de belofte:;, gedaan in de Koninklijke rede van December 1942,". „Wanneer het Nederlandse volk zich in deze richting zou laten leiden door zijn sentiment, zonder deze onder de controle van het verstand te stellen, kunnen wij ervan overtuigd zijn", zo sprak Prof. Romme, „dat we naar de kelder rennen". „Wanneer ik het sluiten van de overeenkomstvan Linggadjati bezie van uit de huidige omstan digheden, dan geloof ik, dat het goed is geweest, dat de Kamer dit heeft goedgekeurd, en wel, omdat zoals spreker tijdens zijn reis door Indonesië heeft er varen vele Indonesiërs in niet Republikeins gebied, die contra de Republiek doch overtuigd na tionalisten zijn, in Linggadjati het noodzakelijke tastbare bewijs vinden, dat de Nederlanders hen als gelijkmatige partners be schouwen en er voorts het begin van een voldoening van hun diep gewortelde nationalistische ge voelens in vinden. Het is in de tweede plaats goed geweest, om dat, wanneer wij, zonder deze basis, van een vrijwillige overeen komst de politionele actie zouden hebben op touw gezet, de inter nationale repercussie van dien aard zouden kunnen geweest zijn, dat uiteindelijk misschien de poli tieke band, tussen Nederland en Indonesië zou zijn verbroken. Bij het in werking zetten van de politionele actie, bestond het gevaar, van internationale in menging en wat nog belangrijker is, was de vraag gewettigd, of bij de volken in Indonesië niet de mening zou postvatten dat de actie gericht zou zijn op de ver nietiging van het bestaan der Republiek en op het doen terug keren van de koloniale verhoudin gen. Wat betreft de vernietiging van terreur-regiem en van exces sen, ja, wat betreft de vernieti ging van de Republiek een even volmondig neen, zo riep spreker uit. Voor een deel der Indone siërs immers, is de Republiek een realiteit en voor een veel groter Joegoslavië heeft een resolu tie ingediend, waarbij de algeme ne vergadering der V. N. verzocht wordt aan te bevelen, dat de Jood se emigranten, die thans „onder ontoelaatbare voorwaarden" in kampen op Cyprus leven, onmid dellijk, volgens de regels, die gel den voor de Joodse immigratie, naar Palestina gaan. Volgens het Duitse nieuws bureau in de Amerikaanse zóne is een verzoek ingediend om vrij lating van Jhalmar Schacht, de zeventigjarige voormalig- Presi dent der Duitse Reichsbank, uit het arbeidskamp Ludwigsburg in de Amerikaanse zóne, op grond van seniele aftakeling. Schacht is in Mei j.l. tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld. Alle afgevaardigden van het Syrische constitutionele blok, dat 26 afgevaardigden telt in het 131 leden omvattende Huis van Afgevaardigden, zijn afgetreden uit protest tegen de bekrachti ging der mandaten van christe lijke afgevaardigden uit Aleppo en Homs. Ook de Minister van Nationale Economie heeft zich met dg afgevaardigden solidair verklaard en is afgetreden. 42 Duitse voormalige Gene raals en 2 Admiraals, die in En geland geïnterneerd waren, zijn Wloensdag in Hamburg aangeko men. Onder de gerepatrieerden bevindt zich ex-Maarschalk Von Brauchitsch. Twee Amerikaanse schepen ■met „de eerste verzendingen Ame rikaanse legeuitrusting voor Tur kije", zijn in de,haven van Alexan- drette aangekomen. Ook Ameri kaanse technici zijn met 't mate riaal, waaronder moderne machi nes voor 't aanleggen van wegen, meegekomen. deel der Indonesiërs een begrip, in verhand met de opmars naar de uiteindelijke vrijheid, een be grip, dat wij daarom moeten ont zien. Dé politionele actie moet zo be perkt zijn als de doeltreffendheid noodzakelijk maakt. Ons belang rijkste werk, zo zeide spreker, aan het einde van zijn rede, ligt op het ogenblik in de consolidatie van de gebieden, die wij bevrijd hébben. Daar moeten wij veilig heid brengen en de bevolking de gelegenheid geven haar eigen be stuur te vormen". Verkenningsvliegtuigen zijn Woensdagmorgen vroeg opgeste gen om een Amerikaans bombar- dementstoestel, een C-47, die ver mist wordt, op te sporen. Aan boord van het vliegtuig bevindt zich een bemanning van 7 koppen. Het Oostenrijkse persbureau meldt uit Graz, dat de Nederlan der Been, voormalig leider van het werkkamp Schmidhuette, door 'n Britse militaire rechtbank wegens moord op Joden is veroordeeld tot de dood door de strop. In het tijdvak vein 19 October t/m 1 November 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie P): P05 diversen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz., af 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen P06 diversen 250 gram was- poeder Bonkaarten KD, KE 711 (Serie P) P13, P14 diversen 250 gram sudker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram versna peringen P15 diversen 250 gram was- poeder P16 reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kindenbiscuits P17 reserve 250 gr. waspoeder Bonkaarten MA, MD, >111 711 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie P) P21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaar- ten enz. QA, QB, QC 711: P01, P02 Tabak 1 rantsoen oigaretten of kerftabak P03 TaJbak 2 rantsoenen ciga- retten of kerftabak P01 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. P03 Versnaperingen 100 gram versnaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 October wor den gebruikt. De niet aangewe zen bonnen van serie N kunnen worden vernietigd, evenals de niet aangewezen bonnen van de serie M van de bonkaarten K 709 en de niet aangewezen bonnen der oude Tabaks- en Versnaperingenkaar- ten Q 707. RANTSOENBONNEN TEXTIEL. Het C.DK. deelt mede, dat handelaren de rantsoenbonnen \toor textiel van de serie B, welke nog t/m 18 October a.s. geldig zijn, van 19 October t/m 1 No vember bij de plaatselijke Distri- butiedienst moeten (inwisselen tegen toewijzingen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1